آرشیو مطالب

 • سرانه ورزشی بالایی داریم
  ۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۷:۰۸

  بررسی تحولات محله‌ها و سرانه‌های شهری منطقه در گفت‌وگو با شهردار

  سرانه ورزشی بالایی داریم

  مژگان مهرابی- همه شهروندان ما شهری تمیز و زیبا را دوست دارندتا در خیابان‌هایش گشت‌وگذاری کنند و از دیدن فضای سبزش لذت ببرند. برای همین هم توقع دارند که مدیران شهری‌شان به نحو احسن به وضع کوچه و محله‌ برسند و هر آنچه برای تفریح و آموزش آنها نیاز است را فراهم کنند. برای همین هم خواسته‌هایشان را عنوان می‌کنند تا به گوش مسئولان برسد یا از طریق شورایاران یا اصحاب رسانه. بارها با گشتزنی در منطقه درباره داشته‌ها و نداشته‌های محله ‌ما گزارش تهیه کرده‌ایم و خیلی‌ها از خواسته‌ها و ایده‌های خود برای بهتر شدن وضع محله گفته‌اند. ما هم همه را یادداشت کردیم تا وقتش که رسید آن را با مسئولان شهری‌مان در میان بگذاریم. هفته پیش که دور همی دوستانه‌ای به بهانه سی و دومین سالگرد راه‌اندازی شهرداری منطقه برگزار شد، فرصت را غنیمت دانستیم تا خواسته‌های شهروندان را با «‌‌عباس بابازاده» شهردار منطقه در میان بگذاریم.

 • «اصفهانک» بهترین محله دنیاست
  ۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۴:۲۱

  گفت‌وگو با «مهدی امیرآبادی» عضو تیم ملی و کاپیتان سابق استقلالی‌ها

  «اصفهانک» بهترین محله دنیاست

  زهرا اردشیری - او را می‌شناسید. بازیکن ریزنقش استقلالی که ۳ سالی می‌شود از دنیای حرفه‌ای فوتبال خداحافظی کرده و تا همین چند سال پیش هم ستاره استقلالی‌ها بود. کسی که هنوز هم تعصبش به تیم محبوبش مثال‌زدنی است و کمتر پیش می‌آید در بازی‌های تیمش در جایگاه تماشاچیان دیده نشود. فوتبالیستی که می‌گوید از زمین خاکی شروع کرد. جوانی که با پیکان سبزرنگش موقع رفتن به تمرین، مسافرکشی می‌کرد و بارها به‌خاطر علاقه‌اش به فوتبال تنبیه شد. گفت‌وگوی ما را با «مهدی امیرآبادی» ۳۸ ساله در مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) بخوانید؛ فوتبالیست ملی‌پوش و کاپیتان سابق آبی‌پوش‌ها که نخستین بار در گفت‌وگو با همشهری محله خاطرات کودکی‌اش را بازگو می‌کند.

 • آرزو‌های منجم کوچک
  ۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۴:۲۱

  دانش‌آموز نخبه هم محله‌ای برای تشکیل حلقه دوستداران نجوم محله تلاش می‌کند

  آرزو‌های منجم کوچک

  بهاره خسروی- «امیدرضا محمدزاده» همسایه ما در خیابان رودکی از علاقه‌مندان رشته نجوم و سیر و سفر در کهکشان‌هاست. او برای تشکیل دورهمی و حلقه دانش‌آموزان، کارشناسان و نخبه‌های نجومی منطقه هم دست به کار شده است. امیدرضا آموخته‌هایش را به رایگان بین همسایه و برای علاقه‌مندان به نجوم، آموزش می‌دهد. البته این نوجوان پژوهشگر هم‌محله‌ای فقط به تدریس اکتفا نکرده است. یک وبگاه اینترنتی و کانال تلگرامی برای اطلاع‌رسانی از تازه‌های دانش نجوم راه‌اندازی کرده است. کارهایی که سبب شده دوست و آشنا لقب «نجومی خوش‌‌‌فکر و خلاق» را به او بدهند. امیررضا می‌گوید: «نجوم یعنی شناخت بهتر عالم هستی. ارتباط بهتر با خالق آن. وقتی با تلسکوپ به آسمان خیره می‌شوی، احساس می‌کنی، آسمان در مشت توست. تجربه بکری است. می‌خواهم همه را در آن سهیم کنم.»

 • سهم هر هم‌محله‌ای ۵ سانتیمتر زمـیـن !
  ۱۳۹۶/۴/۱۴ - ۱۵:۳۸

  مدیر منتخب فوتبال ایران از امکانات ورزشی منطقه می‌گوید

  سهم هر هم‌محله‌ای ۵ سانتیمتر زمـیـن !

  پرنیان سلطانی- «سیدمحمد کاظم اولیایی» را فوتبالی‌ها به‌ویژه استقلالی‌ها خوب می‌شناسند. فردی که ۷ سال مدیرعامل این باشگاه بود و در زمان مدیریتش توانست این تیم را در سال ۱۹۹۰ میلادی به مقام قهرمانی آسیا برساند. اولیایی ۶۵ ساله که نیم قرن از عمر خود را در فوتبال گذرانده و سال‌هاست در منطقه ما سکونت دارد، از ۲ سال پیش هم عضو شورایاری و هیئت امنای محله مرزداران شده تا بتواند‌کاری برای ورزش منطقه و رشد و شکوفایی استعداد کودکان و نوجوانان هم‌محله‌ای انجام دهد. به مناسبت انتخاب اولیایی به‌عنوان مدیر منتخب فوتبال ایران در فاصله سال‌های ۶۵ تا ۹۵ از سوی اتحادیه فوتبال، مهمان این پیشکسوت هم‌محله‌ای شدیم تا برایمان از روزهای اوج در باشگاه‌های مطرح فوتبال ایران، وضعیت ورزش منطقه و... بگوید.

 • پیـراهن فروشی آقای سفیر!
  ۱۳۹۶/۴/۱۲ - ۱۵:۴۱

  کاسب هم محله‌ای ۱۷ جلد کتاب نوشته و دکترای برنامه ریزی آموزشی دارد

  پیـراهن فروشی آقای سفیر!

  سودابه رنجبر- دکتر «مهدی صفی‌نژاد» این روزها دور از هیاهوی زندگی شهری، دوران بازنشستگی را در بازار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) می‌گذراند و از اینکه می‌تواند در خلال فروش پیراهن و شلوار مردانه گفت و شنودی تأثیرگذار با جوان‌های تحصیلکرده داشته باشد خرسند است. او که حالا در کمال سادگی، صداقت و احترام کسب روزی می‌کند طی سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۶۰در اداره کل مطالعات و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش و دفتر کل تربیت معلم مسئولیت مستقیم در برنامه‌ریزی آموزشی کشورداشته است. دکتر صفی‌نژاد سال ۱۳۴۴برای پیشبرد اهداف برنامه‌ریزی آموزشی کشور به کشور هندوستان سفر کرد. مدتی هم بورسیه کشور انگلستان شد. او در این مدت سفیر یونسکو بود و با توجه با استانداردهای آموزشی یونسکو و در نظر گرفتن نیازهای آموزشی و امکانات مناطق بومی کشور در جذب و توسعه نیروی انسانی در هر منطقه تلاش می‌کرد و این مستلزم حضور فیزیکی و ارتباط رو در رو با اهالی مناطق بومی بود.

 • اینجا را به خاطر صفای مردمانش دوست دارم
  ۱۳۹۶/۴/۱۰ - ۱۲:۰۳

  شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار هم‌محله‌ای:

  اینجا را به خاطر صفای مردمانش دوست دارم

  در منطقه ما نخبگان ادبی و فرهنگی بسیاری سکونت دارند. «کامران شرفشاهی» شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار هم‌محله‌ای یکی از این افراد است. سال‌ها سکونت او در محدوده محله مهرآبادجنوبی باعث شده تا ارتباط خوب و صمیمی با اهالی داشته باشد. تاکنون ده‌ها کتاب از این نویسنده هم‌محله‌ای منتشر شده است که بیشتر این کتاب‌ها را می‌توان در کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی منطقه مشاهده کرد. ساعاتی همراه او در کوچه‌پسکوچه‌های محله مهرآباد، خاطرات گذشته‌اش را مرور کردیم و درباره امکانات فعلی منطقه برای علاقه‌مندان به نویسندگی با او همصحبت شدیم.

 • نبض آرامش در دست طبیب معتمد
  ۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۷:۵۰

  فرمانده دوران جنگ و پزشک کنونی محله بهار بیماران را رایگان مداوا می‌کند

  نبض آرامش در دست طبیب معتمد

  مژگان مهرابی- پزشک معتمد اهالی است. در محله بهار خیلی‌ها شماره تماس او را دارند.‌گاه و بیگاه با او تماس می‌گیرند و چاره‌ای برای تسکین دردشان می‌خواهند. گاهی هم از دغدغه‌های فکری‌شان با دکتر سخن می‌گویند یا راه‌حلی برای رفع مشکل خانوادگی‌شان می‌خواهند. او هم بی‌منت و از روی رضا کمک می‌کند. تمام وقتش را برای خدمت به مردم در نظر گرفته است. این عهدی است که وقتی لباس سفید پزشکی را برای نخستین بار به تن کرد با خدا بسته است. پاتوق دکتر «محمدمهدی اسعدی» مسجد امام حسن مجتبی(ع) است. از خیلی سال پیش بوده. به گفته خودش تحول در زندگی‌اش را مدیون آیت‌الله ‌خوشوقت امام جماعت این مسجد بوده و حالا هم که این عالم دوستداشتنی بین ما نیست باز ترجیح می‌دهد برای نماز به آنجا برود. دکتر اسعدی معمولاً بعد از نماز بساط درمانش را برپا می‌کند و به مداوای بیماران می‌پردازد. آن هم رایگان. ساعت‌ها برایشان وقت می‌گذارد. به بچه‌های مسجدی هم امدادگری یاد داده است. خدمات دکتر در محله و مسجد زیاد است. داخل مطبش هم حال و هوای جبهه دارد. حق معاینه خاصی ندارد. کارش طب سوزنی است و هر کسی در حد وسعش هزینه پرداخت می‌کند.

 • دیجیتالی پول در بیار!
  ۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۸:۳۶

  گفت‌وگو با مدرس تجارت الکترونیک درباره فرصت‌های این نوع اشتغال

  دیجیتالی پول در بیار!

  مهشید دهقانیان- طول عمر کسب و کارهای دیجیتال در دنیا کمتر از ۳۰ سال و در ایران کمتر از ۱۵سال است. به‌طور تقریبی ما دو دهه با کسب و کار اینترنتی و دیجیتالی که از تکنولوژی اینترنت استفاده می‌کند فاصله داریم. اما چند وقتی است که در منطقه شاهد برپایی همایش‌ها و سمینار‌هایی با همین موضوع هستیم. حال، اینکه چقدر موفق بوده و به اهدافش رسیده یا نه جای بحث دارد اما به هر حال بیانگر این است که تجارت الکترونیک بیش از پیش جای خود را در محله‌ها باز کرده است. این موضوع، از یک‌سو نوید‌دهنده فرصت‌های شغلی است و از سوی دیگر برای کسب و کارهای سنتی، زنگ خطری است که باید به فکر بروزرسانی شغل‌شان باشند! برای اینکه درباره این نوع کسب و کار بیشتر بدانیم از حسین زینی‌وند، مدرس تجارت الکترونیک دعوت کردیم تا با حضور در دفتر همشهری محله، اهالی را با این نوع کسب و کار آشنا کند. چکیده این گفت‌وگو را می‌خوانید.

 • شاگرد نانوایی که کارگردان شد
  ۱۳۹۶/۳/۱۶ - ۱۰:۴۴

  گفت‌وگو با «قاسم جعفری» بچه «سرآسياب»

  شاگرد نانوایی که کارگردان شد

  زهرا اردشیری- پربیننده‌ترین سریال تلویزیونی بعد از انقلاب اسلامی را کسی ساخته است که اولین کار سینمایی‌اش تنها یک تماشاچی داشت و آن‌هم خودش بود. اما دلسرد نشد. ماجرای زندگی «قاسم جعفری» خواندنی است. بااینکه کمتر گفت‌وگو می‌کند اما وقتی پای مصاحبه می‌نشیند بی‌پروا داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند. ابایی ندارد که بگوید در نوجوانی شاگرد نانوا بوده و برای خرید شیر خشک دخترش «شهرزاد» کوپن‌هایشان را زیر قیمت فروخته است. جعفری حالا یکی از موفق ترین کارگردانان و تهیه‌کنندگان تلویزیون و سینماست. در ملاقات با او از محله سرآسیاب برایمان تعریف کرد و اینکه قهرمانان داستان‌هایش روایتی از بچه‌های همان محله هستند.

 • معمار همیشه ماندگار
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۸:۰۴

  دیدار با دکتر محمد منصور فلامکی که به تازگی خانه‌اش در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است

  معمار همیشه ماندگار

  رقیه مرکدی- محمدمنصور فلامکی، استاد برجسته معماری و شهرسازی سال‌ها پیش به همراه خانواده پا در خانه‌ای در محدوده میدان شهدای هفتم‌تیر گذاشت. همان سال‌ها با انتخاب رشته معماری وارد دانشگاه تهران شد اما آنچه او‌طلب می‌کرد هنوز به درستی در دانشگاه آن زمان پایه‌گذاری نشده بود. همین امر سبب شد او سفر به دانشگاه‌های اروپا را پیش بگیرد و پس از چند سال، با کوله‌باری از تجربه، پژوهش و دانش به کشورش برگردد. وقتی بازگشت، کار را در همان محله قدیمی و همان دانشگاه تهران از سر گرفت و اکنون در ۸۴ سالگی همچنان آنچه را که خود تشنه آموختنش بود را همچون گنجی ارزشمند در اختیار افراد تشنه علم قرار می‌دهد. تلاش‌ها و خدمات ارزشمند محمدمنصور فلامکی در خانه قدیمی‌اش سبب شد تا چند وقت پیش خانه او که محل کارش هم هست در فهرست آثار ملی کشور جای گیرد. برای آشنایی بیشتر با او و خانه ثبت شده، راهی منزل استاد می‌شویم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله