آرشیو مطالب

 • نذر نوار برای ضبط و تکثیر صدای امام(ره)
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۷

  مجموعه‌دار نوارهای مذهبی از روزهای پرالتهاب انقلاب می‌گوید

  نذر نوار برای ضبط و تکثیر صدای امام(ره)

  پارسا مهر- انقلابیون با روش‌های مختلفی به مبارزه با رژیم طاغوت می‌پرداختند. حاج «عباس محمدی» معروف به «گل‌محمدی» که صاحب یکی از بزرگ‌ترین مجموعه نوارهای کاست مذهبی و تعداد زیادی از نوارهای سخنان امام(ره) در مجموعه شخصی‌اش است، نوارهای مذهبی را برای مقابله با مخالفت‌های رژیم در ممنوعیت فعالیت هیئت‌ها، ضبط و تکثیر و از این طریق نوای روضه را وارد خانه‌ها می‌کرد. مجموعه‌دار نوارهای مذهبی متولد سال ۱۳۱۲ و اصلیتش برای شهرستان الیگودرز، دهستان فین جاپلق است. او درباره فعالیت‌هایش در دوران انقلاب اسلامی می‌گوید: «خوب می‌دانستم با ضبط صدای مداحان بنام آن دوران مثل مرحوم کافی می‌توانم روضه‌های سیدالشهدا(ع) را وارد خانه کنم. خیلی‌ها سعی کردند مرا از این کار منصرف کنند ولی من به کاری که انجام می‌دادم ایمان داشتم.»

 • درگیری در فیضیه
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۳

  امام جماعت مسجد «قندی» از واقع ۱۵خرداد می‌گوید

  درگیری در فیضیه

  هوشنگ صدفی- حجت‌الاسلام «سیدجواد حسینی» امام جماعت مسجد یکی از مبارزان انقلاب اسلامی است. او بعد از مرحوم آیت‌الله ‌ایروانی در محله تختی روشنگری‌ها و فعالیت‌های گسترده‌ای برای‌‌‌‌ ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی کرده است. حجت‌الاسلام حسینی درطول انقلاب اسلامی از سوی سلطنت‌طلب‌ها مورد هجوم قرار می‌گیرد و ۲ فرزندش را از دست می‌دهد. مهاجمان که در غیاب او به مسجد رفته بودند اتومبیل او را آتش می‌زنند و به منزلش حمله و در و پنجره منزل را تخریب می‌کنند. در این ماجرا زنش سقط جنین می‌کند و بچه خردسال دیگرش زیردرچوبی کشته می‌شود. اما حاج سید جواد، دست از آرمان‌های انقلابی برنمی‌دارد تا اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی می‌رسد. او با کوله‌باری از تجربه یکی از قاضیان خوشنام این مملکت است.

 • فکر کردند شهید شدم
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۲

  جانباز روزهای خون و قیام از خاطرات حضور در راهپیمایی‌های انقلابی می‌گوید

  فکر کردند شهید شدم

  حسن حسن زاده- غلاف فلزی گلوله‌ای که سال‌هاست در سرش جا خوش کرده، یک دوچرخه قدیمی و چند اعلامیه تمام خاطراتش از ایام پیروزی انقلاب اسلامی را با هم پیوند می‌دهد. دوران نوجوانی‌اش در تظاهرات و راهپیمایی‌های انقلابی گذشت و جوانی‌اش هم در جبهه‌های نبرد علیه رژیم بعثی سپری شد. جانباز سرافرازی که پس از اصابت گلوله به سرش در راهپیمایی اول محرم سال ۱۳۵۷، عشق و علاقه‌اش به وطن و انقلاب اسلامی را یکبار دیگر در ایام دفاع‌مقدس ثابت کرد و ترکش‌های متعددی که سال‌هاست مهمان پاهایش شده گواه این عشق و علاقه است. در آستانه سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سراغ «محمدعلی محفوظی» جانباز ۶۵‌درصد ایام انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس رفتیم و پای خاطراتش از روزهای خون و قیام نشستیم.

 • وظیفه ما رساندن صدای انقلاب به جهان بود
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۰

  گفت‌وگو با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق اقتصاد:

  وظیفه ما رساندن صدای انقلاب به جهان بود

  مرضیه موسوی- صدای مبارزات انقلابی بیرون از مرزهای ایران هم شنیده می‌شد. به‌خصوص از اوایل دهه ۵۰ و با حضور اعضای انجمن اسلامی دانشجویان در گوشه گوشه جهان. افرادی که معتقد بودند: «جهان باید می‌فهمید که در ایران چه خبر است.» این در و آن در زدن‌های اعضای فعال این انجمن مبارز کارهای بزرگی در خارج از خاک ایران رقم زد. یکی از این کارها پخش برنامه «نوار سری» در شبکه‌های امریکایی بود؛ صدایی که در آن شاه از کشتار مردم می‌گفت. دکتر «محمدجواد ایروانی» از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ وزیر اقتصاد بوده در دهه ۵۰ از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان امریکا‌ـ کانادا بود. او متولد سال ۱۳۳۲، فرزند کوچک‌تر آیت‌الله «یوسف ایروانی» است. با او در خانه پدری‌‌اش در محله «تختی»، خیابان «مولوی» به گفت‌وگو نشستیم؛ خانه‌ای که این روزها به‌عنوان «فرهنگ خانه ایروانی» درهای آن به روی اهالی محله باز است. دکتر ایروانی می‌گوید: «یکی از بهترین دیدارهای ما در انجمن اسلامی در امریکا جلسه‌هایی بود که با دکتر شهید بهشتی داشتیم. ایشان با چنان قاطعیتی از پیروزی انقلاب اسلامی صحبت می‌کردند که همه ما آن را

 • آقاجان! زلزله آمده باید رفت
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۳۳

  مرور خاطرات یکی از همراهان امام(ره) در نوفل لوشاتو

  آقاجان! زلزله آمده باید رفت

  فاطمه عسگری نیا- این روزها هم که مویی سفید کرده از خاطرات خوب دوران انقلاب اسلامی به‌عنوان فصل سپید زندگی‌اش یاد می‌کند. «احمد علاقبند» می‌گوید که بعد از فعالیت‌های انقلابی در شورای انقلاب، مرکز تحقیقات اسلامی و وزارت ارشاد بازنشسته شده و حالا هر روز خاطرات این دوران را مرور می‌کند. او که متولد سال ۱۳۳۴ است از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل در رشته شهرسازی راهی فرانسه و این سفر می‌شود مبدأ شروع جدی فعالیت‌های انقلابی‌اش. فعالیت‌هایی که او را در دوران حضور امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو به یکی از افراد نزدیک به بنیانگذار انقلاب اسلامی در این کشور تبدیل کرد. به نحوی که حالا حرف‌های زیادی برای گفتن درباره مدیریت انقلاب اسلامی توسط امام(ره) از پاریس دارد. برای اینکه همراه این انقلابی مبارز چند برگ از کتاب خاطرات انقلاب اسلامی را ورق بزنیم ساعتی با حاج احمد به گفت‌وگو نشستیم.

 • اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند
  ۱۳۹۵/۹/۶ - ۱۰:۲۰

  گفت‌وگو با مرجع عالیقدر آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی»

  اهالی قیام در کارخیر پیشقدم هستند

  فرهاد کنکاش - ساکنان محله قیام به سکونت عالمی وارسته در محله خود افتخار می‌کنند. مرجع عالیقدری که از فقهای برجسته شهر تهران محسوب می‌شود و از شاگردان مبارز امام خمینی(ره) بوده است. آیت‌الله «سیدعبدالجواد علم‌الهدی‌خراسانی» سال۱۳۴۷ به دستور ساواک از شهر مقدس قم خارج شد و از همان سال تاکنون در محله قیام زندگی می‌کند. ایشان با وجود فشار نیروهای طاغوت، فعالیت‌های انقلابی را در همین محله شروع کرد و حوزه علمیه امام ‌القائم(عج) را در خیابان مشهدی رحیم راه‌اندازی کرده است. حوزه‌ای که همه ساله ده‌ها طلبه را به درجه اجتهاد می‌رساند و طلبه‌های زیادی در آن درس می‌خوانند. آیت‌الله ‌علم‌الهدی در این مرکز که با در کوچکی به منزل شخصی‌اش راه دارد شخصاً به سؤالات و شبهات مراجعان پاسخ می‌دهد و اهالی می‌دانند که هرزمان به‌خصوص در نمازهای یومیه که به راهنمایی وی در هر زمینه‌ای احتیاج داشته باشند در خانه‌اش به روی آنها باز است. سری به حوزه علمیه امام القائم(عج) زدیم و با این مرجع عالیقدر درباره فعالیت‌هایش در محله قیام و مشکلاتی که این محله دارد گفت‌وگو کردیم.

 • مدرسه و حوزه را با دست خالی ساخت
  ۱۳۹۵/۸/۲۲ - ۱۳:۲۵

  درباره سلوک ماندگار عارف عالیقدر آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان

  مدرسه و حوزه را با دست خالی ساخت

  هوشنگ صدفی - سخن گفتن از آیت‌الله ‌شیخ «علی‌اکبر برهان» بعد از گذشت ۵۵سال از فوت او کمی دشوار است. چون اغلب کسانی که ایشان را از نزدیک دیده یا درک کرده‌اند اکنون مرحوم شده‌اند. البته همچنان شیخ و فعالیت‌های مؤثر او در ذهن و قلب مردم به یادگار مانده است. پرورش شاگردان نامدار و بافضیلتی مانند آیت‌الله ‌شیخ احمد مجتهدی تهرانی، حاج آقا مجتبی تهرانی، آیت‌الله ‌شیخ محمدرضا مهدوی کنی، آیت‌الله ‌سیدمحمدحسین مرتضوی لنگرودی، حاج سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی، حاج شیخ علی پهلوانی معروف به سعادت‌پرور و حاج شیخ حسین انصاریان از جمله میراث گرانقدر این عالم ربانی در حوزه تربیت مبلغان دینی است. در گفت‌وگو با تربیت‌یافتگان مکتب عشق آیت‌الله ‌برهان به سبک زندگی و فعالیت‌های ماندگار او می‌پردازیم.

 • نیازمندان را زیر بال‌وپر می‌گرفت
  ۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۳۲

  حجت‌الاسلام «سیدعبدالهادی علم‌الهدی» از کارهای خیر پدرش در محله «قیام» می‌گوید

  نیازمندان را زیر بال‌وپر می‌گرفت

  «آبمنگل» محله‌ای است که همه را به یاد داش مشتی‌ها و جوانان باغیرت و متعصبی می‌اندازد که در دوران قبل از انقلاب اسلامی با لوطی‌گری از محله و مردمش مثل خواهر و برادران خود محافظت می‌کردند و بعد از انقلاب اسلامی هم اسمی از خود در جبهه‌ها بر جای گذاشتند. در این محله کوچه کم‌عرض اما باصفای «کردبچه» هم یادآور شهیدی مؤمن و انقلابی از خطه کردستان است که با رشادت در میدان جنگ تحمیلی بر افتخارات این محله جنوبی تهران افزود. در دل همین کوچه تنگ مدرسه‌ای هست که همه ساله طلبه‌های زیادی تربیت می‌کند تا برای تبلیغ دین مبین اسلام تلاش کنند. مدرسه‌ای که ساخت آن آرزوی دیرینه سید والامقامی بود که فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش زبانزد همگان بود اما آرزویش محقق نشد تا اینکه فرزندش به آرزوی او جامه عمل پوشید و اسمش را در تابلو این مدرسه قاب کرد. در مدرسه علمیه «آیت‌الله ‌سیدمحمد علم‌الهدی»(ره) پای صحبت حجت‌الاسلام «سید عبدالهادی علم‌الهدی» نشستیم تا از فعالیت‌های این حوزه علمیه و خدمات پدر بزرگوارش در محله قیام (آبمنگل سابق) آشنا شویم.

 • ۹۰ سال است سیگار نمی‌فروشیم
  ۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۰۱

  راه و رسم قدیمی‌ترین سقط فروش محله ما

  ۹۰ سال است سیگار نمی‌فروشیم

  مریم قاسمی - اوستا «کریم پازوکی» صاحب قدیمی‌ترین عطاری و سقط‌فروشی منطقه که به جز مرام مردمداری و انصاف در کسب و کارش به سلامت و جان شهروندان اهمیت می‌دهد به هیچ عنوان سیگار نمی‌فروشد و به درآمد و روزی‌اش قانع است و شکر می‌کند. در گوشه مغازه کاغذ کاهی و قدیمی دیده می‌شود که روی آن نوشته شده: «سیگار نداریم» اکنون پس از سال‌ها کسب و کار در خیابان «صاحب جمع» محله «شوش» اهالی می‌دانند که یافتن سیگار در مغازه اوستا کریم محال است و این نوشته بیشتر به کار افرادی می‌آید که بومی و ساکن محله نیستند و مشتری گذری هستند. خاندان پازوکی چندین نسل در این عطاری کار کرده‌اند. پدربزرگ و پدرش در این مغازه باصفا روزگار گذرانده‌اند. با اوستا کریم که لبخند از چهره‌اش محو نمی‌شود در مغازه عطاری و سقط‌فروشی‌اش همصحبت شدیم تا با شیوه کسب و کار و تعامل او با اهالی بیشتر آشنا شویم.

 • دست پدر و مادرت را ببوس محبوب خدا می‌شوی
  ۱۳۹۵/۷/۲۴ - ۱۲:۰۵

  حاج«حسین دیده ور» باستانی کار، رزمنده قدیمی و نیکوکارمحله آبشار بین اهالی محبوبیت زیادی دارد

  دست پدر و مادرت را ببوس محبوب خدا می‌شوی

  مریم قاسمی / رضا نیکنام - قد بلند و چهارشانه، با سبیل های پهن تاب خورده، سینه پهن وستبر، موهای بلند وسفید رنگ و هیبتی که آدم را یاد پهلوانان قدیم می اندازد. وقتی در خیابان های محله آبشار( به زبان محلی ها آبشور) راه می افتد، صدای سلام وعلیک کسبه و اهالی با او سکوت محله را می شکند:« پهلوان خداقوت...بفرمایید یک چای میهمان ما باشید...از زورخانه چه خبر؟...

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله