جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • هرچه بود عشق بود
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۶:۲۲

  تک تیرانداز سال‌های جنگ تحمیلی و پزشک حاذق امروز، یک بار تا نزدیکی شهادت رفته است

  هرچه بود عشق بود

  ژیلا تختی- هیچ چیز برایش به شیرینی خاطراتی که پلی می‌شوند میان امروز و سال‌های دور نیست. خاطراتی که از ۱۵، ۱۶ سالگی پا گرفتند و تا همین لحظه می‌توان ردشان را در نم نشسته در چشمانش پیدا کرد. مثل همه دانش‌آموزان سرش گرم درس و دلش پر از آرزوهای دور و دراز بود که جنگ تحمیلی آمد و رنگ آرزوها را عوض کرد. روپوش سپید پزشکی رؤیاهایش جایش را داد به لباس خاکی جبهه. عشق به امام(ره) برایش شد همه چیز. حتی ترکش‌های نشسته در تنش هم حریف این علاقه نشد حتی وقتی شدت جراحات او را تا یک قدمی معراج شهدا برد و برگرداند. باورش شاید آسان نباشد اما دکتر «سید شهاب‌الدین احمدیان» جانباز ۷۰درصد محله امیریه شهادت را هم در کارنامه دارد؛ نام او یکبار به‌عنوان شهید ثبت شد اما خواست خدا بر زندگی دوباره او قرار گرفت تا برگردد و جهاد و مبارزه را در جبهه‌ای دیگر پی بگیرد. در سی و هشتمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، در دانشگاه علوم پزشکی ایران، محل خدمت این سال‌های دکتر احمدیان پای صحبت‌هایش نشستیم تا برایمان بگوید از آن رفت و برگشت به یاد ماندنی.

 • تکلیف خانه شماره ۲ را روشن کنید
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۸:۱۷

  گلایه همسایه‌ها از بلاتکلیفی یک ملک فرسوده و رها شده در کوچه شهید حسین روحی اصل

  تکلیف خانه شماره ۲ را روشن کنید

  آیدا عبدالوهاب- همسایه‌ها می‌گویند حدود ۳۰ سالی می‌شود که خانه شماره ۲ در کوچه شهید حسین روحی اصل در خیابان شهید «محمد بزرمه‌ای» در حاشیه جنوبی محله قلعه‌مرغی خالی از سکنه است و روز به روز هم ...

 • ایرانشهر
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۳:۰۹

  ایرانشهر

  خیابان ایرانشهر از خیابان انقلاب اسلامی تا خیابان کریمخان امتداد یافته است. بافت غالب در این خیابان مسکونی بوده ولیکن تراکم زیادی از واحد های تجاری اداری و آموزشی نیز درآن وجود دارد .

 • نفسگیر مثل راهبندان خیابان امام حسین(ع)
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۱:۳۰

  اهالی از افزایش ترافیک در یکی از معابر اصلی محله گلایه دارند

  نفسگیر مثل راهبندان خیابان امام حسین(ع)

  سودابه رنجبر- تا همین چند سال پیش شهرری هیچ گره ترافیکی نداشت. راننده‌ها وقتی از خانه بیرون می‌آمدند تا به مقصد برسند پشت هیچ چراغ قرمزی نمی‌ایستادند. حتی در معابر تنگ و باریک هم چیزی به نام ترافیک نبود. اما حالا انگار بیماری تهران به جنوبی‌ترین قسمت آن هم سرایت کرده است. طوری که خیابان‌های اصلی آن دچار گره‌های ترافیکی شده‌اند. خیابان امام حسین(ع) که از میدان نماز تا خیابان فداییان اسلام کشیده شده از جمله همین معابر پرترافیک است. مدتی است که اهالی این خیابان از افزایش مشکل ترافیک در این نقطه از منطقه گلایه دارند. گویا این مشکل ناشی از تغییر در برخی از اصلاحات هندسی آن است.

 • رتبه اول در تصادفات عابران پیاده‎؛ متاسفانه
  ۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۸:۱۴

  مشکلات آمد و شد در معابر اصلی منطقه را در آستانه مهرماه همراه با رئیس پلیس راهور بررسی کرده‌ایم

  رتبه اول در تصادفات عابران پیاده‎؛ متاسفانه

  معصومه مهدیانی- روزی نیست که خبری از حادثه و تصادف در خیابان‌های پر‌‌ تردد منطقه به گوش‌مان نخورد. حادثه‌خیز بودن برخی از معابر منطقه، همیشه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های پلیس راهور منطقه بوده و هست زیرا بر اساس آمار، منطقه ما در سال‌های اخیر صدر‌نشین تصادفات عابران پیاده در مناطق ۲۲‌گانه بوده است. همین آمار ناخوشایند موجب شده تا اقدامات زیادی برای ایجاد امنیت در این معابر انجام شود، اما به نظر می‌رسد هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل راه زیادی در پیش است؛ راهی که بنا به گفته سرهنگ «حمید حمیدی» رئیس پلیس جدید راهنمایی و رانندگی منطقه مقطعی و موقت نخواهد بود. در نخستین روزهای‌کاری رئیس پلیس راهور منطقه سری به این مرکز می‌زنیم تا از جدیدترین اقدامات پلیس در راستای حل مشکلات ترافیکی و آمد و شد در معابر اصلی منطقه مطلع شویم.

 • حال زمین فوتبال خوب نیست
  ۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۱:۰۲

  اهالی محله شهرک ولی‌عصر(عج) از مشکلات زمین بازی خیابان سپیده شمالی می‌گویند

  حال زمین فوتبال خوب نیست

  معصومه ماهپیکر - وارد خیابان سپیده شمالی که می‌شوی و به طرف بوستان گلستانه در ابتدای خیابان طالقانی می‌روی فنس‌های شکسته زمین فوتبال گوشه بوستان توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. با دیدن زباله‌های گوشه و کنار زمین فوتبال می‌توان حدس زد که زمین ورزش محله مدت‌هاست به محل خواب و استراحت کارتن‌خواب‌ها تبدیل شده است. کمبود امکانات زمین ورزش و عدم رضایت اهالی خیابان سپیده شمالی باعث شده است تا فوتبال دوستان دیگر نتوانند تمرینات ورزشی خود را در زمین ورزش محله‌شان انجام دهند. به درخواست اهالی سری به محله ولی‌عصر(عج) شمالی زدیم تا حرف‌های اهالی را درباره مشکلات زمین فوتبال محله‌شان بشنویم، همچنین پاسخ مهدی پولادی، شهردار ناحیه یک را در خصوص حل معضلات زمین فوتبال محله ولی‌عصر(عج) شمالی شنیدیم.

 • حالتان چطور است حاج حسین؟
  ۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۰:۳۵

  همراه با جمعی از اهالی به عیادت کاسب ۸۸ ساله‌ای رفته‌ایم که سال‌هاست خانه و مغازه‌اش محل رسیدگی به مشکلات مردم است

  حالتان چطور است حاج حسین؟

  مریم قاسمی- از وقتی که بیماری و مشکلات جسمی‌اش زیاد شده، کمتر به مغازه‌اش می‌رود. بنابراین کسب و کار را کنار گذاشته و اداره امور مغازه‌اش را به پسرش احمد سپرده است. اما هنوز نام این کاسب قدیمی اعتبار و هویت ...

 • دردسرهای یک بورس پر سر و صدا
  ۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۱۷:۳۹

  ساکنان محله‌های نزدیک به راسته موتورسیکلت فروش ها گلایه‌هایی دارند

  دردسرهای یک بورس پر سر و صدا

  رؤیا سلیمی- آنها همه جا هستند. انگار هیچ محدودیتی برایشان وجود ندارد. موتورسیکلت در خیابان‌های پر ازدحام منطقه ما چیزی شبیه به جاروی دسته بلند جادوگران است. راکبان این وسیله پرمخاطره با سوار شدن بر ترک آن هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثل آب خوردن چراغ قرمز چهارراه‌ها را رد می‌کنند، سرعت بالا دارند، خلاف جهت حرکت می‌کنند و عابران پیاده‌راه‌ها که هیچ، خودرو‌ها هم از دست آنها در امان نیستند. تشدید برخورد با راکبان متخلف این وسیله نقلیه روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اما آمارها نشانگر این هستند که هنوز ‌درصد بالایی از تصادفات منجر به فوت و جرح مربوط به موتورسیکلت‌سواران است. این گزارش نیم نگاهی به دلایل تقاضای زیاد برای استفاده از موتور در منطقه ما و عواقب ناخوشایند آن برای شهر و شهروندان دارد.

 • بازار فرش از سکه افتاد!
  ۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۱۰:۳۸

  مغازه‌های راسته عباس‌آباد یکی یکی کرکره‌ها را پایین می‌کشند

  بازار فرش از سکه افتاد!

  زهرا ساداتی- کوچه «فراش‌باشی» شبیه هیچ‌کدام از کوچه‌های بازار نیست؛ کرکره‌های اغلب مغازه‌ها سال‌هاست که بسته شده و هر روز به سکوت این کوچه و پاساژهایش اضافه می‌شود. قفل‌های بزرگی در سال‌های اخیر کنار درها نشسته و مغازه‌ها خاک می‌خورند. روزگاری در همین کوچه و گذرهای اطراف بازار، پاتوق رفوگرها بود و تاجران بازار فرش کارگرهایی بیرون از مغازه برای راهنمایی خریداران داشتند. بازار فرش برو بیایی داشت. بازار جای سوزن انداختن نبود؛ از گردشگران و تاجران خارجی تا خریداران داخلی و نوعروس‌هایی که برای خرید جهیزیه پا به این بازار می‌گذاشتند. حالا اغلب رهگذران کوچه‌های بازار فرش، باربران و عابرانی هستند که قصد رفتن به گوشه و کنار بازار را دارند. انعکاس صدای گاری‌ها و چرخ‌های دستی تنها صدایی است که در کوچه‌پسکوچه‌های خلوت و ساکت و خالی بازار فرش می‌پیچد.

 • یک در برای ۷مدرسه و میدان تره بار
  ۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۱:۴۱

  یک در برای ۷مدرسه و میدان تره بار

  رضا افراسیابی- وجود میدان مرکزی میوه و‌تره‌بار شهر تهران در منطقه ما با تمام مزیت‌هایی که دارد، گاهی دردسرهایی را برای اهالی ایجاد می‌کند. از‌ تردد و ترافیک‌گاه و بیگاه خودروهای حمل میوه و تجمع کارگران در گوشه و کنار محله گرفته تا آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی اطراف میدان که بسیاری را آزرده خاطر کرده است. برای مثال یکی از درهای ورودی و خروجی این بازار میوه و‌تره‌بار در خیابان لاله محله اسفندیاری و بستان قرار دارد که مجاورت آن با مدارس باعث دل نگرانی همیشگی خانواده‌ها شده است. زیرا خانواده‌هایی که فرزندانشان در این مدارس تحصیل می‌کنند، مدام دغدغه این را دارند که مبادا یکی از خودروهایی که میوه حمل می‌کند با فرزندان آنها برخورد کند. قرار است در آستانه بازگشایی مدارس این مشکل با همت شهرداری ناحیه یک منطقه برطرف شده و دغدغه خانواده‌ها کم شود. به همین بهانه همراه با «علی پازوکی» شهردار ناحیه یک به میدان مرکزی میوه و‌ تره‌بار رفته‌ و گزارشی در این‌باره برایتان تهیه کرده‌ایم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله