جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • بوستان جدید محله
  ۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۶:۰۷

  پارک جنگلی نصر از محل تجمع معتادان به تفرجگاهی برای اهالی تبدیل شد

  بوستان جدید محله

  سارا جعفرزاده- شاید بارها گذرتان به انتهای بلوار شهید بقایی یا بهتر است بگوییم مجموعه جنگلی نصر افتاده باشد. فضایی که تا چشم کار می‌کرد درختان سربه فلک کشیده‌ای دیده می‌شد و زیبایی آنها طی سال‌های اخیر کمتر به چشم می‌آمد. حضور شبانه‌روزی افراد معتاد این مکان را به مخروبه تبدیل کرده بود و دیگر شباهتی به فضای سبز نداشت. اهالی نیز با مشکل امنیت‌‌ تردد در این محدوده روبه‌رو بودند. تا اینکه اتفاقی خوب افتاد. به همت شهرداری ناحیه ۲ و بنا به درخواست‌های اهالی این مکان به فضای سبز مفرحی تبدیل شده است که اهالی می‌توانند از آن به‌عنوان تفریحگاه محلی استفاده کنند. به پارک جنگلی نصر رفتیم و از حال و هوای جدید آن سراغ گرفتیم.

 •  اوقات فراغت بــه روایــت پیک‌های موتوری
  ۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۴:۲۲

  ساعتی همراه با جوانان تلاشگری که این روزها بوستان صبا را برای استراحت خود انتخاب کرده‌اند

  اوقات فراغت بــه روایــت پیک‌های موتوری

  حمیدرضا بوجاریان- اگرگذرتان به خیابان آفریقا افتاده باشد حتماً بوستان بزرگ جردن و موتورسیکلت‌هایی که هرکدام نشانی از کسب و کار و برندی خاص دارند را دیده‌اید. موتورسیکلت‌هایی که راکبان عمدتاً جوانشان بعد از کار سخت و رفت‌وآمد بسیار در خیابان‌ها، برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای تابستانی، بوستان را پناهگاه خود کرده‌اند و ساعتی را در آن می‌گذرانند. حضورشان دقیقاً زمانی است که بوستان از جمعیت تقریباً خالی است و آنها می‌توانند برای دقایقی هم که شده بچگی کنند و با وسایل بازی بوستان خوش باشند. به بهانه حضور پیک موتوری‌ها در بوستان جردن با تعدادی از آنها درباره بازی‌های کودکانه‌ و خاطرات تلخ و شیرین کارشان پرسیده‌ایم.

 • دورهـمی دخـترانه
  ۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۸:۳۱

  نخستین کارگاه محله فعالیت خود را با عنوان «سرتو از گوشی در بیار» آغاز به کار کرد

  دورهـمی دخـترانه

  معصومه فرجی- فصل تابستان از نظر بعضی از نوجوانان فرصتی برای رهایی از درس و مدرسه و پرداختن به استراحت و تفریح است. اما این فصل از سال را می‌توان فرصت مناسبی برای انجام فعالیت‌هایی دانست که در طول سال مجالی برای پرداختن به آن نیست. برخی از نوجوانان با حضور در کلاس‌های مختلف سعی می‌کنند این فرصت را غنیمت بشمارند و در کلاس‌های متفاوت شرکت کنند. آنها با دوری از فضای مجازی، در دنیای واقعی سعی می‌کنند از هر لحظه خود بهره ‌لازم را ببرند. در این بین جمعی از دختران محله شریعتی جنوبی ۴روز در هفته در سرای محله خود جمع می‌شوند و در کارگاه دختران هنرهای خود را به‌صورت رایگان به یکدیگر آموزش می‌دهند. میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر فرصتی به ما داد تا سری به این کارگاه بزنیم و ساعتی را در کنار این دختران نوجوان بنشینیم و از نزدیک شاهد فعالیت‌های آنها باشیم.

 • کاش امروز تمام نشود!
  ۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۳:۰۲

  به پیشنهاد همشهری محله کودکان خانه ایرانی خاک‌سفید مهمان ویژه مجتمع شاپرک بودند

  کاش امروز تمام نشود!

  پریسا نوری - ساعت ۱۰ صبح است و مغازه‌ها یکی در میان باز شده‌اند اما در مجتمع تجاری شاپرک جنب‌وجوش خاصی به چشم می‌آید. جمعی از کودکان ۷ تا ۱۲ ساله خانه ایرانی خاک‌سفید همراه مربیانشان در حال‌ تماشای مغازه‌های طبقه همکف وارد آسانسور می‌شوند تا خودشان را به شهربازی مجموعه در طبقه دوم برسانند. این کودکان امروز به مناسبت راه‌اندازی بخش دوم شهربازی این مجموعه به پیشنهاد همشهری محله و همکاری مدیران مجموعه مهمان افتخاری شهربازی هستند تا فارغ از مشکلات و دغدغه‌های روزمره‌شان یک روز شاد و رنگی را تجربه کنند.

 • سرمایه‌های کوچک کمــک‌های بزرگ
  ۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۶:۲۲

  این بانوی هم محله‌ای، درآمد حاصل از تحویل مواد بازیافتی خود و همسایه‌ها را صرف کار خیر می‌کند

  سرمایه‌های کوچک کمــک‌های بزرگ

  رابعه تیموری- پاکیزگی و زیبایی کوچه و محله‌ای که در آن زندگی می‌کند، برایش به اندازه تمیزی خانه‌اش اهمیت دارد و سخت مراقب است که کسی با بی‌توجهی آنجا را کثیف و آلوده نکند. «زهرا کشاورز» از شهروندان قدیمی محله یافت‌آباد است. او در آموزش طرح تفکیک زباله از مبدأ به هم‌محلی‌هایش نقش زیادی داشته و برای کمک به نیازمندان محله تدبیر جالبی کرده است. کشاورز درآمدی را که از تحویل پسماندهای خشک و تر به غرفه بازیافت به دست می‌آورد، در اختیار نیازمندان محله قرار می‌دهد و از این ثروت مدفون در سطل‌‌های زباله، بهره‌معنوی به دست می‌آورد. گزارش زیر درباره این شهروند فعال و پرتلاش خیابان شاندیز است.

 • پاپوش‌هایی برای کار خیر
  ۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۵:۲۹

  کفاش خوشنام خیابان سرآسیاب با کمک اهالی کفش رایگان به نیازمندان می‌دهد

  پاپوش‌هایی برای کار خیر

  شکوه زین‌الدینی - در دل مغازه‌های کوچک و متنوع خیابان «واضحی فرد» ویترین مرتب مغازه‌ای با کفش‌های دست‌دوز ایرانی توجه هر شهروندی را به خود جلب می‌کند. کفش‌هایی که حاصل ذوق و هنر «حسین نجاریان» است. این کفاش باسابقه که هنرش را در تاروپود کفش‌های دست‌دوزش به نمایش می‌گذارد باوجود سختی‌های زیاد در این کار از خوشنام‌های محله است. او باوجود کم رونقی بازار تولیدات داخلی، ساعت‌ها در مغازه و کارگاه کوچکش مشغول قالب‌گیری و برش پارچه‌های چرمی می‌شود تا کفش‌هایی بدوزد که مارک ایرانی دارند. تعمیر کفش‌های اهدایی اهالی و هدیه آن به نیازمندان در کنار اخلاق خوب، انصاف و مردمداری، صفاتی است که این کفاش ۶۰ ساله را بین هم‌محله‌ای‌هایش محبوب کرده است. او می‌گوید که به سهم خود تلاش می‌کند چرخ تولید ایرانی از حرکت بازنماند.

 • نیکوکاری به سبک متفاوت
  ۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۲:۱۶

  اقدام خدا پسندانه دو برادر آرایشگر برای اصلاح رایگان موی سر موروثی است

  نیکوکاری به سبک متفاوت

  معصومه مهدیانی - آتش‌نشانان قدیمی ایستگاه‌های آتش‌نشانی خیابان ۱۷شهریور و حسن‌آباد به خوبی دو برادر سعیدی را به خاطر دارند. دو آرایشگر جوانی که همراه پدر راهی ایستگاه آتش‌نشانی می‌شدند تا با اصلاح رایگان سر آتش‌نشانان، از زحمات بی‌وقفه این قشر تشکر و قدردانی کنند. حالا از آن روزها بیش از ۴۰ سال می‌گذرد اما همچنان «بهمن سعیدی» ۶۴ ساله و «داود سعیدی» ۵۵ ساله به رسم روزهای گذشته دستی در کار خیر دارند و هرجا موضوع مشارکت آرایشگران در امری فرهنگی و خیرخواهانه باشد، پیشقدم می‌شوند. پیش از این نیز بارها درباره اقدامات خیرخواهانه این دو برادر آرایشگر در زمینه اصلاح رایگان دامادهای نیازمند، حضور در‌سراهای سالمندان و مراکز دیگر شنیده بودیم اما وقتی از حضور آنها در طرح نذر فرهنگی مطلع شدیم، فرصت را غنیمت شمردیم و در یکی از روزهای گرم تابستان با آنها همراه شدیم.

 • شادی‌هایمان را تقسیم کنیم
  ۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۲:۱۳

  نوجوانان امیرآبادی برای انجام کارهای خیر گروه تشکیل داده‌اند

  شادی‌هایمان را تقسیم کنیم

  نیلوفر ذوالفقاری- نوجوانان امیرآبادی تصمیم گرفته‌اند امسال تابستان متفاوتی را تجربه کنند. آنها دور هم جمع شده‌اند تا همزمان با اینکه اوقات فراغت خود را به شکل مفیدی پر می‌کنند، برای کودکان و نوجوانان محروم روزهای شادی بسازند. نوجوانان محله سعی کرده‌اند بدون کمک بزرگ‌ترها خودشان‌ بانی کار خیر باشند و از همین پنجشنبه گذشته کودکان نیازمند حمایت عاطفی را به محله خود دعوت کردند تا دور هم جشن بگیرند، آیین‌های سنتی تابستانی را در قالب بازی و نمایش زنده کنند و با همدیگر از آرزوهایشان حرف بزنند. آنها می‌خواهند با کمک خیّران آرزوهای کودکان محروم را برآورده کنند.

 • عطر دیـزی به جای دو سیب
  ۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۰:۲۳

  اینجا یک چای سرای متفاوت و محلی برای مراودات اهالی است

  عطر دیـزی به جای دو سیب

  مریم قاسمی- در کنار بوستان بعثت و فضای سرسبز بانشاط و خرم آن مکان متفاوتی وجود دارد که به قول معروف می‌تواند هوش را از سرتان ببرد. نامش قهوه‌خانه «‌‌بابا اصغر» است که به شیوه‌ای متفاوت از دیگر قهوه‌خانه‌های شهر فعالیت می‌کند. به نحوی که به سلامت و جان مردم هیچ‌گونه آسیبی نرسد و خانواده‌ها بتوانند در فضایی امن و مناسب با یکدیگر گپ بزنند و از حال و احوال یکدیگر باخبر شوند. برخلاف تصور در این قهوه‌خانه از قلیان و تنباکو و... خبری نیست. این همان رسم کاسبی و اصولی است که مرحوم حاج «‌‌اصغر خانی» بزرگ خاندان خانی و از قهوه‌خانه‌داران تهران قدیم بنا گذاشته و اکنون این مرامنامه‌کاری به فرزندانش رسیده است. فضای داخلی این قهوه‌خانه به آدم احساس آرامش می‌دهد. افرادی که اینجا رفت‌وآمد دارند جزو ورزشکاران، دانشجویان، کارمندان، رانندگان و... هستند و همه می‌دانند که اینجا هیچ قلیانی چاق نمی‌شود.

 • لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۳۰

  گفت و گو با بانوی موفق هم‌محله‌ای که عنوان برتر طراح حجاب اسلامی را از آن خود کرده است

  لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی

  عاطفه صبور- روزی که حجاب را با تمام عشق و علمش انتخاب کرد، فکرش را نمی‌کرد که تمام دغدغه و گرفتاریش نبود لباس مناسب برای پوششی باشد که انتخاب کرده است. پوششی که بسیاری از مغازه‌ها را می‌گشت تا بلکه لباسی که متناسب با اعتقادش باشد را پیداکند و در آخر هم تلاشش بی‌نتیجه می‌ماند. همین سرگردانی، خودش و دوستش را به دنیای دوخت و‌دوز لباس ایرانی- اسلامی کشاند تا بتوانند لباس‌هایی شیک و برازنده یک زن مسلمان را طراحی کنند. اکنون محل کارش، پراست از رنگ‌ها و مدل‌های مختلف که بانوان می‌توانند بخرند یا برای خیاطی سفارش بدهند. تنوع مدل‌ها مشتری‌ها را مجبور می‌کند چندین بار مانتوها را از قفسه در بیاورند و با هم مقایسه و نگاه کنند تا به نتیجه قطعی برای خرید یکی از آنها برسند. حالا ۳ سال است که مزون «‌‌مریم تاج» برای رفع نیاز بانوانی که فارغ از هردین و مذهبی دوست دارند ظاهری آراسته و متناسب با شأن‌شان داشته باشند به جمع برندهای برتر لباس حجاب در دنیا پیوسته است؛ برندی برای نشان دادن پوشش یک زن مسلمان.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله