چند روایت از زندگی آیت الله حاج شیخ احمد مجتهدی تهرانی:

ساده زیست و آسان رفت

ساده زیست  و آسان رفت

سعیده محبی - مرحوم آیت‌الله ‌شیخ احمد مجتهدی تهرانی از علما، مدرسان و استادان اخلاق تهران، چهره‌ای شناخته شده برای مردم است. او سال‌ها در تهران ریاست مدرسه علمیه حاج ملا محمد جعفر را که حالا به نام مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی معروف است به عهده داشت و عمرش را صرف تربیت طلبه‌ها کرد و سرانجام در پی ابتلا به عفونت ریه در ۸۵ سالگی در ۲۳دی ماه سال۱۳۸۶ که مصادف بود با چهارم محرم‌ ۱۴۲۹ قمری ‌دار فانی را وداع گفت. مروری بر برخی ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی مرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی تهرانی به روایت خانواده و کسانی که با وی آشنایی داشتند، نکاتی خواندنی و درس‌آموز برای امروز ما دارد.

  مرحوم آیت‌الله ‌شیخ احمد مجتهدی تهرانی از علما، مدرسان و استادان اخلاق تهران، چهره‌ای شناخته شده برای مردم است. او سال‌ها در تهران ریاست مدرسه علمیه حاج ملا محمد جعفر را که حالا به نام مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی معروف است به عهده داشت و عمرش را صرف تربیت طلبه‌ها کرد و سرانجام در پی ابتلا به عفونت ریه در 85 سالگی در ۲۳دی ماه سال۱۳۸۶ که مصادف بود با چهارم محرم‌ ۱۴۲۹ قمری ‌دار فانی را وداع گفت. مروری بر برخی ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی مرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی تهرانی به روایت خانواده و کسانی که با وی آشنایی داشتند، نکاتی خواندنی و درس‌آموز برای امروز ما دارد.

افتخار پدر
مرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی در سال 1362 قمری در حالی‌که 19 ساله بود ملبس به لباس روحانیت شد؛. قبل از آن در بازار تهران مشغول کار بود، پدرش مرحوم محمدباقر راضی نبود که فرزندش طلبه شود. اما عشق و علاقه زیادی که آیت‌الله ‌مجتهدی به حوزه و کسب علم در آن داشتند، مشوقش شد برای طلبگی به‌رغم مخالفت پدر. سال‌ها با سختی زیاد، در لباس روحانیت به تحصیل علم پرداخت و بعدها نه تنها پدر راضی شد به مسیری که پسرش بر خلاف میل او طی کرد که به وجود چنین فرزندی افتخار نیز می‌کرد.

احمد در کنار پدر

وقف تربیت طلاب
 آیت‌الله ‌شیخ محسن حبیبی که بعد از درگذشت مرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی مسئولیت مدیریت و اداره مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی را برعهده گرفته و سابقه آشنایی 50 ساله با مرحوم آیت‌الله ‌دارد درباره خصوصیات برجسته رفتاری وی می‌گوید: «ایشان در جایگاه یک معلم اخلاق ربانی برای کسانی که در محضر ایشان بودند، دلسوزی داشتند و راهنمایی می‌کردند و در عین حال به فکر ملت اسلام نیز بودند. آیت‌الله خود را وقف مدرسه و تربیت طلاب کردند و خداوند هم این توفیق را به ایشان عنایت کرد. به‌عنوان فردی دلسوز همیشه دغدغه جامعه را داشتند و به همین منظور عمرشان را وقف تربیت افراد کردند تا جامعه را به سمت هدف اصیل اسلامی خود به واسطه این مربیان تربیتی سوق دهند. ایشان از نظربزرگواری وقداست نفس فوق‌العاده بودند و نسبت به مسائل دنیوی بسیار بی‌اعتنا و زاهدانه زندگی می‌کردند.»

قدردان زحمات همسر
در سال 1367 قمری و در 24 سالگی ازدواج کرد. همسرمرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی 17‌ـ 16 سال داشت. سال‌های طولانی زندگی با مردی که بعدها مدیریت بزرگ‌ترین حوزه علمیه تهران و مسئولیت تربیت صدها طلبه جوان را برعهده گرفت خاطرات زیادی از وی را برایش به یادگار گذاشته است. از جمله شب عروسی‌شان: «مراسم خیلی ساده و در حد شئونات طرفین برگزار شد. آن زمان‌ها مراسم عروسی مثل الان برگزار نمی‌شد، حیاط خانه‌ها را ریسه‌کشی می‌کردند و درهمان حیاط غذا درست می‌کردند. بسیاری ازمراسمی که این روزها درعروسی‌ها مرسوم است، اصلاً وجود نداشت.» حاج خانم در میان همه لطف و محبت و مهربانی که آیت‌الله ‌مجتهدی نسبت به او در خانه داشت یک ویژگی رفتاری او را خیلی خوب یادش است: «بارها پیش آمد که ایشان در میان خانواده و فامیل و هنگام ناهار یا شام که دور هم جمع می‌شدیم از من تشکر و قدردانی می‌کردند.» مرحوم آقا همیشه نقل می‌کردند که موفقیت من در زندگی و مدیریت در حوزه و پرورش این همه جوان که هر کدام برای خود کسی شده‌اند و به جایی رسیده‌اند مرهون لطف همسری است که در اوج سختی کنار من بوده است.»

برکت محله بود
داخل کوچه مسجد آقا درست دیوار به دیوارمسجد و مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی مغازه‌ای است متعلق به محمدحسین شفیعی که عقیق می‌نشاند روی انگشتر طلبه‌ها. پدربزرگش خادم این مسجد بوده و در 12 سالگی برای دیدن پدربزرگش از اصفهان راهی تهران می‌شود و فضای مدرسه و آیت‌الله ‌مجتهدی پاگیرش می‌کند: «چند سال در محضر حاج آقا طلبه بودم و تا شرح لمعه را خدمت ایشان خواندم و دیگر در این مغازه کاسب شدم اما تا پایان عمر برای درس گرفتن خدمت ایشان می‌رفتم. من 50 سال خدمت ایشان بودم و با رفتن ایشان خیروبرکت از این محله هم رفت. همیشه طلبه‌ها را به نظم در کار، درس و حتی لباس پوشیدن و نوع آرایش موی سر توصیه و سفارش می‌کردند و اگر از این جهت ذره‌ای نقص در کسی می‌دیدند، تذکر می‌دادند.»

اخلاق‌مداری و نماز اول وقت
مهدی مجتهدی تهرانی تنها فرزند آیت‌الله ‌حاج شیخ احمد مجتهدی تهرانی می‌گوید رابطه پدر و پسری دوستانه و صمیمانه‌ای با مرحوم پدرش داشته است. می‌گوید: «توصیه همیشگی ایشان به من این بود که مبادا چون پسر من هستی با دیگران با کبر و غرور برخورد کنی. شب قبل از خواب از من سؤال می‌کردند که برای نماز شما را بیدار کنم یا نه و آن وقت مرا بیدار می‌کردند. اقامه نماز اول وقت را همیشه تأکید و توصیه می‌کردند. همه می‌دانند که یکی از ویژگی‌های رفتاری ایشان بیان حکایت‌های اخلاقی در قالب طنز بود. ایشان این روحیه را در خانه و با اعضای خانواده نیز داشتند و همیشه سعی می‌کردند برخی نکات اخلاقی را درقالب حکایت و داستان‌های شنیدنی مطرح کنند. اوقاتی که در منزل و فارغ از فضای حوزه و درس و بحث بودند معمولاً قدری استراحت می‌کردند و بعد به تلاوت قرآن می‌پرداختند. علاقه خاصی به کمک به مادر برای امورمنزل داشتند. باقی وقت‌شان هم صرف بررسی کارهای روز بعد و حساب و کتاب وجوهات شرعیه می‌شد.»

روضه باید منبع معتبر داشته باشد
حجت‌الاسلام خانی از شاگردان آیت‌الله می‌گوید: ایشان پیراهن مشکی را فقط در ایام محرم استفاده می‌کردند و در غیر‌این ایام هیچ‌گاه ندیدیم ایشان لباس مشکی بپوشد. خودشان می‌فرمودند، استفاده از لباس سیاه مکروه است الا در عزای اهل‌بیت معصومین(ع). ایشان در باب قرائت زیارت عاشورا تأکید بسیار داشتند و از قرائن کلامشان پیدا بود، هیچ‌گاه قرائت این زیارت را ترک نمی‌کنند. روش ایشان در عزاداری همان سبک سنتی بود که علاقه زیادی به آن داشتند و تأکید بسیار داشتند روضه‌هایی که خوانده می‌شود، باید از منابع معتبر باشد و در این رابطه مطالب عبرت‌آموزی نقل می‌کردند.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 16539
منطقه هفت
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶:۰۲
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله