دانش‌آموز نخبه هم محله‌ای برای تشکیل حلقه دوستداران نجوم محله تلاش می‌کند

آرزو‌های منجم کوچک

 آرزو‌های منجم کوچک

بهاره خسروی- «امیدرضا محمدزاده» همسایه ما در خیابان رودکی از علاقه‌مندان رشته نجوم و سیر و سفر در کهکشان‌هاست. او برای تشکیل دورهمی و حلقه دانش‌آموزان، کارشناسان و نخبه‌های نجومی منطقه هم دست به کار شده است. امیدرضا آموخته‌هایش را به رایگان بین همسایه و برای علاقه‌مندان به نجوم، آموزش می‌دهد. البته این نوجوان پژوهشگر هم‌محله‌ای فقط به تدریس اکتفا نکرده است. یک وبگاه اینترنتی و کانال تلگرامی برای اطلاع‌رسانی از تازه‌های دانش نجوم راه‌اندازی کرده است. کارهایی که سبب شده دوست و آشنا لقب «نجومی خوش‌‌‌فکر و خلاق» را به او بدهند. امیررضا می‌گوید: «نجوم یعنی شناخت بهتر عالم هستی. ارتباط بهتر با خالق آن. وقتی با تلسکوپ به آسمان خیره می‌شوی، احساس می‌کنی، آسمان در مشت توست. تجربه بکری است. می‌خواهم همه را در آن سهیم کنم.»

 همسفر خانواده ما
دریکی از روزهای گرم تیرماه راهی محله رودکی شمالی و مهمان خانواده محمد‌زاده می‌شوم. خانه‌ تا دلتان بخواهد پر از تصاویر و عکس‌های مربوط به آسمان، ستاره‌ها و صور فلکی است. مدتی است که امیدرضا محمدزاده؛ پسر خانواده با همراهی پدر و مادر تدریس رایگان نجوم برای شناسایی علاقه‌مندان به علم نجوم را در مدارس شروع کرده است. امیدرضا با تعریف روزهای کودکی و هدیه تولدش سرصحبت را باز می‌کند: «خداوند در قرآن می‌فرماید: «ما همه چیز را از آسمان نازل کردیم.» باران از آسمان به زمین نازل می‌شود و در واقع همه علوم به نوعی با آسمان و صور فلکی در ارتباط هستند. علاقه به نجوم از دوران کودکی و تماشای آسمان زیبای شهر طالقان در وجود من شکل گرفت. هر وقت همراه پدر به زادگاهش می‌رفتیم حتماً تماشای ستاره‌های روشن در آسمان صاف و یکدست یکی از بهترین سرگرمی‌هایم بود.» امیدرضا دستی به تلسکوپ گوشه اتاق می‌کشد و می‌گوید: «این را در جشن تولد 5 سالگی از پدر و مادرم هدیه گرفتم. جالب است که هیچ‌کدام طرز استفاده آن را بلد نبودیم. چند سال گوشه خانه ماند وخاک خورد. بعد از مدتی به تشویق مادرم در کلاس‌های کانون علوم و نجوم شرکت کردم و طرز استفاده از تلسکوپ گوشه خانه را یاد گرفتم. کم‌کم کار به جایی رسید که در سفرهای خانوادگی این تلسکوپ را همراهمان می‌بریم تا آسمان نقاط مختلف را رصد کنیم.»

 اهله ماه ساختیم
همسایه نوجوان ما اکنون دانش‌آموز دبیرستان البرز است. ایده ساخت تلسکوپ خانگی و تدریس درس نجوم از جشنواره جابر بن حیان در ذهنش نقش بست، او می‌گوید: «دوره ابتدایی در مدرسه سمینار پژوهشی با موضوع نجوم ارائه دادم. مورد استقبال قرار گرفت. البته این تشویق مقطعی بود و مربوط به دوران دبستان روح الله. اما من همچنان آسمان را دوست داشتم و دلسرد نشدم.» امیدرضا از تحقیق و پژوهش در زمینه نجوم دلسرد نمی‌شود و دستگاه «اهله ماه» را طراحی می‌کند: «خوشبختانه در زمینه نجوم کتاب‌های داریم که تعدادی از آنها را خواندم. استاد خوبی به نام خانم موسوی داشتم که برای خواندن کتاب‌های تازه در زمینه نجوم و کشف استعدادهای تازه، حسابی کمک حال بود. خاطرم هست در کتاب «شناخت سه بعدی فضا» درباره جایگاه ماه در آسمان و نحوه تأثیر آن بر روی سلامت جسم، روح و روان در شب‌های مختلف رؤیت آن، مطالب جالبی خواندم از افسانه‌ها گرفته تا مطالب علمی اثبات شده. بیشتر اطلاعات نجومی در کتاب قدمای خودمان مانند شیخ بهایی خیلی قبل‌تر از کتاب‌های نجوم اروپا ثبت شده است. به دنبال این مطالعه بود که مشتاق شدم با کمک پدرم و یکی ازدوستانش در دانشگاه تهران، ایده ساخت اهله ماه را اجرایی کنم. با کمک آنها این دستگاه به‌عنوان یکی از ابزار کمک آزمایشی من برای تحقیق بهتر در زمینه نجوم ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.»

 تدریس برای موفق‌ها
بنا به اعتقاد این نوجوان خوش ایده هر چیز زکاتی دارد و زکات علم آموزش است. او با همین نیت قدم در دنیای تدریس و معرض علم نجوم برای همسالانش گذاشته است: «در خیابان رودکی و کوچه آزاد به دعوت مدیر خوش فکر مدرسه «کسری خلیلی» کار تدریس نجوم برای پایه‌ سوم، چهارم و پنجم ابتدایی را شروع کردم. در این کلاس‌ها با دانش‌آموزانی موفق‌تر و با استعدادتر از خودم در زمینه نجوم آشنا شدم که اطلاعاتشان از کتاب‌های علمی بود. موضوع را با خانواده در میان گذاشتم و به پیشنهاد پدرم تصمیم گرفتم با تدریس رایگان در مدارس برای علاقه‌مندان به علم نجوم، استعدادهای بکر را شناسایی وحلقه‌ای از نخبگان نجوم را تشکیل دهیم.»

 تدریس رایگان در مدارس
امیدرضا علاوه بر دبستان کسری خلیلی در پژوهش‌سرای اندیشه پویا هم دوره‌های آموزشی رایگان دارد و در صورت دعوت و تمایل سرای محله‌ها آمادگی تدریس. او در این‌باره می‌گوید: «متأسفانه نسبت به علم نجوم و ستاره‌شناسی تبلیغ و اطلاع‌رسانی خوبی نمی‌شود. در منطقه ما بعضی مدیران فرهنگی و مسئولان آموزشی، نسبت به گنجاندن این درس در فهرست کلاس‌های فوق برنامه و آموزشی تمایل نشان نمی‌دهند. من مدارس و مراکز فرهنگی زیادی رفته‌ام و برای تدریس رایگان اعلام آمادگی کردم اما نتیجه و استقبال خوبی نگرفتم. کشورهای پیشرفته دنیا معتقدند دانش‌آموزان باید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند اما متأسفانه در کشور ما که روزگاری مهد نجوم بوده توجه‌ها آنقدر که باید و شاید نیست. نجوم دغدغه من است. دوست داشتم به جای انتظار از دیگران خودم قدمی برای آن بردارم.»

 مهمان ما باشید
امیدرضا علاوه بر تدریس یک پایگاه و کانال تلگرامی در زمینه رشته نجوم هم راه‌اندازی کرده است تا علاقه‌مندان به دنیای مجازی و نجوم جدیدترین اخبار آسمان را داشته باشند. علاوه بر این قرار است به‌زودی رصدخانه کوچکی هم راه‌اندازی کند البته اگر قول و قرار مسئولان آن‌طور که وعده داده‌اند، پیش برود: «یک قلعه قدیمی در شهر طالقان داریم که قرار است با مساعدت دوستان پدرم گوشه‌ای از آن را به رصدخانه تبدیل کنم. با این کار علاوه بر آشنایی مردم با زیبایی‌های آسمان، جاذبه گردشگری فراهم می‌شود و افراد زیادی در قالب اردوهای جمعی و خانوادگی مهمان ما در طالقان می‌شوند.»

امیدرضا علاوه بر تدریس یک پایگاه و کانال تلگرامی در زمینه رشته نجوم هم راه‌اندازی کرده است تا علاقه‌مندان به دنیای مجازی و نجوم جدیدترین اخبار آسمان را داشته باشند. علاوه بر این قرار است به‌زودی رصدخانه کوچکی هم راه‌اندازی کند

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28112
منطقه ده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱:۱۱
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله