جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • گلچین
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۱

  گلچین

  گلچین از جمله محله هایی است که قدمت ۵۰ ساله دارد و در محدوده مرکزی منطقه واقع شده است . محدوده این محله از شمال به خیابان ابوذر، از شرق به خیابان فلاح، از جنوب به خط آهن تهران - اهواز و از غرب به خیابان ورزدار منتهی میشود.

 • احمدیه
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۳۰

  احمدیه

  شهرک احمدیه از شهرک های محله کاظمی است .پیش تر این شهرک جزء محله نعمت آباد بوده و با وجود قدمت ۴۰ ساله اما به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده محله ، گرفتن انشعاب آب و برق و گاز برای واحد های مسکونی را با مشکل مواجه کرده است.با این حال صفا و صمیمیت در بین همسایگان در این محله زبانزد است.

 • سهروردی
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۱۵

  سهروردی

  سهروردی یکی از خیابان های مهم منطقه است که از محدوده پل سید خندان در شمال آغاز شده و به خیابان بهار شیراز در باغ صبا منتهی میشود. این خیابان به افتخار شهاب الدین یحیی سهروردی فیلسوف و متفکر ایرانی نام گذاری شده است.

 • مشکلات محله‌ زیر ذره بین شورای پنجم
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۷:۴۳

  محله‌های مختلف منطقه مورد بازدید عضو شورای ‌جدید شهر قرار گرفت

  مشکلات محله‌ زیر ذره بین شورای پنجم

  پریناز جاوید- منطقه ما به دلیل اینکه در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت قرار گرفته و بخش قابل توجهی از آن در حریم شهر واقع شده، نیازمند توجه ویژه‌ای از سوی مدیریت شهری است تا از گزند آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری‌ها در امان باشد زیرا در صورت بی‌توجهی به مشکلات محله‌ها میزان وقوع بزهکاری‌های اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. البته ناگفته نماند که اهالی شریف و ویژگی‌های محله‌ها نشان‌دهنده ظرفیت‌های فراوانی است که منطقه ما برای شکوفایی دارد. صد البته که شکوفایی محله‌ها علاوه بر مدیریت شهری منطقه حمایت‌های شورای اسلامی ‌شهر تهران را نیز می‌طلبد. هفته گذشته «مجید فراهانی» عضو شورای اسلامی ‌شهر تهران، تجریش و ری به منطقه ما آمد و همراه با «پیمان قربانی» شهردار منطقه، معاونان شهردار، شهرداران نواحی و دبیران شورایاری از محله‌ها بازدید کرد. به همین بهانه گزارشی از جزئیات این بازدید از محله‌های منطقه و حرف‌های آنها درباره کمبودها و ظرفیت‌های تکه نوزدهم پایتخت تهیه کرده‌ایم که می‌خوانید.

 •  روزهای غرورانگیز
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۲۷

  هم محله‌ای‌های ما از سال‌های رزم و حماسه می‌گویند

  روزهای غرورانگیز

  فاطمه شعبانی- بیشتر کسانی که سنشان به دهه ۶۰ قد می‌دهد، اغلب تصاویر و خاطرات مشترکی را به یاد دارند. فرقی هم نمی‌کرد در شهر ساکن بودند یا روستا یا در محله‌های تهران. این صحنه‌ها وجه اشتراک خاصی داشت و آن هم همدلی مردم بود. تلویزیون ۲ کانال بیشتر نداشت و اخبار ساعت ۹ شب شبکه یک، همه را پای تلویزیون میخکوب می‌کرد. قبل از اخبار صحنه‌های رزمندگان را نشان می‌داد و آهنگران می‌خواند: با نوای کاروان، بار‌بندید همراهان... در شهر هم تصاویر مشترک بود. زنانی که چادر مشکی به سر و بچه در آغوش، شوهران و فرزندانشان را از زیر آب و قرآن رد می‌کردند و بعد از آن راهی مساجد می‌شدند و به کارهای پشت جبهه می‌رسیدند. حالا برگ‌های تقویم ورق خورده و دوباره به سالگرد روزهایی رسیده‌ایم که مردم منطقه ما همپای دیگران تلاش کردند تا این پیروزی رقم بخورد. هفته پیش رو که با عنوان «هفته دفاع مقدس» سندخورده، فرصت مغتنمی برای بازخوانی تاریخ جنگ در گوشه و کنار تکه چهارم شهر است.

 • استخر روباز سالن کشتی شد
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۴:۳۹

  استخر ملک‌حسین تنها استخر محله طرشت بود

  استخر روباز سالن کشتی شد

  فاطمه شمس - تهران قدیم رودخانه‌هایی داشت که از دل رشته کوه‌های البرز سرچشمه می‌گرفت. رودخانه‌هایی با آب‌های سرد و گوارا که هم آب آشامیدنی روستاهای تهران را تأمین می‌کرد و هم برای آبیاری و زراعت کشاورزان استفاده می‌شد. همین آب گوارا و هوای مطبوع تهران بود که زندگی در این شهر را لذتبخش می‌کرد. در این میان یکی از لذت‌های جوانان و نوجوانان آن دوره شنا کردن و آبتنی در قسمت‌های کم‌عمق رودخانه‌های تهران بود که به مرور این تفریح با ساخت استخرهای شیک و مدرن کمرنگ شد. استخر ملک‌حسین نخستین و تنها استخر محله طرشت هم پذیرایی مشتاقان زیادی بود که فقط آقایان اجازه استفاده از آن را داشتند. در گزارش زیر سراغ خاطرات تعدادی از اهالی قدیمی طرشت رفتیم که آخر هر هفته با دوستان راهی استخر ملک‌حسین می‌شدند و حتی در دوره‌ای مسابقات کشتی هم در آن برگزار می‌شد.

 • روزگار از دست‌رفته کاروانسرای حاج ابراهیم
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۸:۱۴

  نحوه فعالیت و از بین رفتن بنایی تاریخی در منطقه

  روزگار از دست‌رفته کاروانسرای حاج ابراهیم

  حبیبه زحمتکش- هویت پیشین بخش‌هایی از منطقه با واژه‌هایی قدیمی گره خورده که برای برخی از ساکنان فعلی محله‌ها تا حدودی بیگانه است. واژه‌هایی مانند «کاروانسرا» که آدم را یاد بناهای نیمه مخروبه در مسیرهای بین شهری می‌اندازد که گویا زمانی کاروانیان خسته و تشنه از سفرهای طولانی، برای مدت کوتاهی در آن اتراق می‌کردند، به چهارپایان خسته و تشنه هم آب و علوفه می‌دادند و اهل کاروان نیز آبی به سر و صورت می‌زدند، غذا می‌خوردند و شب هم دور آتش جمع می‌شدند و هریک خاطره‌ای از روزگار رفته بازگو می‌کرد. این تصویر گنگ را معمولاً با شنیدن واژه کاروانسرا در ذهن مجسم می‌کنیم، اما در بخشی از منطقه‌ای که اکنون ما زندگی می‌کنیم، زمانی کاروانسرایی بوده که حالا فقط نامی از آن بر جا مانده و دیگر اثری از سنگ و خشت نیست. با این توضیح که این مکان با آن کاروانسرایی که تصویری از آن در ذهن داریم کمی متفاوت بوده است. کاروانسرای حاج ابراهیم در خیابان آل‌احمد فعلی که قبلاً به نام خیابان داوری هم معروف بود.

 • خدا قوت عمو نقدعلی!
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۵:۲۹

  جمعی از نوجوانان محله مدتی است هوای پاکبان‌ها را دارند

  خدا قوت عمو نقدعلی!

  سمیه جعفریان‌- صدای کشدار خش‌خش جاروی پاکبان سن و سال‌دار محله، شاید همان سمفونیک نوستالژی سپیده دم‌ها و نیمه‌شب‌های محله باشد که ارمغانش پاکیزگی همیشگی کوچه‌هاست. حتی اگر جاروی دسته بلند و لباس فسفری‌ او خسته شود اما خودش انگار خسته نمی‌شود از جمع کردن زباله‌ها. عده‌ای از نوجوانان محله اما تصمیم گرفته‌اند باری از دوش «نقدعلی حسن‌زاده» ۵۴ ساله و پاکبان نمونه محله زنجان جنوبی که به حسن خلق و وظیفه‌شناسی بین اهالی معروف است، بردارند. یک روز وظایفش را انجام و به او استراحت دهند. آنها گاهی دست به جارو می‌شوند و کوچه به کوچه زباله‌ها را پا به پای او جمع می‌کنند.

 • ابن بابویه
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۳:۱۰

  ابن بابویه

  ابن بابویه، نام بقعه ای است در شهرری که محدث بزرگ شیخ صدوق در آن آرمیده است. به واسطه وجود این بقعه محله و خیابانی به نام ابن بابویه نامگذاری شده است. این خیابان از بزرگراه شهید آوینی تا میدان بسیج مستضعفین امتداد یافته است.

 • ارم سبز
  ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۳:۰۹

  ارم سبز

  محله ارم در محدوده جنوب غربی منطقه قرار گرفته و از شمال به بزرگراه علامه جعفریو محله های سازمان آب و اندیشه، از شرق به بلوار شهید باکری و محله سازمان برنامه جنوبی، از جنوب به بزرگراه تهران - کرجو محله اکباتان و از غرب به مسیل رودخانه کنمحدود میشود. این محله نام خود را از پارک ارم که در جنوب آن واقع شده، برگرفته است.

تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله