جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • دیدار با خواهر گمشده پس از۷۵ سال
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۴:۵۸

  مادربزرگ محله زیبادشت در آستانه نوروز به آرزویش رسید

  دیدار با خواهر گمشده پس از۷۵ سال

  انسیه مجاوری- بعضی از قصه‌ها را فقط باید با یکی بود یکی نبود شروع کرد. مثل قصه «سکینه دستجردی»؛ یکی بود یکی نبود. روزی از روزها در شهری دور دختر ۶ ساله‌ای خانواده‌اش را گم کرد. هیچ‌کس از دخترک خبر نداشت. سرنوشت، دختر کوچک را به تهران کشاند و دختر کوچک بزرگ شد. سختی کشید. ازدواج کرد. بچه‌دار شد... اما هنوز از خانواده‌اش خبری نبود که نبود! دختر قصه ما ۷۵ سال صبر کرد و در این سال‌ها هر روز یک موی سپید به موهایش اضافه شد. درد دوری از خانواده کم نیست اما او صبوری کرد و از غوره‌ حلوا ساخت تا شاید حلاوت این حلوا کامش را به شیرینی گره بزند. حالا بعد از گذشت آن همه سال‌های سخت، کام سکینه دستجردی، مادر بزرگ محله زیبادشت شیرین شده چون قرار است بعد از ۷۵ سال، سبزه هفت‌سین را او بچیند و آبجی ربابه قرآن و سیب و سنجد سفره را بیاورد...

 • فروش بیش از ۱۰ میلیون دلار کفش‌ خارجی در مغازه‌ها
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۳۸

  فروش بیش از ۱۰ میلیون دلار کفش‌ خارجی در مغازه‌ها

  رییس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران گفت: بسیاری از تولیدکنندگان شش ماه اول سال را بیکار بوده‌اند؛ لذا اخذ مالیات بر ارزش افزوده‌ بیشتر شبیه مصادره اموال است.

 • سفر روزانه یک میلیون ماهی قرمز
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۱۸

  محل اصلی عرضه ماهی‌های سفره‌ هفت‌سین در منطقه ما قرار دارد

  سفر روزانه یک میلیون ماهی قرمز

  رضا افراسیابی- بهار از راه می‌رسد. آمدن سال جدید و نو شدن روزها نشانه‌های زیادی دارد. سبزه، سمنو، سیر و... همه و همه نشانه‌های بهار هستند. ماهی‌های قرمز را فراموش کردیم. ماهی‌های کوچکی که همه ساله در ایام نوروز درون تنگ‌های کوچک و بزرگ به خانه‌ها می‌آیند و زینت بخش سفره‌های هفت‌سین می‌شوند. آیا می‌دانید محل عرضه این ماهی‌ها در منطقه ما قرار دارد؟ همه ساله به‌ویژه، اواخر اسفند، میلیون‌ها ماهی قرمز و کوچک وارد میدان مرکزی‌تره‌بار، در منطقه ما می‌شوند و کاسبان با خرید آنها اقدام به عرضه ماهی در واحدهای خود می‌کنند. سالن شماره ۱۴میدان مرکزی میوه و‌تره‌بار محل فروش این ماهی‌ها به‌صورت عمده است و تمامی ماهی‌های سفره هفت‌سین پایتخت‌نشینان از این محل توزیع می‌شود. در ادامه گزارشی کوتاه از حال و هوای این بازار ماهی‌های گلی و تنگ‌های شیشه‌ای در خیابان شقایق را می‌خوانید.

 • دختری به نام سارا
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۲۳

  دیدار با خانواده‌ای که با وجود مشکلات متعدد عزت نفس بالایی دارند

  دختری به نام سارا

  فاطمه شعبانی- زنگ در یک خانه قدیمی در دل محله خاک‌سفید را به صدا در می‌آوریم و از میان دیوارهای آجری و سیمانی سرد، در به‌صورت مهربان «‌‌مه لقا» خانم باز می‌شود و به خنده و چشمان سبز «‌سارا» می‌رسد. دختر زیبا و خواستنی که عروسکی به بغل دارد که آن را با روسری کهنه‌ای قنداق پیچ کرده و لحظه‌ای از خود دور نمی‌کند. مه لقا می‌گوید: «سلام کن به خانم! ‌» اسم عروسکش را می‌پرسیم، می‌گوید: «خب اسمش عروسکه!‌» می‌گوییم: «آمدیم امروز برای عروسکت اسم بگذاریم ما را به خانه‌تان دعوت می‌کنی؟‌» سارا می‌خندد و مه‌لقا با حجب و حیایی خاص که از آن مهمان‌نوازی می‌بارد می‌گوید: «خواهش می‌کنم، کلبه ما را روشن کردید.» همراه «محسن حسن‌نژاد» شهردار ناحیه ۶و «‌‌پروانه بختیاری» معلم خیّر به دیدار این خانواده آبرومند رفتیم.

 • یا علی(ع) گفتیم و عشــق آغاز شد
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۱۱

  اهالی جوانمردقصاب در روزهای آخر سال گلریزان محلی راه می‌اندازند تا لبخندها را با نیازمندان تقسیم کنند

  یا علی(ع) گفتیم و عشــق آغاز شد

  عطیه اکبری- نوروز برای همه اهالی این محله نوروز است. کام همه اهالی محله جوانمرد قصاب در روزهای پایانی سال چه زیبا شیرین می‌شود. اینجا نه پدری شرمنده فرزند می‌شود و نه کودکی حسرت لباس شب‌عید و شریک شدن در همهمه روزهای آخر سال بردلش سنگینی می‌کند. اهالی محله جوانمرد قصاب به لطف همدلی‌های مهربانانه‌شان طعم خوشی را همه با هم مزه مزه می‌کنند. تیک تاک روزهای آخر اسفند ماه که به صدا در می‌آید همسایه‌ها در مسجد محله دور هم جمع می‌شوند. یا علی(ع) از زبانشان نمی‌افتد و برای خوش کردن دل همه تنگ دستان گلریزان محلی راه می‌اندازند و چه زیباست این حس همدلی در میان همسایه‌ها. همسایه‌هایی که ۴ سال است همه لحظه‌های خوبشان را با هم شریک می‌شوند. امسال به جشن گلریزان محله جوانمرد قصاب دعوت شدیم تا تماشاچی بزم جوانمردان باشیم.

 • استاندار تهران: مخالف شادی مردم نیستیم، اما خاطیان چهارشنبه سوری تا پایان نوروز بازداشت می‌مانند
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۹:۳۱

  استاندار تهران: مخالف شادی مردم نیستیم، اما خاطیان چهارشنبه سوری تا پایان نوروز بازداشت می‌مانند

  ایرنا نوشت: استاندار تهران گفت: افرادی که در آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه سوری) موجب اخلال در نظم عمومی شده و برای شهروندان ایجاد مزاحمت کنند، تا پایان تعطیلات نوروز میهمان مراجع انتظامی و قضائی می شوند.

 • بنشان به لبش لبخند
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۲:۲۸

  خیریه «فاطمه‌الزهرا(س)» شادی را برای ۴هزار خانواده بی‌سرپرست به ارمغان آورده است

  بنشان به لبش لبخند

  ۳۰سال پیش کارشان را از یک اتاق کوچک در خانه آیت‌الله ‌علم الهدی در محله «قیام» شروع کردند و به برکت کارهای خیّران اکنون یکی از بزرگ‌ترین خیریه‌های کشور محسوب می‌شوند که بیش از ۱۰شعبه دارند. آنها به حکم بانوی دوعالم سرپرستی و حمایت کامل بیش از ۹هزار نفر را برعهده دارند. «علی آذین» تیمسار بازنشسته ارتش، مدیریت مجموعه خیریه «فاطمه زهرا(س)» را برعهده دارد. روزهای عید مؤسسه بسیار شلوغ می‌شود. کودکان همراه مادرشان به خانه‌شان می‌آیند تا لباس نو بگیرند و آجیل عید و چندین وسیله دیگر را دریافت کنند.

 • قول مردانه می‌دهیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ - ۱۵:۵۴

  دانش‌آموزان مدرسه فرزانه۲ در تجدید میثاق با آتش‌نشانان عهد کردند تا چهارشنبه‌ای بی‌خطر داشته باشند

  قول مردانه می‌دهیم

  راحیل حسینیان- دانش‌آموزان دبستان پسرانه فرزانه۲در خیابان پورابتهاج در حضور آتش‌نشانان ایستگاه ۱۰۶دارآباد میثاق نامه‌ای امضا کردند تا از این طریق به عهدی که بسته‌اند وفادار بمانند. آنان به آتش‌نشانان قهرمان قول دادند که در چهارشنبه‌سوری امسال سراغ‌ترقه بازی نروند. پسران فرزانه ۲با دیدن فیلم‌های مستند از حوادث چهارشنبه‌سوری، یکه خوردند و به قول خودشان دور موادمحترقه را خط قرمز کشیدند. این مراسم به همت سرای محله کاشانک تدارک دیده شد.

 • عکس فریدون گل سفره ما
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ - ۱۲:۲۱

  طبق رسم قدیمی در نخستین عید شهید «فریدون علی تبار» و روز مادر به دیدار خانواده‌اش رفته ایم

  عکس فریدون گل سفره ما

  مریم قاسمی- آسمان شهر به یکباره رنگ دود و غبار به خود گرفت تا لحظه‌های عروج مردانی از تبار علی و عاشوراییان را ماندگار کند. پروانه نبودند که پرواز کنند، اما چنان آغوش خود را به سوی معبود باز کردند و به آسمان پرکشیدند که کسی به گرد پایشان نرسید. شهید «فریدون علی تبار» نیز می‌دانست که اینجا قرار دیگری دارد و ممکن است پروانه شود. پروانه‌ای که برای رسیدن به معشوق دل به آتش زد و با بال‌های سوخته زیباترین جلوه‌های عشق و دلدادگی را به نمایش گذاشت. او از تبارعلی بود و عاشقانه به معبودش رسید. طبق رسم، آیین و سنت قدیمی و به مناسبت نزدیک شدن به نخستین عید شهید «فریدون علی تبار» و همچنین سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر، با همراهی «منصوره سادات موسویان»، شهردارناحیه۵ منطقه، «علی هاشم‌زاده» دبیر و«علی امینی» عضو شورایاری محله علی‌آباد جنوبی و کارشناسان فرهنگی و اجتماعی به دیدار خانواده این شهید آتش‌نشان درمحله علی‌آباد جنوبی رفته‌ایم.

 • چهارشنبه ات را نسوزان
  ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۴:۵۶

  اهالی محله درباره کمپین «‌نه به چهارشنبه‌سوزی» می‌گویند

  چهارشنبه ات را نسوزان

  زینب کریمی- هر سال از چند روز پیش از آخرین چهارشنبه سال سروصداهای چهارشنبه‌سوری به گوش می‌رسد. از آیین کهن و اصیل ایرانی آخرین چهارشنبه سال فقط صدای انفجار ‌ترقه‌های دست‌سازی باقی مانده که با بی‌احتیاطی شعله‌ور می‌شود و جز خطر لذتی ندارد. متأسفانه این مراسم هر سال با خسارت‌های جانی و مالی همراه است. تا جایی که در مراسم چهارشنبه‌سوری سال گذشته ۳ نفر از هموطنانمان جانشان را از دست دادند و ۲۵۹ نفر روانه بیمارستان شدند که از بین حادثه‌دیدگان این روز تعداد ۲۳۴ نفر مرد بودند. هر سال برای کاهش خسارت‌های روزهای پایان سال فرهنگسازی‌هایی انجام می‌شود اما هنوز شاهد بروز خسارت هستیم. امسال اما با تلخی حادثه پلاسکو و شهادت ۱۶ تن از آتش‌نشانان فداکار، مردم کمپینی با عنوان «‌نه به چهارشنبه سوزی» تشکیل داده‌اند و قصد دارند آرام‌ترین چهارشنبه‌سوری آتش‌نشانان را رقم بزنند. اهالی منطقه ما هم در این کمپین، حضور فعال دارند.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله