آرشیو مطالب

 • روزی روزگاری شیرخفته
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۵۷

  «احمد ابوحمزه» ری‌شناس همه اوقات خود را صرف شناسایی و معرفی پیشینه محله   اش کرده است

  روزی روزگاری شیرخفته

  سودابه رنجبر- «احمد ابوحمزه» استاد تاریخ و ری‌شناس قریب به ۲۵سال است که برای معرفی ری کار می‌کند. ابوحمزه دانشجوی دکتراست و پایان نامه کارشناسی ارشد او با عنوان «ری در قرون نخستین اسلامی(قرن اول و دوم هجری)» به‌عنوان پایان نامه برتر سال ۱۳۸۰ استان تهران انتخاب شد. اکنون ۲کتاب آماده چاپ دارد. یکی از دغدغه‌های اصلی او معرفی ری به‌عنوان گنجینه‌ای در ایران و دنیاست. ابوحمزه از سال ۱۳۷۰ به‌طور غیررسمی دعوت از گردشگران را برعهده گرفت و سال ۱۳۸۳نخستین گروه ۴۰نفری از راهنمایان گردشگری را برای معرفی ری به۲زبان انگلیسی و فرانسه آموزش داد. او می‌گوید که زندگی خود را وقف ری کرده است.

 • مینی‌بوس پروانه خانم رسید بفرمـایید کـتاب!
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۴۰

  نخستین کتابخانه سیار شهرری در باقرشهر راه اندازی شده است

  مینی‌بوس پروانه خانم رسید بفرمـایید کـتاب!

  عطیه اکبری- هر روز انگشتش را به خاک قفسه‌های کتابخانه می‌زد و از این همه غربت کتاب در میان شهروندان دلش می‌گرفت. صبح به صبح آمار متقاضیان کتاب را از کتابدار می‌گرفت و وقتی می‌دید عدد مراجعان از تعداد انگشتان دست بیشتر نمی‌شود دلش می‌گرفت.

 • هـمه پســران مـادرم
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۳۲

  خاطرات «حسن صادقی» جانباز ۷۰درصد عملیات آزادسازی خرمشهر که برادر ۲شهید و ۲جانباز است

  هـمه پســران مـادرم

  عطیه اکبری- حاج حسن نمی‌داند از کجا شروع کند و چطور روایتگر قصه ایثار خانواده‌اش باشد. نمی‌داند اول از قاسم و آرامشش بگوید یا از کاظم و بازیگوشی‌هایش. نمی‌داند از دل شکسته و غربت کاظم که فرمانده یکی از گردان‌های لشکرسیدالشهدا(ع) بود در آخرین روزهای جانبازی و قبل از شهادتش بگوید یا روایتگر جانباز شدن اکبر و اصغر و قطع نخاع شدن خودش در عملیات آزادسازی خرمشهر باشد. حاجی ۱۵سال بیشتر نداشت که قطع نخاع شد. از آن روزهای جنگ تحمیلی سال‌ها و سال‌ها می‌گذرد و امروز حاج «حسن صادقی» برادر ۲شهید و ۲جانباز روبه‌رویمان نشسته و در سالگرد آزادسازی خرمشهر کتاب زیبای فداکاری‌های برادرها را برایمان ورق می‌زند و به امروز می‌رسد. امروز آن نوجوان ۱۵ساله ۵۰ساله شده است و اهالی محله برای قدردانی از آن همه ایثار به دیدنش می‌آیند و با او عکس یادگاری می‌گیرند. حاج حسن سنگ صبور جوان‌هاست. تا به حال چندین کتاب نوشته است. کتاب‌هایی که بسیاری از جوان‌های محله با خواندن آنها راه را از بیراه شناختند. حاج حسن نجات‌بخش زندگی‌های از دست رفته و زن و شوهرهایی است که در آستانه جدایی‌ هستند. این حرف حاج حسن نیست. اهالی محله،

 • وقتی دزدها وارد شهر مرده‌ها شدند!
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۲۷

  رازهای ناگفته یکی از قدیمی ترین روستاهای ری

  وقتی دزدها وارد شهر مرده‌ها شدند!

  سودابه رنجبر- این روستا پیش از اینکه به نام ۷دستگاه شناخته شود بسیاری از کاوشگران خارجی و دوستداران میراث فرهنگی، آن را به نام اینانج می‌شناسند. ۷دستگاه بین ۲محله امین‌آبادو تقی‌آباد قرار گرفته است. سرسبزی و سکوت در روستای ۷دستگاه مثال‌زدنی است. فقط ۲کیلومتر اززندگی شهری فاصله می‌گیریم. باورش سخت است که چقدر فاصله بین هیاهوی شهرو آرامش روستا می‌تواند کم باشد. فقط کافی است وقتی در جاده امین‌آباد پیش می‌روید به محض دیدن تابلوی ۷دستگاه، بدون اینکه عجله کنید ۳ کیلومتر دیگررانندگی کنید تا به نخستین بریدگی برسید. آنوقت می‌توانید بخشی از راه رفته را بازگردید تا به ورودی روستای ۷دستگاه برسید. کرت‌بندی سبزیکاری‌ها و قلمستانی که در مسیر ورودی ۷دستگاه قرار دارد مهمان‌ها را به آرامش و طبیعت دعوت می‌کند. تاریخ شفاهی روستای ۷دستگاه به ۱۲۰سال گذشته برمی‌گردد. هرچند آثار تاریخی آن، قدمتی هزار ساله دارد.

 • ترویج فرهنگ حجاب به سبک پدر شهید
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۰:۵۶

  ابتکار فروشنده هم محله ای با استقبال بانوان روبرو شده است

  ترویج فرهنگ حجاب به سبک پدر شهید

  عطیه اکبری- چشم به راه بودن درد بدیست. بدتر آنکه هم چشم به راه باشی هم ندانی این انتظار را وصالی هست یا نه؟ شب‌های جمعه که می‌شود نمی‌دانی دلتنگی‌هایت را روی کدام سنگ قبر ببری تا دلت کمی فقط کمی سبک شود. مهدی و مصطفی فرزندان «محمد ملکی» هردو در یک روز و در یک عملیات وقتی دوشادوش یکدیگر می‌جنگیدند شهید شدند.

 • بچه ها پای درس عروسک ‌ها
  ۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۴:۰۳

  حسین ربیعی هنرمند اهل ری کارگاه تئاتر درمانی برای کودکان دارد

  بچه ها پای درس عروسک ‌ها

  سودابه رنجبر- او امروز اگرچه کارگردانی می‌کند، نمایشنامه‌نویس است و چندین نمایش تئاتر را روی صحنه برده است اما در هنرآئینی خیمه شب بازی حرف اول را می‌زند. تا به حال در ۱۵کشور خارجی نمایش خیمه شب بازی را روی صحنه برده است. حتی در کشور «چک» که مهد عروسک‌های نمایشی است؛ با عروسک‌های قجری‌اش درخشیده است. هنرمند هم‌محله‌ای ما وقتی داخل خیمه می‌رود، همزمان ۱۲عروسک را با نخ بازی می‌دهد و به جای همه حرف می‌زند. حسین ربیعی متولد ۱۳۴۸، دانش‌آموخته کارگردانی تئاتروکارشناس عروسکی است. او اکنون به‌عنوان کارشناس هنری در مدیریت فرهنگی هنری منطقه مشغول به فعالیت است. حسین ربیعی خودش را وقف بچه‌ها کرده است و آموزش‌هایی در مورد زندگی اجتماعی مثبت را با عروسک‌ها به بچه‌ها آموزش می‌دهد. صبح یک روز بهاری در فرهنگسرای ولا پای صحبت‌های این هنرمند هم‌محله‌ای‌مان نشستیم.

 • ما همه جهاد‌‌گریم
  ۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۳:۴۷

  خانواد‌‌ه رفیعی د‌‌ست ۲۵۰جوان نیکوکار را د‌‌ر د‌‌ست روستاییان محروم گذاشتند‌‌

  ما همه جهاد‌‌گریم

  قصه د‌‌لد‌‌اد‌‌گی مهد‌‌ی و بهاره شنید‌‌نی است. قصه‌ای که هیچ‌کس از اطرافیان مهد‌‌ی و بهاره فکرش را نمی‌کرد‌‌ند‌‌ چنین روایتی د‌‌اشته باشد‌‌. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد‌‌ وقتی آقا مهد‌‌ی ۱۰ساله با تشویق‌های خواهرش برای نخستین بار به ارد‌‌وی جهاد‌‌ی د‌‌ر یکی از روستاهای کرمانشاه می‌رود‌‌ سال‌ها بعد‌‌ قرار است چه اتفاقات نابی را رقم بزند‌‌.

 • تقــی‌آباد؛ ۶ مشکل و چند راه حل
  ۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۳:۴۰

  اهالی از کمبود سرانه‌های شهری گله دارند

  تقــی‌آباد؛ ۶ مشکل و چند راه حل

  سودابه رنجبر- تقی‌آباد‌‌ بین جاد‌‌ه ورامین و جاد‌‌ه امین‌آباد‌‌ واقع شد‌‌ه است. این محله ازحد‌‌ود‌‌ ۶ یا ۷سال گذشته به ۲بخش شهری و روستایی تقسیم شد‌‌ه است. د‌‌ربخش روستایی تقی‌آباد‌‌ هنوزهم کشت و کار انجام می‌شود‌‌. د‌‌ر بخش شهری آن سرای محله وجود‌‌ د‌‌ارد‌‌ و فعالیت‌های شهروند‌‌ی د‌‌ر حال انجام است. تقابل زند‌‌گی شهری و سنتی د‌‌ر این روستا بسیار مشهود‌‌ است. طبیعتاً مشکلات روستا ‌ـ محله‌ای با این ویژگی‌ها هم می‌تواند‌‌ تا حد‌‌ی متفاوت باشد‌‌. ظاهراً مهم‌ترین خواسته‌های مرد‌‌م تقی‌آباد‌‌، تعریض خیابان شهید‌‌ ناصر رضا، ساخت مجتمع فرهنگی، ورزشی د‌‌ر زمین مجاور سرای محله، رفع بوی بد‌‌ کارخانه روغن مارگارین، سرپوشید‌‌ه کرد‌‌ن کانال سرخه‌حصار، جمع‌آوری و انتقال پارکینگ شرکت واحد‌‌ منطقه ۷ از این محله، ساماند‌‌هی کمپ‌های ترک اعتیاد‌‌ و افزایش محد‌‌ود‌‌ه مشمول تسهیلات نوسازی بافت فرسود‌‌ه است.

 • تابوت نقره‌ای را دزدیدند!
  ۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۴:۴۲

  پرسه در خاطرات خواندنی امین‌آباد انگلیسـی‌ها

  تابوت نقره‌ای را دزدیدند!

  برای رسیدن به روستای «امین‌آباد» باید ابتدا وارد جاده ورامین شوید. بعد در سه‌راه تقی‌آباد تغییر مسیر دهید و وارد جاده امین‌آباد شوید. از روی پلی که روی کانال سرخه‌حصار ساخته شده عبور که کردید کافی است ۲طرف جاده را از نظر بگذرانید.

 • زندگی‌ام وقف پاک شدن همدردها
  ۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۴:۳۷

  عبدالحسین محمودی۳ سال است پاک شده و نذر کرده به بهبود معتادان کمک کند

  زندگی‌ام وقف پاک شدن همدردها

  سودابهر نجبر- ابتدای محله دولت‌آباد قیصریه، بزرگراه شهید آوینی بعد از پل عابرپیاده پرسان پرسان می‌روم تا خانه‌ای را که این روزها کارگاه تولیدی و خانه امید دختران کم‌توان ذهنی محله شده است پیدا کنم. خانه و کارگاهی قدیمی که سرشار از صمیمیت است. خانم مدیرزودتر از بقیه آمده است و حیاط خانه را آب و جارو می‌کند. هنوزدخترهای فارغ‌التحصیل مدرسه استثنایی کارشان را شروع نکرده اندو منتظرند که خانم مدیر دستشان را بگیردو آنها را پشت چرخ‌های خیاطی بنشاند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله