راسته‌های متنوع افراد بسیاری را به اینجا می‌کشاند

لباس، مرغ زنـده ضایـعات آهن و...

لباس، مرغ زنـده  ضایـعات آهن و...

حسن حسن‌زاده- ظهر و شب ندارد، هر وقت به خیابان امین (شهید زهدی) و حوالی میدان رهبر بروید، حتماً ازدحام جمعیت، ترافیک و شلوغی اینجا توجه شما را جلب می‌کند. چراکه برخی از خیابان‌های خاک‌سفید در سال‌های اخیر به محل عرضه محصولات مختلفی چون پوشاک، طلا، مشاغل خدماتی و... درآمده و افراد بسیاری از نقاط دور و نزدیک در همه روزهای سال به‌ویژه در مناسبت‌ها، روزهای تعطیل و نزدیک عید برای خرید به راسته‌های تجاری و خیابان‌های پر ازدحام اینجا مراجعه می‌کنند و قسمت‌های مختلف محل به پاتوق کارهای مختلف درآمده است. پاتوق‌هایی که خیلی‌هایشان کم‌کم شکل گرفته‌اند و قدم به قدم پایشان به محله خاک‌سفید بازشده و حالا برای خود به یک بورس اقتصادی خوب تبدیل شده‌اند. در این گزارش علاوه بر معرفی پاتوق‌ها و بورس‌های اقتصادی، ویژگی و آسیب‌های آنها را نیز بررسی کرده‌ایم.

خیابان زهدی
عرضه نخود و لوبیا به قیمت عمده
 معرفی: اگر ساکن محله خاک‌سفید هم نباشید، ممکن است تاکنون گذرتان به عمده‌فروشی‌های عرضه حبوبات در خیابان شهید زهدی افتاده باشد. حدود ۱۰مغازه بزرگ و کوچک عمده‌فروشی حبوبات که در فواصل چند کوچه به‌ویژه در حوالی کلانتری 144 جوادیه فعالیت دارند و علاوه بر ساکنان، اهالی محله‌های اطراف هم برای تأمین نیازشان به این خیابان مراجعه می‌کنند.
 ویژگی: از نخود، لوبیا، عدس و برنج گرفته تا ارزن و انواع دمنوش‌ها در این عمده فورشی‌ها فروخته می‌شود که قیمت حبوبات در این مغازه‌ها که خرده‌فروشی هم دارند، تفاوتی با عمده‌فروشی‌های خیابان مولوی و بازار تهران ندارد. برای همین و به دلیل متمرکز بودن این واحدهای صنفی، این محل یکی از پاتوق‌های شلوغ خاک‌سفید است.
 آسیب‌ها: اگر از ترافیک مقابل این واحدهای صنفی بگذریم، برخی از کاسبان با قرار دادن کیسه‌های بزرگ حبوبات در پیاده‌رو مقابل مغازه، مسیر پیاده‌رو را مسدود کرده و گاهی هم با ریختن زباله‌ها و جعبه‌های خالی در جوی کنار خیابان، باعث نارضایتی همسایه‌ها می‌شوند. با این وجود شهرداری تعدادی سطل زباله در آنجا برای استفاده کاسبان قرار داده است.

خیابان سلطانی
مرغ و خروس
 معرفی: از تقاطع خیابان سلطانی تا خیابان شهید زهدی در هر ۲سمت خیابان، قفس‌های توری دیده می‌شود که چند مرغ و خروس دست و پا بسته در هر قفس، جا خوش کرده‌اند. روی قفس‌ها نیز پارچه نوشته‌های حاوی جمله «مرغ و خروس زنده جهت قربانی» نصب شده است. اینجا راسته فروش مرغ و خروس قربانی است.
 ویژگی: حدود۱۵ مغازه در اینجا مرغ و خروس زنده می‌فروشند اما علاوه براینها مدتی است دستفروش‌ها هم برای فروش مرغ زنده وارد عمل شده‌اند. قیمت انواع مرغ و خروس قربانی متفاوت است اما در این راسته از ۸ هزار تومان به بالا می‌توان مرغ زنده خرید. برخی از افراد برای ادای نذر، قربانی می‌کنند و مرغ‌ها هم عصر همان روز سهم نیازمندان می‌شود.
 آسیب‌ها: ایجاد منظر نازیبا، قرار دادن قفسه‌های توری در پیاده‌روها و سدمعبر، خرید و فروش مرغ زنده قربانی در خیابان شریعتی در مجاورت منازل مسکونی انجام می‌شود که تجمع حیوانات موذی، انتشار بوی نامطبوع، جاری شدن خون در جوی خیابان که در فصل گرما آزاردهنده‌تر می‌شود، فعالیت این واحدهای صنفی غیرمجاز را برای اهالی دردسرساز کرده است.

 خیابان وفادار
چکش صافکاری
 معرفی: صدای چکش صافکاری از همان ابتدای خیابان وفادار به گوش می‌رسد. محدوده‌ای که ازتقاطع خیابان استخر تا خیابان احسان به پاتوق صافکاری و نقاشی ماشین و تعمیرگاه خودرو تبدیل شده و علاوه بر فعالیت 56 تعمیرگاه مجاز، 27 واحد صافکاری حد فاصل پل استخر تا خیابان‌های احسان و فرعی‌های اطراف خیابان ‌الله‌اکبر و حتی تا نزدیکی میدان رهبر، همگی غیرمجاز هستند.
 ویژگی: صافکاری و نقاشی‌های راسته خیابان وفادار، همیشه شلوغ و پرمشتری هستند. مغازه‌هایی که به دلیل اجرت بسیار کمتر و تمرکز در یک نقطه، نه تنها در میان اهالی محله بلکه از محله‌های اطراف و حتی دیگر نقاط شهر مشتری دارند و با این وجود در مدت زمان کمتری از هم صنف‌های خود، کار مشتری را راه می‌اندازند.
 آسیب‌ها: اگر از نقش این واحدهای صنفی غیرمجاز در ایجاد گره‌های ترافیکی خیابان وفادار بگذریم، صافکاری‌ها و تعمیرگاه‌های این راسته، مغازه‌هایی کوچک و همسایه دیوار به دیوار منازل مسکونی هستند. از آنجایی که بیشتر این صافکاری‌ها حتی بعد از تاریکی هوا مشغول کارند، نارضایتی همسایه‌ها از آلودگی صوتی و درگیری بر سر جای پارک، از دیگر مشکلات این محدوده است.

خیابان شهید چمران
پس‌انداز طلایی
 معرفی: بیشتر مشتری‌های خیابان شهید چمران بانوانی هستند که به تنهایی یا چند نفره مقابل مغازه‌ها دیده می‌شوند. جایی که پاتوق خرید و فروش طلا و جواهر در محله خاک‌سفید و یکی از راسته‌های تجاری پر رفت‌وآمد این محله است. در نزدیکی میدان رهبر در هر۲ سمت خیابان چمران، بیش از ۲۰ فروشگاه طلا و جواهر فعالیت دارد.
 ویژگی: همه ماه‌های سال طلافروشی‌های میدان رهبر با ازدحام جمعیتی که برای بازدید و یا خرید و فروش طلا و جواهر، سراغ مغازه‌های این راسته می‌آیند، بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند. امکان خرید و فروش طلای کم‌اجرت و دست دوم آن هم با قیمت مناسب، است.
 آسیب‌ها: حوالی میدان رهبر به دلیل فعالیت واحدهای صنفی مجاز و غیر‌مجاز مختلف، به‌ویژه در ساعت‌های پایانی روز همیشه با مشکل ترافیک روبه‌رو است. از آنجایی که تعداد مراجعه‌کنندگان به طلافروشی‌های این خیابان بسیار زیاد است و این واحدهای صنفی حتی از محله‌های اطراف هم مشتری دارند، یکی از عوامل اصلی افزایش بار ترافیکی این خیابان به حساب می‌آیند.

 خیابان زهدی
زنانه، بچگانه همه رقم لباس موجود است!
 معرفی: زنانه، مردانه، بچگانه، مجلسی، راحتی و ورزشی فرقی نمی‌کند کدام لباس مورد نیاز شما است چون در خیابان‌های اصلی و فرعی شهید زهدی، انواع پوشاک در بیش از 80 مغازه این محدوده عرضه می‌شود. همچنین مغازه‌های 2 مرکز تجاری امیرعلی و گلشن در میدان رهبر با حدود 40 باب مغازه به خرید و فروش پوشاک در این راسته اختصاص دارد.
 ویژگی: تنوع بالای محصولات، تمرکز فروشگاه‌ها در یک نقطه و قیمت مناسب پوشاک، پای ساکنان محله‌های مجاور را هم برای خرید به این خیابان‌ها باز کرده است. بازار دستفروش‌هایی که تا پاسی از شب فعالیت دارند و البته در تنوع اجناس کم از فروشگاه‌ها ندارند در پیاده‌روهای جلو مغازه‌ها گرم است. به‌طوری‌که ازدحام جمعیت مانع‌‌ تردد راحت می‌شود.
 آسیب‌ها: شلوغی، سدمعبر پیاده‌روها و کندی عبور و مرور در خیابان شهید زهدی و خیابان‌های اطراف میدان رهبر، مهم‌ترین مشکلات این پاتوق پر رونق محله خاک‌سفید، محسوب می‌شوند. به دلیل مراجعه مشتریان بسیار از محله‌های دور و نزدیک و نبودجای پارک و پارکینگ حجم ترافیک این راسته بسیار زیاد و دردسرساز است و موجب درگیری میان افراد می‌شود.

خیابان احسان
ضایعات فروشی
 معرفی: بنرهای نصب شده در وسط بلوار، افراد را برای دسترسی به ضایعات‌فروشی‌ها هدایت می‌کنند. تعدادی از مغازه‌های ضلع غربی این خیابان، مدت‌هاست تغییر کاربری داده و به محل خرید و فروش ضایعات آهن تبدیل شده است. اگرچه با پیگیری‌های اداره ساماندهی شهرداری نیمی از آنها جمع‌آوری و تعطیل شده اما هنوز هم بیش از 20 مغازه ضایعاتی در اینجا وجود دارد.
 ویژگی: این مغازه‌ها پیش از این کاربری‌های دیگری داشت. از خواربار‌فروشی گرفته تا لباس و پلاستیک‌فروشی. مغازه‌هایی که با وجود فضای محدود، محلی برای جمع‌آوری ضایعات آهن کارخانه‌های اطراف و حتی مناطق دیگر شده‌اند. این روزها دیدن کارتن‌خواب‌هایی که ضایعات جمع‌آوری شده را به این مکان می‌آورند، صحنه‌ای عادی برای اهالی خیابان احسان است.
 آسیب‌ها: مساحت بیشتر مغازه ضایعاتی‌ها بیش از 20‌مترمربع نیست. در نتیجه علاوه بر ایجاد منظر نازیبا، ترافیک و آلودگی صوتی ناشی از تخلیه و بارگیری ضایعات آهن، پیاده‌روهای اطراف این واحدهای صنفی غیرمجاز هم بیشتر اوقات با انواع ضایعات، دستگاه‌های آهن‌بر و ابزار دیگر این واحدهای صنفی مسدود شده و دردسرهای زیادی برای ساکنان منازل مسکونی اطراف ایجاد کرده است.

پاتوق‌های فرهنگی اجتماعی محله کدامند؟
جایی برای عبادت و تفریح
محله خاک‌سفید علاوه بر بورس‌های اقتصادی، پاتوق‌های مذهبی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی خاص و ویژه ندارد اما این چند محفل موجود در این زمینه پذیرای مراجعان هستند.

‌ ورزش صبحگاهی
دوستداران ورزش صبحگاهی می‌توانند به بوستان گلشن در خیابان کمیل بروند که بزرگ‌ترین پاتوق ورزشی محله است. وجود دستگاه‌های ورزشی و دسترسی مناسب، باعث شده هر صبح این بوستان از ساعت۶:۳۰، میزبان اهالی باشد.

‌ هیئت و حسینیه‌ها
اینجا حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی بسیاری دارد که علاوه بر ماه‌های محرم و صفر، در مناسبت‌های دیگر هم برنامه دارند. حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) نزدیک بوستان آلاله و حسینیه قمر بنی‌هاشم(ع) در خیابان 139، از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین این محافل هستند.

‌ حضور در مساجد
درمیان مساجد محله خاک‌سفید 4 مسجد باب‌الحوائج، حضرت امیر(ع)، امام رضا(ع) و مسجد صاحب‌الزمان(عج) در خیابان زهدی از فعال‌ترین مساجد محله‌اند که علاوه بر برنامه‌های فرهنگی مختلف، در تمام مناسبت‌های مذهبی برنامه ویژه دارند.

‌ دورهمی برای حل مشکلات
سالن اجتماعات مرکز خدمات اجتماعی رفاهی شهرداری منطقه در خیابان کمیل، عصر سه‌شنبه‌های آخر هر ماه، با حضور استادان دانشگاه، روان‌شناسان و کارشناسان سلامت پاتوقی برای طرح و حل مشکلات بانوان سرپرست خانوار محله و آموزش آنهاست.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19947
منطقه چهار
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵:۲۲
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله