گفت‌وگو با مرجع عالیقدر آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی»

اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند

 اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند

فرهاد کنکاش - ساکنان محله قیام به سکونت عالمی وارسته در محله خود افتخار می‌کنند. مرجع عالیقدری که از فقهای برجسته شهر تهران محسوب می‌شود و از شاگردان مبارز امام خمینی(ره) بوده است. آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی» سال۱۳۴۷ به دستور ساواک از شهر مقدس قم خارج شد و از همان سال تاکنون در محله قیام زندگی می‌کند. ایشان با وجود فشار نیروهای طاغوت، فعالیت‌های انقلابی را در همین محله شروع کرد و حوزه علمیه امام ‌القائم(عج) را در خیابان مشهدی رحیم راه‌اندازی کرده است. حوزه‌ای که همه ساله ده‌ها طلبه را به درجه اجتهاد می‌رساند و طلبه‌های زیادی در آن درس می‌خوانند. آیت‌الله ‌علم‌الهدی در این مرکز که با در کوچکی به منزل شخصی‌اش راه دارد شخصاً به سؤالات و شبهات مراجعان پاسخ می‌دهد و اهالی می‌دانند که هرزمان به‌خصوص در نمازهای یومیه که به راهنمایی وی در هر زمینه‌ای احتیاج داشته باشند در خانه‌اش به روی آنها باز است. سری به حوزه علمیه امام القائم(عج) زدیم و با این مرجع عالیقدر درباره فعالیت‌هایش در محله قیام و مشکلاتی که این محله دارد گفت‌وگو کردیم.

آیت‌الله ‌سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی
متولد: ۱۳۰۹‌ـ مشهد 
فرزند: مرحوم آیت‌الله ‌سیدعلی علم‌الهدی 
درجه علمی: اجتهاد
سمت‌ها و فعالیت‌ها: استاد حوزه و تدریس دروس حوزوی‌ـ نماینده آیت‌الله ‌گلپایگانی در لندن. مبارز دوران طاغوت، رابط مستقیم با امام خمینی(ره) و سایر علما در دوران پیش از انقلاب، توزیع و پخش اعلامیه‌ها و نامه‌های امام(ره)، راه‌اندازی مکتب‌الرضا(ع)، مرکز خیریه ایتام مکتب‌الرضا(ع)، مجمع فکری تهران و حوزه علمیه آن، مرکز خیریه ایتام حضرت فاطمه(س)، درمانگاه مجمع فکری تهران، حوزه علمیه خواهران علم‌الهدی، توسعه مسجد‌الزهرا(س) و تبلیغ و ارشاد در داخل و خارج از کشور. 
اساتید: امام خمینی(ره)، آیت‌الله ‌بروجردی، آیت‌الله ‌شیخ عباسعلی شاهرودی، آیت‌الله ‌شیخ مرتضی حائری یزدی، آیت‌الله ‌سید محمدباقر سلطانی طباطبایی، آیت‌الله ‌میرزامحمد مجاهد تبریزی، آیت‌الله ‌نجفی، آیت‌الله ‌شیخ یوسف شاهرودی، آیت‌الله ‌سیدکاظم شیرازی، میرزا احمد یزدی و آیت‌الله ‌شیخ محمدتقی ادیب نیشابوری. 
آثار: شناخت صهیونیسم بین‌الملل و انقلاب اسلامی، فلسفه حج، علوم قرآن، تقریر بحث طهارت و اصول فقه امام خمینی(ره)، تقریر درس صلوه و خمس و قضاء آیت‌الله ‌بروجردی.

 رساندن وجوهات اهالی به امام(ره) 
از آیت‌الله سید عبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی درباره نحوه و دلیل سکونتش در محله قیام می‌پرسیم. پاسخ می‌دهد: «من وظیفه می‌دانستم که در تهران به منبر بروم و وجوهات شرعی را که به من داده می‌شد برای استادم، امام خمینی(ره) ببرم. حضرت امام(ره) مدت زمانی که در نجف بودند شرایط سختی را تجربه می‌کردند. وضع مالی ایشان در نجف اشرف از این نظر که می‌خواستند به طلبه‌ها شهریه بدهند خوب نبود و از طرف دیگر هم پول فرستادن از ایران کار مشکلی بود. من هم تلاش می‌کردم به هر وسیله‌ای وجوهات را به دست امام(ره) برسانم. بنابراین هروقت توسط ساواک دستگیر می‌شدم به این کار متهم بودم که برای ایشان پول می‌فرستم. در واقعیت هم این‌طور بود چون وجوهاتی را که در بازار تهران برای آقا به من می‌دادند در سفر حج به نماینده امام(ره) یعنی مرحوم حاج آقا مصطفی می‌دادم تا به ایشان برساند. یک سفر هم موفق شدم در عراق محضر امام(ره) برسم. دلیلی هم که باعث شد مرا از قم بیرون کنند این بود که ساواک می‌گفت دستور خاصی آمده است که شاگردان امام(ره) باید قم را ترک کنند. به من هم گفتند: از قم بیرون برو یا اینکه تو را به جای دیگری می‌فرستیم. بنابراین به دعوت بازاریان و تهرانی‌ها سال1347 به تهران آمدم. از ابتدا هم در محله قیام ساکن شدم. مؤمنان محله جمع شدند و 3، 4 خانه خریدند و در اختیار من گذاشتند که آن را به‌صورت حوزه علمیه درآوردیم و اکنون قریب به 300نفر از طلاب تا پایه 10 (درس خارج) در اینجا تحصیل می‌کنند و سپس برای اجتهاد به قم می‌روند.»


 سکونت 47ساله در منطقه
 آیت‌الله ‌علم‌الهدی قبل از اینکه ساکن منطقه ما و محله قیام شود بارها از شهر مقدس قم به این منطقه به‌خصوص بازار تهران می‌آمد و سخنرانی می‌کرد. به همین دلیل، اهالی منطقه از سال‌ها قبل ایشان را می‌شناختند و به او ارادت داشتند. در این سخنرانی‌ها آیت‌الله ‌علم‌الهدی بی‌پرده به تعریف از امام(ره) و بدگویی از رژیم طاغوت می‌پرداخت. ایشان درباره اقشاری که پای منبرش می‌نشستند و به سخنرانی‌هایش گوش می‌دادند می‌گوید: «بیشتر آنها از بازاریان تهران بودند و صنف‌هایی مثل فرش‌فروش‌ها، طلافروش‌ها، گالش‌فروش‌ها و هیئتی‌های منطقه در محافل حاضر می‌شدند. اعلامیه‌های امام(ره) هم در همین مجالس رنگ می‌گرفت و بین مردم پخش می‌شد.» همین موضوع باعث شد که آیت‌الله ‌علم‌الهدی 6بار توسط ساواک دستگیر شود. وی در این‌باره می‌گوید: «از طرف ساواک به من می‌گفتند که به 2دلیل حکمم اعدام است. ابتدا به دلیل رساندن وجوه مردم و بازاریان تهران به امام خمینی(ره) و دیگری تعریف از امام(ره) در منابر و مجامع.» مقاومت‌های این مرجع عالیقدر در برابر فشار رژیم طاغوت و دوام زیر شکنجه‌ها و تهدیدها باعث شد هربار پس از مدت کمی از حبس خارج شود تا اینکه آخرین بار او را از قم بیرون کردند. به محض اعلام این خبر ساکنان انقلابی منطقه و بازاریان از او خواستند ساکن محله قیام شود و ایشان قبول کردند. حالا هم 48سال از سکونت وی و خانواده‌اش در محله قیام می‌گذرد و آیت‌الله ‌از اینجا کوچ نکرده‌ است. 
 خروج محله از بن‌بست با ساخت زیرگذر 
محله قیام مثل برخی از محله‌های منطقه کمتر توسعه‌یافته است و امکانات زیادی ندارد. وقتی از آیت‌الله ‌علم‌الهدی درباره وضع این محله در ابتدای سکونتش می‌پرسیم می‌گوید: «آن زمان بازاری‌ها در اینجا ساکن بودند و افراد مؤمن زیادی در محله زندگی می‌کردند. هنوز هم این‌طور است و اینجا به دارالمؤمنین معروف است. البته طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از بازاریان و کاسبان از محله رفته‌اند و خانه‌های خود را فروخته یا اجاره داده‌اند. هیئت‌های مذهبی زیادی از همان ابتدا در این محله وجود داشت و هنوز هم هست. به دلیل بافت مذهبی حتی قبل از انقلاب اسلامی هم نمی‌توانستید مراکز فساد در اینجا پیدا کنید. فقط در خیابان خراسان فعلی 3 مغازه مشروب‌فروشی وجود داشت که با اینجا فاصله زیادی داشت. تعداد سینما هم در اینجا کم بود و مردم علاقه چندانی به دیدن فیلم‌های آن زمان نداشتند.» وی درباره مشکلات فعلی محله قیام می‌گوید: «گله‌گذاری زیادی از مسئولان منطقه وجود ندارد چون زحمت می‌کشند. بیشترین مشکل این محله کوچه‌های کم‌عرض است که باعث می‌شود نیروهای امدادی نتوانند سریع خدمات بدهند. خانه‌ها هم به دلیل قدیمی بودن محله احتیاج به نوسازی دارد.» آیت‌الله ‌علم‌الهدی می‌افزاید: «گاهی اعضای شورایاری به اینجا می‌آیند و درباره مسائل محلی با من حرف می‌زنند. درخواست آنها از مسئولان ساخت زیرگذر در محله است تا کوچه‌ها هموار شوند. از وقتی که بزرگراه شهید محلاتی ساخته شده، این محله بن‌بست شده است که با ساخت این خط زیر زمینی کوچه‌ها و خیابان‌ها از بن‌بست درمی‌آیند.» 

 اهالی متدین و زحمتکش هستند 


آیت‌الله ‌علم‌الهدی می‌گوید: «ساکنان محله قیام افراد متدین و زحمتکشی هستند. ایمان آنها بالاست و در کارهای خیر همیشه پیشقدم هستند.» این مرجع عالیقدر می‌افزاید: «در همین کوچه 9مرکز خیریه وجود دارد و با کمک اهالی مرکز خیریه‌ای هم به نام فاطمه‌الزهرا(س) دایر کرده‌ایم که اکنون 224بانو و بیش از 600یتیم از خدمات آن استفاده می‌کنند.» آیت‌الله ‌علم‌الهدی از علاقه زیاد اهالی به امام حسین(ع) و اهل‌بیت(ع) می‌گوید: «هیئت‌های مذهبی زیادی در این محله وجود دارد که در طول سال به‌خصوص ماه‌های محرم و صفر برنامه‌های مذهبی زیادی در محله اجرا می‌کنند.» حضور آیت‌الله علم‌الهدی در محله قیام باعث شده جوان‌های زیادی هم سراغ طلبگی بروند و در حوزه علمیه امام القائم(عج) درس بخوانند. آیت‌الله ‌علم‌الهدی درباره تعداد شاگردانش در این حوزه علمیه می‌گوید: «این حوزه علمیه 270محصل طلبه دارد که در شیفت‌های صبح و بعدازظهر درس می‌خوانند. درس اجتهاد به آنها می‌دهیم و مبناهای امام(ره) و استادم آیت‌الله ‌بروجردی را که خودم نوشته‌ام به آنها درس می‌دهم.» 

        درس صبوری و بردباری
«حدود 22سال از محضر آیت‌الله ‌سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌ خراسانی، استفاده و 17سال در کلاس‌های درس خارج ایشان شرکت می‌کنم.» حجت‌الاسلام «عباس حضرتی» با بیان این مطلب از ‌خصوصیات اخلاقی و رفتاری آیت‌الله ‌علم‌الهدی می‌گوید: «صبر آیت‌الله ‌همیشه برایم درس است. بردباری ایشان را از نزدیک در زمان فوت همسر و 3فرزندش دیده‌ام. ایشان ایمان قوی دارند و همیشه به نیکی و با احترام از استادان و پیشکسوتان خود یاد می‌کنند.» وی با اعلام اینکه آیت‌الله ‌علم‌الهدی تابع ولایت فقیه هستند می‌گوید: «مراجعات مردمی ایشان زیاد است و همه روزه افراد زیادی هم تلفنی از او برای انجام کارهایشان استخاره و راهنمایی می‌گیرند اما در این سن و با وجود مشغله زیاد هیچ‌گاه ندیده‌ام که با کسی بدرفتاری کند.»

        پدر یتیمان محله
«عابدین پورمهدی» 15سال پیش ساکن محله قیام شده است. او که شاگرد آیت‌الله ‌سید عبدالجواد علم‌الهدی است در زمینه فروش لباس روحانیت در همین محله فعالیت می‌کند. وی می‌گوید: «آیت‌الله ‌علم‌الهدی با همه مسائل روز آشنایی دارند و در کلاس‌های درس درباره این مسائل صحبت می‌کنند و تحلیل‌های خود را ارائه می‌دهند. هر سؤالی هم داشته باشیم با دلیل و برهان جواب می‌دهند.» پورمهدی که مقابل منزل آیت‌الله ‌علم‌الهدی کار می‌کند درباره نحوه همسایه‌داری آیت‌الله علم‌الهدی می‌گوید: «همه همسایه‌ها ایشان را دوست دارند. در اخلاق و همسایه‌داری حرف اول را می‌زند و امکان ندارد از مشکل هم‌محله‌ای‌ها باخبر شود و برای حل آن تلاش نکند. در این سال‌ها بارها برای آشتی همسایه‌ها قدم برداشته‌اند و پدر یتیمان محله هستند. مسئولان هم مدام به ایشان سر می‌زنند و مشورت می‌گیرند.»

        روحانی انقلابی و یار وفادار امام(ره)
آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی» سال۱۳۰۹ در شهر مقدس مشهد به دنیا آمد. پدرش مرحوم آیت‌الله «سیدعلی علم‌الهدی»، از علمای بزرگوار و مشهور مشهد بود که مبارزات زیادی علیه طاغوت داشت. سال1321 همزمان با ورود متفقان به ایران و از بین رفتن حکومت طاغوت اول به سفارش پدرش همراه با 6برادرش قدم در وادی علم و طلبگی گذاشت چراکه رضاخان از سال1314 تا 1320 مدارس طلاب خراسان و آثاری را که از آنها باقی مانده بود خراب کرده بود. وی دروس مقدمات را در 11سالگی در حوزه علمیه نواب فراگرفت و برای تکمیل دروس راهی حوزه علمیه قم شد. در سال1325 همراه برادرانش ساکن قم شد و برای فراگرفتن تحصیلات قرآنی بالاتر از استادان حوزه علمیه بهره ‌برد. وی سطح عالی دروس حوزوی را به مدت 10سال در محضر استادانی مانند آیت‌الله بروجردی در مدرسه فیضیه قم گذراند. در همین زمان همراه با شهید آیت‌الله سعیدی از سال1331 در دروس امام خمینی(ره) شرکت کرد و تا سال1342 که امام(ره) را تبعید کردند از محضر ایشان بهره‌ برد. وی در کنار درس و بحث به تدریس دروس حوزوی نیز اشتغال داشت و توانست شاگردان زیادی هم تربیت کند. وی به نمایندگی از آیت‌الله ‌گلپایگانی برای تبلیغ دین به کشورهایی از جمله انگلیس، سوریه، لبنان، فلسطین، عمان و مصر سفر کرد و منشأ خدمات بسیاری شد. آیت‌الله علم‌الهدی برای ادای دین به استادش امام‌خمینی(ره) کتاب تقریرات اصول امام(ره) را به رشته تحریر درآورد و با آغاز نهضت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به جرگه یاران وی پیوست و به توزیع اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها پرداخت. فعالیت‌های انقلابی وی باعث شد سال1347 از طرف ساواک تهدید و ساکن تهران شود. 

منبع: همشهری محله

 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 18547
منطقه دوازده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰:۲۲
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله