آرشیو مطالب

 • اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند
  ۱۳۹۵/۹/۶ - ۱۰:۲۰

  گفت‌وگو با مرجع عالیقدر آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی»

  اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند

  فرهاد کنکاش - ساکنان محله قیام به سکونت عالمی وارسته در محله خود افتخار می‌کنند. مرجع عالیقدری که از فقهای برجسته شهر تهران محسوب می‌شود و از شاگردان مبارز امام خمینی(ره) بوده است. آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی» سال۱۳۴۷ به دستور ساواک از شهر مقدس قم خارج شد و از همان سال تاکنون در محله قیام زندگی می‌کند. ایشان با وجود فشار نیروهای طاغوت، فعالیت‌های انقلابی را در همین محله شروع کرد و حوزه علمیه امام ‌القائم(عج) را در خیابان مشهدی رحیم راه‌اندازی کرده است. حوزه‌ای که همه ساله ده‌ها طلبه را به درجه اجتهاد می‌رساند و طلبه‌های زیادی در آن درس می‌خوانند. آیت‌الله ‌علم‌الهدی در این مرکز که با در کوچکی به منزل شخصی‌اش راه دارد شخصاً به سؤالات و شبهات مراجعان پاسخ می‌دهد و اهالی می‌دانند که هرزمان به‌خصوص در نمازهای یومیه که به راهنمایی وی در هر زمینه‌ای احتیاج داشته باشند در خانه‌اش به روی آنها باز است. سری به حوزه علمیه امام القائم(عج) زدیم و با این مرجع عالیقدر درباره فعالیت‌هایش در محله قیام و مشکلاتی که این محله دارد گفت‌وگو کردیم.

 • مدرسه و حوزه را با دست خالی ساخت
  ۱۳۹۵/۸/۲۲ - ۱۳:۲۵

  درباره سلوک ماندگار عارف عالیقدر آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان

  مدرسه و حوزه را با دست خالی ساخت

  هوشنگ صدفی - سخن گفتن از آیت‌الله ‌شیخ «علی‌اکبر برهان» بعد از گذشت ۵۵سال از فوت او کمی دشوار است. چون اغلب کسانی که ایشان را از نزدیک دیده یا درک کرده‌اند اکنون مرحوم شده‌اند. البته همچنان شیخ و فعالیت‌های مؤثر او در ذهن و قلب مردم به یادگار مانده است. پرورش شاگردان نامدار و بافضیلتی مانند آیت‌الله ‌شیخ احمد مجتهدی تهرانی، حاج آقا مجتبی تهرانی، آیت‌الله ‌شیخ محمدرضا مهدوی کنی، آیت‌الله ‌سیدمحمدحسین مرتضوی لنگرودی، حاج سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی، حاج شیخ علی پهلوانی معروف به سعادت‌پرور و حاج شیخ حسین انصاریان از جمله میراث گرانقدر این عالم ربانی در حوزه تربیت مبلغان دینی است. در گفت‌وگو با تربیت‌یافتگان مکتب عشق آیت‌الله ‌برهان به سبک زندگی و فعالیت‌های ماندگار او می‌پردازیم.

 • نیازمندان را زیر بال‌وپر می‌گرفت
  ۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۳۲

  حجت‌الاسلام «سیدعبدالهادی علم‌الهدی» از کارهای خیر پدرش در محله «قیام» می‌گوید

  نیازمندان را زیر بال‌وپر می‌گرفت

  «آبمنگل» محله‌ای است که همه را به یاد داش مشتی‌ها و جوانان باغیرت و متعصبی می‌اندازد که در دوران قبل از انقلاب اسلامی با لوطی‌گری از محله و مردمش مثل خواهر و برادران خود محافظت می‌کردند و بعد از انقلاب اسلامی هم اسمی از خود در جبهه‌ها بر جای گذاشتند. در این محله کوچه کم‌عرض اما باصفای «کردبچه» هم یادآور شهیدی مؤمن و انقلابی از خطه کردستان است که با رشادت در میدان جنگ تحمیلی بر افتخارات این محله جنوبی تهران افزود. در دل همین کوچه تنگ مدرسه‌ای هست که همه ساله طلبه‌های زیادی تربیت می‌کند تا برای تبلیغ دین مبین اسلام تلاش کنند. مدرسه‌ای که ساخت آن آرزوی دیرینه سید والامقامی بود که فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش زبانزد همگان بود اما آرزویش محقق نشد تا اینکه فرزندش به آرزوی او جامه عمل پوشید و اسمش را در تابلو این مدرسه قاب کرد. در مدرسه علمیه «آیت‌الله ‌سیدمحمد علم‌الهدی»(ره) پای صحبت حجت‌الاسلام «سید عبدالهادی علم‌الهدی» نشستیم تا از فعالیت‌های این حوزه علمیه و خدمات پدر بزرگوارش در محله قیام (آبمنگل سابق) آشنا شویم.

 • ۹۰ سال است سیگار نمی‌فروشیم
  ۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۰۱

  راه و رسم قدیمی‌ترین سقط فروش محله ما

  ۹۰ سال است سیگار نمی‌فروشیم

  مریم قاسمی - اوستا «کریم پازوکی» صاحب قدیمی‌ترین عطاری و سقط‌فروشی منطقه که به جز مرام مردمداری و انصاف در کسب و کارش به سلامت و جان شهروندان اهمیت می‌دهد به هیچ عنوان سیگار نمی‌فروشد و به درآمد و روزی‌اش قانع است و شکر می‌کند. در گوشه مغازه کاغذ کاهی و قدیمی دیده می‌شود که روی آن نوشته شده: «سیگار نداریم» اکنون پس از سال‌ها کسب و کار در خیابان «صاحب جمع» محله «شوش» اهالی می‌دانند که یافتن سیگار در مغازه اوستا کریم محال است و این نوشته بیشتر به کار افرادی می‌آید که بومی و ساکن محله نیستند و مشتری گذری هستند. خاندان پازوکی چندین نسل در این عطاری کار کرده‌اند. پدربزرگ و پدرش در این مغازه باصفا روزگار گذرانده‌اند. با اوستا کریم که لبخند از چهره‌اش محو نمی‌شود در مغازه عطاری و سقط‌فروشی‌اش همصحبت شدیم تا با شیوه کسب و کار و تعامل او با اهالی بیشتر آشنا شویم.

 • دست پدر و مادرت را ببوس محبوب خدا می‌شوی
  ۱۳۹۵/۷/۲۴ - ۱۲:۰۵

  حاج«حسین دیده ور» باستانی کار، رزمنده قدیمی و نیکوکارمحله آبشار بین اهالی محبوبیت زیادی دارد

  دست پدر و مادرت را ببوس محبوب خدا می‌شوی

  مریم قاسمی / رضا نیکنام - قد بلند و چهارشانه، با سبیل های پهن تاب خورده، سینه پهن وستبر، موهای بلند وسفید رنگ و هیبتی که آدم را یاد پهلوانان قدیم می اندازد. وقتی در خیابان های محله آبشار( به زبان محلی ها آبشور) راه می افتد، صدای سلام وعلیک کسبه و اهالی با او سکوت محله را می شکند:« پهلوان خداقوت...بفرمایید یک چای میهمان ما باشید...از زورخانه چه خبر؟...

 • صدایت را وقف امام حسین(ع) کن
  ۱۳۹۵/۷/۱۴ - ۱۷:۵۱

  گفت‌وگو با حاج «حسین خلج» پیرغلام و شاعر اهل‌بیت(ع)

  صدایت را وقف امام حسین(ع) کن

  هوشنگ صدفی- صدای یکنواخت چرخ خیاطی در مغازه کوچک طنین افکنده است. پیرمرد شال سبزرنگ راه راهی روی پیراهن آبی انداخته است.

 • شورانگیزترین نوحه‌خوانی‌ام برای کارتن‌خواب‌ها بود
  ۱۳۹۵/۷/۱۴ - ۱۷:۳۷

  گفت و گویی متفاوت با رسول نجفیان درباره عزاداری‌های محرم

  شورانگیزترین نوحه‌خوانی‌ام برای کارتن‌خواب‌ها بود

  لیلا باقری- «رسول نجفیان» از معدود هنرمندانی‌ست که بدون هیچ ادا و اصولی می‌توانی به او زنگ بزنی، قرار مصاحبه بگذاری و بدون اینکه استرس فوت شدن اوقاتش را داشته ‌باشی از گپ زدن با او لذت ببری. حتی اگر یک روز پرکار و شلوغ را پشت سر گذاشته باشد و صدایش از خستگی دورگه شده باشد.

 • بابا جون! اومدیم که بریم
  ۱۳۹۵/۷/۷ - ۱۵:۵۷

  سبک زندگی مرشد چلویی به روایت عبدالرضا مانیان، از بازاریان قدیمی تهران

  بابا جون! اومدیم که بریم

  کوچه‌پسکوچه‌های بازار آهنگرها و پله‌های نوروزخان و مسجدجامع به یاد دارد که هر روز صبح تاریک روشن و گرگ و میش مردی، با عبایی شتری رنگ بر دوش و عرق‌چین مشکی بر سر و لباده‌ای در بر و محاسن سپیدی به رنگ برف و چشمانی نافذ و صورتی به‌صورت انسان و بینی خوش فرم بدون عصا با دستمال ابریشمی که غالباً درون آن یک قابلمه بود، از آن گذرها با طنین سکینه و وقار و آرامش و یقینی که خود را همیشه در حضور می‌دید، عبور می‌کرد.

 • خیلی از کافه روها را مسجدی کرد
  ۱۳۹۵/۷/۳ - ۱۲:۰۹

  روایت سید مهدی طالقانی از اخلاق و منش پدرش

  خیلی از کافه روها را مسجدی کرد

  رضا نیکنام- «مرحوم آیت‌الله ‌طالقانی بسیارخوش‌مشرب بود. طوری که آدم دوست داشت همیشه همراهش باشد. سعی نمی‌کرد با زور و تحکم حرفش را به کرسی بنشاند؛ همیشه از شیوه‌های اقناعی استفاده می‌کرد و به ...

 • سوسك سياه «شهيد چمران» را تعمیر کردم!
  ۱۳۹۵/۶/۱۰ - ۱۲:۳۵

  مكانيك قدیمی كوچه «درختي»:

  سوسك سياه «شهيد چمران» را تعمیر کردم!

  ليلاباقري- پيرمرد ۷۸ ساله‌ سرحال خيابان «ري» هنوز هم بنزهاي قديمي را تعمير مي‌كند. حاج «مصطفي يحيايي‌فر» كه از كودكي ساكن كوچه «درختي» است در ۱۵سالگي شاگرد خط۱۲شركت واحد شد. شركتي كه روزي ۵ تومان براي ...

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله