آرشیو مطالب

 • «سرچشمه‌» چگونه جاری شد؟
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۳۱

  نگاهی به وجه تسمیه و نامگذاری چهارراه مشهور قلب تهران

  «سرچشمه‌» چگونه جاری شد؟

  هوشنگ صدفی- همه محله‌های تهران در طول سالیان گذشته به نحوی پوست انداخته‌اند اما با وجود این پوست‌اندازی، همچنان نام و نشان قدیمی را حفظ کرده‌اند. شاید یک دلیل ماندگاری نام‌های شفاهی محله‌ها یا معابر قدیمی به حافظه تاریخی مردم برگردد. چهارراه سرچشمه با اینکه نام سرچشمه را یدک می‌کشد اما در شرایط فعلی چشمه‌ای در آن وجود ندارد. بازکاوی نامگذاری این چهارراه به همین نام موضوع گزارش ماست.

 • پرنده در آشیانه مهربانی
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۲۸

  «نادر عبدی» پرنده‌های بازارچه «معیر» را صاحبخانه می‌کند

  پرنده در آشیانه مهربانی

  مرضیه موسوی- بازارچه «معیر» بوی چسب می‌دهد و بوی نویی کفش‌هایی که از پشت ویترین‌های مغازه‌ها و کارگاه‌ها به کوچه نگاه می‌کنند. صدای عبور موتورسیکلت‌ها در کوچه کم‌عرض و تازه سنگفرش شده بازارچه معیر می‌پیچد و فرصت شنیده شدن را از هیاهوی پرنده‌ها می‌گیرد؛ پرنده‌های‌ریز و درشتی که بالای سر کوچه، روی شاخه‌های خواب رفته چنارهای بلندبالا نشسته‌اند و سال‌هاست که تنها ساکنان این کوچه هستند. به میانه‌های کوچه بازارچه معیر رسیده و نرسیده، لانه‌های چوبی کوچکی بالای درخت‌ها خودنمایی می‌کنند. زمستان است و جای خالی برگ‌های سبز به چشم می‌آید. آن هم روی درخت‌هایی که در بازارچه معیر قد و قامتی بلندتر از ساختمان‌های یک طبقه و ۲ طبقه زهوار در رفته این گذر دارند. ۲ هفته‌ای از نصب لانه برای پرنده‌ها روی درختان این کوچه می‌گذرد و کم‌کم این لانه‌های چوبی پرنده‌ها را صاحب خانه می‌کند.

 • اشک‌هایی هدیه به سالار شهیدان
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۲۴

  دیدار با مادر شهید «متخاوری» به بهانه سالگرد عروج فرزندش

  اشک‌هایی هدیه به سالار شهیدان

  فاطمه عسگری‌نیا- زندگینامه‌اش را که ورق می‌زنیم مجموعه‌ای از رشادت‌های انقلابی را همراه خود دارد؛ از مبارزات انقلابی تا حضورش در جبهه‌های ۸ سال جنگ تحمیلی. شهید «محمود متخاوری» نوجوانی که در زمان شهادت ۱۷ سال بیشتر نداشت و مثل خیلی از همرزمان نوجوانش برای رفتن به جبهه و دفاع از این مرز و بوم اعداد و ارقام شناسنامه‌اش را دستکاری کرد تا بتواند کنار دیگر دوستانش در پشت سنگرهای خاکی جبهه و جنگ تحمیلی از ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کند. شهید محمود متخاوری نوجوانی بود که زمان شهادتش هنوز پدر و مادر چشم‌انتظار از دیدنش سیر نشده بودند. پدرش که در حسرت دیدار دوباره‌اش سال‌ها بالای مزارش مراسم می‌گرفت و عصر همه روزهای هفته را برای تسکین دل غم‌دیده‌اش کنار او و برادرش می‌گذراند این روزها مهمان فرزند شهیدش است. در دیدار صمیمی و دوستانه به مناسبت سالگرد شهید محمود با مادر بیمار او به گفت‌وگو نشستیم.

 • نانوایی پدر کلاس روضه بود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۱۹

  گفت‌وگو با حاج «محمدمهدی رضایی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) به بهانه بزرگداشتش در خانه مداحان

  نانوایی پدر کلاس روضه بود

  حسن حسن‌زاده- برای کودکی که در خانه «مرشد رجب رضایی» نانوا، روضه‌خوان، مداح و معلم قرآن یک محله به دنیا آمد و از کودکی همپای روضه‌خوانی و مداحی پدرش در جلسات هفتگی گروه فداییان اسلام می‌نشست‌‌ چندان عجیب نبود که از همان سنین خردسالی با نوای جانسوزی که از پدر به ارث برده بود در هیئت‌ها و مجالس محله برای عزاداران روضه بخواند. حاج «محمدمهدی رضایی» مداح و پیرغلامی که هفته گذشته مراسم تجلیل از او به دلیل یک عمر نوحه‌خوانی و روضه‌خوانی در هیئت‌ها و مجالس اباعبدالله‌الحسین(ع) در خانه مداحان برگزار شد جدا از پیرغلامی اهل‌بیت(ع)، با گود زورخانه و مرام و مسلک ورزش پهلوانی هم بیگانه نیست. او با صدای گرمش برای پهلوانان نامی گود زورخانه از حاج «مصطفی طوسی» تا پهلوان «غلامرضا تختی» از مدح و منقبت مولا علی(ع) خوانده و خاطره‌های بسیاری از مرام و منش و احترام باستانی‌کاران برای اهل‌بیت(ع) در سینه دارد.

 • طراحی تمبر کسب و کار ماست
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۱۴

  گزارش از آتلیه خاص یک زوج هنرمند

  طراحی تمبر کسب و کار ماست

  مرضیه موسوی- اینجا آتلیه دبیرخانه عالی تمبر است؛ اتاقی دلباز با سقفی بلند در موزه ارتباطات. روی یکی از میزها قلم‌مو و رنگ و ابزار مخصوص نقاشی جا خوش کرده است. میز دیگری مخصوص انجام خوشنویسی‌هاست و میزی مختص استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای رایانه‌ای. گوشه و کنار، نمونه‌هایی از تمبرهای طراحی شده در ۱۴ سال اخیر به چشم می‌خورد و کتاب‌ها و پوشه‌هایی مربوط به تمبرهایی که طراحی شده یا در مسیر طراحی هستند. تمام تمبرهای پستی جمهوری اسلامی ایران در این آتلیه در میدان مشق طراحی می‌شوند هرچند ممکن است گاهی ایده اولیه این تمبرها را نهاد یا شخص خاصی ارائه داده باشد. همه کارها در آتلیه شورای عالی تمبر روی انگشتان زن و شوهری می‌گذرد که بیش از ۱۳ سال است مسئولیت طراحی تمبرها را برعهده دارند.

 • کارهای روی زمین مانده یک محله
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۸

  بهارستانی‌ها از مشکلاتشان می‌گویند

  کارهای روی زمین مانده یک محله

  فاطمه عسکری‌نیا- محله «بهارستان» محله‌ای است که از دیرباز به‌عنوان یکی از محله‌های قدیمی و تاریخی شهر تهران معروف است. این محله که به‌عنوان هویت و شناسنامه پایتخت نیز شهرت دارد به اندازه اسم و آوازه‌اش این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. مشکلاتی که هرکدام ریشه در توسعه فعالیت‌های اقتصادی محله دارد. فعالیت‌هایی که به گفته اهالی محله هویت مسکونی آن را دستخوش تغییراتی کرده است. در گفت‌وگو با اهالی و دبیر شورایاری محله بهارستان به بررسی مشکلات محله پرداختیم و پاسخ آن را از «سعید نوروزیان» شهردار ناحیه یک جویا شدیم.

 • ترازوی اعمال کش حاج مسعود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۰

  کشمش فروش راسته بازار آهنگران از خیریه صدساله می‌گوید

  ترازوی اعمال کش حاج مسعود

  محمدرضا محمدی‌تاش- بازار پر از حکایت‌های کاسبانی است که پشت دخل حجره‌شان راهی برای عاقبت بخیری آموخته‌اند. هنوز تعداد زیادی از آنها با این سبک و سیاق در هزارتوی بازار روزی کسب می‌کنند. با اینکه این روزها وجهه کاسبان در جامعه نسبت به گذشته تغییر کرده و گاهی اعتمادها کمرنگ‌تر از سابق شده است اما هنوز برای کاسبان قدیمی کلام حرمت زیادی دارد. اعتباری که برای به دست آوردنش بهترین روزهای زندگی‌شان را صرف کرده‌اند و حاصل موی سپید و قامت خمیده‌شان است. بیشتر کاسبان قدیمی بازار درس مکاسب و فقه اسلامی داد و ستد را نزد یک روحانی می‌آموختند و این اصلی‌ترین دلیل بر پایبندی‌های اخلاقی بود. درست مثل حاج «مسعود اکبری» کشمش فروش که نقل معرفت و دست به خیری‌هایش در راسته آهنگران سر زبان خاص و عام است. او کاسبی را در مغازه کوچک پدرش در میدان قیام آموخته و یکی از پامنبری‌های آیت‌الله ‌مرحوم شاه‌آبادی و آقا مجتبی تهرانی است. حاج آقا اکبری ۷۶ساله که یکی از بانیان قدیمی‌ترین صندوق قرض‌الحسنه تهران، تمام برکت کاسبی را در دستگیری از نیازمندان می‌داند.

 • مسافر طنابی روی باربند لاری!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۳

  روزگاری که گاری‌خانه‌ها جای خود را به گاراژها دادند

  مسافر طنابی روی باربند لاری!

  علی جواهری- همه کوچه‌پسکوچه‌های محله ما با گذشته‌های طهران پیوند خورده است؛ پیوندی که هویت مستقل و منحصربه‌فردی را رقم می‌زند. به‌طوری که محله‌های ما در تمام تحولات اجتماعی و شهری نخستین بوده است. حتی در پایانه‌های حمل‌ونقل بین شهری مسافران، یکی از باسابقه‌ترین نقاط شهری در طول تاریخ ایران محسوب می‌شود. در روزگار نه چندان دور بیشتر گاراژها در خیابان‌های ناصرخسرو، مولوی، باب همایون و سرگرد سخایی مستقر بودند و اسامی اتو عدل، تی‌بی‌تی، میهن تور، ایران پیما و... از نام‌های آشنا یا باقیمانده آن زمان به شمار می‌روند.

 • گاراژ «توکل» بوستان می‌شود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۱

  «محسن پیرهادی» عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی ‌شهر تهران در بازدید از محله «کوثر»:

  گاراژ «توکل» بوستان می‌شود

  پارسا مهر- محله کوثر از شمال به خیابان خراسان، از شرق به ۱۷ شهریور، جنوب به خیابان شوش و از غرب به خیابان ری محدود می‌شود. با توجه به اینکه این محله قدیمی که همواره پاشنه آشیل منطقه محسوب می‌شود و اهالی این محدوده بار‌ها از وضع محله‌شان شکایت دارند. «محسن پیرهادی» عضو هیئت‌رئیسه شورای‌ اسلامی شهر تهران خبرهایی از تغییر و تحول در این محله داد. پیرهادی گفت: «ساماندهی دستفروشان فعال در محله کوثر را در دستور کار داشته‌ایم. ضمن اینکه قرار است برای بهبود وضع، بوستان‌های جدید در محله ساخته شوند.» پیرهادی درباره کارهای انجام شده در محله کوثر گفت: «در حوزه سلامت و محیط‌زیست شهروندان، کارهایی را برای ساماندهی مشاغل مزاحم و عاملان سدمعبر به‌ویژه دستفروشان و خرده‌فروشان انجام داده‌ایم. جمع‌آوری و ساماندهی معتادان و کارتن‌خواب‌ها هم برای جلوگیری از‌‌ رها شدن وسایل تزریق موادمخدر در سطح محله انجام شده است.»

 • چند لقمه گرم «حاج احسان» در سفره نیازمندان سوری
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۰

  یک سال از شهادت شهید مدافع حرم «محمد کامران» گذشت

  چند لقمه گرم «حاج احسان» در سفره نیازمندان سوری

  فاطمه عسگری‌نیا- یک سالی از شهادتش می‌گذرد اما هنوز تصاویر بزرگ و کوچکی که بر دیوارهای کوچه نشانی خانه‌شان را می‌دهد حکایت از جای خالی این جوان هم‌محله‌ای در میان جمع خانواده و دوستانش می‌دهد. شهید «محمد کامران»، جوان ۲۷ ساله‌ای که «حاج احسان» مدافعان حرم بود. نامی که تنها برای خطاب کردنش نبود؛ او واقعاً برای جنگ زده‌های سوریه حاج احسان بود. حاج احسانی که شب‌ها خیلی از مردم نیازمند و گرسنه انتظار صدای گام‌هایش را برای خوردن یک وعده غذای گرم می‌کشیدند. حاج احسان تازه داماد که تنها آرزویش پای سفره عقد‌طلب شهادت از خدا بود سرانجام در بیست و سومین روز از زمستان سال۱۳۹۴ با اصابت ترکش به شاهرگ و پهلو‌هایش به جمع شهدای مدافع حرم پیوست تا نامش برای همیشه ماندگار شود.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله