اماکن عمومی برای توان‌یابان مناسب‌سازی می‌شود

چشم  بسته قدم بزن!

چشم  بسته قدم بزن!

فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به افراد معلول و توان‌یاب که به توجه بیشتری نیاز دارند. حالا در چنین بستری یک قدم بزرگ برای بازگشت افراد معلول و توان‌یاب به آغوش جامعه برداشته شده و مدیریت شهری با مناسب‌سازی بوستان‌های مهم و بزرگ پایتخت باز هم در این عرصه پیشتاز است. طبیعی است که با مهیا شدن امکانات جدید، بوستان‌ها مورد اقبال افراد معلول و توان‌یاب قرار خواهد گرفت و از این پس شاهد حضور پررنگ آنها در بطن جامعه خواهیم بود و اینجاست که شهروندان باید در قبال این افراد احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.
مشاور شهردار تهران در امور توان‌یابان در گزارشی که پیش روی شما قرار دارد، مدام روی اعمال قانون متخلفانی که تابلوهای ویژه معلولان را نادیده می‌گیرند تأکید می‌کند اما مسلماً توجه و احساس مسئولیت شهروندان از هر قانونی تأثیرگذارتر و کاربردی‌تر خواهد بود.
مدیریت شهری چند قدم جلوتر از سازمان‌ها و نهادهای دولتی قدم برداشته و با مناسب‌سازی بوستان‌ها بستر مناسبی را برای حضور افراد معلول و توان‌یاب در جامعه فراهم کرده اما مادامی‌که حقوق شهروندی این افراد از سوی همشهریان نادیده گرفته شود، اتفاق تازه‌ای رخ نخواهد داد. معلولان و توان‌یابان به نگاه‌ترحم‌آمیز هیچ شهروندی نیاز ندارند و همین‌قدر که به حقوق شهروندی آنها توجه شود برایشان کافی است. واقعیت ماجرا این است که چشم‌ها را باید شست و توان‌یابان را باید دید. همه ما باید طرح عظیم و کاربردی مناسب‌سازی بوستان‌های پایتخت برای معلولان و توان‌یابان را به فال نیک بگیریم و در قامت یک شهروند مسئول به این افراد توجه کنیم.

مناسب‌سازی 22 پارک در 22 منطقه برای معلولان

شما هم در این بوستان سهم دارید

حمید رسولی-  اگر فرد معلول یا سالمندی در خانه دارید، وقتش رسیده که دستش را بگیرید و از کنج خانه به نزدیک‌ترین بوستان محله ببرید تا تفاوت عزلت‌نشینی با زندگی در آغوش جامعه و همنشینی با شهروندان را احساس کند. اخیراً در هر منطقه، یک بوستان برای استفاده معلولان و سالمندان مناسب‌سازی شده و حالا این افراد می‌توانند مثل شهروندان عادی از امکانات شهری برای ایجاد نشاط در زندگی‌شان بهره ‌ببرند. مناسب‌سازی بوستان‌های مهم مناطق 22‌گانه پایتخت مصداق عینی تقسیم عادلانه امکانات شهری بین شهروندان است و افراد معلول و سالمند که به اندازه شهروندان عادی عوارض شهری را پرداخت می‌کنند از حق طبیعی و مسلم‌شان برخوردار شده‌اند. به همین مناسبت با علی‌اصغر عین‌القضات، مشاور شهردار تهران در امور توان‌یابان و شهر دسترس‌پذیر، درباره امکانات جدید بوستان‌ها برای معلولان و افراد کم‌توان گفت‌وگو کردیم. اگر می‌خواهید از امکانات و بستر جدیدی که مدیریت شهری برای استفاده معلولان و سالمندان در بوستان‌های پایتخت ایجاد کرده مطلع شوید این گزارش را بخوانید.

تأمین محل پارک خودرو معلولان

قبل از هر‌گونه اقدامی، تأمین محل پارک خودروهای معلولان در حاشیه بوستان‌های پایتخت مورد توجه قرار گرفته است. اطراف همه بوستان‌های مهم و ابنیه‌دار مناطق 22‌گانه پایتخت تابلوهای پارک مطلقاً ممنوع نصب شده که یک تفاوت اساسی با تابلوهای قبلی دارد. روی این تابلوها علامت مطلقاً ممنوع، جز برای افراد معلول حک شده تا زمینه برای پارک خودرو و در نهایت دسترسی آسان این افراد به بوستان‌ها مهیا شود. خودرو افراد معلول، پلاک ویلچر دارد یا از روی برچسب‌هایی که روی شیشه آنها چسبانده شده شناسایی می‌شوند و به همین دلیل تشخیص آنها از خودروهای شخصی کار دشواری نیست.
مشاور شهردار تهران می‌گوید: «طرح دسترسی آسان معلولان به بوستان‌های پایتخت از سال 1384 تدوین شد اما از حدود دو سال قبل به‌طور جدی اجرا شده و در نخستین گام، مسیر رسیدن به بوستان را برای این افراد هموار کردیم. طبیعی است که وقتی فرد معلول برای رسیدن به بوستان با کمبود جای پارک یا موانعی از این دست مواجه شود عزلت‌نشینی را ترجیح می‌دهد. مسئله مهم‌تر این است که نصب تابلوهای مطلقا ممنوع و تأمین جای پارک خودرو معلولان در حاشیه بوستان‌ها وظیفه مدیریت شهری است و پلیس راهور باید موضوع نادیده گرفتن این تابلوها از سوی برخی شهروندان را جدی بگیرد. پلیس می‌تواند موضوع اعمال قانون افراد متخلف را در شورای عالی ترافیک مطرح کند، چون درواقع مطالبه جدی معلولان است.»

کارت شناسایی بدهید‏، ویلچر بگیرید

افراد معلول و کم‌توان می‌توانند بعد از پارک خودرو خود در حاشیه بوستان‌ها، از مسیری که برای‌‌‌ تردد آنها مناسب‌سازی شده عبور کنند و وارد بوستان‌ها شوند.
پل دسترسی به افراد معلول از سواره‌رو به پیاده‌رو در ورودی همه بوستان‌های مهم مناطق 22‌گانه ایجاد شده و این پل‌ها بهترین و راحت‌ترین راه ورود معلولان و افراد ویلچری به داخل بوستان‌ها محسوب می‌شود. اگر فرد معلولی در خانه دارید که از ویلچر برقی استفاده می‌کند، می‌توانید او را با خودرو شخصی به نزدیک‌ترین بوستان محل زندگی‌تان ببرید و به محض ورود به داخل بوستان یک دستگاه ویلچر تحویل بگیرند. به تازگی غرفه‌هایی هم شبیه خانه‌های دوچرخه در ورودی بوستان‌های 22‌گانه ایجاد شده که محل نگهداری و تحویل ویلچر به افراد معلول است و خدمات این غرفه‌ها شبانه‌روزی خواهد بود. این در حالی است که ارائه کارت شناسایی معتبر برای دریافت ویلچر لازم است.

                                   بازدید مشاور شهردار تهران از بوستان بهمن

نصب دستگاه‌های ورزشی ویژه معلولان

در کنار ست‌های ورزشی افراد عادی، دستگاه‌های ورزشی ویژه معلولان هم در بوستان‌های 22‌گانه نصب شده تا زمینه فعالیت ورزشی و تفریحی افراد معلول در کنار شهروندان عادی مهیا شود. ابعاد و ارتفاع دستگاه‌های ورزشی مختص معلولان متفاوت است؛ این دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که افراد معلول، بدون کمک گرفتن از دیگران می‌توانند حرکات ورزشی را انجام بدهند. مثلاً اگر فرد معلولی عارضه فوقانی دارد می‌تواند با دستگاه‌هایی که برای تقویت عضلات چهار سر و همسترینگ است کار کند و معلولانی که عارضه تحتانی دارند باید با دستگاه‌های ورزشی که ارتفاع بیشتری دارند و مخصوص تقویت عضلات دست و سرشانه و پشت بازوست ورزش کنند. ویژگی‌ها و نوع حرکات ورزشی هر دستگاه روی آنها حک شده و توصیه می‌شود هر فرد معلول قبل از انجام حرکات ورزشی این نوشته‌ها را مطالعه کند. به گفته مشاور شهردار تهران هر دستگاه ورزشی مختص معلولان شامل 12 نوع تمرین است و در بوستان‌های فرامنطقه‌ای و ابنیه‌دار بالغ بر 8 ست و در سایر بوستان‌ها 2 ست نصب شده است. پارک هنرمندان تنها بوستان منطقه 6 است که اخیراً به دستگاه‌های ورزشی ویژه معلولان تجهیز شده و معلولان منطقه می‌توانند با مراجعه به این پارک فرامنطقه‌ای از امکانات جدید ورزشی بهره‌مند شوند.

آبخوری و سرویس بهداشتی مخصوص

یکی دیگر از اقداماتی که برای مناسب‌سازی بوستان‌های مناطق 22‌گانه انجام شده، نصب آبخوری‌های مختص افراد معلول است. ارتفاع این آبخوری‌ها پایین است و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که افراد معلول ویلچری می‌توانند به راحتی و بدون کمک دیگران از آنها استفاده کنند. سرویس‌های بهداشتی 22 بوستان پایتخت هم برای افراد معلول و سالمند مناسب‌سازی شده است. طراحی سرویس‌های بهداشتی به‌گونه‌ای است که افراد معلول می‌توانند با ویلچر به داخل سرویس وارد شوند و دور بزنند. داخل سرویس‌ها میله دستگردهایی(میله‌های کمکی) نصب شده تا معلولان ویلچری بدون کمک دیگران و با استفاده از این میله‌ها از سرویس بهداشتی استفاده کنند و دوباره به ویلچر منتقل شوند. درهای سرویس‌های بهداشتی هم رو به بیرون باز می‌شوند تا اگر خدایی ناکرده حادثه‌ای برای فرد معلول رخ داد دیگران بتوانند به کمک او بشتابند. روشویی داخل سرویس‌های بهداشتی هم به گونه‌ای طراحی شده که چرخ‌های ویلچر زیر سینک می‌روند تا فرد به راحتی به شیرآب دسترسی داشته باشد. در مناسب‌سازی سرویس‌های بهداشتی تمام موارد ایمنی لحاظ شده است.

ست‌های ورزشی برای کودکان

در 22 بوستانی که در مرحله اول برای معلولان مناطق 22‌گانه پایتخت مناسب‌سازی شده امکانات ورزشی برای کودکان معلول هم در نظر گرفته خواهد شد. ست‌های ورزشی ویژه کودکان معلول، کنار پارک بازی کودکان عادی نصب خواهد شد تا علاوه بر ورزش و تندرستی، ارتباطات اجتماعی این کودکان هم تقویت شود. این ست‌های ورزشی اکنون به‌صورت آزمایشی در بوستان شریعتی واقع در منطقه 3 نصب شده و به‌زودی در سایر بوستان‌های پایتخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته مشاور شهردار تهران، ست‌های ورزشی ویژه کودکان معلول از ایتالیا وارد شده و قرار است توسط محققان دانشگاه تهران بازتولید شود تا در همه بوستان‌های تهران نصب شوند.

نیمکت‌هایی برای رکاب زدن

افراد معلول و سالمند علاوه بر حضور در بوستان‌های بزرگ که نوعی تفرجگاه محلی محسوب می‌شوند، از ورزش هم غافل نباشند. با نصب باکس‌های ورزشی در فاصله نیم متری نیمکت‌ها، افراد معلول و سالمند هنگام نشستن می‌توانند رکاب بزنند. این باکس‌های ورزشی حکم دوچرخه‌های ثابت را دارند و برای تقویت عضلات پا مفید است. نوع دیگری از دستگاه‌های ورزشی هم روبه‌روی نیمکت‌ها نصب شده که خاصیت لغزندگی دارند و برای تقویت مچ پا مفید است. در حال حاضر تعدادی از این نیمکت‌ها همراه باکس‌های ورزشی به‌طور آزمایشی در پارک هنرمندان نصب شده و به‌زودی در سایر بوستان‌های تهران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. نوعی دستگاه ورزشی هم برای معلولان ویلچری در داخل بوستان‌ها نصب شده که مختص تقویت عضلات دست است و کار کردن با آنها سهل و آسان است.

مسیر ورود به آلاچیق‌ها

از بین بردن اختلاف سطح معابر بوستان‌ها یکی دیگر از اقداماتی است که با اجرای طرح مناسب‌سازی بوستان‌های پایتخت به سرانجام رسیده است. اختلاف سطح همه بوستان‌های 22‌گانه تهران با رمپ‌های 8‌درصد پوشانده شده تا معلولان ویلچری بدون کمک دیگران و به آسانی در بوستان‌ها‌‌‌ تردد کنند. اختلاف سطح 80 سانتیمتری آلاچیق‌ها با تعبیه مسیر ویژه دسترسی برای افراد معلول برطرف شده و این افراد برای ورود به آلاچیق‌ها با ویلچر مشکلی نخواهند داشت.

گام‌ بعدی، مناسب‌سازی خیابان‌ها

به گفته علی‌اصغر عین‌القضات، گام بعدی شهرداری تهران در تحقق شهر دسترس‌پذیر، مناسب‌سازی خیابان‌های شهر است. به گفته او تا پایان سال قرار است در هر منطقه تهران یک‌معبر به‌عنوان الگو، مناسب‌سازی و معرفی شود. در هریک از نواحی پایتخت نیز باید یک‌معبر مناسب‌سازی شود؛ معابری که طول آنها نباید زیر هزار‌متر باشد. خیابان ایرانشهر هم قرار است به‌عنوان معبر نمونه شهری در منطقه 6 معرفی شود.

نیاز به مدیریت یکپارچه شهری

ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، کلید ساختن یک شهر دسترس‌پذیر برای همه شهروندان است. علی‌اصغر عین‌القضات می‌گوید: «لایحه مدیریت واحد شهری توسط دولت بررسی شده و قرار است در اردیبهشت ماه سال آینده تحویل مجلس شود و این کلید مناسب‌سازی شهر برای معلولان و افراد کم‌توان است. اصل 20 و 29 قانون اساسی به برابر بودن همه افراد در برابر قانون تأکید می‌کند و در سیاست‌های کلی نظام بر تدوین قانون جامع حمایت از معلولان و مناسب‌سازی معابر، اماکن و حتی بنادر کشور اشاره شده است. قانون جامع و 16 ماده‌ای حمایت از معلولان را هم داریم که به تصویب مجلس رسیده و به شورای نگهبان رفته است. کثرت قوانین حامی معلولان نشان می‌دهد که در کشور قوانین خوبی داریم اما متأسفانه با کمبود مجری قانون مواجه هستیم.»
مشاور شهردار تهران در امور توان‌یابان و شهر دسترس‌پذیر به موانعی که بر سر ایجاد مدیریت واحد شهری قرار دارد اشاره می‌کند: «مقاومت بدنه دولت برای ارسال لایحه مدیریت جامع شهری به مجلس برای ما محل سؤال است. قرار است این طرح در گام اول در شهرهایی که بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند به‌طور آزمایشی اجرا شود اما فعلاً با مقاومت بدنه دولت مواجه شده‌ایم. در حالی‌که با مدیریت واحد شهری عملیات مناسب‌سازی و دسترس‌پذیر کردن تهران با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.»

نشانی بوستان معلولان در مناطق 22گانه
منطقه    نام بوستان                                  نشانی
1            گلریزان                               ولنجک ـ بلوار دانشجو
2            ستارخان                             خیابان ستارخان ـ خیابان نیایش
3            شریعتی                             خیابان شریعتی
4            الغدیر                                  خیابان هنگام ـ نرسیده به میدان غدیر
5           جانبازان و روشندلان              خیابان ایرانشهر ـ خیابان شقایق
6            هنرمندان                            خیابان طالقانی ـ خیابان ایرانشهر
7            هلال‌احمر (شهید نیاکی)     خیابان شریعتی ـ جنوب میدان شهید قندی
8            فدک                                    میدان هلال‌احمر
9            المهدی                               جنوب‌شرقی میدان آزادی
10          22 بهمن                             خیابان قزوین ـ تقاطع خیابان برادران عرب و خیابان شهید پهلوانی
11          دانشجو                               چهارراه ولی‌عصر(عج)
12         پارک‌شهر                             خیابان بهشت
13         پیروزی                                 انتهای خیابان پیروزی
14         بسیج                                  بلوار ابوذر ـ پل سوم تقاطع محلاتی و ابوذر
15         شهدای غزه                        بزرگراه امام علی(ع) ـ جنب شهرک جمهوری
16         بهمن                                   میدان بهمن ـ خیابان شهید وفایی ـ جنوب فرهنگسرای بهمن
17         سالمندان                            خیابان ابوذر ـ خیابان علمی
18         قائم                                    بلوار یافت‌آباد ـ تقاطع خیابان حیدری شمالی و بلوار معلم
19         باران                                    کمربندی آزادگان ـ انتهای دولتخواه
20         مادر                                     شمال غربی میدان مادر
21         شهدای گمنام                     خیابان ابوذر ـ کوچه فیروزی
22         ارغوان                                 بلوار کاشانی ـ جنب میدان موج

22 بوستان برای استفاده معلولان و سالمندان مناسب‌سازی شده و قرار است هر فصل 22 بوستان دیگر به این فهرست اضافه شود.

88 بوستان تا نیمه اول سال 96 برای استفاده معلولان و سالمندان مناسب‌سازی خواهد شد. به گفته مشاور شهردار تهران تا دو سال آینده هیچ بوستان نامناسبی در پایتخت وجود نخواهد داشت.

10 نیمکت مخصوص مجهز به باکس‌های ورزشی به‌طور آزمایشی در پارک هنرمندان نصب شده و بعد از تولید انبوه در سایر بوستان‌های تهران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

9 بوستان تا انتهای فروردین ماه سال آینده در منطقه 15 تهران برای استفاده افراد معلول مناسب‌سازی خواهد شد.

 

نابینایان هم صاحب پاتوق شدند

تفریح و تفرج با عصای سفید

  مناسب‌سازی بوستان‌های پایتخت برای‌‌‌ تردد روشندلان و ایجاد مسیرهای ویژه برای این افراد هم در محاسبات مدیران شهری برای تقسیم عادلانه امکانات شهری بین شهروندان عادی و افراد کم‌توان دیده می‌شود. در کنارامکانات قابل اعتنایی که برای تسهیل رفت‌وآمد معلولان در بوستان‌ها و معابر مهم پایتخت مهیا شده، مدیران شهری برای حضور بیشتر روشندلان در جامعه هم برنامه‌های مفصلی تدارک دیده‌اند که ایجاد مسیر ویژه‌‌‌ تردد روشندلان در معابر و بوستان‌ها و ساخت پارک ویژه نابینایان از مهم‌ترین آنهاست. بر اساس آمار و ارقام، با ادامه روند کنونی زاد و ولد در کشور، جمعیت پایتخت هم مثل سایر کلانشهرها رو به سالمندی است و به این‌ترتیب ناتوانی سرنوشت محتوم بسیاری از شهروندانی است که به سن سالخوردگی می‌رسند. عده‌ای از شهروندان اما از بدو تولد با مشکلات جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند و این موضوع نباید به محرومیت آنها از امکانات شهری و در نهایت گوشه‌نشینی منجر شود. به گفته مشاور شهردار تهران، مدیران شهری بر اساس همین رویکرد اقدامات ویژه‌ و هزینه‌های کلانی را برای توجه به روشندلان اختصاص داده‌اند.

ایجاد مسیر عبور روشندلان

یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران برای مناسب‌سازی بوستان‌های مناطق 22‌گانه، ایجاد تایل‌ها یا همان موزائیک‌های شیار‌دار است. روشندلان بر اثر تماس نوک عصا با این موزائیک‌ها متوجه می‌شوند که در مسیر ویژه‌ای که مختص آنها در نظر گرفته شده قرار دارند. ویژگی دیگر موزائیک‌های شیاردار این است که شهروندان عادی هم متوجه می‌شوند در مسیر ویژه‌‌‌ تردد روشندلان تجمع نکنند و از توقف موتور سیکلت و دوچرخه‌های خود در این مسیر اجتناب ‌کنند. علاوه بر این موزائیک‌های سکه‌ای هم در نزدیکی همه تقاطع‌های بوستان‌ها و معابر نصب شده تا روشندلان بر اثر تماس نوک عصا با آنها متوجه شوند که به چهارراه نزدیک شده‌اند و باید با احتیاط حرکت کنند. به گفته مهندس علی‌اصغر
عین القضات، علاوه بر بوستان‌های 22‌گانه تاکنون 60‌درصد معابر پایتخت به این موزائیک‌ها مجهز شده‌اند.

بوستان‌گردی با هدفون

به‌زودی بوستان ویژه روشندلان هم در پایتخت افتتاح خواهد شد و با راه‌اندازی این بوستان در منطقه 5 تهران، روشندلان هم صاحب یک پاتوق جدید می‌شوند. بوستان‌های تهران برای شهروندان عادی حظ بصری دارد اما روشندلان از این نعمت بی‌بهره‌مانده‌اند. به گفته معاون شهردار تهران، پارک ویژه روشندلان بر اساس همین رویکرد طراحی شد و به‌زودی با همان مسیرهایی که در بوستان‌های 22‌گانه ایجاد شده افتتاح خواهد شد. روشندلان بعد از ورود به این بوستان یک دستگاه هدفون دریافت می‌کنند که برای آنها حکم راهنما را دارد. این هدفون هنگام پیاده‌روی روشندلان به آنها اعلام می‌کند از کدام مسیر به سرویس بهداشتی، آبخوری، آبنما، نمازخانه یا نیمکت‌های مخصوص دسترسی پیدا کنند.

آبنمای موزیکال

شهروندان عادی از جلوه‌های بصری بوستان‌ها مثل تماشای آبنما بهره‌می‌برند اما روشندلان از این نعمت محروم مانده‌اند. در پارک ویژه روشندلان آبنمای موزیکال برای این افراد طراحی شده تا با شنیدن صدای آبنما همراه با موزیک لذت تازه‌ای را تجربه کنند. آبنمای موزیکال درست وسط بوستان واقع شده تا دسترسی آن برای روشندلان راحت باشد. طراحی این بوستان به گونه‌ای است که افراد روشندل به تنهایی و بدون کمک دیگران می‌توانند به این محل مراجعه کنند. در بوستان روشندلان فضای مناسبی طراحی شده تا این افراد به دور از هیاهو و شلوغی‌های خیابان پایتخت یک دورهمی دوستانه را تجربه کنند. در نزدیکی نیمکت‌های این بوستان،‌گونه‌ای از گل‌های معطر با رایحه مختلف کاشته شده تا روشندلان علاوه بر شنیدن صدای آبنمای موزیکال، بوی خوشی استشمام کنند. ایجاد ‌کتابخانه تخصصی با خط بریل یکی دیگر از امکانات این بوستان است.

 بوستان شریعتی
 وسعت: 30000مترمربع
 نشانی:  منطقه 3، خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان
امکانات:  معبرسازی 4هزار‌مترمربع، ساخت ساختمان دوطبقه درمانی به مساحت 350مترمربع
ساخت زمین بازی ویژه کودکان و بزرگسالان
ایجاد ‌کتابخانه تخصصی با خط بریل
ایجاد ‌سالن جلسات برای تشکیل جلسات پژوهشی و تحقیقاتی

 بوستان جانبازان و معلولان
وسعت:  37000‌مترمربع
نشانی:   منطقه 5، بلوار فردوس غربی
امکانات: راه‌اندازی سیستم صوتی مخصوص نابینایان
ساخت رمپ ویژه‌‌‌ تردد معلولان
نصب و تجهیز نیمکت‌های ویژه
تجهیز بوستان به وسایل بازی و ورزشی مخصوص افراد کم‌توان
ایستگاه ویلچر
نصب تابلوهای راهنما به خط بریل

 بوستان بسیج
وسعت:  70000‌مترمربع
نشانی:  منطقه 14 تقاطع محلاتی و بلوار ابوذر
امکانات: اجرای طرحی دوجزئی و شیاری برای ایجاد مسیر ویژه‌‌‌ تردد نابینایان و معلولان
نصب 20صندلی و نیمکت مخصوص معلولان
بازسازی و ایمن‌سازی آبنما برای بهره‌مندی نابینایان از ویژگی‌های صوتی
نصب ست ورزشی مخصوص معلولان
ایجاد زمین ورزشی معلولان و کم‌توانان

 بوستان شهدای غزه
وسعت:   12000‌مترمربع
نشانی:   منطقه 15، حاشیه بزرگراه
امام علی(ع) و شهرک جمهوری
امکانات: ایجاد 8رمپ و لوپ مناسب و همسطح‌سازی‌ معابر برای تسهیل‌‌‌ در تردد ویلچر
ایجاد پارکینگ خودرو و نصب تابلوهای راهنما برای پارک اختصاصی
ساخت سرویس بهداشتی
ایستگاه ویلچر با 2دستگاه ویلچر

 بوستان بهمن
وسعت:   135000‌مترمربع
نشانی:  منطقه 16، نازی‌آباد خیابان
شهید وفایی
امکانات: مناسب‌سازی مسیر ویژه معلولان به طول 5600متر و بازسازی 2هزار‌مترمربع معابر
ایجاد رمپ و مناسب‌سازی ورودی 9دستگاه آلاچیق و 5دستگاه آبخوری
نصب 85نیمکت ویژه معلولان
ساخت ایستگاه تحویل ویلچر
نصب موزاییک‌های برجسته مخصوص

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 21526
منطقه شانزده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳:۲۳
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله