جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • قلعه اقدسیه در توسعه شهر ناپیداست
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۴:۰۹

  بازدید نیمروزه خبرنگاران همشهری محله به همراه نصرالله حدادی، پژوهشگر تهران قدیم از محله اقدسیه

  قلعه اقدسیه در توسعه شهر ناپیداست

  راحله عبدالحسینی- برای بیشتر پایتخت‌نشینان شنیدن نام اقدسیه با برج‌های لوکس و خانه‌های چندصد میلیونی همراه است. این تصور از زمانی ایجاد شد که قسمت جنوبی محله اقدسیه که فقط راهی برای رسیدن به محله اقدسیه بود، میزبان برج‌های لوکس شد و اصل محله اقدسیه یا همان دهکده اقدسیه با کوچه باغ‌ها و درختان تنومند و خانه‌های ساده و با صفایش را به زیر سایه برج‌ها کشاند. حالا دیگر سخت است بگویی اقدسیه و منظورت مسجد صدساله محله یا خانه‌های کاهگلی یک طبقه یا سکوت و آرامش باشد. در قلب محله اقدسیه با آن شکل و شمایل سنتی فقط تعداد انگشت‌شماری خانوار که همگی نام فامیل اقدسی دارند، زندگی می‌کنند و سعی دارند نام اقدسیه را با همان یادگارهای اصیل گذشته حفظ کنند. محله اقدسیه ترکیبی زیبا و دلنشین از تاریخ و هویت و شهرنشینی دارد. به این محله رفتیم و از زبان بومی‌ها از قلعه امینه اقدس همسر ناصرالدین شاه قاجار شنیدیم که بعدها از سوی پهلوی اول به پادگان دانشجویان افسری تبدیل شد.

 •  این محله باستانی
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۳:۴۲

  بخشی از محله قیطریه، روی گورستانی تاریخی بنا شده است

  این محله باستانی

  پریا خانی- امروز اهالی قدیمی شمیران و به‌خصوص محله قیطریه، از گورستانی سخن می‌گویند که قدمتی چندین هزار ساله دارد و فقط آنهایی که در گذشته زندگی می‌کردند، نشانه‌ایی از آن را به یاد دارند. برای هرکدام از ما وقتی در خیابان‌های مدرن قیطریه گشت می‌زنیم یا به مغازه‌ها و ساختمان‌های لوکس آن قدم می‌گذاریم، باورکردنی نخواهد بود، روزگاری محله قیطریه گورستانی بوده که مردگان در آن دفن می‌شدند. داستان گورستان باستانی قیطریه را با ما مرور کنید.

 • گرمابه خاص حاج علی ارباب
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۳:۱۲

  حمام قدیمی طرشت همچنان پابرجاست

  گرمابه خاص حاج علی ارباب

  فاطمه شمس- در تاریخ شکل‌گیری هر محله‌ای که جست‌وجو کنیم روزهایی را می‌بینیم که اهالی برای گذران زندگی‌شان نیاز به امکانات اولیه‌ای داشتند که یکی از معتمدان یا سرمایه‌داران محل ‌بانی ساخت آن می‌شد، مثل مدرسه، درمانگاه، حسینیه یا حمام و.... ساخت هرکدام از این مراکز عمومی برای تک‌تک محله‌های منطقه‌ داستانی فراموش‌نشدنی است که مسن‌ترها این داستان‌ها را خوب به یاد دارند. در سال ۱۳۴۰ اداره‌کل آمار تهران اعلام کرد ۴۱۰ حمام عمومی در تهران ساخته شده است. اما به مرور با افزایش جمعیت شهرنشین به تعداد حمام‌ها اضافه شد تا اینکه این تعداد به ۱۴۰۰ رسید. یعنی ساکنان هر محله خیال‌شان آسوده بود که آخر هفته برای استحمام آدینه مسیری طولانی را طی نخواهد کرد. در طرشت جنوبی حمام قدیمی‌ای هست که بیش از ۵۰سال قدمت دارد و همچنان از آن استفاده می‌شود. حمامی با تمیز متعلق به ارباب طرشت که آن را با نیت خیرخواهانه برای اهالی ساخت.

 • نهال دوسـتی بنشانیم
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۲:۳۸

  جهاد فرهنگی جمعی از جوانان برای حمایت از کودکان‌کار و مهاجر

  نهال دوسـتی بنشانیم

  مینا جوانفرد- همه ما برای یکبار هم که شده با آنها برخورد داشته‌ایم. بچه‌هایی کم‌سن با چهره‌هایی معصوم که در همه جای شهر هستند؛ در خیابان‌ها، پشت چراغ قرمزها، در واگن‌های مترو و... شاید برخی از ما از روی دلسوزی از آنها خرید کرده یا آنها را به یک خوراکی مهمان کرده باشیم و در نهایت دست محبتی به سرشان کشیده باشیم. اما کدام یک از ما تا به حال به سرنوشت آنها اندیشیده‌ایم؟ به اینکه آینده این بچه‌ها چه می‌شود؟ بچه‌هایی که از حق طبیعی بچگی کردن محروم هستند و خیلی زود پا به دنیای بزرگ‌ترها گذاشته‌اند. چندبار از خودمان پرسیده‌ایم که این بچه‌ها چه نیازهایی دارند؟ خیلی از ما شاید نخستین بار باشد که با این موضوعات مواجه می‌شویم، اما گروهی از جوانان هستند که به جای فکر کردن، دست به کار شده‌اند و به یاری این کودکان آمده‌اند. منظورمان اعضای «گروه نهال» است. گروهی مردمی که یک سالی از تشکیل و فعالیت آن در محله‌های محروم می‌گذرد و در حال آموزش و تقویت مهارت‌های زندگی کودکان‌کار و مهاجر هستند. این روزها که در سرای محله شهید کاظمی مستقر شده‌اند، سری به آنها زدیم تا از فعالیت‌هایشان بیشتر باخبر شویم.

 • طناب کشی و بادبادک بازی با بچه ها
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۲:۳۸

  امام جماعت مسجد بوستان نهج‌البلاغه برنامه‌های متعددی برای جذب کودکان و نوجوانان به مسجد دارد

  طناب کشی و بادبادک بازی با بچه ها

  فاطمه شمس- در بوستان نهج‌البلاغه مسجدی با گنبد و مناره‌های زیبا هست که ۸ سال پیش‌ساخته شد. مسجدی به نام علی‌بن‌ابیطالب(ع) که امام جماعت جوان آن توانسته با برنامه‌های متفاوت و جذاب، جوانان و نوجوانان زیادی را جذب مسجد کند. حجت‌الاسلام مسعود بنیادی از شاگردان حجت‌الاسلام محمدحسن راستگو ، به شیوه خاص آموزش احکام به کودکان زبانزد است. او از ۱۰ سال پیش همراه خانوادهاش در پونک سکونت دارد و با برخوردی صمیمی توانسته اقشار مختلف را مسجد جذب کند. با این روحانی خوش‌برخورد همکلام شدیم تا از او درباره نقش مسجد در تربیت کودکان و نوجوانان محله‌ها بپرسیم.

 • دیدنی‌های بازارچه ۱۲۰ساله
  ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۰۹:۵۷

  برای تعطیلات آخر هفته سری به محله «فروزش» بزنید

  دیدنی‌های بازارچه ۱۲۰ساله

  مریم تهوری- اگر پایتان به محله‌های قدیمی شهر باز شود و تنها به عبور از خیابان‌های اصلی اکتفا نکنید و گذرتان به کوچه‌پسکوچه‌های پیچ در پیچ هم بیفتد با مکان‌های دیدنی زیادی مواجه می‌شوید که البته دیگر شاید با روزگار رونق‌شان فاصله بسیار دارند و حالا از آن همه سر و صدا و رفت و آمدها فقط در و دیوار و معماری دیدنی به جا مانده است. نمونه‌اش همین بازارچه‌های محلی و قدیمی است که هنوز در دل محله‌های ما پابرجاست و محل رفت‌وآمد خرید اهالی به شمار می‌رود. این هفته سراغ بازارچه «چهارسو کوچک» در محله فروزش می‌رویم تا از نزدیک هم به تماشای جاذبه‌های معماری‌اش بپردازیم و هم نگاهی به تاریخچه و ماجراهای این بازارچه قدیمی داشته باشیم. اگر برای گذران مفید تعطیلات آخر این هفته دنبال گزینه مناسبی بودید پیشنهاد می‌کنیم سری به بازارچه چهارسوق یا چهارسو کوچک بزنید.

 • خانی آباد چند مشکل، چند پاسخ
  ۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۵:۳۶

  در گفت‌وگو با اهالی محله پیگیر نیازهای شهری آنها شده‌ایم

  خانی آباد چند مشکل، چند پاسخ

  رضا افراسیابی- یکی از وظایف خبرنگاران همشهری محله این است که نسبت به وضعیت محله‌ها احساس مسئولیت کنند و برای برطرف کردن مشکلات اهالی قدم بردارند. چراکه اهالی حق دارند در محله‌ای زندگی کنند که از امکانات رفاهی، ورزشی، مذهبی و فرهنگی مناسبی برخوردار باشد و بتوانند در محل زندگی‌شان نیازهای خود را برطرف کنند. برای همین است که گزارش‌های محله‌گردی را با مشکلاتی که اهالی مطرح می‌کنند تهیه می‌کنیم و پس از آن سراغ مسئولان می‌رویم تا بدانیم آنها چه برنامه‌ای برای حل مشکلات دارند. به همین بهانه سراغ تعدادی از اهالی محله خانی‌آبادنوجنوبی رفته‌ایم و در گفت‌وگو با آنها مشکلات‌شان را جویا شده‌ایم تا اطلاعات بیشتری از خواسته‌های اهالی این محله از منطقه‌مان داشته باشیم.

 • رودکی
  ۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۴:۳۴

  رودکی

  خیابان رودکی یا «سلسبیل» نام یکی از خیابان های قدیمی تهران است. در حال حاضر این خیابان یکی از بزرگترین مراکز خرید پوشاک در پایتخت به شمار میرود. در گذشته این خیابان باغ های زیبایی داشته و آب از چشمه فرمانفرمایان در میدان رشدیه به سمت سلسبیل جاری می شد و بعد از عبور از نهر سلسبیل و باغهای زیبایش به جنوب محله و یخچال می رسید.

 • پرستار
  ۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۴:۳۴

  پرستار

  محله پرستار در اواسط دهه ۴۰ توسط بانک رهنی ساخته شد و به مناسبت روز پرستار مورد نامگذاری و بهره برداري قرار گرفت. اين محله با واقع بودن خیابان پیروزی درشمال، بزرگراه بسیج در شرق، خيابان ابوذر در محدوده داخلي، خیابان نبرد در غرب و خيابان رصاف، آخوندی در جنوب جایگاه ویژه ای در گذر های مواصلاتی منطقه به خود اختصاص داده است.

 • از تاج‌گذاری احمدشاه تا محاکمه مصدق
  ۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۲:۵۹

  رویدادهای تاریخی کاخ سلطنت‌آباد را با ما مرور کنید

  از تاج‌گذاری احمدشاه تا محاکمه مصدق

  فاطمه شعبانی- ناصرالدین شاه با اینکه خدمتی به این مملکت نکرد اما از آنجا که به زیبایی‌های طبیعی بسیار علاقه داشت کاخ‌های مختلفی ساخت. او دلش می‌خواست قصری داشته باشد که بتواند از آنجا زیبایی‌های۴طرف تهران را مشاهده کند. به همین دلیل در سال ۱۲۷۶ هجری قمری دستور ساخت قصری در ده رستم‌آباد را صادر کرد. سلطنت‌آباد بزرگ‌ترین باغ و یکی از کاخ‌های ییلاقی ناصرالدین شاه در شمیران تهران بود که به جز بنای تاریخی و داشتن ویژگی‌های بنای قاجاری به دلیل ۲ رویداد مهم که در آن اتفاق افتاد حائز اهمیت است اولی تاجگذاری احمدشاه در سال ۱۳۳۲ قمری و دوم محاکمه دکتر محمدمصدق در سال ۱۳۳۲ شمسی. سالگرد کودتای ۲۸ مرداد بهانه ما برای رفتن سراغ این کاخ در خیابان پاسداران بود. همراه استاد «نصرالله حدادی» تهران‌شناس و پژوهشگر تاریخچه این عمارت را مرور کرده‌ایم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله