جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۵:۱۷

  بررسی مشکلات جهاندیدگان محله یوسف‌آباد

  پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد

  زهرا رهنما- یخ‌های حوض جمع و جور ضلع شرقی پارک در حال آب شدن است و آفتاب بر نیمکت‌های سرد فلزی می‌تابد. در سرمای سوزناک زمستان عده‌ای با بازی شطرنج خودشان را سرگرم کرده‌اند و چند نفر هم با ذکر خاطرات قدیمی گرمای وجودشان را تقسیم می‌کنند. اینجا ضلع شرقی پارک شفق در محله یوسف‌آباد است. جایی که چند سالی می‌شود به پاتوق جهاندیدگان محله تبدیل شده و حالا به نام میدان سالمندان شناخته می‌شود. سالخوردگان محله معتقدند که ممکن است سرمای زمستان و گرمای طاقت‌فرسای تابستان جمع ۲۰ ساله آنها را تهدید کند اما این روزها در تب و تاب احیای پاتوق قدیمی خودشان، که به کتابسرا تبدیل شده، به سر می‌برند. با سالمندان محله یوسف‌آباد درباره مشکلاتشان گفت‌وگو کردیم.

 • شنبه بازار زیر سقف همسایه
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۸:۱۴

  شنبه بازار زیر سقف همسایه

  مژگان مهرابی - هر خانه‌ای که در آن قرآن خوانده شود، می‌شود بیت‌النور. خاصیت آیات الهی این است که در هر خانه‌ای قرائت شود برکت و نعمت‌های الهی را به آن خانه نازل می‌کند. اگر هم دسته‌جمعی باشد که چه بهتر. از دعای خیری که آدم‌ها در حق هم می‌کنند، درهای رحمت باز شده و آرزوها زودتر برآورده می‌شود. از این خانه‌ها در منطقه ما کم نیست. یکی‌شان همین جاست؛ فاصله چند قدمی مسجد سید سجاد(ع). مالکش بانویی است که خانه و زندگی‌اش را وقف قرآن کرده است.

 • بـچـه‌هـا  دست در دست هم
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۳:۱۹

  دانش‌آموزان مدرسه شهید رجایی بازارچه خیریه برای کودکان سرطانی بر پا کرده اند

  بـچـه‌هـا دست در دست هم

  ملیحه نعمت‌خواه- پیدا کردن مدرسه شاهد شهید رجایی (خیّر‌ساز شاهسوند) در میدان بهشت و خیابان شهید رجایی کار دشواری نیست؛ جایی که دانش‌آموزان بازارچه خیریه‌ای راه‌اندازی کرده و تلاش می‌کنند با هنر و مهارتشان به کمک کودکان بیمار و ...

 • نوش جـان التماس دعا!
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۰۹:۴۹

  این ۲برادر برای خانواده‌های کم‌بضاعت و کارتن‌خواب‌ها غذای گرم می برند

  نوش جـان التماس دعا!

  حسن حسن زاده - «این برادرها نان دلشان را می‌خورند.» این را یکی از اهالی خیر محله «شهید اسدی» در توصیف «محمد» و «مهرداد» می‌گوید. ۲‌ برادری که از کودکی در کنار تحصیل، شانه به شانه هم کار می‌کردند و به قول خودشان مثل خیلی‌های دیگر یک روز طعم نداری را هم چشیده‌اند. اما حالا که با تلاش و پشتکار، کسب و کارشان رونق گرفته، خانواده‌های نیازمند محله را از یاد نبرده و با راه‌اندازی یک تهیه غذای کوچک کمک حال آنها هستند. فضای آشپزخانه محمد و مهرداد اگرچه کوچک است اما کارهای بزرگی در آن انجام می‌شود. این ۲‌ برادر به کمک معتمدان محله خانواده‌های نیازمند و کم‌بضاعت را شناسایی کرده‌اند و غذای گرم برای آنها ارسال می‌کنند.

 • تربیت۱۶ هزار قرآن‌آموز
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۹

  ۲۳ سال از فعالیت بیت القرآن شمیران می‌گذرد

  تربیت۱۶ هزار قرآن‌آموز

  نفیسه خانلری- مؤسسه بیت القرآن شمیران، ۲۳ سال پیش با همت مرحوم حجت‌الاسلام«سید اسماعیل گوهری» که از امامان جماعت مسجد جعفری بود، راه‌اندازی شد وخانه‌ای در مجاورت مسجد به این کار اختصاص پیدا کرد. این خانه با همکاری سید اسماعیل گوهری و خود صاحبخانه، به‌طورکلی وقف بیت‌القرآن شد و این مؤسسه توانست در آبان ماه سال ۱۳۷۲، فعالیت خود را با ۲۰ قرآن‌آموز شروع کند. فعالیتی که در ۲۳ سال و به رغم تمام فراز و نشیب‌ها، با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال شده و نتیجه آن نیز تربیت ۱۶ هزار قرآن‌آموز در این مدت بوده است. البته نباید فراموش کرد که مؤسسه بیت‌القرآن در بلوار شهید اندرزگو، برخلاف برخی از مؤسسات قرآنی که حفظ و قرائت را در رأس اهداف خود قرار داده‌اند، هدفی والاتر را دنبال کرده و با تمرکز روی مفاهیم قرآن، راهی متفاوت از دیگر مؤسسات را درپیش گرفته است، زیرا متولیان این مؤسسه معتقدند که توجه به مفاهیم قرآن و استفاده کاربردی از این مفاهیم، تاحد قابل توجهی می‌تواند بر سبک زندگی فردی و اجتماعی افراد تأثیر گذاشته و آنها را به بهترین مسیر ممکن هدایت کند.

 • آبگوشت چهارشنبه‌ها!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۱۲

  در حسینیه محله طیب هر هفته سفره‌ای برای اطعام نیازمندان و کارتن‌خواب‌ها برپاست

  آبگوشت چهارشنبه‌ها!

  مژگان مهرابی - حسینیه «سجادیه» منتظر نمی‌ماند تا محرم از راه برسد و درهایش به روی مشتاقان باز شود. هر هفته، چهارشنبه‌ها، میزبان مجلس عزاداری و تلاوت قرآن است. کلید دارش «امیر جساس»، یکی از اهالی محله طیب است. چهارشنبه که می‌شود دیگ آبگوشت را بار می‌گذارد و سفره‌ای می‌اندازد تا مهمانان دور آن بشینند. در میان مهمان‌هایش علاوه بر اهالی و هیئتی‌ها، نیازمندان و فقرا هم دیده می‌شوند. اصلاً سفره را به این نیت پهن می‌کند تا کسانی که از همه جا رانده شده‌اند یک شب، غذایی مناسب بخورند. این‌طور است که دور سفره کارتن‌خواب هم زیاد دیده می‌شود. حسینیه عمری ۵۷ ساله دارد. چند تن از خیّران محله بنایش را گذاشتند و تنها بازمانده این تیم ۴ نفره حجت‌الاسلام «سید‌مهدی طباطبایی» است. درباره این حسینیه با «امیر جساس» گفت‌وگو کردیم.

 • طراحی تمبر کسب و کار ماست
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۱۴

  گزارش از آتلیه خاص یک زوج هنرمند

  طراحی تمبر کسب و کار ماست

  مرضیه موسوی- اینجا آتلیه دبیرخانه عالی تمبر است؛ اتاقی دلباز با سقفی بلند در موزه ارتباطات. روی یکی از میزها قلم‌مو و رنگ و ابزار مخصوص نقاشی جا خوش کرده است. میز دیگری مخصوص انجام خوشنویسی‌هاست و میزی مختص استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای رایانه‌ای. گوشه و کنار، نمونه‌هایی از تمبرهای طراحی شده در ۱۴ سال اخیر به چشم می‌خورد و کتاب‌ها و پوشه‌هایی مربوط به تمبرهایی که طراحی شده یا در مسیر طراحی هستند. تمام تمبرهای پستی جمهوری اسلامی ایران در این آتلیه در میدان مشق طراحی می‌شوند هرچند ممکن است گاهی ایده اولیه این تمبرها را نهاد یا شخص خاصی ارائه داده باشد. همه کارها در آتلیه شورای عالی تمبر روی انگشتان زن و شوهری می‌گذرد که بیش از ۱۳ سال است مسئولیت طراحی تمبرها را برعهده دارند.

 • تقسیم مهربانی
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۲:۴۵

  تلاش خبرنگار ما برای کمک به یک نوزاد نیازمند، باعث آشنایی ما با خیریه‌ای در محله شد

  تقسیم مهربانی

  زهرا کریمی - همین چند هفته پیش بود که در یکی از گروه‌های فضای مجازی پیامی منتشر شد مبنی بر اینکه «برای نوزاد نیازمندی به دنبال چند قوطی شیرخشک هستیم». همان پیام را به چند گروه دیگر محلی که در آن عضو بودم، ارسال کردم. اعضای یکی از گروه‌ها برای پیامم پاسخی با این متن فرستاد. «تشریف بیاورید خیریه ما، تا دیر نشده شیرخشک در اختیارتان بگذاریم.» از اینکه وسیله‌ای برای انجام یک کار خیرشده بودم، حس خوبی داشتم. آن خانواده نیازمند را با «سیده سکینه آقایی نیارکی»، مدیر این مرکز خیریه آشنا کردم تا برای تهیه شیرخشک هرچه سریع‌تر اقدام کند، اما این خیریه در کدام محله منطقه فعال است و چه خدماتی انجام می‌دهد، سؤالی بود که ذهنم را درگیر خودش کرد. به همین خاطر سکینه آقایی، ما را به سرای محله دکتر هوشیار در خیابان طوس دعوت کرد.

 • چند نسل در محـفل انس
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۰۹:۳۸

  قدیمی‌ترین جلسه قرآنی محله اینجاست

  چند نسل در محـفل انس

  حمیدرضا بوجاریان- جنگ به روزهای آخرخودش نزدیک شده بود. هنوز هم وقتی صدای آژیر خطر می‌آمد مردم نگران از موشکباران و بمباران‌های هوایی به سوی پناهگاه‌ها می‌رفتند. آنجا بود که ذکر دعا و توسل تنها پناهی بود تا قلب‌ها به آرامش برسد.

 • جانباز هم محله‌ای؛ چشم امید نیازمندان
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۸:۲۰

  جانباز هم محله‌ای؛ چشم امید نیازمندان

  علی جواهری- تک پسر خانواده است. پدرش یکی از کاسبان سرشناس و قدیمی محدوده چهارراه لشکر است. سال‌های زیادی است که شب‌های جمعه و روزهای میلاد و عزای اهل‌بیت(ع) در مغازه پدرش که همجوار مسجد محله است بیرق مراسم اهل‌بیت(ع) برپاست. البته مغازه که نه، خانه امید. در این محله هر کسی به مشکل بر می‌خورد راهی مغازه حاج مرتضی می‌شود و گرفتاری‌اش در کوتاه‌ترین زمان رفع می‌شود. «علی(هرمز) لاهیجانی» جانباز دفاع مقدس سال‌هاست به‌عنوان یکی از ...

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله