آرشیو مطالب

 • بی اعتمادی به ایمنی معتمد
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۰:۴۳

  مغازه داران می‌گویند اینجا پلاسکوی دوم است

  بی اعتمادی به ایمنی معتمد

  فاطمه علوی- «حاضری یک چشم نداشته‌باشی اما پولی بابت تعمیر مغازه از جیبت خرج نکنی؟‌»، «حاضری دستت دچار سوختگی شود اما پولی به کپسول آتش‌نشانی ندهی؟‌» «حاضری پاساژ فرو بریزد و مغازه‌ات آتش بگیرد در عوض...» این سؤال‌ها را از کاسبان پاساژی قدیمی در خیابان «جمهوری» می‌پرسیم. پاساژی که شاید ظاهری کمی سالم و سرحال داشته باشد اما ترک‌های روی دیوار و کابل‌های برق قدیمی که از دیواری به دیوار دیگر آویزان شده‌اند و چند باری آتش‌های‌ریز و درشت در پاساژ سوزانده‌اند خبر از حالت آماده‌باش برای پاساژ و کاسبانش می‌دهند: «نه! کدام آدم عاقلی راضی به چنین معامله‌هایی می‌شود؟‌» این پاسخ مغازه‌ـ‌داران است. مغازه‌هایی که در خیابان جمهوری قرار دارند و خیلی از آنها هنوز فرو ریختن پاساژ پلاسکو را واضح در خاطر دارند و روزی صد بار آن ماجرا را با خود مرور می‌کنند.

 • سیروس یا ۳۰ روز؟
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۰۵:۴۵

  چند روایت از شکل‌گیری و نامگذاری چهارراهی مشهور

  سیروس یا ۳۰ روز؟

  هوشنگ صدفی - کندوکاو درباره هویت چهارراه، خیابان، کوچه یا مکان تاریخی در قلب تهران معمولاً با دشواری‌هایی مواجه است. دشواری از این منظر که هر شهروند داشته‌ها یا پنداشته‌های خود را به‌عنوان سند تاریخی یا روایت شفاهی به جست‌وجوگران انعکاس می‌دهند. چهارراه سیروس یا به روایتی «خیابان ۳۰ روز» از روایت بی‌بهره ‌نیست. با مراجعه به کاسبان و کار‌شناسان روایت چهارراه سیروس را مرور می‌کنیم.

 • سیم علی تک تک وصل بود!
  ۱۳۹۵/۹/۱۳ - ۰۹:۱۷

  زورخانه حاج «علی کیان تاش» به روایت جمعی از پهلوان‌های قدیمی

  سیم علی تک تک وصل بود!

  مریم قاسمی - از خیابان باران زده و خیس ری به سمت یکی از زورخانه‌های تاریخی و قدیمی منطقه می‌رویم. زورخانه حاج «علی کیان تاش» معروف به «علی تک تک» که یکی از پهلوانان نامی محله سرچشمه است، در کوچه باریک و تودرتوی «شهید یوسف‌آبادی» واقع شده که البته خیلی از جوان‌ها آنجا را هنوز نمی‌شناسند. برای آگاهی از نحوه شکل‌گیری زورخانه «علی تک تک» و آشنایی با پهلوانانی که به آنجا رفت‌وآمد داشتند و راز و رمز ماندگاری نام این افراد با چند پهلوان هم‌محله‌ای همراه شده‌ایم. از ورودی زورخانه با کنجکاوی جلو می‌رویم. هرقدر که داخل می‌شویم ذوق و هیجان در دلمان به پرواز درمی‌آید. در جایگاه تماشاچی‌ها تصویر نقاشی نفیس و بزرگی از پهلوان علی تک تک روی پوست آهو چشمنوازی می‌کند. اثری که گفته می‌شود بیش از یک قرن قدمت دارد و جزو آثار تاریخی این زورخانه محسوب می‌شود. دورتادور گود زورخانه با قاب عکس‌های قدیمی از پهلوانان و عیاران آن روزگار مزین شده است. تصاویری که هرکدام داستان و روایتی دارد. مرشد دم می‌گیرد و ما در گوشه‌ای از زورخانه با آدم‌هایی همصحبت می‌شویم که گنجی گرانبها در محله هستند.

 • پایان کابوس خیابان خوابی
  ۱۳۹۵/۸/۲۹ - ۱۱:۱۴

  همراهان بیماران بیمارستان «شفایحیاییان» شب‌ها را در مسجد «شفا» سپری می‌کنند

  پایان کابوس خیابان خوابی

  مریم قاسمی- چند خانواده در گوشه و کنار خیابان مجاهدین اسلام، مجاور بیمارستان «شفا یحیاییان» اتراق کرده‌اند. چند نفر از آنها قدیمی ترند و چندماهی می‌شود که روی زیرانداز، روی سنگفرش پیاده‌رو یا آسفالت خیابان زندگی می‌کنند.

 • زمین بازی بچه‌ها بیخ گوش معتادان
  ۱۳۹۵/۸/۲۹ - ۰۸:۵۱

  نگرانی خانواده‌ها از ناامنی برخی کوچه‌های محله هرندی

  زمین بازی بچه‌ها بیخ گوش معتادان

  هوشنگ صدفی - عصرها محله‌های هرندی و صابونپزخانه آرام و قرار ندارد. کودکان و نوجوانان در پناه خانواده‌ها فرصتی برای بازی در کوچه‌ها پیدا می‌کنند اما بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان از خانه بیرون نرود. چون می‌دانند حضور و‌ تردد کارتن‌خواب‌ها و معتادان در این محله نه تنها برای بچه‌های آنها بدآموزی دارد بلکه آنها را تهدید می‌کند. کودکان و نوجوانان محله هرندی زودتر از سایر مناطق تهران با آسیب‌های اجتماعی آشنا می‌شوند. چون بزهکاری بیخ گوش آنها موج می‌زند. به راستی برای امنیت اجتماعی بچه‌های محله چه کرده‌ایم؟

 • دلت روشن کودک امید!
  ۱۳۹۵/۸/۵ - ۱۶:۲۷

  خانواده نابینایان و کم‌بینایان منطقه در موزه «آبگینه» دور هم جمع شدند

  دلت روشن کودک امید!

  هوشنگ صدفی- در همان نگاه اول، ساختمان هشت ضلعی موزه «آبگینه» انسان را به وجد می‌آورد. ساختمانی که دوست‌داری دقایقی به نظاره‌اش بنشینی و از معماری خاص آن لذت ببری. پس از آن باغی ۷هزار‌مترمربعی به ...

 • مهر و محبت در دفتر آیت‌الله
  ۱۳۹۵/۸/۵ - ۱۶:۲۲

  چشم امید نیازمندان به خیریه «اندوخته فدک حضرت زهرا(س)» است

  مهر و محبت در دفتر آیت‌الله

  مریم لطفی- دفتر آیت‌الله ‌علوی گرگانی در خیابان شهید مصطفی خمینی(ره) علاوه بر انجام امور متداول دفاتر مراجع تقلید مانند امور حسبیه، پاسخ به سؤالات شرعی و... متولی فعالیت‌های عام‌المنفعه است. چون در...

 • ۴نسل در اینجا سرکه می‌فروختند
  ۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۱۷:۴۹

  کوچه «سرکه‌ای‌ها» در منطقه ما بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد

  ۴نسل در اینجا سرکه می‌فروختند

  مریم قاسمی- کوچه‌هایی در منطقه داریم که نامشان معرف یک حرفه و شغل خاص در دوران قدیم است. مثل کوچه بزازها، کفاش‌ها، ماست‌بندها و... یکی از این کوچه‌ها «سرکه‌ای‌ها» است. در روزگار قدیم...

 • باب همایون نخستین خیابان مشجر تهران
  ۱۳۹۵/۷/۲۷ - ۱۱:۲۲

  باب همایون نخستین خیابان مشجر تهران

  لیلا باقری - خیابانی که دو سمتش درخت داشته باشد، درخت‌ها تنومند باشند، شاخ و برگشان در وسط خیابان به هم برسند و آن لا به لا هم پر از پرنده باشد، بدون شک از آرامش‌بخش‌ترین خیابان‌هاست. نمونه‌اش هم همین خیابان ولی‌عصر(عج) که هر عابری را شاعر می‌کند. همه‌مان هم این خیابان را به‌عنوان مشهورترین خیابان درخت‌دار و باصفای تهران می‌شناسیم اما در دوران ناصری «باب همایون» نخستین خیابانی بود که این ویژگی را داشت.

 • ثبت ملی کوچک‌ترین چایخانه جهان
  ۱۳۹۵/۷/۲۴ - ۱۰:۵۱

  مغازه حاج علی درویش در بازار تهران ۹۰ سال قدمت دارد

  ثبت ملی کوچک‌ترین چایخانه جهان

  قهوه‌خانه حاج «علی درویش» در بازار تهران، مجاور مسجد حاج عبدالله به‌عنوان کوچک‌ترین کافه و چایخوری جهان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد. به گزارش خبرنگار همشهری محله، قهوه‌خانه حاج«علی درویش» مغازه‌ای با مساحت کمتر از ۲مترمربع در بازار تهران است که هر روز میزبان گردشگرانی است که از جاذبه‌های بازار تهران بازدید می‌کنند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله