آرشیو مطالب

 • «عمو محمود» کلید‌دار کوچه سنجدی
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۵۲

  محمود گنجعلی‌زاده ۱۵ سال است که امانتدار همسایه‌هایش است

  «عمو محمود» کلید‌دار کوچه سنجدی

  مرضیه موسوی : عمو «محمود» همیشه یکی دو دسته کلید در دست دارد. در کوچه «سنجری» و کوچه‌های اطراف راه می‌رود و از خانه‌ای به خانه دیگر سرک می‌کشد. بین همسایه‌ها به امانتداری شهرت دارد. کافی است که ساکنان محله «پامنار» یکی دو روزی خانه نباشند؛ کلیدشان را به دست «محمود گنجعلی‌زاده» می‌سپارند و دلشان قرص است تا به خانه برگردند گل‌هایشان همچنان شاداب هستند و پرنده‌ها در قفس تلف نشده‌اند. حاج محمود ۷۰ ساله ۱۵ سال کلیددار محله است. می‌گوید: «وقتی کلیدی را به من می‌سپارند شب و روز آن را از خودم دور نمی‌کنم. امانتداری کار خیلی سختی است. دوست ندارم حتی چوب کبریتی در خانه‌های اهالی جابه‌جا شود.»/

 • قهوه‌خانه برادران رمضون یخی
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۴۷

  روایت‌هایی از پاتوق ۷۰ساله محله دروازه غار

  قهوه‌خانه برادران رمضون یخی

  پارسا مهر / عکس: امیر پناهپور / برادران «اسماعیلی‌پور» عبارت بودند از حسین، تقی، ماشاالله و محمد که به برادران «رمضون یخی» معروف بودند. از میان این برادران حسین و تقی از گردن کلفت‌های بنام تهران بودند. تقی یک قهوه‌خانه داشت که در میدان شهید هرندی، اول خیابان دروازه غار قرار داشت. حکایت ماجراهای این قهوه‌خانه و اینکه یک قرن است حتی یک قلیان هم در آن کشیده نشده از زبان «قدرت‌الله جلالی» جالب است؛ مرد ۸۱ساله‌ای که در این محله به دنیا آمده و شاهد خیلی از ماجراها در این قهوه‌خانه و محله بوده است.

 • حسینی باش بی حساب ببخش
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۳۵

  نگاهی به سبک زندگی حاج «محمدعلی نقیان» پیرغلام اهل‌بیت(ع)

  حسینی باش بی حساب ببخش

  پارسا مهر- حکایب زندگی حاج «محمدعلی نقیان» مداح، معلم اخلاق و پیرعلام اهل‌بیت(ع) مصادق این شعری است: «گفتی عشق چو افسانه نیست/ هرکه عاشق شد به جز دیوانه نیست/ حرمتی‌دار حریم عاشقان/ جای هر می‌خواره در میخانه نیست/ ادعای عاشقی‌ای دل مکن/ کاین طریق مردم فرزانه نیست/ این منم دیوانه‌نشین کوی عشق/ آگهی، این عشق من افسانه نیست» حاج آقا محمدعلی نقیان معروف به «افجه ای» فردی است که سال‌های زیادی در گمنامی، زیر پرچم هیئت محبان امام رضا(ع) سفره‌ای را پهن می‌کند که پر از خیر و برکت برای او و نیازمندان و معلولان است. او که اصلیتش به روستای «افجه» برمی‌گردد از قدیمی‌های محله «امامزاده یحیی»(ع) محسوب می‌شود. حاج محمدعلی با ۸۱ سال سن بیش از نیم قرن است شب‌های دوشنبه برای اهالی و دلسوختگان اهل‌بیت(ع) کلاس اخلاق و آموزش قرآن برگزار می‌کند. زندگی این پیرغلام اهل‌بیت(ع) بی‌شباهت با حاتم طایی نیست که در حجره ۶در می‌نشست و از هر در نیازمندی می‌آمد کمکش می‌کرد و کارش را راه می‌انداخت.

 • دفــتر مشکل‌گشای حاج زین‌العابدین
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۲۹

  «حسین محمدخانی» کاسب قدیمی محله «ایران» از میراث پدرش می‌گوید

  دفــتر مشکل‌گشای حاج زین‌العابدین

  ناهید اخوان شمس- کاسبان محله‌های قدیمی ما بین اهالی خیلی اعتبار دارند؛ به‌خصوص آن دسته که مویی سپید کرده‌اند یا نسل به نسل پسر جای پدر در یک دکان جدای کسب روزی حلال، هزار و یک کار برای رضای خدا انجام داده‌اند. مثل «حسین محمدخانی» ۵۷ساله که از کاسبان و قدیمی‌های محله ایران است. او جای پدرش که زمانی در این محله آبغوره و آبلیمو‌فروشی داشت نشسته است. همه اهل محله از حاج «زین العابدین زین‌العابدین»، پدرش به نیکی یاد می‌کنند و چیزی جز خوشرویی و خیر و برکت برای فقرا در خاطرشان نیست. این کاسب قدیمی جدا از حل اختلافات بزرگ و کوچک در مغازه‌اش، امانتدار کسانی بود که می‌خواستند بدون به میان آمدن نامشان به نیازمند وام قرض‌الحسنه بدهند تا مالشان گره از مشکل کسی باز کند. با فوت حاج زین‌العابدین و از رونق افتادن کار آبغوره‌فروشی شکل و شمایل مغازه به بقالی تغییر می‌کند و حسین آقا جای پدر کارهایش را مو به مو پیش می‌برد. به درخواست اهالی با محمدخانی درباره رمز کارها و دفتر صدبرگ مشکل گشای حاج زیـن‌الـعـابـدین به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 • سرای گردن کج اینجاست
  ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۲۳

  طاق‌های ضربی و تیرک‌های چوبی این سرا نیازمند مرمت و باز‌سازی است

  سرای گردن کج اینجاست

  پارسا پیرمحمدی- روی کاشی‌ها به خط خوش نوشته شده است: «سرای گردن‌کج» کاشی‌ها رنگ و روی آجر دارند و مثل اغلب کاشی‌های سردری که در منطقه می‌بینیم فیروزه‌ای و لاجوردی نیستند. شیب نه چندان ملایمی ورودی سرای گردن کج را از بازار چهل تن جدا می‌کند. باربران بازار هرچه تلاش می‌کنند سرعت چرخ‌ها را بگیرند بی‌فایده است. ۲ لنگه در بزرگ چوبی‌سرا به دیوار تکیه داده و چهارتاق باز است. سرای گردن کج یکی از قدیمی‌ترین ‌سراهای بازار تهران است که کهنگی و فرسودگی از در و دیوارش می‌بارد. طاق‌های ضربی به تیرک‌ها چوبی تکیه داده‌اند و ترک‌ها از سر و روی دیوار بالا می‌روند. باربرها، کاسبان و مردم با سرعت در بازار قدم می‌زنند و کسی حواسش به سرای گردن کج نیست.

 • روزگاری کوچه پالان دوزها
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۴:۴۰

  رخت چهارپایان در این راسته بازار نونوار می‌شد

  روزگاری کوچه پالان دوزها

  مرضیه موسوی- کوچه «پالان‌دوزها» کوچه‌ای باریک و مسقف در بازار تهران است که راه به بازار سید اسماعیل دارد و بازار امین السلطان. بیش از ۵۰ سال است که این کوچه تغییر نام داده و به نام بازار «نجارها» شهرت پیدا کرده است. کوچه پالان‌دوزها دوره قاجار و نجارهای نیم‌قرن گذشته، این روزها نه پالان‌دوزی دارد و نه نجاری در آن به چشم می‌خورد. غبار بیش از ۱۵۰ سال قدمت روی در و دیوارهای این بازار نشسته. گرچه نمای بیرونی بسیاری از مغازه‌ها با چراغ‌ها و سنگ‌ها و چوب‌های زینتی شکل و شمایل امروزی به خود گرفته اما درست کمی بالاتر از سقف مغازه‌ها، آجرهای قدیمی و پنجره‌های چوبی به خوبی پیداست. کاسبان این بازار روایت‌های شنیدنی از آن دارند.

 • محله تختی همچنان بدون درمانگاه و داروخانه
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۴:۲۹

  ۵ سال پیش بیمارستان حضرت مریم(س) تعطیل شد

  محله تختی همچنان بدون درمانگاه و داروخانه

  مرضیه موسوی- ۵ سال از تعطیلی ناگهانی بیمارستان حضرت مریم(س) در شوش می‌گذرد. سالن‌های خالی از تجهیزات این بیمارستان تخصصی زنان و زایمان سال‌هاست جولانگاه جانوران موذی شده و حیاط بیمارستان را شاخه‌های بلند و تنک علف‌های هرز پوشانده است. شیشه‌ها شکسته و پنجره‌های باز با هر وزش باد با بی‌خیالی تکان می‌خورند. هنوز اهالی محله تختی رفت و آمدهای همیشگی این بیمارستان ۵۰ ساله را به خاطر دارند؛ مراجعه روزانه بیش از ۲هزار نفر به این بیمارستان که اغلب زنان باردار و نوزادان بودند. ۵ سال است که جای خالی تنها مرکز درمانی در محله تختی را هیچ درمانگاه و بیمارستان دیگری پر نکرده است. نبود امکانات بهداشتی و درمانی از یک سو و مشکلاتی که ملک متروکه بیمارستان برای اهالی محله به وجود آورده از سوی دیگر باعث شده تا سکنه محله تختی خواستار تعیین تکلیف ملک این بیمارستان باشند.

 • ۴۵۰ فرزند دارم!
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۳:۳۲

  صاحب یکی از کفاشی‌های قدیمی تهران حامی بچه‌های یتیم است

  ۴۵۰ فرزند دارم!

  ناهید اخوان شمس- مساحت مغازه کمتر از ۱۲‌مترمربع است. در قدیمی و سقفی که با ستون‌های چوبی محکم شده نشان از قدمت بسیار دارد؛ جدا از اینکه استاد کفاش مغازه محاسن سپید دارد و با دستانی لرزان کفاش‌های زهوار در رفته اهالی را وصل و پینه می‌کند. اوستا «جلیل حسینی اصل» صاحب قدیمی‌ترین کفاشی تهران است که بیش از ۶۰سال در محله «بهارستان» درست روبه‌رو باغ نگارستان کفاشی دارد. او مرد بسیار مؤمنی است و در مغازه کوچکش کلاس معرفت دارد. همه اینها را اهالی درباره‌اش می‌گویند. این مرد باصفا از تهیه جهیزیه برای نوعروسان تا جویا شدن کار برای جوانان محله دریغ نکرده است. او سال‌هاست که برای ایتام صندوق دارد و روزهای پنجشنبه و جمعه کفش‌های مردم را رایگان واکس می‌زند و به کسانی که نیاز دارند کفش رایگان می‌دهد.

 • اشک‌های روضه‌ات آبــرویم داد
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۳:۲۴

  چند روایت از سبک زندگی مرحوم حاج «علی‌اکبر کلاهدوز» پیرغلام اهل‌بیت(ع) به مناسبت چهلمین روز درگذشت

  اشک‌های روضه‌ات آبــرویم داد

  تقریباً همه بچه هیئتی‌های طهرون حاج «علی‌اکبر کلاهدوز» را می‌شناسند. پیرغلامی که جلو در حسینیه فاطمیون می‌نشست و با چهره‌ای خندان و لحنی مهربان دست به سینه می‌گذاشت و کاملاً با احترام به مهمانان حسینیه خوشآمد می‌گفت.

 • مسجدداری خانوادگی زوج سادات
  ۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۳:۰۲

  حجت‌السلام خلیلی طهرانی و همسرش کاری کرده‌اند که پای بیشتر خانواده‌های محله به مسجد سنگی باز شود

  مسجدداری خانوادگی زوج سادات

  فاطمه عسگری نیا- همه اهالی روی اسمش قسم می‌خوردند و با هنر خوشنویسی‌اش او را می‌شناسند. اما دلیل هیاهوی نوجوانان و جوانان محله «آبشار» در کنار خانواده‌هایشان در مسجد «سنگی» این ویژگی امام جماعت مسجدشان نیست بلکه فعالیت خانوادگی‌اش و اعتقاد به خانوادگی بودن فعالیت‌های مسجد است. حجت‌الاسلام «سیدمحمد خلیلی طهرانی» امام جماعت مسجد سنگی کسی است که فعالیت‌های مسجد را باهمت خانواده محله پیش می‌برد و برای این کار ابتدا از خودش آغاز کرده است. به همین دلیل مسجد سنگی یکی از مساجد فعال منطقه است. با اینکه مدت زیادی از حضور این زوج طلبه در مسجد سنگی نمی‌گذرد در تمام امور سنگ صبور اهالی محله آبشار هستند. به نحوی که برای تمام اهالی حکم عضوی از خانواده‌شان را دارند. خیلی از اهالی محله آبشار معتقدند که حضور مثبت این زوج در محله و مسجد سنگی در تغییر مسیر زندگی آنها تأثیر زیادی داشته است. راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه و جمع‌آوری جهیزیه و حل مشکلات و اختلافات محله نمونه‌های همبستگی خانواده‌های مسجدی است. حاج آقا طهرانی معتقد است که خانواده و مسجد باید در یک جهت حرکت کنند. او می‌گوید: «در این صورت است که می

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله