به‌عنوان خریدار موادمخدر به کوچه قهرمانی رفتیم و وارد پاتوق مواد‌فروشان شدیم

۳دقیقه‌ای مواد در مشتمان بود!

۳دقیقه‌ای مواد در مشتمان بود!

زینب زینال‌زاده- تصور کنید درچند قدمی محل زندگی تان، انواع موادمخدرمثل آب خوردن باشد و انگار می‌خواهید آبنبات چوبی برای کودکتان بخرید. وقتی اهالی خزانه بخارایی موضوع رواج معامله موادمخدر در برخی کوچه‌ها را ...

  تصور کنید درچند قدمی محل زندگی تان، انواع موادمخدرمثل آب خوردن باشد و انگار می‌خواهید آبنبات چوبی برای کودکتان بخرید. وقتی اهالی خزانه بخارایی موضوع رواج معامله موادمخدر در برخی کوچه‌ها را به اطلاع ما رساندند، تصور این صحنه برایمان سخت بود. بنابراین تصمیم گرفتیم سری به این کوچه‌ها بزنیم و ببینیم ماجرا چیست. کوچه باریک قهرمانی دردل محله خزانه بخارایی قرار گرفته و از 3 بخش تشکیل شده است. بخش اول، ورودی کوچه که کم‌عرض و به لحاظ طولی هم مساحت کمی دارد. بخش میانی که طولانی‌ترین قسمت کوچه و بخش انتهایی که دارای 2 بن‌بست در جهت‌های راست و چپ است. به ابتدای کوچه که می‌رسیم، در بخش اول خبری از خرید و فروش مواد مخدر نیست و همه چیز به ظاهر عادی است. عبور می‌کنیم و وارد بخش میانی می‌شویم. جایی که نگاهمان طول کوچه را طی می‌کند و در انتهای کوچه و درست جایی که عده‌ای با لباس‌های راحت خانگی ایستاده و مشغول دادوستد انواع موادمخدر هستند، گره می‌خورد. از اینجا ماجراجویی ما شروع می‌شود و قدم در قلمرو فروشندگان بلای خانمانسوز می‌گذاریم. خودمان را خریدار موادمخدر جا می‌زنیم تا ببینیم در اینجا چقدر زمان نیاز است تا جنس بخریم. در ادامه مطلب با لحظه‌های بحرانی و دلهره‌آور ما در کوچه قهرمانی خزانه بخارایی همراه می‌شوید.  

رفت و آمد آدم‌های مشکوک به داخل کوچه
شیشه اکثر خانه‌ها شکسته است و تمام پنجره‌ها با حفاظ‌های فلزی پوشانده شده‌اند. دیوار خانه‌ها تخریب شده و روی برخی از درها قفل‌های بزرگی زده‌اند. فضای کوچه دود‌آلود به نظر می‌رسد، درست مانند مکانی مه گرفته. کوچه قهرمانی باریک است و به سختی 2 نفر کنار هم می‌توانند حرکت کنند. افرادی که در انتهای کوچه ایستاده‌اند، با تعجب نگاهمان می‌کنند. مدام عده‌ای وارد کوچه می‌شوند و بعد از گرفتن بسته‌های کوچک و قرار دادن در جیب‌ به سرعت برق از کوچه خارج می‌شوند. عده‌ای هم با حال ناخوش و تلوتلو خوران طول کوچه را طی می‌کنند و در بن‌بست‌های راست و چپ محو می‌شوند. دیدن این صحنه‌ها باعث وحشتمان می‌شود اما کنجکاوی اجازه بیرون آمدن از کوچه قهرمانی را نمی‌دهد. عزم جزم می‌کنیم و ژست خریداران موادمخدر را می‌گیریم و با دلهره‌ای که در دل داریم، در بخش میانی حرکت می‌کنیم. نگاهی به بالای دیوار خانه‌ها می‌کنیم و دوربین‌های مداربسته را می‌بینیم. احساس می‌کنیم برخی مالکان، این دوربین‌ها را کار گذاشته‌اند تا رفت و آمدها را کنترل و به محض رؤیت مأموران، بساط خود را جمع کنند. هر لحظه که می‌گذرد، تصوراتمان به یقین تبدیل می‌شود.

هر چه بخواهید، موجود است!
هنوز2 الی 3 دقیقه نگذشته وارد محله مخوف موادفروشان شده‌ایم. همچنان متعجب و حیرت زده هستیم که یکی از فروشنده‌ها خودش را به ما می‌رساند و با خونسردی و بدون اینکه بپرسد چه کسی هستیم و اینجا چه کار داریم، می‌پرسد: چه می‌خواهیم. چاره‌ای جز ادامه دادن بازی نداریم. ما هم مانند خودش به اعصاب لرزانمان مسلط می‌شویم و می‌پرسیم چه موادی دارد.» گویا عجله دارد و قدر لحظه‌هایش را می‌داند. بدون معطلی می‌گوید: «هر‌چه بخواهید.» در دل، خودمان را لعنت می‌کنیم که چرا پا در قلمرو این افراد خطرناک گذاشته‌ایم. تازه متوجه می‌شویم همرنگ این جماعت شدن، کار آسانی نیست. در جواب می‌گوییم: «ما تازه کار هستیم و چند ماه بیشتر نیست که کشیدن مواد را شروع کرده‌ایم. پول زیادی هم نداریم و حالمان بد است. چیزی بدهید که حالمان خوب شود.» بدون اینکه حرفی بزند، فاصله می‌گیرد و خودش را به انتهای کوچه می‌رساند و کنار دیوارها محو می‌شود. فرصت را غنیمت می‌شماریم و آهسته به عقب برمی‌گردیم. هنوز چند قدم مانده تا از کوچه قهرمانی خارج شویم، یکی از دور صدایمان می‌کند. به ما می‌رسد و خودش را آشنا به مواد معرفی می‌کند. مثل اینکه متوجه دستپاچگی ما شده و قصد دارد نقش واسطه را برایمان بازی کند، نزدیک می‌شود و می‌گوید: هر چه می‌خواهید، برایتان می‌آورم. قدم زنان همراه ما از کوچه قهرمانی فاصله می‌گیرد و درباره معامله‌های بزرگ که در آن انجام می‌شود، حرف می‌زند.

معامله‌های کیلویی بدون دردسر
نامش را می‌پرسیم و چیزی نمی‌گوید. ابتدای کوچه می‌ایستیم و مشغول صحبت می‌شویم. او بدون اینکه بداند خبرنگار هستیم، سؤال می‌کند چرا بدون اینکه مواد بخریم، از کوچه خارج شده‌ایم. او هم مثل ما کنجکاو شده و ما هم به اطلاعاتش نیاز داریم. بنابراین باید پاسخی بدهیم تا قانع شود. کمی مکث می‌کنیم و می‌گوییم: «از فروشنده‌ها ترسیدیم! چرا قیافه‌ها اینجور بود؟» پاسخمان را می‌پذیرد و می‌گوید: «همه فروشنده‌ها در همین کوچه زندگی می‌کنند و هر روز زن‌ها و مردهای زیادی برای خرید مواد به این کوچه می‌آیند. شما که تازه مواد کشیدن را شروع کرده‌اید. هر موادی خواستید می‌توانید در این کوچه‌ بخرید. فروشنده‌ها زیاد هستند و از هر کدام که دوست دارید، مواد بخرید. حتی اگر جایی برای مصرف هم نداشته باشید، از خانه‌هایی که برای این کار است، استفاده کنید.» حرف‌هایش که تمام می‌شود، نگاهمان می‌کند و می‌‌پرسد چه چیزی مصرف می‌کنید؟» می‌گوییم شیشه. دلش برایمان می‌سوزد و شروع به نصیحت می‌کند و می‌گوید: «سعی کنید تا دیر نشده خودتان را نجات بدهید. من زندگیم را به‌خاطر مصرف مواد شیشه از دست دادم و جوانیم تباه شده. سعی کنید مواد دیگری مصرف کنید.» درباره نحوه خرید مواد سؤال می‌کنیم که در پاسخ می‌گوید: «هر چقدر دلتان بخواهد و احتیاج داشته باشید، می‌توانید مواد بخرید. در این کوچه حتی کیلویی هم مواد می‌فروشند.» فروشنده‌ها خانوادگی فعالیت می‌کنند. این حرف‌های یکی از اهالی کوچه قهرمانی است که می‌گوید: «خرید و فروش در این کوچه تعطیلی و شب و روز ندارد. اگر مردها خانه نباشند، زن‌ها از پنجره پول می‌گیرند و مواد می‌دهند.»

خانه‌هایی که فروخته نمی‌شود
معضل کوچه قهرمانی دارای تبعاتی است که مانند یک بیماری واگیردار به کوچه‌های همجوار سرایت کرده است. راکد ماندن خرید و فروش ملک نمونه‌ای است که می‌توان به آن اشاره کرد. به گفته مسئولان دفتر نوسازی محله خزانه، خیلی از شهروندانی که خانه‌هایشان در کوچه‌های همجوار این معبر است، تمایل به فروش و کوچ دارند اما هیچ‌کس حاضر نیست ملک آنها را بخرد. همچنین این معضل باعث شده، شهروندان کوچه‌های همجوار تمایلی به نوسازی نداشته باشند و همین امر باعث پایدار ماندن بافت‌های فرسوده در این بخش از محله خزانه بخارایی شده است.

رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی:
خانه‌ها به هم راه دارند
خرید و فروش موادمخدر درمحله خزانه بخارایی و در معابری چون کوچه قهرمانی معضلی است که باعث از بین رفتن امنیت و آرامش اهالی شده است. سرهنگ «رضا قاسمی» رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی از جمله مسئولانی است که می‌تواند این معضل را حل و امنیت و آرامش را به محله بازگرداند. وی در ابتدای صحبت‌هایش به قدیمی بودن این‌گونه معابر اشاره می‌کند و می‌گوید: «کوچه قهرمانی از معابر قدیمی محله خزانه است که تمام خانه‌های آن فرسوده است و همین امر هم باعث بروز این معضل شده است.» به گفته وی در این کوچه از روش معماری تونلی استفاده شده است و بیشتر خانه‌ها از طریق راه‌های زیرزمینی به یکدیگر متصل هستند.

تنها چاره کار تخریب خانه‌هاست
رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی با بیان اینکه کوچه قهرمانی وضعیت مشابه خاک‌سفید دارد، می‌گوید: «برای رفع اساسی و ریشه‌ای معضل خرید و فروش مواد در این معبر، باید خانه‌های قدیمی تخریب و بناهای جدیدی با اصول شهرسازی ساخته شود.» وی با اشاره به انجام عملیات‌های پلیسی متعدد در این کوچه می‌گوید: «طی هماهنگی‌های انجام شده با پایگاه مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی تهران بزرگ و دادسرای انقلاب، چند عملیات در این کوچه انجام شده که با توجه به موانع و مشکلات متعدد، مأموران کلانتری موفق به دستگیری تعداد زیادی از مواد‌فروشان و کشف مقادیر قابل توجهی انواع موادمخدر شده‌اند.»

کشف 14 کیلو‌‌ تریاک از یک خانه
به گفته سرهنگ قاسمی، در عملیات اخیر که اوایل تیرماه انجام شد، حدود 14 کیلو‌‌گرم تریاک از خانه‌های این کوچه کشف و ضبط شده است. رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی از تجهیز معبر به دوربین‌های مداربسته می‌گوید: «مغازه‌هایی که در ابتدای این کوچه قرار دارد، به دوربین‌های مداربسته مجهز شده‌اند و از طریق آنها ورود و خروج افراد را رصد می‌کنیم و همین امر باعث شده فعالیت مواد‌فروشان کمتر شود.» گشتزنی مستمر توسط مأموران دایره مبارزه با موادمخدر کلانتری 160 خزانه بخارایی موضوع دیگری است که سرهنگ قاسمی به آن اشاره و عنوان می‌کند: «گشتزنی مستمر و مداوم در این کوچه و سایر معابر آسیب‌پذیر محله انجام می‌شود و در صورت وجود موارد مشکوک، مأموران اقدام به پاکسازی می‌کنند.»

عدم روشنایی کوچه مشکل‌زاست
 وی معتقد است 2 دلیل باعث شده کوچه قهرمانی به مکان بی‌دفاع شهری و آسیب‌پذیر تبدیل شود. نبود روشنایی کافی نخستین دلیلی است که سرهنگ قاسمی به آن اشاره و عنوان می‌کند: «عدم روشنایی و نور کافی مهم‌ترین علت بروز معضل خرید و فروش موادمخدر در کوچه قهرمانی است. البته برای رفع این معضل مکاتباتی با شرکت توزیع برق منطقه انجام داده‌ایم که متأسفانه تاکنون اقدامی نکرده‌اند.» فرسوده بودن خانه‌ها دلیل دیگری است که رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی در توضیح آن می‌گوید: «وجود بافت فرسوده در هر محله و مکانی باعث ایجاد آسیب اجتماعی می‌شود. اگر شهرداری طرح نوسازی بافت‌های فرسوده را در این کوچه اجرا کند، قطعاً معضلات آن برطرف می‌شود.»

برخورد قاطع و جدی با اخلالگران
به گفته رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی، در این خصوص هم مکاتباتی با مدیریت شهری منطقه انجام شده است. سرهنگ قاسمی در پایان تأکید می‌کند: «وظیفه نیروی انتظامی تأمین امنیت شهروندان و برقراری آرامش و نظم است. بنابراین با متخلفان برخورد جدی داریم و با افرادی که بخواهند به هر نحوی محله‌های حوزه استحفاظی کلانتری 160 خزانه بخارایی را ناامن کنند، قاطعانه برخورد می‌کنیم.»

پاکسازی کوچه قهرمانی
وقتی معضل کوچه قهرمانی را با رئیس کلانتری 160 خزانه بخارایی در میان گذاشتیم، قول داد در مدت کوتاهی با یک عملیات حساب شده، آن را پاکسازی کند. منتظر شنیدن خبرهای خوب از کلانتری و در حال نوشتن این گزارش بودیم که سرهنگ «رضا قاسمی» تماس گرفت و از ما دعوت کرد همراه با سروان «علی محمدی» رئیس دایره مبارزه با موادمخدر کلانتری به کوچه قهرمانی برویم. بدون معطلی به محل رفتیم. در کوچه پرنده پر نمی‌زد و دیگر خبری از فروشنده‌ها و خریداران نبود. همراه با سروان محمدی وارد کوچه شدیم. تعدادی از درها را زدیم تا در حکم خریدار، مواد تهیه کنیم اما درها باز نشد. برای اطمینان بیشتر از یک خریدار همیشگی خواستیم تا به کوچه برود و مثل همیشه مواد بخرد. او هم دست خالی آمد. کوچه امن شده بود و سروان محمدی قول داد تا با گشت‌های مستمر، این معبر را برای خریداران و فروشنده‌های مواد ناامن کند.

دبیر شورایاری محله خزانه
نیاز به همکاری نهادهای مختلف داریم

شورایاران، معتمدان اهالی و مسئول پیگیری مشکلات محله‌ها هستند. معضل کوچه قهرمانی را با «زیدالله مرادخانی» دبیر شورایاری محله خزانه در میان می‌گذاریم و از او می‌پرسیم برای رفع این معضل چه کارهایی انجام داده‌اند یا  چه برنامه‌هایی دارند که می‌گوید: «معضل اساسی کوچه قهرمانی، امنیتی و انتظامی است. بنابراین شورایاران در این حوزه نمی‌توانند دخالت کنند اما جلساتی با مسئولان کلانتری 160 خزانه داشتیم و تقاضا کردیم با گشت‌های نامحسوس و مستمر این معضل را رفع کنند.»
 مراد خانی به نبود روشنایی در این کوچه اشاره و عنوان می‌کند: «مأموران کلانتری در روز مشکلی ندارند و به گفته رئیس کلانتری، گشت‌ها مستمر انجام می‌شود اما در شب و به دلیل نبود نور کافی در کوچه قهرمانی، با مشکلاتی مواجه می‌شوند که همین امر باعث محدود شدن گشتزنی و نظارتشان می‌شود. برای رفع مشکل روشنایی این کوچه مذاکراتی با مدیران شهری و مسئولان شرکت توزیع برق منطقه انجام داده‌ایم.
در این کوچه امکان نصب تیر چراغ‌برق یا پایه روشنایی نیست. بنابراین باید از روشنایی دیواری استفاده شود که برای این کار نیاز به اجازه مالک است. همه مسئولان پیگیر هستند تا بتوانند با انجام این کار، روشنایی کوچه قهرمانی را تأمین کنند.» دبیر شورایار محله خزانه معتقد است رفع معضل کوچه قهرمانی نیاز به مشارکت همگانی دارد و امیدوار است به‌زودی همه مسئولان دست در دست هم دهند و این معضل را برای همیشه رفع کنند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28190
منطقه شانزده
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶:۳۳
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله