جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • کجــا بیشتر‌خوش می گذرد؟
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۴:۴۶

  منطقه ما با داشتن مکان‌های مختلف گردشگری و دیدنی می‌تواند بهترین گزینه برای تعطیلات نوروز امسال باشد

  کجــا بیشتر‌خوش می گذرد؟

  حالا که کم‌کم به تعطیلات لذت‌بخش نوروز نزدیک می‌شویم بسیاری از هم‌محلی‌ها در تدارک سفرهای نوروزی هستند و از همین حالا به فکر سپری کردن بهتر تعطیلات خود در سال جدید. برخی ایرانگردی را انتخاب کرده و برخی دیگر به‌دنبال سفرهای برون‌مرزی و خارجی هستند؛ اما در این میان عده‌ای تهرانگردی را انتخاب می‌کنند. تهرانی که وسعت آن به‌اندازه برخی از کشورهای همسایه است و اگر هر روز هم یک نقطه از آن را برای گردش انتخاب کنید، بازهم مکان‌هایی باقی‌ می‌ماند که شاید فرصت تماشای آن برای شما مهیا نشود. البته بسیاری از نقاط گردشگری و جاذبه‌های دیدنی این کلانشهر در منطقه ما قرار دارد و می‌تواند برنامه نوروزی شما را پرکند. پس همین حالا آماده شوید برای گردشی پرتب‌وتاب!

 • سـرخی تو از مـن!
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۳۰

  ۷رسم قدیمی چهارشنبه سوری که این روزها خوب برگزار نمی‌شود

  سـرخی تو از مـن!

  مژگان مهرابی- عید است و سنت‌های زیبایش، که از دوران گذشته برای ما به یادگار مانده است. خانه‌تکانی، سبزه سبز کردن، چهارشنبه‌سوری، درست کردن رشته پلو شب قبل ازعید برای اینکه مرد خانه رشته کار دستش بیاید. سیزده‌به‌در برای دور کردن نحسی از خانه و.... . رسم‌هایی است که با ایرانی بودن ما عجین شده و از سال‌های دور برگزارشان می‌کنیم. اما هرکدام از این سنت‌ها معنا و مفهوم خاص خودش را دارد و حکایتی را روایت می‌کند. خیلی از ما می‌دانیم و خیلی‌مان هم نه. سراغ بانوی دوستداشتنی محله‌مان می‌رویم. «فاطمه ربیعی» اطلاعات خوبی از دوران گذشته دارد و خاطرات دلنشینی را از عهد قدیم برای‌مان تعریف می‌کند.

 • نوروزخوانی و مژده برکت بهار
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۳۵

  نوروزخوانی و مژده برکت بهار

  بهاره خسروی- علاقه‌مندان تئاتر، سینما و تلویزیون، او را با دغدغه‌هایش برای حفظ ریشه‌ها و اصالت‌ها می‌شناسند. دلش برای نمایش‌های ایرانی و نمادهای سنتی‌اش می‌تپد. عشقی که او به «سیاه» در نمایش‌های ایرانی دارد جالب است. از او بپرسی می‌گوید:...

 • دورهـمی بهــاری
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۱۴

  جمعی از اهالی منطقه در سفره‌ای که در بوستان ولایت پهن کردیم، از آرزوهایشان گفتند

  دورهـمی بهــاری

  حمیدرضابوجاریان- پهن کردن سفره هفت‌سین رسمی دیرینه است و هر ایرانی بسته به توان و سلیقه خود برای زیباتر کردن سفره هفت‌سین خانه‌اش تدارک کافی می‌بیند. همشهری محله این بار تلاش کرد با برپا کردن سفره هفت‌سین متفاوت، نمایندگان اقشار مختلف مردم را کنار این سفره جمع کند تا اهالی یک‌صدا دعای تحویل سال را بخوانند و برای همنوعان خود بهترین‌ها را آرزو کنند. بوستان ولایت به‌عنوان نماد ولایت‌پذیری اهالی میزبان سفره هفت‌سین ما بود و شهروندان از هر قشر و مرام و مسلکی دور سفره نشستند و سال نو را به همدیگر تبریک گفتند. گزارش ما از هفت‌سین همدلی را که با همکاری سرای محله خانی‌آبادنو شمالی در بوستان ولایت گسترده شد، می‌خوانید.

 • سوزون بو تازه بایراموز مبارک
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۰۵

  نوای «تکم‌چی» در محله‌ها پیچید؛ عید شما مبارک

  سوزون بو تازه بایراموز مبارک

  مینا جوانفرد- مادربزرگ همیشه تعریف می‌کرد زمانی که سهند و سبلان از خواب زمستانی بیدار می‌شدند و برف‌هایشان را می‌تکاندند؛ جویبارها در سینه دشت و دمن راهشان را پیدا می‌کردند. درست همان هنگامی که آفتاب از پس ابرها بیرون می‌آمد و بر دامن ...

 • شکوفه، محله آدم معروف‌ها بود
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۲۵

  دیدار بهاری با رسول صدرعاملی کارگردان چند فیلم ماندگار سینما

  شکوفه، محله آدم معروف‌ها بود

  زهرا اردشیری - «رسول صدرعاملی» را که می‌شناسید؟ کارگردان معروفی که از مصاحبه فراری است. رسانه‌ها به‌سختی می‌توانند او را راضی کنند تا گفت‌وگویی داشته باشد. اما ما او را خوب می‌شناسیم. وقتی پای محله کودکی و خاطرات محله «شکوفه» به میان بیاید رسول صدرعاملی همان پسربچه‌ای می‌شود که تصور می‌کرد محله زندگی‌اش شگفت‌انگیز است. حرف از خاطرات خانه پدری‌اش که باشد آن‌وقت خودش گفت‌وگو را آغاز می‌کند. رسول صدرعاملی جدا از آنکه یکی از چهره‌های سینمایی معروف منطقه ماست و آثار ماندگاری مانند «من ترانه ۱۵ سال دارم» و «گل‌های داودی» دارد، جدا از آنکه پسر حجت‌الاسلام «فخرالدین صدرعاملی» یکی از بزرگ‌ترین خیّران این منطقه است از زمان ورودش به عرصه روزنامه‌نگاری و سینما بارها زندگی مردم این منطقه را به تصویر کشیده است. در آستانه بهار سراغ کارگردان دوستداشتنی هم‌محله‌ای رفتیم. در آخر هم به بهانه روز مادر از مادر او خواستیم از پسر بزرگش برایمان بگوید.

 • گفتم مامان جان گفتا که جانا
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۱۹

  در آستانه روز مادر مهمان جمع گرم یک خانواده صمیمی هم محله‌ای شدیم

  گفتم مامان جان گفتا که جانا

  فاطمه شعبانی- از مامان بپرسی می‌گوید: «آن هشت تا یک طرف من یک طرف! ‌» این جمله را همه فرزندان می‌گویند گاهی هم عروس‌ها و دامادها. در این خانه هیچ فردی به هیچ‌وجه احساس نمی‌کند: کسی من را دوست ندارد! در بدترین شرایط هم یک نفر بیشتر از همه او را دوست دارد و او هم کسی نیست جز مامان جون. بچه‌ها به‌ترتیب قد قطار شده‌اند و از روی میز به نوبت می‌پرند صدای خنده و شیطنتشان خانه را پر کرده است. متعجبم که کسی نمی‌گوید: بچه‌هایتان را ساکت کنید، سر درد گرفتم. مامان جون می‌چرخد و حواسش به همه هست که کسی از پذیرایی جا نماند. از روی مبل بلند می‌شود کنار جوان‌ها می‌نشیند و جوان‌ها دست در گردنش می‌اندازند. گاهی بچه‌ها از پشت سر گردنش را می‌گیرند و غرق بوسه‌اش می‌کنند. مادر است دیگر. روزمادر بهانه خوبی بود که به منزل حاجیه «‌‌جمیله هاتفی اردکانی» از ساکنان محله مجیدیه برویم که خانواده‌اش الگوی صبر، شکیبایی و مدیریت مادرانه است. همه فرزندان و نوه‌های این مادر تحصیلات عالیه دارند. او ۹فرزند، ۲۳نوه و۵نتیجه دارد.

 • نمای نزدیک با مادران ایثار
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۴۳

  کارگردان خانم سینمای ایران در آستانه سال نو به مادران شهدای منطقه ادای احترام کرد

  نمای نزدیک با مادران ایثار

  رابعه تیموری- شبیه هیچ‌کدام از آدم‌های فیلم‌هایش نیست، اما اگر همه فیلم‌هایش از «رابطه» تا «زیر سقف دودی» را کنار هم بگذاریم، جورچین شخصیت بانوی درخشان سینمای ایران کامل می‌شود. بانویی که با نگاهی مادرانه به گوشه و کنار زندگی مردم ...

 • صد سال به از این ســال ها
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۰۸

  همراه با «حمیدرضا پگاه» به دیدار مددجویان آسایشگاه معلولان و سالمندان کهریزک رفته ایم

  صد سال به از این ســال ها

  لعیا دشتی نژاد- اتفاق تازه‌ای نیست. از نخستین سالی که همشهری محله به جمع رسانه‌ها اضافه شد، دید و بازدید عیدانه با اهالی غریب آسایشگاه کهریزک بخش جدانشدنی ویژه‌نامه‌های نوروزی در ری بوده و این اتفاق باید هر سال تکرار شود. باید هر سال بگوییم آسایشگاه کهریزک بهشت بیستمین تکه پایتخت است و ساکنان دوستداشتنی آن، روزهای آخر سال همیشه چشم به راه هستند. چشم به راه دلخوشی‌های ساده‌ای که برای ما و شما در آستانه نوروز تکراری است. پیرمردان و پیرزنانی که دلشان لک می‌زند برای ماهی و تنگ آب که گوشه اتاق بگذارند و نگاهش کنند. دلشان پر می‌زند برای دستانی که سبزه و سنبل سفره هفت‌سین را مهمان اتاقشان کنند. امسال همراه با «حمیدرضا پگاه» بازیگر نام آشنای پرده نقره‌ای سراغشان رفتیم تا باز هم به یادشان‌آوریم که فراموششان نکرده‌ایم. یادشان بیندازیم که در این شلوغی و همهمه تیک تاک ساعت‌ها و روزهای پایانی سال چشم‌های منتظرشان را فراموش نکرده‌ایم و برایشان هفت‌سین سلامتی هدیه بردیم.

 • عیدی بچه‌های هیئت به کودکان یتیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۰۴

  پهلوان محمودی می گوید عزتی اگر داریم از کمک به یتیمان است

  عیدی بچه‌های هیئت به کودکان یتیم

  سودابه رنجبر- اهالی این خانه اعتقاد دارند هر‌کاری نقطه اوجی دارد و نقطه اوج‌کار آنها این روزهاست که از پی هم با شتاب می‌آیند و می‌روند. در واپسین روزهای زمستان برای ۱۱ هزار یتیم عیدی تهیه می‌کنند. می‌گویند یتیم‌های این خانه فرزندان خدا هستند و افتخار می‌کنند که هر جمعه برای کمک به آنها در این خانه دور هم جمع می‌شوند. خانم جوانی دفترچه‌های زیادی را جلو خود چیده است. با نام و شماره‌هایی که جلو آن ثبت شده به‌ترتیب شماره‌ها را می‌خواند و دیگری هر شماره را روی کیسه پلاستیکی می‌نویسد. این کیسه پلاستیکی حالا برای یک خانواده است که باید با اقلام رسیده پر شود. روبه‌روی هر نام و شماره توضیحات کامل خانواده نوشته می‌شود. شماره ۲۳۷۵. این خانواده ۳دختر و ۲پسر دارد. برای دختر‌ها ۳مانتو با اندازه‌های ۳۶، ۳۸ و۴۰و کفش با شماره‌های ۳۸ و ۴۰، ۳ روسری‌ها با رنگ‌های شاد که یکی از آنها سبز باشد. برای پسرها ۲جفت کفش کتانی شماره‌های ۳۴ و ۳۶ و پیراهن‌های مناسب سایزهای ۸ و ۱۰ساله. انگار پدر به لباس‌فروشی رفته است و اندازه فرزندانش را سفارش می‌دهد. حتی گاهی رنگ‌ها مورد توجه است. هر بسته برای یک خانواده.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله