آرشیو مطالب

 • ۴۰ سال بی‌رقیب در جمع گوش شکسته‌ها
  ۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۳:۳۱

  مرور خاطرات ایرج خورشیدفرد ، کشتی‌گیری که نیم قرن قبل ایران را در کشتی فرنگی صاحب عنوان کرد

  ۴۰ سال بی‌رقیب در جمع گوش شکسته‌ها

  قدیمی‌های شهرری هنوز روزی که «ایرج خورشیدفرد» قهرمان کشتی جهان را روی دوش گرفتند و او را تا خانه همراهی کردند از یاد نبرده‌اند. از آن روزها ۵۰سال می‌گذرد و همچنان اسطوره ورزش ایران و محله ما در بین پیشکسوتان کشتی می‌درخشد.

 • پیـراهن فروشی آقای سفیر!
  ۱۳۹۶/۴/۱۲ - ۱۵:۴۱

  کاسب هم محله‌ای ۱۷ جلد کتاب نوشته و دکترای برنامه ریزی آموزشی دارد

  پیـراهن فروشی آقای سفیر!

  سودابه رنجبر- دکتر «مهدی صفی‌نژاد» این روزها دور از هیاهوی زندگی شهری، دوران بازنشستگی را در بازار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) می‌گذراند و از اینکه می‌تواند در خلال فروش پیراهن و شلوار مردانه گفت و شنودی تأثیرگذار با جوان‌های تحصیلکرده داشته باشد خرسند است. او که حالا در کمال سادگی، صداقت و احترام کسب روزی می‌کند طی سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۶۰در اداره کل مطالعات و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش و دفتر کل تربیت معلم مسئولیت مستقیم در برنامه‌ریزی آموزشی کشورداشته است. دکتر صفی‌نژاد سال ۱۳۴۴برای پیشبرد اهداف برنامه‌ریزی آموزشی کشور به کشور هندوستان سفر کرد. مدتی هم بورسیه کشور انگلستان شد. او در این مدت سفیر یونسکو بود و با توجه با استانداردهای آموزشی یونسکو و در نظر گرفتن نیازهای آموزشی و امکانات مناطق بومی کشور در جذب و توسعه نیروی انسانی در هر منطقه تلاش می‌کرد و این مستلزم حضور فیزیکی و ارتباط رو در رو با اهالی مناطق بومی بود.

 • بچه ها پای درس عروسک ‌ها
  ۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۴:۰۳

  حسین ربیعی هنرمند اهل ری کارگاه تئاتر درمانی برای کودکان دارد

  بچه ها پای درس عروسک ‌ها

  سودابه رنجبر- او امروز اگرچه کارگردانی می‌کند، نمایشنامه‌نویس است و چندین نمایش تئاتر را روی صحنه برده است اما در هنرآئینی خیمه شب بازی حرف اول را می‌زند. تا به حال در ۱۵کشور خارجی نمایش خیمه شب بازی را روی صحنه برده است. حتی در کشور «چک» که مهد عروسک‌های نمایشی است؛ با عروسک‌های قجری‌اش درخشیده است. هنرمند هم‌محله‌ای ما وقتی داخل خیمه می‌رود، همزمان ۱۲عروسک را با نخ بازی می‌دهد و به جای همه حرف می‌زند. حسین ربیعی متولد ۱۳۴۸، دانش‌آموخته کارگردانی تئاتروکارشناس عروسکی است. او اکنون به‌عنوان کارشناس هنری در مدیریت فرهنگی هنری منطقه مشغول به فعالیت است. حسین ربیعی خودش را وقف بچه‌ها کرده است و آموزش‌هایی در مورد زندگی اجتماعی مثبت را با عروسک‌ها به بچه‌ها آموزش می‌دهد. صبح یک روز بهاری در فرهنگسرای ولا پای صحبت‌های این هنرمند هم‌محله‌ای‌مان نشستیم.

 • مرا عهــدی است با جانان
  ۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۴:۱۲

  «عبـاس نجمی»پس از شهادت فرزند جانبازش هر روز در حرم اذان می‌گوید

  مرا عهــدی است با جانان

  عطیه اکبری- نوشتن از حاج «عباس نجمی» پیرمرد خوش صدای ری آن هم در ۸۰سالگی‌اش کار راحتی نیست و باید همه حواست را شش دانگ جمع کنی تا چیزی را از قلم نیندازی. بنویسی که او ۱۷ سال است بعد از قرار عاشقانه‌ای که با پسر شهیدش در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در روز تشییع جنازه‌اش گذاشت، هر روز صدای اذان گفتن‌های دلنشینش در صحن و سرای حرم سیدالکریم(ع) چه زیبا طنین‌انداز می‌شود. باید در آستانه روز جانباز بنویسی و از قلم نیندازی که او سال‌ها پا به پای پسر جانبازش رنج کشید و پیر شد. مبادا فراموش کنی روایت قصه شهید «اکبر شاه‌کمالی» خواننده کاباره‌های زمان طاغوت را که حاج عباس به لطف خدا مسیر زندگی‌اش را تغییرداد. باید گفت که از دست به خیری‌های این پیرمرد ۸۰ ساله اهل دل ری و شاید مهم‌تر از آن اینکه او حالا در همین سن و سال یک کارآفرین نمونه است و در کشاکش همه مشکلات، چراغ کارخانه‌ای که از صفر تا صد کالای برقی ایرانی را تولید می‌کند روشن نگه داشته و می‌گوید: «استاندارد ما خدایی است.»

 • ما خادم بچه‌های هیئت هستیم
  ۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۱:۲۴

  پدر و مادر شهیدان قنبریان کمک به دیگران را بهترین راه برای رسیدن به آرامش می دانند

  ما خادم بچه‌های هیئت هستیم

  عطیه اکبری- دلخوشند به دلخوشی‌هایی که وقتی علیرضا و محمدرضا رفتند جایگزین خوبی برای همه نداشتن‌هایشان شدند. مادر خدمتگزار هیئت و پدر، مهمان دائمی مسجد محله ولی‌آباد شد و همنشین مهمانان خدا. مادر همین حالا در ۷۰سالگی هم کفش‌های هیئتی‌های هیئت ۱۴معصوم(ع) را جفت می‌کند، سقایی می‌کند و برایشان چای عشق می‌ریزد و همین است رمز سرزندگی‌اش در این سال‌ها. حاج غلامرضا هم صبح و ظهر و شب کلیددار مسجد است و پیرمرد ۸۰ساله دست به خیر محله که نمی‌تواند چشم ببندد بر نگرانی‌های خلق خدا و از کمک دریغی ندارد. خانه باصفا و ساده حاج غلامرضا در محله ولی‌آباد دل و جانت را تازه می‌کند. در آستانه سالگرد تولد پسر شهیدشان همنشین قصه‌های شنیدنی این خانواده می‌شویم. قصه‌هایی که از محمدرضای دست به خیر و علیرضای مهربان شروع می‌شود تا به فرزند شهید و همه آنچه از مهربانی پدرشهیدش به او ارث رسیده ختم می‌شود.

 • رقابت حاج محمد و پسران برای شهادتــ
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۲۲

  همراه با خاطرات خانواده شهیدان فاتحی

  رقابت حاج محمد و پسران برای شهادتــ

  عطیه اکبری- نوشتن از خانواده شهیدان «فاتحی» کار ساده‌ای نیست. نمی‌دانی از کجا شروع کنی و از کدامشان بگویی. از حاج «محمد فاتحی» پدر خانواده و مرد ساده زیست، مهربان و خیرخواهی‌هایش برای اهالی محله در عین نداری بگویی یا از «ننه غلام» مادر خانواده و جسارت مثال‌زدنی‌اش وقتی در غائله تیر سال ۱۳۶۴ محله ۱۳ آبان جسورانه و بدون واهمه از حمله منافقان چادر به کمر بسته بود و با چوبی در دست تکبیرگویان به منافقان حمله می‌کرد.

 • کار در چیت‌سازی تا پیشنمازی مسجد
  ۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۸:۱۷

  حجت‌الاسلام ذاکری، روحانی محبوب محله اقدسیه از خاطرات سال‌های دور می‌گوید

  کار در چیت‌سازی تا پیشنمازی مسجد

  سودابه رنجبر- حجت‌الاسلام محمدعلی ذاکری را اهالی محله اقدسیه ضمن تماس‌های تلفنی با دفترهمشهری محله به ما معرفی کردند. اهالی دلیل معرفی او را خلق خوب و رفتار مناسب با جوان‌ها و امانت‌داری‌شان می‌دانستند. حاج آقا ذاکری با توجه به اینکه در دهه هشتم زندگی‌اش قرار دارد با این همه برای ارتباط و امر به معروف جوان‌ها از فن‌آوری روز(تلگرام) به خوبی استفاده می‌کند. وقتی به دیدارحاج آقا ذاکری در محله اقدسیه رفتیم ویژگی‌های دیگری از شخصیت ایشان برایمان نمایان شد. او از سال ۱۳۴۸ اهالی شهرری را به سفر حج می‌برده و بیش از ۱۱۲ بار به مکه مشرف شده است. حاج آقا ذاکری متولد ۱۳۱۹ دانش‌آموخته مدرسه فیضیه و تحصیلات حوزوی او معادل کارشناسی ارشد است.

 • قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها
  ۱۳۹۵/۹/۱۵ - ۱۴:۳۶

  نگاهی به فعالیت‌های نویسنده و هنرمند اهل ری

  قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها

  رابعه تیموری - شاعر و داستان‌نویس است. رنگ و بوم و نقش و طرح را می‌شناسد و با جادوی قلمش گل‌های پرپر، نقوش اسلیمی، طرح‌های گل و مرغ یا ابر و بادهای پرپیچ و خم، زیبا و هنرمندانه روی کاغذ می‌نشینند، آثارش در تذهیب و نگارگری به بلوغ رسیده و مبتکر طرحی نو در نقره کوبی آیات قرآنی است. مهدی اشتری ۱۵سال پیش با انتشار کتاب «نقش قالب در هنر» به‌عنوان مؤلف نمونه کشور برگزیده شد و امسال از دهمین کتابش با عنوان «‌عشاق در زیر گیوتین داعش» رونمایی کرده است. انتشار و رونمایی این کتاب بهانه‌ای شد تا در گزارشی به آثار و فعالیت‌های این هنرمند ادیب شهرری بپردازیم.

 • تصویر وداع در‌آخریــن آینه
  ۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۲:۲۸

  دیدار با استاد آینه‌کاری که جوانی‌اش را صرف تزئین رواق‌های متبرکه کرده است

  تصویر وداع در‌آخریــن آینه

  محمد حسینی - با لباس‌کاری که متبرک و یادگار آینه‌کاری سرزمین کربلاست در صحن و سرای کربلای ایران با همان ظرافت، دقت و حوصله مشغول آینه‌کاری است و خیلی برای این لباس اهمیت و ارزش قائل است. کسی که برای پیدا کردنش در مسیر حرم از هر خادمی سراغش را گرفتم به نیکی از او یاد و او را استاد اول و کم‌نظیر آینه‌کاری معرفی می کند. استاد محمدرضا نوید، اکثر روزها و ثانیه‌های عمر خود را در حرم‌های شریف خاندان عصمت و طهارت ‌گذارنده و عمده این لحظات در بارگاه مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) صرف چیدن هزاران ‌مترمربع آینه کنار هم در گوشه گوشه حرم گذشته است. تمام آینه‌کاری حرم حاصل سال‌ها هنر این استاد قدیمی است که می‌گوید با اتمام آینه‌کاری این آستان از این حرفه خداحافظی می‌کند.

 •  مداح باید کفش جفت کند
  ۱۳۹۵/۷/۱۸ - ۱۳:۰۴

  خاطرات خاندان عبدالحمید از دیروز تا امروز همراه با حاج محمدعلی و دخترش

  مداح باید کفش جفت کند

  عطیه اکبری - خاطرات حاج عباسعلی عبدالحمید و تکیه میدان شهرری در سال‌های دهه ۳۰، چای ریختن‌ها، جارو زدن‌ها و کفش جفت کردن‌های پیرغلام اهل‌بیت(ع) را از زبان پسرش محمدعلی عبدالحمید، پیرغلام این روزهای ری می‌شنویم و دلمان غنج می‌رود برای حال و هوای آن روزها. قصه خاندان عبدالحمید شنیدنی است.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله