فروش عمارت تاریخی «ناصرالدین‌میرزا» نیازمند کسب مجوز

فروش عمارت تاریخی «ناصرالدین‌میرزا» نیازمند کسب مجوز

معامله و فروش عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا بدون مجوز سازمان میراث‌فرهنگی غیرقانونی است.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره مزایده فروش عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا گفت: «مالکیت و بهره‌برداری بناهای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی درصورتی‌که با هماهنگی و مجوز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری باشد می‌تواند تغییر کند. در مورد این بنا نیز اگر قرار باشد بنا از طریق مزایده به‌فروش برسد دریافت مجوز و هماهنگی با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در زمان معامله به قوت خود باقی است و باید این فرایند قانونی اتفاق بیفتد و درصورتی‌که سازمان مجوز لازم را صادر کرد صندوق بازنشستگی می‌تواند بنا را واگذار کند. ولی فعلاً موضوع فروش مطرح نیست و اعلام مزایده است و شماره ثبت ملی بنا هم اعلام شده است.»
طالبیان افزود: «تمام ضوابط و محدودیت‌هایی که از نظر حفظ و نگهداری یک اثر تاریخی باید رعایت شود باید جزو اسنادی باشد که زمان مزایده ارائه می‌شود. مثلاً وقتی اعلام شد این ملک در فهرست آثار ثبت‌ملی قرار دارد باید تمام ضوابط و اسناد این ملک نیز همراه این مزایده اعلام شود. اگر اصول گفته‌شده رعایت شود ملک می‌تواند تغییر مالکیت پیدا کند.»
طالبیان از‌بند ج ماده 6 قانون حفظ آثار ملی مبنی بر اینکه تملک و معامله بدون اجازه دولت نسبت به مسئله و مواد متعلقه به ابنیه ملی غیرقانونی و ممنوع است گفت: «طبق قوانین میراث‌فرهنگی بهره‌برداری و فروش، مالکان بناهای ثبتی بدون اطلاع میراث‌فرهنگی غیرقانونی به‌حساب می‌آید و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان می‌تواند از صندوق بازنشستگی کشوری شکایت کند.»
عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا در محدوده ارگ و حریم کاخ جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو، خیابان صوراسرافیل قرار دارد که پس از پایان عملیات مرمت توسط صندوق بازنشستگی کشوری برای فروش به مزایده گذاشته شده است. این خانه با مساحت 4هزار و 500‌مترمربع ساخته شده که امروز فقط 918‌متر از فضای بیرونی و حدود 870‌مترمربع زیربنا از عمارت مجلل آن باقی مانده است. 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28004
منطقه دوازده
سرویس: گذر محله
زمان مخابره: شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲:۲۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله