آرشیو مطالب

 • بابا جون! اومدیم که بریم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۳۹

  سبک زندگی مرشد چلویی به روایت عبدالرضا مانیان، از بازاریان قدیمی تهران

  بابا جون! اومدیم که بریم

 • یگانه واعظ دوران
  ۱۳۹۶/۲/۹ - ۱۵:۲۳

  نوه مرحوم استاد «محمدتقی فلسفی» از سبک زندگی پدربزرگ می‌گوید درس مهربانی می‌داد

  یگانه واعظ دوران

  حسن حسن زاده- جوان است و همان نشانه‌های پدربزرگ مشهورش را دارد. از لحن و کلام استوار تا چهره و نشانه‌های ظاهری که یاد و خاطر بزرگ‌ترین واعظ و خطیب معاصر را برای آنهایی که پای منبر بلند آن یگانه وعظ و خطابه دوران نشسته‌اند زنده می‌کند. حجت‌الاسلام «سید محمدرضا لواسانی» نوه دختری مرحوم فلسفی است که به دلیل ارتباط عاطفی و علمی با پدربزرگ، خاطرات شنیدنی بسیاری از مرحوم حجت‌الاسلام «محمدتقی فلسفی» دارد. خاطره‌های دور و نزدیکی که از همنشینی با استاد وعظ و خطابه در خانه قدیمی پدربزرگ شکل گرفت و سرمشقی برای مشی طلبگی‌اش شده است. حالا اما سال‌هاست که به توصیه مرحوم فلسفی آن خانه قدیمی تبدیل به مکانی برای پرورش طلاب و مبلغان جوان شده است. درست مثل زمان حیات خود او که خانه‌اش کلاس درسی برای مبلغان، خطیبان و واعظان بزرگ تهران بود. گفت‌وگوی ما را با حجت‌الاسلام لواسانی درباره سبک زندگی آن یگانه وعظ و خطابه در محیط خانه می‌خوانید.

 • چشم  بسته قدم بزن!
  ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۲:۳۳

  اماکن عمومی برای توان‌یابان مناسب‌سازی می‌شود

  چشم  بسته قدم بزن!

  فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

 • روزی روزگاری خاندان شیبانی
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۸:۲۳

  در خانه ۲۰۰ساله محله امیریه، کتاب خاطرات خانواده‌ای چند صد ساله را ورق زده‌ایم

  روزی روزگاری خاندان شیبانی

  مریم شریفی- راست می‌گفت استاد تهران‌شناس که در محله‌های اصیلی مانند امیریه و منیریه، پشت دیوارهای هرکدام از خانه‌های قدیمی، صفحاتی از تاریخ نهفته است. شما هم باید به آن سوی دیوار خانه قدیمی خیابان شهید «ژیان پناه»(شیبانی سابق) می‌آمدید تا مثل ما حس می‌کردید در تونل زمان قدم گذاشته‌اید، دالانی که در یک لحظه مسافرانش را به اعماق تاریخ پرتاب می‌کند. آن سوی در ورودی خانه شیبانی‌ها، ملاقات با بازماندگان خاندان چند صد ساله و مواجهه با شخصیت‌هایی خاص انتظارمان را می‌کشید. «زهره شیبانی» در خانه‌ای که از اجداد همسرش به یادگار مانده است، از یک خاندان اصیل، موفق و اثرگذار برایمان گفت.

 • مرصع خوان خورشید
  ۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۱:۲۳

  مرصع خوان خورشید

 • شیخ فارغ از دنیا
  ۱۳۹۵/۸/۲۳ - ۱۱:۰۸

  مروری بر زندگی آیت‌الله ‌شیخ میرزا احمد سیبویه که در خیابان گرگان زندگی می کرد

  شیخ فارغ از دنیا

  جدش از یزد با سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، نویسنده کتاب «عروه‌الوثقی» با هم به عراق عزیمت و کربلا را برای سکونت اختیار کردند. پدر آیت‌الله ‌میرزا احمد سیبویه، آیت‌الله ‌علی اکبر، از بزرگان و علمای تشییع در کربلا بود. نقل شده است که او در خانه اجاره‌ای و فرسوده زندگی می‌کرد؛ آنقدر فرسوده که مرحوم آیت‌الله ‌میرزااحمد سیبویه درباره آن گفته است: «از ترس ریزش، آیت‌الکرسی می‌خواندیم و فوت می‌کردیم تا سقف روی سرمان نریزد و بعد می‌خوابیدیم.» شیخ میرزا احمد سیبویه، نیز سال ۱۲۹۵ در کربلا متولد شد. او پس از خواندن دروس مقدماتی و ادبیات، سطوح را نزد پدر و عمویش مرحوم حاج شیخ محمد‌علی سیبویه، از علمای کربلا فرا گرفت و سطوح نهایی و خارج فقه را از مرحوم علامه فقیه و حاج شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی و برخی دیگر از علما آموخت.

 • ساده زیست و آسان رفت
  ۱۳۹۵/۷/۱۰ - ۱۳:۳۶

  چند روایت از زندگی آیت الله حاج شیخ احمد مجتهدی تهرانی:

  ساده زیست و آسان رفت

  سعیده محبی - مرحوم آیت‌الله ‌شیخ احمد مجتهدی تهرانی از علما، مدرسان و استادان اخلاق تهران، چهره‌ای شناخته شده برای مردم است. او سال‌ها در تهران ریاست مدرسه علمیه حاج ملا محمد جعفر را که حالا به نام مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی معروف است به عهده داشت و عمرش را صرف تربیت طلبه‌ها کرد و سرانجام در پی ابتلا به عفونت ریه در ۸۵ سالگی در ۲۳دی ماه سال۱۳۸۶ که مصادف بود با چهارم محرم‌ ۱۴۲۹ قمری ‌دار فانی را وداع گفت. مروری بر برخی ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی مرحوم آیت‌الله ‌مجتهدی تهرانی به روایت خانواده و کسانی که با وی آشنایی داشتند، نکاتی خواندنی و درس‌آموز برای امروز ما دارد.

 • بابا! چای روضه من فراموش نشه
  ۱۳۹۵/۶/۲۴ - ۰۷:۰۱

  سبک زندگی حسین لرزاده، معمار ماندگار به روایت دختر و نوه‌‌اش

  بابا! چای روضه من فراموش نشه

  مریم شریفی- حفره‌ای که جای خالی‌اش در قلب تک تک اعضای خانوده ایجاد کرده آنقدر عمیق است که صد سال هم اگر بگذرد نوه محبوبش باز هم با دیدن عکسش بغض کند و نتواند جلوی آن بلورهای حرف گوش نکن را بگیرد.

 • ۴۰ شاگرد استاد شهید شده‌اند
  ۱۳۹۵/۶/۲۳ - ۰۸:۰۷

  کلاس حجت‌الاسلام سید علی مقدم در محله صددستگاه از سال ۴۸ دایر است

  ۴۰ شاگرد استاد شهید شده‌اند

  زهرا فراهانی- به گمانم این حقیقت که منطقه ۱۴ دارالمؤمنین تهران است بر کسی در این شهر پوشیده نباشد و این بخشی از افتخارات اهالی این منطقه محسوب شود. اما حال و هوای ولایی و مذهبی مردم در کوچه خیابان‌های این منطقه مربوط به دیروز و امروز نیست. تدین و حسینی بودن در خون مردم اینجاست و از والد به فرزند منتقل می‌شود.

 • مرد اقتصاد در قـاب فرهـنگ
  ۱۳۹۵/۵/۲۵ - ۰۶:۱۹

  ديدار با حاج حسين مهديان معتمد محله قبا به ياد روزهاي فراموش نشدني محله اش

  مرد اقتصاد در قـاب فرهـنگ

  نگار حسينخاني- سال‌هاست وارد محله قبا كه مي‌شويم در دل خانه‌ها و آپارتمان‌ها، نمايشگاه قرآن و عترت خودنمايي مي‌كند. نام محله قبا و نام اين نمايشگاه با نام حاج حسين مهديان آورده مي‌شود. كسي كه پيش و پس از انقلاب در بسياري از...

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله