گفت‌وگو با بانوی معلول ورزشکار محله ازگل

روی پای خودم ایـستـاده‌ام!

روی پای خودم ایـستـاده‌ام!

مژگان محرابی- دیدگاه آدم‌ها متفاوت است. بعضی‌ها همه چیز را با هم می‌خواهند و اگر در این میانه کم و کسری وجود داشته باشد، دنیا را تمام شده می‌بینند، اما هستند عده‌ای که شکست برایشان معنایی ندارد. این دسته از...

دیدگاه آدم‌ها متفاوت است. بعضی‌ها همه چیز را با هم می‌خواهند و اگر در این میانه کم و کسری وجود داشته باشد، دنیا را تمام شده می‌بینند، اما هستند عده‌ای که شکست برایشان معنایی ندارد. این دسته از افراد بی‌توجه به کمبودها، معمولاً راهی برای رسیدن به آرزوهایشان پیدا می‌کنند. چراکه اراده آهنین دارند واجازه نمی‌دهند چیزی سد راهشان شود. آنها به داشته‌های خود نگاه می‌کنند و با بهره‌گیری از استعدادها و توانایی‌هایی که خدا به آنها ارزانی کرده راهی برای موفق شدن پیدا می‌کنند. مصداق بارز این افراد «راحله عباس‌زاده» ورزشکار نمونه منطقه‌مان است که با داشتن معلولیت جسمی، در رشته‌های شنا و اسب‌سواری رتبه‌های برتری را به دست آورده است. عباس‌زاده، در دوران کودکی با ابتلا به فلج اطفال از نعمت دویدن و بازی کردن محروم شد، اما با تلاش بسیار بر بیماری‌اش غلبه کرده و با رو آوردن به ورزش توانسته امروز نامش را در فهرست قهرمان‌های منطقه ثبت کند. صحبت کردن با او مثل وصل شدن به یک مخزن بزرگ انرژی است و مخاطب را سرشار از شادابی می‌کند. آشنایی با او خالی از لطف نیست. به‌خصوص برای کسانی که نشسته‌اند تا معجزه‌ای در زندگی‌شان رخ دهد. روز جهانی معلولان را فرصت مناسبی دیدیم برای گفت‌وگو با این بانوی ورزشکارمحله ازگل، با ما همراه شوید.

کارنامه ورزشی
قرارمان با عباس‌زاده، باشگاه سوارکاری است. دیدن این بانوی ورزشکار در حین اسب‌سواری جذابیت خودش را دارد. حداقل به ورزش کردن تشویق‌مان می‌کند. او عاشق اسب‌سواری است و به گفته خودش از دوران کودکی دوست داشته پی این رشته ورزشی برود. او را درحالی می‌بینم که روی اسب نشسته و مربی‌اش «شراره صحت‌زاده» دهنه اسب را گرفته و با هم تمرین می‌کنند. صبر می‌کنم تا تمرینش تمام شود و با هم به گوشه دنجی می‌رویم تا گفت‌وگو کنیم. می‌گوید: «سوارکاران معلول در باشگاه سوارکاری چیتگر تمرین می‌کنند.» او از اهالی محله ازگل است و با وجود دوری مسافت، 3 بار در هفته برای تمرین سوارکاری به چیتگر می‌آید. کارنامه ورزشی این بانو پربار است و از بین موفقیت‌های به دست آمده می‌توان به کسب مقام اول و چهارم در رشته سوارکاری، مقام اول کرال سینه مسابقات انتخابی تیم تهران، مقام اول شنای(4 در 25) جشنواره کوثر، مقام اول شنای مسابقات کشوری، مقام سوم رالی خانواده و مقام سوم مسابقات پاراالمپیک رشته شنا اشاره کرد.

یوگا خنده
عباس‌زاده، ورزشکار موفقی است، اما آنچه او را امروز مثال‌زدنی کرده، روحیه مقاوم و کوشا بودنش است. انگار خستگی برای این بانو معنایی ندارد. او وظایف همسری و مادری‌اش را به نحو احسن انجام می‌دهد و در کنار همه مسئولیت‌هایی که دارد وقت فراغتش را برای ورزش هزینه می‌کند. معتقد است باید شاداب زندگی کرد چراکه راه موفقیت در گرو شاد زیستن است. می‌گوید: «بانوان، سلامت یک جامعه را تضمین می‌کنند. برای این حرفم هم دلیل دارم. وقتی مادری یا همسری افسرده و بیمار باشد ناخودآگاه کسالتش را به دیگر افراد خانواده انتقال می‌دهد. نمی‌تواند بر مشکلاتش فائق آید. از این‌رو خانواده را به سوی بی‌حالی و افسردگی سوق می‌دهد. بعضی‌ها دوست دارند غصه‌هایشان را بغل کنند، اما من شادم و شادی‌ام را به همسر و فرزندانم انتقال می‌دهم. برای اینکه بتوانم بیشتر این شادابی را انتقال دهم به کلاس یوگا خنده رفتم و دوره آن را گذراندم. حالا وقتی وارد هر جمعی می‌شوم همه را به شاد بودن ترغیب می‌کنم.»

حضور در مسابقات رالی
 2 فرزند دارد و می‌گوید که برای پیشرفت تحصیلی‌شان پا‌به‌پای آنها آمده است. او خوشحال از اینکه دختر و پسرش در درس نمونه هستند، می‌گوید: «سال 1375 ازدواج کردم و به نوعی درگیر زندگی و بچه‌ها شدم. به ناچار برای مدتی از ورزش کناره گرفتم. تا اینکه سال 82 برای مسابقات قهرمان کشوری دعوتم کردند. فرصت من برای تمرین کم بود اما ناامید نشدم و به جای غصه خوردن تلاشم را مضاعف کردم. یادم می‌آید بچه شیرخواره داشتم. در مسابقات 400‌متر استقامت و 4 در 50 متر آزاد رتبه اول کشوری را به دست آوردم.» او پیشرفتش را از حمایت‌های همسرش می‌داند. کسی که همیشه مشوقش بوده و در عرصه ورزش همراهی‌اش کرده است. می‌گوید: «همسرم خیلی اهل ورزش کردن نیست، اما هیچ‌وقت هم مانع فعالیت من نشده است. آخرین مدرکی که گرفتم آبان سال گذشته بود. در مسابقات مناطق بیست‌ودوگانه مقام دوم را به دست آوردم.» او روزهای فرد به باشگاه بدنسازی می‌رود و در واقع همه وقتش را با ورزش پر می‌کند. می‌گوید: «در مسابقه رالی خانواده هم شرکت کردم؛ 2 بار. یکبار سال 1373 که تنها شرکت‌کننده خانم بودم و توانستم مقام سوم را به دست بیاورم. بار دیگر هم سال 1393 که در آن مسابقه هم مقام سوم را به دست آوردم.» اما آشنایی‌اش با باشگاه سوارکاری از طریق شبکه مجازی بوده: «وقتی به باشگاه آمدم از من امتحان گرفتند و بعد هم برای تمرین و مسابقه ثبت‌نام کردم.»


 لبخند به زندگی
«پدر و مادرم خیلی زحمت کشیدند و با ورزش توانستند بیماری را کنترل کنند. شاید بیش از 20 بار عمل جراحی انجام دادم. تا اینکه دکتر ناچاراً پایم را فیکس کرد. حالا زانویم خم نمی‌شود و کوتاهی آن با کفش جبران می‌شود. با این حال هیچ‌وقت خانواده‌ام من را به چشم آدمی که نقص عضو دارد نگاه نکردند. طوری بار آمدم که روی پای خودم بایستم. همپای خواهرهایم به کوه می‌رفتم. بعد از گرفتن دیپلم وارد عرصه ورزش شده و به عضویت تیم شنای معلولان درآمدم. البته پیش از این شنا می‌کردم، اما نه به‌صورت حرفه‌ای. مربی‌ام خیلی کمکم کرد و توانستم پیشرفت کنم. سال 1370 در مسابقات انتخابی تیم تهران شرکت کردم و مقام آوردم. بعد هم با جامعه معلولان آشنا شدم و همین آشنایی دریچه‌های زندگی را به روی من باز کرد.»

رنج‌های مادر
فلج اطفال بیماری بدی است که من در یک سال و نه ماهگی به آن مبتلا شدم. از گردن تا پا فلج شدم و حسی نداشتم. مادرم خیلی برایم زحمت کشید و برای بهبودی من یک لحظه هم مأیوس نشد. مرتب بدنم را ماساژ می‌داد. رفته رفته بیماری از دیگر نقاط بدنم کمتر شد و بی‌حسی در پای راستم متمرکز شد. مدرسه که رفتم، مشکلاتم بیشتر شد. 8 ساله بودم که برای نخستین بار عمل جراحی شدم. 4 خواهر دارم، اما پدر و مادرم طوری برخورد می‌کردند که مستقل شوم. نگاهشان به من مانند یک فرد معلول نبود. برای مثال کلاس سوم دبیرستان من در طبقه سوم قرار داشت. فکر کنید پای من جراحی شده و در گچ بود و من با این حال از پله‌ها بالا می‌رفتم. اذیت می‌شدم اما مقاومت می‌کردم. نگذاشتم از درس عقب بمانم. وقتی هم ازدواج کردم عهده‌دار زندگی بودم. خانه ما در طبقه دوم قرار داشت. فرزندم را در آغوشی می‌گذاشتم و محکم می‌گرفتم که نیفتد. با همان حال از پله‌ها بالا می‌رفتم. من و همسرم همپای همدیگر بودیم.


منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 18524
منطقه یک
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳:۴۲
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله