آرشیو مطالب

 • خانه‌ام عزاخانه زهراست هنوز
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۴۴

  مرور خاطرات خانواده‌ای که ۱۴۰سال امانتدار روضه حضرت فاطمه زهرا(س) هستند

  خانه‌ام عزاخانه زهراست هنوز

  سودابه رنجبر- «این روضه به حرمت نام مادرمان، حضرت فاطمه زهرا(س) به مدت یک قرن و نیم زنده مانده است. روضه حضرت، میراث خانوادگی است و تا وقتی خانواده ما بر مدار عشق اهل‌بیت(ع) باشد این روضه برقرار است.» اینها را «جعفر رضوی امیری» می‌گوید؛ مردی که افتخارش حفظ بیرق عزای حضرت فاطمه(س) و میراث‌دار یکی از مبلغان دینی به نام آقا شیخ «جواد شاه عبدالعظیمی» است. دهه فاطمیه در خانه رضوی از ابتدای جمادی الثانی تا دهم همین ماه برگزار می‌شود. البته برگزاری جشن و شادی در بیستم جمادی الثانی، تولد حضرت فاطمه(س) در این خانواده قدمت ۱۴۰ ساله دارد. گفت‌وگوی ما را با خانواده رضوی امیری بخوانید. خانواده‌ای که این روزها خانه پدری را برای برگزاری مراسم سیاهپوش کرده‌اند.

 • روزی من توسل به بی‌بی دو عالم است
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۳۸

  حاج «احمد زین‌العابدین» مداح هم محله‌ای:

  روزی من توسل به بی‌بی دو عالم است

  از وقتی چشم باز کرد در خانه پدری نجوای روضه بود و قرآن. از شاطر محمود تا آقا مهدی که با اسب هر ماه به خانه آنها می‌آمد تا روضه ماهانه را بخواند. «احمد زین‌العابدین» قاری و مداح نام آشنای اهل‌بیت(ع) می‌گوید که از دعای پدر و مادرش توانسته است در این مسیر قرار بگیرد. صدای خوش و نجوای مناجات او را بارها از صفحه تلویزیون شاهد بوده‌ایم. این روزها در دهه فاطمیه هم دعاهای کمیل و ندبه را با صدای او از رادیو تلویزیون می‌شنویم. زین‌العابدین متولد سال ۱۳۴۰ و دانش‌آموخته کارشناسی فقه و حقوق است.

 • زندگی دوباره در بهار۸۴
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۲۵

  تمام هم و غم این زوج رها کردن معتادان از دام اعتیاد است

  زندگی دوباره در بهار۸۴

  عطیه اکبری- ۱۰ سال با اعتیاد دست و پنجه نرم کرد و بعد از ده‌ها بار وقتی تصمیم گرفت برای همیشه اعتیاد را کنار بگذارد نذر کرد که اگر موفق شود، خود را وقف آدم‌هایی از جنس خودش کند و به معتادانی که از همه جا بریده‌اند و دلشان شکسته است پناه دهد. «احمد ضابطیان» بهار سال ۱۳۸۴ نذرش را ادا و همراه همسرش «بهار جاسبی» مرکز ترک اعتیاد را در زمین کشاورزی کوچکی در محله «علایین» ایجاد کرد تا کمک کند زندگی یکبار دیگر به کام آنهایی که با زهر اعتیاد تلخ شده است شیرین شود. این زن و شوهر حالا ۱۱ سال است که دست در دست هم زندگی ده‌ها خانواده را از مرز نابودی نجات داده‌اند. جاسبی این روزها مددیار بین‌المللی اعتیاد است و به خانواده‌های معتادان مشاوره می‌دهد و ضابطیان هم همه هم و غمش آن است که پاک شده‌های از دام اعتیاد پاک بمانند و زندگی‌شان به سامان برسد.

 • پول دستفروشی را صرف ساخت مسجد کرد
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۱۶

  دیدار با خانواده مرحوم حاج مسلم، پدر شهیدان «مغاری» به مناسبت چهلمین روز در گذشت

  پول دستفروشی را صرف ساخت مسجد کرد

  عطیه اکبری- وقتی سراغ خانواده شهیدان «مغاری» رفتیم که کمی دیر شده بود؛ حاج «مسلم مغاری» دیگر نبود که با چهره خندان و مهربانش برایمان از شهیدان خانواده بگوید. از «مصطفی» و «مرتضی» پسرهایش بگوید یا از برادر و برادرزاده شهیدش. ریش‌سفید محله «عباس‌آباد» دیگر نبود که از خاطرات ۸۰ ماه حضورش در جبهه‌های جنگ تحمیلی و ارمغان همه روزها و سال‌های مبارزه بگوید. از پایی که تا آخر عمر می‌لنگید و دستی که ۲انگشت نداشت. هرچند به گواه اهل خانه، حاج مسلم اهل تعریف و تمجید از خود نبود و بیشتر همسایه‌ها نمی‌دانستند که پیرمرد ریش‌سفید عباس‌آباد، جانباز ۵۰‌درصد است. حاج مسلم، معلم قرآن بچه‌های محله بود و در چند صباح آخر عمر ۸۱ ساله‌اش، همه دلخوشی‌اش همان بچه‌های قد و نیم‌قدی بودند که هرکدام مردی شده بودند. مرتضی و مصطفی هم تواضع را از پدرشان به ارث برده بودند. حتی اهل خانه نمی‌دانستند مرتضی در ۲ المپیاد ریاضی و زیست مقام اول را کسب کرده است. او چند روز قبل از شهادت و آخرین اعزام، روزنامه‌ای را که در آن نامش در فهرست پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی چاپ شده بود برای همیشه در کمدش به یادگاری گذاشت و رفت. مصطفی هم دان

 • هاشم‌آباد در غبار فراموشی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۰۲

  تنها یک نام از این محله سالخورده شهر ری باقی‌مانده است

  هاشم‌آباد در غبار فراموشی

  سودابه رنجبر- شکل‌گیری محله «هاشم‌آباد» همزمان با شکل‌گیری ری بوده است. محله‌های نفرآباد و هاشم‌آباد همسایه‌های دیرین بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع) بودند و این نشان می‌دهد زمانی که آن حضرت به ری آمدند این محله‌ها‌، آباد و قابل سکونت بوده‌اند. پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در محله هاشم‌آباد و در ضلع جنوبی امامزاده طاهر(ع) و امامزاده حمزه(ع) ساکن بودند و برای فرار از دست مأموران خلیفه تا مدتی در منزل یکی از اهالی همین محله پنهان بوده است. امروز از محله هاشم‌آباد به غیر از چند خانه تخریب شده که دیوارهایش به هرعابری دهن کجی می‌کنند چیزی باقی نمانده است. هیچ نشانی از زیبایی و قدمت و تاریخ این محله به چشم نمی‌خورد. دیوارها چنان فرو ریخته‌اند که عابران می‌توانند تا پیش بخاری خانه پیش بروند؛ جایی که روزی مایه فخر زن صاحب خانه بوده و همه سلیقه‌اش را روی پیش بخاری خانه می‌چیده. تکیه هاشم‌آباد تنها نماد باقیمانده از گذشته این محله است که سال ۱۳۴۰ ساخته شده. تکیه هاشم‌آباد قدمتی به اندازه تکیه نفر‌آباد(۴۰۰سال) دارد. این تکیه در جای دیگری بوده که بعدها به دلیل اتفاقات پیش

 • ۳۰بانوی روستایی پشت چرخ زندگی
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۸:۵۲

  صندوقی که زنان خوش‌ذوق روستای «قمصر» را کارآفرین کرده است

  ۳۰بانوی روستایی پشت چرخ زندگی

  انسیه اسماعیلی- امروزه توسعه کشور نیازمند ایجاد تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه کارآفرینی و چند سالی است که بانوان در این زمینه نقش و جایگاه ویژه‌ای را پذیرا شده‌اند و وضع نه چندان مساعد اقتصادی در خانواده و پررنگ‌تر شدن میزان حضور بانوان در جامعه سبب شده تا بخشی از چرخه کارآفرینی کشور در حوزه شهری و روستایی به دست بانوان توانمند به چرخش درآید. بعضی از بانوان به دلیل پذیرش چندین نقش در خانواده و مشکلات و محدودیت‌هایی که همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند امکان پرداختن به بسیاری از کارها را به دلیل محدویت حضور در مکان یا زمان‌های خاص ندارند. به همین دلیل چند سالی است که در پی نیاز بانوان و تقاضای بازار کار، مقوله‌ای به نام مشاغل خانگی در جامعه رونق گرفته که بخش قابل توجهی از نیاز بانوان جویای کسب و کار را برآورده کرده است. وقتی به دنبال شناسایی بانوان کارآفرین شهرری بودیم باخبر شدیم تعدادی از بانوان خوش‌ذوق روستای «قمصر» به‌طور خودجوش گردهم آمده‌اند و با تشکیل صندوق کارآفرینی زنان روستایی، چرخه کار و اشتغال خانگی را برای بیش از ۳۰ بانوی جویای کار در روستا فراهم کرده‌اند.

 • جای خالی میاندار هیئت
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۸:۴۷

  به دیدار خانواده شهید آتش نشان «رضا شفیعی»رفته ایم

  جای خالی میاندار هیئت

  کفش‌های آتش‌نشانی «رضا» زیباترین زینت خانه شفیعی‌ها شده و برای مادر بهترین یادگاری. هر روز گل‌های زیباترین گلدان دنیا را آب می‌دهد و بوسه‌ای برکفش‌ها می‌زند. کفش‌های رضا تنها بازمانده از آن روز آتش و خون شده و اصلاً حیاط خانه شفیعی‌ها را مقدس کرده است. حالا همه اهل محله سیاهپوش رضا شده‌اند. صدای خنده و سر سلامتی‌هایش با همسایه‌ها و رفیقان قدیمی هنوز در گوش همه می‌پیچد. انگار همین دیروز بود که با دوستان قدیمی مدافع حرمش در محله «دولت‌آباد» بر سر شهادت کل کل می‌کرد. می‌خندید و می‌گفت: «خودم زودتر شهید می‌شوم و روی همه‌تان را کم می‌کنم.» حالا بچه‌های هیئت علمدار نمی‌دانند جای خالی میاندار هیئتشان را که صدای سینه زدن‌های مردانه‌اش در حسینیه می‌پیچید چطور پر کنند. آقا «بیوک» جانباز دفاع‌مقدس که خودش در روزهای خون و حماسه، ایثار جان را به پسرش، رضا یاد داده بود نمی‌داند چطور سر تسلیم در برابر رضای خدا فرود آورد. سال آینده جای رضا درخیمه سوزان ظهر عاشورای محله دولت‌آباد خالی است و حالا خانه تازه داماد که یک ماهی بیشتر به عروسی‌اش نمانده بود در غربت، بدون رضا خاک می‌خورد. اما هدیه «رضا شفیعی

 • کمین خطر در آسیاب سالخورده
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۸:۴۳

  آسیاب حاج اسماعیل رو به ویرانی کامل می رود

  کمین خطر در آسیاب سالخورده

  سودابه رنجبر- وقتی گوش جان به حکایت‌های قدیمی می‌دهیم ‌درصد قابل توجهی از حکیمان آن روزگار در آسیاب‌ها کار می‌کردند. انگار چرخش سنگ آسیاب به خصوص سنگ آسیاب زیرین برای آنها درس افتادگی داشت و انگار مرد آسیابان با خودش این تک مصرع را تکرار کرده بود: «مرد آن است که در کشاکش دهر، سنگ زیرین آسیاب باشد.» این شغل در سال‌های نه چندان دور یعنی همین ۵۰ تا ۶۰ سال گذشته یکی از شغل‌های مهم و قابل تکریم در روزگار خود بود؛ قبل از اینکه آسیاب‌های صنعتی وارد بازار شوند این‌طور بود که مردم و کشاورزان همه محصول و دسترنج سالانه خود یعنی خروار خروار گندم را به مرد آسیابان می‌سپردند تا برایشان آرد کند و در طول سال نانی برای خوردن داشته باشند. به همین دلیل آسیابان بسیار مورد اعتماد اهالی بود تا بتواند سنگ آسیاب برمدار برکت و روزی آن شهر، روستا یا محله بچرخد. هنوز هم در محله ما آسیاب بزرگ ری به جا مانده از دوران قاجار به چشم می‌آید. هرچند از نفس افتاده و در حال تبدیل به مخروبه است اما در کمال ناباوری می‌بینیم که این آسیاب با اینکه در ۲۲ مرداد سال ۱۳۸۴ ثبت ملی شده است اما امروز، مسئولان اداره میراث فرهنگی، ا

 • دردسرهای باغ‌های لاله و سرهنگ
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۸:۴۱

  زمین های خالی ،محلی برای تجمع خیابان خواب ها و دپوی زباله شده است

  دردسرهای باغ‌های لاله و سرهنگ

  محله «شهادت» تا پیش از پیروزی انقلاب بیشتر سبزیکاری یا زمین بایر بود. بعد از انقلاب اسلامی ساخت منازل مسکونی در این محله رونق گرفت. حالا زمین‌های بایری در این محله باقی مانده است که بیشترین مشکل را برای اهالی به وجود آورده و بستری برای بروز مشکلات بهداشتی و ناهنجاری‌های اجتماعی ایجاد کرده است. باغ‌هایی که هنوز نام آنها برسرزبان‌هاست اما هیچ نشانی از باغ ندارند.

 • شکستنی است با احتیاط حمل شود
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۳:۲۸

  آقا سید از ترفندش برای تکثیر عکس‌های امام(ره) در ری می‌گوید

  شکستنی است با احتیاط حمل شود

  عطیه اکبری- وقتی می‌خواست تصویری را ثبت کند برایش مهم نبود که چه خطری ممکن است تهدیدش کند.‌ بند دوربین را دور گردنش می‌انداخت و پیش‌قراول تظاهرکنندگان می‌شد. «سید حسین حسینی» پیرمرد دوستداشتنی اهل ری، عکاسی از تظاهرات را از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و در ۲۲ سالگی آغاز کرد و لنز دوربینش تا روزهای پیروزی انقلاب اسلامی هزاران تصویر را ثبت کرد و برای آیندگان به یادگار گذاشت. آن سال‌ها صدای مبارزات مردم انقلابی در تهران را با توزیع عکس‌هایش به شهرهای دیگر به گوش همه ایرانیان رساند و حالا در ۷۵ سالگی در اتاقی قدیمی در محله «غیوری» آلبوم‌های به جا مانده آن روزها را یکی یکی ورق می‌زند و با زبان دلنشینش ما را به سال‌های مبارزه می‌برد.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله