جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 •  تفرجگاه طهران قدیم
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۵:۱۵

  یافت‌آبادی‌ها هنوز خاطره باغ‌ها و مزارع سرسبزشان را در ذهن دارند

  تفرجگاه طهران قدیم

  حتماً خیلی‌ از شما می‌دانید که منطقه ما روزگاری یک روستای خوش آب و هوا بوده است. روستایی با باغ‌ها و مزارع فراوان. کم‌کم کارخانه‌ها و صنایع دیگر به آن اضافه شدند. آمدن صنعت باعث ساخته شدن خانه‌های مسکونی در اطراف کارخانه‌ها شد و در نهایت تهران گسترش پیدا کرد و یافت‌آباد قدیم به ابرشهر تهران وصل شد. همین حالا هم اگر به لغتنامه دهخدا مراجعه کنید، یافت‌آباد چنین توصیف شده‌ است: «یافت‌آباد دهی است از شهرستان ری نزدیک تهران به میانه مغرب و جنوب غربی آن با ۱۹۰۵ تن سکنه» باز هم مراجع مکتوب دیگری برای بیان تاریخچه یافت‌آباد وجود دارد مثل کتاب «طهران قدیم». در جلد اول این کتاب، یافت‌آباد را به دلیل باغ‌ها سرسبز و مزارع کشاورزی یکی از تفرجگاه‌های مهم طهران نام برده‌اند. اگر به تاریخچه این محله و روستای قدیمی علاقه‌مند شده‌اید و دوست دارید بیشتر بدانید، ادامه این مطلب را بخوانید.

 • توپ و راکت میراث خانوادگی
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۳:۲۲

  آشنایی با خانواده‌ای که همگی در خانه ورزش می‌کنند

  توپ و راکت میراث خانوادگی

  نیلوفر ذوالفقاری - یک میز بزرگ آبی رنگ، ۲ راکت و یک توپ پینگ‌پنگ. این مرکز دایره‌ای حلقه اتصال خانواده مددی است. خانواده مددی ساکن محله خزانه بخارایی هستند و حالا ۲ نسل از آنها به‌صورت حرفه‌ای پینگ‌پنگ بازی می‌کنند. با اینکه از نبود امکانات ورزشی درمحله و حتی یک سالن ورزشی مناسب برای این رشته ورزشی گلایه دارند، اما خودشان سعی کرده‌اند با آوردن میز پینگ‌پنگ به خانه، فرصتی برای پرداختن به رشته مهیج و دور هم بودن اعضای خانواده را فراهم کنند.

 • اسباب‌بازی های شــگفت  انگیز آقـا مـعـلـم
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۰۹:۵۳

  هم محله ای خلاق ما طراح انواع بازی ها و سرگرمی های ایرانی است

  اسباب‌بازی های شــگفت  انگیز آقـا مـعـلـم

  محمد معمار - محکم و با صلابت حرف می‌زند. با اینکه زمان بازنشستگی‌اش چند سالی می‌شود فرارسیده است اما خستگی‌ناپذیر به کار خود ادامه می‌دهد. عاشق کودکان است و بازی با آنها از کارهای روزمره‌اش محسوب می‌شود. دوره‌ای معلم ابتدایی بوده و تمام زندگی‌اش را وقف آموزش به کودکان کرده و معتقد است که بچه‌های ایرانی باید با اسباب‌بازی‌های ایرانی بازی کنند تا به جای الگوبرداری از اسطوره‌های خارجی از اسطوره‌های ایرانی الگو بگیرند. روستا‌زاده است و روستایی بودن را افتخار خود می‌داند. «علی مهری» مؤسس انتشارات آوای باران است که عقیده دارد آموزش به کودکان همراه با بازی بسیار می‌تواند تأثیر‌گذار باشد. با اراده خاصی می‌گوید: «ما می‌توانیم یک روز به چین اسباب‌بازی صادر کنیم و آن روز هم خیلی دور نیست.» مردمدار بودن یکی از صفات بارز مهری محسوب می‌شود. همه اهالی محله او را می‌شناسند و به نیکی از او یاد می‌کنند. از خدماتی که مهری برای کودکان انجام می‌دهد برایتان نوشته‌ایم.

 • صفای مردمان اهل صفا
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۰۹:۵۱

  پژوهشگر برتر مناطق پایتخت هم‌ محله‌ای ماست

  صفای مردمان اهل صفا

  مریم تهوری - ۲سال است که به‌عنوان پژوهشگر در محله شهیداسدی فعالیت می‌کند. همین هفته پیش بود که میان محله‌های تهران به‌عنوان پژوهشگر نمونه انتخاب شد. «اعظم صوفیانی» که پیش‌تر در منطقه۵، پژوهشگر محله شهران بود حالا قدم به قدم محله شهید اسدی را خوب می‌شناسد. بارها با اهالی همکلام شده و به قول معروف دیگر زیر و بم این محله را مثل کف دست می‌شناسد. او که روزهای اول کار خود را در محله فرسوده و کم امکانات شهید اسدی سخت می‌دید حالا دلبسته مردم این محله شده که به قول خودش همگی مردمدار و مهمان‌نوازند و لابه‌لای صحبت‌هایش بارها این موضوع را مطرح می‌کند و این را یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اهالی محله شهید اسدی می‌داند. با صوفیانی گشتی در محله شهید اسدی زدیم تا از نزدیک، هم با مشکلات این محله آشنا شویم و هم درباره ویژگی‌های اهالی محله‌اش بیشتر بدانیم.

 • راز‌های سیزده چنار
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۹

  این محله بیش از چهار قرن قدمت دارد

  راز‌های سیزده چنار

  پریسا امیرقاسمخانی- شمیران پر از داستان‌ها و روایت‌های متفاوتی است که در پستوی خانه‌ها جا مانده و در هر محله‌ای شاید فقط اهالی قدیمی از این داستان‌ها و روایت‌های ناگفته اطلاع داشته باشند. یکی از آنها، حکایت کوچه سیزده چنار در محله اوین است. این کوچه آنقدر گفتنی دارد که اهالی آن را به جای کوچه، محله سیزده چنار می‌خوانند. سیزده چنار را کمتر غریبه‌ای می‌شناسد یا وارد آن شده است. به جرئت می‌توان گفت این کوچه از معدود کوچه‌های شمیران است که هنوز بکر و دست نخورده شبیه شمیران قدیم باقی مانده، هر چند امروز می‌توانیم ترس و واهمه اهالی کوچه را از نجواهای مخفیانه و هولناک برج‌سازان بشنویم.

 • ۱۰هزار سند و ۳۰ هزار عکس
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۴

  «بهزاد لیان» بیش از یک دهه است برای گردآوری اسناد قدیمی محله و شجره‌نامه‌نویسی تلاش می‌کند

  ۱۰هزار سند و ۳۰ هزار عکس

  راحله عبدالحسینی- زندگی پرشتاب و عصر تکنولوژی با وجود همه ارمغان‌ها و دستاوردهایش گاهی پیوند ما را با گذشته کمرنگ می‌کند. کمتر پای صحبت ریش‌سفیدان می‌نشینیم تا برایمان از آداب و رسوم سال‌های نه چندان دور بگویند. یکی از دارآبادی‌ها چند سالی است برای جمع‌آوری اسناد و عکس‌ها و نقشه‌ها و حتی آداب و رسوم و خلاصه هر آنچه در سینه اهالی دارآباد نهفته است، همت گماشته. «بهزاد لیان» معتقد است در این گذر بی‌وقفه سرعت و تکنولوژی باید ایستاد و از گنجینه خاطرات اهالی راه و رسم زندگی آموخت. او همچنین چندسالی است شجره‌نامه‌های اهالی را می‌نویسد و به گردآوری اسناد مشغول است. لیان، تمام اسناد و عکس‌ها را با دقت تمام طبقه‌بندی کرده تا برای همه اهالی قابل استفاده و مجموعه‌ای ماندگار باشد. قدیمی‌ترین سندی که دارد مربوط به ۲۰۰سال پیش است. گفت‌وگو با او، ما را به سال‌های دور دارآباد می‌برد و از هویت این محله قدیمی شمیران مرور روایت می‌کند.

 • برویم بگردیم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۳۱

  دیدنی‌های پایتخت بسیار است

  برویم بگردیم

  زینب کریمی - روزمرگی‌ها و کسالت‌های ناشی از آن را می‌توان با گردش و تفریح از خود دور کرد. هر چند گاهی این کسالت‌ها حالی برای گشت‌و‌گذار باقی نمی‌گذارد. اما این مشکل با تأسیس ستاد گردشگری تا حدودی حل شده است. حدود ۳ سال است که این ستاد در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران راه‌اندازی شده تا با برپایی اردوهای گردشی دسترسی شهروندان را به مراکز تفریحی و گردشی تهران آسان‌تر کند. با فعالیت کانون‌های گردشگری در محله‌ها، اهالی منطقه در اردوهای تهران‌گردی شرکت می‌کنند. سری به اداره گردشگری شهرداری منطقه زدیم و گزارشی از فعالیت‌های این کانون تهیه کرده‌ایم. اداره گردشگری زیر نظر مرکز خدمات رفاهی و اجتماعی شهرداری منطقه فعالیت می‌کند.

 • «سرچشمه‌» چگونه جاری شد؟
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۳۱

  نگاهی به وجه تسمیه و نامگذاری چهارراه مشهور قلب تهران

  «سرچشمه‌» چگونه جاری شد؟

  هوشنگ صدفی- همه محله‌های تهران در طول سالیان گذشته به نحوی پوست انداخته‌اند اما با وجود این پوست‌اندازی، همچنان نام و نشان قدیمی را حفظ کرده‌اند. شاید یک دلیل ماندگاری نام‌های شفاهی محله‌ها یا معابر قدیمی به حافظه تاریخی مردم برگردد. چهارراه سرچشمه با اینکه نام سرچشمه را یدک می‌کشد اما در شرایط فعلی چشمه‌ای در آن وجود ندارد. بازکاوی نامگذاری این چهارراه به همین نام موضوع گزارش ماست.

 • وقتی قنات جی حلقه دورهمی‌‌ها بود
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۲:۲۹

  ساکنان محله امامزاده عبدالله(ع) از گذشته‌های دور و نزدیک می‌گویند

  وقتی قنات جی حلقه دورهمی‌‌ها بود

  زهرا کریمی - سری به خانه دل برخی از اهالی قدیمی محل زده‌ایم تا با آنها گذشته محله امامزاده عبدالله(ع) را مرور کنیم چرا که با دیدن هر بنا یا مغازه خاطرات شنیدنی از آنجا تعریف می‌کنند. آنها هنوز خیابان‌های سادات، هرمزان، حاجیان و ۳۰ متری جی را به نام‌ قدیم صدا می‌زنند. درباره زمین‌های مظفر امیری، کارخانه کبریت‌سازی، آتش‌سوزی پادگان جی، سیل، بمباران، درشکه سواری، حمام عمومی درخشان، زمین‌های خاکی، باغ‌ها و قدیمی‌ترین مدرسه محله تا دلتان بخواهد، خاطره‌ برای تعریف کردن دارند. دقایقی را در کوچه‌پسکوچه‌های قدیمی محله با آنها همراه شدیم تا این خاطرات دوباره تداعی شوند.

 • نیمـرخ محله درب دوم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۰۹:۵۵

  آمارها از داشته‌ها و نداشته‌های یک محله قدیمی خبر می‌دهد

  نیمـرخ محله درب دوم

  اکرم فراهانی- اجرای طرح «نیمرخ محله» به تازگی به پایان رسیده و پژوهشگران با گشت‌وگذار در خیابان‌ها و کوچه و پسکوچه‌های محله‌های منطقه امکانات و کاربری‌های مختلف را ثبت کردند. این طرح اطلاعات به دست آمده از امکانات فرهنگی و اجتماعی و تناسب آنها با جمعیت و نیاز اهالی محله‌ را معرفی می‌کند تا با اجرای آن گامی مؤثر در توسعه شهر و رفاه نسبی مردم برداشته شود. همشهری محله هم قصد دارد تا با همکاری اداره مطالعات شهرداری منطقه، در راستای تکمیل این طرح تازه‌‌ترین اطلاعات به دست آمده را برای آگاهی بیشتر اهالی منتشر کند. نتایج اجرای طرح نیم‌رخ در محله درب دوم به همت «سارا کرمانی‌ها» تهیه و تدوین شده است.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله