همراه با جوانانی که در محله قنات کوثر رایگان به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان کمک می‌کنند

مکتب علم و تفریح بچه‌های محله

مکتب علم و تفریح بچه‌های محله

حسن حسن‌زاده- یکی دانشجو است و در فیزیک، ریاضی و شیمی مهارت دارد و با انتخاب مسئولان کانون، اطلاعات علمی خود را در اختیار دانش‌آموزان محله قرار می‌دهد و دیگری هم که یک روز خودش دانش‌آموز همین کلاس‌های آموزشی مسجد بوده، حالا طلبه جوانی شده و وظیفه آموزش احکام و معارف اسلامی را به بچه‌های محله به عهده دارد. جوانانی که با همکاری هم، گروهی را برای آموزش رایگان مباحث درسی و آشنا کردن نوجوان‌ها و جوان‌های محله با احکام و معارف اسلامی تشکیل داده و برای پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان محله‌شان دغدغه دارند. حالا با گذشت ۸ سال از آغاز فعالیت این گروه جوان محله قنات کوثر، افراد زیادی در اینجا و محله‌های اطراف، جذب مسجد و فعالیت‌های آموزشی کانون الکوثر شده و پیشرفت‌های تحصیلی، موفقیت در کنکور و تغییر مسیر زندگی‌شان را مدیون دلسوزی و برنامه‌ریزی‌های جوان‌های کانون فرهنگی هنری الکوثر هستند. سراغ این گروه جوان رفتیم و با «ابراهیم سلمانی» مدیر تربیتی کانون و از مؤسسان خوش فکر این گروه تازه نفس، همکلام شدیم و ابعاد مختلف این کار خیر خودجوش را از زبان او، مربیان و دانش‌آموزان این کلاس‌ها شنیدیم.

تصمیم گروهی جوانان مسجد
نوجوان‌ها و جوانان مسجد دورش را گرفته و سرگرم گفت‌وگو هستند. یکی از نمرات خوبش در امتحانات مدرسه می‌گوید و دیگری از برنامه‌ریزی‌هایش برای موفقیت در کنکور سراسری حرف می‌زند. میان این گپ‌وگفت‌های خودمانی، سراغ «ابراهیم سلمانی» می‌رویم. جوان موفق محله قنات کوثر که چند سال پیش همراه جمعی از همسن و سال‌هایش، دواطلبانه گروهی را برای جذب جوان‌های محله به مسجد و آموزش مسائل اعتقادی و برگزاری کلاس‌های رایگان کمک درسی، تشکیل داده و حالا میان نوجوان‌های محله هم محبوبیت ویژه‌ای دارد. سلمانی که یکی از مربیان کانون است و بچه‌های مسجد او را با کلاس‌های آموزش احکام و اخلاق اسلامی و اندیشه‌های استاد مطهری می‌شناسند، حرف‌هایش را از زمانی شروع می‌کند که چند جوان کم‌سن و سال تصمیم به راه‌اندازی این گروه آموزشی گرفته‌اند. او می‌گوید: «اواخر سال 1386، چند جوان 19 یا 20 ساله بودیم که پاتوق‌مان مسجد بود. عصرها در شبستان مسجد الکوثر جمع می‌شدیم و برای برنامه‌های فرهنگی مسجد در تابستان مثل کلاس‌های قرآن، اردو و... برنامه‌ریزی می‌کردیم. آن روز تصمیم گرفتیم برخلاف مساجد دیگر که برنامه‌های فرهنگی‌شان با پایان تعطیلات تابستان تمام می‌شود، در سال برنامه ویژه‌ای برای بچه‌ها داشته باشیم.»

بچه مسجدی‌های درس‌خوان
صحبت ماجرای آغاز فعالیت‌های گروه می‌شود که سلمانی لبخند می‌زند و می‌گوید: «خودمان هم فکرش را نمی‌کردیم، کار به اینجا برسد.» دلیلش را که می‌پرسیم، با لبخندی که روی صورتش نقش بسته ادامه می‌دهد: «می‌خواستیم در همه ماه‌های سال یک کلاس قرآن و احکام ساده برای بچه‌ها برگزار کنیم، اما حالا با استقبال خوب بچه‌های محله، کانون فرهنگی الکوثر، 5 حوزه آموزش قرآن، احکام، اخلاق، معارف اسلامی و تحصیل را پوشش می‌دهد و علاوه بر مسائل اعتقادی، آموزش کتب درسی مثل فیزیک، شیمی، ریاضی، زبان انگلیسی و... در بیشتر مقاطع تحصیلی توسط همین بچه‌های مسجد کاملاً رایگان انجام می‌شود.» مدیر تربیتی کانون الکوثر درباره روند اجرای کار می‌گوید: «همین تصمیم‌گیری برای برگزاری کلاس‌های کمک درسی در مسجد هم برای خودش ماجرایی دارد. با خودمان گفتیم اگر بچه‌ها را جذب مسجد و فعالیت‌های فرهنگی مختلف کنیم، شاید خانواده‌ها نگران وضعیت تحصیلی آنها شوند. برای همین تصمیم گرفتیم این تصور غلط را که بچه مسجدی‌ها درسخوان نیستند، اصلاح کنیم. برای شروع از استادان سرشناسی که می‌شناختیم برای تدریس کتاب‌های درسی استفاده کردیم. یک اتاق کوچک و چند میز و صندلی در مسجد تدارک دیدیم. از شبستان مسجد هم کمک گرفتیم و 3 جلسه در هفته کلاس آموزشی برای بچه‌های محله تشکیل دادیم.»

مربیان امروز، دانش‌آموزان دیروز
حالا 8 سالی از تصمیم سلمانی و دوستانش گذشته و مسجد الکوثر و کانون فرهنگی تربیتی آن، پاتوق بسیاری از جوان‌ها و نوجوان‌های محله قنات کوثر و محله‌های اطراف شده است. حتی مربیان و مدرسان گروه‌ها و کلاس‌های مختلف کانون هم از بچه‌های کم‌سن و سالی هستند که 8 سال پیش جذب فعالیت‌های فرهنگی و کلاس‌های کمک درسی کانون شده‌اند. وقتی صحبت به اینجا می‌رسد، سلمانی لبخند رضایتمندی می‌زند و می‌گوید: «از ابتدا می‌خواستیم وظیفه تدریس و برگزاری کلاس‌های آموزشی و اعتقادی را به بچه‌های محله خودمان واگذار کنیم. جوان‌هایی که در کلاس‌های مسجد رشد کردند و به آنها اعتماد کامل داشتیم. یادم است روزهای نخست آغاز طرح، در تمام مدارس محله قنات کوثر و محله‌های اطراف اعلام کردیم هر دانش‌آموزی که معدل بالای 19 دارد، کارنامه‌اش را به مسجد آورده و هدیه دریافت کند. 202 نفر به مسجد آمدند. حالا تقریباً همه مربیان و مدرسان کلاس‌های ما از همان 202 نفری هستند که یک روز دانش‌آموز بودند و حالا دانشجو و طلبه‌هایی شده‌اند که علم و دانش‌شان را رایگان در اختیار دانش‌آموزان نسل جدید محله قرار می‌دهند. مثلاً یکی از برترین مربیان ما که آن موقع در مقطع دوم راهنمایی بود حالا یکی از مدرسان مطرح آموزشی کانون است.»

تغییر مسیر زندگی در کانون
اکنون کانون فرهنگی هنری مسجد الکوثر، به همت «ابراهیم سلمانی»، «سید مهدی سیدصالحی»، «رضا مهدیان» و تعداد دیگری از جوان‌های مسجد، بیش از200 دانش‌آموز از مقاطع تحصیلی سوم دبستان تا ورود به دانشگاه را در 13 گروه آموزشی زیر پوشش دارد که هر گروه هم به نام مبارک یکی از ائمه اطهار(ع) نامگذاری شده و به یک مقطع تحصیلی خاص می‌پردازد. دانش‌آموزانی که قرار است در آینده، یکی از مربیان و مدرسان این کانون باشند. سلمانی خاطره‌های زیادی از فعالیت‌های کانون و تغییر مسیر بسیاری از جوان‌های محله بعد از حضور در کلاس‌های اعتقادی مرکز دارد و در این باره می‌گوید: «موفقیت تحصیلی بچه‌ها برای ما اهمیت زیادی دارد اما شاید هدف اصلی ما از تشکیل این گروه که مقدم بر مسئله تحصیل است، تربیت و پرورش نوجوان‌های محله بر مبنای دستورات دینی بود. نوجوان‌ها و جوان‌های زیادی داشتیم که بعد از حضور در جلسه‌های آموزشی، حلقه‌های کانون و فعالیت‌های مسجد، حالا الگوی محله شده‌اند. مثل جوانی که در محله خیلی خوشنام نبود، اما با رفتار صحیح مربیان به فکر جذب و کمک به آنها هستند، حالا عزم دفاع از حرم حضرت زینب(س) را دارد یا نوجوانی که در خانواده غیرمذهبی رشد کرد اما مدتی است لباس طلبگی پوشیده و از جوان‌های موفق محله شده است.»

همراهی بچه‌ها حتی در مدرسه
مربیان و مسئولان درسی کانون فرهنگی هنری مسجد الکوثر، بچه‌های مسجد و دانش‌آموزان را در مدارس هم تنها نگذاشته‌اند و در ارتباط با معلمان و مسئولان مدرسه، پیگیر وضعیت تحصیلی آنها هستند. سلمانی درباره اهداف و برنامه‌های گروه برای حضور در مدارس محله می‌گوید: «سال 1389تصمیم گرفتیم با حضور در مدارس محله مثل مدرسه فضیلت، هدایت و استاد شهریار علاوه بر برگزاری جشن‌ها و اردوهای مختلف، پیگیر وضعیت تحصیلی بچه‌ها شویم. به‌عنوان مثال در مدرسه استاد شهریار هفته‌ای 3 جلسه کلاس برگزار می‌کنیم و علاوه بر آشنا کردن دانش‌آموزان با مسائل اعتقادی و مذهبی، مربیان و مسئولان درسی ما در قالب کارگروه جذب، تلاش زیادی برای حضور حداکثری دانش‌آموزان در فعالیت‌های فرهنگی کانون انجام می‌دهند. هر یک از مسئولان درسی گروه‌های سیزده‌گانه کانون، وظیفه دارد در تماس با معلمان بچه‌ها، وضعیت تحصیلی آنها را ارزیابی کرده و در صورت ضعف دانش‌آموز در یک درس خاص، وقت بیشتری برای او بگذارد. ضمن اینکه مربیان کانون با خانواده دانش‌آموزان هم در تماس بوده و برای حل برخی مشکلات، کمک حال خانواده‌ها هستند.»

احساس رضایت با پیشرفت تحصیلی بچه‌ها
«علیرضا براتی» یکی از مدرسان جوان کانون فرهنگی هنری مسجد الکوثر است. او که مثل بقیه مربیان و مدرسان کانون، از نوجوانی در کلاس‌های تربیتی و آموزشی مسجد حضور داشته، حالا دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران است و چند روز در هفته برای آموزش دروس مقطع دبیرستان برای دانش‌آموزان محله وقت می‌گذارد. همین‌که براتی برای نماز وارد مسجد می‌شود، اول از همه سراغ دانش‌آموزانش را می‌گیرد و چند دقیقه‌ای درباره امتحانات پیش روی مدارس با آنها گفت‌وگو می‌کند. جوان خوش اخلاق محله قنات کوثر اما از دغدغه‌هایش برای فعالیت در کانون این‌طور می‌گوید: «اول راهنمایی با کانون فرهنگی مسجد الکوثر و فعالیت‌های آموزشی‌اش آشنا شدم. یک روز مربیان و مدرسان کانون برای ما وقت گذاشتند و با دلسوزی مسیر روشن‌تری را برای آینده تحصیلی ما رقم زدند و حالا نوبت ما است که آموخته‌های‌مان را در اختیار نوجوان‌های این نسل محله قرار دهیم. هر 2 هفته یکبار برای بررسی وضعیت تحصیلی بچه‌ها از آنها آزمون می‌گیریم و برای کمک بیشتر به آنها با معلمان مدرسه هم ارتباط برقرار می‌کنیم. من هم تخصصی درس‌های عربی، فیزیک و ریاضی را به دانش‌آموزان مقطع دوم دبیرستان تدریس می‌کنم و برای این کار بیش از 4 یا 5 ساعت در هفته مطالعه می‌کنم. همین که در پایان سال بچه‌های مسجد و محله ما رتبه‌های خوبی در کنکور سراسری به دست می‌آورند یا از پیشرفت تحصیلی آنها باخبر می‌شویم، احساس رضایت می‌کنیم.»

محمد ابوالفتحی ۱۶ساله
برنامه‌ریزی مربیان برای درس‌ها

برای اقامه نماز به مسجد الکوثر می‌آمدم و با شروع کلاس‌های آموزشی و تربیتی جذب کانون الکوثر شده و از مقطع چهارم دبستان هم در تمام فعالیت‌های آموزشی کانون حضور دارم. هر وقت امتحانات مدرسه نزدیک می‌شود، مدرسان و مربیان کانون با یک برنامه‌ریزی دقیق مشکلات درسی ما را حل می‌کنند و همین باعث پیشرفت تحصیلی ما شده است. حالا کمتر دغدغه امتحانات مدرسه را دارم.

عرفان ذوالفقاری ۱۶ ساله
از پیشرفت تحصیلی راضی‌ام

حدود4 سال پیش به واسطه یکی از هم کلاسی‌هایم با فعالیت‌های آموزشی این کانون آشنا شدم. پیش از حضور در کانون وضعیت تحصیلی خوبی نداشتم و هر وقت ایام امتحانات فرا می‌رسید، شروع به درس خواندن می‌کردم. اما حالا با کمک‌های آقای براتی که هر هفته وضعیت تحصیلی‌ام را بررسی می‌کند، نمرات خوبی کسب کرده‌ام و از پیشرفت تحصیلی‌ام راضی هستم.

نیما کیانوش 16 ساله
دریافت پاسخ سؤال‌های اعتقادی

اینجا علاوه بر پیشرفت تحصیلی همه بچه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و علمی دیگری هم انجام می‌شود که باعث بالا رفتن سطح معلومات ما شده است. یکی از این فعالیت‌ها، کلاس‌های بینش مطهر است که مربیان و مدرسانی مثل آقای سلمانی ما را با کتاب‌های استاد شهید مطهری آشنا می‌کنند و همین باعث شده پاسخ خیلی از سؤال‌های دینی و اعتقادی‌ام را دریافت کنم.

احسان رهبری ۱۴ساله
آروزی تدریس به دانش‌آموزان

علاوه بر پیداکردن دوستان زیادی در کانون و مسجد الکوثر، آموخته‌های درسی و مباحث دینی که در این کلاس‌ها یاد می‌گیرم، با هم کلاسی‌هایم در مدرسه مطرح کرده و تلاش می‌کنم مشکلات درسی آنها را هم رفع کنم. آرزویم این است که یک روز مدرس کلاس‌های آموزشی کانون مسجد شوم، چراکه می‌دانم مدرسان ما هم یک روز از دانش‌آموزان کانون بودند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 19218
منطقه چهار
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰:۵۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله