آرشیو مطالب

 • رقابت حاج محمد و پسران برای شهادتــ
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۲۲

  همراه با خاطرات خانواده شهیدان فاتحی

  رقابت حاج محمد و پسران برای شهادتــ

  عطیه اکبری- نوشتن از خانواده شهیدان «فاتحی» کار ساده‌ای نیست. نمی‌دانی از کجا شروع کنی و از کدامشان بگویی. از حاج «محمد فاتحی» پدر خانواده و مرد ساده زیست، مهربان و خیرخواهی‌هایش برای اهالی محله در عین نداری بگویی یا از «ننه غلام» مادر خانواده و جسارت مثال‌زدنی‌اش وقتی در غائله تیر سال ۱۳۶۴ محله ۱۳ آبان جسورانه و بدون واهمه از حمله منافقان چادر به کمر بسته بود و با چوبی در دست تکبیرگویان به منافقان حمله می‌کرد.

 • کار در چیت‌سازی تا پیشنمازی مسجد
  ۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۸:۱۷

  حجت‌الاسلام ذاکری، روحانی محبوب محله اقدسیه از خاطرات سال‌های دور می‌گوید

  کار در چیت‌سازی تا پیشنمازی مسجد

  سودابه رنجبر- حجت‌الاسلام محمدعلی ذاکری را اهالی محله اقدسیه ضمن تماس‌های تلفنی با دفترهمشهری محله به ما معرفی کردند. اهالی دلیل معرفی او را خلق خوب و رفتار مناسب با جوان‌ها و امانت‌داری‌شان می‌دانستند. حاج آقا ذاکری با توجه به اینکه در دهه هشتم زندگی‌اش قرار دارد با این همه برای ارتباط و امر به معروف جوان‌ها از فن‌آوری روز(تلگرام) به خوبی استفاده می‌کند. وقتی به دیدارحاج آقا ذاکری در محله اقدسیه رفتیم ویژگی‌های دیگری از شخصیت ایشان برایمان نمایان شد. او از سال ۱۳۴۸ اهالی شهرری را به سفر حج می‌برده و بیش از ۱۱۲ بار به مکه مشرف شده است. حاج آقا ذاکری متولد ۱۳۱۹ دانش‌آموخته مدرسه فیضیه و تحصیلات حوزوی او معادل کارشناسی ارشد است.

 • قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها
  ۱۳۹۵/۹/۱۵ - ۱۴:۳۶

  نگاهی به فعالیت‌های نویسنده و هنرمند اهل ری

  قلمی برای تصویر‌ارزش‌ها

  رابعه تیموری - شاعر و داستان‌نویس است. رنگ و بوم و نقش و طرح را می‌شناسد و با جادوی قلمش گل‌های پرپر، نقوش اسلیمی، طرح‌های گل و مرغ یا ابر و بادهای پرپیچ و خم، زیبا و هنرمندانه روی کاغذ می‌نشینند، آثارش در تذهیب و نگارگری به بلوغ رسیده و مبتکر طرحی نو در نقره کوبی آیات قرآنی است. مهدی اشتری ۱۵سال پیش با انتشار کتاب «نقش قالب در هنر» به‌عنوان مؤلف نمونه کشور برگزیده شد و امسال از دهمین کتابش با عنوان «‌عشاق در زیر گیوتین داعش» رونمایی کرده است. انتشار و رونمایی این کتاب بهانه‌ای شد تا در گزارشی به آثار و فعالیت‌های این هنرمند ادیب شهرری بپردازیم.

 • تصویر وداع در‌آخریــن آینه
  ۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۲:۲۸

  دیدار با استاد آینه‌کاری که جوانی‌اش را صرف تزئین رواق‌های متبرکه کرده است

  تصویر وداع در‌آخریــن آینه

  محمد حسینی - با لباس‌کاری که متبرک و یادگار آینه‌کاری سرزمین کربلاست در صحن و سرای کربلای ایران با همان ظرافت، دقت و حوصله مشغول آینه‌کاری است و خیلی برای این لباس اهمیت و ارزش قائل است. کسی که برای پیدا کردنش در مسیر حرم از هر خادمی سراغش را گرفتم به نیکی از او یاد و او را استاد اول و کم‌نظیر آینه‌کاری معرفی می کند. استاد محمدرضا نوید، اکثر روزها و ثانیه‌های عمر خود را در حرم‌های شریف خاندان عصمت و طهارت ‌گذارنده و عمده این لحظات در بارگاه مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) صرف چیدن هزاران ‌مترمربع آینه کنار هم در گوشه گوشه حرم گذشته است. تمام آینه‌کاری حرم حاصل سال‌ها هنر این استاد قدیمی است که می‌گوید با اتمام آینه‌کاری این آستان از این حرفه خداحافظی می‌کند.

 •  مداح باید کفش جفت کند
  ۱۳۹۵/۷/۱۸ - ۱۳:۰۴

  خاطرات خاندان عبدالحمید از دیروز تا امروز همراه با حاج محمدعلی و دخترش

  مداح باید کفش جفت کند

  عطیه اکبری - خاطرات حاج عباسعلی عبدالحمید و تکیه میدان شهرری در سال‌های دهه ۳۰، چای ریختن‌ها، جارو زدن‌ها و کفش جفت کردن‌های پیرغلام اهل‌بیت(ع) را از زبان پسرش محمدعلی عبدالحمید، پیرغلام این روزهای ری می‌شنویم و دلمان غنج می‌رود برای حال و هوای آن روزها. قصه خاندان عبدالحمید شنیدنی است.

 • گلیم برای خودم فرش برای طلبه‌ها
  ۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۱۹:۳۴

  با خاطرات حجت‌الاسلام زمانی امام جماعت محله سرتخت همراه شده‌ایم

  گلیم برای خودم فرش برای طلبه‌ها

  رابعه تیموری- تصور می‌کردیم گفت‌وگو با کسی که با بزرگان کشور رفیق گرمابه و گلستان بوده و در همه حوادث سیاسی شهرری نشانی از او وجود دارد، آداب و تعارفاتی رسمی داشته باشد. اما وقتی به خانه ساده و درویشی حجت‌الاسلام رمضانعلی زمانی نجف‌آبادی پا می‌گذاریم و او با لحن پدرانه و خودمانی‌اش به ما خوشامد می‌گوید، همه پندارهایمان فرو می‌ریزد.

 • تیماردارجانبازان قطع نخاع محله
  ۱۳۹۵/۵/۱۰ - ۱۲:۲۷

  با خاطرات پدر شهيدان نيكوحرف از همنشینی با طیب حاج‌رضایی تا دفتر شعر پیرمرد همراه شدیم

  تیماردارجانبازان قطع نخاع محله

  عطيه اكبري- ۸۵ ساله شده اما حافظه خوبي دارد و وقتي پاي حرف‌هايش مي‌نشينيم دلمان آرام مي‌گيرد. از روزهاي كودكي‌اش و درد يتيمي شروع مي‌كند، از مرارت‌هايش براي رزق حلال و از طيب حاج رضايي و آيت‌الله ‌فيروز‌آبادي مي‌گويد تا به پسرها مي‌رسد. بريده بريده حرف مي‌زند. گاهي از اصغر و شيطنت‌هاي دوست داشتني‌اش مي‌گويد، گاهي از محمدتقي ۱۳ ساله و مظلوميتش، گاهي هم از محمود كه برايش پدري كرده بود. حاج قاسم نيكوحرف را همه با اين عنوان كه پدر ۳ شهيد است مي‌شناسند اما هيچ‌كسی نمي‌گويد كه محمدتقي و محمود بچه‌هاي يتيم برادران حاج قاسم بودند كه حاجي برايشان پدري كرده است، چون محمود و محمدتقي با پسرهاي ديگر او فرقي نداشتند. حاج قاسم روزگاري طبع شعر داشت اما از وقتي خبر شهادت محمدتقي را شنيد ديگر دست و دلش به شعر گفتن نرفت. اما اين شعر مصداق حال اين پيرمرد دوستداشتني است «وقتي رسيد داغ پسرها يكي يكي / خم شد قامت پدر دو تا دوتا‌»

 • مسير رستگاري
  ۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۰۸:۴۵

  پدر شهيدان شايسته، باني کارهای خير است

  مسير رستگاري

  رابعه تيموري - تصاوير شهيد محمد ابراهيم و شهيد مجيد را از روي ديوار پذيرايي برداشته‌اند تا علي با ديدن آنها دلتنگي و بي‌قراري نكند. ناراحتي قلب و ريه، دل و دماغي براي حاج محمدحسن نگذاشته، اما چيزي كه بيشتر از بيماري او را آزار مي‌دهد، احوال ناخوش علي است. اين روزها بيماري روحي علي شديدتر شده و مدتي است او را در بيمارستان بستري كرده‌اند. ۲ پسر از ۴ فرزند پسر حاج محمدحسن و خاورخانم شهيد شده‌اند و علی در دوران مبارزات انقلاب، آسيب روحي ديده است. ما ساعتي مهمان خانواده شهيدان شايسته بوديم و حكايت زندگي پرفراز و نشيب آنها را شنيديم.

 • لحاف همدلی بر سرمای زندگی
  ۱۳۹۵/۴/۲۰ - ۱۱:۰۰

  گفت‌وگو با ندافي كه اهالي او را به امانتداري مي‌شناسند

  لحاف همدلی بر سرمای زندگی

  سودابه رنجبر- پيرمرد با قامتي كشيده، كنار دكانش ايستاده است. شايد ۸۰ سالي داشته باشد. اول صبح است و هنوز از آب و جاروي جلو مغازه، چند دقيقه‌اي نگذشته كه مرد ميانسالي ماشين خود را درست جلو مغازه او پارك مي‌كند، و به سرعت صندوق عقب را بالا مي‌زند و چند كيسه پر از پارچه سفيد پنبه را بيرون مي‌كشد و به پيرمرد مي‌دهد و مي‌گويد: «عمو ۳تا تشك و يك لحاف بچه است.»

 • کارآفرینی حالم را خوب می‌کند
  ۱۳۹۵/۳/۳۰ - ۱۶:۳۸

  گفت‌وگو با خانم دكتري که به دنبال توسعه مشاغل خانگی برای بانوان است

  کارآفرینی حالم را خوب می‌کند

  انسیه اسماعیلی- اهل كرمان است و حدود ۱۰ سالي مي‌شود كه ساكن يكي از محله‌هاي شهرري شده است و با آنكه تازه وارد سن ۳۰ سالگي شده اما تاكنون به تنهايي در اين كلانشهر توانسته گليمش را از آب بيرون بكشد.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله