آرشیو مطالب

 • حسرت آن حلقه و آن صدای ضبط شده را دارم
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۳:۰۴

  ۱۱ نفر از اعضای خانواده انقلابی «قزوینی» در بمباران سال‌های دفاع‌مقدس به شهادت رسیدند

  حسرت آن حلقه و آن صدای ضبط شده را دارم

  مریم تهوری- «به کوچه که رسیدم همه چیز برایم غریبه بود. انگار نه انگار که تمام کودکی و نوجوانی‌ام را در این کوچه و در خانه پدری گذرانده بودم. همه چیز با خاک یکسان شده بود. موشک درست وسط خانه ‌ما اصابت کرده بود. من مانده بودم و تلی از خاک. خانه آوار نشده بود. این زندگی من بود که روی سرم آوار شده بود.» یکباره ۱۱نفر از اعضای خانواده‌اش به شهادت رسیدند. بمباران‌های صدام این بار سقف خانه «قزوینی»‌ها را روی سر خانواده آوار کرد. حالا از سال ۱۳۶۶ و این اتفاق دردناک سال‌های سال می‌گذرد. «حلیمه قزوینی» که فرزند ارشد خانواده است هنوز هم پس از سال‌ها آن روزها برایش یادآور تمام فعالیت‌های انقلابی پدر و خواهرانش است. یادآور تمام بیم و امیدهای آن روزها و در نهایت پیروزی انقلابی که اول آرامش‌شان نبود؛ چون مبارزات پدر در دوران جبهه همچنان ادامه داشت تا ۲۶اسفند ۱۳۶۶ که پدر همراه همسر، ۳دختر، ۵نوه و مادرش برای همیشه به آرامش ابدی رسید.

 • برسد به دست نیازمندان
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۴۹

  هم‌محله‌ای ساکن محله «منتظری» تمام پس‌انداز زندگی‌اش را وقف کرده است

  برسد به دست نیازمندان

  حسن حسن زاده- آرام و با متانت حرف می‌زند و حتی لحظه‌ای هم خنده از روی لب‌هایش کنار نمی‌رود. اما وقتی حرف نیازمندان وسط باشد لهجه شیرین آذری حاج عباس، لحن جدی‌تری به خود می‌گیرد و مثل تمام ۶۰ سال گذشته که برای خدا کاسبی کرده، کمک به نیازمندان تمام دغدغه‌اش می‌شود. درست مثل وقتی که پس‌انداز یک عمر کسب حلالش را وقف راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه مسجد قدیمی محله کرد و وقتی شنید حاصل تلاش بی‌وقفه‌اش باری هرچند کوچک از روی شانه‌های نیازمندان برمی‌دارد کمی آسودگی خاطر به سراغش آمد. کاسب بازنشسته محله «منتظری» که مرام کاسبی‌اش هم زبانزد اهل محله بود خانه قدیمی‌اش در تبریز را هم وقف امورات مسجد و جذب جوان‌های محله دوران کودکی‌اش به فعالیت‌های فرهنگی آن کرد. این روزها که دیگر «حاج عباس نقی نفیسی» توان ایام جوانی را ندارد و کمتر از گذشته می‌تواند سراغی از دوستان مسجدی‌اش بگیرد، به همراه جمعی از نمازگزاران و معتمدان مسجد صاحب‌الزمان(عج) محله شهید اسدی به عیادتش رفتیم و او هم از راز و رمز یک عمر کسب حلال و دستگیری از نیازمندان برای‌مان گفت.

 • دکتر باصفای محله طرشت
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۰۹:۲۵

  گفت‌وگویی صمیمی با رئیس ستاد محیط‌زیست شهرداری تهران که در جنوب منطقه ما سکونت دارد

  دکتر باصفای محله طرشت

  الهه بصیر- منطقه ما محل سکونت بسیاری از چهره‌های سرشناس و مسئولان است. این افراد در بخش‌های مختلف منطقه از شمال تا جنوب سکونت دارند. دکتر «محمدمهدی گلمکانی»، رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، هم از جمله این افراد است. او و خانواده‌اش از دهه ۷۰ ساکن منطقه ما شده‌اند و این روزها در یکی از ساختمان‌های خیابان شهید اکبری زندگی می‌کنند. گلمکانی محله‌اش را دوست دارد، گرچه هر روز مشکلات زیادی را در مسیر رفت و برگشت به خانه‌اش می‌بیند، اما امیدوار است این مشکلات به‌زودی رفع شود. با دکتر گلمکانی گشتی در محله‌اش زدیم و پیش از رفتن او به محل کارش در بوستان اوستا (ستاد محیط‌زیست توسعه پایدار شهرداری تهران) نظراتش را درباره محل سکونتش پرسیدیم.

 • همه دنیا هم ضد انقلابی شود، انقلابی می‌مانم
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۱:۳۴

  روایت «بیژن نوباوه‌وطن» خبرنگار و نماینده سابق مجلس از سال‌های مبارزه زیر پرچم مسجد و هیئت محله «عباسی»

  همه دنیا هم ضد انقلابی شود، انقلابی می‌مانم

  مریم شریفی- در کوچه‌پسکوچه‌های سالخورده یکی از جنوبی‌ترین محله‌های پایتخت و در دل یک هیئت قدیمی و خودمانی محلی یا در جوار آسمانخراش‌های بالابلند و چشمنواز در دل شهر هزار رنگ نیویورک فرقی نمی‌کند؛ هر جا بوده و هست دلش برای آرمان‌هایی تپیده که تار و پودش با آن عجین شده؛ کودکی‌اش با آن رنگ گرفته و جوانی‌اش با آن معنا پیدا کرده است. آموزه‌های بزرگ‌ترهای باصفا در آن هیئت ساده اما پرمحتوا و درس‌های معلم انقلابی در مسجد محله آنقدر کوله‌بار «بیژن نوباوه‌وطن» نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و خبرنگار پیشکسوت صدا و سیما و هم‌محله‌ای ما در محله «عباسی» را از آگاهی پر کرده که فراز و نشیب‌های روزگار و تلاطم حوادث و مواجهه با محیط‌های گوناگون نتوانسته ذره‌ای بر باورهای اعتقادی و انقلابی او غبار‌‌ تردید یا فراموشی بنشاند. این‌گونه است که با صدایی رسا می‌گوید: «اگر همه دنیا یک طرف بایستند، من تنها در طرف مقابل می‌ایستم و می‌گویم: انقلابی‌ام.» روزهای خاطره‌انگیز دهه‌فجر بهانه خوبی بود برای گفت‌وگو با جوان فعال و شجاع دیروز محله عباسی که از پدرش آموخته بود در گفتن حق صدایش نلرزد.

 • حال خوبم از خداست
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۵:۳۶

  نمایشنامه «سندرم سفارشی» روایت زندگی پرستاری است که دچار بیماری صعب‌العلاج شد اما به زندگی بازگشت

  حال خوبم از خداست

  سمیرا باباجانپور- فرید آندستا، کارگردان نمایشنامه «سندرم سفارشی» وقتی نمایشنامه‌اش را می‌نوشت خوب می‌دانست که روایت زندگی شخصیت اول نمایش این‌قدرها هم کار ساده‌ای نیست. شخصیت اول نمایشنامه «سندرم سفارشی» بانوی ۳۵ساله‌ای است که برای موفقیت از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. لاوینیا هرمزیان با کارش زندگی می‌کند. برای او پوشیدن لباس پرستاری یعنی وفا به عهدی است که با خود بسته؛ اینکه تنها برای بهبودی جسم بیمار تلاش نکن. این روح و روان بیمار است که باید هوایش را داشته باشی. داستان زندگی این پرستار زمانی روی کاغذ می‌آید که او بعد از اینکه سال‌ها به بیمارانش امید و انگیزه بهبود می‌داد به ناگاه خود نیز درگیر یک مهمان ناخوانده شد. مهمان ناخوانده‌ای که همه جسمش را تسخیر کرد و لنگ لنگان به سمت تسخیر روحش رفت. اینجاست که تراژدی زندگی این پرستار به اوج خودش می‌رسد و روی صحنه نمایش مخاطب را میخکوب می‌کند.

 • مسجد جاوید پایگاه مبارزات پـــدر
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۵:۳۸

  فرزند شهید دکتر محمد مفتح از نقش او در انقلاب می‌گوید

  مسجد جاوید پایگاه مبارزات پـــدر

  بهاره خسروی/ عکس از مونا فاضلی- دوباره به ایستگاه انقلاب رسیدیم. این بار به دنبال ردپای شکل‌گیری انقلاب اسلامی در دل کوچه‌پسکوچه‌های منطقه‌مان، سراغ یکی از چهره‌های اثرگذار تاریخ انقلاب، روحانی شهید آیت‌الله ‌دکترمحمد مفتح رفتیم. مردی که در دهه ۵۰ سنگرهای مبارزاتی‌اش را برای تربیت دانشجویان مسلمان آگاه به انقلاب در مسجد جاوید و سپس مسجد قبا تشکیل داد و با برپایی نماز عید فطر شهریور سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در تپه‌های قیطریه تهران و شکل‌گیری نخستین راهپیمایی میلیونی متعاقب نماز عید فطر ۱۳۵۷ و نیز راهپیمایی بزرگ ۱۶ شهریور ۱۳۵۷ زمینه‌ساز حرکت خودجوش مردمی در برپایی تجمع ۱۷شهریور و حادثه جمعه سیاه شد. نام شهید آیت‌الله ‌دکتر محمد مفتح به‌عنوان فرهنگی‌ترین چهره مبازرات سیاسی دوران انقلاب اسلامی

 • از فرودگاه تا بهشت زهرا(س) در رکــاب انقلاب
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۵:۱۱

  گفت‌وگو با «محسن رفیق‌دوست» که ۱۲ بهمن راننده خودرو حامل امام (ره) بود

  از فرودگاه تا بهشت زهرا(س) در رکــاب انقلاب

  حمید رضا بوجاریان- خاطرات روزهای انقلاب و شنیدنش از زبان کسانی که خودشان به‌صورت مستقیم درگیر آن بودند جذابیت‌های زیادی دارد. خصوصاً اینکه کسانی درباره انقلاب و اتفاقات آن حرف بزنند که دسترسی و نزدیکی زیادی به مسئولان انقلابی آن دوره یا مسئولیتی برای اداره امور انقلاب برعهده داشتند. «محسن رفیق‌دوست» راننده بلیزر انتقال امام(ره) از فرودگاه به بهشت‌زهرا(س) یکی از کسانی است که روایت‌های نابی از روزهای مبارزه، انقلاب و پس از آن دارد. روایت‌هایی که شنیدن آن خالی از لطف نیست. با این چهره انقلابی در دفتر خیریه‌ای که در خیابان بهارشیراز اداره می‌کند گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • میزبانی امـام(ره) در پاریس
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۵:۰۲

  گفت‌وگو با شفیقه رهیده همسر دکتر حسن حبیبی چهره برجسته انقلاب که همراه امام از فرانسه به ایران برگشت

  میزبانی امـام(ره) در پاریس

  بهاره خسروی- مرحوم «حسن ابراهیم‌حبیبی» مرد مهربان و خنده روی دولت‌های پیشین، سیاستمدار خوش‌ذوق و قریحه‌ای بود که طی ۶۰ سال فعالیت درخشان سیاسی و فرهنگی، تأسیس بنیاد ایران‌شناسی و موزه امیرکبیر و ده‌ها خدمت فرهنگی ‌ریز و درشت را در کارنامه خود دارد. او از جمله سیاستمداران تاریخ معاصر ایران است که از قدرت برای توسعه دانش و فرهنگ استفاده می‌کرد. مرحوم دکتر حبیبی، از اعضای فعال انجمن اسلامی در اروپا بود و در مبارزات سیاسی خارج از کشور نقش مؤثری داشت. او با سفر حضرت امام‌خمینی(ره) به فرانسه جزو نخستین میزبانان ایشان و با بازگشت تاریخی امام(ره) به کشور نیز جزو همراهان اولیه حضرت امام(ره) بود. دوازده بهمن سال ۹۵، چهارمین سالی است که حسن حبیبی، ستاره پرفروغ فرهنگ و سیاست کشور چهره در نقاب خاک کشیده است. او ۱۲ بهمن ۵۷ به کشور بازگشت و ۱۲ بهمن ۹۱، پس از سال‌ها خدمت صادقانه از میان ما رفت اما علاوه بر خدماتش، یادگاری ارزشمند در منطقه ما برجا گذاشته است؛ موزه امیرکبیر در محله خواجه نظام، خیابان دقت. موزه‌ای که تمام هدایای ارزشمند سران و مسئولان کشورهای مختلف را در خود جای داده و دکتر «شفیقه رهیده

 • مــن از سال‌۴۴ تا۴۹ رییس زندان قصر بودم
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۴:۵۷

  گفت و گو با سرتیپ اصغر کورنگی

  مــن از سال‌۴۴ تا۴۹ رییس زندان قصر بودم

  مژگان مهرابی- زندان، واژه‌ای است که هیچ‌کس آن را دوست ندارد. نامش حس غربت می‌آورد. حس تنهایی. خاطرات تلخی هم دارد. به‌خصوص اگر تاریخ دوران پهلوی را بخواهد روایت کند. آن زمان است که تلخی و زهرش بیشتر خود را نشان می‌دهد. روزهایی که زندانی‌های سیاسی به جرم ظلم ستیزی و بیزاری از رژیم شاهنشاهی، بهترین روزهای عمرشان را در سلول‌های تنگ و تاریک سپری می‌کردند. از هرکدام از مبارزان انقلابی بپرسی، لحظه‌های عذاب‌آورش را خوب به یاد دارند و برایت تعریف می‌کنند که چه رنج‌هایی را متحمل شده‌اند. اما یکی از کسانی که خاطرات این زندان را ثانیه به ثانیه در گنجینه خاطراتش دارد، «اصغر کورنگی» رئیس سابق زندان قصر است. دوران خدمتش در آنجا به سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۹ برمی‌گردد. کسی که برای زندانی‌هایش برادری می‌کرد. از افراد خطاکار و مجرم انسان‌هایی ساخت که هر کدام‌شان مهره‌ای شدند برای‌‌ آبادانی و سرفرازی کشور. با زندانی‌های سیاسی هم مهربان بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله ‌طالقانی، حبیب عسکراولادی، شهید مهدی عراقی، آیت‌الله ‌محمد کاظم موسوی بجنوردی و ده‌ها انقلابی دیگر که اگر می‌شد از آنها درباره کورنگی پ

 • تاریخی ترین لحــظه‌ها
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۲:۰۵

  «هادی هراجی» عکاس انقلابی می‌گوید آن روزها اگر دیر می‌جنبیدی لنز دوربینت بی‌نصیب می‌ماند

  تاریخی ترین لحــظه‌ها

  مریم تهوری- «صبحانه را خورده و نخورده دوربین، باتری و نگاتیو را در کیف می‌گذاشتم و کتانی چینی‌هایم را می‌پوشیدم و تا شب تمام خیابان‌ها را وجب می‌کردم. هر جا صدای شعار به گوش می‌رسید یا از دور شلوغی به چشم می‌آمد مسیرم را به همان طرف کج می‌کردم و دوربین همیشه آماده را در دست می‌گرفتم و به عکاسی مشغول می‌شدم. فقط امان از آن روزی که تا به خودم می‌آمدم در گوشه‌ای از یک خیابان اتفاقی می‌افتاد و من بی‌خبر می‌ماندم؛ آن وقت حسرتش به دلم می‌ماند.» «هادی هراجی» یکی از عکاسان دوره انقلاب اسلامی است که در روزهای آخر مبارزه برای سرنگونی دولت شاهنشاهی عکس‌های زیادی را به ثبت رسانده است. عکس‌هایی که مبارزات و ایستادگی تک تک مردم را در تاریخ به ثبت رسانده است. هراجی حالا در روزهای بازنشستگی‌اش از عکاسی، تصاویر روزهای انقلاب را یکی یکی مرور می‌کند و لحظه ثبت تک تک‌ آنها را خوب به یاد دارد. او از روزهایی می‌گوید که در کنار عکاسان نام آشنا از جمله مرحوم «بهمن جلالی»، «مریم زندی» و «رعنا جوادی» از میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی به ثبت لحظه‌های پرتب و تاب انقلاب اسلامی مشغول بود.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله