موانع نوسازی املاک در محله شوش را بررسی کرده‌ایم

مشکل فرسوده‌ها چاره دارد!

 مشکل فرسوده‌ها چاره دارد!

سمیه زند- محله شوش در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۷ در نزدیکی به میدان فعلی شوش شکل گرفته و از محله‌های قدیمی منطقه ۱۵ محسوب می‌شود. این محله ۴۷ هکتار مساحت دارد که ۲۸ هکتارش، معادل ۵۹‌درصد آن، جزو بافت فرسوده است. به دلیل ریزدانگی بافت مسکونی، نفوذناپذیری کوچه‌ها و ناپایداری املاک می‌توان گفت فرسودگی در سراسر محله وجود دارد. اما بافت فرسوده در قسمت غرب محله که معروف به «لب خط» و نزدیک ارواقچی‌هاست بیشتر به چشم می‌آید. از ۳ هزار و ۲۱۹ پلاک موجود در محله شوش، ۲ هزار و ۷۰۸پلاک آن فرسوده است که معادل ۸۴‌درصد از کل پلاک‌های محله می‌شود. همچنین ۴۳۷ پلاک آن کمتر از ۵۰‌مترمربع مساحت دارند که این تعداد پلاک معادل ۸/۱۴درصد از کل پلاک‌های محله شوش است. در ۲ سال گذشته ۵۲۱ پلاک از بافت فرسوده نوسازی شده است که این آمار نشان می‌دهد نوسازی در محله شوش روند کندی دارد. موانع و مشکلاتی را که پیش روی نوسازی املاک در محله شوش قرار دارد بررسی کردیم و راه‌حل آنها را جویا شدیم.

بی‌اطلاعی ساکنان از تسهیلات نوسازی
آگاهی نداشتن اهالی محله از فرایند نوسازی یکی از موانع اصلی در محله شوش است. بدین معنا که اهالی محله از فرایند نوسازی و امتیازات و تسهیلات متنوع و ارزشمند نوسازی املاک اطلاعات کافی ندارند.

 راهکار پیشنهادی
دفاتر خدمات نوسازی بافت فرسوده امتیازاتی را برای نوسازی املاک فرسوده ارائه می‌دهند که ممکن است اهالی از آن بی‌اطلاع باشند. «احمد یزدانیان»، کارشناس اجتماعی دفتر نوسازی محله شوش، در این‌باره می‌گوید: «برای آگاهی صاحبان املاک فرسوده از روند نوسازی و بسته‌های تشویقی و امتیازاتی که با نوسازی املاکشان به آنها تعلق می‌گیرد، پلاک به پلاک به آنها آموزش داده شده است. همچنین کارگاه‌های آشنایی با فرهنگ آپارتمان‌نشینی برای ساکنان برگزار می‌شود تا از زندگی آپارتمان‌نشینی هراس نداشته باشند و با مزایای نوسازی املاکشان آشنا شوند.»

ملک و زمین؛ مهم‌ترین دارایی ساکنان
در محله‌های بافت فرسوده، ملک و زمین از مهم‌ترین دارایی‌های ساکنان محله است. به همین علت تغییر شکل و نوسازی ملک خود را نوعی ریسک می‌دانند و برای نوسازی مردد و‌گاه هراسان هستند.

راهکار پیشنهادی
یزدانیان در این‌باره می‌گوید: «این نوع نگرش به موضوع نوسازی برای ساکنان تا حدی منطقی است و رفع آن به اعتماد‌سازی و شفاف‌سازی روند نوسازی برای ساکنان نیاز دارد. اما سکونت در املاک فرسوده خطراتی برای ساکنان آن به همراه دارد که صاحبان این املاک نباید به آن بی‌اعتنا باشند. مالکان می‌توانند با نوسازی املاک خود آرامش خاطر و ایمنی را برای خود و خانواده‌شان فراهم کنند.»

ورثه‌ای بودن املاک فرسوده
کارشناس دفتر نوسازی محله شوش با توجه به بررسی‌های محلی معتقد است که بخش زیادی از املاک فرسوده محله شوش ورثه‌ای هستند. همین موضوع باعث شده فرایند به تفاهم رسیدن وراث برای نوسازی و همچنین همکاری همسایه‌ها برای تجمیع طولانی شود یا به تعویق بیفتد.

راهکار پیشنهادی
دفتر نوسازی محله شوش کارگاه‌هایی با موضوع «آشنایی با قوانین و حقوق وراثتی» برگزار می‌کند تا علاوه بر آگاه کردن مالکان از روند دریافت اسناد انحصار وراثت، باعث تسریع در روند نوسازی و تجمیع املاک فرسوده شوند.

مشاوره بگیرید

اهالی محله شوش اگر برای نوسازی املاک فرسوده خود سؤال یا مشکلی دارند یا برای دریافت اطلاعات بیشتر از تسهیلاتی که برای نوسازی املاک به آنها تعلق می‌گیرد، می‌توانند به خیابان شوش شرقی، خیابان شهید غلامی(شبیر)، روبه‌روی داروخانه انوری، پلاک 339، طبقه اول مراجعه کنند. همچنین می‌توانند با شماره 55301772 تماس بگیرند و راهنمایی و مشاوره بخواهند.

تسهیلات نوسازی در محله شوش
 اعطای وام نوسازی
 اعطای تسهیلات ودیعه مسکن
 تخفیف 100‌درصدی هزینه انشعابات برق، گاز، آب و فاضلاب
 تخفیف 100‌درصدی مجوزهای حفاری زمین
 رایگان بودن عوارض صدور پروانه شهرداری برای متقاضیان
 پرداخت هزینه‌های طراحی نما
 اعطای کمک هزینه اجرای نما
 برگزاری مستمر جلسات تجمیع و نوسازی برای راهنمایی مالکان و سازندگان

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 20269
منطقه پانزده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۸:۵۵
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله