نگاهی به فعالیت‌های نویسنده و هنرمند اهل ری

قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها

 قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها

رابعه تیموری - شاعر و داستان‌نویس است. رنگ و بوم و نقش و طرح را می‌شناسد و با جادوی قلمش گل‌های پرپر، نقوش اسلیمی، طرح‌های گل و مرغ یا ابر و بادهای پرپیچ و خم، زیبا و هنرمندانه روی کاغذ می‌نشینند، آثارش در تذهیب و نگارگری به بلوغ رسیده و مبتکر طرحی نو در نقره کوبی آیات قرآنی است. مهدی اشتری ۱۵سال پیش با انتشار کتاب «نقش قالب در هنر» به‌عنوان مؤلف نمونه کشور برگزیده شد و امسال از دهمین کتابش با عنوان «‌عشاق در زیر گیوتین داعش» رونمایی کرده است. انتشار و رونمایی این کتاب بهانه‌ای شد تا در گزارشی به آثار و فعالیت‌های این هنرمند ادیب شهرری بپردازیم.

دنیایی پر از حرف وکلمه‌های رنگی
پدرش در دانشگاه تهران کار می‌کرد و عاشق علم و ادبیات بود. پدر کتابخانه‌ای پر از کتاب‌های رنگارنگ داشت که در میان آنها کتاب‌های مذهبی بیشتر از هر عنوانی به چشم می‌خورد. پدر، مهدی کوچک را از همان سنین 7، 8 سالگی به جلسات مشاعره و کارگاه‌های داستان‌نویسی دانشگاه می‌برد که در آن استادان و دانشجویان بر سر فوت و فن شعرسرایی و داستان‌نویسی با هم گفت‌وگو می‌کردند. در آن جلسات ایده‌های مختلفی برای به نظم درآوردن یا به نثر نوشتن موضوعات گوناگون در ذهن مهدی می‌نشست که تا مدت‌ها پروراندن آنها فکر و ذکرش می‌شد. مهدی 9 سالش بود که ارتباط عاطفی نوه‌ای با پدربزرگش را در قالب داستانی کوتاه نوشت. وقتی داستان را برای پدر خواند، پدر با ذوق و شوق دستش را گرفت و به دفتر یکی از مجله‌های کودک و نوجوان برد. چاپ داستان در مجله، قشنگ‌ترین اتفاقی بود که می‌توانست مهدی کمرو و کم حرف را به دوباره نوشتن و دیده شدن در دنیای حروف و کلمات تشویق کند. 

زبان تصویر
پسر کم‌سن و سال خانواده اشتری در خلوت و لحظات تنهاییش هر منظره و تصویری که در نظرش زیبا جلوه می‌کرد، روی کاغذ می‌آورد. اما تا زمانی که در کلاس نقاشی رنگ و روغن شرکت نکرده بود، نقاشی‌هایش برای دیگران فقط سیاه مشق‌هایی کودکانه بودند. وقتی طرح‌های ذهنی مهدی با رنگ و لعاب بر روی بوم تصویر شدند، اطرافیانش متوجه هنر پسر جوان خانواده اشتری شدند. پس از آن خواهرها تابلوهای مهدی را در بهترین محل مهمانخانه‌هایشان به دیوار آویختند و پدر و مادر با تحسین هنر مهدی را ستودند. نقاشی جنبه‌های مختلف زندگی روزمره انسان‌ها، زبان گویای احساسات و عواطف درونی مهدی اشتری شده بود، اما او وقتی از سر اتفاق با هنر نگارگری آشنا شد، احساس کرد در این هنر بهتر می‌تواند حرف دلش را به تصویر بکشد. حمایت و تشویق‌های پدر سبب شده بود که مهدی اشتری همزمان با تحصیلاتش به‌صورت جدی سبک‌های مختلف تصویرگری ایرانی را تجربه کند و با آموزش نزد استادان فن، خیلی زود استعداد ذاتی‌اش را به بلوغ برساند. 

هنر در خدمت باورهای دینی
روحیه دینی و علایق مذهبی پدر، در فرزندش هم، میل به جست‌وجو در قرآن و کتاب‌های مذهبی را به وجود آورده بود و تلاوت قرآن و خواندن ادعیه یکی از برنامه‌های مداوم مهدی اشتری بود. هنرمند جوان با دیدن نقش‌های بدیع و زیبا بر حاشیه قرآن و کتاب‌های مذهبی قدیمی به هنر تذهیب روی آورد و با ابتکاراتی که در خم و شکن‌های این طرح‌ها به وجود آورد، اصالت ویژه‌ای به قلم تذهیب خود داد. پدر که منتهای آرزویش، ارزشی بودن قلم فرزندش بود، آثار تذهیب مهدی را با هدیه و کمک‌های مالی حمایت می‌کرد تا تنگناها و چالش‌های زندگی، قلم فرزندش را از این مسیر منحرف نکند. میل به جمع‌آوری مال و زر دنیا در طبع هنرمندانه اشتری وجود نداشت، اما گاهی که قطعه‌ای طلا یا نقره را می‌دید که با ظرافتی خاص صیقل خورده و از طرحی کاغذی به کالایی قیمتی تبدیل شده، وسوسه می‌شد که او هم در طراحی این لوازم لوکس ایده‌پردازی کند. 

فوت کوزه‌گری
او در نقره کوبی آیات قرآنی، طرحی ابداع کرد که در مقایسه با روش‌های نقره‌کوبی معمول در کشور تفاوت‌های خاصی داشت. در این سبک به ظاهر فقط مفتولی از جنس نقره چکش می‌خورد و با تزیین طرح‌های مشبک بر روی آیات قرآنی می‌نشیند. اما این چکش و نقش زدن فوت و فنی خاص دارد که فقط استاد صاحب سبک آن را می‌شناسد. استعداد تصویرگری و توانایی قلم اشتری سبب شد اثر تألیفی او با عنوان «‌نقش قالب در هنر» مورد توجه اهل فن قرار بگیرد و در سال 1380 عنوان مؤلف نمونه کشور را برای اشتری به ارمغان آورد. او در کتاب خود که پس از 3 سال تحقیق و پژوهش در موزه رضا عباسی به نگارش درآورده است، با بیانی فاخر و ادبی و در قالب تصاویری گویا هنرهای مختلف مانند نگارگری، نقاشی، تذهیب، طلاکوبی، نقره‌کوبی و... را به مخاطب معرفی کرده و آموزش داده است. 

ادبیات ارزشی
پرداختن به هنرهای تصویری قریحه ادبی مهدی اشتری را نه تنها پس نزده، بلکه لطافتی دوچندان بر آن افزوده است. او پس از نگارش آثار داستانی مانند سمفونی مهاجرت، بودای چشم بادامی و کتاب‌های آموزشی و پژوهشی در رشته‌های مختلف هنری، به نگارش کتابی با عنوان «‌عشاق در زیر گیوتین داعش» پرداخته است. اشتری در این اثر احساسات ناب بشری را که در وحشیگری‌های گروهک‌‌ تروریستی داعش لگد مال می‌شود، با کلمات به تصویر کشیده است. حاصل سال‌ها خلوت ادیبانه هنرمند اصیل شهرری، به نظم درآوردن بیش از 500 بیت غزل و رباعی و دوبیتی است که بخش مهمی از آن مدیحه‌سرایی و ذکر حال بزرگان دین است. آب‌دیده شدن و قلم زدن در وادی هنر و ادبیات، میل به یادگیری و آموزش دادن را در وجود پرشور اشتری نخشکانده و هنوز هم در هر نقطه دور و نزدیک شهر جمع و محفلی برپا شود که در آن واژه و تصاویر هنری را تقسیم می‌کنند، او با یک بغل کتاب ادبی و مذهبی خود را به آنجا می‌رساند و به رسم و روش پدر مرحومش، پس از پایان دورهم‌نشینی آنها را به جوان‌ترهای جمع هدیه می‌دهد. بسیاری از آثار هنری اشتری در نمایشگاه‌های مختلف به نمایش درآمده و این روزها او در حال تدارک نمایشگاهی در کاخ‌موزه سعدآباد است. 

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 18876
منطقه بیست
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶:۲۱
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله