جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • تا شـــقایق هســــت زنـــدگی بایـد کـرد
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۷:۰۸

  اعضای کانون معلولان ۱۴ محله‌ منطقه دستاوردهای هنری خود را به نمایش گذاشتند

  تا شـــقایق هســــت زنـــدگی بایـد کـرد

  کبری خدیوی- شور و حال خاصی در بوستان شقایق محله خانی‌آبادنو جنوبی برپاست. در محوطه اطراف دریاچه بوستان نمایشگاهی از هنرهای دستی معلولان محله‌های ۱۴گانه منطقه در معرض دید گذاشته ‌شده است. این نمایشگاه با حضور معلولان همه محله‌های منطقه به میزبانی و همت خانه سلامت محله خانی‌آبادنو جنوبی برپاشده است. در این نمایشگاه تلاش و پشتکار همراه با نوری از امید به آینده موج می‌زند. شور و حال وصف‌ناپذیری بین معلولان دیده می‌شود. هنرمندان معلول مشغول آماده‌سازی جایگاه نمایش محصولات دستی و هنری خود هستند و هر کدام تلاش می‌کنند تا هنر خود را به گونه‌ای متفاوت در معرض دید قرار دهند. برق شادی و نشاط را می‌توان در نگاهشان دید.

 • یکی از ویلایی‌ها
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۴۹

  همسر شهید «علیرضا نوری» از همسرش می‌گوید که پوشیدن لباس خاکی جبهه را به ریاست در راه‌آهن ترجیح داد

  یکی از ویلایی‌ها

  ژیلا تختی- از سال‌های خانه به دوشی در مبارزات انقلاب اسلامی، اعلامیه پخش کردن‌های شبانه دو نفره تا آخرین صبحانه مشترکشان در اندیمشک. خاطرات همه آن روزهای تلخ و شیرین مثل یک فیلم پیش چشمانش است و هر لحظه با آنها زندگی می‌کند. «طوبی عرب پوریان» شیرزنی است که وظیفه مدیریت خانواده رزمندگان را در نزدیکی منطقه جنگی برعهده داشت و امسال برش‌هایی از زندگی‌اش با بازی «پریناز ایزدیار» در فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» روی پرده سینما رفت. همسر شهید «علیرضا نوری» مسئول کمیته و حراست راه‌آهن جمهوری اسلامی و هم‌محله‌ای ما در خیابان وحدت اسلامی است. او که در مبارزات انقلاب اسلامی و سال‌های دفاع‌مقدس پا به پای همسرش فعالیت می‌کرد طی ۲۶سال گذشته هم تلاش کرده در سنگر مدرسه به‌عنوان معلم و مدیر راه همسرش را ادامه دهد.

 • چهارشنبه‌های دوست‌داشتنی کتاب
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۸:۳۹

  پویش کتابخوانی منطقه با جلسه‌های هفتگی‌اش اهالی را با کتابخوانی آشتی داده است

  چهارشنبه‌های دوست‌داشتنی کتاب

  زهرا جودی - تعدادی از اهالی منطقه در فرهنگسرای تهران، که به نوعی پاتوق فرهنگی اهالی فرهنگ و هنر است، گرد هم آمده‌اند تا میزبان نویسندگانی باشند که این روزها با قلم‌شان و داستان‌هایی که به تصویر می‌کشند، روزمرگی را از جان لحظه‌هایمان بگیرند. «چهارشنبه‌های کتاب» عنوان پویشی است که این روزها در منطقه راه افتاده است. در این پویش، هر هفته، فرهنگسرای تهران میزبان علاقه‌مندان و مشتاقان کتاب و کتابخوانی است که به استقبال نویسندگان محبوب‌شان می‌روند تا لحظاتی فارغ از روزمرگی و دنیای بیرون درباره‌ کتاب و نوشتن به گپ‌وگفت بپردازند. گزارشی از منتخب این جلسات آماده کرده‌ایم تا شما هم با حال و هوای آن آشنا شوید.

 • گــــــردهمایی    پیام‌آوران عاشورا
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۶:۵۰

  متولیان ۲۴۰۰ هیئت ۶منطقه پایتخت در مسجدجامع ابوذر حضور بهم رساندند

  گــــــردهمایی پیام‌آوران عاشورا

  مهدی حبیبی- هر سال با نزدیک شدن به ماه محرم و موسم عزای‌سالار شهیدان کربلا، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، مسئولان و دست‌اندرکاران هیئت‌های مذهبی مناطق جنوب غرب تهران در منطقه ما گرد هم می‌آیند تا هماهنگی‌های لازم برای برگزاری هرچه بهتر مراسم و برنامه‌های هیئت‌های مذهبی صورت گیرد. امسال هم گردهمایی بزرگ«پیام‌آوران عاشورا» با حضور مسئولان و امنای هیئت‌های مذهبی مناطق جنوب غرب تهران در مسجدجامع ابوذر در محله ابوذر شرقی برگزار شد.‌ بانی این مراسم، شورای هیئت‌های مذهبی جنوب غرب تهران است که شامل ۶ منطقه جنوب غرب تهران (۹، ۱۱، ۱۷، ۱۸، ۱۹و۲۱) می‌شود که امسال منطقه ما میزبان مسئولان هیئت‌های مذهبی مناطق شش‌گانه جنوب غرب پایتخت بود.

 • این گروه شگفت‌انگیز
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۶:۰۸

  نخستین خانه فرهنگ کوتاه قامتان جایی برای مهارت آموزی و پرورش خلاقیت است

  این گروه شگفت‌انگیز

  زهرا اردشیری- روی تابلو نوشته است: «خانه فرهنگ کوتاه‌قامتان» اما بلندقامتان هم جای خود را در این مرکز دارند. چند ماهی است اهالی خیابان ده حقی با مجموعه‌ای آشنا شدند که برای نخستین بار با مدیریت کوتاه‌قامتان اداره می‌شود. اینجا بلند و کوتاه در کنار هم می‌نشیند و البته خدمات جالبی به کوتاه‌قامتان ارائه می‌شود. چیزی که در این مرکز اهمیت دارد این است که بلند قامتان هم به مدیریت کوتاه‌قامتان بلندهمت اعتماد کنند.

 • شب‌های پرستاره چهارصددستگاه
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۵:۵۴

  سالروز تولد بزرگان موسیقی ایران بهانه‌ای شد تا نوازندگان مشهوری مهمان منطقه ما شوند

  شب‌های پرستاره چهارصددستگاه

  زهرا فراهانی - مثل ‌اینکه نمی‌شود از گره خوردن نام محله چهارصددستگاه با آدم‌های معروف‌ و حسابی کوتاه آمد؛ چه آنهایی که اهل همین محله بوده‌ و اینجا بزرگ شده و پا گرفته‌اند و چه آنهایی که به بهانه‌های دیگر پا به این محله می‌گذارند و البته پا به معروف‌ترین خانه آن یعنی خانه‌موزه دکتر معین. حالا مسئولان این خانه‌موزه تصمیم گرفته‌اند ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت سالروز تولد بزرگان موسیقی ایران تدارک ببیند. نخستین این ویژه‌برنامه‌ها جشنی در روز هفدهم شهریور ماه برای متولدان مرداد و شهریور بزرگان موسیقی ایران بود. نگاهی به این مراسم پرچهره و به‌یادماندنی می‌اندازیم.

 • از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۵:۲۵

  هیئت ۵۰ ساله حضرت علی اکبر(ع) برنامه‌های متنوعی برای جذب جوانان دارد

  از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند

  بهاره خسروی‌- تا جایی که چشم کار می‌کرد، زمین کشاورزی بود و زراعت. در کنار زمین‌ها، آنطرف‌تر اما از خیابان سلیمانی کنار خرابه‌ها تکه زمین کوچکی قرار داشت که برای برپایی بساط هیئت جای مناسبی بود. جوان‌ها به عشق برگزاری مجلس عزای شهدای دشت کربلا با کمک همسایه‌ها تیرهای چوبی را علم کردند. از خانه چادر و گونی آوردند. با سنجاق قفلی به هم وصل و سقف چادر را درست کردند. هیئت به یاد جوان شهید دشت کربلا؛ حضرت علی‌اکبر(ع) نام گرفت تا برای آینده چراغ راه جوانان محله و اهالی باشد. امروز بیش از نیم قرن از این ماجرا می‌گذرد و هنوز هم توجه به مضامین اخلاقی و هدایت جوانان به سوی دین از دغدغه‌های بانیان هیئت است که در قالب رسوم جالب تربیتی، ادامه دارد. یکی از این رسم‌ها از بین بردن منیت‌ها برای خدمت در دستگاه اباعبدالله(ع) است؛ رسم جالب ریاست در قبال نظافت. به همین بهانه با «غلامحسین معماریان»، معروف به«عموغلام» محله سلیمانی‌ـ تیموری از بانیان و ریش‌سفیدان هیئت حضرت علی اکبر(ع) و اعضای این محفل حسینی(ع)، گفت‌وگو کردیم.

 • صفای سعــی برای هاجران امروز
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۱:۰۴

  جمعیت امداد دانشجویی‌ـ مردمی امام علی(ع) طرحی را برای کمک به زنان سرپرست خانوار برگزار می‌کند

  صفای سعــی برای هاجران امروز

  عطیه اکبری- این روزها حاجیان از سفر حج بازمی گردند و مراسم استقبال از حاجیان و دادن ولیمه در گوشه و کنار شهر برگزار می‌شود اماحاجی‌های تازه از حج برگشته شهرری و نیک‌اندیشان بیستمین تکه پایتخت، اگر می‌خواهند لذت انجام مناسک حج به کامشان شیرین‌تر شود می‌توانند در دهمین آیین «صفای سعی» شرکت کنند که به همت جمعیت امداد دانشجویی‌ـ مردمی امام علی(ع) شهرری برگزار می‌شود. با شرکت در این طرح می‌توانید به یاد سعی و تلاش‌های مادرانه هاجر در میان صفا و مروه دست هاجران زمانه خود را بگیرید. هاجران زمانه ما همان زنان سرپرست خانواری هستند که در شرایط سخت زندگی می‌کنند و برای به سامان رساندن زندگی کودکانشان تلاش می‌کنند و کسی صدای تلاش‌های خاموش آنها را نمی‌شنود. حاجیان و خیّران می‌توانند به جای صرف هزینه‌های گزاف برای برگزاری مراسم تجملاتی بعد از بازگشت از سفر حج به یاد ۷بار سعی صفا و مروه به ۷زن سرپرست خانواده کمک کنند.

 • بزرگان هنر در کریمخان
  ۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۷:۳۴

  پاتوق فرهنگی هنری جدیدی با حضور هنرمندان افتتاح شد

  بزرگان هنر در کریمخان

  نیلوفر ذوالفقاری- هنگام عبور از خیابان کریمخان‌زند و راسته مشهور کتابفروشی‌هایش، درست زیر پل فلزی کریمخان ساختمانی وجود دارد که نمای ویژه آن توجه هر شهروندی را جلب می‌کند. صاحبان خانه فرهنگ و هنر گویا تلاش کرده‌اند با ایجاد فضایی نو و دلچسب برای علاقه‌مندان به کتاب، یک پاتوق فرهنگی هنری برای شهروندان منطقه بسازند. این پاتوق با افتتاح نمایشگاه هنری این مجموعه، جمعه گذشته با حضور چهره‌های برتر هنر تکمیل شد. نمایشگاه فرهنگ و هنر گویا در آیین گشایش خود میزبان محمود فرشچیان، محمدباقر آقامیری، حسین الهی‌قمشه‌ای، کامبیز درمبخش، یدالله کابلی خوانساری، اسرافیل شیرچی و هنرمندان دیگری بود که آثارشان در نخستین نمایشگاه برگزار شده در این نمایشگاه روی دیوار رفته است.

 •  باغچه‌ای بـرای همسایه‌ها
  ۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۶:۲۶

  همت یک هم محله‌ای نتیجه داد

  باغچه‌ای بـرای همسایه‌ها

  حمیدرضا بوجاریان - بیشتر اهالی او را می‌شناسند و می‌دانند اهل صفا و علاقه‌مند گل و گیاه است. اگر او نبود امروز از بوستان کوچکی که هم پاتوقی برای استراحت اهالی است و هم میوه‌های خوشمزه‌اش در فصل باردهی کام همسایه‌ها و رهگذران را شیرین می‌کند خبری نبود. بیشتر از ۴دهه از روزی که «فریدون مصلحی» درخت‌های چنار و سوزنی را در زمین روبه‌روی خانه‌اش کاشته می‌گذرد. درخت‌های نوجوانی که حالا با گذشت سال‌ها تنومند شده و اهالی می‌توانند زیر سایه آن برای ساعتی استراحت و خستگی را از تن بیرون کنند. خنکایی که درخت‌ها ایجاد می‌کنند فضای مطبوعی را در خیابان اکبری ایجاد کرده است. خنکایی که محصول دلسوزی یک هم‌محله‌ای مسئولیت‌پذیر است.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله