آرشیو مطالب

 • زندگی‌با صدای زنگ شمس‌العماره شروع می‌شد
  ۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۲:۱۶

  سفر به طهران قدیم به همراه «خسرو معتضد» تاریخ پژوه

  زندگی‌با صدای زنگ شمس‌العماره شروع می‌شد

  فاطمه عسگری نیا- «خسرو معتضد» مرد خوش‌زبانی که قصه‌های تاریخی‌اش در برنامه شب‌های تاریخی‌ خیلی‌ها را پای این جعبه جادویی می‌نشاند تا با روایت‌های او سفری کنند به دل تاریخ. معتضد که ۱۵۰ کتاب را در حوزه تاریخ نگارش کرده از فعالان حوزه رسانه هم است و به‌عنوان خبرنگار در خیلی از روزنامه‌های کثیرالانتشار سابقه قلم زدن دارد. پژوهش‌های تاریخی او در آن سوی مرزها هم طرفداران خاص خود را دارد. او متولد ۳۰ خرداد سال ۱۳۲۱ در خیابان «سیروس» است. آن‌وقت‌ها که همراه پدر و مادرش در محله «سرچشمه» ساکن بودند او در ۵ سال اول زندگی به سر می‌برد اما خاطره‌هایی دارد از شمس‌العماره که شنیدنش خالی از لطف نیست. برای شنیدن قصه‌های تاریخی منطقه میزبان این پژوهشگر تاریخی شدیم در خانه قدیمی و تاریخی مدرس؛ جایی که او را به گفته خودش در دل تاریخ قرار داد. زیبایی‌های این خانه قدیمی برایش قابل باور نبود به‌طوری‌که بارها تکرار کرد: «باورم نمی‌شود در دل کوچه‌پسکوچه‌های تنگ این محله چنین بهشتی پنهان باشد.»

 • همچنان عاشق و خستگی ناپذیر
  ۱۳۹۶/۲/۹ - ۱۵:۲۷

  دیدار با «مجتبی شاکری» از یادگاران دفاع مقدس در آستانه روز جانباز

  همچنان عاشق و خستگی ناپذیر

  علی جواهری- برخلاف برخی افراد که وقتی صاحب مقامی می‌شوند نمی‌توان به آنها دسترسی داشت هربار که با او تماس بگیری بدون لحظه‌ای انتظار جواب می‌دهد و با صبوری به حرف‌هایت گوش می‌دهد و نهایت تلاشش را برای رفع مشکل انجام می‌دهد. وقتی هم که رودررو صحبت می‌کنیم لبخندی بر چهره دارد و با گرمی خاصی صحبت می‌کند.‌گویی سالیان سال است آدم را می‌شناسد یا آشنایی نزدیکی با هم داریم. «مجتبی شاکری» عضو شورای اسلامی شهر تهران بچه‌محل ماست. او سال‌های زیادی در خانه پدری‌اش در محله «پامنار» زندگی کرده است. او سابقه حضور در هیئت مؤسس و شورای مرکزی جمعیت ایثارگران را دارد و اکنون سمت دبیر کلی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی را پس از سردار حاج «محمد اسماعیل کوثری» عهده‌دار است. شاکری متولد سال ۱۳۳۷ در ۲رشته پژوهشگری جامعه‌شناسی و حقوق قضایی، مقطع کارشناسی را طی کرده و کارشناسی ارشد را در رشته اطلاعات استراتژیک به پایان رسانده است. او پیش از انقلاب اسلامی از اعضای گروه توحیدی صف بود که توسط شهید «محمد بروجردی» اداره می‌شد. مجتبی شاکری ششمین فرزند خانواده است. خانواده‌ای که اصالتش به لاریجان مازندران می‌رسد. آقامج

 • مکتب قرآن پر پروازشان شد
  ۱۳۹۶/۱/۱۹ - ۱۰:۱۸

  دیدار با خانواده شهیدان «مجتبی» و «محمدرضا غلامی»

  مکتب قرآن پر پروازشان شد

  فاطمه عسگری نیا- قصه قصه بچه‌محل‌های قدیمی ماست. شهیدان «مجتبی» و «محمدرضا غلامی». آنقدر بچه‌های آرام و سر به راهی بودند که کسی درمحله خاطره‌ای از بازیگوشی‌های کودکانه‌شان ندارد. شهید مجتبی غلامی متولد دوم اردیبهشت سال ۱۳۴۵ بود و برادرش، محمدرضا بهمن سال۱۳۴۷ به دنیا می‌آید. برادر بزرگ‌تر در جنگ تن به تن نیروهای ایرانی و عراقی در خرمشهر، سال ۱۳۶۱ درحالی که ۱۷ ساله بود به شهادت می‌رسد و محمدرضا وقتی ۱۹ ساله بود در عملیات کربلای ۵ شلمچه به خیل شهیدان می‌پیوندد. سال نو بهانه خوبی بود تا ضمن عید دیدنی با خانواده این شهیدان پای حرف‌های آنها بنشینیم و از خاطراتشان درباره ۲شهید بشنویم. حاج «ابوالفتح غلامی» پدر این شهیدان بزرگوار را همه اهالی محله به‌عنوان پیرغلام محله و خادم قرآن می‌شناسند. سابقه این عنوان هم برمی‌گردد به کلاس‌های آموزش قرآنی که حاجی از قبل از انقلاب اسلامی در خانه‌اش دایر می‌کرد و ۲شهیدش هم بزرگ شده همین مکتب بودند. شهدایی که در کلاس درس قرآن پدر رشد کردند و بزرگ شدند و راه زندگی را از قرآن فرا گرفتند.

 •  هرگز صیغه طلاق نخوانده‌ام
  ۱۳۹۶/۱/۱۹ - ۱۰:۰۱

  گفت‌وگو با امام جماعت مسجد گلشن صاحب قدیمی‌ترین دفتر ازدواج منطقه ۱۲

  هرگز صیغه طلاق نخوانده‌ام

  مرضیه موسوی- آیت‌الله «سیدمحمدرضا غروی» را هم اهالی بازار تهران می‌شناسند و هم روحانیون و طلاب حوزه‌های علمیه. خودش می‌گوید که در کار قماش بوده. او حجره‌ پارچه‌فروشی در بازار حضرتی دارد. حجره‌ای که هنوز هم توسط پسرش اداره می‌شود. آیت‌الله‌زاده است و پدرش «سید مهدی غروی» هم در همین خانه قدیمی در خیابان «حمام گشن» که این روزها به نام خیابان «شهید بالاگر» شناخته می‌شود سکونت داشته. دومین نماینده امام خمینی(ره) در تهران و مسئول دریافت و جمع‌آوری وجوه مردمی امام(ره) در تهران، دفتر ازدواجی در همین خانه دارد که در آن جاری شدن صیغه طلاق ممنوع است. آیت‌الله ‌سید محمدرضا غروی متولد سال ۱۲۹۷ است و هر روز نمازهای ۵گانه را در مسجد گلشن اقامه می‌کند. او بیش از ۶۰ سال امام جماعت این مسجد است. در همین خانه قدیمی در محله گلشن بزرگ شده و همین‌جا ازدواج کرده و صاحب فرزند و بعدها عروس و داماد و نوه شده. دل کندن از این محله برایش راحت نیست به حرمت سلام و علیکی که با قدیمی‌های بازار حضرتی و محله گلشن دارد. و البته وصیت پدرش که او را پابند این کوچه و محله کرده است.

 • نذر نوار برای ضبط و تکثیر صدای امام(ره)
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۷

  مجموعه‌دار نوارهای مذهبی از روزهای پرالتهاب انقلاب می‌گوید

  نذر نوار برای ضبط و تکثیر صدای امام(ره)

  پارسا مهر- انقلابیون با روش‌های مختلفی به مبارزه با رژیم طاغوت می‌پرداختند. حاج «عباس محمدی» معروف به «گل‌محمدی» که صاحب یکی از بزرگ‌ترین مجموعه نوارهای کاست مذهبی و تعداد زیادی از نوارهای سخنان امام(ره) در مجموعه شخصی‌اش است، نوارهای مذهبی را برای مقابله با مخالفت‌های رژیم در ممنوعیت فعالیت هیئت‌ها، ضبط و تکثیر و از این طریق نوای روضه را وارد خانه‌ها می‌کرد. مجموعه‌دار نوارهای مذهبی متولد سال ۱۳۱۲ و اصلیتش برای شهرستان الیگودرز، دهستان فین جاپلق است. او درباره فعالیت‌هایش در دوران انقلاب اسلامی می‌گوید: «خوب می‌دانستم با ضبط صدای مداحان بنام آن دوران مثل مرحوم کافی می‌توانم روضه‌های سیدالشهدا(ع) را وارد خانه کنم. خیلی‌ها سعی کردند مرا از این کار منصرف کنند ولی من به کاری که انجام می‌دادم ایمان داشتم.»

 • درگیری در فیضیه
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۳

  امام جماعت مسجد «قندی» از واقع ۱۵خرداد می‌گوید

  درگیری در فیضیه

  هوشنگ صدفی- حجت‌الاسلام «سیدجواد حسینی» امام جماعت مسجد یکی از مبارزان انقلاب اسلامی است. او بعد از مرحوم آیت‌الله ‌ایروانی در محله تختی روشنگری‌ها و فعالیت‌های گسترده‌ای برای‌‌‌‌ ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی کرده است. حجت‌الاسلام حسینی درطول انقلاب اسلامی از سوی سلطنت‌طلب‌ها مورد هجوم قرار می‌گیرد و ۲ فرزندش را از دست می‌دهد. مهاجمان که در غیاب او به مسجد رفته بودند اتومبیل او را آتش می‌زنند و به منزلش حمله و در و پنجره منزل را تخریب می‌کنند. در این ماجرا زنش سقط جنین می‌کند و بچه خردسال دیگرش زیردرچوبی کشته می‌شود. اما حاج سید جواد، دست از آرمان‌های انقلابی برنمی‌دارد تا اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی می‌رسد. او با کوله‌باری از تجربه یکی از قاضیان خوشنام این مملکت است.

 • فکر کردند شهید شدم
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۲

  جانباز روزهای خون و قیام از خاطرات حضور در راهپیمایی‌های انقلابی می‌گوید

  فکر کردند شهید شدم

  حسن حسن زاده- غلاف فلزی گلوله‌ای که سال‌هاست در سرش جا خوش کرده، یک دوچرخه قدیمی و چند اعلامیه تمام خاطراتش از ایام پیروزی انقلاب اسلامی را با هم پیوند می‌دهد. دوران نوجوانی‌اش در تظاهرات و راهپیمایی‌های انقلابی گذشت و جوانی‌اش هم در جبهه‌های نبرد علیه رژیم بعثی سپری شد. جانباز سرافرازی که پس از اصابت گلوله به سرش در راهپیمایی اول محرم سال ۱۳۵۷، عشق و علاقه‌اش به وطن و انقلاب اسلامی را یکبار دیگر در ایام دفاع‌مقدس ثابت کرد و ترکش‌های متعددی که سال‌هاست مهمان پاهایش شده گواه این عشق و علاقه است. در آستانه سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سراغ «محمدعلی محفوظی» جانباز ۶۵‌درصد ایام انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس رفتیم و پای خاطراتش از روزهای خون و قیام نشستیم.

 • وظیفه ما رساندن صدای انقلاب به جهان بود
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۰

  گفت‌وگو با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق اقتصاد:

  وظیفه ما رساندن صدای انقلاب به جهان بود

  مرضیه موسوی- صدای مبارزات انقلابی بیرون از مرزهای ایران هم شنیده می‌شد. به‌خصوص از اوایل دهه ۵۰ و با حضور اعضای انجمن اسلامی دانشجویان در گوشه گوشه جهان. افرادی که معتقد بودند: «جهان باید می‌فهمید که در ایران چه خبر است.» این در و آن در زدن‌های اعضای فعال این انجمن مبارز کارهای بزرگی در خارج از خاک ایران رقم زد. یکی از این کارها پخش برنامه «نوار سری» در شبکه‌های امریکایی بود؛ صدایی که در آن شاه از کشتار مردم می‌گفت. دکتر «محمدجواد ایروانی» از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ وزیر اقتصاد بوده در دهه ۵۰ از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان امریکا‌ـ کانادا بود. او متولد سال ۱۳۳۲، فرزند کوچک‌تر آیت‌الله «یوسف ایروانی» است. با او در خانه پدری‌‌اش در محله «تختی»، خیابان «مولوی» به گفت‌وگو نشستیم؛ خانه‌ای که این روزها به‌عنوان «فرهنگ خانه ایروانی» درهای آن به روی اهالی محله باز است. دکتر ایروانی می‌گوید: «یکی از بهترین دیدارهای ما در انجمن اسلامی در امریکا جلسه‌هایی بود که با دکتر شهید بهشتی داشتیم. ایشان با چنان قاطعیتی از پیروزی انقلاب اسلامی صحبت می‌کردند که همه ما آن را

 • آقاجان! زلزله آمده باید رفت
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۳۳

  مرور خاطرات یکی از همراهان امام(ره) در نوفل لوشاتو

  آقاجان! زلزله آمده باید رفت

  فاطمه عسگری نیا- این روزها هم که مویی سفید کرده از خاطرات خوب دوران انقلاب اسلامی به‌عنوان فصل سپید زندگی‌اش یاد می‌کند. «احمد علاقبند» می‌گوید که بعد از فعالیت‌های انقلابی در شورای انقلاب، مرکز تحقیقات اسلامی و وزارت ارشاد بازنشسته شده و حالا هر روز خاطرات این دوران را مرور می‌کند. او که متولد سال ۱۳۳۴ است از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل در رشته شهرسازی راهی فرانسه و این سفر می‌شود مبدأ شروع جدی فعالیت‌های انقلابی‌اش. فعالیت‌هایی که او را در دوران حضور امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو به یکی از افراد نزدیک به بنیانگذار انقلاب اسلامی در این کشور تبدیل کرد. به نحوی که حالا حرف‌های زیادی برای گفتن درباره مدیریت انقلاب اسلامی توسط امام(ره) از پاریس دارد. برای اینکه همراه این انقلابی مبارز چند برگ از کتاب خاطرات انقلاب اسلامی را ورق بزنیم ساعتی با حاج احمد به گفت‌وگو نشستیم.

 • اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند
  ۱۳۹۵/۹/۶ - ۱۰:۲۰

  گفت‌وگو با مرجع عالیقدر آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی»

  اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند

  فرهاد کنکاش - ساکنان محله قیام به سکونت عالمی وارسته در محله خود افتخار می‌کنند. مرجع عالیقدری که از فقهای برجسته شهر تهران محسوب می‌شود و از شاگردان مبارز امام خمینی(ره) بوده است. آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی» سال۱۳۴۷ به دستور ساواک از شهر مقدس قم خارج شد و از همان سال تاکنون در محله قیام زندگی می‌کند. ایشان با وجود فشار نیروهای طاغوت، فعالیت‌های انقلابی را در همین محله شروع کرد و حوزه علمیه امام ‌القائم(عج) را در خیابان مشهدی رحیم راه‌اندازی کرده است. حوزه‌ای که همه ساله ده‌ها طلبه را به درجه اجتهاد می‌رساند و طلبه‌های زیادی در آن درس می‌خوانند. آیت‌الله ‌علم‌الهدی در این مرکز که با در کوچکی به منزل شخصی‌اش راه دارد شخصاً به سؤالات و شبهات مراجعان پاسخ می‌دهد و اهالی می‌دانند که هرزمان به‌خصوص در نمازهای یومیه که به راهنمایی وی در هر زمینه‌ای احتیاج داشته باشند در خانه‌اش به روی آنها باز است. سری به حوزه علمیه امام القائم(عج) زدیم و با این مرجع عالیقدر درباره فعالیت‌هایش در محله قیام و مشکلاتی که این محله دارد گفت‌وگو کردیم.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله