نگرانی خانواده‌ها از ناامنی برخی کوچه‌های محله هرندی

زمین بازی بچه‌ها بیخ گوش معتادان

زمین بازی بچه‌ها بیخ گوش معتادان

هوشنگ صدفی - عصرها محله‌های هرندی و صابونپزخانه آرام و قرار ندارد. کودکان و نوجوانان در پناه خانواده‌ها فرصتی برای بازی در کوچه‌ها پیدا می‌کنند اما بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان از خانه بیرون نرود. چون می‌دانند حضور و‌ تردد کارتن‌خواب‌ها و معتادان در این محله نه تنها برای بچه‌های آنها بدآموزی دارد بلکه آنها را تهدید می‌کند. کودکان و نوجوانان محله هرندی زودتر از سایر مناطق تهران با آسیب‌های اجتماعی آشنا می‌شوند. چون بزهکاری بیخ گوش آنها موج می‌زند. به راستی برای امنیت اجتماعی بچه‌های محله چه کرده‌ایم؟

 بازارچه محله صابونپزخانه  
مقابل بازار میوه و‌تره‌بار چند بچه قد و نیمقد کنار وسایل دستفروشی با هم بحث می‌کنند. ناگهان یکی از پسر بچه‌ها با ضربه پا وسایل دستفروشی را به هم می‌ریزد. مجادله آغاز می‌شود. بچه‌های‌ریز و درشت از کوچه و خیابان به سمت محل دعوا هجوم می‌برند. چند دختربچه سریع وارد ماجرا می‌شوند و به دعوا خاتمه می‌دهند. سن دختربچه به 7، 8سال نمی‌رسد اما مثل بزرگ‌ترها دفاع می‌کند. این بچه‌ها دوست ندارند محل بازی آنها توسط دستفروش‌ها و معتادان قرق شود. به همین دلیل از سن کم با بزرگ‌ترها مجادله می‌کنند. 
«محمد احمدی» از معتمدان محله هرندی شاهد ماجراست. او می‌گوید: «اتفاقاتی از این دست هر روز در این محله رخ می‌دهد. هرچند که آغاز و پایان ماجرا برعهده همین بچه‌های قد و نیمقد و طبیعی است در محله‌ای که فضای تفریح و سرگرمی برای بچه‌ها نباشد آسیب‌های پرخاشگری و درگیری بین آنان رخ می‌دهد. البته اعضای شورایاری محله و شهرداری ناحیه4 تلاش‌هایی برای رفع این کمبودها آغاز کرده‌اند. به تازگی شهرداری منطقه هم با تسطیح زمین‌های مخروبه فضاهای کوچکی برای بازی بچه‌ها در این محله ایجاد کرده است.» وی از حمایت معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه از آسیب‌زدایی محله هرندی می‌گوید: «در طول چندماه اخیر امکانات تفریحی خوبی دراختیار کودکان و نوجوانان محله هرندی قرار گرفت. نمایش فیلم، برپایی مراسم تعزیه و برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری از جمله کارهای شهرداری در این محله است.» 

 نگران بچه‌ها هستم 
«سید امیر درخشان» چند گل کلم به دوش گرفته است و در کوچه شوشتری راه می‌رود تا به خانه برسد و تهیه ترشی را در خانه شروع کند. او نفسی تازه می‌کند و از ناامنی محله هرندی می‌گوید: «5دختر دارم که برای بازی در کوچه امنیت ندارند. به دلیل‌ تردد شبانه‌روزی معتادان و کارتن‌خواب‌ها، خودم یا همسرم آنها را به مدرسه می‌بریم. همین رفتارهای پرخطر معتادان اغلب خانواده‌های ساکن در محله صابونپزخانه و هرندی را نگران می‌کند. شایع بود یک یا 2نفر از بچه‌های محله گم شده‌اند. نمی‌دانم چقدر صحت دارد ولی یک ثانیه هم بچه‌ها را بی‌مراقب نمی‌گذارم.» وی می‌افزاید: «کارگر ساختمان هستم. در محل کار هم نگران زن و بچه‌هایم هستم. ناامنی در اینجا بیشتر از ناحیه معتادان و کارتن‌خواب‌های دوره‌گرد محله است که برای مصرف موادمخدر به محله می‌آیند وگرنه اهالی بومی، انسان‌های شریفی هستند.» 

 به بچه‌ها اجازه خرید نمی‌دهیم
در کوچه مسجد الجواد(ع) چند تاب و سرسره برای بازی کودکان به چشم می‌خورد. کف محوطه با اسفنج‌های ضخیمی پوشانده شده است. کوچک و بزرگ از سرسره پایین می‌روند و خنده‌های کودکانه در چهره آنها هویداست. «ملوسی گزی» یکی از بانوان میانسال ساکن محله صابونپزخانه از تغییرات بافت جمعیتی محله می‌گوید: «صبح‌ها هنگام رفتن به سر کار به دلیل حضور معتادان و کارتن‌خواب‌ها در محله می‌ترسم از خیابان‌ها رد شوم. مگر اینکه یکی از اهالی آشنای محله را ببینم و با او تا سر خیابان همراه شوم. 3پسر بزرگ دارم ولی همیشه در رفت و‌آمد آنها هم در محله صابونپزخانه نگرانم چون احتمال وقوع هر اتفاقی برای آنها وجود دارد. به نوه‌هایم هم اجازه نمی‌دهم با بچه‌های غریبه بازی کنند. خرید خانه را هم خودم انجام می‌دهم چون می‌ترسم نوه‌ها و بچه‌هایم در بازارچه یا خیابان‌ها با غریبه‌ها مواجه شوند.» 
«منیژه صحرایی» هم درباره نگرانی بزرگ‌ترها از‌ تردد بچه‌ها در محله می‌گوید: «تا 20سال پیش به دلیل حضور اهالی بومی در منطقه نگرانی ما کمتر بود اما با گذشت زمان و کوچ آنها از محله به نگرانی ما اضافه شد. حدود 30سال است که در این محله ساکن هستیم. پسرم 21ساله است. اما هروقت دیر به خانه می‌آید نگران می‌شوم و چندبار به او زنگ می‌زنم و جویای احوالش می‌شوم. احساس ناامنی درمحله هرندی خانواده‌ها را نگران می‌کند و من هم مثل خیلی‌ها برای خرید مایحتاج خانه اجازه نمی‌دهم فرزندانم به کوچه و خیابان بروند. حضور برخی مهاجران، کارتن‌خواب‌ها و معتادان بافت جمعیتی محله را به هم ریخته است.» 

 ضرورت فرهنگسازی در محله
«رضا علی اکبری» مغازه‌دار محله صابونپزخانه با انتقاد از نبود فرهنگسازی درباره آشنایی اهالی به‌خصوص نوجوانان و جوانان با آسیب‌های اجتماعی می‌گوید: «از بچگی در این محله بزرگ شده‌ام. متأسفانه با وجود معتادان و کارتن‌خواب‌ها مسئولان شهری و اجتماعی درباره ‌آسیب‌های موادمخدر به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی چندانی نکرده‌اند ولی در کشورهای توسعه‌یافته انواع موادمخدر را از طریق رسانه‌های همگانی به خانواده‌ها نشان می‌دهند تا مراقب خطرات موادمخدر به کودکان و نوجوانان باشند.» وی می‌افزاید: «با حضور معتادان و بزهکاران در محله آسیب‌پذیری بچه‌ها زیاد است و بی‌گمان اگر بچه‌های محله به موادمخدر آلوده شوند همگی مقصریم. خوشبختانه پدرم فردی تحصیلکرده و در طول زندگی مراقب بچه‌ها بود. من برای تفریح بچه‌ام معمولاً چند ساعتی مغازه را تعطیل می‌کنم و او را به محله‌های دیگر از جمله میدان شهدا می‌برم تا بازی کند.» 

راه اندازی پاتوق های فرهنگی در محله

«سیروس عزیزی» شهردار ناحیه4 درباره کارهای فرهنگی و تفریحی برای کودکان و نوجوانان محله‌های هرندی و صابون‌پزخانه می‌گوید: «درآینده‌ای نزدیک بچه‌های محله از امکانات فرهنگی و ورزشی بوستان 24هکتاری منطقه برخوردار خواهند شد. با این حال با کارهای موقتی سعی کرده‌ایم از فضاهای بی‌دفاع شهری و محل تجمع بزهکاران و زمین‌های مخروبه و رها شده به نحو احسن استفاده کنیم. به همین دلیل با نصب کفپوش استاندارد و تأمین وسایل بازی کودکان این فضاها را به سرانه ورزشی محله اضافه کرده‌ایم. در کنار فضاهای محصور شده، مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) در خیابان تختی، ورزشگاه انبار گندم و زمین چمن مصنوعی بوستان شوش هم توانسته سرانه محله هرندی را از نظر فضاهای سبز، فرهنگی، ورزشی و تفریحی به حد استاندارد برساند.» وی می‌افزاید: «محوطه‌های محصور شده جزو زمین‌های شهرداری است ولی به تازگی با کمک اعضای شورایاری و همکاری یکی ازمالکان قرار است در کوچه زمانپور یک ملک را موقت به زمین والیبال جوانان تبدیل کنیم. چون اغلب جوانان مجبورند از خیابان معروف خانی برای برگزاری مسابقه والیبال استفاده کنند که به دلیل‌ تردد خودروهای زیاد جان آنها در خطر است.» 
 شهردار ناحیه4 درباره ارائه خدمات فرهنگی به خانواده‌ها و کودکان محله می‌گوید: «قبل از ماه محرم در یکی ازمحوطه‌های محصور محله با چیدن هزار صندلی طی 50شب فیلم سینمایی نمایش دادیم که مورد توجه اهالی محله قرار گرفت. چون بیشتر خانواده‌ها امکانات نمایش فیلم در خانه ندارند. در کنار نمایش فیلم مسابقات فرهنگی هم برای بچه‌ها برگزار کردیم.» او می‌افزاید: «نمایشگاهی باعنوان یاد یاران با همکاری اعضای بسیج در هفته دفاع‌مقدس برگزار کردیم. در فصل تابستان هم با دعوت از گروه تلویزیونی عموفیتیله‌ای‌ها برنامه‌های شاد و مفرحی طی 30شب برای خانواده‌ها و بچه‌ها اجرا کردیم. در ماه محرم نیز به مدت 10شب برنامه تعزیه‌خوانی اجرا کردیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت. اولویت ما در این محله استفاده از فضاهای محصور برای تبدیل به پاتوق‌های فرهنگی است.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 18340
منطقه دوازده
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۱:۵۳
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله