دكل‌هاي برق فشارقوي زندگي اهالي محله‌های خاک‌سفید، حكيميه و شمیران‌نو را تهديد مي‌كند

همزیستی ناخواسته با غول‌هاي آهني

همزیستی ناخواسته با غول‌هاي آهني

پريسا نوري- حتي اگر حواستان را جمع نكنيد و گوش به صداي اطراف نسپاريد، صداي وزوز آرامي را در پس زمينه شلوغي‌هاي خيابان اتحاد از همان پياده‌رو ورودي خيابان مي‌شنويد كه احساس سنگيني در شما و هر رهگذر ديگري ايجاد مي‌كند. صدايي كه اهالي محله‌هاي شرقي منطقه سال‌هاست با آن مأنوس شده‌اند و به اين سمفوني كوك جريان برق، همسايگي ديرينه دارند. همنشيني با دكل‌هاي برق فشارقوي سال‌هاست كه اهالي بخش‌هايي از محله‌هاي خاك‌سفيد، جواديه و حكيميه را با مشكلاتي مواجه كرده و موجب گله آنها شده و آنها خواستار رسيدگي به اين موضوع و رفع آن هستند.

  حتي اگر حواستان را جمع نكنيد و گوش به صداي اطراف نسپاريد، صداي وزوز آرامي را در پس زمينه شلوغي‌هاي خيابان اتحاد از همان پياده‌رو ورودي خيابان مي‌شنويد كه احساس سنگيني در شما و هر رهگذر ديگري ايجاد مي‌كند. صدايي كه اهالي محله‌هاي شرقي منطقه سال‌هاست با آن مأنوس شده‌اند و به اين سمفوني كوك جريان برق، همسايگي ديرينه دارند. همنشيني با دكل‌هاي برق فشارقوي سال‌هاست كه اهالي بخش‌هايي از محله‌هاي خاك‌سفيد، جواديه و حكيميه را با مشكلاتي مواجه كرده و موجب گله آنها شده و آنها خواستار رسيدگي به اين موضوع و رفع آن هستند. 

دكل‌هايي كه بيماری‌زا هستند
بزرگراه شهيد زين‌الدين را كه به سمت شرق برويد، بعد از تابلو كنار گذر خيابان احسان از فاصله چندصدمتري سروكله غول‌هاي آهني يكي‌يكي پيدا مي‌شود تا اينكه در امتداد خيابان، جايي حدفاصل خيابان احسان و خيابان 14 غربي، لشكر آهني دكل‌هاي برق فشارقوي محاصره‌تان مي‌كنند. هيبت‌شان براي ما كه تازه وارديم ترسناك است اما اهالي محله با اين همسايه‌هاي غول‌پيكر خو گرفته‌اند و بي‌اعتنا به آنها زندگي‌شان را می‌گذرانند. اين هيولاهاي آهني دكل‌هاي برقي با ولتاژ 63 تا 400 هزار هستند كه طبق قانون مصوب حريم خطوط انتقال برق، حداقل فاصله قانوني‌شان تا خانه‌هاي مسكوني بايد 12 تا 20‌متر باشد، درحالي‌كه فاصله‌ بيشترشان تا نزديك‌ترين خانه به 8متر هم نمي‌رسد و درست وسط زندگي مردم اين محله جا خوش كرده‌اند. اهالي اما دل پري از اين همسايه‌هاي نامهربان دارند. «م. حيدري» يكي از ساكنان قديمي محله و خياط است. او درباره اثرات دكل‌هاي برق بر زندگي‌شان مي‌گويد: «تا چند سال پيش فكر مي‌كرديم مشكل اين دكل‌ها، فقط برق‌گرفتگي است و سعي مي‌كرديم خودمان و اهل خانه‌مان را از سيم‌ها و كابل‌ها دور نگه داريم اما از وقتي كه چند نفر از بچه‌‌هاي محله سرطان خون گرفتند يا عقب‌مانده ذهني به دنيا آمدند و دكترها دليلش را نزديكي به دكل‌هاي برق فشار قوي اعلام كردند مي‌دانيم كه حتي اگر از برق گرفتگي نميريم از سرطان و بيماري‌هاي ديگر مي‌ميريم.» او در حين صحبت، دختر بچه كوچكي را كه عروسك به بغل از در خانه‌شان بيرون مي‌آيد نشان مي‌دهد و مي‌گويد: «شاهد از غيب رسيد! اين طفل معصوم بچه همسايه‌مان است كه دكترها مي‌‌گويند به دليل اثرات اين دكل‌ها، عقب‌مانده ذهني به دنيا آمده است.»

نمي‌توانيم به پشت‌بام برويم
رد اين آهن‌پاره‌هاي در خيابان‌هاي انقلاب شمالي، هجدهم و گل‌ها هم به چشم مي‌خورد. در اين خيابان‌ها هم آنها همسايه ناخواسته ساكنان محله‌اند و دردسرهاي زيادي براي اهالي درست كرده‌اند. «ب. نجفي» يكي از ساكنان كوچه گل‌ها در اين‌باره مي‌گويد: «‌يكي از دردسرهايي كه دكل‌هاي اين خيابان براي محله ايجاد كرده‌اند، مشكل ترافيك و كم شدن عرض خيابان‌ها، همچنين صداهاي ترسناك و غرشي است كه روزهاي باراني از آنها به گوش مي‌رسد و بچه‌ها را مي‌ترساند، البته اينها قابل تحمل است. مشكل اصلي ما با دكل‌ها نزديكي به محل بازي بچه‌ها و خطر برق‌گرفتگي و مرگ است كه آن را نمي‌توان ناديده گرفت.» اين شهروند پشت‌بام يكي از خانه‌ها را كه كابل‌هاي برق فشارقوي با فاصله كمي از بالاي آن عبور كرده‌اند، نشان مي‌دهد و مي‌افزايد: «اين سيم‌ها شوخي‌بردار نيستند. زمستان گذشته يكي از همسايه‌ها كه براي پارو كردن برف به پشت‌بام رفته بود، دچار برق گرفتگي شد و به زمين افتاد. وقتي بالاي سرش رسيديم سياه شده بود. چند ماه قبل از آن هم يكي ديگر از همسايه‌ها كه مشغول قيرپاشي پشت‌بام خانه‌اش بود دچار همين بلا شد. البته اين مسائل تازگي ندارد و در سال‌هاي گذشته برق در همين محله جان خيلي‌ها را گرفته است. ما به قدري از برق گرفتگي مي‌ترسيم كه حتي براي درست كردن آنتن تلويزيون هم نمي‌توانيم به پشت‌بام برويم. حتي چند بار خواسته‌ام خانه‌ام را بفروشم و از اين خيابان بروم ولي همه از اين مشكلات خبر دارند و كسي حاضر نشده اين خانه و خانه افراد ديگر اين محله را بخرد. اگر هم مشتري پيدا بشود به قيمت واقعي از ما خريد نمي‌كند.»

طرح فرا منطقه‌اي انتقال خطوط برق
اين سومين بار است كه در اين سال‌ها مشكلات مربوط به دكل‌هاي برق فشارقوي در محله‌هاي منطقه را پيگيري كرده‌ايم. در آخرين گزارش‌‌مان كه ۲سال پيش چاپ شد، مسئولان شركت برق در پاسخ به انتظار اهالي براي انتقال خطوط برق فشارقوي از محله‌هاي منطقه به زير زمين، گفته بودند: «‌اين خطوط قديمي هستند و قبل از ساخته‌شدن خانه‌ها وجود داشتند و بعدها خانه‌ها بدون در نظر گرفتن حريم خطوط برق ساخته‌ شده‌اند و در حال حاضر براي تبديل اين خطوط به خطوط زميني بايد كانال‌هايي در زمين حفر شود كه هزينه بسيار زيادي نياز دارد كه تأمين آن از توان شركت برق خارج است.» بعد از چاپ گزارش و به دنبال پيگيري‌هاي اعضاي شوراياري و شهرداري ناحيه توافقاتي بين شهرداري و اداره برق براي تأمين هزينه‌ها مشاركتي انجام ‌شد كه ظاهراً اين موضوع در حد حرف باقي ماند و طرفين به تعهداتشان عمل نكردند. مدتي بعد هم شهردار وقت منطقه در پاسخ به پيگيري‌هاي شوراياران محله مي‌گويد: «‌اين طرح فرامنطقه‌اي است و وزارت نيرو بايد درباره آن تصميم بگيرد.»  «غلامرضا بابايي» شورايار محله خاك‌سفيد درباره اقدامات انجام شده در محله خاك‌سفيد اين‌طور مي‌گويد: «بعد از پيگيري‌هاي مكرر شوراياري و شهرداري در اين چند سال‌، فقط 2 یا 3  دكل‌ برق كه فشارشان متوسط بود از محله منتقل شد، اما دكل‌هاي برق فشار قوي همچنان سر جايشان باقی مانده‌اند.»

پاسخ مسئول

پيگير حل اين مشكل هستيم

مشكل همسايگي با دكل‌هاي برق فشار قوي را با «ميثم شيخ‌الاسلام» شهردار ناحيه 6 كه به تازگي سكان هدايت اين مجموعه را به دست گرفته، در میان گذاشتیم. شیخ‌الاسلام درباره نامه‌نگاري‌‌هاي شهرداران قبلي ناحيه و شهرداري منطقه با مسئولان اداره برق مي‌گويد: «‌متأسفانه وضعيت مثل قبل باقي مانده و اين نامه‌نگاري‌ها تاكنون نتيجه نداده است.» شهردار ناحيه درباره حريم دكل‌هاي برق نيز مي‌گويد: «در حال حاضر خيلي فرق نمي‌كند كه چرا و چگونه اين خانه‌ها در كنار دكل‌هاي برق ساخته شده است. چيزي كه مهم است سلامتي مردم است كه با وجود اين دكل‌ها تهديد مي‌شود. از اين‌رو شهرداري تمام تلاشش را مي‌كند تا اين موضوع را پيگيري و حل كند.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 13549
منطقه چهار
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸:۱۵
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله