مرجانه گلچین از نوروزی می گوید که زبانش را بند آورده بود

شوق ۵ تومانی های تا نخورده

شوق ۵ تومانی های تا نخورده

مریم تهوری- «عید که می‌شد سرتاپایم نونوار می‌شد. سال که تحویل می‌شد لباس‌هایم را می‌پوشیدم و دم در خانه می‌ایستادم تا همسایه‌ها و خلاصه هر کسی که از مقابل خانه ما رد می‌شدند ببینند مرجانه حسابی نونوار کرده و برایم ذوق کنند.» «مرجانه گلچین» هنرمند نام آشنایی تلویزیون و سینما پس از گذشت تمام این سال‌ها هنوز هم دم دمای عید ذوق دارد و خانه‌تکانی را اولویت برنامه‌های آخر سالش قرار می‌دهد. او می‌گوید فقط با برنامه‌ریزی می‌توان سختی کارهای روزمره و اهداف دور و نزدیک را کمتر کرد. به همین دلیل نظم و برنامه‌ریزی را در روزهای شلوغ و پرهیاهوی اسفند ماه هم گم نمی‌کند و پیشنهادش این است که شما هم برنامه‌ریزی را پیش هر قدمتان قرار دهید تا به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید و برای برنامه‌ریزی چه فصلی بهتر از بهار؟


 

حفظ سنت‌ها دلخوشم می‌کند 
گلچین این روزها تلاش دارد تا خانه و زندگی‌اش را مانند همان روزهای آخر سال مرتب نگه دارد و می‌گوید: «حالا حسرت لحظه لحظه آن سال‌ها را می‌خورم. به همین دلیل تمام تلاشم این است که تمام سنت‌های قدیم را حفظ کنم و به تک‌تک آنها پایبند باشم تا مزه عید هیچ‌وقت فراموشم نشود.» این هنرمند نوروز امسال هم به رسم هر سال به زادگاه مادری‌اش، رشت‌ سفر می‌کند تا در کنار اقوام و دوستانش تعطیلات را بگذراند. 


مادرم همه ما را به صف می‌کرد
«روزهای پایانی سال برای من فقط یک معنا دارد و آن هم خانه‌تکانی و خرید مایحتاج روزهای عید است.» گلچین که تمام برنامه‌های آخر سال را به‌طور جدی برنامه‌ریزی می‌کند، می‌گوید: «در 15روز اول اسفند ماه خانه‌تکانی را تمام می‌کنم. اسفند که می‌شود تمام امور باید برنامه‌ریزی شود تا‌کاری از قلم نیفتد و در رأس همه کارها خانه‌تکانی است. این را از همان بچگی خوب یاد گرفته‌ایم. یادم می‌آید آن سال‌ها خبری از کارگر نبود. ما 6 خواهر و برادر بودیم. شب‌عید که می‌شد مادرم همه ما را به صف می‌کرد. هرکسی باید مشغول به کاری می‌شد. پسرها فرش‌ها را در حیاط خانه می‌شستند و دخترها هم کارهای سبک‌تر را انجام می‌دادند. من هم که ته تغاری مادر بودم راحت‌ترین کارهایی که از عهده‌اش بر می‌آمدم نصیبم می‌شد. پهن کردن سفره هفت‌سین و شستن میوه‌ها معمولاً وظیفه من بود. از همان موقع یاد گرفتیم که در تمام امور تقسیم کار داشته باشیم و در کنار همدیگر کارها را پیش ببریم. هنوز هم این قانون خانه ماست. نظم، ارمغان بهار است. به نظرم این فصل بهترین فرصت برای این است که ما برنامه‌ریزی داشته باشیم و با همین نظمی که پیش از آمدن بهار به استقبال آن می‌رویم کارها را تا رسیدن به موفقیت پیش ببریم.» گلچین هر سال پس از خانه‌تکانی وسایل و لباس‌های اضافی که نو مانده را بسته‌بندی می‌کند و به دست خانواده‌های نیازمند می‌رساند که می‌شناسد. 

آن نوروزی که زبانم از خوشحالی بند آمد
اسم عید و نوروز که می‌آید گلچین ناخودآگاه شعر «بوی عیدی/ بوی توپ/ بوی کاغذرنگی» را زیر لب زمزمه می‌کند و خاطرات شیرین زیادی برایش تداعی می‌شود: «عید که می‌شد سرتا پایم نونوار می‌شد. همان نخستین روز سال نو لباس‌هایم را می‌پوشیدم و دم در خانه می‌ایستادم تا همسایه‌ها و خلاصه هر کسی که از مقابل خانه‌مان رد می‌شدند ببینند مرجانه حسابی نونوار کرده. پیش خودم فکر می‌کردم که همه همسایه‌ها منتظرند تا فقط لباس‌های نوی مرا ببینند و ذوق کنند. به همین دلیل با اینکه الان دیگر این چیزها مانند سابق نیست و رنگ و لعاب خود را از دست داده باز هم شب‌عید برای خودم یک خرید کوچک می‌کنم.» نگاه معصومانه و منتظر کودکانه‌اش به دست عموها و خاله‌هایی که عیدی‌ها را لای قرآن می‌گذاشتند و در میان مهمان‌ها تقسیم می‌کردند خاطره‌ای است که هیچ‌وقت از ذهن گلچین پاک نمی‌شود: «عید که می‌شد به همین عیدی‌ها دلخوش بودیم. در همه مهمانی دلمان را صابون می‌زدیم و منتظر بودیم تا بالاخره صاحبخانه قرآنش را بیاورد و آن را باز کند و یکی یکی عیدی‌هایمان را بدهد. یادم می‌آید آن سال‌ها بسته به توانایی مالی میزبان بین 5 تا 20 تومان عیدی می‌گرفتیم. اسکناس‌های 5 تومانی، 10 و 20تومانی را همان‌طور تا نخورده نگه می‌داشتیم و تا آخر عید صد بار می‌شمردیم و هزار و یک نقشه برای خرج کردنش می‌کشیدیم. همان سال‌ها بود که یکبار عموجانم، نادر گلچین یک اسکناس 500تومانی به من عیدی داد. بهت زده بودم و از خوشحالی زبانم‌بند آمده بود. نمی‌دانستم با این اسکناس باید چکار کنم. در مهمانی‌های دیگر اسکناس 10 تومانی عیدی گرفته بودم و یک دفعه عموجانم 500تومان عیدی داد. این دلچسب‌ترین عیدی زندگی‌ام بود.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 23267
منطقه سیزده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸:۱۷
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله