جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۱

  راهکارهای حل معضل پارک خودرو در منطقه را بررسی کرده‌ایم

  پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟

  افشین امیرشاهی- «پارک مساوی است با پنچری!» هر شهروند تهرانی دست‌کم یکبار با این جمله مواجه شده است. از دیدن این جمله چه حسی به شما دست می‌دهد زمانی که بعد از یک ساعت گشتن و پرسه زدن در خیابان‌های اطراف محل مورد نظر شادمانه مکانی مناسب را به...

 • میهمانان یک شبه!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۶

  گرمخانه خاوران هر شب میزبان جمعی از کارتن‌خواب‌های جدید است

  میهمانان یک شبه!

  زینب کریمی - زمستان‌های گرمخانه خاوران شلوغ‌تر از فصول دیگر سال است. هر شب حدود هزار بی‌خانمان در این گرمخانه اسکان داده می‌شوند تا شب‌های سرد زمستان را به صبح برسانند. گرمخانه از هر قشری مددجو دارد. با آنان که هم صحبت می‌شوی و از زندگی‌شان می‌پرسی از روزهایی برایت می‌گویند که مثل سایر شهروندان زندگی و خانواده داشته‌اند. تعدادی از این جمعیت هزار نفره به تازگی به این جمع ملحق شده‌اند و تازه وارد محسوب می‌شوند. سراغ آنان رفته و از حال و هوای زندگی در گرمخانه از آنان پرسیده‌ایم.

 • خدمت رسانی سیار به معتادان
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۱۷

  «موبایل سنتر» طرحی جدید برای کمک به آسیب دیدگان است

  خدمت رسانی سیار به معتادان

  زینب کریمی - کارتن‌خوابی پدیده آزاردهنده‌ای است که این روزها به یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده است. ریشه این آسیب را می‌توان در اعتیاد جست‌وجو کرد. هرچند سال‌هاست مراکزی برای کاهش این آسیب شروع به کار کرده‌اند و حمایت از این گروه را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند اما با توجه به ممنوعیت مصرف موادمخدر در مراکز حمایتی، برخی از کارتن‌خواب‌ها تمایلی به اقامت در این مراکز ندارند و معمولاً به‌صورت شبانه‌روزی در خیابان‌ها پراکنده هستند. بنابراین هنوز شهروندان شاهد حضور کارتن‌خواب‌ها در محله‌هایشان هستند. از آنجایی که بی‌توجهی کارتن‌خواب‌ها به بهداشت، تغذیه و رفتارهای پرخطر می‌تواند میزان این آسیب را افزایش دهد سازمان بهزیستی با اجرای طرح موبایل سنترشناسایی و سرکشی روزانه به گروه‌های کارتن‌خواب را دنبال می‌کند و پیگیر وضعیت آنان است. در یکی از این سرکشی‌ها با آنان همراه و وارد گعده کارتن‌خواب‌ها در نقاط مختلف منطقه شدیم.

 • دوباره زندگی...
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۳۸

  نخستین مرکز اقامتی زنان معتاد باردار در محله مرزداران آغاز به کار کرد

  دوباره زندگی...

  فاطمه شمس- کمپ‌های ترک اعتیاد مراکزی دولتی یا غیردولتی هستند که در چند سال اخیر در بسیاری از مناطق تهران شروع به کار کرده‌اند. متأسفانه به دلیل شیوع اعتیاد به‌ویژه در محله‌‌های جنوبی یا فضاهای بی‌دفاع شهری در شمال تهران، تعداد افراد معتاد و کارتن‌خواب در این مراکز چشمگیر است. دره فرحزاد و حاشیه بزرگراه شهید چمران در منطقه ما هم از فضاهای بی‌دفاع شهری است که با وجود طرح‌های ضربتی همچنان به نقاط امن برای معتادان تبدیل شده است. با این حال سازمان‌های زیادی سعی می‌کنند با حمایت خیران این افراد، به‌ویژه بانوان را به زندگی دوباره تشویق کنند. تیر ماه امسال نخستین مرکز با مجوز وزارت بهداشت با عنوان«مرکز اقامتی مدل طبی زنان و زنان باردار سو‌ءمصرف‌کننده موادمخدر» در خیابان اطاعتی شمالی محله مرزداران افتتاح شد. این مرکز با حمایت جمعیت خیریه تولد دوباره، برای زنان باردار معتادی فعال شده که کارتن‌خواب بودند یا سرپناهی نداشتند. در این گزارش سری به این مرکز اقامتی زدیم و با پزشک، بهیار، روان‌شناس، مددکار و تعدادی از بیماران بهبودیافته گفت‌وگو کردیم.

 • راه قــبله را صاف کـنید!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۰۷

  همسایگان بوستان محله «انبار نفت» از مزاحمت‌های معتادان و کارتن‌خواب‌ها به ستوه آمده‌اند

  راه قــبله را صاف کـنید!

  لطیفه سادات مرتضوی- پاتوقشان زیر یک سقف رنگ و رو رفته درست در ورودی بوستان محله است. سقفی که دود آتش و زغال‌های سوخته، رنگ و رویش را به سیاهی کشانده است. می‌گویند نزدیک ظهر جمعیتشان بیشتر هم می‌شود. چشم‌هایت را که از زیر سقف به دست میله‌های بتنی بلندی که در فاصله چند متری از هم قرار گرفته‌اند بدهی، از زمین بوستان به اتاق‌های مسافرخانه‌ای می‌رسی که سال‌هاست دروازه ورودی بوستان را تشکیل داده‌اند. مسافرخانه‌ای که فقط چند پله، آن را از فضای بوستان جدا کرده و معلوم نیست مسافرانش با منظره ناخوشایند زیر پنجره‌ها چه می‌کنند. اهالی محله می‌گویند: «این قسمت از بوستان قبله روزها محل تجمع و استعمال مواد معتادان است و شب‌ها هم‌محل استراحت‌شان.‌» در گفت‌وگو با اهالی و کاسبان محله «انبار نفت»، مشکل حضور دائمی معتادان و کارتن‌خواب‌ها در بوستان قبله را بررسی و از مسئولان درباره‌اش چاره جویی کرده‌ایم.

 • این خــنده‌ها گــره‌گشاست
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۶:۲۳

  جمعی از کودکان به همت خیّران و شهرداری ناحیه ۲ یک روز شاد را تجربه کردند

  این خــنده‌ها گــره‌گشاست

  رضا افراسیابی- شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که دلخوشی‌های ساده‌شان، برای بعضی‌ها رؤیای شیرینی باشد. اما در زندگی بسیاری از کودکان و نوجوانان هم‌محله‌ای ما همین دلخوشی‌های ساده، رؤیای شیرین و دست نیافتنی است. مثلاً اینکه یک شب را به شهربازی بروند و به دور از قیل و قال زندگی خوش بگذرانند و از ته دل بخندند و غذای خوشمزه‌ای نوش جان کنند. اما مدتی پیش یکی از این آرزوها به همت خیّران و مسئولان شهرداری ناحیه۲ محقق شد و تعدادی از کودکان و نوجوانان محله‌های شریعتی شمالی و شکوفه شمالی یک روز شاد و به یاد ماندنی را در شهربازی و رستوران تجربه کردند. در ادامه گزارش با جزییات بیشتری از این برنامه آشنا می‌شوید.

 • امید به فردایی بهتر
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۲:۵۳

  در همسایگی ما خانواده آبرومندی در سختی زندگی می‌کنند

  امید به فردایی بهتر

  فاطمه شعبانی - خانه‌شان در انتهای کوچه بن‌بستی در محله اوقاف با یک شیب نه چندان ملایم قرار دارد. در را که می‌زنیم «زیبا خانم» با چشمان خسته از بی‌خوابی دیشب در را برایمان باز می‌کند و سعی دارد لبخند بزند اما خنده‌اش زیاد دوام ندارد. با عبور از پاگرد به خانه می‌رسیم. خانه‌ای که بوی فرسودگی می‌دهد و کوچک و کم‌عرض است. تصاویر قاب شده روی دیوار، قصه زندگی این زوج را بیان می‌کند: در قاب اول جوان و با لباس عروس و داماد هستند. در قاب دوم صورت‌ها شاد و خندان و قبل از بیماری است. اما قاب سوم روی ویلچر در حرم امام رضا(ع) است و قابی که به تخت گوشه راست اتاق می‌رسد: آقا سید آرام و بی‌حرکت روی تخت خوابیده و زیبا خانم خسته اما پروانه‌وار دورش می‌چرخد.

 • حقوق معلولان را رعایت کنیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۱:۱۴

  آداب و اصول شهروندی در مواجهه با معلولان

  حقوق معلولان را رعایت کنیم

  سید مهدی موسوی- حتماً تا به حال اصطلاح حقوق شهروندی را زیاد شنیده‌اید و از این بابت که به‌عنوان یک شهروند معمولی حقوقی برایتان تعریف شده است بسیار هم خرسند هستید. اگر چنین است، بد نیست بدانید که برای دارا بودن حقوق باید تن به رعایت یکسری از تکالیف بدهید. تکالیفی که شما ملزم به انجام آن هستید حقوق شهروندی سایرین را در نظر می‌گیرد و حقوق شما هم در صورتی که سایر شهروندان به تکالیف‌شان عمل کنند رعایت خواهد شد. تنها در این صورت است که همه شهروندان به حقوق‌شان می‌رسند. برای اجرای این قبیل برابری‌های اجتماعی قبل از هرچیز باید از حقوق و تکالیف اقشار مختلف جامعه آگاه باشیم. معلولان یکی از اقشار آسیب‌پذیر هستند که همه ما موظفیم مسئولیت خود را به‌عنوان یک شهروند به خوبی انجام دهیم تا آنها هم از حقوق خود برخوردار شوند. صفحه اخلاق شهروندی این هفته به نحوه مواجهه با معلولان و روش‌های حفظ حقوق آنها در‌ ترددهای روزانه اختصاص دارد. برای پرداختن به این موضوع توصیه‌های «رحمان حکیمی»، کارشناس حاضر در خانه معلولان را شنیده‌ایم.

 • خـطر در کمین کارگاه‌های ناایمن
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۳:۳۰

  استفاده تجاری و صنعتی از املاک مسکونی فرسوده تهدیدی جدی است

  خـطر در کمین کارگاه‌های ناایمن

  رابعه تیموری- کارگاه کفاشی را که اوایل سال در حوالی میدان فلاح آتش گرفت، آب و رنگی زده‌اند و دیگر از دود و سیاهی آتش اثری نیست. ۱۱ کارگری هم که آتش‌نشانان ایستگاه ۲۸، با هزار رنج و سختی از دل شعله‌‌های آتش بیرون کشیدند، هریک در یکی از کارگاه‌های محله فلاح یا محله‌های دیگر مشغول کسب و کار شده‌اند. کارگاه مبلمانی هم که ۳ماه پیش در محله یافت‌آباد دچار حریق شد، دوباره رونق گرفته و چرخش می‌چرخد، اما نه این کارگاه‌های حادثه‌دیده و نه کارگاه‌های صنعتی و تجاری دیگری که در املاک مسکونی منطقه فعالیت می‌کنند، هیچ‌ یک استانداردهای ایمنی لازم را ندارند و شاید بارها نمونه این حوادث ناگوار تکرار شود. صاحبان این کارگاه‌ها برای این بی‌احتیاطی هزار دلیل و برهان می‌تراشند و مسئولان ایمنی و آتش‌نشانی هم صدها دلیل می‌شمارند که باید برای این مشکل تدبیری اندیشید. در این گزارش به شرایط این کارگاه‌ها پرداخته‌ایم و در گفت‌وگو با اهالی دلایل فعالیت غیرقانونی این واحدهای تجاری در منطقه را بررسی کرده‌ایم.

 • زندگی دوباره در بهار۸۴
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۲۵

  تمام هم و غم این زوج رها کردن معتادان از دام اعتیاد است

  زندگی دوباره در بهار۸۴

  عطیه اکبری- ۱۰ سال با اعتیاد دست و پنجه نرم کرد و بعد از ده‌ها بار وقتی تصمیم گرفت برای همیشه اعتیاد را کنار بگذارد نذر کرد که اگر موفق شود، خود را وقف آدم‌هایی از جنس خودش کند و به معتادانی که از همه جا بریده‌اند و دلشان شکسته است پناه دهد. «احمد ضابطیان» بهار سال ۱۳۸۴ نذرش را ادا و همراه همسرش «بهار جاسبی» مرکز ترک اعتیاد را در زمین کشاورزی کوچکی در محله «علایین» ایجاد کرد تا کمک کند زندگی یکبار دیگر به کام آنهایی که با زهر اعتیاد تلخ شده است شیرین شود. این زن و شوهر حالا ۱۱ سال است که دست در دست هم زندگی ده‌ها خانواده را از مرز نابودی نجات داده‌اند. جاسبی این روزها مددیار بین‌المللی اعتیاد است و به خانواده‌های معتادان مشاوره می‌دهد و ضابطیان هم همه هم و غمش آن است که پاک شده‌های از دام اعتیاد پاک بمانند و زندگی‌شان به سامان برسد.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله