آرام جعفری با این‌که نقل مکان کرده است همچنان خود را یک پاسدارانی می‌داند

آن بهـــترین روزهای مـــن

آن بهـــترین روزهای مـــن

منیر گرجی - کوچه باغ‌های محله‌اش را دوست دارد و پاسداران را تداعی‌گر خاطرات خوب گذشته می‌داند. ترافیک و شلوغی را به جان می‌خرد و در هر شرایطی ترجیح می‌دهد با ماشین شخصی‌‌‌ تردد کند که این را یکی از معایب حرفه‌اش می‌داند و معتقد است به دلیل شلوغی خطوط مترو و ازدحام جمعیت در وسایل نقلیه عمومی، اگر با ماشین شخصی‌‌‌ تردد کند، راحت‌تر است. «آرام جعفری» بازیگری است که ۲۰سال ساکن محله پاسداران بوده، اما به تازگی از محله دوران نوجوانی‌اش نقل مکان کرده است. او که دلبسته محله‌اش است و این روزها دلتنگ آرامش آن، خاطرات بسیاری از زندگی در این محله دارد و خواندنش خالی از لطف نیست.

   چرا پس از 20سال زندگی در پاسداران تصمیم گرفتید از محله‌ای که دوستش دارید، بروید؟ 
در نوجوانی و دوران دبیرستان، همراه خانواده به محله پاسداران آمدم؛ محله‌ای که بهترین لحظات عمرم را در آن گذراندم. روزهای خوب و دوستان خوبی هم در اینجا داشته و دارم، اما بالاخره در دورانی از زندگی، شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که به ناچار باید تصمیماتی گرفت و با آن کنار آمد. من هم بعد از ازدواج و تشکیل زندگی و شرایط‌کاری همسرم، به منطقه‌ای دیگر رفتم و تقریباً هم از پاسداران دور هستیم، اما والدین و خانواده‌ام همچنان ساکن این محله هستند و من با سر زدن به آنها خودم را یک شهروند پاسدارانی می‌دانم. 

   از 20 سال زندگی در پاسداران بگویید؟ 
پاسداران محله‌ای با بافت قدیمی و افراد اصیل است و من در تمام این مدت خاطرات خوب و روزهای خوبی در آن داشته‌ام. کوچه‌ها و خیابان‌های پاسداران برایم حس نوستالژی خاصی دارد. حالا هم که به محله دیگری رفته‌ام، حتماً برای خرید به همین‌جا می‌آیم. مراکز تجاری و فروشگاه‌های این محله را دوست دارم و با خرید از آنجا حس خوشایندی به دست می‌آورم. از اینکه 20 سال از بهترین سال‌های عمرم را در همین محله ساکن بودم، خیلی راضی‌ام. 

   به‌عنوان یک هنرمند چقدر با افراد محله، همسایه‌ها و کاسبان ارتباط دارید؟ 
من آدمی هستم که در برقراری ارتباط اجتماعی راحتم و اصلاً سخت نمی‌گیرم، در دوران دبیرستان که همراه دوستان در محله رفت‌وآمد می‌کردیم، با خرید از کاسبان و دیدار با همسایه‌ها در حد معمول ارتباط خوبی داشتم. کم‌کم با بزرگ شدن و ورود به حرفه بازیگری هم که شناخته شدم، دوستان و هم‌محله‌ای‌هایم را فراموش نکردم بلکه بیشتر و بهتر از قبل با آنها در ارتباط بودم و گاهی همین دوستان و همسایه بودند که کارهایم را نقد می‌کردند. 

   پاتوق‌تان با دوستان در محله کجا بود؟ 
زمان دبیرستان بیشتر با دوستانم به اردو می‌رفتیم، اما پاتوق ثابت ما یکی از کافی‌شاپ‌ها بـــــود. البته با اینکه بــــوســتان‌ها و فضای سبز را دوست دارم اما ترجیحم بودن در فضاهای عمومی بسته 
است. 
   شنیده‌ایم برای‌‌‌ تردد از ماشین شخصی استفاده می‌کنید. باتوجه به اوضاع ترافیک پایتخت، چرا با وسایل نقلیه عمومی رفت وآمد نمی‌کنید؟ 
مترو وسیله خوبی برای رفت‌وآمد است، اما تعداد خطوطش، برای کلانشهر تهران خیلی کم است و اگر بخواهیم از شرق تهران به سمت غرب یا مرکز برویم باید چند بار خط عوض کنیم. از سویی دیگر شلوغی آن اصلاً برایم قابل تحمل نیست. در مترو نمی‌توان حریم خصوصی داشت. البته نه برای اینکه من بازیگرم و در مترو باید با افراد زیادی درباره کارهایم صحبت کنم و عکس یادگاری بگیرم، بلکه به دلیل شلوغی هیچ فردی نمی‌تواند حتی گوشی تلفن همراهش را تنهایی نظاره‌گر باشد. برای همین تاکنون فقط۳بار از مترو استفاده کرده‌ام. برای من‌‌‌ تردد با وسیله نقلیه شخصی بهترین گزینه است. 

   فکر می‌کنید دلیل‌تان برای استفاده نکردن از وسایل نقلیه عمومی و مترو قانع‌کننده است؟ 
درست است که سوار خودرو تک سرنشین می‌شوم و با علم به اینکه می‌دانم ساعتی قرار است در ترافیک بمانم، امکان قفل شدن بزرگراه‌ها از ماشین هست و پس از گذر از اینها سردرد می‌گیرم، اما برای راحتی خودم، بهتر می‌دانم از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنم. 

   خب! برای بهتر شدن شرایط ترافیک تهران چه باید کرد؟ 
من در مقامی نیستم که نظر تخصصی دهم و راهکاری پیشنهاد کنم، اما مدیران شهری و مسئولان باید بدانند زندگی در شهر تهران از همه لحاظ سخت شده است. یکی از مشکلات آن پازل درهم ترافیک و کمبود جای پارک است. حجم زیاد خودرو به این شهر سرازیر و‌‌‌ تردد سخت‌تر شده است. زمانی صحبت از انتقال پایتخت بود و فکر می‌کنم اگر کمی منطقی و عقلانی‌تر به این موضوع فکر شود شاید بتوان گره‌های کلاف درهم پیچیده تهران را کمی باز کرد. 

   شما با ترافیک محله پاسداران چطور کنار می‌آمدید؟ 
دقیقاً در خیابان پاسداران از در خانه ما تا کوچه‌ها و خیابان‌های شهیدان پایدار فرد و داود اسلامی، که من زیاد در این خیابان‌ها‌‌‌ تردد داشتم، ترافیک است. البته من ساعت پیک ترافیک محله پاسداران را می‌دانستم و سعی می‌کردم آن زمان بیرون نروم. 

   فکر می‌کنید شهروند خوبی در محله‌تان هستید؟ 
هر کسی دوست دارد شهروند خوبی برای شهرش باشد. من هم سعی کرده‌ام که به اصول و قواعد شهر‌نشینی احترام بگذارم، اما در مصادیقی مثل همین رانندگی با وسیله شخصی، زیاد نمی‌توانم مدعی باشم. ولی دیگر موارد شهروندی مثل؛ زمان گذاشتن زباله بیرون از خانه، احترام به همسایه و کاسبان و نداشتن سروصدا در آپارتمان و همچنین رعایت قوانین رانندگی به نظرم شهروند خوبی هستم. 

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 18332
منطقه چهار
سرویس: محله گردی
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱:۲۳
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله