آرشیو مطالب

 • سیمای دروس در سال های دور
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۷

  قدم زنان با جهانگیر هدایت تاریخچه یک محله قدیمی را مرور کرده ایم

  سیمای دروس در سال های دور

  لیلا باقری- «جهانگیر هدایت» متولد ۱۳۱۸ و از بزرگان خاندان هدایت است و ساکن دروس. خاندانی که سابقه طولانی در تاریخ ایران دارد. از رضاقلی‌خان هدایت گرفته که مردی ادیب و شاعرپیشه بود تا علی‌قلی مخبرالدوله که از رجال دوره قاجار بود و تلگراف را در ایران به راه انداخت و وزیر پست و تلگراف شد. چهارراه مخبرالدوله در منطقه ۱۲ هنوز یاد او را در خاطر دارد. البته خاندان هدایت شخصیت‌های سیاسی، علمی، ادبی، نظامی و... زیادی در دوره قاجار و پهلوی داشتند اما در اینجا ما سراغ جهانگیر هدایت رفتیم تا برایمان از مهدی‌قلی مخبرالسلطنه، پسر مخبرالدوله بگوید که دروس را از روستایی بدون امکانات به ترقی رساند و آثاری از خودش به جا گذاشت که تا امروز هم ادامه دارد. این گزارش را بخوانید و با تاریخچه دروس از زبان جهانگیر هدایت، آشنا شوید.

 • افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۳

  اهالی از مشکلات می‌گویند، مسئولان پاسخ می‌دهند

  افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر

  مهرنوش حیدری- با وجودی که قلهک یکی از محله‌های قدیمی منطقه محسوب می‌شود اما چند سالی است که بافت آن از مسکونی به تجاری و اداری تغییر کرده و دیگر خبری از خانه باغ‌ها و... نیست؛ ‌به همین دلیل جنس مشکلات و نیازهای اهالی نیز متفاوت شده است. ترافیک، کمبود پارکینگ، نبود میدان میوه و‌ تره‌بار، کمبود فضای ورزشی و... از مهم‌ترین مشکلاتی است که اهالی و ساکنان قلهک با آن مواجه هستند و از مسئولان شهری تقاضای رفع این کمبودها و مشکلات را دارند.

 • روایـت عمو صلواتی از محله
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۲

  پیرغلام محله اختیاریه از هیچ نماز جماعتی در مسجد مهدیه جا نمانده است

  روایـت عمو صلواتی از محله

  زهرا رستگار- بانگ ‌الله‌اکبر که از مناره‌های مسجد بلند می‌شود، عطر بهشت را در کوچه‌پسکوچه‌های محله به مشام می‌رساند، آنقدر که خانه خدا پناه اول و آخرشان می‌شود. مساجد به‌عنوان پاتوقی سیاسی، فرهنگی و مذهبی از دیروز تا امروز نقش مهمی در تعلیم و تربیت مردم داشته‌اند به‌طوری...

 • پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۱

  راهکارهای حل معضل پارک خودرو در منطقه را بررسی کرده‌ایم

  پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟

  افشین امیرشاهی- «پارک مساوی است با پنچری!» هر شهروند تهرانی دست‌کم یکبار با این جمله مواجه شده است. از دیدن این جمله چه حسی به شما دست می‌دهد زمانی که بعد از یک ساعت گشتن و پرسه زدن در خیابان‌های اطراف محل مورد نظر شادمانه مکانی مناسب را به...

 • راه مــادر را مـی روم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۹

  بانوی خیّر هم‌محله‌ای از برکت زندگی‌اش برای دستگیری از نیازمندان می‌گوید

  راه مــادر را مـی روم

  مریم والی- خیلی وقت‌ها برای خوب بودن هیچ چیز لازم نیست جز یک دل صاف؛ دل صافی که به درد می‌آید از رنج آدم‌ها. از زاویه دید این دل‌های صاف زندگی خلاصه می‌شود در خنده‌های کودکان یتیم و رفتن غم از چهره مادرانشان و دستگیری از نیامندان جزو کارهای روزانه این...

 • میهمانان یک شبه!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۶

  گرمخانه خاوران هر شب میزبان جمعی از کارتن‌خواب‌های جدید است

  میهمانان یک شبه!

  زینب کریمی - زمستان‌های گرمخانه خاوران شلوغ‌تر از فصول دیگر سال است. هر شب حدود هزار بی‌خانمان در این گرمخانه اسکان داده می‌شوند تا شب‌های سرد زمستان را به صبح برسانند. گرمخانه از هر قشری مددجو دارد. با آنان که هم صحبت می‌شوی و از زندگی‌شان می‌پرسی از روزهایی برایت می‌گویند که مثل سایر شهروندان زندگی و خانواده داشته‌اند. تعدادی از این جمعیت هزار نفره به تازگی به این جمع ملحق شده‌اند و تازه وارد محسوب می‌شوند. سراغ آنان رفته و از حال و هوای زندگی در گرمخانه از آنان پرسیده‌ایم.

 • ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۰

  هم محله‌ای ما ‌بانی ازدواج آسان است

  ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم

  مژگان مهرابی - انجام کار خیر سعادت است و توفیقی از سوی خداوند می‌خواهد. به سرمایه زیاد و مال فراوان هم نیاز نیست. به همتی نیاز است که قدم در راه بگذاری و برای باز کردن گره‌ای آستین بالا بزنی. آن وقت می‌توان کارهای زیادی کرد و واسطه ‌کار خیر شد. «زهره شیدایی» یکی از خیران محله مشیریه است. او دختران زیادی را روانه خانه بخت کرده و نان در سفره خیلی‌ها گذاشته است. درآمدی از خود ندارد اما به هر دری می‌زند تا نیازمندی را بی‌نیاز کند. او هم اکنون با سرای محله مشیریه هم همکاری می‌کند و حضورش در این مرکز توانسته گام بزرگی برای حمایت مالی از مستمندان محله باشد.

 • باز هم خیاط می‌خواهیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۲۶

  کارآفرینی برای ۱۲ بانوی هم‌محله‌ای

  باز هم خیاط می‌خواهیم

  سارا جعفرزاده - از نخستین روزهایی که کارشان را به‌عنوان خیاط شروع کردند ۱۶ سال می‌گذرد. سال‌ها تلاش آنان برای یادگیری هنر خیاطی در نهایت برای اهالی، نتیجه خوبی داشت و از این دو خواهر دو بانوی کارآفرین ساخت. در این ۱۶ سال شاید فکرش را هم نمی‌کردند که روزی بتوانند کارگاه بزرگی راه‌اندازی کنند و دست چند نفر را بگیرند. با شاغلان کارگاه مانند دوست و خواهرند و شاید این بارزترین ویژگی این دو کارآفرین است. معتقدند سود کم برایشان برکت زیادی آورده است. «زهرا زارعی» و «مریم زارعی» بانوان کارآفرین محله مشیریه هستند که از بانوان هم‌محله‌ای دعوت کرده‌اند در کارگاهشان مشغول به کار شوند. راهی محله مشیریه شدیم و از نزدیک پای صحبت‌های شنیدنی این کارآفرین نشستیم.

 • زنگ 	بازیافت!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۲۱

  ابتکار جالب دانش‌آموزان برای نگهداری از محیط زیست

  زنگ بازیافت!

  سارا جعفرزاده - این روزها حامیان بازیافت در همه جای شهر و در هر سن و لباسی حضور دارند و برای حفاظت از محیط‌زیست آماده‌اند. دانش‌آموزان هم به کمپین حامیان بازیافت پیوسته‌اند. دانش‌آموزان منطقه ما در این زمینه فعال هستند و هر روز بر تعداد آنها که حامی بازیافت هستند افزوده می‌شود. دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدرسه «عذرا غفاری نیا» در محله اتابک در اقدامی ابتکاری در مدرسه‌شان زنگ بازیافت هم دارند. مهمان زنگ بازیافت این مدرسه شدیم تا ببینیم در این زنگ چه اتفاقی می‌افتد.

 • خدمت رسانی سیار به معتادان
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۱۷

  «موبایل سنتر» طرحی جدید برای کمک به آسیب دیدگان است

  خدمت رسانی سیار به معتادان

  زینب کریمی - کارتن‌خوابی پدیده آزاردهنده‌ای است که این روزها به یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده است. ریشه این آسیب را می‌توان در اعتیاد جست‌وجو کرد. هرچند سال‌هاست مراکزی برای کاهش این آسیب شروع به کار کرده‌اند و حمایت از این گروه را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند اما با توجه به ممنوعیت مصرف موادمخدر در مراکز حمایتی، برخی از کارتن‌خواب‌ها تمایلی به اقامت در این مراکز ندارند و معمولاً به‌صورت شبانه‌روزی در خیابان‌ها پراکنده هستند. بنابراین هنوز شهروندان شاهد حضور کارتن‌خواب‌ها در محله‌هایشان هستند. از آنجایی که بی‌توجهی کارتن‌خواب‌ها به بهداشت، تغذیه و رفتارهای پرخطر می‌تواند میزان این آسیب را افزایش دهد سازمان بهزیستی با اجرای طرح موبایل سنترشناسایی و سرکشی روزانه به گروه‌های کارتن‌خواب را دنبال می‌کند و پیگیر وضعیت آنان است. در یکی از این سرکشی‌ها با آنان همراه و وارد گعده کارتن‌خواب‌ها در نقاط مختلف منطقه شدیم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله