جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 •  ۴ طـرح گـره‌ گـشا
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۵:۰۱

  ساخت زیرگذر و معبر نمونه بخشی از این طرح‌ها است

  ۴ طـرح گـره‌ گـشا

  زهرا رهنما- در آخرین فصل سال و در فاصله دو ماه مانده به بهار، اجرای ۴ طرح عمرانی در منطقه آغاز شده و آن‌طور که مدیران شهری می‌گویند با پایان این چهار طرح بوی بهار هم در چهار محله منطقه به مشام خواهد رسید و دو تفرجگاه اصلی با شمایل و امکاناتی جدید آماده استقبال از شهروندان خواهد بود. در گفت‌وگو با رامین حسینی‌نژاد، معاون فنی و عمرانی، و ولی مسگر نجاتی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه، اثرات اجرای این ۴ طرح عمرانی را بر زندگی اهالی بررسی کردیم.

 • کسب و کارهای محلی را کم رمق نکنیم
 • یک آپارتمان نوساز جای سه خانه فرسوده
  ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۸:۲۷

  اهالی کوچه «نعمتی جم» برای تجمیع خانه هایشان به دفترنوسازی ناحیه یک رفتند

  یک آپارتمان نوساز جای سه خانه فرسوده

  سمیرا مرکدی- چند سالی است که نوسازی به شکل متفاوتی در دستور کار قرار گرفته تا کوچه‌پسکوچه‌ها و خانه‌هایی که به دلیل نوع ساختار شهری گذشته، تبدیل به نقاطی ناایمن و ناامن شده به شرایط بهتری برای زندگی تبدیل شود. این کار، با استقرار دفاتر نوسازی شکل جدی‌تری به خود گرفته و کارشناسان این دفاتر به روش‌های مختلفی ساکنان بافت فرسوده را به نوسازی دعوت می‌کنند. توزیع بروشور و اطلاع‌رسانی چهره به چهره یکی از این موارد است. اهالی خیابان نعمتی جم در ناحیه یک هم به همین روش با مزایا و تسهیلات نوسازی آشنا شده‌اند و برای امضای توافقنامه و نوسازی خانه‌هایی که حدود ۷۰ سال عمر دارند به دفتر نوسازی ناحیه یک آمده‌اند. متن پیش رو، گزارش همشهری محله از این نشست است.

 • باغ‌های یافت‌آباد در معرض تهدید
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۵:۰۱

  دیدار عضو هیئت‌رئیسه شورای‌شهر با شورایاران محله یافت‌آباد شمالی

  باغ‌های یافت‌آباد در معرض تهدید

  الهام مرادی- نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران هم قوانین شهری را تصویب می‌کنند و هم بر عملکرد نهادها برای خدمت‌رسانی درست به شهروندان نظارت دارند. حتی اگر مشکلی در یک گوشه‌ از شهر وجود داشته باشد، این وظیفه آنهاست که پیگیر آن مشکل شوند تا این گره شهر را باز کنند. اما مسلماً این ابرشهر آنقدر وسیع است که نمایندگان پارلمان شهری نمی‌توانند همه مشکلات را رصد کنند. اینجاست که اهمیت دیدارهای مستمر با شورایاران و اهالی محله‌ها مشخص می‌شود. محسن پیرهادی، عضو هیئت‌رئیسه شورای‌شهر تهران هم جزو نمایندگانی است که هر چند وقت یکبار سری به یکی از محله‌های منطقه ما می‌زند تا حال و روز این نقطه از شهر را از نزدیک ببیند و بشنود. این بار هم قرعه به نام محله یافت‌آباد شمالی افتاده است. در این صفحه می‌توانید نتیجه دیدار این عضو شورا با شورایاران و معتمدان این محله و تاکید بر حفاظت از باغ های منطقه را بخوانید.

 • از حالتان با خبریم همسایه!
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۲:۴۹

  مسئولان با اجرای طرحی از ساکنان همجوار با مراکز خدماتی به دلیل ایجاد دردسرها عذرخواهی می‌کنند

  از حالتان با خبریم همسایه!

  یلدا امیر حسینی - در شهر و محله ‌ما امکانات شهری متنوعی وجود دارد که بخشی از نیاز شهروندان را تأمین می‌کند، اما در کنار این خدمت‌رسانی‌ها، مسائل و مشکلاتی به اهالی تحمیل می‌شود و تنها می‌توان با تدبیر و برنامه‌ریزی مقداری از پیامدهای منفی آن را کاهش داد. نمونه و مثال در این زمینه بسیار است. مثلاً فعالیت میدان میوه وتره‌باردر هر نقطه از شهر می‌تواند باعث آلودگی محیط‌زیست، افزایش ترافیک در معابر و... شود. به همین‌خاطر، همیشه ساکنان همجوار و همسایه‌های دیوار به دیوار مراکز خدماتی، در معرض بروز مشکل قرار می‌گیرند. چنین مسائلی باعث شده مدیران شهری به‌ویژه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی با اجرای برنامه‌های ابتکاری و جدید با عنوان طرح «تکریم همسایه» به دلجویی و تکریم ساکنان همجوار و همسایه‌های مراکز خدماتی، فرهنگی و... بروند. برای تهیه گزارش از چگونگی اجرای طرح «‌‌تکریم همسایه» با «مهرداد نجفی» معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه به ۲نقطه از منطقه رفته‌ایم تا نظر شهروندان را در این زمینه جویا شویم.

 • شش دانگ برای توان‌یابان
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۲:۳۱

  همراه با جمعی از معلولان در بوستانی که برای استفاده آنان به بهره‌برداری می‌رسد

  شش دانگ برای توان‌یابان

  مریم قاسمی- آبان سال گذشته بود که شهردار تهران در نظارت دوره‌ای که از مشاغل شهر تهران داشت، ساخت و راه‌اندازی یک بوستان ویژه معلولان و توان‌یابان منطقه را به‌عنوان یکی از مصوبات دوره‌ای اعلام کرد و به این‌ترتیب ساخت و اجرای آن در دستور کار مسئولان شهرداری منطقه قرار گرفت. اکنون پس از گذشت حدود یک سال از وعده مدیریت شهر تهران شاهد به ثمر رسیدن تلاش و همت مسئولان شهرداری منطقه هستیم. آنطور که کارشناسان مدیریت شهری منطقه عنوان می‌کنند، نخستین بوستان معلولان با امکانات و تجهیزات ویژه در زمینی به مساحت ۱۳ و نیم هکتار در دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد و توان‌یابان و معلولان منطقه می‌توانند از خدمات و امکانات پیش‌بینی شده در این بوستان استفاده کنند. با توجه به اهمیت موضوع به محل ساخت و راه‌اندازی نخستین بوستان معلولان منطقه «‌‌بهمن» رفتیم تا درباره تأثیر راه‌اندازی این بوستان در زندگی معلولان با آنها صحبت کنیم. همچنین نظر شهردار ناحیه ۲ را هم در این باره آورده‌ایم.

 • سنگر دیروز خانه همدلی‌های امروز
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۰۹:۳۹

  مسجد «انصار‌الحسین»(ع) بعد از گذشت نیم قرن هنوز اصلی‌ترین پایگاه فرهنگی محله است

  سنگر دیروز خانه همدلی‌های امروز

  حسن حسن زاده -تنها جایی برای اقامه نماز نبود. چه در روزهای خون و قیام که جوان‌های محله در سنگر این مسجد قدیمی گرد هم می‌آمدند و چه در ایام دفاع‌مقدس که جوان‌های زیادی از محراب آن عزم نبرد علیه باطل کردند. هنوز هم قدیمی‌ترین مسجد حوالی پادگان نیروی هوایی مثل روزهای پر جنب‌وجوش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، جایی برای تمرین ایثار و از خودگذشتگی است. جوان‌های امروز محله که قهرمان‌هایی مانند ۱۰۰ شهید سرافراز مسجد را الگوی خود می‌دانند بدون هیچ چشمداشتی در شبستان ۵۰ ساله آن مشغول تعلیم و تعلم هستند و موسفیدان این سنگر خاطره‌انگیز هم به یاد همدلی‌ها و فداکاری‌های ایام دفاع مقدس، مسجد «انصارالحسین»(ع) را به خانه امید نیازمندان محله و حتی نقاط محروم حاشیه شهر تبدیل کرده‌اند. به همین بهانه سری به این مسجد قدیمی زدیم و گزارشی از تاریخچه، فعالیت‌ها و برنامه‌های دیروز و امروز مسجد انصارالحسین(ع) که تأثیر زیادی در استقبال خوب اهالی از برنامه‌های مختلف آن داشته، تهیه کرده‌ایم.

 • جمارانی‌های مهمان نواز
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۶

  اهالی جماران از سال‌ها همسایگی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، می‌گویند

  جمارانی‌های مهمان نواز

  راحله عبدالحسینی- اسم محله جماران که به گوشمان می‌خورد، دلمان پر می‌کشد و یاد پیرجماران می‌افتیم. پیر مرادی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساکن جماران و باعث شد نام این محله در شمیران همچون نگینی بدرخشد. ۲ هفته‌ای می‌شود این محله بار دیگر سیاهپوش یکی از دیگر از مبارزان انقلابی شده است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، چند سال بعد از انقلاب اسلامی بنا به فرمایش حضرت امام(ره) در جوار خانه ایشان سکنی گزید و به این‌ترتیب افتخار همسایگی را برای جمارانی‌ها به ارمغان آورد. این روزها اما، دل مردم محله برای روزهایی تنگ است که سایه همسایه‌های نازنینش را بر سر داشت. یاد و خاطرات یار دیرین امام و رهبری را از زبان هم‌محلی‌ها می‌شنویم.

 • آدم بزرگ‌ها خوب رانندگی نمی‌کنند!
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۲۰

  دیدار با کودکان در پارک ترافیک منطقه

  آدم بزرگ‌ها خوب رانندگی نمی‌کنند!

  سارا جعفرزاده - سال‌ها از راه‌اندازی پارک‌های آموزش ترافیک در پایتخت می‌گذرد. امکاناتی در این پارک‌ها فراهم شده است که کودکان با آموزش‌های تئوری و عملی می‌توانند خیلی زودتر از موعد با قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا شوند. آموزش‌هایی که در سنین کودکی انجام می‌شود به‌صورت طولانی مدت در ذهن کودکان باقی می‌ماند و به‌صورت نهادینه در می‌آید. در یک روز سرد زمستانی به پارک ترافیک منطقه رفتیم و شاهد بودیم که چگونه آموزش‌های ترافیکی به کودکان با شور و هیجان زیاد همراه شد.

 • دانش‌آموزان میهمان مجلس
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۱۶

  همیاران محیط‌زیست منطقه جلسه‌ای متفاوت را تجربه کردند

  دانش‌آموزان میهمان مجلس

  سارا جعفرزاده - آشنایی دانش‌آموزان با امور مختلف جامعه و مدرسه از اهداف نوین نظام آموزشی محسوب می‌شود، به همین دلیل امروزه دانش‌آموزان در نقش‌های مختلفی در مدرسه ظاهر می‌شوند، ‌گاه در لباس شهردار مدرسه و ‌گاه همیار محیط‌زیست. گاهی هم به‌عنوان اعضای شورای دانش‌آموزی قدم به عرصه قانونگذاری می‌نهند. به مناسبت روز هوای پاک دانش‌آموزان همیار محیط‌زیست مدرسه‌راهنمایی پونه رونقی در محله مسعودیه با همکاری شهرداری ناحیه ۶ مهمان قانونگذاران مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس شدند تا علاوه بر اعلام وجود به‌عنوان همیاران محیط‌زیست با نحوه قانونگذاری و فعالیت قوه مقننه آشنا شوند. ما هم همراه این دانش‌آموزان راهی میدان بهارستان شدیم.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله