شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار هم‌محله‌ای:

اینجا را به خاطر صفای مردمانش دوست دارم

اینجا را به خاطر صفای  مردمانش دوست دارم

در منطقه ما نخبگان ادبی و فرهنگی بسیاری سکونت دارند. «کامران شرفشاهی» شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار هم‌محله‌ای یکی از این افراد است. سال‌ها سکونت او در محدوده محله مهرآبادجنوبی باعث شده تا ارتباط خوب و صمیمی با اهالی داشته باشد. تاکنون ده‌ها کتاب از این نویسنده هم‌محله‌ای منتشر شده است که بیشتر این کتاب‌ها را می‌توان در کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی منطقه مشاهده کرد. ساعاتی همراه او در کوچه‌پسکوچه‌های محله مهرآباد، خاطرات گذشته‌اش را مرور کردیم و درباره امکانات فعلی منطقه برای علاقه‌مندان به نویسندگی با او همصحبت شدیم.

نویسنده هم‌محله‌ای
 در یک نگاه
«کامران شرفشاهی» اردیبهشت 1340 در خیابان سلسبیل به دنیا آمد. او کارشناسی ارشد ارتباطات دارد. از دهه 60 فعالیت ادبی و روزنامه‌نگاری خود را شروع کرد. پدرش روزنامه‌نگار و ادیب بود، همین امر باعث شد تا از کودکی به نوشتن علاقه‌مند شود. شرفشاهی اعتقاد دارد عشق به نوشتن در همه دوران تحصیل با او همراه بوده است و نیرویی او را به سوی نوشتن و انتشار آثارش پیش می‌برد. فعالیت ادبی خود را به‌صورت جدی از دهه 60 شروع کرد. بیش از 30 اثر از او منتشر شده است. برخی از عناوین کتاب‌هایش عبارتند از: مجموعه داستان‌های طنز کمی تا قسمتی لبخند، مجموعه شعر کودک و نوجوان هدیه آفتاب، سفیر اردهال، مجموعه نمایشنامه دریا در صحنه، مجموعه شعر همیشه عاشقانه‌تر، مجموعه داستان اوج، طنین عطش، سرشار از انتظار، حماسه جاودان، سایه سیاه سقوط، دسترنج، به پیشواز سپیده، بانوی آینه، خمخانه عشق، ضیافت نور، نخل‌های سرخ، آبروی آب، فصل آبی پرواز، سبز و سپید و سرخ، راز سرافرازی، دانای مهربان، سرزمین ستاره و زیتون، رسول مهر و جدیدترین کتابش با عنوان مثلاً محرمانه که اخیراً در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد. 

محله‌ای که روزگاری خلوت و دلنشین بود
همه کسانی که حتی برای مدت کوتاهی در محله مهرآباد زندگی کرده باشند، مدرسه نظام مافی را به خوبی می‌شناسند. «کامران شرفشاهی» هم از ادامه تحصیل در مدارس منطقه به‌عنوان دلیل حضورش برای نخستین بار در این محله یاد می‌کند. به یک سوی خیابان اشاره می‌کند و می‌گوید: «دوره دبیرستان را در همین مدرسه نظام مافی گذراندم. آن دوران مدرسه نظام مافی در خیابان صفری، که اکنون دخترانه است، برای محصلان پسر بود و من برای ادامه تحصیل به این مدرسه می‌آمدم. تحصیل در این منطقه باعث شد تا بیشتر با این منطقه آشنا شوم. همان چند سال حضورم در منطقه دلیل و بهانه خوبی بود تا اینجا را برای زندگی انتخاب کنم.» مهرآبادجنوبی را به دلیل خاطرات شیرین جوانی دوست دارد به همین دلیل سال‌هاست در این منطقه ساکن است. نویسنده هم‌محله‌ای از سال 82 در خیابان امام محمدباقر(ع) محله مهرآبادجنوبی زندگی می‌کند. او در طول مسیر همانطور که به سمت خیابان امام محمدباقر(ع) می‌رویم، دلیل انتخاب این محله برای زندگی را این‌گونه بیان می‌کند و می‌گوید: «مهرآبادجنوبی را همیشه دوست داشتم شاید یکی از دلایل انتخاب این محله برای زندگی اصالت و هویتش بود. آن روزها محله خلوت‌تر بود و شلوغی امروز را نداشت.» با لبخندی بر لب به آپارتمان‌های اطراف اشاره می‌کند و می‌گوید: «از آپارتمان‌های چند طبقه خبری نبود، همین موضوع باعث شده بود تا این محله نظم بیشتری داشته باشد.»

محله‌ای که به آن بی‌مهری شده
 از بی‌مهری که نسبت به محله صورت گرفته است گله دارد. شرفشاهی می‌گوید: «درمقایسه با برخی محله‌ها، مهرآباد تقریباً همان مهرآباد گذشته است و تغییر چندانی نکرده است. در سال‌های اخیر توجه چندانی به محله نشده و جای برخی امکانات هنوز در آن خالی است. تنها تفاوت محله مهرآباد با گذشته را می‌توان در شلوغ شدن محله و جمعیت زیاد آن دانست.» نویسنده هم‌محله‌ای از برخی کمبودها در محله ناراحت است. او می‌گوید: «فضای سبز محله بسیار کم و در برخی از خیابان‌ها مانند خیابان امام محمدباقر(ع) که یکطرفه است، جای چند نیمکت برای استراحت خالی است.» با همه کمبودهایی که به آن اشاره می‌کند، اما علاقه و وابستگی به این محله را می‌توان از لابه‌لای حرف‌هایش به خوبی درک کرد. او معتقد است محله مهرآبادجنوبی از محله‌های قدیمی و ریشه‌دار تهران و خاستگاه بسیاری از چهره‌های فرهنگی، ادبی، هنری، علمی و ورزشی است چراکه ساکنان مهرآباد مانند اهالی بسیاری از محله‌های قدیمی خونگرم و صمیمی هستند. مشغله‌های زندگی و کار نتوانسته مانع ارتباط نویسنده محله با هم‌محله‌ای‌هایش شود. او از ارتباطش با همسایه‌ها می‌گوید: «بیشتر هم‌محله‌ای‌ها با تماشای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی من یا خواندن مصاحبه‌هایم در نشریات و دیدن نامم روی کتاب‌ها از فعالیتم در عرصه‌های ادبی اطلاع دارند. هم‌محله‌ای‌ها و همسایگانم همواره به من لطف دارند. وقتی با اهالی یا کاسبان محل همصحبت می‌شویم، بیشتر درباره موضوعات ادبی از من سؤال می‌پرسند و من هم خوشحال می‌شوم که در این عرصه آنها را راهنمایی کنم.»

دلم برای خانه قبلی‌ام تنگ می‌شود
شرفشاهی مدتی است که آپارتمان‌نشین شده است. او می‌گوید: «زندگی در آپارتمان در کنار محاسنش، مشکلاتی هم دارد. متأسفانه در خصوص فرهنگ آپارتمان‌نشینی و بیان راهکارهایی درباره ایجاد تفاهم بین ساکنان یک ساختمان اقدامی انجام نمی‌شود و همین امر مشکلاتی را به دنبال دارد. در آپارتمان اختیار عمل و آسودگی را که در خانه قدیمی ویلایی‌ام داشتم، دیگر ندارم. گاهی اوقات دلم برای آن خانه و حیاطش تنگ می‌شود.» نویسنده هم‌محله‌ای برگزاری جلسات و نشست‌های آموزش فرهنگ آپارتمان‌نشینی در مجتمع‌ها و آپارتمان‌های چند واحده را راهکاری برای جلوگیری از مشکلات در آپارتمان‌ها می‌داند و می‌گوید: «این‌گونه نشست‌ها می‌تواند ساکنان یک ساختمان را نسبت به حقوقی که دارند آگاه کرده و فرهنگ آپارتمان‌نشینی را آموزش بدهد.» نویسنده هم‌محله‌ای تاکنون 30 جلد کتاب با موضوعات دفاع مقدس، ادبیات، مذهب و موضوعات پژوهشی منتشر کرده است. او درباره کتاب‌هایش می‌گوید: «نوشته‌هایم را در قالب مجموعه شعر، مجموعه داستان، مجموعه قطعه ادبی و نمایشنامه و مجموعه شعر کودک و نوجوان منتشر کرده‌ام. برخی از این کتاب‌ها به چاپ مجدد هم رسیده است.» شرفشاهی اکنون چند کتاب هم زیر چاپ و تعدادی هم آماده چاپ دارد که به‌زودی منتشر می‌شود. 

حمایت از نخبگان محلی
با وجودی‌که شرفشاهی سال‌هاست ساکن منطقه است، اما ارتباط کمتری با مراکز فرهنگی منطقه دارد. او می‌گوید: «کارگاه‌های آموزشی مختلفی در مناطق دیگر و حتی شهرستان‌ها برگزار کرده‌ام، اما تاکنون در منطقه هیچ کارگاه آموزشی نداشتم. متأسفانه عدم حضور نخبگان ادبی و نویسندگان در مراکز شهری و فرهنگی باعث شده است تا همواره شاهد ناهنجاری‌های فرهنگی و چالش‌هایی باشیم و این موضوع به دلیل نبود حضور نخبگان ادبی در مراکز مختلف منطقه است.» اخیراً مسئولان شهرداری و فرهنگسرای رویش با حضور در منزل این نویسنده محله از او تقدیر کرده‌اند. اگرچه شرفشاهی از عدم حمایت مسئولان از نخبگان ادبی و فرهنگی گله دارد، اما معتقد است در دیداری که مسئولان فرهنگسرای رویش با او داشتند قول‌هایی درباره ارتباطشان با او و فعالیتش در مراکز ادبی و فرهنگی منطقه برای گسترش این توانایی و مهارت بین اهالی منطقه داده‌اند و او امیدوار است این وعده‌ها عملی و اجرایی شود. شرفشاهی تاکنون تعداد زیادی از کتاب‌هایش را در اختیار هم‌محله‌ای‌ها، مراکز فرهنگی و ادبی منطقه قرار داده است. او می‌گوید: «تعدادی از کتاب‌هایم را به کتابخانه‌های منطقه و تعدادی را هم به اهالی اهدا کردم. علاوه بر آن تعدادی از کتاب‌هایم را در اختیار معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه گذاشتم.»

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 25846
منطقه نه
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳:۵۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله