آرشیو مطالب

 • ماجرای کلنل وطن‌دوست و ترانه‌ بنان
  ۱۳۹۵/۸/۱۲ - ۱۰:۱۹

  ماجرای کلنل وطن‌دوست و ترانه‌ بنان

  لیلا باقر- «کلنل تقی‌خان پسیان» از خانواده‌ای تاریخی و ریشه‌دار است که در قفقاز زندگی می‌کردند اما بعد از ماجرای تجزیه آن از ایران حاضر نمی‌شوند تحت سلطه روس‌ها زندگی کنند و به ایران می‌آیند. این طایفه کرد در تبریز ساکن می‌شوند و اغلبشان شغل‌های نظامی را انتخاب می‌کنند و مورد توجه شخصیت‌هایی مثل امیرکبیر هم قرار می‌گیرند. شاید تحصیل در شهری که از پیشروان مشروطه است اندیشه‌های مشروطه‌خواهی، آزادی‌خواهی و ایران‌پرستی را در ذهن کلنل قوت می‌بخشد.

 • همزیستی ناخواسته با غول‌هاي آهني
  ۱۳۹۵/۵/۱۹ - ۱۰:۰۸

  دكل‌هاي برق فشارقوي زندگي اهالي محله‌های خاک‌سفید، حكيميه و شمیران‌نو را تهديد مي‌كند

  همزیستی ناخواسته با غول‌هاي آهني

  پريسا نوري- حتي اگر حواستان را جمع نكنيد و گوش به صداي اطراف نسپاريد، صداي وزوز آرامي را در پس زمينه شلوغي‌هاي خيابان اتحاد از همان پياده‌رو ورودي خيابان مي‌شنويد كه احساس سنگيني در شما و هر رهگذر ديگري ايجاد مي‌كند. صدايي كه اهالي محله‌هاي شرقي منطقه سال‌هاست با آن مأنوس شده‌اند و به اين سمفوني كوك جريان برق، همسايگي ديرينه دارند. همنشيني با دكل‌هاي برق فشارقوي سال‌هاست كه اهالي بخش‌هايي از محله‌هاي خاك‌سفيد، جواديه و حكيميه را با مشكلاتي مواجه كرده و موجب گله آنها شده و آنها خواستار رسيدگي به اين موضوع و رفع آن هستند.

 • قصه عشق است و آتش می‌زند
  ۱۳۹۵/۵/۱۲ - ۰۸:۳۰

  به مناسبت روز خبرنگار به دیدار خانواده شهيد خبرنگار و مستندساز مدافع حرم رفته‌ایم

  قصه عشق است و آتش می‌زند

  در بدو ورود به خانه جا مي‌خوري! كنار ديوار ايستاده پشت سه‌پايه دوربين در حال فيلمبرداري؛ آنقدر زنده است كه سعي مي‌كني مرتب‌تر بنشيني و از هر حركت اضافه خودداري كني. هر طرف كه سر مي‌چرخاني، چهره خندانش را در قاب مي‌بيني. بعد از ۳ سال هنوز در هر گوشه خانه، حضور آقا هادي احساس مي‌شود. همسر و دخترش دلشان نمي‌خواهد از اين خانه بروند و خانه را مانند زماني كه آقا هادي به شهادت نرسيده بود، حفظ كرده‌اند. گويا بعد از ۳ سال هنوز بوي آقا هادي در اين خانه استشمام مي‌شود و سايه‌اش هنوز بر سر همسر و دخترش است.

 • بلبلي كه پر كشيد
  ۱۳۹۵/۵/۶ - ۰۷:۱۶

  فرزند حاج رضا مهاجراني پيرغلام معروف شرق تهران از سبك زندگي پدرش مي‌گويد

  بلبلي كه پر كشيد

  حسن حسن‌زاده - قاب عكس كوچكي كه روبان مشكي رنگ مورب روي گوشه‌اش، چهره پيرمرد خوش‌چهره داخل قاب را پوشانده، حالا تقريباً يك سالي مي‌شود كه روي ميز گوشه اتاق قرار دارد.

 • حال خوش سگ ها در لویزان
  ۱۳۹۵/۵/۵ - ۰۹:۳۷

  جمعي از اهالي محله كوهسار حامي حيوانات رهاشده در معابر هستند

  حال خوش سگ ها در لویزان

  منير گرجي - «با حيوانات مهربان باشيم.» ديدن اين جمله روي كاغذ نصب‌شده بر روي شيشه يك خودرو در محله تهرانپارس، بهانه كافي براي كنجكاوي و همراه شدن با بانويي است كه از چند سال پيش تاكنون با همراهي دوستانش از هیچ تلاشي براي كمك به حيوانات رهاشده در معابر و جنگل‌هاي منطقه، دريغ نمي‌كند. افرادي كه ارتباط خوبي با حيوانات دارند و هم و غمشان رفع مشكلات جسمي و تغذيه‌اي اين گروه از حیوانات است.

 • دورهمي بي‌موبايل و غيبت!
  ۱۳۹۵/۵/۵ - ۰۸:۴۸

  جمعي از بانوان محله تهرانپارس هر دو هفته يكبار كنارهم جمع مي‌شوند

  دورهمي بي‌موبايل و غيبت!

  پريسا نوري- اگر از بزرگ‌تر‌ها درباره مهماني‌هاي دوران كودكي‌شان بپرسيم، حتماً خاطرات زيادي از دور هم جمع شدن‌هاي فاميلي برايمان تعريف مي‌كنند. دورهمي‌هايي كه دست‌كم هفته‌اي يكبار با حضور همه اعضاي فاميل در خانه يكي از بزرگ‌ترها در ‌‌نهايت سادگي و به دور از تجملات برگزار مي‌شد تا ديدار‌ها تازه شود و كوچك و بزرگ از حال هم باخبر شوند.

 • آقای پلیس گزارش می‌دهد
  ۱۳۹۵/۲/۱۴ - ۱۳:۲۸

  آقای پلیس گزارش می‌دهد

  معصومه مهدياني- تنوع فرهنگي و پراكندگي جغرافيايي موجب شده تا چهارمين تكه پايتخت به لحاظ امنيتي نيز شرايط متفاوتي داشته باشد. به‌طوري‌كه نوع جرائم در محله‌هاي مختلف، با توجه به بافت و سطح زندگي اهالي تغيير مي‌كند.

 • این دل پاک
  ۱۳۹۴/۹/۱۸ - ۱۵:۳۰

  ديدار با خانواده شهید مدافع حرم به پاس رشادت‌هاي فرزندشان؛ محمدحسین مرادی

  این دل پاک

 • حاج وجيه‌الله‌ نيازمند «امن يجيب» ماست
  ۱۳۹۴/۸/۲۷ - ۱۲:۳۶

  پير‌ترين خادم مساجد منطقه در بستر بيماري

  حاج وجيه‌الله‌ نيازمند «امن يجيب» ماست

  بعد از ۷۹ سال، مدتي است كه حاجي پا‌هايش را به ‌اجبار دراز كرده است. هيچ‌كسي به ياد ندارد كه پيرمرد، لحظه‌اي آرام و قرار داشته باشد. چه آن زماني كه در روستا ساكن بوده و چه سال‌هايي كه به تهران مهاجرت كرده است. رختخواب بيماري حاج وجيه‌الله ‌به‌ اجبار بعد از ۲ سكته پياپي مغزي و قلبي در اتاق كوچكش پهن‌ شده است. حاجي همه عمر در «رزن همدان» كشاورزي كرده و‌ همانجا خادم مسجد بوده و اذان مي‌گفته و قرآن و دعا مي‌خوانده است تا اينكه ۱۲ سال قبل بعد از فوت همسرش، پسرش را برمي‌دارد و به تهران مي‌آيد. شخصي او را به مسجد معرفي مي‌كند و خادم يكي از مساجد منطقه مي‌شود. حاج «وجيه‌الله‌ حكاني» ۷۹ ساله فردي است كه از سوي امور مساجد به‌عنوان پير‌ترين خادم مسجد منطقه به ما معرفي شده است كه او اين روزها حال و روز خوبي ندارد.

 • رفيقان مي‌روند نوبت به‌ نوبت
  ۱۳۹۴/۸/۶ - ۱۱:۰۴

  هفته گذشته يكي از ديگر از جانبازان شهرك شاهد به ياران شهيدش پيوست

  رفيقان مي‌روند نوبت به‌ نوبت

  «‌اواخرگوشش كمي سنگين شده بود. صبح‌ها كه مي‌خواست اخبار گوش كند به‌سختي مي‌شنيد، مي‌گفتم: «صداي تلويزيون را بلند‌تر كن.» جواب مي‌داد: «همسايه كناري شب‌كار است و بنده خدا صبح خسته به خانه برمي‌گردد و مي‌خواهد استراحت كند. دوست ندارم برايش مزاحمت ايجاد كنم.» اين‌قدر حواسش به همه‌چيز بود كه نمي‌خواست حقي از كسي ضايع شود. اينها را «زينب ميرزاآقا» دختر جانباز شهيد كربلايي «محمدرضا ميرزاآقا» مي‌گويد كه هفته گذشته بعد از سال‌ها تحمل سختي و رنج به ياران شهيدش پيوست. به ديدار خانواده‌اش در شهرك شاهد رفتيم و نگاهي كوتاه بر زندگي اين شهيد داشتيم. اين مطلب اداي دين كوچكي است به اين شهيد بزرگ محله‌مان.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله