آرشیو مطالب

 •  تار و پود زندگی می‌بافم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۵۹

  گفت‌وگو با سمانه یوسفی کار آفرین هم محله‌ای

  تار و پود زندگی می‌بافم

  بهاره فتح‌آبادی - هر مهارت هنری را تفریح‌وار اما با ذوق و شوق فراوان یاد گرفته و هر روز به داشته‌هایش افزوده است. تا اینکه در مرحله‌ای از زندگی برای تأمین مخارج و هزینه درمان تنها پسرش که به بیماری اوتیسم مبتلا بوده، تصمیم گرفته، داشته‌های هنری‌اش را در مسیر درآمدزایی هدایت کند و از این طریق چرخ زندگی را بچرخاند. برای همین با جدیت و پشتکار فراوان به دنبال یادگیری بافت «تابلو فرش» رفته و در این مسیر موفقیت‌های زیادی کسب کرده و حالا مشغول تولید این کالای ایرانی با کیفیت در تهران است. «‌‌سمانه یوسفی» هنرمند محله مجیدیه در کنار تولید، به آموزش این مهارت و توانمندسازی بانوان محله مشغول است. به‌طوری که در حال حاضر ۱۵ بافنده در کنار او مشغول به کار و درآمدزایی هستند.

 • خلاق و چاره جو
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۵۵

  طرح‌های حجت‌الاسلام گوهری امام جماعت مسجد محله با استقبال بسیاری روبه‌ رو شده است

  خلاق و چاره جو

  حسن حسن‌زاده - چند دقیقه‌ای تا اقامه نماز مغرب باقی مانده که نوجوان‌ها و جوان‌های کم‌سن و سال مسجد، اطرافش جمع می‌شوند و از صدای خنده و شادی بچه‌ها، معلوم است که صمیمیت خاصی میان روحانی جوان مسجد و نوجوانان و جوانان مسجد محله خاک‌سفید وجود دارد. یکی از موفقیت‌ها و پیشرفت تحصیلی‌اش می‌گوید و دیگری از شوق و اشتیاق برای شرکت در برنامه‌های ورزشی مسجد حرف می‌زند. با وجود اینکه بیشتر از ۳ سال از حضور حجت‌الاسلام «رضا گوهری» در مسجد امام جعفر صادق(ع) می‌گذرد اما همین مدت کم هم برای این روحانی جوان کافی بوده تا با طرح‌ها و ایده‌های جالبش پای خیلی از اهالی به‌ویژه جوان‌ترها را به مسجد باز کند. حالا حضور نوجوان‌های محله در مسجد امام جعفر صادق(ع) نه تنها در وقت نماز چشمگیر است بلکه برنامه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی مسجد هم با حضور پرشور و حداکثری آنها برگزار می‌شود.

 • ایثارگران گره‌گشا
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۴۸

  چند جانباز بانی تشکیل صندوق خیریه جواد الرضا(ع) هستند

  ایثارگران گره‌گشا

  فاطمه شعبانی- انتهای خیابان جشنواره، خیابان شهید سیری حدفاصل محله حکیمیه و جوادیه، در خیابان شهید منتظری شرقی، مرکزی وجود دارد که گره از کار بندگان خدا باز می‌کند. جایی که تعدادی از جانبازان بالای ۵۰‌درصد با وجود مشکلات متعدد، دغدغه دیگران و همسایگانشان را هم دارند و سال‌هاست دورهم جمع می‌شوند تا کمک‌رسان دیگران باشند. به اواسط کوچه نرسیده، تابلو کوچک صندوق جواد الرضا(ع) خودنمایی می‌کند. در کوچکی که به اتاقی کوچک با چند میز و صندلی ساده باز می‌شود. مرکزی که اهل محل در مواقع گرفتاری به امید رفع مشکلاتشان زنگ آنجا را به صدا در می‌آورند.

 • هر چه داشت برای مردم بود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۲۸

  گفت‌وگو با فرزندان بانوی خیری که به تازگی در گذشته است

  هر چه داشت برای مردم بود

  حسن حسن‌زاده - اهالی خانه در تکاپوی برگزاری مراسم چهلمین روز درگذشت بانوی نیکوکار ساکنان حوالی میدان هروی هستند. از همان بدو ورود به خانه، انگار مادر با آن لبخند‌های دلنشینی که در قاب عکس کوچک روی میز جا خوش کرده، به مهمان‌ها خوش آمد می‌گوید. هنوز چرخ خیاطی که با آن برای عروس‌های کم‌بضاعت چادر و سجاده می‌دوخت، روی میز است و رحل و قرآن کنار سجاده همیشه پهن در گوشه اتاق، یادآور دعاهای صادقانه او برای بدرقه زوج‌های نیازمند است. «سیمین» و «سیدرسول هندی» فرزندان مرحومه «فرخ لقا مظاهری» که خودشان در انجام کار خیر دست‌کمی از مادر مرحوم‌شان ندارند، روایتگر فعالیت‌های خیرخواهانه این بانوی نیکوکار هستند و از ساخت و راه‌اندازی بخشی از بیمارستان امام حسین(ع) در شهر ملایر و ساخت مدرسه‌ای برای تحصیل ۴۰۰ دانش‌آموز محروم تا تهیه جهیزیه برای نوعروسان کم‌بضاعت در تهران که همگی با مدیریت و برنامه‌ریزی آن بانوی خیّر انجام شده است می‌گویند.

 • من یک شهروند قانون مدارم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۲۳

  گفت‌وگو با ارژنگ امیر فضلی بازیگر هم محله‌ای

  من یک شهروند قانون مدارم

  منیرگرجی - بیماری، مهلت کافی نداد تا بتواند با حضور مستمر خود را به‌عنوان یکی از چهره‌ها به نسل‌های مختلف مخاطبان صدا و سیما بشناساند اما رسالت نیمه تمامش را به دست پسری سپرد که حالا صدا و چهره‌اش برای افرادی که دهه ۷۰ را به خاطر دارند، یادآور خاطرات خوش فعالیت‌های اوست. «ارژنگ امیرفضلی» فرزند«حسین امیرفضلی» یکی از هنرمندان طنزپردازی است که از محبوبیت زیادی هم برخوردار بود و هنوز هم هست. ارژنگ در این سال‌ها سعی کرده جا پای راه پدر بگذارد و مسیر او را ادامه دهد اما معتقد است: «فعالیت من کجا و پدر کجا!‌» او این روزها علاوه بر بازیگری، تهیه‌کنندگی و کارگردانی هم انجام می‌دهد و خیلی قانونمدار است. امیرفضلی از روزهای سپری شده در محله تهرانپارس و گشت‌وگذار در میدان‌های نارمک خاطراتی را به یاد دارد. گفت‌وگوی ما را با او بخوانید.

 • بانوان طلایی
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۶:۱۹

  جمعی از بانوان هم‌محله‌ای در المپیاد ورزشی پایتخت درخشیدند

  بانوان طلایی

  پریسا نوری - دغدغه محلی دارند و معتقدند ورزش در سلامتی‌شان مؤثر است. مهم‌تر از همه با تمرین و پشتکار توانسته‌اند در المپیاد ورزشی شهر بدرخشند. یکی در شنا موفق شده و دیگری در دوومیدانی و یکی هم در بدمینتون افتخار‌آفرینی کرده است. بانوانی که موجب شدند سهم منطقه ما در مدال‌های طلای المپیاد ورزشی پایتخت بیشتر از مناطق دیگر باشد.

 • اشتغالزایی برای ۱۰۰نفر
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۶:۴۱

  مؤسسه خیریه صدیقین در محله تهرانپارس خانه امید خیلی‌هاست

  اشتغالزایی برای ۱۰۰نفر

  بهاره فتح‌آبادی- صدای چرخ خیاطی‌های در حال کار، در سالن پیچیده و تعداد زیادی از بانوان زحمتکش محله با جدیت تمام، مشغول دوخت‌و‌دوز هستند. در گوشه‌ای از کارگاه پارچه‌های تلنبار شده به چشم می‌خورد که به نوبت زیر چرخ می‌رود و بعد از تکمیل شدن مراحل دوخت، تبدیل به یک کالای مصرفی می‌شود. در هر طرف تلاش و کوشش بانوانی دیده می‌شود که با تکیه بر همت‌شان، با عشق و علاقه در محیطی امن و صمیمی مشغول کارند و نان‌آور خانه و خانواده‌شان هستند. اینجا کارگاه خیاطی مؤسسه خیریه صدیقین است. جایی که «زهرا بنیانیان» مدیرعامل آن حدود ۲۰ سال پیش همسرش را از دست داده و از نزدیک با مشکلات این گروه آشنا شده، عزمش را جزم کرده و برای رفع مشکل خود و دیگر زنان سرپرست خانوار، آنجا را راه‌اندازی کرده است. مرکزی که اکنون پذیرای صد نفر از بانوان سرپرست خانوار در محله تهرانپارس است.

 • بچه‌های ایثار و تلاش بودند
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۶:۳۸

  همراه با خانواده ۶ شهید لویزان

  بچه‌های ایثار و تلاش بودند

  همگی جوان، خوش‌قدوبالا، با اخلاق و مهربان بودند. صبوری از مشخصه دیگر هر ۶نفرشان بود. افرادی که آگاهانه قدم در راهی گذاشتند که پایانش برای خود و بقیه افتخارآفرین شد. پسران و مردانی که وجه اشتراک دیگرشان شهادت در دی ماه و آن هم در عملیات کربلای پنج و به فاصله چند روز از همدیگر است. عملیاتی که به نوعی سخت‌ترین بود و جوانان زیادی را از کشورمان با خود جاودانه کرد. درآستانه سی‌امین سالگرد شهدای دی ماه محله لویزان، با خانواده‌هایشان همراه شدیم و مروری داشتیم بر خاطراتشان از آن رشادت‌ها.

 • داغ شش تن
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۶:۳۲

  دی ماه سال ۱۳۶۵ با پرواز همزمان چند رزمنده جوان لویزان سیاهپوش شد

  داغ شش تن

  فاطمه شعبانی - سرمای شدید زمستان استخوان می‌ترکاند و ریزش برف لحظه‌ای قطع نمی‌شد. خانه‌ها در سکوتی سرد فرو رفته بود. سکوت سنگین محله را فقط صدای صوت قرآن می‌شکست. با پخش صدای قرآن از بلندگوی مسجد محل، گوش‌ها تیز می‌شد ...

 • خاک‌سفید دقیقا کجاست؟
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۱۲:۵۳

  خاک‌سفید دقیقا کجاست؟

  حتما شما هم نام محله «خاک‌سفید» را شنیده‌اید. محله‌‌ای در شمال شرق تهران که در ضلع شرقی چهارمین تکه پایتخت قرار دارد. اما آیا می‌دانید جغرافیای این محله دقیقا کجاست؟ محله خاک‌سفید در اواخر دهه ۵۰ شکل گرفته و از آن زمان تا پیش از سال ۱۳۸۷ محدوده وسیعی داشته که از سمت شمال خیابان وفادار و از ضلع شرق به خیابان شاهد و از سمت غرب به خیابان اتحاد و از ضلع جنوب به بزرگراه رسالت محدود می‌شد و البته هنوز هم خیلی‌ها این محله را با این جغرافیا می‌شناسند اما محدوده این محله بعد از تقسیم‌بندی سال ۱۳۸۷ از سوی شهرداری تهران به ۳ محله خاک‌سفید، تهرانپارس شرقی و جوادیه تهرانپارس تفکیک شده است.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله