حاج علی دستگیر و همنوع‌نواز بود

حاج علی دستگیر و  همنوع‌نواز بود

می خواهم از مرحوم حاج «علی درویش» بگویم که در برهه‌ای از زمان به «بهشتی» معروف بود و در زمان ما هم با نام حاج «علی مبهوتیان» شناخته می‌شود. سال گذشته توفیق داشتیم به کوچک‌ترین قهوه‌خانه ایران در بازار، روبه‌روی مدرسه حاج عبدالله خان رفتیم. سابقه فعالیت این قهوه‌خانه برمی‌گردد به زنده نام و زنده‌یاد حاج «محمدحسن شمشیری».


حاج محمدحسن شمشیری یکی از بزرگان عرصه خیر و نیک و نیکوکاری در کشور ماست که سال 1340 قهوه‌خانه کوچک او توسط بازماندگانش به حاج علی مبهوتیان فروخته می‌شود. ایشان از آن سال تاکنون این قهوه‌خانه را دارد. رعایت اخلاق در این قهوه‌خانه بسیار جالب است. به نحوی که راه و رسم و اشکال مختلف طبخ چای نوشته شده و اینکه چای را باید چطوری دم کنیم تا چای مطبوع باشد و چه نوع چای را انتخاب کنیم. در این قهوه‌خانه کوچک استکان افراد شماره‌گذاری شده است. تأکید داشتند که اگر قندی را در دست گرفتید آن را به سطل زباله نیندازید. انواع چای شامل دارچین، آویشن، به لیمو، ... را در فهرست داشتند. اگر کسی دیابت داشت با چای و کشمش از او پذیرایی می‌شد. یا اگر فردی تمایل به صرف چای کمرنگ یا پررنگ داشت عنوان می‌کرد. 
از تصاویری که از حاج علی مبهوتیان هست مشخص است که در جوانی اهل میل و کباده و ورزش بود و فتوت و مردانگی را از روزگار جوانی به روزگار پیری خود برده بود. اخلاق خوش ایشان به حدی بود که حتی برای کسی که دستش نمی‌رسید چای خوش رنگ و طعمی را تهیه می‌کرد. این اخلاق مختص کاسبان قدیمی بود. افرادی مثل حاج علی مبهوتیان و فرزندشان راه قدیمی‌ها از جمله حاج محمدحسن شمشیری را رفته‌اند که دستگیر و همنوع‌نواز بودند. این افراد هرچه داشتند در طبق اخلاص می‌گذاشتند. 
به خانواده مرحوم مبهوتیان تسلیت می‌گویم. ما هم باید یاد بگیریم و یادمان باشد که ما به امروزی‌ها فنون گذشت و راز و رمز گذشتگان را یاد می‌دهیم. به یقین او هم مانند حاج محمدحسن شمشیری جایگاه رفیعی در آن دنیا دارد. امیدوارم رسم و شیوه آنان را زنده نگه داریم. 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28173
منطقه دوازده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹:۳۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله