خاک‌سفید دقیقا کجاست؟

خاک‌سفید دقیقا کجاست؟

حتما شما هم نام محله «خاک‌سفید» را شنیده‌اید. محله‌‌ای در شمال شرق تهران که در ضلع شرقی چهارمین تکه پایتخت قرار دارد. اما آیا می‌دانید جغرافیای این محله دقیقا کجاست؟ محله خاک‌سفید در اواخر دهه ۵۰ شکل گرفته و از آن زمان تا پیش از سال ۱۳۸۷ محدوده وسیعی داشته که از سمت شمال خیابان وفادار و از ضلع شرق به خیابان شاهد و از سمت غرب به خیابان اتحاد و از ضلع جنوب به بزرگراه رسالت محدود می‌شد و البته هنوز هم خیلی‌ها این محله را با این جغرافیا می‌شناسند اما محدوده این محله بعد از تقسیم‌بندی سال ۱۳۸۷ از سوی شهرداری تهران به ۳ محله خاک‌سفید، تهرانپارس شرقی و جوادیه تهرانپارس تفکیک شده است.

خاک‌سفید دقیقا کجاست؟
حتما شما هم نام محله «خاک‌سفید» را شنیده‌اید. محله‌‌ای در شمال شرق تهران که در ضلع شرقی چهارمین تکه پایتخت قرار دارد. اما آیا می‌دانید جغرافیای این محله دقیقا کجاست؟ محله خاک‌سفید در اواخر دهه 50 شکل گرفته و از آن زمان تا پیش از سال ۱۳۸۷ محدوده وسیعی داشته که از سمت شمال خیابان وفادار و از ضلع شرق به خیابان شاهد و از سمت غرب به خیابان اتحاد و از ضلع جنوب به بزرگراه رسالت محدود می‌شد و البته هنوز هم خیلی‌ها این محله را با این جغرافیا می‌شناسند اما محدوده این محله بعد از تقسیم‌بندی سال 1387 از سوی شهرداری تهران به ۳ محله خاک‌سفید، تهرانپارس شرقی و جوادیه تهرانپارس تفکیک شده است.

جغرافیای جدید
محله خاک‌سفید در ناحیه۶ شهرداری قرار دارد و محدوده جغرافیایی فعلی آن خیلی کوچک شده و اکنون این محله از ضلع شمال به بزرگراه شهیدزین‌الدین و ضلع جنوب به خیابان‌های شریعتی و زمرد محدود است. از سمت غرب نیز به خیابان‌ شهید سلطانی و از ضلع شرقی هم به ۳۵متری احسان منتهی می‌شود.
وسعت محله: یک میلیون و ۵۷۸ هزار و ۹۶۲‌مترمربع

جوادیه کجاست؟
این محله ازسمت شمال به خیابان‌های زمرد و شریعتی، از سمت جنوب به بزرگراه رسالت و خیابان دماوند، از ضلع شرق به بخش‌هایی از خیابان‌های احسان، شهید جعفرپناه و شهید ناهیدی و از سمت غرب به خیابان‌های ۱۹۶، شهید شفیعی مکرم و آیت‌الله طالقانی محدود می‌شود. محله جوادیه یک میلیون و ۷۵۸ هزار و ۹۳۰‌مترمربع وسعت دارد و طبق آخرین آمار ۱۶ هزار و ۶۵۲ خانواده در این محله ساکن هستند و ۵۱ هزار و ۵۶۵ نفر جمعیت دارد.

تهرانپارس شرقی کجاست؟
محله تهرانپارس شرقی هم از سمت شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین، از ضلع جنوب به بزرگراه رسالت، از سمت شرق به خیابان‌های شهید سلطانی، شهید شفیعی مکرم (۱۳۵) و طالقانی و از طرف غرب به بلوار شاهد(پروین) محدود است. این محله حدود یک میلیون و۸۵۹ هزار و ۴۵۸‌مترمربع وسعت دارد. همچنین طبق آخرین آمار ۲۱ هزار و ۱۶خانواده تعداد خانوار ساکن در این محله هستند. این میان جمعیت این محله نیز حدود ۶۵ هزار و ۳۳۳نفر برآورد شده است.

شورایاران محله را بشناسید
 شمس‌الله آقاپور، دبیر شورایاری
زهرا رزمی، جانشین دبیر
غلامرضا بابایی، حسین ممی‌پور، کمندعلی ملکی، حسین ممی‌پور، میرقاسم قاسمی و فرهاد صادقی دیگر اعضای شورایاری محله هستند.
نشانی دفتر شورایاری: خیابان شهید زهدی، انتهای کوچه مسجد صاحب‌الزمان(عج)، سرای محله خاک‌سفید
شماره تماس: ۷۷۱۴۱۴۰۲

اوضاع نسبتاً خوب درمان
اکنون ۳درمانگاه در جغرافیای فعلی محله خاک‌سفید قرار دارد و ۲مرکز هم در همسایگی این محله خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌کنند.
 درمانگاه شهرداری یکی از این مراکز است که از سال 1388 درانتهای کوی 22 بهمن، جنب شهرداری ناحیه 6 فعالیت دارد و77794040 و 77794141شماره‌های این مرکز است.
 مرکز بهداشت امام حسن مجتبی(ع) زیر نظر اداره بهداشت شمال شرق تهران فعالیت دارد و از سال 1380خدمات واکسیناسیون، تنظیم خانواده، مشاوره روان‌شناسی و تغذیه رایگان به اهالی می‌دهد. این مرکز در خیابان ۱۹۶ شرقی، خیابان۱۳۷، کوچه بنی‌هاشم قرار دارد و شماره تماس آن ۷۷۳۵۸۷۱۱ است. این مرکز 2 پایگاه بهداشتی هم در خیابان‌های 212 و تختی دارد.
 «درمانگاه» به‌بخش که در خیابان شهید زهدی، کوچه صحرانوردی قرار دارد که خدمات پزشکی و پیراپزشکی را در اختیار اهالی محله قرار می‌دهد. 77743989 شماره این درمانگاه است.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19995
منطقه چهار
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳:۲۴
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله