آرشیو مطالب

 •  روزهای غرورانگیز
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۲۷

  هم محله‌ای‌های ما از سال‌های رزم و حماسه می‌گویند

  روزهای غرورانگیز

  فاطمه شعبانی- بیشتر کسانی که سنشان به دهه ۶۰ قد می‌دهد، اغلب تصاویر و خاطرات مشترکی را به یاد دارند. فرقی هم نمی‌کرد در شهر ساکن بودند یا روستا یا در محله‌های تهران. این صحنه‌ها وجه اشتراک خاصی داشت و آن هم همدلی مردم بود. تلویزیون ۲ کانال بیشتر نداشت و اخبار ساعت ۹ شب شبکه یک، همه را پای تلویزیون میخکوب می‌کرد. قبل از اخبار صحنه‌های رزمندگان را نشان می‌داد و آهنگران می‌خواند: با نوای کاروان، بار‌بندید همراهان... در شهر هم تصاویر مشترک بود. زنانی که چادر مشکی به سر و بچه در آغوش، شوهران و فرزندانشان را از زیر آب و قرآن رد می‌کردند و بعد از آن راهی مساجد می‌شدند و به کارهای پشت جبهه می‌رسیدند. حالا برگ‌های تقویم ورق خورده و دوباره به سالگرد روزهایی رسیده‌ایم که مردم منطقه ما همپای دیگران تلاش کردند تا این پیروزی رقم بخورد. هفته پیش رو که با عنوان «هفته دفاع مقدس» سندخورده، فرصت مغتنمی برای بازخوانی تاریخ جنگ در گوشه و کنار تکه چهارم شهر است.

 •  مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۴:۵۶

  گفت‌وگو با امیر زریوند بازیگر و مربی تکواندو

  مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید

  منیرگرجی- سریال نوستالژیک «ساعت خوش» در دهه ۷۰ یکی ازآثار تلویزیونی بود که با گذشت۲دهه، هنوز در ذهن‌ها باقی مانده و از آن زمان به بعد بازیگرانی را به وادی هنر کشانده که وقتی آنها را در سریال‌ها می‌بینیم، خاطرات ساعت خوش از ذهنمان می‌گذرد. یکی از این بازیگران «امیر زریوند» است که در بیشتر سکانس‌هایش او را یا با لباس کاراته دیده‌ایم یا در نقش داماد کم‌سن و سال و خواستگاری رفتن. او هم‌محله‌ای ما در محله پاسداران است که در کنار هنر، دستی در ورزش هم دارد و اکنون مربی تکواندو است. اگرچه زریوند معتقد است ورزش را پیش از بازیگری شروع کرده و کمربند مشکی دان ۵ تکواندو دارد اما منبع درآمدش از تئاتر است. در ادامه گفت‌وگوی ما را با زریوند می‌خوانید. از چند سال پیش در یکی از باشگاه‌های حوالی میدان هروی تکواندو تدریس می‌کند.

 • زندگی را ذره‌ذره با درد ساختیم
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۱:۵۱

  گفت‌وگو با جانباز عضو تیم ملی تنیس و همسرش

  زندگی را ذره‌ذره با درد ساختیم

  فاطمه شعبانی- بعضی‌ها در هر شرایطی قهرمان هستند. فرقی نمی‌کند کجا و مشغول چه ‌کاری باشند. آنها ذاتاً قهرمان هستند. قهرمان‌هایی که در همه عرصه‌های زندگی آرش کمانگیرند و برای برافراشتن پرچم ایران از جانشان مایه می‌گذارند. جنگ، سازندگی یا ورزش تفاوتی ندارد امروز جنگ برای این قشر، در عرصه‌های ورزشی ادامه دارد. درست مثل جانباز قهرمان «‌علی خوبی‌زاده» عضو تیم‌ملی تنیس روی میز که قاطعانه می‌گوید: «اگر وضع جسمی‌اش این‌گونه نبود، قطعاً مدافع حرم می‌شد.»

 • وقتی ۲دکتر کارآفرین می‌شوند
  ۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۶:۴۸

  زوج هم محله‌ای گلخانه ویژه و مرکز تحقیقات دامپروری راه‌اندازی کرده‌اند

  وقتی ۲دکتر کارآفرین می‌شوند

  بهاره فتح‌آبادی- روزگاری یک زمین بایر در گوشه‌ای از محله حکیمیه که مدتی تعمیرگاهی برای ماشین‌های قراضه و دوره‌ای هم بنایی مخروبه و خاک‌آلود بود وجود داشت اما اکنون گلخانه‌ای بسیار زیبا که دل هر رهگذری را به ...

 • ۳ مشکل دردسرساز
  ۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۶:۲۱

  ساکنان محله مجیدیه و شمس‌آباد از مسئولان درخواست رسیدگی کردند

  ۳ مشکل دردسرساز

  پریسا نوری- محله مجیدیه و شمس‌آباد جزو قدیمی‌ترین محله‌های منطقه است که به دلیل مجاورت با بزرگراه‌های رسالت، شهید زین‌الدین و امام علی(ع) دسترسی مناسبی به سایر نقاط شهر دارد. بافت مسکونی محله عمدتاً نوساز است و وجود واحدهای تجاری متنوع نیاز اهالی را به محله‌های دیگر برطرف کرده است. اما در کنار این ویژگی‌های خوب، این محله هم با مشکلات ریز و درشتی مواجه است. از این‌رو به درخواست اهالی به این محله رفتیم تا از نزدیک برخی از این مشکلات را بررسی کنیم.

 • ناجیان آب
  ۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۶:۱۴

  جشن مصرف بهینه آب با استقبال نوجوانان هم محله‌ای روبرو شد

  ناجیان آب

  پریسا نوری- صدای بلند موسیقی با ترکیب نورهای رنگی همراه شده و رهگذران کنجکاو را به بخش شرقی بوستان می‌کشاند. در این بخش از بوستان سکو نورپردازی شده و بادکنک‌های رنگی اطراف آن و ردیف صندلی‌هایی که برای نشستن تماشاگران جلو سکو چیده شده، خبر از برپایی یک جشن دارد. اینجا بوستان پلیس و محل برگزاری جشن «حامیان آب» است. جشنی که هفته گذشته به همت شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ برای فرهنگسازی مصرف بهینه آب و جذب حامیان کوچک آب در منطقه‌ برپا شد.

 • زنده باد مادر طلا!
  ۱۳۹۶/۶/۱۴ - ۱۶:۳۳

  در آستانه عید غدیر به سیده اشرف چاوشی شاعر و مامان۱۰ فرزند موفق سر زده‌ایم

  زنده باد مادر طلا!

  فاطمه شعبانی- از دیرباز عیدغدیرخم، روز سادات بوده و مردم محله‌ها به دیدن سادات می‌رفتند و عیدانه برای برکت مالشان می‌گرفتند. هنوز هم این سنت پابرجاست و روز عید غدیر سادات پذیرای مهمان‌های زیادی هستند. درست مثل بانو «اشرف سادات چاوشی» که به همین بهانه پذیرای ما بود. او شاعره، سادات و مادری است که ۱۰ فرزند تحصیلکرده و موفق را تحویل جامعه داده است. مادری که هر موقع دلش تنگ می‌شود شعر می‌گوید و شعرهایش در مجله‌ها چاپ می‌شود. بانو چاوشی مادر ۷۵ ساله، ۱۰فرزند و ۱۸نوه و ۲نتیجه دارد. نوه‌ها به او «‌مامان طلا‌» می‌گویند و همسرش می‌گوید: «مثل طلا ارزشمندی.» مادر سیده‌ای که بزرگ‌ترین کار زندگی‌اش مادری بوده است.

 • روحانی باید همیشه در دسترس باشد
  ۱۳۹۶/۶/۱۴ - ۱۶:۲۸

  امام جماعت مسجدجامع‌الزهرا(س) مولف چندین کتاب در حوزه اخلاق و تربیت است

  روحانی باید همیشه در دسترس باشد

  فاطمه شعبانی- مهربانی، تبسم و همدلی نخستین ویژگی‌های بارز اوست. روحانی فعالی که به دور از نقش محوری‌اش در مسجد محله، در دسترس همه قرار دارد و اهالی روی کمک‌هایشان حساب باز می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمد مقدس‌نیان» در ۱۲ سال خدمتش در مسجد جامع‌الزهرا(س) اینجا را به مسجد محوری در محله‌های اطراف تبدیل و روح شادابی و سرزندگی را دراینجا جاری کرده است. امام جماعتی که حضورش تحولات اساسی در حال و هوای مسجد ایجاد کرده، به تازگی کتاب شعر «‌مثنوی غدیر» او به چاپ رسیده است. این کتاب که تجلی خطبه غدیر در آینه شعر است به تازگی وارد بازار شده است.

 • هر سال ۱۵۰خیاط تربیت می‌کنم
  ۱۳۹۶/۶/۱۴ - ۱۶:۲۰

  نکته‌های خواندنی مربی با سابقه منطقه

  هر سال ۱۵۰خیاط تربیت می‌کنم

  بهاره فتح‌آبادی- هر یک از هنرجویان در کارگاه خیاطی به کاری مشغولند. تعدادی در حال کشیدن الگو و بعضی در حال دوخت و‌دوز و تعدادی هم در حال برش پارچه هستند. این میان مربی مجموعه با عشق و انرژی بالا مشغول رسیدگی به کارها و پاسخگویی به مشکلاتشان است. «پروین اناری» هنرمند هم‌محله‌ای ما تجربه ۴۰ سال فعالیت خود را در زمینه مربیگری و کارآفرینی به هنرجویان هدیه می‌کند و معتقد است اگر کسی با علاقه وارد این حرفه شود و پشتکار داشته باشد، درآمد بسیار خوبی در این حرفه کسب می‌کند.

 • کیف و دفتر مهربانی
  ۱۳۹۶/۶/۱۴ - ۱۶:۱۴

  یک پویش خیرخواهانه در آستانه سال جدید تحصیلی درحال اجراست

  کیف و دفتر مهربانی

  پریسانوری- چند نوجوان در حالی‌که چهره‌هایشان با رنگ‌های سیاه و سفید نقاشی شده با اجرای نمایش، روی صحنه هنرنمایی می‌کنند. دقایقی بعد یک گروه نوازنده جوان با تشویق تماشاگران روی سکو می‌روند و قطعاتی از موسیقی اجرا می‌کنند. سپس نوبت به گروه هنری خان عمو و دلقک‌هاست که با اجرای کنسرت ویژه کودکان و نمایش دلقک‌ها طرفداران زیادی میان مخاطبان و کودکان پیدا می‌کنند. اینجا سالن کنسرت و نمایش نیست، بلکه بخشی از محوطه روباز شهربازی شاپرک است که با حضور چند گروه‌ هنری وابسته به خیریه‌ها‌ و هنرمندانی چون «رضا بنفشه‌خواه» و «محمد برسوزیان» و جمعی از شهروندان نیکوکار، محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی و اجرای پویش «کیف و دفتر مهربانی» در منطقه‌ است تا با حمایت اهالی در این راستا فعالیت کند.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله