آرشیو مطالب

 • بازار فرش از سکه افتاد!
  ۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۱۰:۳۸

  مغازه‌های راسته عباس‌آباد یکی یکی کرکره‌ها را پایین می‌کشند

  بازار فرش از سکه افتاد!

  زهرا ساداتی- کوچه «فراش‌باشی» شبیه هیچ‌کدام از کوچه‌های بازار نیست؛ کرکره‌های اغلب مغازه‌ها سال‌هاست که بسته شده و هر روز به سکوت این کوچه و پاساژهایش اضافه می‌شود. قفل‌های بزرگی در سال‌های اخیر کنار درها نشسته و مغازه‌ها خاک می‌خورند. روزگاری در همین کوچه و گذرهای اطراف بازار، پاتوق رفوگرها بود و تاجران بازار فرش کارگرهایی بیرون از مغازه برای راهنمایی خریداران داشتند. بازار فرش برو بیایی داشت. بازار جای سوزن انداختن نبود؛ از گردشگران و تاجران خارجی تا خریداران داخلی و نوعروس‌هایی که برای خرید جهیزیه پا به این بازار می‌گذاشتند. حالا اغلب رهگذران کوچه‌های بازار فرش، باربران و عابرانی هستند که قصد رفتن به گوشه و کنار بازار را دارند. انعکاس صدای گاری‌ها و چرخ‌های دستی تنها صدایی است که در کوچه‌پسکوچه‌های خلوت و ساکت و خالی بازار فرش می‌پیچد.

 • درس خواندن چـراغ راه ماست
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۵۳

  دختران دروازه غار سد کنکور را پشت سر گذاشتند

  درس خواندن چـراغ راه ماست

  مرضیه موسوی- «من نخستین نفر در کل خانواده و فامیل و همسایه بودم که در کنکور رتبه آوردم.» «وحیده امامی» ۱۹ ساله ساکن محله دروازه غار این را می‌گوید. رتبه هزار و ۵۰۰ رشته انسانی امسال متعلق به وحیده بود. او می‌گوید: «اطرافیان و خانواده‌ام آنقدر از فضای کنکور و درس خواندن دور بودند که وقتی به آنها رتبه‌ام را می‌گفتم باید توضیح می‌دادم این عدد در کنکور سراسری یعنی چه و اصلاً کنکور به چه دردی می‌خورد. قبل از من کسی در بین خانواده و کسانی که می‌شناختیم درس خواندن و کنکور را جدی نگرفته بود. حتی پدر و مادرم.» حالا که مادرش فهمیده او برای به دست آوردن این رتبه چه تلاشی کرده و برای آینده‌اش چه برنامه‌هایی دارد به او افتخار می‌کند. او و دوستش «مهسا لطفی» که رتبه ۴هزار کنکور سراسری را از آن خود کرده یک سال است برای داشتن آینده بهتر غول مرحله اول یعنی کنکور را شکست داده‌اند.

 • سه‌شنبه‌های گره‌گشایی
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۴۴

  جمعی از اهالی با راه‌اندازی خیریه‌ای کوچک کارهای بزرگی برای نیازمندان می‌کنند

  سه‌شنبه‌های گره‌گشایی

  فاطمه عسکری‌نیا- قدیمی‌ها می‌گفتند: «سخنی که دل برآید لاجر بر دل نشیند.» این روزها این ضرب‌المثل در مورد یک کار دلی در محله «سنگلج» نمود پیدا کرده؛‌کاری که به همت چند نفر از خیّران شکل گرفته و به دل خیلی از نیازمندان نشسته است. سال‌هاست که بساط سه‌شنبه‌های خدایی این گروه در محله سنگلج پهن است. جمعی که از راه‌های دور و نزدیک می‌آیند تا با پخت یک وعده غذای گرم برای نیازمندان شهر از کارتن‌خواب‌ها تا ایتام و همراه بیماران بستری در بیمارستان‌ها دلی شاد کنند. تنها بهانه‌شان در این کار خدایی رضایت خداست و صلوات‌های‌گاه و بیگاهشان هنگام کار حکایت از رنگ و بوی الهی این حرکت اجتماعی آنها دارد. در یکی از سه‌شنبه‌ها مهمان این جمع باصفا شدیم تا وقتی در حال پختن عدس پلوی نذری و بسته‌بندی لباس و نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان نیازمند هستند از حال و هوایشان هنگام کار جویا شویم. مردان و زنانی که سه‌شنبه‌ها زندگی شخصی را تعطیل می‌کنند تا در راه خدمت به خلق خدا قدم بردارند.

 • اعضای ستاد شـیـشه‌!
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۳۸

  آنها همیشه در صحنه‌های بمباران حاضر بودند

  اعضای ستاد شـیـشه‌!

  مرضیه موسوی- «کسی یادش نیست زمان بمباران‌های دوران جنگ تحمیلی چطور شیشه‌ها مثل برگ درخت بر زمین می‌ریخت و با اینکه کمبود شیشه داشتیم در چشم بر هم زدنی شیشه‌های تازه جایگزین می‌شد.

 • گنجینه معماری اینجاست
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۳۴

  گشت وگذار با حسین محجوب بازیگر پیشکسوت در خانه های قدیمی منطقه

  گنجینه معماری اینجاست

  فاطمه عسکری‌نیا- معصومه غلامی- در نگاه اول خیلی جدی به نظر می‌رسد. به همان جدیت و صلابتی که همه او را در فیلم مدرس دیده‌اند. اما همین که حرفهایمان گل می‌اندازد می‌شود همان «سید خلیل» مهربان در فیلم صاحبدلان. صحبت از «حسین محجوب» است. مرد محجوب سینمای ایران. کسی که به قول خودش مردم تا به حال او را در یک چارچوب مشخص ندیده‌اند. نه نقش‌های منفی مانند آنچه در «رنگ خدا» ایفا کرد قالب‌کاری همیشگی‌اش بوده و نه پیرمرد مهربانی که در صاحبدلان هنوز مردم با او خاطره دارند. بازی در فیلم «عمارت فرنگی» آن هم در نقش آیت‌الله «مدرس» توسط محجوب بهانه‌ای بود برای اینکه او را مهمان خانه مردی کنیم که این هنرمند در لباس وی به ایفای نقش پرداخت تا مردم را از دریچه تاریخ با این شخصیت والا آشناتر کند. دعوتی که به گرمی از سوی این هنرمند پذیرفته شد تا در گفت‌وگویی صمیمی و گرم با او کمی درباره تهران قدیم و خاطراتش برایمان بگوید.

 • بهشت بیخ گوش سنگلج است
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۲۵

  گشت و‌گذاری در خاطرات خیابان سالخورده

  بهشت بیخ گوش سنگلج است

  مرضیه موسوی- «بهشت» نام آشنای خیابانی است در ضلع جنوبی پارک‌شهر که طی سال‌های گذشته نامش به واسطه حضور ساختمان شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر بیشتر به گوش خورده است. خیابانی که در دهه‌های گذشته بهانه‌های دیگری برای یادآوری اسمش وجود داشت. بدرقه شهدای جنگ تحمیلی از این خیابان و وداع با آنها بزرگ‌ترین دلیل یادآوری نام این خیابان در دهه ۶۰ بود. خیابانی شلوغ و پررفت و آمد که سال‌های زیادی از سکونت شهروندان تهرانی در آن می‌گذرد. هفته دفاع‌مقدس که در راه است بهانه خوبی برای سر زدن به این خیابان و پیدا کردن قدیمی‌های این محله دست و پا می‌شود.

 • پیش به سوی‌‌ آبـادانـی
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۸:۲۲

  شهردار جدید منطقه از تلاش برای بهبود شرایط زندگی شهروندان در قلب پایتخت می‌گوید

  پیش به سوی‌‌ آبـادانـی

  رضا افراسیابی- منطقه ما همواره به‌عنوان قدیمی‌ترین منطقه پایتخت مورد توجه ویژه مسئولان و شهروندان بوده است که همین موضوع کار را برای مدیریت شهری سخت‌تر می‌کند. مدیران شهری در منطقه ما باید به خوبی ظرفیت‌ها و کمبودها را شناسایی کنند و از ظرفیت‌های بالقوه قلب تهران برای جبران کمبودها استفاده کنند. هفته گذشته مراسم تودیع و معارفه «عابد ملکی» شهردار سابق منطقه و «پیمان حسینی محسنی» شهردار جدید منطقه برگزار شد. محسنی پیش از این هم در منطقه ما به‌عنوان قائم‌مقام شهردار فعالیت می‌کرد و در تمام حوزه‌های شهری تجربه دارد و با توجه به شناختش از محله‌ها می‌تواند سبب بهبود عملکرد مدیریت شهری در منطقه شود. با شهردار جدید منطقه که در حوزه‌های مختلف از جمله معاونت حمل‌ونقل ترافیک و فنی و عمران حضور داشته به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او از توجه ویژه مدیریت شهری به اماکن تاریخی و گردشگری و طرح نوسازی بافت فرسوده در منطقه گفت.

 • بازدید شبانه شهردار از هرندی
  ۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۱۵:۴۴

  دکتر نجفی: توانایی داریم از گسترش آسیب‌ها جلوگیری کنیم

  بازدید شبانه شهردار از هرندی

  «محمدعلی نجفی» شهردار تهران از محله‌های مولوی، بازار، شوش، اوراقچی‌ها، هرندی و... بازدید کرد و وضع آسیب‌های اجتماعی این محله‌ها را با حضور کارشناسان ارزیابی کرد.

 • کامی را شیرین‌کنید دلی را شاد
  ۱۳۹۶/۶/۸ - ۱۸:۲۸

  این اغذیه فروشی بخشی از درآمد روزانه‌اش را برای کمک به تحصیل کودکان کار «صبح رویش» اختصاص داده است

  کامی را شیرین‌کنید دلی را شاد

  فاطمه عسکری‌نیا- در میان هیاهوی این روزهای خیابان سی تیر و کسب و کارهای خوشمزه‌ای که در این خیابان به راه افتاده گروهی جمع هستند تا در کنار کسب و کار تازه نفسشان دستی هم بر سر کودکان‌کار در مدرسه صبح رویش بکشند و سهمی از این درآمد را برای آنها کنار بگذارند. نه کارشان را در بوق و کرنا کرده‌اند و نه تبلیغی برای آن انجام داده‌اند. کسی هم خبر ندارد با خرید از این مجموعه ناخواسته در چه کار خیر بزرگی سهیم می‌شود. تا وقتی که فیش پرداختی را دریافت می‌کند و با جمله «شما در تحصیل کودکان‌کار در مدرسه صبح رویش سهیم شدید.» جمله‌ای که لبخند را مهمان لب مشتریان می‌کند و باعث می‌شود تا بار دیگر طعم خوش همدلی را تجربه کنند. «روزبه فرقانی» از کاسبان سی‌تیر از اهدافشان در این کار برایمان می‌گوید.

 • مسجـد  امیر توپخانه
  ۱۳۹۶/۶/۸ - ۱۸:۲۳

  «نظام‌الدوله» نگینی بر تارک خیابان «ناظم الاطبا»ی جنوبی است

  مسجـد امیر توپخانه

  نگار ملایری- در گذشته‌های نه چندان دور می‌شد با کتیبه‌ای که روی آن نوشته شده بود: «گذشت چون که ز هجرت هزار و سیصد و ده/ بنای خانه نهاد به سان ابراهیم» پی به قدمت مسجد «نظام‌الدوله» برد. مسجد قدیمی ۸۶ ساله ‌ای که به دست «ابراهیم خان نظام‌الدوله» امیر توپخانه ساخته شد. مردی که هنوز تصویر چهره مقتدرش روی کاشی قدیمی بر سینه دیوار حیاط مسجد جا خوش کرده است. این مسجد که یادگاری از دوره قاجار است سال ۱۳۸۳ به ثبت آثار ملی ایران رسید. مسجدی قدیمی که در خیابان «ناظم الاطبا»ی جنوبی واقع شده و این روزها محل ارجاع کاسبان این منطقه است.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله