جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • گشت و گذاری در کاخ موزه سعدآباد
 • این برچسب‌های نـچسب!
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۴:۱۰

  دیوارها و پیاده‌راه‌های منطقه در قرق تبلیغات آزار دهنده است

  این برچسب‌های نـچسب!

  آزاده مهرآبک- در و دیوارهای منطقه پر از برچسب‌های تبلیغاتی رنگارنگ است. از آگهی برای اجاره خوابگاه‌های دانشجویی تا فروش پایان‌نامه دیوارها را پوشانده‌ و نمای برخی ساختمان‌ها را نازیبا کرده است. سنگفرش‌های پیاده‌روها هم وضعیت مشابهی دارد. تبلیغات جزو لاینفک زندگی شهری است، اما حجم آگهی‌های دیواری و زمینی به حدی در منطقه ما افزایش یافته که باعث اعتراض اهالی شده است. تلاش کارگران زحمتکش خدمات شهری برای بیرون کشیدن دیوارها از زیر آوار تبلیغات بی‌حاصل است و مدت زمان تمیز نگه داشتن دیوار‌ها به کمتر از ۵ دقیقه رسیده است و روزانه ۴ میلیون تومان از بودجه عمومی صرف پاکسازی چهره منطقه از این برچسب‌های آزاردهنده می‌شود که در نوع خودش یک رکورد است. در پی شکایت اهالی و درخواست شورایاران برای رسیدگی به وضع برچسب‌های تبلیغاتی به محله‌های مرکزی منطقه رفتیم و با معاون خدمات شهری منطقه راهکاری قانونی را مرور کردیم.

 • مسجد و مدرسه، کنار هم
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۴:۰۱

  اهالی محله سرآسیاب با همکاری مدارس بچه‌ها را جذب مسجد کرده‌اند

  مسجد و مدرسه، کنار هم

  نخستین بار مادرها بودند که مسجد محله خود را به من معرفی کردند. وقتی از آنها پرسیدم: «بچه‌ها را چطور جذب مسجد کردید؟‌» گفتند: «این مسجد برای بچه‌ها برنامه‌های مفرحی دارد. در مناسبت‌ها برنامه‌ها دو قسمت می‌شود، برنامه‌های ویژه کودکان و برنامه‌های ویژه بزرگسالان.» همین حرف‌هاست که من را بیشتر وسوسه می‌کند تا از فعالیت‌های مسجدشان بیشتر بدانم. فعالیت‌هایی که بعداً متوجه می‌شوم باب آشنایی‌شان از طریق مدارس محله رقم خورده است. یک هماهنگی کامل بین مساجد و مدارس محله سرآسیاب که پای هم‌محله‌ای‌های کوچکمان را چند ماهی است به مسجد امام علی النقی(ع) باز کرده است. با مسئولان طرح «حلقه‌های گفت‌وگو» هم صحبت می‌شویم تا از فعالیت‌های آنها بیشتر بدانیم.

 • کارخانه متروکه بوستان می‌شود
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۵:۴۷

  بعد از ۱۰ سال پیگیری مستمر شورایاران و شهرداری منطقه

  کارخانه متروکه بوستان می‌شود

  صادق حکیمی- همیشه آنجا بود. با آن دیوارهای آجر بهمنی تیره رنگ مثل سدی مقابل محله شورا قد علم کرده بود. بیش از ۱۵ سال از متروکه شدن کارخانه جوراب‌بافی می‌گذشت. اهالی از ۱۰ سال گذشته نامه‌نگاری به شهرداری منطقه را شروع کردند تا به خواسته‌شان، یعنی جایگزینی بوستان به جای این کارخانه برسند. حالا بعد از گذشت این مدت این خواسته رنگ و بوی اجرایی شدن به خود گرفته است. به محله شورا رفتیم تا احساس رضایت اهالی را از زبان خودشان گزارش کنیم.

 • خرما فروش‌ها کام اهالی را تلخ کرده‌اند!
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۲۶

  بارگیری خودروهای سنگین، ترافیک و نزاع لفظی

  خرما فروش‌ها کام اهالی را تلخ کرده‌اند!

  مرضیه موسوی- خیابان «تختی» از ابتدای خیابان مولوی تا جنوبی‌ترین نقطه که به خیابان شوش می‌رسد سال‌هاست به‌عنوان بورس خرید و فروش خرما در تهران شناخته شده. در مغازه‌ها از خرمای مضافتی تا خرمای جنوب و خرماهای وارداتی و هر نوعی از این میوه را می‌توان پیدا کرد. حتی شیره خرما هم در بسیاری از مغازه‌ها به فروش می‌رسد. تا اینجای کار کسی گله‌ای از حضور این مغازه‌ها در خیابان تختی ندارد. با این حال حاشیه‌هایی هست که حضور صنف خرمافروش‌ها در تختی را برای اهالی محله با مزاحمت‌هایی همراه می‌کند. بزرگ‌ترین معضلی که سال‌هاست اهالی محله تختی با آن سر و کله می‌زنند‌ تردد و توقف خودروهای سنگین برای بارگیری در خیابان تختی است. ترافیک‌های طولانی و گاهی دعواهای لفظی ثمره حضور این مهمانان ناخوانده در محله است. طوری که در سال‌های اخیر خرمافروشی در محله تختی به یکی از مشاغل مزاحم تبدیل شده است.

 • باران آتش از زمین و آسمان می‌بارید
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۱۲

  چند روایت از عملیات آزادسازی خرمشهر به روایت رزمنده هم محله‌ای

  باران آتش از زمین و آسمان می‌بارید

  فاطمه عسگری نیا- قصه‌های زیادی درباره آزادی خرمشهر شنیده‌ایم. قصه‌هایی که همگی حکایت از استقامت و ایستادگی مردمی دارد که در نبرد تن به تن با دشمن کوتاه نیامدند و اجازه ندادند وجبی از خاک خرمشهر در دست غریبه‌ها بماند. خیلی از این قصه‌ها کتاب شدند مثل «دا». خیلی‌هایشان هم در سینه‌ها ماندند. در سینه رزمندگانی مثل حاج «علی نورافکن». کسی که در عملیات آزادسازی خرمشهر ۱۸ سال بیشتر نداشت. مهمان خاطراتش شدیم در باغ‌موزه دفاع مقدس. جایی که وقتی در آن قدم زد و نگاهی به اطرافش افتاد نفسی تازه کرد و زیر لب زمزمه کنان نوای معروف آزادی خرمشهر را خواند: «ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته / خون یارانت پر ثمر گشته» همین‌طور که با نگاه به وسایل جنگی و یادمان‌های دوران جنگ تحمیلی سفرش به خرمشهر را از سر می‌گیرد ما را مهمان ناگفته‌هایی می‌کند که تا امروز در سینه‌اش حفظ کرده است.

 •  اجناس فروخته شده پس گرفته می‌شود!
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۰۶

  گفت‌وگو با کاسب نمونه محله «مولوی»

  اجناس فروخته شده پس گرفته می‌شود!

  مرضیه موسوی- بقالی از صبح خروس‌خوان تا آخر شب باز است. هر ساعت یکی از شرکا پشت دخل می‌ایستد تا چراغ مغازه خاموش نماند؛ بقالی قدیمی محله مولوی که نبش کوچه قفلسازان قرار دارد و خوش خلقی‌های کاسب آن «علی صیفی» او را به‌عنوان کاسب نمونه به محله معرفی کرده است. صیفی بیش از ۲۳ سال است که این بقالی را اداره می‌کند و بیش از ۵۰ سال از سکونتش در کوچه قفلسازان و کوچه‌های آن حوالی می‌گذرد؛ درست از زمانی که در همین محله چشمش به جهان روشن شده است. بچه‌های محله دوستان همیشگی و مشتری‌های پر و پا قرص مغازه‌اش هستند. خودش می‌گوید: «بچه‌ها قلق دارند. باید به حرفشان با حوصله گوش داد. بچه‌های این محله همه با من رفیق هستند. پای بیشتر مشتریان ما را هم همین بچه‌ها به اینجا باز کرده‌اند.»

 • دستفروشی در معابر
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۳:۵۵

  دستفروشی در معابر

  دستفروشی در معابر

 • سـایه روشـن های  نگــین  قلهـک
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۲:۴۳

  باغ معروف پایتخت در طول زمان دستخوش چه حوادثی شده است؟

  سـایه روشـن های نگــین قلهـک

  لیلا باقری- تهران تابستان‌ها گرم می‌شد و گنداب بخار شده از چاله‌های آب، بوی بدی در هوا پراکنده می‌کرد. همراه با این بوی بد بیماری‌هایی مثل وبا هم اوج می‌گرفت. همین می‌شد که هرکسی که دستش به دهنش می‌رسید اسباب و اثاث مختصری بار الاغ و قاطر می‌کرد و راهی شمال تهران می‌شد. قلهک هم از نزدیک‌ترین روستاها به تهران بود و پر از باغ و عمارت. اشراف که برای خودشان باغ و عمارت داشتند و بقیه هم اتاق و خانه‌ای اجاره می‌کردند تا از تابستان تهران در امان باشند.

 • بهار هنوز در بازار گل رخ نمایی می کند
تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله