جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • کـم آبـی شوخی نیست!
  ۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۳۲

  پروفسور پرویز کردوانی هم‌محلی ساکن زعفرانیه، استفاده صحیح آب را با زبان ساده برایمان توضیح می‌دهد

  کـم آبـی شوخی نیست!

  راحله عبدالحسینی- دیگر نه فقط دوستداران محیط‌زیست، بلکه همه مردم ایران پروفسور پرویز کردوانی را می‌شناسند. استاد کردوانی ۸۸سال پیش در گرمسار به دنیا آمده و۴۱سال است در محله زعفرانیه زندگی می‌کند. او به پدر جغرافیا و کویر ایران، زبانزد است و مدال ملی و نشان عالی دانش دارد و چهره ماندگار در علم جغرافیا شناخته شده است. مهمان خانه‌اش شده‌ایم تا با کلام شیوا و مهربانش از اوضاع بحرانی آب در پایتخت بگوید. استاد کردوانی از ابتدای داستان آب و حفر چاه و قنات و سدسازی برایمان گفت تا این روزها که با بحران آب روبه‌رو هستیم. در جریان گفت‌وگو چندین بار تأکید می‌کند: «آب نیست!» و هشدار جدی می‌دهد که تا ۴۰سال آینده تهران از بی‌آبی تلف می‌شود. می‌گوید: «آب مایه حیات است، خاک بستر حیات، هوا نیاز حیات و آتش لذت حیات.» استاد کردوانی برای صرفه‌جویی در مصرف آب راهکارهای ویژه‌ای دارد که اول از همه در خانه خودش پیاده کرده است.

 • سهم عابران از معابر
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۵۸

  پیاده‌روسازی در منطقه؛ طرحی که همچنان پیش می‌رود

  سهم عابران از معابر

  پرنیان سلطانی - چند دهه پیش که هنوز پای وسایل نقلیه موتوری به پایتخت باز نشده بود همه معابر شهر به پیاده‌ها اختصاص داشت و فقط گاهی گاری‌ها و خودروهای گرانقیمت فرنگی از کنار عابران گذر می‌کرد. اما با هجوم تدریجی خودروها عرصه بر پیاده‌ها تنگ شد و تازه معلوم شد باید جایی برای عابران پیاده هم باقی گذاشت! آن اوایل که پیاده‌روها در شهر شکل گرفت فقط یک طرف خیابان‌ها مسیری برای گذر پیاده‌ها داشت. بعد دوباره جا کم آمد و قرار شد هر دو طرف معابر پیاده‌رو داشته باشد. آن روزها گذشت تا امروز که به یمن تولید انبوه خودروهای وطنی تهران شهر بی‌پیاده‌رو شده است. البته پیاده‌روها هستند ولی کمتر از آنچه باید باشند. به همین دلیل طی یک دهه اخیر مسئولان شهری آستین همت بالا زدند تا با ایجاد پیاده‌روها و پیاده‌راه‌های مناسب، تهران را به شهری دوستدار عابرپیاده تبدیل کنند. برای پیگیری طرح‌های پیاده‌روسازی در منطقه، که اخیراً به ساخت پیاده‌روهای جدید در ۳ ناحیه منطقه همراه شده است، سراغ «علیرضا حلاجیان» معاون فنی و عمران شهردار منطقه رفتیم تا از پیاده‌روهایی بگوید که می‌آیند!

 • همه به عصرانه شــاد دعوتیم
  ۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۰۹:۳۰

  غنی‌سازی اوقات فراغت اهالی با شروع فعالیت‌های تابستانه بوستان بعثت

  همه به عصرانه شــاد دعوتیم

  پریناز جاوید- گرچه یک هفته انتظار آمدن روز جمعه را داریم، اما بی‌حوصلگی و کلافگی این روز هم برای خودش داستانی است. یکی از ساده‌‌ترین راه‌‌های رهایی از این وضعیت، رفتن به بوستان‌‌های محله و استفاده از فضای فرح‌بخش آن است، اما این روزها حکایت حضور در بوستان بعثت در عصر جمعه، حکایت یک تیر و دو نشان است. برنامه متفاوت و جالبی که با عنوان «آدینه‌ها عیدند» در این بوستان برگزار می‌شود، عصر روزهای جمعه، برای خانواده‌ها لحظاتی شاد را رقم می‌زند. البته امسال این برنامه‌های شاد به علت استقبال خوب اهالی بیشتر شد و علاوه بر روزهای جمعه، با عنوان «عصرانه‌های شاد» روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته را هم دربرگرفت. در خنکای عصرگاهی یکی از این روزها سری به بوستان بعثت زدیم و در این برنامه که به همت فرهنگسرای مهر و برای غنی‌سازی اوقات فراغت شهروندان و فراهم کردن فضای تفریحی سالم برای خانواده‌ها برگزار می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد، شرکت کردیم. این شما و این گزارش این برنامه شاد خانوادگی.

 • حصار امنیت برای بوستان بی دفاع
  ۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۷:۳۲

  مسئولان برای برچیدن قرق معتادان به یک راهکار رسیده‌اند: حصارکشی به دور بوستان امیریه

  حصار امنیت برای بوستان بی دفاع

  حمیدرضابوجاریان- اگر دل شیر داشته باشید و سری به بوستان «امیریه» در محدوده میدان «راه‌آهن» بزنید حس می‌کنید وارد عالم دیگری شده‌اید. ازمسافران ایستگاه قطار راه‌آهن که مهمانان یکی دو ساعته بوستان هستند که بگذریم دسته‌های چند نفره در گوشه و کنار بوستان جلب توجه می‌کنند که هرکدام برای خود داستانی دارند؛ از معتادانی که از فضای بوستان برای استعمال آزادانه موادمخدر استفاده می‌کنند تا کارتن‌خواب‌هایی که صندلی‌های بوستان در زمستان و تابستان تختخواب گرم و نرمشان محسوب می‌شود، در این میان خانواده‌ها از تنها بوستان محله‌شان بی‌نصیب مانده‌اند. با وجود حضور دائمی نیروی انتظامی در بوستان و جمع‌آوری پی در پی معتادان و کارتن‌خواب‌ها اما این بوستان کمتر روزی را بدون حضور این افراد تجربه کرده است. در روزهایی که به نام مبارزه با موادمخدر نامگذاری شده برای بررسی وضع بوستان امیریه و شنیدن حرف‌ها و گلایه‌های اهالی محله راه‌آهن همراه با سرکلانتر منطقه، شهردار ناحیه۴ و دبیر شورایاری محله به این بوستان رفتیم.

 • سرانه ورزشی بالایی داریم
  ۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۷:۰۸

  بررسی تحولات محله‌ها و سرانه‌های شهری منطقه در گفت‌وگو با شهردار

  سرانه ورزشی بالایی داریم

  مژگان مهرابی- همه شهروندان ما شهری تمیز و زیبا را دوست دارندتا در خیابان‌هایش گشت‌وگذاری کنند و از دیدن فضای سبزش لذت ببرند. برای همین هم توقع دارند که مدیران شهری‌شان به نحو احسن به وضع کوچه و محله‌ برسند و هر آنچه برای تفریح و آموزش آنها نیاز است را فراهم کنند. برای همین هم خواسته‌هایشان را عنوان می‌کنند تا به گوش مسئولان برسد یا از طریق شورایاران یا اصحاب رسانه. بارها با گشتزنی در منطقه درباره داشته‌ها و نداشته‌های محله ‌ما گزارش تهیه کرده‌ایم و خیلی‌ها از خواسته‌ها و ایده‌های خود برای بهتر شدن وضع محله گفته‌اند. ما هم همه را یادداشت کردیم تا وقتش که رسید آن را با مسئولان شهری‌مان در میان بگذاریم. هفته پیش که دور همی دوستانه‌ای به بهانه سی و دومین سالگرد راه‌اندازی شهرداری منطقه برگزار شد، فرصت را غنیمت دانستیم تا خواسته‌های شهروندان را با «‌‌عباس بابازاده» شهردار منطقه در میان بگذاریم.

 • نبرد ستاره‌ها به یاد شهدای پلاسکو
  ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۲:۳۷

  حاشیه‌نگاری از مسابقه پیشکسوتان فوتبال محله که به یاد شهدای آتش‌نشان برگزار شد

  نبرد ستاره‌ها به یاد شهدای پلاسکو

  زهرا اردشیری- روزگاری منطقه ما مهد زمین‌های خاکی و ستاره‌های برخاسته از این زمین‌ها بود. هنوز هم گاهی رقابت‌هایی در زمین‌های خاکی باقیمانده برگزار می‌شود تا یاد و خاطره گذشته‌ها زنده نگه داشته شود. حالا هم برای تهیه گزارش به یکی از این رقابت‌ها آمده‌ایم. تماشای فوتبال لذت‌بخش است اما اگر بدانی این مسابقه به یاد شهدای آتش‌نشان پلاسکو برگزار شده است ذوق و شوقت از دیدن بازی بیشتر هم می‌شود. اینجا زمین چمن بوستان «هفتم‌تیر» است و قرار است اختتامیه مسابقات پیشکسوتان در محله «صاحب‌الزمان»(عج) برگزار شود. دورتادور زمین پر از افرادی است که دیدن مسابقه را از دست نداده‌اند و خود را از دور و نزدیک به اینجا رسانده‌اند. ما هم به تماشای مسابقه تیم هم‌محله‌ای «شهدای دولاب» و تیم پیشکسوتان «راد» از منطقه ۱۲ می‌نشینیم. مسابقه دلچسبی که در حضور آتش‌نشانان منطقه برگزار شده است.

 • پرورش انبه و آناناس در همین حوالی
  ۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۸:۲۶

  مرکز متفاوت گل و گیاه تسلیحات پرورش سبزی و میوه را در دستور کار خود قرار داده است

  پرورش انبه و آناناس در همین حوالی

  معصومه مهدوی - زندگی در آسمانخراش‌ها یا قوطی کبریت‌های امروزی باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها از طبیعت دور شوند. اگر پای صحبت قدیمی‌ترها بنشینید برای شما از آن روزهایی می‌گویند که بیشتر خانه‌ها حیاط داشت و در گوشه حیاط خانه همیشه گلدان‌های گل چشمنوازی می‌کرد و در باغچه‌ها هم درختان میوه کاشته می‌شد. اما اکنون دیگر خبری از آن فضاها نیست. حالا مراکز گل و گیاه با دانستن شرایط زندگی اهالی، دست به کار شده و در فضای نسبتاً مناسبی یک مزرعه خانوادگی راه‌اندازی کرده‌ تا اهالی به یاد روزهای گذشته در باغچه‌‌هایشان سبزی‌های معطر و میوه‌های فصل بکارند و بعد از به ثمر نشستن، آن را برداشت کنند. منطقه ما ۴ مرکز گل و گیاه فعال دارد که در میان همه آنها مرکز گل و گیاه بهارستان فعال‌ترین و بزرگ‌ترین مزرعه خانوادگی را دارد. از همین رو همزمان با فصل برداشت سبزی‌ و صیفی‌ تابستانه سری به این مرکز در بوستان تسلیحات زدیم تا به همراه اهالی و «فریبا فراهانی» مسئول مرکز گل و گیاه بهارستان محصولات این فصل را برداشت کنیم.

 • کتاب بدهید نوشت‌افزار بگیرید
  ۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۴:۴۹

  اجرای طرح محیط‌زیستی جمع‌آوری کتاب‌های درسی در مدارس منطقه

  کتاب بدهید نوشت‌افزار بگیرید

  فاطمه شمس- با افزایش جمعیت شهرنشین و توسعه پایتخت موضوع پسماند اهمیت دو چندانی پیدا کرده و شهروندان هم بیش از گذشته در طرح‌های محیط‌زیستی مشارکت می‌کنند. یکی از طرح‌های مهمی که بعد از تعطیلی تابستانی مدارس در منطقه در حال اجراست، جمع‌آوری کاغذ، کتاب و لوازم مستعمل دانش‌آموزان است که با استقبال اهالی مواجه شده است. براساس آخرین برآوردها بازیافت یک تن کاغذ از قطع شدن ۱۷ اصله درخت جلوگیری می‌کند و به همین دلیل بازیافت کاغذ مهم‌ترین موضوع در بحث تفکیک زباله و جمع‌آوری پسماند است. اگر هر دانش‌آموز با اهدای یک کتاب در طرح جمع‌آوری کاغذ که در برخی مدارس منطقه اجرا می‌شود، مشارکت کند از قطع چند صد درخت جلوگیری می‌شود و با این کار دانش‌آموزان در نگهدای از محیط‌زیست سهیم شده‌اند. اگر می‌خواهید بعد از پایان سال تحصیلی کتاب‌های درسی‌تان را اهدا کنید و در جلوگیری از قطع درختان سهیم باشید، این گزارش را بخوانید.

 • سبك زندگي ديني و شبكه‌هاي اجتماعي
  ۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۲:۵۶

  سبك زندگي ديني و شبكه‌هاي اجتماعي

  يكي از آشكارترين مظاهر تحولات اجتماعي و تغييرات سبك زندگي، حضور پر رنگ رسانه‌هاي جديد در زندگي روزمره شهروندان است.

 • اهالی مرغ‌ها را از محله بیرون کردنــد!
  ۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۰:۱۳

  بازگشت بهداشت به محله با تعطیلی یک واحد مرغداری غیرمجاز

  اهالی مرغ‌ها را از محله بیرون کردنــد!

  یلدا قاسمی- متأسفانه موقعیت جغرافیایی و بافت مسکونی برخی از محله‌ها به گونه‌ای است که به نوعی احتمال فعالیت غیرمجاز برخی از مشاغل و حرفه‌ها را افزایش می‌دهد. از آنجا که پیدایش و فعالیت برخی از این واحدهای تولیدی به‌طور مستقیم بر جان و سلامت انسان‌ها تأثیر‌گذار است، آگاهی و هوشیاری شهروندان می‌تواند از وقوع فاجعه و حوادث غیر‌قابل جبران جلوگیری کند. البته نباید فراموش کرد که اقدام ضربتی و فوری مسئولان مربوطه در این زمینه می‌تواند درس عبرتی برای دیگران باشد. در هفته‌ای که گذشت با تلاش مسئولان ناحیه ۵ شهرداری منطقه یک واحد نگهداری و فروش غیر‌قانونی مرغ زنده شناسایی و در کمترین زمان ممکن با مشارکت مسئولان بهداشت تعطیل و از ادامه کار آن جلوگیری شد. در گزارش پیش رو در جریان چگونگی شناسایی و توقیف این واحد تجاری قرار می‌گیرید.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله