آرشیو مطالب

 • گود زورخانه مکتب انسانیت بود
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۴۴

  دیدار با پهلوان «علی عرب» آخرین بازمانده از نسل پهلوانان طلایی منطقه

  گود زورخانه مکتب انسانیت بود

  زهرا اردشیری - دیگر تک‌وتوک او را می‌شناسند. پهلوان «عرب» یک روز در همین محله میان اهالی همین خیابان‌ها اسم‌ورسمی داشت و بروبیایی؛ حالا اما ۳ سال است که خانه‌نشین شده؛ چشم‌هایش به‌سختی می‌بینند و برای شنیدن دستش را پشت گوشش می‌گیرد تا صداها را بشنود. دیگر کمتر کسی سراغ او را می‌گیرد. همان کسی که سال‌ها کنار پهلوان طوسی و پهلوان طاهری و پهلوان قربانی در این محله ریش‌سفیدی می‌کرد. سینه‌اش پر از خاطرات جوانمردی‌ها و دوستی‌ها بین پهلوانان آن زمان است. او در ۸۹ سالگی تنها بازمانده نسل پهلوانان طلایی منطقه ماست. مهمان خانه‌اش می‌شویم. پهلوانی که روزی نامش سرمایه‌ای برای محله بود.

 • هیئت ۴۰۰ ساله با ۱۰۰ خادم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۲۸

  پیرغلام فرحزاد از آداب و رسوم محله‌اش در محرم می‌گوید

  هیئت ۴۰۰ ساله با ۱۰۰ خادم

  فاطمه شمس - با آغاز ماه محرم، حسینیه‌ها، هیئت‌ها و تکیه‌های منطقه روح تازه‌ای می‌گیرد. عزاداران حسینی از سراسر محله‌های تهران در حسینیه‌های قدیمی جمع می‌شوند و آداب و مناسک عزاداری را برای امام‌حسین(ع) و خاندانش برپا می‌‌کنند.

 • برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۲

  مشت و مال‌چی سابق محله از خاطرات ایام محرم در تهران قدیم می‌گوید

  برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها

  مریم قاسمی- روزی روزگاری دلاک‌ها، مشت و مال چی‌ها، حمام دارها، جامه دارها، قطارکش‌ها در محله و شهر ما به کسب و کار مشغول بودند. سال‌هاست که این آدم‌ها به خاطره‌ها پیوسته‌اند و حالا جزیی از آدم‌های تأثیر‌گذار و تاریخ شفاهی محله و شهرمان شده‌اند. با این اوصاف...

 • این نوکری افتخار ماست
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۱

  خدمتگزاران هیئت مکتب محمدی(ص) قدیمی‌ترین هیئت محله نازی‌آباد، از حال خوبشان می‌گویند

  این نوکری افتخار ماست

  زینب زینال‌زاده‌- هیئت مکتب محمدی(ص) یکی از هیئت‌های قدیمی است که ۳۰ سال پیش توسط عزاداران و سینه‌زنان آذربایجانی در نازی‌آباد تأسیس شده و این روزها علاوه بر پیشکسوتان، جوانان هم میدان‌دار آن هستند. اعضای این هیئت خودشان را خدمتگزار ائمه اطهار(ع) می‌دانند و عاشقانه به سیاهپوشان عزای حسینی خدمت می‌کنند. یکی استکان‌ها را می‌شوید. دیگری کفش‌ها را جفت می‌کند. پیر مرد چایی دم می‌کند و نوجوانی هم مشغول مرتب کردن کتاب‌های دعا است. همه در این هیئت خودشان را با افتخار، نوکر ائمه اطهار(ع) می‌دانند و معتقدند خدمتگزاری در این دستگاه حالشان را خوب می‌کند.

 • نذرت قبول پهلــوان جوادیه
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۰

  آشنایی با پدر شهید اصغر امن‌زاده که ۶ مدال المپیک و جهانی دارد و با تبدیل خانه‌اش به حسینیه، به عزاداران حسینی خدمت می‌کند

  نذرت قبول پهلــوان جوادیه

  مریم قاسمی- محله جوادیه نام بسیاری از بزرگان و چهره‌های تأثیر‌گذار را یدک می‌کشد. افرادی که در طول حیات و زندگی‌شان منشأ خیر و برکت برای اهالی بوده‌اند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند. نمونه‌اش پهلوان حاج «‌‌حسن امن‌زاده» بزرگ و ریش‌سفید محله جوادیه است که سابقه...

 • ۳حماسه‌ساز ۳خاطره
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۰

  ۳حماسه‌ساز ۳خاطره

  زینب زینال‌زاده- رزمنده‌های دوران دفاع‌مقدس علاوه بر خاطراتی که در ذهنشان ثبت شده، عکس‌هایی از آن دوران دارند که خاطرات تلخ و شیرینی را برایشان رقم می‌زند. دیدن دوستانی که شهید شده‌اند منقلب‌شان می‌کند و تماشای چهره همرزمان قدیمی که امروز به دوستان صمیمی‌شان تبدیل شده‌اند، لبخند روی لبانشان می‌نشاند. در این گزارش آلبوم خاطرات ۳ رزمنده هم‌محله‌ای را ورق زدیم و خاطراتی را که از دریچه دوربین ثبت شده است با هم مرور کردیم.

 • حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۹

  عیادت از پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌ها برگزارکننده مراسم سنتی «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده است

  حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم

  مریم قاسمی- خیلی از عزاداران حسینی که با فعالیت حسینیه ماه مدینه آشنایی دارند، می‌دانند که یکی از مراسم دیدنی وجذاب که هر ساله در دهه ماه محرم به شکل کاملاً آیینی و هنرمندانه در این مکان به اجرا درمی آمد، مراسم سنتی«زار» است که بیشتر در طایفه و دسته‌های عزاداری «‌‌قهی» رواج دارد. شنیدیم که حاج «‌‌صمد توکلی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌های متمادی مجری و هماهنگ‌کننده اجرای سنت «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده در بستر بیماری است. بنابراین با همراهی «حسین مایلی» شهردار ناحیه ۶، حاج «براتعلی محمدی»، و حاج «‌‌محمد امیری» مداح و ذاکران اهل‌بیت(ع) و «‌حسین بلخاری» از پزشکان قدیمی و فعال منطقه به دیدار و عیادت پیرغلام محبوب ودوست داشتنی حسینیه ماه مدینه رفتیم و با او همصحبت شدیم. فردی که اهالی از دم و نفس گرم او در زمان اجرای مراسم سنتی«زار» خاطرات زیادی در ذهن دارند.

 • برسد به دست همکلاسی‌ام
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۷

  نوشت افزار؛ هدیه اهالی محله شهید اسدی به تعدادی از دانش آموزان نیازمند

  برسد به دست همکلاسی‌ام

  حسن حسن‌زاده- هر سال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید و باز شدن مدرسه‌ها بچه‌ها به شوق پوشیدن لباس نو مدرسه، خریدن کیف‌های رنگارنگ، شهریور را به مهر می‌رسانند. البته هستند دانش‌آموزان کم‌بضاعت و نیازمندی که مثل دیگر همکلاسی‌ها دلشان برای بوی دفتر و کتاب نو لک زده اما هر سال مهر ماه که از راه می‌رسد به جای حل تمرین کتاب‌های درسی سال جدید در دفترهای نو صبوری و شاید هم حسرت را تمرین می‌کنند. مهربانی اما هنوز هم در پسکوچه‌های محله‌های قدیمی راهش را به سمت مدرسه پیدا می‌کند. همسایه‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دانش‌آموزان نیازمند محله هم از طعم شیرین پوشیدن کیف و کفش نو، نوشتن در دفترهایی که بوی نو بودن می‌دهد محروم نمانند. اهالی محله شهید اسدی امسال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید با همکاری خیریه‌های محلی خنده را بر لب‌های ۱۰۰ دانش‌آموز کم‌بضاعت محله نشاندند. بعضی‌ها هم برای بسته‌بندی و توزیع نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان وقت گذاشتند تا از این قافله عقب نمانند.

 • محفل بی ریای اهـالی صــفا
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۷

  بیش از ۳ دهه از تأسیس هیئت خودجوش محبان‌الرضا(ع) می‌گذرد

  محفل بی ریای اهـالی صــفا

  حسن حسن‌زاده- اهالی محله‌های غربی منطقه به‌ویژه ساکنان خیابان‌های اقبال لاهوری و صفا بار‌ها در مناسبت‌های مختلف مهمان حسینیه «حضرت علی اکبر»(ع) و هیئت خاطره‌انگیز «محبان‌الرضا»(ع) بوده‌اند. هیئتی که این روز‌ها و همزمان با آغاز ماه محرم مملو از...

 • باز هم زیر سقف کلاس های فرسوده
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۶

  منطقه ما رکورددار مدارس فرسوده است

  باز هم زیر سقف کلاس های فرسوده

  حمیدرضا بوجاریان- منطقه ما رکورددار مدارس فرسوده است. این واقعیتی است که بیش از ۱۰ سال دغدغه آن دسته از مدیرانی شده است که پیامدهای نبود فضای آموزشی استاندارد را درک می‌کنند. مدارس منطقه سازه آموزشگاهی هم ندارند و در واقع خانه‌هایی با متراژ بالا بوده‌اند که تبدیل به مدرسه شده‌اند. آموزش و پرورش، مجمع خیّران مدرسه‌ساز و شهرداری منطقه اضلاع مثلثی هستند که می‌توانند در رفع این معضل کارایی داشته باشند. تابستان همیشه فصلی برای نونوار کردن فضاهای آموزشی است. اما متولیان این نهادها همچنان به نبود زمین مناسب برای ساخت مدرسه در دل محله‌ها اشاره می‌کنند و این‌طور که پیداست دانش‌آموزان نمونه محله‌های ما در سال تحصیلی بعدی هم باید نیمی از روزشان را در همین خانه مدرسه‌ها سر کنند. درکنار این معضل گل درشت منطقه فقدان و نبود مدرسه‌ای در محله سرخه‌حصار هنوز باعث گله و شکایت اهالی این محله بزرگ است. در این گزارش خواسته‌های اهالی در این موارد را از نو مطرح کرده و برای گرفتن پاسخ سراغ مسئولان رفته‌ایم.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله