با افتتاح ایستگاه «‌بسیج» در خط ۷ مترو دسترسی اهالی به ناوگان حمل‌ونقل زیرزمینی آسان شد

سفر در عمق ۵۶ متری

 سفر در عمق ۵۶ متری

زینب کریمی- دسترسی به ناوگان حمل‌ونقل زیرزمینی زندگی در پایتخت را آسان‌تر کرده است. اما این دسترسی در همه مناطق یکسان نیست. منطقه ۱۵ از جمله مناطقی است که هنوز در محدوده آن ایستگاه مترویی افتتاح نشده است. هرچند به‌زودی ۳ ایستگاه مترو در منطقه ما افتتاح خواهد شد اما تاکنون اهالی برای دسترسی به خطوط زیرزمینی مترو به مناطق همسایه می‌رفتند. نزدیک بودن ایستگاه‌های مترو حتی در مناطق همجوار می‌تواند رفاه حال شهروندان را در پیش داشته باشد. این روزها با افتتاح ایستگاه بسیج در بزرگراه شهید محلاتی اهالی منطقه ۱۵ از یکی از نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو در نزدیکی محل زندگی‌شان بهره‌مند می‌شوند. با افتتاح این ایستگاه دیگر نیازی نیست ساکنان این محدوده برای دسترسی به مترو تا ایستگاه نبرد و شهید کلاهدوز بروند. حالا بسیاری از اهالی با پای پیاده مسافت خانه تا ایستگاه مترو را طی می‌کنند.

کدام محله‌ها مترودار شدند؟

کافی است بزرگراه بسیج یا خیابان نبرد را به سمت شمال حرکت کنید تا با رسیدن به بزرگراه شهید محلاتی به ایستگاه مترو بسیج دسترسی پیدا کنید. اهالی محله ابوذر، افسریه شمالی و افسریه جنوبی و حتی ساکنان محله هاشم‌آباد و والفجر از این پس دسترسی آسانی به ایستگاه مترو خواهند داشت. همچنین با افتتاح ایستگاه‌های خط6 مترو تهران در منطقه ما دسترسی دیگر اهالی منطقه به خطوط زیرزمینی فراهم خواهد شد. این ایستگاه‌ها در خیابان عزیزخانی، خیابان17 شهریور جنوبی و خیابان حاج اسماعیل رضایی قرار دارد. با بهره‌برداری از این ایستگاه‌ها اهالی محله‌های طیب، مظاهری، کیانشهر شمالی، کیانشهر جنوبی و شهید بروجردی، در نزدیکی منزل خود به ایستگاه مترو دسترسی خواهند داشت.

مسافر میدان صنعت هستم

از مسافران هر روزه میدان صنعت است و با افتتاح این خط دسترسی‌اش به محل کارش آسان شده است. «روح‌الله‌ قاسمی» در این‌باره می‌گوید: «افزایش تعداد خطوط مترو و راه‌اندازی ایستگاه‌های مختلف رفت‌وآمد در تهران را آسان‌تر کرده است. راه‌اندازی این خط برای من بسیار مفید بود. کافی است قدم‌زنان مسیر بلوار ابوذر تا ایستگاه مترو بسیج را بیایم و بدون عوض کردن خط در میدان صنعت پیاده شوم و به محل کارم بروم. هفته اول افتتاح این خط، سرویسدهی آن ساعتی یکبار بود اما در حال حاضر هر 35دقیقه یک بار قطار می‌آید. با وجود اینکه در حال حاضر خدمت‌رسانی آن از دیگر خطوط محدودتر است اما ارزش منتظر ماندن دارد.»

تقاطع‌های 6‌گانه خط 7

از آنجایی که خط 7 مترو با تمام خطوط شهری مترو تهران تقاطع دارد، شهروندان ساکن در منطقه می‌توانند با تعویض خط مترو، خود را به 5 خط دیگر مترو شهری برسانند. خط 7 مترو در 2 ایستگاه «شهدای هفده‌ شهریور» و «دانشگاه تربیت‌مدرس (پل نصر)» با خط 6، در ایستگاه «میدان محمدیه» با خط 1، در ایستگاه «شهید نواب صفوی» با خط 2، در ایستگاه «مهدیه» با خط 3 و در ایستگاه «توحید» با خط 4 تقاطع دارد. «مهدی امینی»، مدیر طرح خط 7 مترو تهران درباره راه‌اندازی ایستگاه‌ها و پیش‌بینی حمل‌ونقل مسافران در این خط می‌گوید: «در فاز اول افتتاح این خط، 7 ایستگاه میدان بسیج، میدان محمدیه، بریانک، کمیل، شهید نواب صفوی، دانشگاه تربیت مدرس و میدان صنعت افتتاح شده و به بهره‌برداری رسیده است. با افتتاح این 7 ایستگاه 22 کیلومتر از خط 7 مترو راه‌اندازی شده است. پیش‌بینی می‌کنیم در مرحله اول افتتاح این خط، روزانه حدود 400 هزار مسافر از طریق این خط جابه‌جا شوند. این رقم پس از افتتاح دیگر ایستگاه‌های خط7 به یک میلیون و 400 هزار مسافر در روز خواهد رسید.»

درباره خط7 بیشتر بدانید

خط 7 مترو از شهرک امیرالمؤمنین(ع)، جنب ورزشگاه تختی آغاز شده و تا میدان بوستان واقع در سعادت‌آباد ادامه خواهد داشت. این خط در مسیر جنوب‌شرق به شمال غرب از بزرگراه شهید محلاتی، میدان محمدیه وخیابان مولوی می‌گذرد و با تغییر مسیر به سمت شمال غرب تهران از تقاطع بزرگراه شهید نواب و خیابان قزوین، تونل توحید، بیمارستان میلاد و میدان صنعت عبور کرده و نهایتاً به میدان بوستان(کتاب) در سعادت‌آباد می‌رسد. این خط عمیق‌ترین خط مترو تهران است. عمق آن در برخی نقاط به 56‌متر می‌رسد. چراکه از زیر تمامی خطوط مترو شهر تهران عبور کرده است. این عبور البته نقطه تلاقی این خط با دیگر خطوط تهران را در پی داشته است. بنابراین با ورود به خط 7 به همه خطوط مترو دسترسی خواهید داشت. خط 7 با طول 27 کیلومتر دارای 22 ایستگاه است. از این پس کمربند بنفش رنگی که نام ایستگاه‌های خط 7روی آن حک شده راهنمای مسافران در واگن‌های قطار خواهد بود.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28160
منطقه پانزده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲:۰۸
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله