آرشیو مطالب

 • صاحب مدال ۶۵ساله المپیک
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۴:۱۵

  گفت‌وگو با ناصر گیوه‌چی ساکن بلند‌آوازه محله نارمک

  صاحب مدال ۶۵ساله المپیک

  مهدی اسماعیل‌پور - خیابان شهید ثانی محله نارمک جایی که هنوز بسیاری از اهالی آن را به نام ۴۶ متری می‌شناسند پهلوان و قهرمان نامدار کشتی ایران زندگی می‌کند و روزگار می‌گذراند. چند دهه است که دارنده نخستین مدال المپیک کشتی ایران در خانه‌ای قدیمی روزگار سپری می‌کند؛ خانه‌ای قدیمی و دیوار به دیوار با مدرسه فیض با باغچه بزرگ اما خالی از هرگونه گل و گیاه و سبزینه. پهلوان و قهرمان کشتی ۸۵ ساله مدت‌هاست که دیگر نمی‌تواند دست به میل و وزنه ببرد و به اصطلاح بازو کلفت کند. این را وسایل ورزشی غبار اندودی که در گوشه‌ای از دیوار ایوان آرام گرفته‌اند به ما می‌گویند. سن این چهاردیواری ۲ برابر من و شماست اما جلو صاحب‌اش لنگ می‌اندازد؛ مردی که با وجود کهنسالی و بیماری به رسم پهلوانی و قهرمانی هنوز کمر خم نکرده و در مقابل جبر روزگار زانو نزده است. در اتاقی کوچک که یک در آن رو به حیاط بزرگ خانه باز می‌شود لب تخت نشسته و به عصایش تکیه زده است. انگار پهلوان ناصرگیوه‌چی خیلی زودتر از اینها انتظار ما را می‌کشید و بعد از سلام و علیک می‌گوید «چرا این‌قدر طول کشید تا بیایید! ‌»

 • تلویزیون نداشتیم گوش می‌چسباندم به دیوارهمسایه!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۶:۱۷

  «علی‌لطیفی» بازیکن اسبق تیم ملی از زندگی در محله خزانه می‌گوید

  تلویزیون نداشتیم گوش می‌چسباندم به دیوارهمسایه!

  مریم قاسمی- با اینکه چهره ورزشی شناخته شده‌ای است و سابقه درخشان بازی درتیم‌های معتبر از جمله استقلال، پرسپولیس، پاس، تیم‌ملی و حتی تیم‌های اروپایی دارد، اما بیش از اینها، مردم کوچه و بازار، او را با اخلاق، رفتار و ‌منش پهلوانی می‌شناسند.

 • دوچرخه را به بـنـز ترجیح می‌دهم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۷:۲۵

  گفت‌وگو با «محمود بصیری» که برای رفت‌وآمد در شهر رکاب می‌زند

  دوچرخه را به بـنـز ترجیح می‌دهم

  فرزانه سبزعلی- چهره آشنایش را که می‌بینی، محال است یاد خنده‌های «آقااصلان»که در مجموعه آرایشگاه زیبا با آن لهجه شیرین قزوینی صحبت می‌کرد، نیفتی. شناسنامه‌اش می‌گوید ۶۹ سال دارد اما چهره‌اش کمتر از اینها می‌گوید.

 •  یـوسـف آبـاد از نگاه دکتر فوتبال
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۴:۳۶

  دیدار با «بیژن ذوالفقارنسب» بازیکن و مربی اسبق تیم ملی

  یـوسـف آبـاد از نگاه دکتر فوتبال

  بهنام سلطانی- محله یوسف‌آباد از قدیم‌الایام محل زندگی فوتبالیست‌های خوشنام بوده، اما حکایت بیژن ذوالفقارنسب کمی متفاوت از سایرین است. سرمربی سابق تیم‌ملی که دومین دهه زندگی در یوسف‌آباد را پشت سر گذاشته به‌واسطه اتفاقات بازی معروف ایران و استرالیا و صعود شگفت‌انگیز تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی مورد توجه و احترام اهالی است و هنوز هم درباره آن بازی به یادماندنی با اهالی همصحبت می‌شود. او رابطه گرمی با ساکنان محله دارد و می‌گوید زندگی در یوسف‌آباد را با هیچ محله دیگری عوض نمی‌کند. با دکتر بیژن ذوالفقار نسب در پارک شفق قرار گذاشتیم و با او درباره زندگی آرامش در محله یوسف‌آباد و رازهای آن بازی به یادماندنی گفت‌وگو کردیم.

 • جسور بود و نترس
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۰۹:۵۸

  گفت‌وگو با «ناصر گیوه‌چی» پهلوان سال‌های دور و دوست غلامرضا تختی:

  جسور بود و نترس

  چهره قهرمان سالخورده درسال‌های بیماری آب شده است. گوشه اتاق روبه حیاط، روی میز کنار تختخواب، بسته‌های قرص روی هم تلنبار شده است، به سختی ازروی تختخواب پایین می‌آید اما هم چنان خاطرات خوش دوردست با پهلوانان کشتی به‌خصوص غلامرضا تختی را به یاد دارد. «ناصر گیوه‌چی» قهرمان کشتی و استاد کشتی‌گیران جوان است. او سال ۱۳۱۱ در خیابان مولوی متولد شده است. سال‌ها عضو تیم کشتی آزاد ایران بوده و در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی مدال نقره و در توکیو سال ۱۹۵۸صاحب مدال برنز بازی‌های آسیایی است. گیوه‌چی، نخستین ورزشکار باشگاه استقلال (تاج سابق)، سرمربی سابق تیم‌ملی کشتی فرنگی و تیم‌ملی نیروهای مسلح بود. او که کارمند بازنشسته ژاندارمری است مدرک بین‌المللی داوری دارد. برای یادآوری خاطراتش از باشگاه پولاد و جهان پهلوان تختی با او گفت‌وگو کردیم.

 • حریف شطرنج هم بودیم
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۰۹:۵۶

  جهان پهلوان از زبان «عبدالله موحد» مرد طلایی و پرافتخار کشتی

  حریف شطرنج هم بودیم

  بهاره خسروی- «عبدالله موحد اردبیلی» با ۶ مدال طلای جهانی و المپیک مرد طلایی دهه ۴۰ و یکی از اسطوره‌های کم‌نظیر کشتی کشور است. قهرمانی که با وجود دانش و نبوغ فراوان در زمینه کشتی و اقامت ۳۷ ساله در کشور امریکا به ...

 • قـول داد امـا نـیامد!
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۰۹:۴۸

  رقیب ورزشی جهان پهلوان از سرشاخ شدن تا همسفری با مرحوم تختی می‌گوید

  قـول داد امـا نـیامد!

  بیش از نیم قرن است که در و دیوار مغازه «خیرالله امیری» با عکس‌های سیاه و سفید کشتی‌گیران قدیمی عجین شده است. عکس‌هایی که در دلشان کلی حرف و ماجرای ناب از رویدادهای تاریخی کشتی کشور جا گرفته و حضور جهان پهلوان تختی وجه مشترک همه عکس‌ها و خاطره‌هاست. امیری، رقیب و حریف تمرینی مرحوم تختی سال‌هاست که مغازه‌اش را به یاد پهلوان با عکس‌های این اسطوره ورزش کشتی تزیین کرده است و هنوز هم وقتی به عکس‌ها نگاه می‌کند با همان اشتیاق روزگار جوانی روایت یک به یک آنها را توضیح می‌دهد: «این منم... این آقا تختی...» گویا دوباره همان روزها بدون هیچ کم و کاستی زنده شده است و همه آن رویدادها دوباره جریان دارند.

 • ۲۷ بار گریم یک‌سال تمرین
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۹:۴۵

  بازیگر نقش امام(ره) در سریال «معمای شاه» هم‌محله‌ای ماست

  ۲۷ بار گریم یک‌سال تمرین

  بهنام سلطانی - از قدیم گفته‌اند شانس یکبار در خانه آدم را می‌زند و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که اگر شانس بزرگ زندگی‌ات را از دست بدهی باز هم موقعیت برایت فراهم شود. خیلی از هنرمندان به‌ویژه بازیگر جماعت معنی این جمله را به خوبی حس کرده‌اند. بازیگرانی که با ایفای صحیح یک نقش نامشان بر سر زبان‌ها افتاده و آرام آرام در جرگه هنرمندان نامی قرار گرفته‌اند. شکرخدا گودرزی، بازیگر نقش حضرت امام(ره) در سریال تاریخی معمای شاه را باید در ردیف چنین هنرمندانی قرار داد.

 • چگونه آقا مهندس پیشـــنماز شد
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۸:۱۱

  گفت‌وگو با جوان‌ترین امام جماعت منطقه که این روزها در مسجد کودکی‌هایش نماز می خواند

  چگونه آقا مهندس پیشـــنماز شد

  فهیمه عسکری‌- جوان‌ترین روحانی و پیشنماز مساجد منطقه این روزها ۳۰ ساله است. «آشیخ امیرحسین جعفری» ۲ سالی می‌شود به لباس روحانیت ملبس شده اما قبل از اینکه به این لباس ملبس شود در رشته مهندسی پرتو پزشکی فارغ‌التحصیل شد. خیلی ساده‌تر بخواهیم بگوییم آقای مهندسی که روحانی شد. نامش را از عموی شهیدش به ارث برده البته تحصیل در حوزه علمیه هم آرزویی بوده که شهید «حسین جعفری» در دل داشته و امروز آشیخ امیرحسین جعفری به آن جامه عمل پوشانده است. این روحانی جوان گرچه سن و سالی ندارد اما از کودکی نمازش را به جماعت خوانده و در بین همین صف‌های نماز بود که قد کشید و به پیشنماز مساجد محله تبدیل شد. آشیخ امیرحسین این روزها پیشنماز مسجد امام رضا(ع) یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای محله قلهک است. محله‌ای که او در آن کودکی کرده و قد کشیده و به اینجا رسیده است. نمازهای صبح در مسجد امام حسین(ع) زرگنده هم به امامت او اقامه می‌شود. در گفت‌وگویی صمیمی با او ورق زدیم صفحاتی از کتاب زندگی جوان‌ترین پیشنماز محله قلهک را.

 • برادر شهیدم مشوقم بود
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۰۹:۳۱

  رازهای زندگی بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال

  برادر شهیدم مشوقم بود

  «داود حقی» از چهره‌های فوتبالی است که سابقه بازی در تیم‌های مختلف فوتبال و حتی تیم‌ملی را دارد. او در تیم‌های استقلال اهواز، صبا، ذوب‌آهن، استقلال تهران و... بازی و ۲ سال پیراهن تیم‌ملی را به تن کرده است. این فوتبالیست نام آشنا بزرگ شده خزانه بخارایی است و از زمین‌های خاکی محله‌اش خاطرات زیادی در ذهن دارد. حقی ارتباط خوبی با اهالی دارد و در طول هفته چند مرتبه به زمین‌های فوتبال منطقه سر می‌زند تا تجربه و آموخته‌هایش را به نسل امروز انتقال دهد. با او در کوچه ای به نام برادر شهیدش «‌جعفر حقی» قرار گذاشته‌ایم که به گفته خودش، مشوق اصلی او برای موفقیت در این رشته بوده است.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله