مدیر منتخب فوتبال ایران از امکانات ورزشی منطقه می‌گوید

سهم هر هم‌محله‌ای ۵ سانتیمتر زمـیـن !

 سهم هر هم‌محله‌ای  ۵ سانتیمتر زمـیـن !

پرنیان سلطانی- «سیدمحمد کاظم اولیایی» را فوتبالی‌ها به‌ویژه استقلالی‌ها خوب می‌شناسند. فردی که ۷ سال مدیرعامل این باشگاه بود و در زمان مدیریتش توانست این تیم را در سال ۱۹۹۰ میلادی به مقام قهرمانی آسیا برساند. اولیایی ۶۵ ساله که نیم قرن از عمر خود را در فوتبال گذرانده و سال‌هاست در منطقه ما سکونت دارد، از ۲ سال پیش هم عضو شورایاری و هیئت امنای محله مرزداران شده تا بتواند‌کاری برای ورزش منطقه و رشد و شکوفایی استعداد کودکان و نوجوانان هم‌محله‌ای انجام دهد. به مناسبت انتخاب اولیایی به‌عنوان مدیر منتخب فوتبال ایران در فاصله سال‌های ۶۵ تا ۹۵ از سوی اتحادیه فوتبال، مهمان این پیشکسوت هم‌محله‌ای شدیم تا برایمان از روزهای اوج در باشگاه‌های مطرح فوتبال ایران، وضعیت ورزش منطقه و... بگوید.

یکی از ۵ نفر برتر

اتحادیه فوتبال را 20 سال پیش اولیایی و دیگر دوستان فوتبالی‌اش بنیان نهادند و همین اتحادیه خرداد امسال مدیران منتخب فوتبال ایران در 30 سال گذشته را معرفی کرد که یکی از آنها، سید محمد کاظم اولیایی است. اولیایی می‌گوید: «اتحادیه فوتبال بعد از بررسی پرونده مدیران فوتبال کشور در فاصله سال‌های 65 تا 95، 5 مدیر فوتبال را انتخاب کرد که من هم افتخار حضور در این جمع را دارم. امیر عابدینی، محمدرضا ساکت، علی فتح‌الله‌زاده و کریم ملاحی دیگر مدیران منتخب فوتبال ایران در 30 سال گذشته هستند که توسط اتحادیه فوتبال انتخاب شده‌اند.»

منطقه ۲ محرومترین منطقه ورزشی کشور

سکونت چند ساله در محدوده بزرگراه اشرفی اصفهانی و عضویت در شورایاری محله مرزداران باعث شده تا مدیر نمونه فوتبال ایران شناخت بسیار خوبی از ظرفیت‌ها و نقاط ضعف و قوت منطقه ما داشته باشد. اولیایی با بیان این مطلب که منطقه ما محروم‌ترین محله ورزشی در تهران و حتی در ایران است، می‌گوید: «به دلیل گرانی زمین در منطقه ما کمتر کسی به سراغ ساخت ورزشگاه و باشگاه‌های ورزشی می‌رود. به همین دلیل ما یکی از محروم‌ترین محله‌های ورزشی در کشور به حساب می‌آییم.» اولیایی برای اینکه ادعایش را مستند کند اضافه می‌کند: «در حال حاضر سرانه ورزشی در دنیا 2‌مترمربع و در ایران 50 تا 60 سانتیمتر است. اما متأسفانه عدد سرانه ورزشی در منطقه ما به 5 تا 6 سانتیمتر می‌رسد! یعنی هر جوان ساکن در منطقه ما برای ورزش فقط 5 سانتیمتر فضا دارد!»

ورزش راه پیشرفت و تعالی جوانها

اولیایی که نزدیک به نیم قرن در فوتبال کشور فعالیت داشته معتقد است هیچ‌چیز به اندازه ورزش نمی‌تواند راه پر فراز و نشیب زندگی جوان‌ها را سالم کرده و باعث پیشرفت و تعالی آنها شود. می‌گوید: «ورزش، راه پیشرفت و تعالی جوان‌هاست.» بعد به بیان خاطره‌ای از روزهای مدیریتش در استقلال می‌پردازد و می‌گوید: «سال‌ها پیش زمانی که صدام ایرانیان مقیم عراق را بیرون می‌کرد، پسر بچه‌ای هم همراه این افراد بود که بعدها برای دوران سربازی‌اش راهی باشگاه استقلال شد. راهنمایی‌های مرحوم «پرویز دهداری» و تلاش خودش باعث شد تا همراه با استقلال به قهرمانی آسیا برسد و بعدها تبدیل به یک مربی موفق در عرصه فوتبال شود. این پسر بچه که در پایین‌ترین سطح زندگی از عراق رانده شد و به چنین موفقیتی دست یافت، «عباس سرخاب» بود! پس فوتبال فقط یک سرگرمی نیست، ورزشی است که زندگی‌های بسیاری را متحول می‌کند و می‌تواند مسیر زندگی و پیشرفت جوان‌ها را هموار کند.»

 بچه‌های مستعد 
جوانان علاقه‌مند

میزان استعداد جوانان منطقه موضوع دیگری است که با مدیر نمونه فوتبال کشور درباره آن صحبت می‌کنیم. اولیایی می‌گوید: «ما بچه‌های بسیار مستعدی داریم که با کمی توجه بسیار خوش می‌درخشند. تجربه نشان داده که ما هر زمان به جوان‌ها و ورزش توجه نشان داده‌ایم، در دنیا موفق ظاهر شده‌ایم. والیبال ما تا همین چند سال پیش حرفی برای گفتن نداشت، اما حالا به یکی از قدرت‌های دنیا تبدیل شده‌. واقعیت این است که اگر به جوان‌ها اعتماد کرده و روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم، قطعاً جواب خوبی می‌گیریم.» از اولیایی می‌پرسم خودش به‌عنوان یک پیشکسوت ورزش و عضو شورایاری محله مرزداران برای شناسایی و شکوفایی استعداد جوانان منطقه گامی برداشته یا خیر که پاسخ می‌دهد: «در 2 سال گذشته با تلاش همکارانم در شورایاری 2 مدرسه فوتبال در بوستان مرزداران و زیر پل یادگار امام(ره) تأسیس کردیم تا بچه‌ها راحت‌تر بتوانند تست بدهند و به دنیای فوتبال راه پیدا کنند. اما متأسفانه زمین مدرسه فوتبال زیر پل یادگار امام به ایستگاه مترو تبدیل شد و مسئولان شهری هیچ زمین معوضی به ما ندادند تا بتوانیم کارمان را از سر بگیریم. با این حال ما دست از تلاش برنداشته‌ایم و در همین مدرسه فوتبال بوستان مرزداران در حال شناسایی استعدادهای فوتبالی منطقه هستیم.»

کار را به دست مردم بسپاریم
مانند هر فوتبالی دیگر، اولیایی هم خصوصی‌سازی را راه نجات فوتبال ما می‌داند و معتقد است اگر کار به دست مردم سپرده شود، قطعاً نتایج بهتری حاصل خواهد شد. اولیایی که بارها از آکادمی‌های کشورهای مختلف بازدید کرده، با مقایسه کشور ما و کشورهای صاحب سبک در فوتبال دنیا می‌گوید: «به نظرم تنها راه کم کردن فاصله ورزش ما با کشورهای توسعه‌یافته، سپردن کار به دست مردم و حمایت از بخش خصوصی است. با وجود اینکه سرانه ورزشی پایینی داریم، اما اگر خصوصی‌سازی جدی گرفته شود، با حداقل امکانات هم بهترین و بیشترین بهره‌وری صورت می‌گیرد که نتیجه آن به نفع مردم و نفع مسئولان است.»

اولیایی در یک نگاه
ورود به دنیای فوتبال: 14سالگی 

فعالیت‌ها: تأسیس تیم «الوند» همدان، داوری مسابقات فوتبال باشگاه‌های این شهر، ریاست هیئت فوتبال همدان و قم، مدیرعاملی باشگاه استقلال تهران و تیم پاس و مدیریت ورزش برق تهران و در دهه 70 تأسیس اتحادیه 
فوتبال ایران فعالیت فعلی: عضو هیئت مؤسس و مشاور در امور باشگاهی اتحادیه فوتبال ایران

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 27969
منطقه دو
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸:۱۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله