آرشیو مطالب

 • آن روز مبـارک
  ۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۱۵:۱۵

  نگاهی به زندگی «شیخ جواد» محققی که روز تولد حضرت عبدالعظیم(ع) را مشخص کرد

  آن روز مبـارک

  سودابه رنجبر - هر سال در چهارم ربیع‌الثانی ولادت حضرت عبدالعظیم(ع) جشن گرفته می‌شود. سالروز تولد و وفات حضرت عبدالعظیم(ع) براساس تحقیق و پژوهش شیخ جواد شاه عبدالعظیمی تعیین شده است.مرحوم حاج شیخ جواد بن مهدی شاه عبدالعظیمی شریف رازی لاریجانی نوه حاج ملا علی کنی است. اسناد قدیمی وقف‌نامه‌ها و موقوفاتی که آقا شیخ جواد شاه عبدالعظیمی متولی آن بوده است درموزه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) نگهداری می‌شود. همچنین سندی وجود دارد که نشان می‌دهد آقاشیخ جواد شاه عبد‌العظیمی متولی آستان حضرت سیدالکریم(ع) بوده است. جالب است بدانیم که نواده‌های شیخ جواد همچنان در شهرری زندگی می‌کنند و امروز اهالی شهرری آنها را به نام خانواده «رضوی امیری» می‌شناسند.

 • روزگار پاییزی باغ همت پیر
  ۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۲:۲۱

  حاج موسی و اهالی کوچه امام حسن عسکری(ع)، در زمینی متروکه بوستان ساخته‌اند

  روزگار پاییزی باغ همت پیر

  رابعه تیموری - وقتی از خیابان صفائیه وارد کوچه امام حسن عسکری(ع) می‌شویم، بعد از مسجد امام حسن عسکری(ع) و مجتمع فرهنگی شهید غیوری، کوچه عریض می‌شود و شیبی ملایم به خود می‌گیرد. این سرازیری را که می‌گذرانیم، باغ گلی باصفا پیش روی ماست که در دامن صخره‌ای بلند و باابهت سر برآورده است. درختان توت و یاس و کاج روی پلکانی که از سنگ سخت تراشیده شده، قد کشیده‌اند و برگ‌های زرد پاییزی در کنارلاله عباسی‌های بنفش ‌ریز و رزهای سفید ترکیب زیبایی به وجود آورده‌اند. در کنار تخته سنگ صاف و صیقلی مستطیل شکل بزرگی که کنار یکی از پلکان‌های ورودی بوستان قرار گرفته و خطوطی شبیه متن کتیبه روی آن نقش بسته، تابلویی با عنوان بوستان «همت پیر» نصب شده است. این کتیبه را شهرداری منطقه به پاس زحماتی که حاج موسی شاهملکی برای ایجاد و ‌آبادی بوستان کشیده، در این مکان قرار داده است. حاج موسی از ساکنان کوچه امام حسن عسکری(ع) است. او و اهالی کوچه با عشق این بوستان را ساخته‌اند، اما این روزها اتفاقات ناخوشایندی دامنگیر بوستان شده که آنها را دلگیر کرده است. گزارش زیر درباره سرگذشت بوستان همت پیر و حال و روز امروزش است.

 • عکاسی که قاجار را روایت کرد
  ۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۲:۱۹

  عکاسی که قاجار را روایت کرد

  لیلا باقری - در آرامستان ارتدوکس روس‌ها حوالی خیابان «پاسدار» گمنامیم و میان قبرها می‌گردیم. آرامستانی با ۱۲۰ سال قدمت با یکی دو مقبره خانوادگی به سبک‌های متفاوت معماری و صلیب‌های ایستاده روی قبور. یک مقبره شبیه به کلیسایی کوچک از سنگ مرمر برای کسی مشهور به شاهزاده گرجی و دیگری با معماری ایرانی و سقفی فیروزه‌ای با هفت کاسه معلق برای خانواده علی‌اکبر شیدایی. کسی که گفته می‌شود مالک ساختمان آلومینیوم بوده است؛ قبر خودش، همسر و دخترش. در این میان یکی از قبرها منتصب به پزشک رضاخان است و قبر دیگری متعلق به فردی از خانواده جهانبان‌ها. خانواده‌ای از نسل فتحعلیشاه که برای خودش لقب جهانبانی را انتخاب کرده بود.

 • ممدریش و اکبرمشتی نخستین بستنی‌سازان ایران
  ۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۱۴:۰۹

  ممدریش و اکبرمشتی نخستین بستنی‌سازان ایران

  نخستین کسی که در تهران به معنای واقعی بستنی درست کرد «ممدریش» بود. قبل از آن معمولاً از «رویخی» به‌عنوان یک هوسانه خنک استفاده می‌شد. رویخی نشاسته پخته با گلاب بود که در بشقاب‌های مسی به اندازه‌های مختلف ریخته می‌شد که هرکدام قیمت مشخصی داشتند. این بشقاب‌ها را روی خرده‌های یخ می‌گذاشتند و رویش یک پارچه سفید و تمیز می‌کشیدند. موقع فروش هم روی بشقاب‌ها شیره می‌ریختند. هوسانه‌های دیگری هم مانند «یخ‌دربهشت» و «پالوده» هم داشتیم. بگذریم... ممدریش بود که نخستین بستنی را ساخت و «خامه» به آن اضافه کرد. طرز تهیه آن را دیده بودم: اول خامه را به دور قالب می‌مالید و بعد آنقدر قالب را می‌گرداند تا خامه سفت می‌شد. بعد آن را می‌برید و داخل بستنی‌ای می‌ریخت که در حال زدن و بستن بود.

 • آدرس هیئت‌های معروف تهران
  ۱۳۹۵/۷/۱۴ - ۱۳:۴۷

  آدرس هیئت‌های معروف تهران

  فهرست هیئات عزاداری دهه اول محرم

 • چه زمانی بالاشهری و پایین‌شهری مد شد؟
  ۱۳۹۵/۷/۴ - ۱۸:۰۸

  در گذر تاریخ

  چه زمانی بالاشهری و پایین‌شهری مد شد؟

 • یاوران عشــق‌آباد
  ۱۳۹۵/۶/۱۴ - ۱۲:۳۰

  همراه با زن و شوهر بهورزي كه سال‌هاست صادقانه به اهالي روستا خدمت می‌کنند

  یاوران عشــق‌آباد

  عطيه اكبري- همه سهم آنها از قدرشناسي يك روز به نام «بهورز» است اما حتي همين اندك سهم آنها هم در خيلي از تقويم‌هاي سالشمار قيد نمي‌شود. خيلي‌ها حتي نام آنها را هم نشنيده‌اند. وقتي مي‌گوييم «بهورز» يعني انساني كه زندگي‌اش را وقف سلامتي اهالي محروم روستاهاي مختلف كرده است. وقتي مي‌گوييم «بهورز» يعني انسان شريفي كه جان صدها انسان در دورافتاده‌ترين نقاط كشور را بي‌سر و صدا از مرگ نجات مي‌دهد و هيچ‌كسی دست مريزادي براي دلخوشي نثارش نمي‌كند.

 • رسم کاسبـی درجوار سیدالکریم(ع)
  ۱۳۹۵/۵/۱۷ - ۱۱:۲۳

  تفاوت‌های بازار حرم و بازار تهران در گفت‌وگو با سه کاسب قدیمی ری

  رسم کاسبـی درجوار سیدالکریم(ع)

  محسن مهدیان- در بازارگردي اين هفته نوبت به بازار شهرري رسید. اینجا بازار خيلي تغيير نكرده است و به جهت ظاهر، همان حال و هواي گذشته را دارد. بازاري‌هاي قديمي‌اش كم و بيش يا حضور دارند يا ...

 • بقعه تنها حاكم زن ري در تاريخ
  ۱۳۹۵/۵/۱۰ - ۱۳:۳۵

  در گذر تاریخ

  بقعه تنها حاكم زن ري در تاريخ

  ليلا باقري- در خيابان خاوران، خيابان شهيد برادران سجادي، هشت متري ملايري امامزاده‌اي هست به نام «سيده ملك خاتون». مدفن زني كه در زمان خودش بسيار هوشمند و كاردان بوده است و البته نخستين زني كه در كار حكومت وارد مي‌شود.

 • اینجا قبرستــان ماشين‌آلات سنگين شده است
  ۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۱۲:۰۱

  اهالي محله چشمه‌علي - صفائيه از مشكلات محله‌شان مي‌گويند

  اینجا قبرستــان ماشين‌آلات سنگين شده است

  انسیه اسماعیلی- محله صفائیه به دليل واقع شدن در هسته مركزي ري باستان يكي از قديمي‌ترين محله‌هاي شهرري محسوب مي‌شود. اين محله باتوجه به وجود دژ رشكان، بقاياي باروي قديمي ري و... از اهميت تاريخي ويژه‌اي...

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله