هم‌محله‌ای ما با تشکیل یک گروه نمایشی برای کودکان و آسیب‌دیده‌ها در زمان‌های مختلف برنامه اجرا می‌کند

جمعه‌ مفید

جمعه‌  مفید

بهاره خسروی- همه چیز از یک اجرای اتفاقی شروع شد. روزی که «آرش صادقیان» همسایه ما در محله مجیدیه‌ـ دبستان به دعوت یکی از دوستانش برای اجرای نمایش در میان کودکان به بیمارستان مفید دعوت می‌شود. آن برنامه شاد و بی‌نظیر پیش‌زمینه ادامه کار و تشکیل یک گروه تقریباً ۵۰ نفره و برپایی کارگاه‌های آموزشی را ایجاد می‌کند. هدف شاد کردن دل کودکان و افراد آسیب دیده‌ای شد که شادی، خنده و بازی حلقه گمشده دنیای کودکی‌شان است. اجرای نمایش برای زندانیان نوجوانی که حکمشان اعدام است، اجرا برای کودکان‌ کار و کودکانی که پدر و مادرانشان بیماری‌های صعب‌العلاجی مثل ایدز دارند از دیگر کارهای انسان‌دوستانه این گروه شاد و پر انرژی شد که ۱۰ سالی از فعالیتش می‌گذرد. هفته گذشته همراه این هم‌محله‌ای و گروه جوان و پر انرژی، راهی بیمارستان کودکان مفید شدیم.

عروسک آبی و یسنا 
صدای ضرب و شادی از اتاق دیگر هم شنیده می‌شود. عروسک آبی در راهروهای بیمارستان قدم می‌زند و بچه‌های شیطون و شیرین زبان بیمارستان را به دنبال خود می‌کشد. یسنا دختری است که با شادمانی دست می‌زند و شعر می‌خواند. آمار همه بیماران و پرستاران بخش را دارد. دائماً همراه اعضای گروه راهی اتاق می‌شود. «سمیه عفت سادات» مادر یسنا که از شهرستان مهمان شهرمان است می‌گوید: «چندبار که یسنا را در بیمارستان بستری کردیم گروه نمایش به اینجا مراجعه کردند. همراهی عروسک آبی و گروه از کارهای مورد علاقه دخترم شده است. آنقدر که درد بیماری را فراموش و همپای اعضا چند ساعتی را شادی می‌کند.» بنا به تعریف این مادر علاقه بچه‌ها به حال و هوای شاد است. چون بسیاری از آنها درک درستی از بیمارستان و شرایط آن ندارند و با این کار به نحوی فضای بیمارستان برایشان کسل‌کننده نیست. 

یکی از موفقیت‌های گروه مفید چاپ مقاله isi درباره درمان کودکان مبتلا به سرطان است که در سال 88 به چاپ رسیده است. سرپرست 31 ساله گروه مفید با اشاره به این موضوع درباره نحوه کار و معرفی این گروه توضیح می‌دهد: «کارمان را از طریق آموزش و عضو‌گیری از همان روزهای اول شروع کردیم. امروز تعداد اعضای گروه ما 50 تا 60 نفر است که البته هرکدام از بچه‌ها به نوبت و متناسب فصل‌ها و کارشان روزهای جمعه حضور پیدا می‌کنند اما پایه اصلی گروه بر روی 15 نفر است. در سال دو بار عضو‌گیری داریم. بیشتر اعضا از طریق فضای مجازی آشنا و برای حضور در گروه اعلام آمادگی می‌کنند.» بنا به تعریف سرپرست گروه دوره‌های آموزشی در روزهای پنجشنبه برای علاقه‌مندان اجرا می‌شود. بعد از کسب شرایط قبولی شرکت‌کنندگان عضو گروه می‌شوند. 
کار نمایش به پایان رسیده و گرما در حیاط بیمارستان آزاردهنده است اما با بدرقه گرم بچه‌ها و والدین و کارکنان، تحملش بسیار آسان است! 
 

آفتاب صبح تیر ماه بساطش را در خیابان شریعتی پهن کرده است. جمعه است و بر عکس بقیه روزها خبری از هیاهو و ترافیک پر سرو صدا نیست. درختان بلند و تنومند داخل بیمارستان مفید مقاومت عجیبی در مقابل آفتاب دارند. با پهن کردن برگ‌هایشان بر سر مهمانان کوچک‌شان سایه‌بانی تشکیل داده‌اند. در میان رفت و آمدها، دیدن چهره‌های کارتونی و عروسکی توجه رهگذران را به خود جلب می‌کند. ساعت شروع نمایش 11 صبح است و همگی با لباس‌های رنگارنگ نمایش حاضر هستند. بچه‌ها با دیدن عموها و خاله‌های رنگی حسابی به وجد آمده‌اند و با خوشحالی دست می‌زدند. هنرمندان برای اجرای نمایش در طبقات و اتاق‌ها تقسیم می‌شوند. عمو سعید و خاله زهره برای بچه‌ها از نوستالژی‌های دوران کودکی‌شان شعر می‌خوانند. «خونه مادربزرگه» شعر مورد علاقه بچه‌ها است که با دست و شادی همگی با صدای بلند می‌خوانند. از میان بچه‌ها سحر و آدرینا و حنانه شاد و سر خوش با خنده‌های جمع همراه می‌شوند.  شادی رشدیه، مادر آدرینا یکی از حاضران در جمع است که از این همه شور اشتیاق بچه‌ها استقبال می‌کند. او می‌گوید: «سه روزی است که زانوی دخترم آب آورده و در بیمارستان بستری شده است. امروز برای بچه‌ها روز متنوعی بود. چون حسابی کسل و خسته شده بودند. با حضور گروه نمایش کلی روحیه گرفتند. دستشان درد نکند که به فکر شادی بچه‌ها و همراهان آنها هستند.» زمان نمایش که به پایان می‌رسد عموسعید و خاله زهره با خواندن شعر یک توپ دارم قلقلیه اتاق را ترک می‌کنند.  حنانه دچار نوعی بیماری است که در آن سیستم دفاعی و مقاومتی بدنش پایین است. «عاطفه نقالی» مادر حنانه با تعریف از این برنامه شاد و متنوع می‌گوید: «حنانه همیشه از روزهای جمعه بیمارستان کلی انرژی می‌گیرد. چون ماندن در بیمارستان برای دختر پر شوری مثل حنانه کار چندان راحتی نیست اما با تماشای برنامه شاد و گاهی مشارکت در آن، باعث بالا رفتن میزان امید به زندگی‌اش می‌شود. من خودم هم معمولاً سعی می‌کنم جمعه‌ها در کنار دخترم در بیمارستان باشم.» به گفته او این برنامه برای مادران هم باعث افزایش روحیه و انرژی می‌شود. 

به هر اتاق بیمارستان که سرک می‌کشیم هنرمندان و اعضای گروه، در حال اجرای نمایش هستند. یکی از دیگر همراهان گروه «فاطمه یدی» کمک پرستار یکی از بخش‌ها است. تقریباً در همه اتاق‌ها حاضر می‌شود و همراه سایرین ترانه‌های شاد می‌خواند. این پرستار معتقد است که مادران هم در کنار کودکان بیمار نیازمند شادی و روحیه هستند: «مادران بیشتر از بقیه نیاز به روحیه دارند. چون بار مشکلات بیماری بر دوش آنها است. پس به اندازه فرزندان بیمارشان نیازمند مراقبت روحی هستند. با این کار برای ادامه کارهای درمانی قوی‌تر می‌شوند و همین به افزایش و بالا رفتن امیدشان کمک می‌کند.» این پرستار به نتایج خوب اجرای نمایش میان بقیه بچه‌ها اشاره دارد و با نشان دادن علی کوچولو می‌گوید: «علی از بچه‌هایی بود که روزهای اول بستری شدن خیلی احساس تنهایی می‌کرد اما خوشبختانه با حضور گروه نمایش مفید در بیمارستان کمی روحیه گرفت و دوستان خوبی پیدا کرد.»

با شنیدن صدای اذان از گلدسته‌های حسینیه ارشاد کار نمایش روبه پایان است و گروه مشغول جمع‌آوری وسایلشان می‌شوند. در پایان کار فرصت خوبی فراهم می‌شود تا با «‌‌آرش صادقیان» همسایه هنرمند و سرپرست گروه درباره انگیزه‌های تشکیل گروه مفید بپرسیم. او با تعریف اجرای نخستین نمایش سر صحبت را باز می‌کند: «23 شهریور 1386 خیلی اتفاقی یکی از دوستانم ما را دعوت کرد تا در بیمارستان مفید نمایش اجرا کنیم. در زمان حضورمان حسابی هیجان زده شد و به بچه‌ها گفت این همان عموهایی هستند که قرار است برای شما نمایش اجرا کنند. 4، 5 ساعت نمایش اجرا کردیم. بعد با استقبال بیماران و مسئولان، کارمان را ادامه دادیم. بیمارستان‌ها، روستاهای اطراف، در میان زندانیان، نوجوانان زندانی که حکمشان اعدام بود، مدارس بهزیستی، مدارسی که در آن دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی درس می‌خواندند، میان فرزندانی که پدر و مادرانشان مبتلا به بیماری ایدز هستند، کودکان‌کار و... برنامه‌های زیادی در مدت این 10 سال اجرا کرده‌ایم که همگی با استقبال خوبی همراه شده است.»
 

میان راهروی‌های رنگارنگ و حد فاصل اجرا‌ها فرصت کوتاهی برای استراحت اعضای گروه فراهم می‌شود. اما عشق به بچه‌ها گرما و خستگی نمی‌فهمد. «سعید بستانی» همراه همسرش «زهره تیموری» 7 سالی است که از اعضای ثابت گروه نمایش هستند. او که مربی فوتبال است و تقریباً بیشتر وقتش را در کنار بچه‌ها سپری می‌کند، می‌گوید: «از دیدن شادی و خنده بچه‌ها برای یک هفته کار و تلاش انرژی مثبت می‌گیریم. تقریباً همه اعضای گروه کل هفته را به حرفه‌های مختلفی مشغول هستند و در نهایت یک روز جمعه دارند اما همین روز جمعه را به رایگان برای بچه‌های بیمارستان مفید کنار گذاشتیم. از این کار لذت می‌بریم و هیچ‌وقت احساس خستگی و یکنواختی نمی‌کنیم.» زهره هم 3 سالی به واسطه همسرش در دوره‌های آموزشی گروه مفید شرکت کرده و عضوی از گروه شده است. با تأیید حرف‌های سعید می‌گوید: «درواقع ما با این کار یک تفریح دو نفره انجام می‌دهیم. تفریحی که در شادی آن بچه‌های زیادی سهیم هستند. این‌طوری تنها نیستیم و کلی دوست و آشنای خونگرم و صمیمی با قلب‌های پاک داریم. چون بازی، شادی و خنده مهم‌ترین نیاز بچه‌ها در هر شرایطی است.»

هرچه به ساعت‌های پایانی کار نمایش نزدیک‌تر می‌شویم، بچه‌ها و والدین بیشتری در طبقات مختلف جذب تماشای نمایش می‌شوند. بعضی‌ها حتی خودشان با همراهی باعث گرمی کار و توجه بیشتر می‌شوند. «فاطمه عسکرخانی» 6 سالی است عضو گروه نمایش شده و جرقه ورودش به این گروه را دنیای مجازی می‌داند: «من رشته آی.تی می‌خواندم که از طریق دنیای مجازی با برنامه‌ها و کارهای این گروه آشنا شدم. حدود 6 ماه در دوره‌های آموزشی شرکت کردم. برای من کار با گروه و حضور در کنار بچه‌ها جذابیت‌های زیادی دارد. از جمله دیدن خالی بودن تخت بچه‌هایی که سلامتی‌شان را به دست آورده و راهی خانه‌های‌شان شده‌اند. در واقع این نبودن و رفتن برایم شیرین‌ترین جدایی است.»

کار اجرای نمایش با رسیدن آفتاب به میانه آسمان و سر ظهر تقریباً رو به پایان است. اعضا در حال اجرای آخرین نمایش هستند. بچه‌هایی که در بخش عفونی نمایش دارند، اجازه ورود به بخش خون را ندارند و به همین دلیل در راهروی اصلی اجرای نمایش می‌کنند. «شاهین کهن» از اعضای گروه از دردسرها و مشکلاتی که اعضا در زمان اجرای نمایش دارند تعریف می‌کند: «همه سختی کار را تحمل می‌کنند تا دل شکسته و غمگینی را شاد کنند. به همین دلیل قبل از هر چیزی دنبال آرامش بیماران وکادر بیمارستان هستیم. گاهی پیش آماده که سر و صدای زیادی داشتیم. هر دوی ما یک نیت داریم و آن کمک و خدمت به بیماران است.»

 

 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28193
منطقه هفت
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵:۲۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله