گفت‌وگو با معاون شهرسازی شهردار منطقه

روزهای بهتری در راه است

روزهای بهتری در راه است

مدیریت شهری در سال‌های اخیر تلاش کرده تا برای افزایش سرانه محله‌های منطقه به‌ویژه محله‌های محروم، بیش از پیش اقدام کند. برای همین در محله خاک‌سفید هم با وجود انجام اقدامات گذشته، قرار است یکسری طرح و برنامه‌ها اجرا شود که موجب تحول و رونق بیش از پیش اینجا خواهد شد. اتفاقاتی که قرار است در قالب سند توسعه خاک‌سفید و طرح تفصیلی اجرا شود. از این‌رو سراغ مهندس «بابک شیدایی» معاون معماری و شهرسازی شهردار منطقه رفتیم تا از جزئیات اجرای این طرح‌ها برای ما بگوید. به گفته او محله خاک‌سفید روزهای روشنی در پیش رو دارد.

  آقای مهندس، طرح سند توسعه محله خاک‌سفید در چه مرحله‌ای است و چه دستاوردی برای اهالی دارد؟
ببینید ما 2 کار در محله خاک‌سفید مد نظر داریم که یکی همین سند توسعه و دیگری اجرای طرح تفصیلی است که تدوین طرح سند توسعه مراحل پایانی را سپری می‌کند. براساس آن آسیب‌شناسی و قابلیت‌سنجی محله را انجام داده و در حوزه شهرسازی چند ‌بند را بررسی کرده‌ایم که در نهایت منتج به اجرای طرح تفصیلی می‌شود. با این حال با اجرای سند توسعه خاک‌سفید، اتفاقات خوبی در این محله رخ می‌دهد که افزایش و تأمین سرانه خدماتی محله، تعیین تکلیف املاک فاقد سند زیر ۱۰۰مترمربع و اصلاح معابر محله از جمله این اتفاقات است. این طرح با هدف ساماندهی محله‌های محروم و افزایش سرانه مراکز بهداشتی، آموزشی، مذهبی و ورزشی در محله‌ها انجام خواهد ‌شد.

  این آسیب‌شناسی و قابلیت‌سنجی‌ها در چه زمینه‌هایی انجام شده است؟
محله خاک‌سفید را در زمینه‌های مختلف جمعیتی و اجتماعی، اقتصادی ‌ـ حقوقی، ترافیکی‌ـ دسترسی، کالبدی‌ـ عملکردی و اجرای طرح تفصیلی آسیب‌شناسی و قابلیت‌سنجی کرده‌ایم تا براساس آن بتوانیم برای خدمت‌رسانی به این محله اقدام کنیم.

  با این حساب این محله در زمینه اقتصادی‌ـ حقوقی و ترافیکی‌ـ دسترسی چه وضعی دارد و قرار است چه تغییری کند؟
در بخش اقتصادی‌ـ حقوقی قیمت نازل زمین و املاک و کثرت املاک فاقد سند مالکیت و وجود مشاغل غیر‌رسمی و درآمد پایین خانوارها شرایطی را ایجاد کرده که ما برمبنای این شناخت اقدام خواهیم کرد. در بخش ترافیکی‌ هم نبود دسترسی مناسب فرامحله‌ای و توسعه شبکه معابر و دسترسی نامناسب به شبکه حمل‌ونقل همگانی از اصلی‌ترین مشکلات است که برای آنها وارد عمل می‌شویم. درمجموع یکسری تسهیلات اختصاصی هم مدیریت شهرداری منطقه برای این محله در نظر گرفته است.

  چه تسهیلاتی؟
هدف معاونت شهرسازی در محله خاک‌سفید ارتقای کیفیت زندگی و زیست مؤمنانه است تا در راستای آن اهداف را تبیین می‌کنیم و پیش می‌بریم. برای همین مدیریت شهری منطقه تصمیم گرفته برای احیای خاک‌سفید تسهیلاتی را اعطا کند که یکی از اصلی‌ترین آنها، تثبیت بناهای بدون مجوز است یعنی خانه‌هایی که در این سال‌ها خلاف و غیرقانونی ساخته شده و امکان صدور گواهی پایان کار فعلاً برای آنها مقدور نیست، اگر درخواست کنند تا بنای غیرمجازشان را به بنای مجاز تثبیت کنند، ما خدماتی می‌دهیم به شرطی ملکشان 2 شرط داشته باشد یعنی بنای آن قدمت قبل از سال ۱۳۷۰ و مساحت زمینش هم بالای ۱۰۰مترمربع باشد. در این صورت مالکان می‌توانند، ملک خود را تثبیت کند. ما هم حقوق آنها را مجزا می‌کنیم تا موجب ارزش افزوده شود و ملک‌شان ارزش واقعی خود را پیدا کند. از آنجایی که بیشتر این محله سکونتگاه‌های موقت افراد، با تثبیت به محل اسکان دائم تبدیل می‌شود و همین موضوع کمک می‌کند تا افرادی که تعلق خاطر محلی ندارند و اینجا سکونتگاه موقت‌شان است، از خاک‌سفید بروند و افرادی که وابستگی اجدادی به این محله داشتند و به دلیل شرایط موجود محله را ترک کرده بودند، با تعلق خاطر محلی دوباره به اینجا برگردند. چراکه خیلی‌ها به خاک‌سفیدی بودن افتخار می‌کنند اما به دلیل شرایط موجود از آنجا رفته‌اند. این اقدام تأثیر فرهنگی بر محله به جا می‌گذارد.

  از اجرای طرح شرق پروین چه خبر؟
سال ۱۳۸۲ قرار شد طرح «شرق بلوار پروین» در این محله اجرا شود که یکسری سرانه‌ها در قالب آن فضای بهداشتی و درمانی، آموزشی، ورزشی، مذهبی، تأسیسات و تجهیزات شهری و... برای محله در نظر گرفته بودند اما چون زمین‌های مربوط برای اجرا به تصرف مردم درآمده و براساس وضع موجود امکان تأمین سرانه‌ها و اجرایی شدن ندارد تا زمانی‌که یکسری زمین‌های موجود را شناسایی و به‌عنوان سرانه‌های خدماتی جایگزین انتخاب می‌کنیم تا بتوانیم در یک دوره ۵ساله طرح اجرا شود. البته تأمین سرانه‌ها در قالب سند توسعه محله خاک‌سفید در نظر گرفته شده است. این میان پایش طرح تفصیلی منطقه که از سال۱۳۹۱ ابلاغ شده بود، به دلیل وجود برخی مشکلات مدتی متوقف شد، در حال حاضر با اصلاحات انجام شده این پایش به سرانجام رسیده و تا پایان سال همزمان با شهر تهران در منطقه ما هم ابلاغ خواهد شد. براساس این طرح، وضع محله‌ها و املاک بلاتکلیف مشخص شده و در بافت‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و اداری منطقه تحولات خوبی خواهیم داشت.

  یعنی خاک‌سفید روبه‌روشنایی در حرکت است؟
قطعاً همین‌طور است چون طرح تفصیلی هم با تعیین تکلیف املاک و افزایش سرانه‌ها منجر به تحولات این محله هم می‌شود.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19949
منطقه چهار
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵:۵۷
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله