اولیا نگران فرزندانشان هستند

قلیــان‌ در جیب‌دانش‌آموزان!

قلیــان‌ در جیب‌دانش‌آموزان!

حسین احمد نیا- تقریباً در همه جا دیده می‌شود؛ از فروشگاه‌های مواد غذایی گرفته تا نوشت‌افزار‌فروشی‌ها و... اسم تأسف‌برانگیزی هم دارد: «قلیان دانش‌آموزی». ظاهرش هم به گونه‌ای است که چندان سبب کنجکاوی والدین نمی‌شود. چیزی شبیه به یک خودنویس که در واقع برای استعمال دخانیات طراحی و ساخته شده است. با یک گشت‌و‌گذار ساده در کوچه‌پسکوچه‌های شهرری می‌توان پی به گستردگی توزیع آن برد. نخستین بار یک مادر نگران موضوع رواج استفاده از قلیان دانش‌آموزی را در یک جلسه اولیا و مربیان مطرح کرد و امروز این موضوع مورد توجه جمعی از اولیا و مربیان قرار گرفته و سبب نگرانی آنها شده است.

 اتاق پسرم پر از دود بود
گریه‌های یک مادر در جلسه اولیا و مربیان یکی از مدارس شاید نخستین پرده‌برداری جدی و رسمی از یک معضل بزرگ در شهر و محله ما بود. این مادر جوان که به زحمت حاضر به گفت‌وگو می‌شود و چشمانی اشک بار و مضطرب دارد؛ او از آن روز سخت می‌گوید: «پسرم، مرتضی آن روز بلافاصله پس از آمدن از مدرسه به اتاقش رفت و من هم مشغول آماده کردن ناهار بودم که دقایقی بعد احساس کردم بوی دود عجیبی در خانه پیچیده است که لحظه‌ای بعد وقتی در اتاق مرتضی را باز کردم دیدم همه جا را دود گرفته است. دنبال سیگار یا قلیان و وسیله دودزای دیگری بودم که چیزی عجیبی شبیه یک خودکار یا روانویس در دستش دیدم که تاکنون چنین چیزی ندیده بودم. هرچه آن وسیله را نگاه کردم چیزی دستگیرم نشد تا اینکه بالاخره متوجه شدم چیزی که دست پسرم بوده قلیان دانش‌آموزی است.»

 عزمی برای برخورد نیست
«احمد اردستانی» یکی از اولیای دانش‌آموزان که شاهد اظهارات مادر نگران در جلسه است می‌گوید: «مغازه‌ای در نزدیکی مدرسه فرزندم وجود دارد که به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای قلیان دانش‌آموزی می‌فروشد. هیچ نظارت و عزمی برای برخورد با موضوع قلیان نیست و امروز قلیان‌های نوین کم‌کم در دست بچه‌ها دیده می‌شود که برخورد جدی مسئولان و هوشیاری والدین را می‌طلبد.» او می‌افزاید: «در دوره ما هجمه‌ها و آسیب‌های فرهنگی، گستردگی و تنوع امروز را نداشت. امروز وظیفه والدین و مربیان مدارس و مسئولان بسیار سنگین است و تا برخورد و فرهنگسازی ریشه‌ای صورت نگیرد روز به روز شاهد گسترش چنین پدیده‌هایی خواهیم بود. من همواره سعی کرده‌ام با فرزندم دوست باشم و با زبان خودش در مورد این موضوع با او صحبت کنم.»او که فرزندی
 13 ساله دارد می‌گوید: «مدیر مدرسه‌ای که فرزندم آنجا تحصیل می‌کند از این مغازه‌دار خواسته این‌گونه ابزار را به بچه‌ها نفروشد اما او گفته است که من کاسبم و کاسبی می‌کنم.‌»

 از دوستم خریدم و یاد گرفتم
گشت و‌گذار چند روزه ما در اطراف مدارس و بین اولیا و مربیان نشان می‌دهد که فرزندان در بیشتر موارد از سن خود جلوتر حرکت می‌کنند و اطلاعاتشان نسبت به این مورد هم بیشتر از مسئولان، اولیا و مربیان و حتی خود ماست و به راحتی و سادگی این وسیله را می‌شناسند و محل‌های فروش و طرز استفاده از آن را می‌دانند. امیر مهدی که 15 سال بیشتر ندارد برای نخستین بار این قلیان را به دلیل کنجکاوی از دوستش در مدرسه خریده و با دیدن کلیپی با طرز استفاده آن آشنا شده است. او گاهی پول توجیبی‌هایش را جمع می‌کند و پکی به این قلیان دانش‌آموزی می‌زند.

 تله‌ای به نام قلیان جیبی
با مروری برسایت‌ها و فضای مجازی که نشانی‌هایش را بچه‌ها در اختیارم می‌گذارند با انواع و اقسام این قلیان آشنا می‌شوم. فروشنده‌ها و دانش‌آموزان می‌گویند در این پایگاه‌ها تبلیغ می‌کنند که این وسیله برای ترک سیگار و قلیان به بازار آماده است. قلیان دانش‌آموزی در 2نوع یکبار مصرف و شارژی در بازار وجود دارد تا دانش‌آموزان که بیشتر زیر ذره‌بین هستند بدون مشکل از این وسیله استفاده کنند.
قلیان جیبی همراه شارژی یک باتری دارد که به وسیله کابل به لپ تاپ وصل و شارژ می‌شود. این دستگاه مخزنی دارد که مایع قلیان یا همان اسانس درون آن ریخته و توسط قسمت گرمایشی به دود تبدیل می‌شود. قیمت این قلیان‌های جیبی و سبک 30 تا 200 هزار تومان است. قیمت یکبارمصرف هم در فروشگاه‌ها 10هزار تومان قیمت دارد که بعضی از دانش‌آموزان می‌گویند 5 هزار تومان هم خریداری کرده‌اند که به راحتی پس از برداشتن سر آن مانند خودکار قابل استفاده است.وزارت بهداشت خطرناک بودن، اعتیاد‌آور و سرطان‌زا بودن این قلیان‌ها را با توجه به مایعی که نقش توتون و اسانس را ایفا می‌کند، تأیید و حتی یکبار استفاده از آنها را بسیار خطرناک‌تر از سیگار و قلیان‌های معمولی اعلام کرده است.

مسئولان کاملاً بی‌اطلاعند
به گفته «محمدرضا اکبر» فرمانده بسیج شهدای اصناف شهرری موضوع توزیع و فروش قلیان‌های دانش‌آموزی از همان جلسه اولیا و مربیان به گوش بسیج اصناف رسید. او می‌گوید: «بررسی‌ها را آغاز کردیم. آشکار بود که دشمن، آسیب‌پذیرترین قشر جامعه را هدف گرفته است. نتایج نشان ‌داد که در اطراف مدارس از جمله واحدهای صنفی سوپرمارکت‌ها، فروشنده‌های لوازم قلیان، دکه‌های روزنامه‌فروشی و حتی چند نوشت‌افزار‌فروشی هم کاملاً واضح در حال فروش آن در 2 نوع شارژی و یک‌بارمصرف هستند.»عضو کمیسیون نظارت بر اصناف شهرری می‌افزاید: «این خبر ناگوار پس از تحقیقات کامل به‌صورت مکتوب و شفاهی به اطلاع مسئولان ارشد انتظامی، سیاسی و صنفی رسید که همه دوستان از وجود چنین وسیله خطرناکی بی‌خبر بودند و ابراز بی‌اطلاعی کردند. بعداز ارائه گزارش‌ها انتظار پاسخگویی و رسیدگی سریع و جدی داشتیم که متأسفانه می‌گویند منتظر دستورات مقامات بالادستی هستند.»اتحادیه‌های اصناف فقط با ارسال پیامک خواستار نفروختن این نوع قلیان شده‌اند که بدیهی است تا برخورد و فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی جدی صورت نگیرد نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. آموزش و پرورش به‌عنوان متولی اصلی فرهنگ و تربیت دانش‌آموزان ما هیچ اطلاعی از این موضوع مهم در شهر و مدارس ما ندارند و کاری هم در زمینه آموزش مدیران و مربیان مدارس انجام نداده است. حتی نقل است که یکی از مسئولان پیشین آموزش و پرورش که در مراسمی در شهرری شرکت کرده بود وقتی این وسیله را نشانش می‌دهند می‌گوید که اطلاعی ندارد .»مسئولان انتظامی شهر به‌عنوان مسئول امنیت و نظم این شهر که باید از تهدیدها و آسیب‌های شهر مطلع باشند هم نسبت به موضوع شیوع قلیان‌های جیبی در شهر بی‌اطلاع هستند و حاضر به صحبت نشدند و در نهایت به نظر می‌رسد هیچ‌کس این بمب ساعتی را که در دست بچه‌های ما می‌چرخد جدی نگرفته است. کاش مسئولان گشتی در این شهر بزنند و مسئولان انتظامی نظارتی بر اصناف داشته باشند و البته باید سریع‌تر چاره‌ای اندیشید که نوجوانان و جوانان ما از این هجوم جدید که از نظر شکل ظاهری کم حجم، شیک، ناشناخته با کاربردی ساده و بسیار در دسترس است در امان بمانند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19828
منطقه بیست
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵:۲۴
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله