آرشیو مطالب

 • بابا جون! اومدیم که بریم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۳۹

  سبک زندگی مرشد چلویی به روایت عبدالرضا مانیان، از بازاریان قدیمی تهران

  بابا جون! اومدیم که بریم

 • یگانه واعظ دوران
  ۱۳۹۶/۲/۹ - ۱۵:۲۳

  نوه مرحوم استاد «محمدتقی فلسفی» از سبک زندگی پدربزرگ می‌گوید درس مهربانی می‌داد

  یگانه واعظ دوران

  حسن حسن زاده- جوان است و همان نشانه‌های پدربزرگ مشهورش را دارد. از لحن و کلام استوار تا چهره و نشانه‌های ظاهری که یاد و خاطر بزرگ‌ترین واعظ و خطیب معاصر را برای آنهایی که پای منبر بلند آن یگانه وعظ و خطابه دوران نشسته‌اند زنده می‌کند. حجت‌الاسلام «سید محمدرضا لواسانی» نوه دختری مرحوم فلسفی است که به دلیل ارتباط عاطفی و علمی با پدربزرگ، خاطرات شنیدنی بسیاری از مرحوم حجت‌الاسلام «محمدتقی فلسفی» دارد. خاطره‌های دور و نزدیکی که از همنشینی با استاد وعظ و خطابه در خانه قدیمی پدربزرگ شکل گرفت و سرمشقی برای مشی طلبگی‌اش شده است. حالا اما سال‌هاست که به توصیه مرحوم فلسفی آن خانه قدیمی تبدیل به مکانی برای پرورش طلاب و مبلغان جوان شده است. درست مثل زمان حیات خود او که خانه‌اش کلاس درسی برای مبلغان، خطیبان و واعظان بزرگ تهران بود. گفت‌وگوی ما را با حجت‌الاسلام لواسانی درباره سبک زندگی آن یگانه وعظ و خطابه در محیط خانه می‌خوانید.

 • مرصع خوان خورشید
  ۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۱:۲۳

  مرصع خوان خورشید

 • برای دلش کار می‌کرد نه مزد
  ۱۳۹۵/۷/۵ - ۱۰:۲۳

  سبک زندگی مرحوم «علی‌اصغر شعرباف» استاد برجسته معماری سنتی از نگاه خانواده‌اش

  برای دلش کار می‌کرد نه مزد

  هوشنگ صدفی- خبرکوتاه بود: «علی‌اصغر آقا غلامعلی شعرباف، استادکار معماری سنتی پیشکسوت ایران درگذشت.» استادکار خوش‌مشرب معماری سنتی ایران بر اثر تصادف در مسیر سامرای عراق چند سال در خانه بستری بود. استاد با وجود سختی‌هایی که در دوران بیماری کشید هیچ‌گاه از وضع روزگار ناله نکرد. او بیشتر از آنکه نگران سلامتی‌اش باشد نگران کارهای ناتمام معماری بود. سال‌ها در کسوت استادکار معماری ایران برای ترمیم و بازسازی حرم مطهر ائمه اطهار(ع) به سامرا، کاظمین و کربلا سفر کرد و در یکی از این سفرها بر اثر حادثه‌ای خانه‌نشین شد و در نهایت بر اثر عوارض همان حادثه ۹ شهریور ماه در بیمارستان «سوم شعبان»‌ دار فانی را وداع گفت.

 • کاسبی نه، بندگی خدا
  ۱۳۹۵/۴/۹ - ۱۲:۳۷

  مرداني‌كه تجارت و خريد و فروش آنها را از ذكر خدا غافل نمي‌كند

  کاسبی نه، بندگی خدا

  حسین کاظم‌زاده- از همان ابتدا معلوم بود كه سيد محمد يك كاسب معمولي نيست. فرق داشت با خيلي از خوبان ديگر بازار. دوستان و رفقا و ...

 • قامت استوار يك مـرد
  ۱۳۹۵/۱/۲۵ - ۱۴:۱۳

  برگ‌هايي از زندگي آيت‌الله ‌حاج شيخ «جواد فومني حائري»

  قامت استوار يك مـرد

  علی جواهری- كمتر كسي در منطقه و به‌خصوص خيابان «خراسان» پيدا مي‌شود كه نام مرحوم آيت‌الله ‌شيخ «جواد فومني حائري» مشهور به «فومني واعظ» را نشنيده باشد.

 • بانوان پرچمدار کجا بیشترند؟
  ۱۳۹۴/۹/۷ - ۱۲:۲۲

  روضه‌خوانی در خانه‌های بی‌پلاک

  بانوان پرچمدار کجا بیشترند؟

  مسعود بهارلو - منطقه ۱۲ اگر قديمي‌ترين منطقه تهران نباشد حتماً يكي از ديرپاترين مناطق پايتخت است كه وجود دروازه‌هايي مانند «دروازه غار»، «دروازه دولت» و «دروازه دولاب» در پيرامون اين منطقه نشانه قدمت و ديرينگي آن به شمار مي‌رود. به‌همين دلیل هر سنت، اتفاق و پديده‌اي كه در تهران قديم شكل گرفته يا رواج داشته بي‌شك از محله‌های تاريخي اين منطقه آغاز شده است. روضه‌هاي خانگي يكي از سنت‌هاي نيكوي مردمان تهران است كه براي كشف تاريخچه آن به پژوهشي بزرگ و دامنه‌دار نيازمنديم. اما در يك بررسي تجربي و بر اساس شنيده‌هايي كه با واسطه به ما رسيده است مي‌شود گفت كه فضاي خفقان‌آلود حكومت پهلوي اول موجب شده تا روضه‌ها از وضع آشكار و عيان به خانه‌ها برود و سوگواران اهل‌بيت(ع) براي در امان ماندن از تعقيب حكومت، مجالس خود را در منازل شخصي و اغلب بدون نام و نشان برگزار كنند. اصطلاح جالب «علامت پرچم» كه امروز هم در اطلاع‌رساني هيئت‌هاي مذهبي از آن استفاده مي‌شود از سال‌هاي ۱۳۳۰ رايج شده و استفاده از آن ۲ دليل داشته است؛ خانه‌هاي بي‌پلاك و روضه‌هاي بي‌نشان.

 • اعتیاد، فقر، قمار و فحشا روایت این روزهای محله هرندي
  ۱۳۹۴/۹/۴ - ۱۶:۳۶

  اعتیاد، فقر، قمار و فحشا روایت این روزهای محله هرندي

  كوچ اجباري ساكنان قديمي محله هرندي، تعطيلي مدارس دخترانه به دليل ناامني در محله، سكونت افغانستاني‌ها و مهاجران، تردد بي‌رويه كارتن‌خواب‌ها و معتادان، تنفس را اين روزها براي اهالي مردم متدين و زحمتكش محله هرندي به شماره انداخته است. با آفتابي شدن انبوه معتادان، كارتن‌خواب‌ها و خلافكاران مهاجر در محله هرندي، كم‌كم اهالي بومي محله هم به فكر مهاجرت مي‌افتند.

 • قلب طهران تیر می کشد 
  ۱۳۹۴/۸/۳۰ - ۱۴:۴۹

  روایت غمبار هویت تهران قدیم

  قلب طهران تیر می کشد 

 • زنان معتاد تیری بر قلب هرندی
  ۱۳۹۴/۸/۳۰ - ۱۳:۳۵

  زنان معتاد تیری بر قلب هرندی

  ۹ سال از نخستين روزي كه «خانه خورشيد» زنان آسيب ديده اجتماعي را به زندگي دلگرم كرد و آنها را زير چتر حمايت خود كشيد مي‌گذرد؛ مؤسسه‌اي كه از سال ۱۳۸۵ به‌عنوان مركز كاهش آسيب‌ اعتياد زنان كارش را شروع كرد اما از آذر سال ۱۳۹۳ تغيير رويه داد و حمايت از زناني را برعهده گرفت كه مصرف موادمخدر را كنار گذاشته و در راه بازگشت به زندگي دوباره قرار گرفتند. خانه خورشيد سال‌ها در محله هرندي فعاليت مي‌كرد و بعدها به ساختماني در محدوده خيابان «شوش» و كوچه «عليزاده» كوچ كرد؛ محدوده محله پر حاشيه جنوبي‌ترين محله منطقه. نقل مؤسسه زنان سرزمين خورشيد كه به خانه خورشيد معروف است گوش به گوش به همه محله‌هاي شهر تهران رسيده است و زناني كه خسته از سال‌ها مصرف موادمخدر و داروهاي روانگردان هستند به طناب اين مؤسسه و دلگرمي‌هاي آن چنگ مي‌زنند تا بتوانند دوباره قدم در راه سلامتي بگذارند. متوليان اين خانه و اعضاي آن كه حالا همه از زنان بهبود يافته از اعتياد هستند حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله