عهدنامه همسایگی در پامنار...

عهدنامه همسایگی در پامنار...

مدتها پیش فرصتی فراهم  شد تا سراغی از یک خانه اصیل پامناری بگیریم؛ خانه حاج آقا کاظمی. پیرمرد شوخ طبع و خوش مشرب و مهمان نوازی که در همان برخورد اول شیفته شخصیت و روحیه اش شدیم. حاجی از قدیمی های این محله است که خانه اش دیدنی است. سبک دوست داشتنی و ریشه دار معماری و چیدمان تبارمند و سنتی اسباب واثاثیه خانه و شاه نشین دینی و حوضخانه دلنشین و خنک و مطبوع از نشانه های چشمگیر خانه حاج آقا کاظمی است. اما آغازین دیدار و آشنایی‌ام، همراه با این سوال بود، چطور هنوز پاگیر و پایبند پامنار مانده است؟
شاید مخاطب عام ما کمتر از امروز پامنار بداند. پامنار محله قدیمی و اصیل تهران است که روزگاری مرکز مهمترین حوادث تاریخ و سکونت بزرگان دین و سیاست بوده است. مردم پامنار شهره‌اند به تدین و اصالت تهرانی. با این همه، سالهاست از آن پامنار سابق تنها چند خانه تاریخی مانده است و کوچه‌های تنگ و ترش و متاسفانه ساختمان هایی که اغلب کاربری انبار پیدا کرده  و حیاط خلوت بازاری‌ها. بسیاری از اهالی باسابقه کوچ کردند و بسیاری نیز خانه شان را اجاره دادند و بسیاری هم از دنیا رفتند و همین باعث شده، آن پامنار سابق هر روز  نحیف و نزارتر شود.


با این همه، هنوز هستند کسانی که پای بست پامنارند و حاضر نیستند به تاریخ اصیل و هویت نجیب و شریف این محل پشت کنند و کالبد آن همه خاطره با آن سابقه نوستالژیک را رها سازند و غریبه نشین محله های بی هویت شوند. از جمله این مردان خوش غیرت، حاج علی اکبر کاظمی است. او را در صیانت از هویت محله و شخصیت شهری اش بسیار بلند قامت و ستودنی یافتم. می گفت "همه این کوچه ها انبارشده است جز این کوچه ای که زندگی می‌کنم. نه خانه خودم را رها کردم و نه گذاشتم دیگران بروند." اهل کوچه سنجری محله پامنار، امروز به هم افتخار می‌کنند؛ چون عهدی نانوشته با هم گذاشتند که اجازه انبار شدن محله شان را ندهند. در پامناری که امروز، 50 درصدش انبار است، کوچه ای قرار دارد که به همت عهد همسایگی شان، هنوز همان صمیمیت و هویت سابق حاکم است. هنوز هم همسایه ها از حال هم خبر دارند و هنوز هم روضه خانگی و هفتگی در منازل برپاست و هنوز هم در مصیبت و سرور هم شریکند.
عالی‌ترین نوع اصلاح اجتماعی، اصلاح گری مردمی و مدنی است. ممکن است قانون، اجازه مقابله با انبار شدن خانه‌های شخصی  را نداشته باشد، اما خود اهالی می‌توانند مسیر تخریب شخصیتی پامنار را سد کنند. این عهدهمسایگی را نباید دست کم گرفت، چنین عهد غیورانه‌ای تنها از تهرانی‌های اصیلی بر می‌آید که پشت به پشت هم بودن را، هم درس گرفتند و هم عمری با آن زندگی کردند. اگر شهر و دیاری، مملو و آکنده از چنین حرکت‌های جمعی و جوششی شود، آسیب ها و تهدیدها به کمترین سطح ممکن می‌رسد. فساد از سد دولت ها عبور می‌کند اما مقابل قدرت‌های مردمی زانو می زند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28155
روزنامه
سرویس: -
زمان مخابره: شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱:۰۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله