تازه‌ترین اثر قرآنی شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان رونمایی شد

۱۲۱ لوح عاشقانه تقدیم به سیدالکریم(ع)

 ۱۲۱ لوح عاشقانه تقدیم به سیدالکریم(ع)

محمد حسینی- دوستداران کتاب و کتابخوانی و اهالی ادبیات به یک بهانه زیبا در کتابخانه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) دور هم جمع شده‌اند تا ضمن رونمایی، معرفی و نقد و بررسی کتاب «کتاب عشق بازی» به قلم شهرام شفیعی شاهد اهدای این کتاب به کتابخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) باشند تا بلکه در این هیاهوی رسانه‌های مجازی و دیجیتال از یار مهربان و قدیمی خود غافل نشویم. شهرام شفیعی تاکنون ۱۴۰ کتاب را به رشته تحریر درآورده است که اغلب این آثار در زمینه مباحث دینی نوشته شده‌اند.

 دلگرم کرامات حضرت سیدالکریم(ع)
شهرام شفیعی، نویسنده کتاب با اشاره به سابقه 1100 ساله بهره‌برداری آثار کلاسیک ادبیات فارسی از قرآن کریم، می‌گوید: «مطمئناً اگر حافظ، قرآن را نمی‌شناخت، دیوان حافظی وجود نداشت یا اگر مولانا با قرآن مأنوس نبود دیوان غزلیات شمس یا مثنوی با این غنا در اختیار ما نبود. به قول معروف این بزرگان ادبیات ما هرچه کردند همه از دولت قرآن کردند و بنابراین قدر این میراث گرانقدر را باید در عمل و دور از شعار بدانیم. ‌ای کاش زندگی مجال می‌داد تا بقیه عمر را در همین مخزن کتاب سپری کنم و در خدمت قرآن باشم و گرفتار حاشیه‌های ناخواسته زندگی نباشم.»شفیعی ضمن قدردانی از مدیریت و کارکنان کتابخانه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) می‌گوید: «من بعد از انتشار بیش از 140 جلد کتاب تا به حال چنین مراسمی برای کتاب‌هایم نگرفته و کتاب به هیچ جا اهدا نکرده‌ام و اهل سخنرانی هم نیستم اما این را عرض می‌کنم که هنگام تألیف «کتاب عشق‌بازی» و آثاری که در همین زمینه منتشر شده یا خواهد شد، دلگرم کرامات حضرت عبدالعظیم(ع) و برخوردار از برکات توسل به آن حضرت بوده و هستم. بنابراین اهدای این اثر به کتابخانه آن حضرت، به واقع یک قدردانی کوچک است.»

 نثری شاعرانه
جلیل پروین، عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث در این مراسم با بیان اینکه قرآن، کتاب عشق بازی است، بخش‌هایی از کتاب را می‌خواند و می‌گوید: «وقتی این کتاب را خواندم متوجه شدم تسبیح کتاب عشق بازی، حاوی 121 دانه است که نویسنده محترم دانه‌های این تسبیح را لوح نامیده و بر اساس عنوان و محتوای کتاب نخ این تسبیح همان عشق است و این لوح‌های 121‌گانه هرکدام ناظر بر قطعه‌ای از داستان‌های قرآن است که به قصه‌هایی چون حضرت یوسف(ع)،‌ هابیل و قابیل، حضرت مریم و حضرت عیسی(ع)، سرنوشت قارون، هارون و فرعون و... می‌پردازد.
این کتاب، کتاب شعر است اما نه به نظم بلکه نثری شاعرانه دارد که نه تفسیر و نه ترجمه قرآن کریم است بلکه به نظر می‌رسد نویسنده پرنده خیال خود را در چمنزارهای قوی و مغناطیسی قرآن رها کرده و این پرنده تیز پرواز توانسته دانه‌های حکمت و اخلاق را از این داستان‌ها برچیند و با الهام‌های شاعرانه آنها را پرورانده است. این کتاب عبارت است از دریافت‌های شاعرانه، ظریف و در عین حال عمیق نویسنده که با بهره‌گیری اخلاقی و عرفانی از برخی از قصه‌های قرآنی در قالب ادبیات بسیار بدیع و زیبا نوشته شده است.»

 هنر در خدمت قرآن

جواد محقق، شاعر و نویسنده معاصر که در مراسم نقد و اهدای کتاب عشق بازی حضور یافته معتقد است: «قرآن جلوه‌ها و زیبایی‌های پنهان بسیاری دارد و یکی از راه‌های شناساندن این زیبایی‌ها همین دیدگاهی است که نویسنده کتاب عشق بازی در این اثر داشته است.
نگاه کردن به جلوه‌های متفاوت قرآن از طریق ادبیات و هنر سبب گسترش بیشتر مفاهیم این کتاب ارزشمند و مقدس خواهد شد.»
محقق با تأکید بر نقش هنر در ماندگار کردن اندیشه‌ها، تفکرات و حوادث می‌گوید: «اگر عاشقان اهل‌بیت(ع) عاشورا را در قالب‌های گوناگون هنر معرفی نمی‌کردند و فقط به متون تاریخی اکتفا می‌شد، اکنون شاید فرهنگ عاشورا و محرم این‌گونه همه‌گیر نبود و شاهد برکات این فرهنگ در جای جای دنیا نبودیم. برای مثال همین تعزیه با همه ضعف‌هایی که امروز در اجرا دارد، قرن‌ها، نسل‌های مختلف جامعه را با وقایع عاشورا آشنا کرده است، یا اگر شعر را از وقایع عاشورا جدا کنیم دیگر مجالس عزاداری در ایام محرم شور و حال نخواهند داشت و مداحی، سینه‌زنی و منقبت‌خوانی نخواهیم داشت و حضور در این مجالس کمرنگ خواهد شد، بنابراین هنر با جذابیت بیشتر نسبت به بیان تاریخی و مقاله‌ای و حتی سخنرانی اثرگذاری را افزایش می‌دهد.»
محقق اضافه می‌کند: «اشعار سعدی تفسیر آیات قرآن نیستند بلکه ترجمه زیبای این آیات الهی هستند و راز ماندگاری اشعار بزرگانی مانند سعدی، مولانا و حافظ همین منطبق بودن اشعار آنها بر آیات و احادیث است. باید در بیان قرآن، این غذای روحی و معنوی مهم به سلیقه و ذائقه افراد جامعه توجه شود و با‌گونه‌های مختلف ادبی در جامعه تسری پیدا کند، دقیقاً مانند دارو که امروز آن را در روکش‌های رنگی جذاب و طعم‌های متنوع می‌پیچند و به خورد بیمار می‌دهند. همین‌گونه باید به سلیقه مخاطب در همه زمینه‌ها توجه شود که شهرام شفیعی نویسنده کتاب «کتاب عشق بازی» این کار را به خوبی در این اثر انجام داده است و از این زاویه جای بررسی و دقت دارد.»
او می‌گوید: «این کتاب از نظر ظاهری بسیار زیبا و جذاب است. طرح جلد آن با تنوع رنگ مناسب کاملاً مرتبط با محتوای آن است و صحافی و حتی نوع فونت‌های در نظر گرفته شده هم به همین نسبت خوب است، اما با کمی درایت در صفحه‌بندی و صرفه‌جویی می‌شد این کتاب را در تعداد صفحات کمتر و قیمت ارزان‌تر در اختیار مخاطب گذاشت. اهمیت این موضوع زمانی آشکار می‌شود که بدانیم سرانه مطالعه در کشور ما پایین و نبود فضای کافی برای نگهداری از کتاب یکی از دغدغه‌های اهالی ادب است.»

کوتاه درباره «کتاب عشق بازی»

اثر قرآنی «کتاب عشق‌بازی» دومین اثر قرآنی شهرام شفیعی دربرگیرنده ‌۱۲۱ لوح است که تمام آنها با تکیه بر قصه‌های قرآنی نوشته شده‌ است. در هر یک از لوح‌های این اثر به شکلی کاملاً شاعرانه به تفسیری از آیات قرآن‌کریم پرداخته شده است. «دود»، «نوزاد»، «خفته»، «گوشوار»، «ناف»، «قلعه»، «آینه»، «شبنم» و «طوفان» نام تعدادی از این 121 لوح است. در یکی از لوح‌های این کتاب با عنوان «طوفان» آمده است: «آن هنگام که خواسته‌ها چون آب دریا به مد بر آیند، ساحل مباش. هنگام توفان دریا، مرغ هوا‌باش نه زورق آن زن، جامه‌ای با نقوش لوزینه بر تن کند و قفل‌ها را با غلغله آهنینشان، بر درها آویزد. آن‌گاه، هفت روبنده را یک‌یک از روی برگیرد و در پیش یوسف با ناز، خرامیدن گیرد؛‌ گویی که بر زمینی انباشته از تخم کبوتران گام نهد.»

درباره نویسنده
شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان، سال 1349 در تهران متولد شد. وی در مطبوعات و عرصه کتاب فعالیت‌هایی داشته است. شفیعی توانسته از جشنواره‌های مختلفی به دلیل آثارش جایزه دریافت کند. از جمله آثار او می‌توان «آقا بالای دست گنده»، «ماه در چاه»، «من فکر می‌کنم»، «خیمه خاموش»، «عشق خامه‌ای»، مجموعه سه جلدی «ماجراهای پاشنه طلا»، مجموعه «آوازهای پینه بسته» و ماجراهای «سلطان و آقاکوچول» را نام برد. کتاب عشق بازی تازه‌ترین اثر او در 390 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به بهای 26 هزار تومان توسط نشر پیدایش منتشر شده است.


منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19826
منطقه بیست
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۶:۵۲
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله