جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • سیمای دروس در سال های دور
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۷

  قدم زنان با جهانگیر هدایت تاریخچه یک محله قدیمی را مرور کرده ایم

  سیمای دروس در سال های دور

  لیلا باقری- «جهانگیر هدایت» متولد ۱۳۱۸ و از بزرگان خاندان هدایت است و ساکن دروس. خاندانی که سابقه طولانی در تاریخ ایران دارد. از رضاقلی‌خان هدایت گرفته که مردی ادیب و شاعرپیشه بود تا علی‌قلی مخبرالدوله که از رجال دوره قاجار بود و تلگراف را در ایران به راه انداخت و وزیر پست و تلگراف شد. چهارراه مخبرالدوله در منطقه ۱۲ هنوز یاد او را در خاطر دارد. البته خاندان هدایت شخصیت‌های سیاسی، علمی، ادبی، نظامی و... زیادی در دوره قاجار و پهلوی داشتند اما در اینجا ما سراغ جهانگیر هدایت رفتیم تا برایمان از مهدی‌قلی مخبرالسلطنه، پسر مخبرالدوله بگوید که دروس را از روستایی بدون امکانات به ترقی رساند و آثاری از خودش به جا گذاشت که تا امروز هم ادامه دارد. این گزارش را بخوانید و با تاریخچه دروس از زبان جهانگیر هدایت، آشنا شوید.

 • دوغ تاریخی!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۲:۲۶

  گشتی در محله‌ای قدیمی که یک فرآورده لبنی معروف دارد

  دوغ تاریخی!

  پریسا امیرقاسم خانی - سال‌های دور در روستاهای شمیران تعدادی قهوه‌خانه وجود داشت که امروز اغلب آنها از بین رفته‌اند. قهوه‌خانه‌ها از همان ابتدا در شمیران کارکرد دید و بازدید بین اهالی را داشتند و محلی برای جمع شدن آنها بودند. در حال حاضر یکی از قدیمی‌ترین قهوه‌خانه‌های شمیران در محله اراج هنوز هم وجود دارد. قهوه‌خانه‌ای که ساختش، توسعه و‌‌ آبادانی محله را در پی داشت و باعث به وجود آمدن دوغ معروف اراج شد.

 • اینجا عمارت ساعت ایران اسـت
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۲:۲۲

  مرورتاریخچه شکل‌گیری یک موزه ۸۰ ساله

  اینجا عمارت ساعت ایران اسـت

  پریا خانی- با قدم زدن در محله گاهی ساختمان‌ها و بناهایی می‌بینید که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و انگار از گذشته‌های دور آمده‌اند تا خاطرات و هویت اهالی را زنده نگه دارد. به‌خصوص که این ساختمان‌ها یا بنا‌ها آنقدر عظیم و پر از رمز و راز باشند که عنوان موزه را یدک بکشند. آن هم موزه‌ای از جنس زمان. در محله زعفرانیه موزه‌ای به نام موزه ساعت یا تماشاگه زمان وجود دارد که سبک معماری و فضای باغ مانند آن ناخودآگاه شما را به زمان‌های دور می‌برد و تیک و تاک زمانی که می‌گذرد. امروز کمتر کسی می‌داند این موزه چگونه به وجود آمده است؟ «حسین باقری» از اهالی قدیمی محله که زمانی پدرش در همین مکان فعلی موزه، یک بقالی کوچک داشت، گفتنی‌های جالبی از هویت موزه برایمان تعریف می‌کند.

 • گلدیسان به گل می‌نشیند
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۴۵

  طرح‌های مختلف عمرانی و خدمات شهری در شهرک شمالی منطقه باعث رضایت اهالی شد

  گلدیسان به گل می‌نشیند

  فاطمه شمس- شهرک گلدیسان که در شمال بزرگراه یادگار امام(ره) قرار دارد، با ۴۰۰ خانوار جمعیت، سال ۱۳۵۹ توسط تعاونی مسکن نهاجا برای کارکنان نیروی هوایی ارتش ساخته شد اما به مرور افراد دیگری هم در آن ساخت‌وساز کردند و توسعه‌اش دادند. به همین دلیل حالا در کنار بلوک‌های ۶ طبقه، خانه‌هایی ویلایی هم دیده می‌شود. البته ساکنان این شهرک در این سال‌ها مشکلات زیادی از قبیل عمرانی، خدمات‌ شهری و فضای ‌سبز داشته‌اند که برای رفع‌شان بارها با سازمان‌های مسئول مکاتبه کرده‌اند تا اینکه بالاخره پیگیری‌ها جواب داد و از ۶ ماه پیش برخی مشکلات رفع شد، به گونه‌ای که چهره جدید شهرک رضایت ساکنان را در پی داشت. در این گزارش از تغییرات ایجاد شده در این شهرک گفته‌ایم.

 • دیدار با چهره‌های ماندگار در بناهای سالخورده
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۷:۰۴

  قطار محله‌گردی زمستانی «احمد مسجدجامعی» عضو شورای اسلامی شهر در منطقه ما توقف کرد

  دیدار با چهره‌های ماندگار در بناهای سالخورده

  باران صالحی- چند وقتی است تیم تهرانگردی «احمد مسجدجامعی» عضو شورای اسلامی شهر برای مرور خاطرات و شناسایی و کشف ظرفیت‌های خاک خورده تهران قدیم، به گوشه و کنار محله‌های قدیمی و اصیل شهر سر می‌زنند و در پیشینه کوچه‌پسکوچه‌های آن کندوکاو می‌کنند. در دل همین دیدارها، دید و بازدیدها و خاطره بازی‌ها، سنت‌های غبارگرفته و یاد شخصیت‌های ماندگار و آیین‌های ناب فراموش شده شهر تهران دوباره جان می‌گیرد. جمعه گذشته مسجد جامعی همراه جمعی از اصحاب رسانه برای بازدید از چند نقطه تاریخی و فرهنگی مهمان منطقه ما شد و همراه «نصرالله‌ آبادیان» شهردار منطقه و «نصرالله حدادی» تهران شناس، گشت‌وگذاری داشت از تالار وحدت تا بناهای خاطره‌انگیزی مانند خانه اعلم‌السلطنه، خانه متین دفتری و خانه پدری پروین اعتصامی.

 •  وقتی زندگی جاری شد
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۲:۵۹

  مرحوم وکیل‌زاده اولین چاه را در محله‌های مجیدیه و کاظم‌آباد حفر کرد

  وقتی زندگی جاری شد

  نسترن کوهی - بی شک از همان دوران قدیم، داشتن آب و برق از احتیاجات اولیه یک محله به حساب می‌آمد و با نبود آنها محله‌ها رونق نمی‌گرفت. درمحله مجیدیه و کاظم‌آباد هم وضع به همین صورت بوده اما وقتی درباره گذشته این ۲محله با یکی از قدیمی‌های محل گفت‌وگو می‌کنیم، در صحبت‌هایشان به ماجرای آب «وکیل‌زاده» و مهندسی می‌رسند که بی‌اغراق در‌‌ آبادانی و رونق این محله‌ها ارتباط مستقیمی داشته است. ذکر خیر این آدم شریف که هوای بسیاری از مردم محله را داشت زبانزد بیشتر قدیمی‌های محل است و آثار فعالیت خیرخواهانه‌اش اکنون نیز در این محله‌ها به چشم می‌آید.

 • حاشیه هایی به رنگ دربی
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۰:۴۷

  همه هیاهوی شهرآورد پایتخت فقط در داخل مستطیل سبز نیست

  حاشیه هایی به رنگ دربی

  امیر علیپور- شهرآورد ۸۴ هم با همه حاشیه‌ها و هیجان‌هایش به پایان رسید و در شب این بازی، طرفداران تیم آبی‌پوش پایتخت خوشحال‌ترین طرفداران بودند. منطقه ما هم طبق معمول در این شب پذیرای طرفداران هر دو باشگاه آبی و قرمز از سراسر تهران بود و پس از بازی نیز هیاهوی خاصی در اطراف مجموعه ورزشی آزادی به‌پا شد. اما در بین هیاهوی داخل و خارج زمین افراد زیادی در کنار این ورزشگاه فعالیت می‌کنند که به نوعی معاش‌شان وابسته به این رقابت‌هاست. آنها با وجود هیجان بالای این بازی، فقط به فکر کسب‌وکار خودشان هستند و در اندیشه بازی نیستند. در گزارش پیش‌رو زندگی اطراف این شهرآورد را بررسی کرده‌ایم و به میان برخی از این زندگی‌ها رفته‌ایم.

 • هاشم‌آباد در غبار فراموشی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۰۲

  تنها یک نام از این محله سالخورده شهر ری باقی‌مانده است

  هاشم‌آباد در غبار فراموشی

  سودابه رنجبر- شکل‌گیری محله «هاشم‌آباد» همزمان با شکل‌گیری ری بوده است. محله‌های نفرآباد و هاشم‌آباد همسایه‌های دیرین بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع) بودند و این نشان می‌دهد زمانی که آن حضرت به ری آمدند این محله‌ها‌، آباد و قابل سکونت بوده‌اند. پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در محله هاشم‌آباد و در ضلع جنوبی امامزاده طاهر(ع) و امامزاده حمزه(ع) ساکن بودند و برای فرار از دست مأموران خلیفه تا مدتی در منزل یکی از اهالی همین محله پنهان بوده است. امروز از محله هاشم‌آباد به غیر از چند خانه تخریب شده که دیوارهایش به هرعابری دهن کجی می‌کنند چیزی باقی نمانده است. هیچ نشانی از زیبایی و قدمت و تاریخ این محله به چشم نمی‌خورد. دیوارها چنان فرو ریخته‌اند که عابران می‌توانند تا پیش بخاری خانه پیش بروند؛ جایی که روزی مایه فخر زن صاحب خانه بوده و همه سلیقه‌اش را روی پیش بخاری خانه می‌چیده. تکیه هاشم‌آباد تنها نماد باقیمانده از گذشته این محله است که سال ۱۳۴۰ ساخته شده. تکیه هاشم‌آباد قدمتی به اندازه تکیه نفر‌آباد(۴۰۰سال) دارد. این تکیه در جای دیگری بوده که بعدها به دلیل اتفاقات پیش

 • مـحلـه پـهلوانان
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۲۳

  تاریخچه نظام‌آباد را همراه با یکی از ساکنان قدیمی مرور کرده‌ایم

  مـحلـه پـهلوانان

  مسعود یوسفی- خیابانی که حالا به نظام‌آباد معروف است، ابتدا یک جاده خاکی بود که به نارمک و از آنجا به لواسان، یوش، بلده، نور، کجور و کنار دریا می‌رفت. از آنجا برنج و محصولات کشاورزی می‌آوردند و می‌بردند به پامنار، و از پامنار هم قند و چای و خواربار می‌بردند برای ولایت شان. برای همین قبلاً به این خیابان می‌گفتند جاده نارمک. کنار جاده هم قهوه‌خانه‌ای بود و خانه‌هایی با آب‌انبارهای آجری و یک نهر آب زلال و تعدادی آسیاب که با آب این نهر می‌گشتند. زمین‌های اطراف هم همه‌اش باغ بود و کشتزار گندم و محصولات کشاورزی. خاطره آن روزها هنوز در دل و جان بزرگ‌ترها و ریش‌سفیدهای محله زنده است و اغلب با دریغ و افسوس از آن یاد می‌کنند. حسین طاهری، از آن جمله است. مردی اهل مطالعه که سعی می‌کند درباره گذشته این محله مستند صحبت کند.

 • زکات علم و دانش
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۱۲

  نخبه علمی محله شاهد از جذابیت‌های تدریس رایگان زبان عربی میان اهالی می‌گوید

  زکات علم و دانش

  بهاره خسروی- تازه‌ وارد دنیای جوانی شده است اما با همین سن و سال کم، ایده‌های ناب زیادی برای‌ ترویج فرهنگ مهربانی و نخبه‌پروری میان اهالی در سر دارد. با همین نیت قدم در راهکار خیر گذاشت. «هاله کریمی» این روزها دوران دانشجویی‌اش را در دانشگاه علامه طباطبایی در رشته ادبیات زبان فارسی می‌گذراند و مدرس تخصصی درس عربی به دانش‌آموزان بی‌بضاعت است. او معمولاً پایان هفته‌هایش را با همین دانش‌آموزان در سرای محله شاهد می‌گذراند. در این گزارش سری به کلاس درس این معلم ۱۸ ساله در سرای محله شاهد زدیم و با او درباره انگیزه‌هایش برای سهیم شدن در این کار خیر خداپسندانه گفت‌وگو کردیم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله