آرشیو مطالب

 • قهرمانان اجتماعی شهر و همشهری محله
  ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۰۹:۰۵

  قهرمانان اجتماعی شهر و همشهری محله

  ‌‌‌ ترویج سبک زندگی ایرانی‌ـ اسلامی دغدغه مشترک بسیاری از رسانه‌هاست. هر رسانه‌ای نیز از زاویه نگاه تخصصی خودش به این مسئله می‌پردازد. رسانه‌ای ممکن است مباحث فرهنگی و هویتی سبک زندگی را طرح کند و دیگری به اخلاق اسلامی و توجهات دینی و روایی در این موضوع بپردازد و رسانه دیگر نقش‌‌‌‌ ترویجی و پیشنهادی یک زندگی تراز اسلامی را ایفا کند. همشهری محله نیز بنا به وظیفه ذاتی خودش کوشیده مسئله سبک زندگی را از منظر الگوهای تربیتی و روایت قهرمانان سبک زندگی دنبال کند. ابتدا باید توجه داشت که انتخاب الگو در آدمی بر اساس افکار، احساسات و عواطف و ارزش‌های حاکم بر او شکل می‌گیرد. از این‌رو، گزینش الگو چه‌بسا ناخودآگاه صورت می‌پذیرد. اما نکته اساسی نقش رسانه‌ها در معرفی

 • یاد یاران شهید
  ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۰۹:۰۳

  یاد یاران شهید

  در بررسی اجمالی حادثه پلاسکو، تنها مقصری که می‌توان یافت عامل انسانی است؛ یعنی اضلاع چهارگانه آن (مالکان، مستأجران، مدیریت شهری و دولت) هرکدام به نحوی مقصرند. اگر کوتاهی‌های صورت گرفته نبود امروز دوستان شهیدمان در بین ما حاضر بودند و غم فراقشان قلبمان را پرپر نمی‌کرد. باید حادثه پلاسکو درس عبرتی باشد برای تمام مالکانی که حاضرند درآمد‌های میلیاردی داشته ولی در قبال تهدیدات بالقوه و بالفعل ساختمان‌ها، کمترین هزینه‌ای هم نداشته و به اخطار‌ها و هشدار‌ها هم گوششان بدهکار نباشد؛ همین‌طور درس عبرتی باشد برای مستأجرانی که حاضرند برای کسب سود بیشتر در هر مکان ناایمنی جان و مال خود را به خطر بیندازند و با هر شرایطی همه ریسک‌ها را بپذیرند و کمترین مبلغ از سود خود را به بیمه محصولات خود اختصاص ندهند.

 • نقش انجمن‌های مردم‌نهاد در روزهای پایانی سال
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۷:۳۰

  نقش انجمن‌های مردم‌نهاد در روزهای پایانی سال

  نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در کنترل آسیب‌های اجتماعی را در هیچ کجای دنیا نمی‌توان نادیده گرفت. سازمان‌های غیر‌دولتی که آنها را با نام سمن می‌شناسیم، این روزها وظیفه سنگینی را بر دوش می‌کشند و در بسیاری از موارد به قدری خوب عمل کرده‌ا

 • کار مردم را به مردم بسپاریم
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۷:۱۵

  کار مردم را به مردم بسپاریم

  تشکیل شورای‌شهر و به تبع آن شورایاری‌ها از الزامات مردم‌سالاری و اداره مطلوب شهرها و رسیدگی به امور محلی مردم است. نهادهای عمومی و دولتی بر اساس قوانین، ضوابط و مقررات خاصی ایجاد شده‌اند که در خدمت مردم قرار گیرند. تبلور و بروز آنها درک صحیح از ضرورت‌ها، نیازها و خواسته‌های مردم است و این شناخت محقق نخواهد شد مگر اینکه در هرگونه برنامه‌ریزی و مدیریت مراجعه به مردم داشته باشیم. انجام این کار استحکام زیرساخت‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و هرگونه انحراف و اشتباهی را به مسیر اصلی خود باز خواهد گرداند و از صرف هزینه‌های غیرضروری جلوگیری خواهد کرد.

 • ایمنی ساختمان‌ها یک ضرورت
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۹:۲۱

  ایمنی ساختمان‌ها یک ضرورت

  تغییر و تحولات دهه‌های اخیر در سبک زندگی و توسعه شهرنشینی، زندگی شهرنشینان را با مخاطرات و تهدیدهای جدی روبه‌رو کرده است. با نیم نگاهی به وضع نظام پیشگیری و ایمنی سازمان آتش‌نشانی و حوادث و حریق‌های پی در پی که رخ می‌دهد می‌توان به مشکلات عدیده‌ای از قبیل خلأهای قانونی، ضوابط، مقررات و کمبود تجهیزات پی برد. در این راستا نبود مدیریت یکپارچه خدمات پیشگیری و ایمنی و آتش‌نشانی در شهر تهران دلیل روشنی است برای اینکه چرا هر لحظه سرمایه‌های عظیم مالی و انسانی ما طعمه حریق می‌شود.

 • انقلاب تمام شدنی نیست
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۱:۵۷

  انقلاب تمام شدنی نیست

  در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران، ۳رکن دین اسلام، رهبری دینی و مردم، نقش اساسی داشتند. وقتی این ارکان با هم پیوند خوردند، منشأ انقلابی شدند که به گواه صاحب‌نظران منصف یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های دنیا بوده است. محدود نشدن تأثیرات و پیام‌های انقلاب ایران در مرزهای جغرافیایی و ماندگاری و استمرار اثرگذاری آن شاهد این مدعاست. اما نقش مردم در میان ۳رکن مورد اشاره، نقشی ویژه بوده است. در طول تاریخ، اسلام

 • آتش‌نشانان زنده بودند اگر...
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۵:۱۳

  آتش‌نشانان زنده بودند اگر...

  در حادثه پلاسکو، عامل انسانی مهم‌ترین عامل بود. یعنی اضلاع ۴گانه آن (مالکان، مستأجران، مدیریت شهری و دولت) هرکدام به نحوی مقصر به شمار می‌آیند. اگر کوتاهی‌ها نبود امروز دوستان شهیدمان در بین ما حاضر بودند و غم فراق‌شان قلبمان را پرپر نمی‌کرد. باید از حادثه پلاسکو درس گرفت. این حادثه باید درس عبرتی باشد برای تمام مالکانی که کمترین هزینه را برای مقابله با تهدیدهای بالقوه و بالفعل ساختمان‌ها می‌کنند؛ برای مستأجرانی که برای کسب سود بیشتر در هر مکان ناایمنی جان و مال خود را به خطر می‌اندازند و در هر شرایطی ریسک‌ها را می‌پذیرند و کمترین مبلغ از سود خود را به بیمه محصولات اختصاص نمی‌دهند.

 • جای شهدای آتش‌نشان خالیست
 • لاله رخان در هوای یار ثانیه‌ها شمرده‌اند
 • از «رولز رویس» اشرف پهلوی تا «پیکان» ایدئولوژیک
  ۱۳۹۵/۱۱/۶ - ۱۲:۳۶

  از «رولز رویس» اشرف پهلوی تا «پیکان» ایدئولوژیک

  کمپانی فورد یک تحول عظیم در تولید اتومبیل ایجاد کرد. فورد توانست برای نخستین بار خودرو را از یک کالای لوکس متعلق به یک قشر خاص، تبدیل به یک خودرو همگانی کند و به تولید انبوه برساند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله