غم‌ این روزهای مردم حرمت دارد

غم‌ این روزهای مردم حرمت دارد

محله جماران بودم. از کوچه‌های این محله که رد می‌شدم ناخودآگاه احساس شعفی بهم دست می‌داد. حسی همراه با طمأنینه و آرامش. مهم نبود در کدام کوچه‌ام و مقصدم کجاست. مهم نام جماران بود که «همزادی غریبی» را منتقل می‌کرد.‌گویی سال‌هاست اهل این محله‌ام. بزرگ شده جمارانم. اما اهل اینجا نبوده‌ام و کمتر هم راهم به این محل کشیده است، اما از این احساس تعلق گریزی نبود.

یکم

محله جماران بودم. از کوچه‌های این محله که رد می‌شدم ناخودآگاه احساس شعفی بهم دست می‌داد. حسی همراه با طمأنینه و آرامش. مهم نبود در کدام کوچه‌ام و مقصدم کجاست. مهم نام جماران بود که «همزادی غریبی» را منتقل می‌کرد.‌گویی سال‌هاست اهل این محله‌ام. بزرگ شده جمارانم. اما اهل اینجا نبوده‌ام و کمتر هم راهم به این محل کشیده است، اما از این احساس تعلق گریزی نبود. 
ماجرای حس و حال گشت‌وگذار در جماران فراتر از دیوار‌ها و کوچه‌های محل بود؛ تا آنجا که هرکسی را می‌دیدم‌ گویی از خوبان روزگار است. کودک و زن و جوان و پیر و کاسب و نانوا و بقال و همه و همه ‌گویی از بهترین‌های شهر هستند.‌ گویی با همه‌شان سابقه آشنایی دارم.‌ گویی با همه‌شان سال‌ها رفاقت داشته‌ام. به این مردم هم احساس تعلق می‌کردم. 
این حس و حال تا زمان طرح یک پرسش همراهم بود. واقعاً این حس نکو از کجاست؟ چرا اینجاست؟ آرامش برآمده از این در و دیوار و اهالی برای چیست؟ روشن است که همه این مردم از نیکان روزگار نیستند. روشن است که اینجا خاک و گل و گرد و غباری بیش نیست. پس ماجرا چیست؟ 
بی آنکه بخواهم دلم سمت پیوند محله جماران با خمینی کبیر رفت. گاهی یک نام به یک محل چنان هویتی می‌دهد که ناخواسته پلشتی‌های محل دیده نمی‌شود و همه چیز ذیل آن هویت مشعشع، رنگ نورانیت می‌گیرد. 

دوم
خدا رحمت کند آیت‌الله هاشمی را. شهر بوی عزا می‌دهد. موضوع اصلی همه رسانه‌های ما از جمله رسانه ملی حسنات آیت‌الله ‌است. بسیاری از شخصیت‌ها پیام تسلیت دادند و موج گسترده‌ای در بیان نیکی‌های شیخ مرحوم رحمت‌الله‌ علیه براه افتاده است. اما سرفصل و عنوان کلیدی و محوری همه پیام‌ها و تیتر رسانه‌ها و عنوان بنرهای شهری یک تعبیر است. «یار امام و رهبری به رحمت خدا رفت.» و یا «پشتیبان نظام و انقلاب به لقاالله پیوست.»
این روزها رسانه ملی بارها و بارها به نسبت عاطفی عمیق این مرحوم با رهبر انقلاب پرداخت. دوستان و همراهان و حتی منتقدان آیت‌الله ‌درباره ایشان یک فصل مشترک دارند و آن هم رابطه نزدیک آقای هاشمی با حضرت امام و سوابقش در انقلاب است. 
مردم هاشمی را دوست داشتند چون هاشمی امام را دوست داشت؛ رهبری را دوست داشت؛ نظام را دوست داشت؛ انقلاب را نیز. هویت هاشمی از هویت اصیل این مردم و انقلاب جدا نبود. در عصر خمینی، هرکسی در این هویت ممزوج شود حریم و حرمت می‌یابد. 
مردم در ناخودآگاه‌شان هاشمی را دوست دارند. نیازی به فکر نیست. همه غم دارند. بدون تعلل هم از این احساس درونی می‌گویند. اما اگر از هرکدام سؤال کنی این همه عاطفه از کجا آمده است می‌گویند او یار امام بود؛ دوستدار انقلاب بود. 
اعتبار این برداشت به خود مصداق نیست؛ به «معیار این تطبیق» است. مهم این است که ارج و قرب آدم‌ها به نسبت‌شان با نظام و امام است. به نسبت‌شان با سرچشمه خوبی‌هاست. 

سوم
احساس آرامش و طمأنینه محله جماران از نام خمینی است. هویتی است که او به چند کوچه و خیابان داده است. هویتی که فراتر از آن به یک عصر داده است و به تعبیر رهبری انقلاب از عصر خمینی گریزی نیست. 
هویتی که ناخواسته نه در و دیوار، بلکه آدم‌ها را هم در بر می‌گیرد.‌گویی همه اهالی جماران از نیکان شهرند؛ چه آنکه وقتی نزدیک‌تر می‌شویم و عینی‌تر صحنه را می‌بینیم؛ متوجه می‌شویم اسم به خودی خود ارزش‌آفرین نیست. اما برداشت و احساس اولیه ما نیز معتبر است و چیزی را نشان می‌دهد که یک حقیقت است و آن اعتبار نامی است که اعتبارساز است. 
آدم‌ها به طریق اولی چنین‌اند. هر میزان نزدیکی به منشأ خوبی‌ها، معیار ارزش و اعتبار است. آدم‌ها به دلیل نسبتی که با امام و نظام پیدا می‌کنند حرمت می‌یابند. غصه از دست دادن آیت‌الله هاشمی برای همه دردناک بود، اما این احساس برای هرکسی متفاوت است و این تفاوت در نسبتی است که من و ما و شما از رابطه این بزرگ از دست رفته با خورشید کاروان انقلاب می‌شناسیم. 

چهارم و خلاصه اینکه؛ 
همه ما اعتبار اجتماعی‌مان و فراتر از آن جایگاه ابدی‌مان به نسبتی است که با این هویت ماندگار داریم. مردم ممکن است در مصداق متفاوت فکر کنند، اما تطبیق را با یک اصل راستین انجام داده‌اند و آن اینکه چه کسی به نظام و انقلاب و امام و رهبری نزدیک‌تر است. 
ارزش غم و اندوه این روزهای مردم به این نسبت است. نسبت آن بزرگ با منشأ بزرگی‌ها. اندازه آن مهم نیست؛ هرکسی برداشتی دارد و هر میزان که فکر می‌کند همان اندازه عاطفه‌اش غمین و اندوهناک است. 
برماست که غرق این هویت شویم؛ چرا که هویت همه ما از انقلاب و امام است و مردم و تاریخ و فراتر از آن ترازوی حق نیز ما را با همین هویت سنجش می‌کند. 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 20222
منطقه یک
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵:۵۸
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله