جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۵۰

  هوای منطقه در نیمه دوم سال چگونه است؟

  فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز

  جمشید رحمانی- سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرده بیش از ۹۲‌درصد انسان‌ها در مناطقی زندگی می‌کنند که از نظر آلودگی هوا از مرزهای مجاز این سازمان جهانی گذشته است. بی‌شک ما که در منطقه ۶ زندگی می‌کنیم حتماً در میان آن ‌درصدی هستیم که از داشتن هوای پاک بی‌بهره‌هستیم. آمار و ارقام هم این را ثابت می‌کند. بد نیست نگاهی به داده‌های سازمان‌های جهانی و مقایسه آنها با وضع تهران، و به‌خصوص منطقه بیندازیم و از شدت آلودگی هوای پایتخت و منطقه محل سکونت خودمان مطلع شویم.

 • هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۳۳

  همشهری محله یکی از گونه‌های حوادث شهری منطقه را بررسی کرده است

  هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه

  پرنیان سلطانی- ۸۲۰ فقره تصادف موتورسیکلت با عابرپیاده و ۲۱۶ فقره تصادف خودرو با عابرپیاده در ۹ ماهه ابتدایی امسال در منطقه ما نشان می‌دهد، رفتارهای ترافیکی نادرست برخی عابران پیاده مانند پریدن از نرده‌ها و ورود ناگهانی به مسیر خوروها، گذر از عرض خیابان به جای عبور از پل عابرپیاده و مسیرهای خط‌‌کشی شده،‌‌ تردد از مسیر سواره‌رو تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد. تخلفات عابران پیاده که این روزها در میدان انقلاب، میدان ولی‌عصر(عج)، چهارراه ولی‌عصر(عج) و دیگر میادین و معابر پر‌ تردد منطقه به چشم می‌خورد، یکبار دیگر بحث اعمال قانون جریمه عابران متخلف را که ۵ سال پیش در هیئت دولت به تصویب رسید بر سر زبان‌ها انداخته است. در ماه‌های پایانی سال که‌‌ تردد شهروندان در قلب پایتخت افزایش می‌یابد، همراه با پلیس راهور منطقه، رفتارهای خطرآفرین برخی عابران پیاده را، که عامل بسیاری از تصادفات و بی‌نظمی‌های ترافیکی است، زیر ذره بین بردیم.

 • هم محله‌ای‌های گره‌گشا
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۳:۱۳

  جمعی از خیّران منطقه هر هفته درخواست‌های نیازمندان را پیگیری می‌کنند

  هم محله‌ای‌های گره‌گشا

  اعظم آجوربندیان- مدتی است گروه فعال اجتماعی محله یاخچی‌آباد تشکیل شده که در قالب «‌‌طرح حامی» ضمن عیادت از خانواده‌های نیازمند و محروم برای گره‌گشایی از کار آنها قدم برمی‌دارد. اعضای این گروه فعال اجتماعی از نمازگزاران مسجد عباس ...

 • هویت گمشده یک محله
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۸

  اهالی محله حکمت از انتظاری ۱۲ ساله برای تغییر نام محله به دزاشیب می‌گویند

  هویت گمشده یک محله

  پریسا امیرقاسم خانی- محله شمیران مانند بسیاری از محله‌های تهران، زیر مجموعه‌های مختلفی دارد که تقریباً می‌توان گفت نام همه این زیر مجموعه‌ها به نوعی از هویت، آداب و رسوم و سنت‌های اهالی آن محله می‌آید. وقتی وارد عمق داستان می‌شوید متوجه خواهید شد هر نامی در هر محله روایت شیرین و جداگانه‌ای دارد و نام هر محله بخشی از هویت آن به شمار می‌آید. محله حکمت از معدود محله‌هایی است که از این قاعده مستثنا است و پیوندی با هویت شمیرانی‌ها ندارد. در گزارش زیر به چرایی نامگذاری محله حکمت، حرف‌های اهالی و پاسخ مسئولان می‌پردازیم و در نهایت شما با داستان تازه‌ای روبه‌رو می‌شوید.

 • درگیری‌های پیش‌پا افتاده
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۳۷

  شکایت همسایه‌ها از یکدیگر بیشترین دلیل مراجعه به کلانتری‌های منطقه

  درگیری‌های پیش‌پا افتاده

  زینب کریمی - فقط کافی بود صدای گریه بچه، ناله مریض یا حتی دعوای اعضای یک خانواده به خانه دیوار به دیوار برسد تا سراسیمه خودش را به خانه همسایه برساند و جویای حال اهل خانه شود. مهمانی اگر می‌رسید همسایه‌ها یاری می‌کردند تا مهمانداری ...

 • کارهای روی زمین مانده یک محله
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۸

  بهارستانی‌ها از مشکلاتشان می‌گویند

  کارهای روی زمین مانده یک محله

  فاطمه عسکری‌نیا- محله «بهارستان» محله‌ای است که از دیرباز به‌عنوان یکی از محله‌های قدیمی و تاریخی شهر تهران معروف است. این محله که به‌عنوان هویت و شناسنامه پایتخت نیز شهرت دارد به اندازه اسم و آوازه‌اش این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. مشکلاتی که هرکدام ریشه در توسعه فعالیت‌های اقتصادی محله دارد. فعالیت‌هایی که به گفته اهالی محله هویت مسکونی آن را دستخوش تغییراتی کرده است. در گفت‌وگو با اهالی و دبیر شورایاری محله بهارستان به بررسی مشکلات محله پرداختیم و پاسخ آن را از «سعید نوروزیان» شهردار ناحیه یک جویا شدیم.

 • وقتی پارک دوبله، عادت می‌شود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۳:۰۴

  ترافیک کور در خیابان شمشیری

  وقتی پارک دوبله، عادت می‌شود

  معصومه ماه پیکر - خیابان شمشیری یکی از پر‌‌ ترددترین خیابان‌های منطقه به شمار می‌رود. این خیابان از یک سو به بزرگراه شهید آیت‌الله سعیدی، از سوی دیگر به خیابان پادگان و میدان فتح متصل می‌شود. موقعیت جغرافیایی خیابان شمشیری به‌عنوان شاهراهی برای اتصال به این دو مسیر اصلی منطقه و همچنین وجود مغازه‌های متعدد در این خیابان به‌عنوان قطب تجاری محله راه دسترسی را آسان کرده است، اما پارک خودروها در دوطرف این خیابان و وجود وانت‌بارهای بساطی باعث شده تا همواره شاهد ترافیک در این خیابان باشیم. این موضوع بهانه‌ای شد تا سراغ اهالی محله برویم و حرف‌هایشان را درباره معضل خیابان شمشیری بشنویم.

 • بنزین به نرخ دلخواه
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۰:۱۳

  فروش آزاد بنزین کنار بزرگراه‌های منطقه باعث دغدغه شهروندان شده است

  بنزین به نرخ دلخواه

  حمیدرضا بوجاریان- ترافیک شدید این روزهای بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی منطقه باعث شده کسب و کارهای جدیدی راه بیفتد که برای خودش تبدیل به بازار مکاره‌ای شده است. مسئولان مدعی هستند فروش بنزین کنار بزرگراه‌ها و خیابان‌ها قانونی نیست اما به نظر می‌رسد فعالیت این افراد در بزرگراه‌های منطقه دور از چشم این مسئولان بوده است. به بهانه اعتراض برخی شهروندان از قیمت‌ بالای عرضه بنزین در بزرگراه‌ها و اقدام غیرقانونی فروش بنزین از سوی برخی فروشنده‌ها گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم با مردم و مسئولان که در ادامه می‌خوانید.

 • تخت گاز به سمت حادثه
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۸:۰۲

  چــرا سوانح رانندگی در منطقه ما بیشتر است؟

  تخت گاز به سمت حادثه

  مهدی اسماعیل پور- در اثر برخورد یک دستگاه وانت نیسان با یک پراید ۲ نفر جان باختند و ۵ نفر مصدوم شدند. در اثر واژگون شدن یک دستگاه کامیون یک نفر جان باخت. اینها بخشی از مهم‌ترین حوادث رانندگی تهران است که باید به گوش شما هم رسیده باشد. حوادث رانندگی که هر از چند گاهی اخبار و تصاویر آنها در رسانه‌ها منتشر می‌شود و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد افکار عمومی را حساس کرده است. متأسفانه بیشتر این سوانح رانندگی در محدوده منطقه ما رخ داده و اغلب به بزرگراه شهید لشکری و فتح مربوط می‌شود. اینکه در یک مدت زمان کم و با فواصل کوتاه این همه حادثه رانندگی جرحی و فوتی در منطقه رخ می‌دهد باید علت و دلیلی داشته باشد. در گفت‌وگو با معاون حمل‌ونقل ترافیک شهردار منطقه، کارشناسان و البته مردم این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

 • هوای ویلاشهر ویلایی نیست، اصلاً!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۷:۳۷

  صنایع آلاینده شهرک‌ها را محاصره کرده‌اند

  هوای ویلاشهر ویلایی نیست، اصلاً!

  نگار حسینخانی- خیابان ۴۹ تا ۵۳ ابتدا و انتهای محله‌ای است که در دل خود کارخانه و کارگاه‌های صنعتی بسیاری را جای داده است. از سایپا گرفته تا سامسونگ، شهر فرش و واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ دیگر. مردم این محله با گذشت بیش از ۳ دهه از همسایگی با این واحدهای صنعتی هنوز به آن عادت نکرده و چشم و گوش و ریه‌هایشان با آلودگی‌هایی که این واحدها ایجاد کرده‌اند عجین نشده است. برخی می‌گویند وقتی به این محله آمدند، کارخانه‌هایی در جوار محله بود، اما تا این اندازه گسترش پیدا نکرده بودند. طوری حرف می‌زنند‌گویی محله‌ای را که ۳ دهه پیش برای زندگی انتخاب کرده بودند، حالا تبدیل به مکانی کرده‌اند که دیگر جای زندگی نیست. برخی از اهالی، از زمین‌های خالی می‌گویند که حالا جایشان را این واحدهای صنعتی پر کرده‌اند. تولید برای اهالی ویلاشهر اما معانی دیگری غیر از خودکفایی دارد. برای مردم این شهرک، تولید در کنار فوایدش برای جامعه، برای اهالی و محله آنها یعنی دود، سر و صدا و دیدن چیزهایی که دوستشان ندارند؛ دیوارهای بلند و زمخت و دودکش‌هایی که آسمان را سیاه می‌کنند.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله