آرشیو مطالب

 • کـم آبـی شوخی نیست!
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۳۲

  پروفسور پرویز کردوانی هم‌محلی ساکن زعفرانیه، استفاده صحیح آب را با زبان ساده برایمان توضیح می‌دهد

  کـم آبـی شوخی نیست!

  راحله عبدالحسینی- دیگر نه فقط دوستداران محیط‌زیست، بلکه همه مردم ایران پروفسور پرویز کردوانی را می‌شناسند. استاد کردوانی ۸۸سال پیش در گرمسار به دنیا آمده و۴۱سال است در محله زعفرانیه زندگی می‌کند. او به پدر جغرافیا و کویر ایران، زبانزد است و مدال ملی و نشان عالی دانش دارد و چهره ماندگار در علم جغرافیا شناخته شده است. مهمان خانه‌اش شده‌ایم تا با کلام شیوا و مهربانش از اوضاع بحرانی آب در پایتخت بگوید. استاد کردوانی از ابتدای داستان آب و حفر چاه و قنات و سدسازی برایمان گفت تا این روزها که با بحران آب روبه‌رو هستیم. در جریان گفت‌وگو چندین بار تأکید می‌کند: «آب نیست!» و هشدار جدی می‌دهد که تا ۴۰سال آینده تهران از بی‌آبی تلف می‌شود. می‌گوید: «آب مایه حیات است، خاک بستر حیات، هوا نیاز حیات و آتش لذت حیات.» استاد کردوانی برای صرفه‌جویی در مصرف آب راهکارهای ویژه‌ای دارد که اول از همه در خانه خودش پیاده کرده است.

 • لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۳۰

  گفت و گو با بانوی موفق هم‌محله‌ای که عنوان برتر طراح حجاب اسلامی را از آن خود کرده است

  لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی

  عاطفه صبور- روزی که حجاب را با تمام عشق و علمش انتخاب کرد، فکرش را نمی‌کرد که تمام دغدغه و گرفتاریش نبود لباس مناسب برای پوششی باشد که انتخاب کرده است. پوششی که بسیاری از مغازه‌ها را می‌گشت تا بلکه لباسی که متناسب با اعتقادش باشد را پیداکند و در آخر هم تلاشش بی‌نتیجه می‌ماند. همین سرگردانی، خودش و دوستش را به دنیای دوخت و‌دوز لباس ایرانی- اسلامی کشاند تا بتوانند لباس‌هایی شیک و برازنده یک زن مسلمان را طراحی کنند. اکنون محل کارش، پراست از رنگ‌ها و مدل‌های مختلف که بانوان می‌توانند بخرند یا برای خیاطی سفارش بدهند. تنوع مدل‌ها مشتری‌ها را مجبور می‌کند چندین بار مانتوها را از قفسه در بیاورند و با هم مقایسه و نگاه کنند تا به نتیجه قطعی برای خرید یکی از آنها برسند. حالا ۳ سال است که مزون «‌‌مریم تاج» برای رفع نیاز بانوانی که فارغ از هردین و مذهبی دوست دارند ظاهری آراسته و متناسب با شأن‌شان داشته باشند به جمع برندهای برتر لباس حجاب در دنیا پیوسته است؛ برندی برای نشان دادن پوشش یک زن مسلمان.

 • میرزا هادی به فکر نیازمندان بود
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۳۰

  سبک زندگی قدیمی‌ترین عطاری به روایت کاسبان بازار تجریش

  میرزا هادی به فکر نیازمندان بود

  پریسا امیرقاسم خانی‌- عطاری، حرفه‌ای است که از قدیم در شمیران مشتریان بسیاری داشته و می‌توان گفت یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌ها در تجریش بوده است. وجود شرایط آب و هوایی و رشد گیاهان دارویی، بر رونق عطاری‌ها تأثیر زیادی داشته است. وقتی سراغ کاسبان قدیمی تجریش می‌رویم از «میرزا هادی زمانی» به‌عنوان قدیمی‌ترین عطار محله یاد می‌کنند و او را به‌عنوان کاسب خوشنام می‌شناسند و درباره او گفتنی بسیاری دارند.

 • حریق اتفاق بیفتد، راه گریزی نیست!
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۲۹

  بررسی ایمنی بازار تجریش در برابر آتش‌سوزی در گفت و گو با اهالی و کارشناسان

  حریق اتفاق بیفتد، راه گریزی نیست!

  پریسا امیرقاسم خانی‌- در روزهای اخیر بخش شرقی بازار تجریش، دچار حریق شد. این حادثه اگرچه با اطلاع‌رسانی به موقع کاسبان و همکاری نیروهای آتش‌نشانی مهار شد اما زنگ خطری است برای حوادثی که می‌تواند در صورت بروز، خسارات جبران‌ناپذیری برجای بگذارد. در گذشته نیز ما شاهد آتش‌سوزی‌های بزرگی در بازار بودیم که مهار شده است. حادثه اخیر بهانه‌ای شد که به تهیه گزارشی در زمینه وضع ایمنی بازار تجریش در برابر حریق بپردازیم. باید اذعان کرد حادثه آتش‌سوزی اخیر یک هشدارجدی است برای کسانی که هنوز عمق فاجعه را درک نکرده‌اند. به‌طور قطع هیچ‌کدام از ما نمی‌خواهیم بار دیگر شاهد حادثه تلخ پلاسکو باشیم. نظر کارشناسان و مسئولان بخش تکلمیلی گزارش خواهد بود. در طول گزارش محمدباقر سامعی، از اهالی قدیمی بازار به‌عنوان راهنما همراه ماست و در کوچه‌پسکوچه‌هایی قدم می‌گذاریم که عبور و مرور خودرو آتش‌نشانی در آنها تقریباً غیر‌ممکن است.

 • مسجدی که به همت بانوان رونق گرفت
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۲۸

  دیروز و امروز مسجد کوچک دهکده اقدسیه

  مسجدی که به همت بانوان رونق گرفت

  پریسا امیر قاسم خانی- در محله‌های شمیران که روزگاری روستا به شمار می‌رفته، اهالی در یک چهاری دیواری کوچک نیز مسجدی برای خود بر پا می‌کردند تا با جمع شدن در آن مکان معنوی، مراسم مذهبی برپا کنند. به چنین مکان‌هایی «مسجدک» می‌گفتند و دلیلش هم این بوده که این مسجدها متراژ قابل توجهی نداشته است. امروزه در برخی محله‌های شمیران هنوز هم چنین مسجد‌هایی دیده می‌شود. در گزارش زیر به هویت و چگونگی پیدایش یک مسجدک قدیمی در محله اقدسیه می‌پردازیم که به گفته اهالی قدمتی چند صد ساله دارد.

 • رودخانه خشکه «خـل» شـد
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۲۶

  بازخوانی سیل مرداد سال ۶۶ شمیران به روایت اهالی

  رودخانه خشکه «خـل» شـد

  پریسا امیرقاسم خانی‌- امروزه شمیران را با آب و هوای خوش آن، باغ‌ها، چشمه‌سارها و درختان سبز و تنومندش می‌شناسند. یکی از شاخصه‌های اصلی در شمیران وجود رودخانه‌های پر آب و چشمه‌سارهاست که در نقاط مختلف آن وجود دارد هرچند که این چشمه‌سارها و رودخانه‌ها اغلب از بین رفته‌اند یا در اثر آلودگی محیط‌زیست به منبع ضایعات ساختمانی، زباله و... تبدیل شده‌اند، ولی در گذشته این رودخانه‌ها منبع حیات و زندگی در شمیران بوده‌اند. از میان آنها می‌توان درباره رودخانه‌ای گفت که هم نام آن عجیب و غریب است و هم در یاد اهالی حک شده است. سیل تجریش در مرداد ۶۶ و غرش این رودخانه، موجب شد تا تغییراتی در محله ایجاد و باعث تغییر شکل شمیران قدیم به شمیران جدید شود.

 • سهم عابران از معابر
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۵۸

  پیاده‌روسازی در منطقه؛ طرحی که همچنان پیش می‌رود

  سهم عابران از معابر

  پرنیان سلطانی - چند دهه پیش که هنوز پای وسایل نقلیه موتوری به پایتخت باز نشده بود همه معابر شهر به پیاده‌ها اختصاص داشت و فقط گاهی گاری‌ها و خودروهای گرانقیمت فرنگی از کنار عابران گذر می‌کرد. اما با هجوم تدریجی خودروها عرصه بر پیاده‌ها تنگ شد و تازه معلوم شد باید جایی برای عابران پیاده هم باقی گذاشت! آن اوایل که پیاده‌روها در شهر شکل گرفت فقط یک طرف خیابان‌ها مسیری برای گذر پیاده‌ها داشت. بعد دوباره جا کم آمد و قرار شد هر دو طرف معابر پیاده‌رو داشته باشد. آن روزها گذشت تا امروز که به یمن تولید انبوه خودروهای وطنی تهران شهر بی‌پیاده‌رو شده است. البته پیاده‌روها هستند ولی کمتر از آنچه باید باشند. به همین دلیل طی یک دهه اخیر مسئولان شهری آستین همت بالا زدند تا با ایجاد پیاده‌روها و پیاده‌راه‌های مناسب، تهران را به شهری دوستدار عابرپیاده تبدیل کنند. برای پیگیری طرح‌های پیاده‌روسازی در منطقه، که اخیراً به ساخت پیاده‌روهای جدید در ۳ ناحیه منطقه همراه شده است، سراغ «علیرضا حلاجیان» معاون فنی و عمران شهردار منطقه رفتیم تا از پیاده‌روهایی بگوید که می‌آیند!

 • پایگاه تابستانی نوجوانان
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۵۴

  مسجد محله مطهری کانون فعالیت‌های اجتماعی اهالی است

  پایگاه تابستانی نوجوانان

  مژگان مهرابی- نامش در محله مطهری پرآوازه است و این موفقیت بی‌دلیل نیست. امام جماعتش حجت‌الاسلام «رحمت‌الله‌ تسلیمی» روحانی خوشفکر و فعالی است که همه تلاشش را به کار گرفته تا با انجام فعالیت‌های فرهنگی متنوع زمینه جذب نوجوانان و جوانان به مسجد را فراهم کند. ایده‌های ناب و خوبی هم دارد که مصداقش را در کمتر جایی می‌توان دید. او برای پیشبرد کارها سند چشم‌انداز ۵ ساله‌ای تنظیم کرده و قرار است تا سال ۱۴۰۱ فعالیت‌های مسجد طبق این سند پیگیری و اجرا شود. این روحانی خوش‌برخورد امور مسجد را با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال می‌کند و خدمات ارزنده‌ای هم به اهالی ارائه می‌دهد. حاج آقا تسلیمی در برهه‌ای از زمان به‌عنوان معلم در مدارس تدریس می‌کرد و هنوز هم در وزارت آموزش و پرورش مشغول کار است. درباره فعالیت‌های مسجد با او گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • مدرسه‌ها تعطیل نیستند!
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۴۳

  دانش‌آموزان منطقه اوقات فراغت خود را در پایگاه‌های تابستانی می‌گذرانند

  مدرسه‌ها تعطیل نیستند!

  زینب کریمی - لذت تعطیلات تابستانی و سه ماه تعطیلی را دانش‌آموزانی می‌برند که ایام تعطیل را به شادی و نشاط و خوشی می‌گذرانند. برخی والدین با ثبت‌نام فرزندان‌شان در کلاس‌های تابستانی تلاش می‌کنند بهترین تفریح و سرگرمی را برای آنها ایجاد کنند. گردش‌های یک‌روزه راه دیگری برای گذراندن این تعطیلات است. در این بین برپایی پایگاه‌های تابستانی در مدارس منطقه زمینه سپری کردن اوقات فراغتی سالم را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است. امسال ۴ پایگاه تابستانی با مشارکت شهرداری منطقه آغاز به کار کرده است. سری به دبیرستان دوره اول شهید رضوی زده‌ایم و گزارشی از حضور دانش‌آموزان در این پایگاه تهیه کرده‌ایم.

 • گاهی مهربانی گاهی آزار
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۳۳

  روایت تلخ و شیرین چندکودک‌کار منطقه از مواجهه با شهروندان

  گاهی مهربانی گاهی آزار

  زینب کریمی - تعدادشان کم نیست. اگر خودشان هم سراغت نیایند فقط کافی است کمی چشم تیز کنی تا آنان را اطرافت ببینی. شاید تعداد زیادشان حضورشان را عادی کرده است تا جایی که حتی گاهی دیده نمی‌شوند. همه جا هستند؛ سر چهارراه‌ها، گوشه پیاده‌روها، کنار خیابان‌ها و حتی روی پل‌های عابر. هر چند گاهی قد و قواره کوچک و نحیفشان نمی‌گذارد دیده شوند اما خودشان هر طور شده خودنمایی می‌کنند‌؛ نمی‌خواهند از نظر پنهان بمانند. کودکان‌کار از کودکی بزرگ هستند و غم نان را به دوش می‌کشند. برای فروش جنس‌هایشان گاهی تلاش‌های کودکانه هم می‌کنند. این تلاش‌ها رفتارهای مختلف مشتری‌هایشان را بر می‌انگیزد و همین رفتارها خاطراتی تلخ و شیرین برایشان به جا گذاشته است. رفتارهایی که شاید تا سال‌ها بار روانی آن با کودکان ‌کار همراه باشد. در گفت‌وگو با کودکان‌کار منطقه از آنان درباره بهترین و بدترین خاطره کاریشان پرسیده‌ایم تا تأثیر رفتارهای شهروندان با آنان روشن‌تر شود. برای تهیه این گزارش مهمان انجمن حمایت از کودکان‌کار در محله طیب بودیم که با ارائه خدمات آموزشی برای تسهیل زندگی این کودکان تلاش می‌کند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله