جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • قلعه رفت بـوستـان آمد
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۴:۲۰

  پارک رضوان پیش از این نام و کاربری دیگری داشت

  قلعه رفت بـوستـان آمد

  پریسا امیر قاسمخانی- قدیمی‌ترین بوستان خیابان کارون در نگاه اول شبیه همه بوستان‌های دیگر است. صدای هیاهو و بازی بچه‌ها به گوش می‌رسد. سالمندان و جوانان برای گذراندن اوقات فراغت به اینجا آمده‌اند. با عبور ماشین‌ها در اطراف بوستان، صدای ماشین و جمعیت در هم می‌آمیزد. از مغازه‌داران اطراف بوستان درباره تاریخچه این بوستان می‌پرسیم. آنها می‌گویند قدیمی‌ترین بوستان این محدوده که امروز به رضوان معروف است؛ حدود ۸۰ سال قبل بنام قلعه ارمنی‌ها شهرت داشته است. ولی آیا ارامنه هنوز در این محله زندگی می‌کنند، چه بر سر قلعه آمده؟ اینها سؤال‌هایی است که به دنبال پاسخ آن تاریخچه محله را مرور کردیم.

 • درآمدزایی با قارچ‌های خوراکی
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۴۰

  این بانوی توانمند با آموزش تولید قارچ ۵۰ هم‌محله‌ای را توانمند کرده است

  درآمدزایی با قارچ‌های خوراکی

  بهاره فتح‌آبادی- یک عدد قارچ را با خوشحالی نشان می‌دهد و می‌گوید: «شاید باور نکنید اما وقتی این قارچ‌ها مانند یک سوزن ته گرد نیش می‌زنند حس خیلی خوبی به من دست می‌دهد. آنجاست که حس می‌کنم تلاشم به بار نشسته و به هدفم رسیده‌ام.» بانو «‌آذردخت صائبی» از ۷سال پیش پرورش قارچ خانگی را در سرای محله حکیمیه و پس از آن در مجتمع فنی حرفه‌ای شهید چمران یاد گرفته و پس از آن، مدت ۵ سال است که داشته‌هایش را با عشق و علاقه فراوان در سرای محله تهرانپارس غربی در اختیار هم‌محله‌ای‌ها قرار داده و ۵۰ نفر از هم‌محله‌ای‌ها را در این زمینه توانمند کرده است. او معتقد است این حرفه سود خوبی دارد و اگر امکانات تولید صنعتی فراهم شود، ظرفیت‌های بالایی برای اشتغالزایی در آن وجود دارد.

 • عطرگل در هوای زندگی
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۱:۲۰

  جوانان این محله با تولید و عرضه گل و گیاه کارآفرینی کرده‌اند

  عطرگل در هوای زندگی

  مهدی حبیبی- ۸ سال پیش که علی‌آقا کارش را شروع کرد، یک نهال خرید و در گلدان کاشت. حالا این گیاه شاداب سرسبز با گل‌های خوشرنگ و تنه پهنش، برای علی‌ دهقان شبیه یک دفتر خاطرات است که هر برگش او را یاد روزهای تلخ و شیرین گذشته می‌اندازد. او ۸ سال پیش همراه افشین، علی و احسان لاکتراش، علیرضا زمانی و مهران مهدیانی کار و کسبی راه انداخته که حالا بعد از تحمل سختی‌های فراوان به بار نشسته وعلاوه بر تأمین نان حلال سفره‌هایشان، سرسبزی و طراوت طبیعت را به خانه‌ها و آپارتمان‌های مردم شهر می‌برد. آنها در منزل پدری علی‌آقا گلخانه جمع و جوری راه انداخته‌اند و در آن از کاکتوس راکتی و ساگوارو طلایی و انجیر تیغی گرفته تا نارون و افرای چینی پرورش می‌دهند. گزارش زیر نقل فعالیت‌های این جوانان محله باغ خزانه و حکایت راه و نیم‌راه‌هایی است که برای رسیدن به موفقیت طی کرده‌اند.

 • ۳۰روز درپرتو نـور
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۰:۱۳

  چند نکته از۱۰ حافظ قرآن هم محله ای برای ماه مبارک رمضان

  ۳۰روز درپرتو نـور

  زهرا اردشیری - قرارمان این بود که برای شروع ماه مبارک رمضان پیشنهادهای قرآنی برای جوانان داشته باشیم. می‌خواستیم مکان‌هایی از منطقه را به شما معرفی کنیم که در آنها محفل‌های قرآنی برپا می‌شود. اما فکر کردیم بهتر این است که این پیشنهادها را از زبان افرادی به شما معرفی کنیم که سال‌هاست با قرآن انس گرفته‌اند و حافظ قرآن هستند. افرادی که سن و سالی ندارند، نوجوان هستند و در مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن در محله شکوفه زندگی می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید همه این بچه‌ها ظرف یک سال حافظ کل قرآن کریم شده‌اند و روزی نیست که بی‌قرآن سپری کنند. این مدرسه زیرمجموعه مسجد جابری در محله شکوفه است. ۱۰ نفر از حافظان قرآن این مدرسه پیشنهادهایی برای روزها و شب‌های ماه مبارک برای هم‌محله‌ای‌ها دارند.

 • برای عزا کت و شلوار نمی‌دوزم
  ۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۵:۱۵

  کاسب قدیمی و خیّر محله نارمک از ۵۶ سال خیاطی می‌گوید

  برای عزا کت و شلوار نمی‌دوزم

  معصومه مهدیانی - «همیشه برای شادی مردم سوزن زدم. دوست داشتم مردم شور و اشتیاقم را از روی لباسی که دوخته‌ام حس کنند. شاید برای همین بود که همیشه از مشتری‌هایم می‌خواستم کت و شلواری که با عشق دوخته‌ام را در مراسم عزا نپوشند.» اینها را «غلامرضا سمیعی» خیاط ۶۶ ساله محله نارمک می‌گوید. کسی که در طول ۵ دهه فعالیت خود نه فقط به دلیل خوش‌اخلاقی و مردمداری، بلکه به خاطر اعتقادات خاصش در دوخت لباس برای سادات و مسجدی‌های محله در ذهن اهالی ماندگار شده است. مرام و مسلک خاص این خیاط باعث شد تا سری به مغازه قدیمی و کوچک او در خیابان مهرانپور بزنیم و با او گفت‌وگویی‌ترتیب بدهیم.

 • جشن عشق به همت دستان مهربان
  ۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۱:۲۹

  اهالی یوسف‌آباد برای دختران بهزیستی مراسم ازدواج برپا کردند

  جشن عشق به همت دستان مهربان

  نیلوفر ذوالفقاری- فقر روی هر چیزی هم که غبار بنشاند، نمی‌تواند رنگ آرزوها را کدر کند. اهالی یوسف‌آباد به واسطه همین فکر تصمیم گرفته‌اند به جوان‌ها کمک کنند تا آرزوهایشان را از زیر آوار فقر بیرون بکشند و به آنها رنگ تازگی بزنند. جمعی از اهالی یوسف‌آباد دست به دست هم داده‌اند تا برای جوانان محروم جشن ازدواج برگزار کنند، وسایل اولیه زندگی‌شان را تهیه و به آنها کمک کنند راهی خانه بخت شوند. در شب میلاد حضرت ابوالفضل(ع) جشن ازدواج ۳ دختر جوان تحت پوشش بهزیستی به همت اهالی این محله در خانه یکی از همسایه‌ها برگزار شد.

 • آرامش جان با پند‌های حاج محمد
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۷:۳۳

  آشنایی با عطار نیکوکاری که شیوه خاصی در راهنمایی جوانان و نحوه برخورد با اهالی دارد

  آرامش جان با پند‌های حاج محمد

  رضا افراسیابی‌- کافی است از‌ اهالی محله جوادیه نشانی عطاری حاج «محمد قاسمی» را بپرسی تا خیلی زود نشانی دقیق را کف دستت بگذارند. به همین واسطه خیلی زود به عطاری قدیمی محله می‌رسیم و حاج محمد را می‌بینیم که پشت دخل مغازه ایستاده تا روزی حلال برای زن و فرزندانش کسب کند. داخل مغازه به سبک همه عطاری‌ها، داروهای گیاهی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف بسته‌بندی شده‌اند اما حاج محمد خندان و باصفا، وجه تمایز اینجا با بقیه عطاری‌هاست. او نمی‌گذارد که مشتری نیازمند دست خالی از مغازه‌اش بیرون برود، دور تا دور عطاری را پر کرده از شعرهایی با مضامین اخلاقی که برای مشتری می‌خواند و بزرگ و کوچک محله از او به نیکی یاد می‌کنند. همه اینها بهانه‌ای شد تا سراغ عطار‌باشی محله جوادیه برویم و با او گفت‌وگویی خودمانی داشته باشیم.

 • عشـق همین خـنده زیبای تــوســت
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۵۸

  اهالی محله حافظیه برای کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم جشن تولد برگزار کردند

  عشـق همین خـنده زیبای تــوســت

  حسن حسن‌زاده- خیلی دور نبود روزی که مادران فداکار کودکان اوتیسمی شرق تهران مجبور بودند برای شرکت در جلسات گفتاردرمانی و کاردرمانی این فرشته‌های کوچک، هر روز مسیر شرق به غرب تهران را طی کنند و با وجود کمبود امکانات و صرف هزینه‌های بسیار، مشقت‌های این راه طولانی را به جان بخرند. حالا ۲ سالی است که به همت «آذر سعیدی» مدیر انجمن «فرشته‌های شرق» این امکان رایگان در محله «حافظیه» برایشان فراهم شده است. تا جایی که امروز انجمن فرشته‌های شرق با کمک شهرداری منطقه‌ بانی جشنی می‌شود که حتی خانواده‌های بسیاری را از دیگر نقاط شهر به مجتمع فرهنگی کوثر محله حافظیه می‌آورد تا در کنار هم نخستین جشن تولد فرشته‌های شرق را در مراسمی شاد و مهیج تجربه کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم کمتر می خندند برگزاری این جشن تلاشی برای نشاندن لبخند بر لبان آنها بود.

 • دعای همسایه‌ها برکت زندگی‌ام است
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۴:۴۴

  پرستار بازنشسته محله «زاهدگیلانی» اکنون از بیماران همسایه‌اش مراقبت می‌کند

  دعای همسایه‌ها برکت زندگی‌ام است

  مریم تهوری- خدمت ۳۰ساله‌اش که در بیمارستان به اتمام رسید تازه پرستاری از هم‌محله‌ای‌هایش را آغاز کرد. هرچند که پیش‌تر هم کمابیش به خانه همسایه‌ها سر می‌زد. بیشتر وقت‌ها آنها را درباره چگونگی مصرف داروها راهنمایی می‌کرد و رایگان خدمات پرستاری ارائه می‌داد اما حالا در این ۱۶سال بیشتر هم‌محله‌ای‌ها او را به واسطه همین خدمات خیرخواهانه‌اش به خوبی می‌شناسند. «زرین تاج قربانی» پرستار بازنشسته محله «زاهد گیلانی» است. او که قرار بود بعد از پایان خدمت ۳۰ساله به استراحت بپردازد حالا در خانه یک ساعت هم ‌بند نمی‌شود و تمام روز از این خانه به خانه دیگر می‌رود و به بیماران سالمند و ناتوان رسیدگی می‌کند. او در سال‌های گذشته همراه دخترش فعالیت‌های بیشتری در زمینه شناسایی و رسیدگی به بیماران ناتوان هم‌محله‌ای و تهیه و توزیع غذا و پوشاک برای کارتن‌خواب‌ها و معتادان انجام می‌دهد. این هفته با این هم‌محله‌ای خیر راهی خانه یکی از سالمندان محله شدیم تا به همین بهانه درباره فعالیت‌هایش اطلاعات بیشتری به دست‌آوریم.

 • معلم‌های خصوصی برای کودکان کار
  ۱۳۹۶/۲/۳۰ - ۱۳:۰۷

  دانش‌آموزان خانه ایرانی شوش‏، آخرین روزهای سال تحصیلی را سپری می‌کنند

  معلم‌های خصوصی برای کودکان کار

  زینب کریمی- معلم‌ها دوره جمع‌بندی کتاب‌های درسی را به پایان رسانده و دانش‌آموزان را برای امتحان آماده کرده‌اند همزمان با آنان والدین و معلم‌های خصوصی هم به کمک دانش‌آموزان آمده‌اند تا بچه‌ها بهترین نتیجه را در امتحانات به دست آورند. در کنار این کودکان، کودکان‌کار هم هستند که بیشتر وقتشان را در خیابان‌ها و کارگاه‌ها مشغول کارند. متأسفانه بیشتر آنان از حداقل امکانات آموزشی محروم هستند و با سواد شدن آرزوی بسیاری از آنان است. برای برخی از آنان امکان تحصیل با حمایت و توجه گروه‌های مردمی فراهم شده است. جمعیت دانشجویی مردمی امام علی(ع) یکی از گروه‌هایی است که امکان تحصیل را برای کودکان‌کار محروم از تحصیل فراهم کرده است. این روزها خاله‌ها و عموهای داوطلب فعال در جمعیت امام علی(ع) با تدریس دروس مختلف به این کودکان آنان را برای امتحانات‌شان آماده می‌کنند. در آخرین روزهای پایان سال تحصیلی سری به این مدرسه زده‌ام و با معلم‌ها و دانش‌آموزانش همصحبت شده‌ام.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله