جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۲

  مشت و مال‌چی سابق محله از خاطرات ایام محرم در تهران قدیم می‌گوید

  برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها

  مریم قاسمی- روزی روزگاری دلاک‌ها، مشت و مال چی‌ها، حمام دارها، جامه دارها، قطارکش‌ها در محله و شهر ما به کسب و کار مشغول بودند. سال‌هاست که این آدم‌ها به خاطره‌ها پیوسته‌اند و حالا جزیی از آدم‌های تأثیر‌گذار و تاریخ شفاهی محله و شهرمان شده‌اند. با این اوصاف...

 • این نوکری افتخار ماست
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۱

  خدمتگزاران هیئت مکتب محمدی(ص) قدیمی‌ترین هیئت محله نازی‌آباد، از حال خوبشان می‌گویند

  این نوکری افتخار ماست

  زینب زینال‌زاده‌- هیئت مکتب محمدی(ص) یکی از هیئت‌های قدیمی است که ۳۰ سال پیش توسط عزاداران و سینه‌زنان آذربایجانی در نازی‌آباد تأسیس شده و این روزها علاوه بر پیشکسوتان، جوانان هم میدان‌دار آن هستند. اعضای این هیئت خودشان را خدمتگزار ائمه اطهار(ع) می‌دانند و عاشقانه به سیاهپوشان عزای حسینی خدمت می‌کنند. یکی استکان‌ها را می‌شوید. دیگری کفش‌ها را جفت می‌کند. پیر مرد چایی دم می‌کند و نوجوانی هم مشغول مرتب کردن کتاب‌های دعا است. همه در این هیئت خودشان را با افتخار، نوکر ائمه اطهار(ع) می‌دانند و معتقدند خدمتگزاری در این دستگاه حالشان را خوب می‌کند.

 • نذرت قبول پهلــوان جوادیه
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۰

  آشنایی با پدر شهید اصغر امن‌زاده که ۶ مدال المپیک و جهانی دارد و با تبدیل خانه‌اش به حسینیه، به عزاداران حسینی خدمت می‌کند

  نذرت قبول پهلــوان جوادیه

  مریم قاسمی- محله جوادیه نام بسیاری از بزرگان و چهره‌های تأثیر‌گذار را یدک می‌کشد. افرادی که در طول حیات و زندگی‌شان منشأ خیر و برکت برای اهالی بوده‌اند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند. نمونه‌اش پهلوان حاج «‌‌حسن امن‌زاده» بزرگ و ریش‌سفید محله جوادیه است که سابقه...

 • ۳حماسه‌ساز ۳خاطره
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۰

  ۳حماسه‌ساز ۳خاطره

  زینب زینال‌زاده- رزمنده‌های دوران دفاع‌مقدس علاوه بر خاطراتی که در ذهنشان ثبت شده، عکس‌هایی از آن دوران دارند که خاطرات تلخ و شیرینی را برایشان رقم می‌زند. دیدن دوستانی که شهید شده‌اند منقلب‌شان می‌کند و تماشای چهره همرزمان قدیمی که امروز به دوستان صمیمی‌شان تبدیل شده‌اند، لبخند روی لبانشان می‌نشاند. در این گزارش آلبوم خاطرات ۳ رزمنده هم‌محله‌ای را ورق زدیم و خاطراتی را که از دریچه دوربین ثبت شده است با هم مرور کردیم.

 • حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۹

  عیادت از پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌ها برگزارکننده مراسم سنتی «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده است

  حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم

  مریم قاسمی- خیلی از عزاداران حسینی که با فعالیت حسینیه ماه مدینه آشنایی دارند، می‌دانند که یکی از مراسم دیدنی وجذاب که هر ساله در دهه ماه محرم به شکل کاملاً آیینی و هنرمندانه در این مکان به اجرا درمی آمد، مراسم سنتی«زار» است که بیشتر در طایفه و دسته‌های عزاداری «‌‌قهی» رواج دارد. شنیدیم که حاج «‌‌صمد توکلی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌های متمادی مجری و هماهنگ‌کننده اجرای سنت «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده در بستر بیماری است. بنابراین با همراهی «حسین مایلی» شهردار ناحیه ۶، حاج «براتعلی محمدی»، و حاج «‌‌محمد امیری» مداح و ذاکران اهل‌بیت(ع) و «‌حسین بلخاری» از پزشکان قدیمی و فعال منطقه به دیدار و عیادت پیرغلام محبوب ودوست داشتنی حسینیه ماه مدینه رفتیم و با او همصحبت شدیم. فردی که اهالی از دم و نفس گرم او در زمان اجرای مراسم سنتی«زار» خاطرات زیادی در ذهن دارند.

 • خادمان عاشوراییان
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۹

  طرح‌ها و برنامه‌های مسئولان برای بهتر برگزار شدن مراسم ماه محرم

  خادمان عاشوراییان

  زینب زینال‌زاده- پرچم‌های سیاه برافراشته شده‌اند و شهروندان رخت سیاه پوشیده‌اند. هر جا که نگاه می‌کنیم پرچم‌های متبرک به نام‌سالار شهیدان و سقای کربلا را می‌بینیم. ایستگاه‌های صلواتی دایر شده و سیاهپوشان امام حسین(ع) با لیوان‌های چای و شربت از شهروندان پذیرایی می‌کنند. جای جای محله صدای یا حسین(ع) به گوش می‌رسد، اما در این ماه نباید از فعالیت‌ها و برنامه‌های برخی سازمان‌ها که تلاش می‌کنند مراسم عزاداری محرم بهتر و باشکوه‌تر برگزار شود، غافل شویم. کسانی که با ارائه توصیه‌های ایمنی، انتظامی و بهداشتی، کمک می‌کنند تا مشکلی برای اهالی در زمان برگزاری مراسم عزاداری به وجود نیاید. بنابراین لازم است همه دست به دست هم دهیم و به نکات ارائه شده عمل کنیم.

 • توزیع مخازن و کیسه‌های پسماند بین هیئت‌ها
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۸

  توزیع مخازن و کیسه‌های پسماند بین هیئت‌ها

  توزیع مخازن و نایلکس پسماند خشک برای جمع‌آوری ظروف یکبارمصرف نذورات، بین هیئت‌های عزاداری منطقه توزیع می‌شود. «مهدی ولی خان زادی» مدیر اداره پسماند و تبدیل مواد شهرداری منطقه با اعلام این خبر گفت: «متأسفانه تجمع زباله‌های پلاستیکی نذورات در خیابان‌ها یکی از معضلات مهم در ماه محرم محسوب می‌شود که با هدف تفکیک پسماند خشک و تر و حفظ محیط‌زیست، مخازن زباله و نایلکس‌های جمع‌آوری پسماند خشک از طریق نواحی ۶‌گانه منطقه بین هیئت‌های عزاداری توزیع شده و در نهایت توسط نیروهای خدمات شهری جمع‌آوری می‌شود.» وی ادامه داد: «هیئت‌ها برای استفاده از این خدمات تا ۵ مهر می‌توانند به واحد خدمات شهری نواحی محل مسکونی خود مراجعه و از این خدمات استفاده کنند.»

 • زیباسازی محله در سال تحصیلی جدید
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۸

  زیباسازی محله در سال تحصیلی جدید

  رئیس زیباسازی شهرداری منطقه از رنگ‌آمیزی ۶هزارو۴۲۰‌مترمربع المان و احجام شهری، در مدارس و جدول‌ها در محدوده مدارس منطقه خبر داد. «رضا هداوند» ضمن اعلام این خبر گفت: «با هدف زیباسازی محله در سال تحصیلی جدید، طرح رنگ‌آمیزی ۶هزارو۴۲۰‌مترمربع المان و احجام شهری و طرح‌های جانبی همچون پیرایش و حذف ۲۰۰ مورد زوائد فیزیکی، شست‌وشو و پاکسازی ۳هزارو۲۴۰‌متر از نماهای شهری و مرمت تجهیزات ورزشی و مبلمان مدارس اجرا شد.»

 • استقرار تیم پزشکی خیّر در فرهنگسرای بهمن
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۸

  استقرار تیم پزشکی خیّر در فرهنگسرای بهمن

  خدمات پزشکی و مشاوره‌ای رایگان با مشارکت پزشکان خیّر درمانگاه تخصصی سلیم هفته‌ای یک‌بار در فرهنگسرای بهمن به شهروندان ارائه می‌شود. به نقل از «فرهاد شبان» مدیر شبکه همکاری‌های فرهنگسرای بهمن، این طرح شامل تست قندخون و فشارخون، مشاوره پوست و مو و پزشک عمومی است که به‌صورت مستمر هر هفته روزهای دوشنبه ساعت ۹ تا ۱۳ در سالن کانون‌های بهمن به عموم شهروندان ارائه می‌شود. علاقه‌مندان برای استفاده از این خدمات می‌توانند به میدان بهمن، خیابان شهید وفایی مراجعه کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۵۳۰۴۱۳۸ تماس بگیرند.

 • هنوز سرقولمان هستیم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۷

  بیش از نیم قرن در این مغازه فقط کالای ایرانی فروخته می‌شود

  هنوز سرقولمان هستیم

  حسن حسن‌زاده- فروش کالای ایرانی انگار دیگر سرقفلی مغازه‌شان شده است. ماجرای ۱۰ سال و ۲۰ سال هم نیست. این رسم حالا دیگر بیش از ۷۰ سال در خانواده آنها قدمت دارد. از همان روزی که مرحوم حاج «میرخلیل» وارد صنف لوازم خانگی شد تا همین حالا که نوه‌اش اداره فروشگاه را برعهده دارد ویترین مغازه آنها رنگ هیچ جنس خارجی را به خود ندیده است. آنها نه تنها برای سود بیشتر هیچ‌گاه سراغ فروش کالای خارجی نرفته‌اند بلکه از دیرباز فروشگاه کوچکشان پاتوق افراد کم درآمد و خیّرانی است که می‌خواهند برای نوعروسان کم‌بضاعت جهیزیه تهیه کنند. در این گزارش سراغ حاج «میرحسین» و «سید امیر مهدی سیدی‌نژاد» رفته‌ایم. پدر و پسری که در فروشگاه لوازم خانگی‌شان فقط جنس ایرانی می‌فروشند و اهالی محله و مشتریان را هم با فرهنگ خرید کالای ایرانی آشنا می‌کنند.

تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله