جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • روایـت عمو صلواتی از محله
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۲

  پیرغلام محله اختیاریه از هیچ نماز جماعتی در مسجد مهدیه جا نمانده است

  روایـت عمو صلواتی از محله

  زهرا رستگار- بانگ ‌الله‌اکبر که از مناره‌های مسجد بلند می‌شود، عطر بهشت را در کوچه‌پسکوچه‌های محله به مشام می‌رساند، آنقدر که خانه خدا پناه اول و آخرشان می‌شود. مساجد به‌عنوان پاتوقی سیاسی، فرهنگی و مذهبی از دیروز تا امروز نقش مهمی در تعلیم و تربیت مردم داشته‌اند به‌طوری...

 • باز هم خیاط می‌خواهیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۲۶

  کارآفرینی برای ۱۲ بانوی هم‌محله‌ای

  باز هم خیاط می‌خواهیم

  سارا جعفرزاده - از نخستین روزهایی که کارشان را به‌عنوان خیاط شروع کردند ۱۶ سال می‌گذرد. سال‌ها تلاش آنان برای یادگیری هنر خیاطی در نهایت برای اهالی، نتیجه خوبی داشت و از این دو خواهر دو بانوی کارآفرین ساخت. در این ۱۶ سال شاید فکرش را هم نمی‌کردند که روزی بتوانند کارگاه بزرگی راه‌اندازی کنند و دست چند نفر را بگیرند. با شاغلان کارگاه مانند دوست و خواهرند و شاید این بارزترین ویژگی این دو کارآفرین است. معتقدند سود کم برایشان برکت زیادی آورده است. «زهرا زارعی» و «مریم زارعی» بانوان کارآفرین محله مشیریه هستند که از بانوان هم‌محله‌ای دعوت کرده‌اند در کارگاهشان مشغول به کار شوند. راهی محله مشیریه شدیم و از نزدیک پای صحبت‌های شنیدنی این کارآفرین نشستیم.

 • توانمندی ۶۹ بانوی سرپرست خانوار
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۲:۳۵

  مجموعه فرهنگی ورزشی شهربانو مکانی برای اشتغالزایی بانوان منطقه

  توانمندی ۶۹ بانوی سرپرست خانوار

  راحیل حسینیان‌- مجتمع‌های شهربانو از سال۸۹ در مناطق پایتخت کار خود را آغاز کرد. هدف هم ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی بانوان در محله‌های مختلف بود تا بانوان به‌راحتی بتوانند در محیطی مختص خودشان به فعالیت‌‌های فرهنگی، اجتماعی، تفریحی و آموزشی بپردازند و احساس امنیت و رضایتمندی داشته باشند. حالا حدود ۶سالی می‌شود که این مجتمع‌ها در مناطق تهران پا گرفته و بانوان آنها را به خوبی می‌شناسند. در این گزارش به مجتمع شهربانو منطقه در خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه رضایی سری زدیم تا از برنامه‌ها و فعالیت‌های آن بیشتر بدانیم.

 • جاده کن، از تهران تا پاکستان
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۰:۰۰

  گشتی در هویت تاریخی خیابان محمدعلی جناح، یکی از پر‌‌ ترددترین معابر منطقه

  جاده کن، از تهران تا پاکستان

  زهرا خورشیدی- روزگاری تهران قدیم با چند دروازه و خیابان محدود شناخته می‌شد، اما با افزایش جمعیت و‌‌‌ تردد انواع وسایل نقلیه، معابر جدیدی در آن ساخته شد و مدیریتش برعهده بلدیه شهر قرار گرفت. با گذر زمان تعداد کوچه‌پسکوچه‌ها، خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران آن‌قدر زیاد شد که برای یک شناسنامه‌ای تهیه کردند تا بتوانند راحت‌تر کنترلشان کنند. در این میان نام «محمدعلی جناح»، سمبل مبارزه مسلمانان پاکستان، روی یکی از پر‌‌ ترددترین معابر منطقه حک شد. اما چرا نام این شخصیت پاکستانی بر غربی‌ترین معبر منطقه ما گذاشته شده است؟ برای اطلاع از دلایل این نامگذاری با قدیمی‌های اهالی محله طرشت و نصرالله حدادی، پژوهشگر تهرانشناس گفت‌وگو کردیم.

 • جشن ۲سالگی «خیاط خانه فرشته»
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۷:۰۵

  چرخ زندگی زنان سرپرست خانوار با امید می‌چرخد

  جشن ۲سالگی «خیاط خانه فرشته»

  ژیلا تختی- فکرش را هم نمی‌کرد از پشت آن چرخ خیاطی قدیمی در آن اتاق کوچک برسد به خانه روشنی که حالا چشم امید خانواده‌های بسیاری به سوزن زدن‌های خیاطان آنجاست. خانه‌ای که اعضایش در عین تنهایی، امیدوارانه به مشکلات‌شان کوک‌های عاشقانه می‌زنند تا سفره‌های خانه‌شان بی‌نان نماند؛ تا برکت این دورهمی دوستانه و همدلانه‌شان در زندگی کم سوی تک تک آنان ساری و جاری باشد. برایتان از خیاط خانه‌ای می‌گوییم که سنگ بنایش به همت یک بانوی بی‌ادعا و پرتلاش و با حمایت جمعیت امام علی(ع) گذاشته و کمی بعد تبدیل شد به خانه امید بانوان تنها؛ «خیاط خانه فرشته» که شد فرشته نجات مادران سرپرست خانوار. حالا امروز بانیان آن خانه و اعضایش در خانه هنر ایرانی در خیابان کارگر جنوبی جمع شده‌اند تا جشن تولد ۲سالگی خانه امیدشان را جشن بگیرند و با رونمایی از محصولات جدیدشان، یکبار دیگر با صدای بلند از توانمندی‌هایشان بگویند. ما هم مهمان این جشن تولد صمیمی بودیم.

 • زیـبا و مناسـب
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۶:۱۸

  دانشجویان دانشکده شریعتی برای معرفی پوشش متناسب با فرهنگ جامعه دست به کار شده‌اند

  زیـبا و مناسـب

  مینا جوانفرد- پوشش و لباس یکی از عناصر اساسی مرتبط با فرهنگ در هر جامعه‌ای است و حتی می‌توان گفت نمایندگی فرهنگ جامعه‌ را برعهده دارد. در کشور ما نیز با توجه به اقتضائات فرهنگی و دینی، چند سالی است که به طراحی مدهای جدید و متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی توجه ویژه‌ای شده است. به همین دلیل در سال‌های اخیر، استفاده از تفکر خلّاق و جوان دانشجویی در زمینه طراحی مورد توجه قرار گرفته است. از این‌رو دانشکده فنی و حرفه‌ای شریعتی در این روزهای آخر زمستان فرصتی فراهم آورده است که طراحان لباس در سطح دانشجویی گردهم آیند و تعامل فرهنگی داشته باشند. این دومین سالی است که دانشکده شریعتی در محله خانی‌آبادنو میزبان آثار برگزیده جشنواره مد و لباس دانشجویی کشور است. نمایشگاهی که همه روزه به‌صورت رایگان در معرض دید عموم قرار گرفته و با غرفه‌های جانبی و کارگاه‌های تخصصی، میزبان مسئولان و شهروندان از سراسر شهر است.

 • ۴۰ سال گره‌گشایی
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۰:۲۲

  این صندوق قرض‌الحسنه به همت اهالی اداره می‌شود

  ۴۰ سال گره‌گشایی

  معصومه ماه پیکر - نزدیک ظهر است که به محله گلچین می‌رسم. چند نفر کنار میوه‌فروشی محله ایستاده‌اند. نزدیک می‌روم و سراغ صندوق خیریه محله را می‌گیرم. نام صندوق خیریه «اقتصاد اسلامی» برایشان ناآشناست. برای معرفی بیشتر صندوق می‌گویم: «همان صندوقی که حاج آقا محمدی مسئولش است.» با شنیدن نام محمدی در حالی که مسجد محله‌شان را نشانم می‌دهند، می‌گویند: «دفترشان در مسجد سید الشهدا(ع) است.» علی‌اصغر محمد که اهالی او را با نام حاج اصغر محمدی می‌شناسند، عضو هیئت‌مدیره و یکی از مسئولان صندوق، پشت میز سرش گرم دفتر و دستک‌هایی است که پیش رویش قرار دارد. بیش از ۴دهه است که مسئولیت حساب و کتاب این صندوق خیریه را برعهده دارد. صندوقی که به گفته اهالی گره از کار خیلی‌ها باز کرده است.

 • برای کارگرانش مادری می‌کند
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۱:۵۳

  دیدار با بانوی کارآفرین در کارگاه خیاطی

  برای کارگرانش مادری می‌کند

  زهرا فراهانی- وقتی اوضاع اقتصادی چندان روبه‌راه نباشد پیدا کردن کار مناسب و با شرایط خوب یک موفقیت محسوب می‌شود. اینجاست که کارآفرینی نه تنها نوعی افتخار شخصی بلکه یک افتخار ملی می‌شود. در شرایطی که بسیاری افراد در کشور حتی توان دست‌وپا کردن یک کار خوب برای خود را ندارند ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب با درآمد کافی برای اقشار مختلف جامعه امری قابل قدردانی و ستایش است. حال وقتی این کارآفرینان بانوان شایسته کشور باشند ارزشی فراتر نیز پیدا می‌کند. بانوانی که نیازهای همنوعان گرفتار خود را بهتر درک می‌کنند و با فراهم کردن شرایط مناسب کار، سعی به همراهی آنان در تأمین زندگی روزمره‌شان دارند. در منطقه ما نیز این دست بانوان زحمتکش و خیّر که با اشتغالزایی هم چرخ زندگی خود را می‌گردانند و هم ‌دست دیگران را می‌گیرند کم نیستند. به دیدار «معصومه عمادی» کارآفرین اهل شهید محلاتی ‌‌رفته‌ایم.

 • نه به آمریکا به عشق تولید وطنی
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۴۱

  با هم‌محلی که اختراع جدیدش مورد حمایت انجمن فیزیوتراپی کالیفرنیاست

  نه به آمریکا به عشق تولید وطنی

  شبنم مهدوی- سال ۸۹ بود که طرحش در جشنواره خوارزمی مقام سوم را کسب کرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی تأییدیه معاونت فن‌آوری ریاست جمهوری و دانشگاه توانبخشی علوم بهزیستی تهران را به دست آورد. دستگاهی با نام «کمر آسا» که به گفته «علی پرویزی» ۵۵ ساله، مجهزترین دستگاه برای رفع مشکلات ناشی از خستگی و درد ناحیه کمر در ورزشکاران است. به رغم تأیید و حمایت انجمن فیزیوتراپی کالیفرنیا برای تولید انبوه این دستگاه، او خواست که این محصول در کشور خودش به ثبت و تولید برسد و با افتخار با نام کالای ایرانی در دسترس ورزشکاران سراسر دنیا قرار بگیرد. با پرویزی که این روزها پیگیر ثبت ۳ اختراع دیگر است، در مرکز مشاوره و استعدادیابی ورزشی واقع در سرای محله دردشت به گفت‌وگو نشستیم.

 • زنــگ پاکیزگی!
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۰۳

  داوطلبان حامی محیط‌زیست برای آموزش به مدارس منطقه می‌روند

  زنــگ پاکیزگی!

  پرنیان سلطانی- اغلب از ما شهروندان بی‌تفاوت از کنار انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی عبور می‌کنیم و فقط‌ برخی با نریختن زباله روی زمین، استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، تفکیک زباله از مبدأ و... از محیط‌زیست‌مان محافظت می‌کنیم. البته در این میان عده‌ای پا را فراتر گذاشته‌اند و با ارائه آموزش‌های شهروندی، دیگران را هم نسبت به حفظ محیط‌زیست تشویق می‌کنند. اعضای گروه «همیاران خانه سبز» در زمره شهروندان مسئول محله جهاد هستند که با دغدغه مشترک حفظ محیط‌زیست از سال ۱۳۹۲ کنار هم جمع شده‌اند و، با آموزش در مدارس منطقه، دانش‌آموزان، اولیا و مربیان را نسبت به حفظ محیط پیرامون خود از آلودگی‌های مختلف تشویق می‌کنند. با ۳ نفر از اعضای اصلی این سازمان مردم‌نهاد که دانش‌آموزان را به‌عنوان جامعه هدف خود انتخاب کرده‌اند گفت‌وگو کردیم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله