آرشیو مطالب

 • از حاج حسین شمشیری تا شهید عراقی
  ۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۵:۱۵

  فرق بازاری ملی گرا با بازاری انقلابی

  از حاج حسین شمشیری تا شهید عراقی

 • دارو دستــه خلافکاران در باغ انــاری!
  ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۴:۱۹

  محدوده‌ای از «علائین» به محلی برای تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر تبدیل شده است

  دارو دستــه خلافکاران در باغ انــاری!

  عطیه اکبری- این روزها حال و روز «باغ اناری» در محله علائین خوب نیست. نه از باغ خبری است و نه از انارهای ترش و شیرین چند سال قبل این باغ. چند سالی است که درختان بی‌بار اما سبز میزبان مهمانان ناخوانده‌ای شده‌اند که هیچ ابایی در از بین بردنشان ندارند و هیچ‌کس حتی اهالی شهرک علائین هم نمی‌دانند سر و کله معتادان و کارتن‌خواب‌ها و فروشندگان موادمخدر چطور در این باغ پیدا شد. اما هرچه بود حالا ترس و دلهره است که برای مردم شهرک علائین و همجواران با این باغ مانده است. این احساس ناامنی تا حدی است که وقتی برای تهیه گزارش به محدوده اطراف باغ اناری رفتیم بیشتر افرادی که از وضع نا امن باغ گلایه داشتند حاضر به معرفی خود نشدند. اهالی می‌گفتند: «‌ای کاش مسئولان شهرری یک روز از صبح تا شب را کنار این باغ سپری کنند تا به این نتیجه برسند که باغ اناری شهرک علائین هرندی دوم است.» اما متأسفانه گویی کسی جز خود اهالی متوجه خطر این محیط ناامن نیستند. اکنون باغ اناری و حضور معتادان متجاهر در آن، سایه امنیت را از سر مردم برده است. خواستند حرف‌هایشان را به گوش مسئولان برسانیم و بگوییم همان قدر که نگران اوضاع باغ ه

 • سیدجواد ذبیحی و چارپایه تکیه درکه
 • دختر فراری و راز مسجد شوش
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۶:۴۰

  دختر فراری و راز مسجد شوش

 • عهدنامه همسایگی در پامنار...
 • حسینیه ای فراتر از مسجداعظم
 • شهرسازی متکبرانه
  ۱۳۹۶/۴/۱۹ - ۱۳:۵۸

  شهرسازی متکبرانه

 • محله ۱۳ چنار و درخت توت پر هیبت
 • روزگاری کوچه پالان دوزها
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۴:۴۰

  رخت چهارپایان در این راسته بازار نونوار می‌شد

  روزگاری کوچه پالان دوزها

  مرضیه موسوی- کوچه «پالان‌دوزها» کوچه‌ای باریک و مسقف در بازار تهران است که راه به بازار سید اسماعیل دارد و بازار امین السلطان. بیش از ۵۰ سال است که این کوچه تغییر نام داده و به نام بازار «نجارها» شهرت پیدا کرده است. کوچه پالان‌دوزها دوره قاجار و نجارهای نیم‌قرن گذشته، این روزها نه پالان‌دوزی دارد و نه نجاری در آن به چشم می‌خورد. غبار بیش از ۱۵۰ سال قدمت روی در و دیوارهای این بازار نشسته. گرچه نمای بیرونی بسیاری از مغازه‌ها با چراغ‌ها و سنگ‌ها و چوب‌های زینتی شکل و شمایل امروزی به خود گرفته اما درست کمی بالاتر از سقف مغازه‌ها، آجرهای قدیمی و پنجره‌های چوبی به خوبی پیداست. کاسبان این بازار روایت‌های شنیدنی از آن دارند.

 • فـرحزاد در فـصل بـاقـالی
  ۱۳۹۶/۴/۱۴ - ۱۵:۴۴

  پاک کردن چند تن باقالی مشغله این روز‌های عده‌ای از اهالی است

  فـرحزاد در فـصل بـاقـالی

  ثریا رسولی- از نیمه‌ اردیبهشت تا پایان تیرماه کوچه‌ها و خیابان‌های بافت مسکونی محله فرحزاد شکل و شمایل دیگری پیدا می‌کند و اگر در هر ساعت از روز در کوچه‌های این محله گشتی بزنید، در هر گوشه‌اش کیسه‌ها و گونی‌های ضایعات باقالی را می‌بینید.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله