آرشیو مطالب

 • زندگی‌ام را از امام حسین(ع) دارم
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۳۷

  تجلیل از حاج «مهدی آصفی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) در خانه مداحان

  زندگی‌ام را از امام حسین(ع) دارم

  علی موسوی- حاج «مهدی آصفی» از اهالی محله «سنگلج» از شاگردان افرادی مثل حاج «محمد مرشدی»، حاج «حسن محمدی دولابی»، مرحوم «علامه» و حاج «حسین زاهد» است. این پیرغلام اهل‌بیت(ع) تألیف ۱۷ اثر مذهبی را در کارنامه خود دارد و در هیئت‌های قدیمی تهران مثل هیئت صنف بزازان و خیاطان به مدیحه‌سرایی می‌پردازد. سال‌ها پیش به سفارش استادش، حاج «محمد مرشدی» مبنی بر اینکه مداح باید‌‌کاری داشته باشد کتابفروشی «المهدی»(عج) را در خیابان «ایران» تأسیس کرد. این کتابفروشی با مجموعه‌ای از کتاب‌های مذهبی، عرفانی، تاریخی و ادبی محل حضور افراد بنامی مانند حاج «علی انسانی» و حاج «یدالله بهتاش» است. حاج مهدی سال‌ها مسئول اعزام کاروان‌ها به مکه و کربلا بود. هنوز هم با وجود ۷۰ سال سن در حسینیه‌های «فاطمیون» و «بنی فاطمه»(س) در کنار سخنرانی حجت‌الاسلام «هاشمی‌نژاد» و حجت‌الاسلام «سید ابوالقاسم شجاعی» به روضه‌خوانی و مداحی اباعبدالله‌الحسین(ع) می‌پردازد. به مناسبت تجلیل این پیرغلام اهل‌بیت(ع) درخانه مداحان با دوستان و همسایه‌هایش در محله ایران گفت‌وگو کردیم.

 • خرما فروش‌ها کام اهالی را تلخ کرده‌اند!
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۲۶

  بارگیری خودروهای سنگین، ترافیک و نزاع لفظی

  خرما فروش‌ها کام اهالی را تلخ کرده‌اند!

  مرضیه موسوی- خیابان «تختی» از ابتدای خیابان مولوی تا جنوبی‌ترین نقطه که به خیابان شوش می‌رسد سال‌هاست به‌عنوان بورس خرید و فروش خرما در تهران شناخته شده. در مغازه‌ها از خرمای مضافتی تا خرمای جنوب و خرماهای وارداتی و هر نوعی از این میوه را می‌توان پیدا کرد. حتی شیره خرما هم در بسیاری از مغازه‌ها به فروش می‌رسد. تا اینجای کار کسی گله‌ای از حضور این مغازه‌ها در خیابان تختی ندارد. با این حال حاشیه‌هایی هست که حضور صنف خرمافروش‌ها در تختی را برای اهالی محله با مزاحمت‌هایی همراه می‌کند. بزرگ‌ترین معضلی که سال‌هاست اهالی محله تختی با آن سر و کله می‌زنند‌ تردد و توقف خودروهای سنگین برای بارگیری در خیابان تختی است. ترافیک‌های طولانی و گاهی دعواهای لفظی ثمره حضور این مهمانان ناخوانده در محله است. طوری که در سال‌های اخیر خرمافروشی در محله تختی به یکی از مشاغل مزاحم تبدیل شده است.

 • باران آتش از زمین و آسمان می‌بارید
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۱۲

  چند روایت از عملیات آزادسازی خرمشهر به روایت رزمنده هم محله‌ای

  باران آتش از زمین و آسمان می‌بارید

  فاطمه عسگری نیا- قصه‌های زیادی درباره آزادی خرمشهر شنیده‌ایم. قصه‌هایی که همگی حکایت از استقامت و ایستادگی مردمی دارد که در نبرد تن به تن با دشمن کوتاه نیامدند و اجازه ندادند وجبی از خاک خرمشهر در دست غریبه‌ها بماند. خیلی از این قصه‌ها کتاب شدند مثل «دا». خیلی‌هایشان هم در سینه‌ها ماندند. در سینه رزمندگانی مثل حاج «علی نورافکن». کسی که در عملیات آزادسازی خرمشهر ۱۸ سال بیشتر نداشت. مهمان خاطراتش شدیم در باغ‌موزه دفاع مقدس. جایی که وقتی در آن قدم زد و نگاهی به اطرافش افتاد نفسی تازه کرد و زیر لب زمزمه کنان نوای معروف آزادی خرمشهر را خواند: «ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته / خون یارانت پر ثمر گشته» همین‌طور که با نگاه به وسایل جنگی و یادمان‌های دوران جنگ تحمیلی سفرش به خرمشهر را از سر می‌گیرد ما را مهمان ناگفته‌هایی می‌کند که تا امروز در سینه‌اش حفظ کرده است.

 •  اجناس فروخته شده پس گرفته می‌شود!
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۰۶

  گفت‌وگو با کاسب نمونه محله «مولوی»

  اجناس فروخته شده پس گرفته می‌شود!

  مرضیه موسوی- بقالی از صبح خروس‌خوان تا آخر شب باز است. هر ساعت یکی از شرکا پشت دخل می‌ایستد تا چراغ مغازه خاموش نماند؛ بقالی قدیمی محله مولوی که نبش کوچه قفلسازان قرار دارد و خوش خلقی‌های کاسب آن «علی صیفی» او را به‌عنوان کاسب نمونه به محله معرفی کرده است. صیفی بیش از ۲۳ سال است که این بقالی را اداره می‌کند و بیش از ۵۰ سال از سکونتش در کوچه قفلسازان و کوچه‌های آن حوالی می‌گذرد؛ درست از زمانی که در همین محله چشمش به جهان روشن شده است. بچه‌های محله دوستان همیشگی و مشتری‌های پر و پا قرص مغازه‌اش هستند. خودش می‌گوید: «بچه‌ها قلق دارند. باید به حرفشان با حوصله گوش داد. بچه‌های این محله همه با من رفیق هستند. پای بیشتر مشتریان ما را هم همین بچه‌ها به اینجا باز کرده‌اند.»

 • آخرین بازمانده جوانمـــردان
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۰۱

  گفت وگو با پهلوان «عباس زندی» که نخستین طلای قهرمان کشتی قهرمانی جهان را برای ایران به ارمغان آورد

  آخرین بازمانده جوانمـــردان

  فاطمه عسگری نیا- آخرین بازمانده کاروان ایران در المپیک سال ۱۳۴۸ لندن کسی نیست جز پهلوان «عباس زندی». مردی که در میان همه دوست و رفقای قدیمی‌اش به «پهلوون عباس» معروف است. دیگر امروز خیلی از سال‌های قهرمانی او می‌گذرد؛ پیرمردی که نه پاهایش قدرت گذشته را دارند و نه دست‌های لرزانش اما در برابر ضعف جسمانی‌اش مرام و خوی پهلوانی‌اش همان است که بود. پیرمردی که گاهی یاد کوچه و محله‌های قدیمی خودش را می‌کند و با حضور در آن خاطرات جوانی خود را پای بساط رفاقت‌های کهنه مرور می‌کند. روزی که در پاتوق پیشکسوتان ورزشی تهران قدیم یعنی در فروشگاه طریقت در جمع دوستان قدیمی حاضر شده بود به دیدارش رفتیم تا از قصه‌های پهلوانی‌اش برایمان بگوید. قصه‌هایی که بیش از آنکه خودش رغبتی برای بازگو کردنشان داشته باشد این رفقای قدیمی و مریدانش هستند که روایت می‌کنند.

 • سقاخانه ۱۳۶ ساله عباسعلی گمرکچی
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۳:۵۴

  دل را صفایی بده، شمعی روشن کن

  سقاخانه ۱۳۶ ساله عباسعلی گمرکچی

  مرضیه موسوی- سقاخانه «کربلایی عباسعلی» بیش از ۱۳۶ سال است که رهگذران را سیراب می‌کند و دخیل‌های پارچه‌ای آن حاجت بسیاری از مهمانان سقاخانه را روا کرده است. وجود سقاخانه‌ای به نام حضرت ابوالفضل(ع) در گوشه‌ـ‌ای از محله سنگلج بهانه‌ای شده برای اینکه هر سال در ایام ماه محرم کوچه شهید «اسدی منش» به تکیه‌ای برای عزاداری تبدیل شود. سقاخانه کل عباسعلی در سال ۱۳۸۶ به کمک کلیددار آنجا به ثبت ملی رسیده است. روی پیشانی سقاخانه، کنار آجرکاری‌های زیبا، روی کتیبه قدیمی تاریخ ۱۳۱۱ به‌عنوان سال مرمت سقاخانه معرفی شده است. سقاخانه کربلایی عباسعلی گمرکچی سال‌هاست میان اهالی محله شاپور ارج و منزلت دارد و اهالی محله آن را بخشی از هویت بازارچه می‌دانند.

 • آتش‌نشان مخترع
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۴۹

  حسین اسلامی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کند ربات امدادگر ساخته و برگزیده جشنواره خوارزمی شده است

  آتش‌نشان مخترع

  مرضیه موسوی- «حسین اسلامی» به تازگی در مقطع دکترا رشته الکترونیک در دانشگاه پذیرفته شده است. دختر این آتش‌نشان ۳۳ ساله ۳ ماهه است. ۱۲ سال است که سراغ علم رباتیک رفته و بیش از ۲۶ مدال و جایزه در مسابقات رباتیک به دست آورده؛ از جمله مسابقات ربوکاپ آزاد ایران و.... ۶ ثبت اختراع در کارنامه‌اش دارد و مقام دوم جشنواره خوارزمی را سال ۱۳۸۸ به خود اختصاص داده است. ربات امدادگر و ربات مریخ‌نورد از جمله ربات‌هایی است که او تاکنون ساخته. آخرین اختراعش حالا در مرحله تولید انبوه قرار دارد و آماده عرضه به بازار است؛ دستگاه دیجیتالی که در زمان بروز حوادث می‌تواند در مدیریت بهتر بحران به کار مدیران عملیات‌های امداد و نجات بیاید.

 • این تیمچه خون بهای قتل امیرکبیر است
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۴۴

  حاجب‌الدوله؛ چشمنوازترین تیمچه بازار، تاریخچه عجیبی دارد

  این تیمچه خون بهای قتل امیرکبیر است

  مرضیه رسولی- «تیمچه حاجب‌الدوله» یکی از پر نقش و نگارترین نقاط بازار تهران است و البته یکی از قدیمی‌ترین تیمچه‌های آن. راسته بازار کفاش‌ها، پشت درهای بزرگ چوبی تیمچه، میدانگاهی بزرگ با پنجره‌های ارسی و سقف مقرنس‌ و گچکاری شده به چشم می‌خورد. اینجا تیمچه «حاجب‌الدوله» است؛ تیمچه‌ای که ساخت آن به دوره ناصرالدین شاه برمی‌گردد و در طول دهه‌های گذشته تغییرات زیادی کرده است. «تیمچه در بازارهای ایران حیاطی است که چهار طرف آن مغازه یا اتاق وجود دارد.» این را روی دیوار ورودی تیمچه می‌توان دید به همراه توضیحی در مورد تاریخچه ساخت تیمچه حاجب‌الدوله؛ اطلاعات مختصری که کاسبان تیمچه و مشتریان بازار را با تاریخچه این نقطه از بازار تهران آشنا می‌کند. این روزها به بهانه‌های زیادی می‌توان راه را به سوی این تیمچه کج کرد؛ خرید لوازم خانگی و ظروف چینی و بلور، دیدن زیبایی‌های معماری بازار حاجب‌الدوله و آشنایی با بخشی از تاریخچه بازار تهران.

 • خبر شهادتم را ۳ بار خودم شنیدم!
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۳۹

  تجلیل از حاج «یونس حبیبی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) و جانباز دفاع‌مقدس در خانه مداحان

  خبر شهادتم را ۳ بار خودم شنیدم!

  عسگری نیا/ جواهری- وقتی می‌گوید یا اباعبدالله‌الحسین(ع) چنان‌ بند دلش پاره می‌شود که سیل اشک را بر ‌گونه‌هایش جاری می‌کند. احساس می‌کنیم سال ۱۳۶۰ است و ما در خاکریز هستیم؛ درست مثل آن وقت که برای دوستان شهیدش در دوکوهه مرثیه‌های عاشقانه سر می‌داد. اما ادبیات عاشقی این روزهای حاج «یونس‌حبیبی» درد است و نواهای سوزناکی که آرام روی تخت زمزمه می‌کندو پای یااباعبدالله(ع) گفتن‌هایش مادرجان دل می‌سپارد. البته غیر از مادر، همسر و گاهی فرزندش و برادرانش جای صدها نفری را که زمانی در مجلس روضه‌هایش می‌نشستند پر می‌کنند. جای جای بدنش یادگاری‌هایی از جنگ تحمیلی است. حاج یونس از دلتنگی‌های این روزهایش برایمان می‌گوید. از روزهای سختی که مجبور است به دلیل بیماری دور از خانه و خانواده سپری کند. نه می‌تواند بازیگوشی‌های «محمد طاها» را ببیند و نه به پسر بزرگش که این روزها داماد می‌شود کمک کند. دلش را از دنیا کنده و دلتنگی‌هایش برای رفقای شهیدش گذر زمان در این دنیا را برای او کند و تلخ کرده است. دلش این روزها در دوکوهه است و تنها آرزویش شهادت.

 • پاپوش ۲۵۰۰ ساله بپوش!
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۳۱

  کارآفرین منطقه ما نخستین آموزشگاه طراحی کفش ایرانی را راه انداخته است

  پاپوش ۲۵۰۰ ساله بپوش!

  فاطمه عسگری نیا- روزی که در ۱۸ سالگی وارد صنف کفش‌فروشی شد و به‌عنوان یک کارگر ساده به‌عنوان رویه‌ساز کفش در کارگاه کفاشی کارش را شروع کرد خودش هم فکر نمی‌کرد روزی روزگاری کفشی را به پا کند که دوخته دست خودش باشد و خیلی‌ها آرزوی داشتنش را کنند. صحبت از «محسن‌ پورسهی» طراح کفش‌های کماندار در ایران است. کفشی که طرح و مدلش برگرفته از کفش سربازان هخامنشی در ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش است. برای گپ‌وگفت با این کفاش هنرمند در منطقه راه دوری نمی‌رویم؛ در کوچه‌پسکوچه‌های ولی‌عصر(عج) مقابل سینمای اروپای سابق کوچه قدیمی و باریکی هست به نام کوچه «هاشمی» که ساختمان نما چوبی زیبایی پذیرای ماست. ساختمانی که به‌عنوان نخستین آموزشگاه طراحی کفش ایران به‌صورت علمی این روزها پذیرای جوانان علاقه‌مندی است که از راه‌های دور و نزدیک برای فراگرفتن این هنر بومی به‌صورت علمی خود را به این کارگاه می‌رسانند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله