آرشیو مطالب

 • پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۵:۱۷

  بررسی مشکلات جهاندیدگان محله یوسف‌آباد

  پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد

  زهرا رهنما- یخ‌های حوض جمع و جور ضلع شرقی پارک در حال آب شدن است و آفتاب بر نیمکت‌های سرد فلزی می‌تابد. در سرمای سوزناک زمستان عده‌ای با بازی شطرنج خودشان را سرگرم کرده‌اند و چند نفر هم با ذکر خاطرات قدیمی گرمای وجودشان را تقسیم می‌کنند. اینجا ضلع شرقی پارک شفق در محله یوسف‌آباد است. جایی که چند سالی می‌شود به پاتوق جهاندیدگان محله تبدیل شده و حالا به نام میدان سالمندان شناخته می‌شود. سالخوردگان محله معتقدند که ممکن است سرمای زمستان و گرمای طاقت‌فرسای تابستان جمع ۲۰ ساله آنها را تهدید کند اما این روزها در تب و تاب احیای پاتوق قدیمی خودشان، که به کتابسرا تبدیل شده، به سر می‌برند. با سالمندان محله یوسف‌آباد درباره مشکلاتشان گفت‌وگو کردیم.

 •  ۴ طـرح گـره‌ گـشا
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۵:۰۱

  ساخت زیرگذر و معبر نمونه بخشی از این طرح‌ها است

  ۴ طـرح گـره‌ گـشا

  زهرا رهنما- در آخرین فصل سال و در فاصله دو ماه مانده به بهار، اجرای ۴ طرح عمرانی در منطقه آغاز شده و آن‌طور که مدیران شهری می‌گویند با پایان این چهار طرح بوی بهار هم در چهار محله منطقه به مشام خواهد رسید و دو تفرجگاه اصلی با شمایل و امکاناتی جدید آماده استقبال از شهروندان خواهد بود. در گفت‌وگو با رامین حسینی‌نژاد، معاون فنی و عمرانی، و ولی مسگر نجاتی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه، اثرات اجرای این ۴ طرح عمرانی را بر زندگی اهالی بررسی کردیم.

 • آنان روی پای خودشان ایستاده‌اند
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۵۴

  روزگار خوش بانوان کارآفرین در بازارچه محله

  آنان روی پای خودشان ایستاده‌اند

  آزاده مهرآبک- یکی سرپرست خانوار است و دغدغه امرار معاش دارد و دیگری برای تأمین هزینه‌های بیماری‌اش به اینجا می‌آید. یکی آرزوی گسترش کسب و کارش و راه‌اندازی یک مغازه شیرینی‌فروشی را دارد و دیگری آمده است تا از هنرش درآمد کسب کند. اینجا بازارچه دائمی تولیدات بانوان محله سنایی است؛ جایی که یکشنبه و دوشنبه هر هفته ده‌ها بانوی هنرمند گرد هم می‌آیند تا محصولاتی را که با دستان هنرمند خود تولید کرده‌اند به فروش برسانند و چرخ روزگارشان را بچرخانند. در یک روز سرد زمستانی به جمع گرم بانوان کارآفرین محله سنایی رفتیم و با آنها همکلام شدیم.

 • فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۵۰

  هوای منطقه در نیمه دوم سال چگونه است؟

  فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز

  جمشید رحمانی- سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرده بیش از ۹۲‌درصد انسان‌ها در مناطقی زندگی می‌کنند که از نظر آلودگی هوا از مرزهای مجاز این سازمان جهانی گذشته است. بی‌شک ما که در منطقه ۶ زندگی می‌کنیم حتماً در میان آن ‌درصدی هستیم که از داشتن هوای پاک بی‌بهره‌هستیم. آمار و ارقام هم این را ثابت می‌کند. بد نیست نگاهی به داده‌های سازمان‌های جهانی و مقایسه آنها با وضع تهران، و به‌خصوص منطقه بیندازیم و از شدت آلودگی هوای پایتخت و منطقه محل سکونت خودمان مطلع شویم.

 • تخت‌جمشید وال استریت نشد
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۴۷

  چرا تعدادی از مهم‌ترین ساختمان‌های تجاری خیابان طالقانی متروکه شده‌اند

  تخت‌جمشید وال استریت نشد

  اگر گذرتان به خیابان طالقانی افتاده باشد حتماً ساختمان‌های قدیمی و خاک خورده‌ای را دیده‌اید که سال‌هاست متروکه مانده‌اند و غبار زمان روی آنها نشسته است. خیابان طالقانی که پیش از انقلاب به نام تخت‌جمشید شناخته می‌شد قرار بود با کنار هم قرار گرفتن ساختمان‌های مهم و تجاری آن دوران به بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی تهران و شاید کشور تبدیل شود اما اکنون به محدوده‌ای صرفاً اداری تبدیل شده و ساختمان‌های تجاری هم که زمانی برای خودشان جلال و شکوهی داشتند، یا متروکه مانده‌اند یا به انبار کالای شرکت‌های خصوصی و برخی ادارات و سازمان‌های دولتی بدل شده‌اند. پشت هر کدام از این ساختمان‌های قدیمی که بخشی از هویت اصلی خیابان قدیمی منطقه محسوب می‌شوند، حکایت‌های جالب و مستندی نهفته است که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

 •  دختران بلند همت
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۳۶

  با دو کاسب متفاوت هم محله دیدار کرده ایم

  دختران بلند همت

  رضا افراسیابی- برای پیدا کردن آنها کافی است از کاسبان خیابان فاطمی سراغ‌شان را بگیری تا خیلی زود نشانی دقیق را کف دستت بگذارند. یکی از کاسبان بعد از دادن نشانی می‌گویندهمت‌شان خیلی بلند است. کاسب هم‌محله‌ای درست می‌گوید. قامت کوتاهی دارند، اما از صبح تا شب پا به پای بقیه کار می‌کنند تا روزی حلال به دست بیاورند و با خستگی بیگانه‌اند. «سپیده ابوالقاسمی» و «مرضیه علیزاده» ۲ کوتاه قامتی هستند که در خیابان فاطمی به فروش سنگ و زیور‌آلات مشغول هستند و دست بر قضا کسب و کار خوبی هم دارند. با کوتاه قامتان بلند همت هم‌محله‌ای درباره روزگارشان در محله فاطمی گفت‌وگو کردیم.

 • هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۳۳

  همشهری محله یکی از گونه‌های حوادث شهری منطقه را بررسی کرده است

  هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه

  پرنیان سلطانی- ۸۲۰ فقره تصادف موتورسیکلت با عابرپیاده و ۲۱۶ فقره تصادف خودرو با عابرپیاده در ۹ ماهه ابتدایی امسال در منطقه ما نشان می‌دهد، رفتارهای ترافیکی نادرست برخی عابران پیاده مانند پریدن از نرده‌ها و ورود ناگهانی به مسیر خوروها، گذر از عرض خیابان به جای عبور از پل عابرپیاده و مسیرهای خط‌‌کشی شده،‌‌ تردد از مسیر سواره‌رو تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد. تخلفات عابران پیاده که این روزها در میدان انقلاب، میدان ولی‌عصر(عج)، چهارراه ولی‌عصر(عج) و دیگر میادین و معابر پر‌ تردد منطقه به چشم می‌خورد، یکبار دیگر بحث اعمال قانون جریمه عابران متخلف را که ۵ سال پیش در هیئت دولت به تصویب رسید بر سر زبان‌ها انداخته است. در ماه‌های پایانی سال که‌‌ تردد شهروندان در قلب پایتخت افزایش می‌یابد، همراه با پلیس راهور منطقه، رفتارهای خطرآفرین برخی عابران پیاده را، که عامل بسیاری از تصادفات و بی‌نظمی‌های ترافیکی است، زیر ذره بین بردیم.

 • ارزانی به قیمت سد معبر
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۸:۳۲

  موافقان و مخالفان فروشندگان دوره‌گرد چه می گویند

  ارزانی به قیمت سد معبر

  مانی حزینی- انگار وانتی‌ها و بساطی‌ها همچنان زورشان برمغازه‌دارها می‌چربد و با تمام ممانعت‌های شهرداری و مأموران نیروی انتظامی، به راحتی میدان را خالی نمی‌کنند! گاهی کارشان به توقیف خودرو و جریمه و انتقال لوازم موجود در پیاده‌رو به شهرداری هم می‌کشد اما فردای آن؛ روز از نو، روزی از نو! شرق منطقه بیشتر با این مشکلات دست به گریبان است؛ خیابان‌های شهید اجاره‌دار، گرگان و شهید مدنی نیازی به جست‌وجو برای مشاهده این مشکلات ندارد و با ورود به آنها، خود جلو چشم می‌آیند.

 • تعبیــر رؤیای پــدر
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۸:۲۹

  مادر شهید مدافع حرم مهدی احمدی از فرزندش می‌گوید

  تعبیــر رؤیای پــدر

  زهره حاجیان- در شلوغی‌‌ تردد آدم‌ها و بوق ممتد ماشین‌ها و ایستادن وانت‌بارهای پر از میوه در میدان شادآباد که همه نشان از جاری بودن زندگی دارد کوچه‌ای هست که در کاشی شماره ۱۰ آن زن و پسری زندگی می‌کنند. ساکنان این خانه چشمان کشیده‌ای دارند و به زبان شیرین افغان‌ها از شهادت مهدی احمدی می‌گویند که برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفت و در «درعا» شهید شد. زنگ طبقه همکف را که به صدا درآوری خیلی زودتر از آنکه فکرش را کنی در را باز می‌کنند. پرده داخل اتاق را کنار می‌زنند و با مهربانی ما را می‌پذیرند. برای حرف زدن با «زهرا فیاضی» مادر شهید «محمدمهدی احمدی» باید بیشتر تمرکز کنی تا گفته‌هایی که به لهجه غلیظ افغانی بیان می‌شود را متوجه شوی و بنویسی.

 • یک آپارتمان نوساز جای سه خانه فرسوده
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۸:۲۷

  اهالی کوچه «نعمتی جم» برای تجمیع خانه هایشان به دفترنوسازی ناحیه یک رفتند

  یک آپارتمان نوساز جای سه خانه فرسوده

  سمیرا مرکدی- چند سالی است که نوسازی به شکل متفاوتی در دستور کار قرار گرفته تا کوچه‌پسکوچه‌ها و خانه‌هایی که به دلیل نوع ساختار شهری گذشته، تبدیل به نقاطی ناایمن و ناامن شده به شرایط بهتری برای زندگی تبدیل شود. این کار، با استقرار دفاتر نوسازی شکل جدی‌تری به خود گرفته و کارشناسان این دفاتر به روش‌های مختلفی ساکنان بافت فرسوده را به نوسازی دعوت می‌کنند. توزیع بروشور و اطلاع‌رسانی چهره به چهره یکی از این موارد است. اهالی خیابان نعمتی جم در ناحیه یک هم به همین روش با مزایا و تسهیلات نوسازی آشنا شده‌اند و برای امضای توافقنامه و نوسازی خانه‌هایی که حدود ۷۰ سال عمر دارند به دفتر نوسازی ناحیه یک آمده‌اند. متن پیش رو، گزارش همشهری محله از این نشست است.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله