آرشیو مطالب

 • خبره‌های کابل دزد!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۳۸

  سرقت از کابل‌های برق فشارقوی میلیون‌ها تومان خسارت در خیابان «بابک» به بار آورده است

  خبره‌های کابل دزد!

  سودابه رنجبر- وقتی زنگ گوشی تلفن به صدا درآمد و یکی، دو نفر از اهالی خیابان «بابک» شروع کردند به گله و شکایت از قطعی برق و سوختن وسایل برقی منزلشان، حتی تصورش را هم نمی‌کردیم که مشکل تا این حد جدی باشد. اهالی خیابان بابک از قطعی برق و خسارت‌های میلیونی به وسایل برقی گله داشتند. حدود ۶۰ خانوار متضرر شده بودند. بیشتر آیفون‌ها سوخته و این نخستین مشکلی بود که اهالی برای رفت‌وآمد به منزلشان با آن روبه‌رو بودند. ساکنان کوچه‌های شهید اسماعیلی، نورالهی و بختیاری در خیابان بابک بیشترین آسیب را دیدند. اهالی دلیل قطع برق را نمی‌دانستند. برق منازل حدود ساعت ۴:۳۰ صبح قطع و بعداز ۲ ساعت و نیم برقرار شد اما به دلیل خسارتی که به بعضی لوازم خانگی وارد شد زندگی اهالی این خیابان مختل شده بود. مشکلاتی مثل باز نشدن در پارکینگ، از کار افتادن آیفون‌های آپارتمان‌ها و پمپ‌های آب که آب را به طبقات بالاتر آپارتمان‌ها هدایت می‌کنند و... در یک کلام خسارت‌های زیادی به اهالی وارد شد. اما دلیل این همه خسارت چه بود و چرا یک قطعی برق تا این حد خسارت به بار آورد؟

 • سرگردان بین شهر و روستا
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۳۲

  اهالی روستای تاریخی اسلام‌آباد سیمان تهران با کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند

  سرگردان بین شهر و روستا

  سودابه رنجبر- اسلام‌آباد (اشرف‌آباد) نام یکی از روستاهای اطراف شهرری است. البته از روستا فقط نامش را یدک می‌کشد. این حال و روز بیشتر روستاهای این حوالی است. این اطراف بیشتربه شهرک صنعتی شبیه شده است تا روستا.

 • دلی پر از گلایه‌های ناگفتـه
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۲۷

  دیدار با حاج عباسعلی جانباز و آزاده دفاع‌مقدس

  دلی پر از گلایه‌های ناگفتـه

  عطیه اکبری- حاج «عباسعلی عرب کرمانی» را فراموش کرده‌اند. آزاده‌ای که۷ سال از عمرش را در اردوگاه‌های عراق به اسارت گذراند و در همه این سال‌ها حسرت یک آه را بر دل عراقی‌ها گذاشت. مرد شوخ‌طبع و شیرین سخن جبهه را فراموش کرده‌اند.

 • سفر پر خاطره با ماشین‌ دودی حاج رضا
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۲۲

  گفت‌وگو با حلبی‌ساز قدیمی محله که اسباب‌بازی‌هایش بی نظیر بود

  سفر پر خاطره با ماشین‌ دودی حاج رضا

  محمد حسینی - اسباب‌بازی‌هایی زیبا و ظریف از جنس حلبی پشت ویترین مغازه آقارضا خودنمایی می‌کنند. خیلی از اهالی ری که کودکی خود را در ۵۰ یا ۶۰ سال قبل جاگذاشته‌اند هنوز هم خاطره شیرین ماشین‌های دودی را که با حلبی می‌ساخت به یاد دارند.

 • فراموش‌شدگان مـلک ری
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۱۷

  حال خانه‌های تاریخی خوب نیست

  فراموش‌شدگان مـلک ری

  عطیه اکبری- خانه امینی و فخرالدوله بالاخره ثبت ملی شد. این خبر در روزهای گذشته در کانال‌های خبری دنیای مجازی دست به دست چرخید. خانه امینی و فخرالدوله جزو معدود بناهای تاریخی به جا مانده از سالیان دور است که در کهریزک قرار دارد...

 • آیت‌الله با حقوق نمایندگی بیمارستان ساخت
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۱۳

  سنگ بنای بیمارستان فیروز آبادی ری چگونه گذاشته شد؟

  آیت‌الله با حقوق نمایندگی بیمارستان ساخت

  علی اشرف خانلری - نخستین همایش کشوری نقش روحانیت در توسعه سلامت و گرامیداشت مرحوم آیت‌الله «سیدرضا فیروزآبادی» با حضور وزیر بهداشت، خانواده آیت‌الله ‌فیروزآبادی و جمعی از مسئولان و خیّران در شهرستان ری برگزار شد. دکتر «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این همایش گفت: «یکی از ویژگی‌های مهم روحانیت این است که آنها برآمده از مردم و در متن مردم هستند. روحانیت از متن مردم، مشابه مردم و غمخوار مردم هستند و با توجه به این ویژگی‌ها، مردم برای آنها احترام ویژه‌ای قائل‌ هستند.»

 • بزرگترین فرش چرم دنیا را ساختم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۶:۵۸

  «مصطفی مصری» کارآفرین برتر ری، هوای ۷۲ نیازمند را دارد

  بزرگترین فرش چرم دنیا را ساختم

  عطیه اکبری- شاید وقتی در کارگاه کوچک کفاشی پدرش تصمیم گرفت راهی برای نجات محیط‌زیست از دورریختنی‌های کوچک چرمی پیدا کند فکرش را هم نمی‌کرد که بعد از ۲سال رکورد ساخت بزرگ‌ترین فرش چرم دنیا را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند. فرشی که دستمایه ساخت آن ۸ میلیون تکه کوچک چرم بود. فکرش را هم نمی‌کرد که بتواند راهی برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی بیابد و محصولات تولیدی‌اش را به کشور همسایه صادر کند. برای ۷۲ نفر جویای کار شغل ایجاد کند. کاسه چه کنم را از دست نیازمندان بگیرد و به جای آن راه و روش تولید و کارآفرینی و کاسبی را به آنها بیاموزد و کارآفرین برتر در حوزه صنایع‌دستی شود اما همه این اتفاق‌ها افتاد و حالا «مصطفی مصری» سرش را بالا می‌گیرد و به خیلی‌ها که فقط دست روی دست می‌گذارند، از بازار بی‌رونق اشتغال گلایه می‌کنند و چشم به راه معجزه هستند ثابت می‌کند که خواستن توانستن است. فقط کمی فکر می‌خواهد و توکل و همت. همین و بس.

 • تو فکرسقف محکم باش!
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۸:۵۰

  ۲۰میلیون تومان تسهیلات کم بهره برای نوسازی خانه های روستایی

  تو فکرسقف محکم باش!

  تسهیلات بهسازی و نوسازی روستایی با سود ۵ درصد به متقاضیان ساکنان روستاهای استان تهران اعطا می‌شود. «حمید خیرخواه‌» مسئول تسهیلات بنیاد مسکن شهرستان ری با بیان این خبرگفت: «به متقاضیانی که زمین روستایی و قصد ساخت واحد مسکونی دارند به ازای هر واحد، ۱۸ میلیون تومان و به متقاضیانی که املاک مسکونی فرسوده دارند بابت تخریب و نوسازی به ازای هر واحد مبلغ ۲۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره‌ پرداخت می‌شود.»

 • اسرار  قلعه گنج!
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۸:۳۶

  دفتر خاطرات دور و نزدیک دولت آباد را ورق زده ایم

  اسرار قلعه گنج!

  عطیه اکبری- «دولت‌آباد» را می‌توان متفاوت‌ترین محله جنوب پایتخت نامید. محله‌ای با معماری و قومیت‌های متفاوت که بعد از محله‌های قدیمی اطراف حرم که وامدار تاریخ چند صدساله‌اند، آن را نگین محله‌های ری می‌گویند اما بسیاری از اهالی‌اش نمی‌دانند در پس نام محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند چه تاریخچه کهن و شنیدنی نهفته است. تاریخی که حلقه وصل این روزهای دولت‌آباد به بیش از ۲۵۰ سال قبل است. هسته اولیه دولت‌آباد قلعه‌ای قدیمی در خیابان دهخداست. قلعه‌ای که تنها‌‌‌ آبادانی این محله در سال‌های دور بود و باید همه آنچه قدیمی‌ها از آن قلعه به یاد داشتند از گنجینه خاطراتشان بیرون می‌کشیدیم. به همین دلیل بود که تصمیم گرفتیم سراغ قدیمی‌ترین‌های محله برویم. آنها که گردپیری در کوچه‌پسکوچه‌های همین محله بر چهره‌شان نشسته است. در این گشت‌و‌گذار با «محمد زهری» و «رمضان فرخ‌رو» همراه شدیم. مردی که آوازه تعزیه خوانی‌اش در همه کشور پیچیده است. حالا این ۲نفر با زبانی دلنشین از خاطرات شنیدنی‌شان می‌گویند و ما را سوار بر ماشین زمان می‌کنند و به مهمانی باشکوه و تاریخی قلعه دولت‌آباد می‌برند.

 • تظاهرات آرامی که به خون نشست
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۸:۳۰

  مرور خاطرات قیام روز۱۸ دی مردم شهرری از زبان قدیمی‌ها

  تظاهرات آرامی که به خون نشست

  بعضی از حوادث تاریخی مختص به یک شهر نمی‌شود اما آثار آن در یک منطقه وسیع‌تر بروز می‌کند. تظاهرات ۱۸ دی سال ۱۳۵۷ در شهرری نمونه‌ای از همین اتفاق است که حدود ۲۴ روز بعد از این واقعه، هواپیمای امام خمینی(ره) در فرودگاه تهران برزمین نشست و پس از آن انقلاب اسلامی ایران پیروز شد. در این روز با تظاهراتی که در خیابان حرم با حضور خودجوش جوانان انقلابی و جمعی از بزرگان شهرری اتفاق افتاد چند تن از جوانان محله شهید و زخمی شدند. تاریخ ۱۸ دی اگرچه در تقویم نیامده است اما این روز هیچ‌وقت از یاد و خاطر مردم شهرری پاک نمی‌شود.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله