جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • دیوار به دیوار همراهی
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۴:۲۸

  معلم احکام محله نوه رجبعلی خیاط است و با کمک همسایه‌ها به نیازمندان رسیدگی می‌کند

  دیوار به دیوار همراهی

  محمد معمار - پیدا کردن خانه‌اش در محله شورا کار سختی نبود. بیشتر اهالی محله او را به خوبی می‌شناختند و به نیکی از او یاد می‌کردند. به خانه‌اش که رسیدیم خودش به استقبال ما آمد و با چهره‌ای خندان ما را به داخل خانه دعوت کرد. خانه‌اش ساده اما باصفا بود. اهالی محله و دوستان او می‌گویند اهل کار خیر است و به نیازمندان بی‌سرو صدا کمک‌های زیادی می‌کند. «‌‌زهره نکوگویان» یکی از قدیمی‌ترین خیّران محله شوراست. او این روزها واسطه بین نیازمندان و نیکوکاران محله‌اش شده و با شناسایی نیازهای آنها دیگران را به رفع‌شان ترغیب می‌کند. نکوگویان معلم اخلاق بانوان همسایه‌اش هم است و در همین جلسه‌هاست که انجام کار خیر قوت می‌گیرد. نکوگویان ساده‌زیستی را از پدربزرگش به ارث برده و کمک به نیازمندان محله دغدغه این روزهایش شده‌ است.

 • با تو همراهم تا قبولی
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۴:۰۸

  ۴ معلم خیّر با دعوت همشهری محله برای آموزش کودکان نیازمند بسیج شدند

  با تو همراهم تا قبولی

  معصومه ماه پیکر- چند ماه پیش بود که برای دیدار با کودکان «مهر ماندگار» به این مرکز رفتم. مرکزی که الان ۱۷پسر۶ تا ۸ساله در آنجا نگهداری می‌شوند. با وجود همه امکانات و تلاش‌های مسئولان این مرکز متوجه شدم تعدادی از این کودکان به دلیل ضعف در درس‌هایشان نیاز به حضور در کلاس‌های فوق برنامه و آموزش خصوصی دارند. این موضوع ما را بر آن داشت تا از معلمان خیّر منطقه برای همکاری و کمک به دانش‌آموزان نیازمند در این مرکز دعوت کنیم. به همت همشهری محله، اکنون ۴معلم خیّر محله مدتی است با حضور در این مرکز به تدریس خصوصی این کودکان پرداخته و سعی دارند آنها را برای موفقیت در آزمون پایان سال آماده کنند. در یکی از روزها در مرکز نگهداری کودکان مهر ماندگار واقع در محله شمشیری حاضر شدیم تا حرف‌های «افسانه ترکمن» مسئول امور اداری و داخلی مرکز و «حلیمه معینی» و «رقیه رضالو» ۲ نفر از معلمان خیّر را درباره این کار خیر بشنویم.

 • خطر رخت بربست
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۳:۵۹

  با پیگیری‌های همشهری محله، آرامش به امیرآباد برگشت

  خطر رخت بربست

  بهروز مسروری- محله امیرآباد به‌واسطه قرار گرفتن در محاصره بزرگراه‌های شهید حکیم و کردستان محل عبور حجم زیادی خودرو است و جمعیت شناوری که روزانه برای رسیدن به این دو بزرگراه از خیابان‌های امیرآباد به‌ویژه ...

 • افتتاح ۱۱۴ طرح نوید روز‌های بهتر
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۰۹:۵۸

  پروژه‌های متعدد عمرانی، خدماتی، ورزشی و تفریحی به سر‌انجام رسید

  افتتاح ۱۱۴ طرح نوید روز‌های بهتر

  رضا افراسیابی‌- ساعت ۱۰ وقتی به بوستان آموزش ترافیک منطقه در محله بعثت می‌رسیم با تعداد زیادی از مدیران ارشد شهری، شهروندان و اصحاب رسانه مواجه می‌شویم که در محوطه ایستاده‌اند. چند دقیقه‌ای بیشتر به شروع مراسم نمانده و داخل سالن صندلی خالی برای نشستن پیدا نمی‌شود چراکه قرار است ۱۱۴ طرح فرهنگی، عمرانی، ترافیکی، ورزشی و خدماتی با حضور «مازیار حسینی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران، «جواد میرزاقلی» شهردار منطقه و جمعی از خانواده معظم شهدا و ایثارگران افتتاح شود. بدون‌‌ تردید بهره‌برداری از این طرح‌ها مشکلات منطقه را تا اندازه زیادی برطرف می‌کند و نوید روزهای بهتری را به اهالی می‌دهد. با افتتاح این طرح‌ها میزان رضایتمندی اهالی از زندگی در منطقه افزایش پیدا می‌کند در ضمن سیاست مدیریت شهری که نباید فاصله‌ای میان شمال و جنوب شهر وجود داشته باشد، محقق می‌شود. در گزارشی که پیش روی شماست با جزئیات بیشتری از ۱۱۴ طرح شهری، فرهنگی، ورزشی، مذهبی و محیط‌زیستی آشنا می‌شوید.

 • نفس تنگی فرسوده‌ها
  ۱۳۹۶/۳/۷ - ۰۹:۴۷

  ۴۸۸ بنای فرسوده در سال گذشته نوسازی شد اما کار هنوز تمام نشده است

  نفس تنگی فرسوده‌ها

 • رضایت ۹۷‌درصدی
  ۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۲:۳۵

  سامانه ۱۳۷ درخواست‌های اهالی از شهرداری را به سرانجام می‌رساند

  رضایت ۹۷‌درصدی

  پرنیان سلطانی- حدود ۱۶ سال پیش در اواخر سال ۱۳۷۹ شهرداری تهران تصمیم گرفت برای رسیدگی بیشتر و بهتر به درخواست شهروندان پایتخت‌نشین شماره تماس ۱۳۷ را به یاد ۱۳۷ شهید شهرداری تهران از مخابرات بخرد و یک پل ارتباطی برای مردم بسازد. تا قبل از ایجاد این سامانه شهروندان برای ارائه درخواست‌های خود باید حضوری به شهرداری منطقه‌شان مراجعه می‌کردند و خواسته خود را به‌صورت مکتوب ارائه می‌دادند. اما سامانه ۲۴ ساعته ۱۳۷ این امکان را به شهروندان تهرانی داد تا با یک تماس رایگان خواسته‌های خود را به گوش مسئولان شهری برسانند. حالا بعد از ۱۶ سال از راه‌اندازی سامانه فوریت‌های خدمات شهری این سامانه به یکی از ارکان شهرنشینی در پایتخت تبدیل شده و دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که از خدمات و فواید تماس با ۱۳۷ خبر نداشته باشد. رضایتمندی اهالی از خدمات این سامانه به گواهی آمارها و ارقام موجب شد سراغ «محمود متوسلیان» رئیس سامانه ۱۳۷ شهرداری منطقه برویم تا برایمان از میزان تماس‌های روزانه، روند پاسخگویی به درخواست شهروندان و‌ درصد رضایت اهالی بگوید.

 • دلت خوش که دلم شاد شد!
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۴:۰۶

  خیّران محله سلیمانی‌ـ تیموری با تهیه سیسمونی برای نوزاد هوای مادران ندار را دارند

  دلت خوش که دلم شاد شد!

  بهاره خسروی- صدای خنده فضای اتاق را شاد و پر کرده است. همسایه‌ها دورهم جمع شده و با نشان دادن هر تکه از وسایل و لباس نوازدی، کلی قربان صدقه نورسیده می‌روند. نوزاد پسر است. مدل و رنگ بیشتر وسایل، متناسب با جنسیت او انتخاب شده است. هرکدام از خانم‌ها برای کمک به مادر جوان گوشه کار را به دست گرفته‌اند و با چیدن وسایل در گوشه‌ای از اتاق درباره کاربرد و نحوه استفاده آن توضیح می‌دهند. مادر جوان گزارش ما کم حرف و محجوب است. با دیدن هر تکه از وسایل لبخند می‌زند و تشکر می‌کند. چند ماه است به پیشنهاد مدیریت سرای محله سلیمانی و تیموری و بانوان خیّر این محله، برای خانواده‌های نیازمند، سیسمونی تهیه می‌کنند. آنها در مراسمی به‌عنوان هدیه از سوی همسایه‌ها این وسایل را به مادران جوانی که نخستین بار طعم شیرین مادری را می‌چشند، هدیه می‌دهند.

 • رفع عیوب+رعایت قوانین = امنیت
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۴:۳۶

  رتبه دوم کاهش تصادفات فوتی در پایتخت به منطقه۴ رسید

  رفع عیوب+رعایت قوانین = امنیت

  پریسا نوری- با وجودی که هر روز خبرهای تلخ حوادث رانندگی از گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد و در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که با داشتن بخش وسیعی از شریان بزرگراهی پایتخت و وجود معابر پرخطر و حادثه‌خیز می‌تواند بستر تصادفات زیادی باشد اما خوشبختانه در سال‌های اخیر میزان تصادفات و حوادث رانندگی در محدوده جغرافیایی منطقه ‌ما رو به کاهش بوده و طبق آمار منطقه ۴ در سال ۱۳۹۵با کاهش ۳۱‌درصدی تصادفات منجر به فوت رتبه دوم کاهش تصادفات فوتی را بین مناطق ۲۲‌گانه پایتخت به دست آورده است. از این‌رو با سرگرد «رابعه جوانبخت» رئیس دایره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی منطقه همراه شدیم تا از راهکارهای کاربردی برای رسیدن به این مهم بدانیم.

 • خانه‌ات را هرچه زودتر دوباره بساز
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۱:۴۱

  توصیه کارشناسان شهری به اهالی امامزاده حسن(ع)

  خانه‌ات را هرچه زودتر دوباره بساز

  علی پورسعید- خانه‌ها و کوچه‌های قدیمی اگرچه دنیایی از خاطره در خود دارند و زمانی با معماری سنتی‌شان، نیازهای ساکنان خود را برآورده می‌کردند اما امروز دچار فرسودگی و ناتوانی در پاسخگویی به نیاز نسل جوانی هستند که در این خانه‌ها و محله‌ها متولد شده‌اند. برای رسیدن به ایمنی، کیفیت، طراوت و تازگی باید از خانه‌های قدیمی‌مان دست بکشیم و با همکاری و حمایت یکدیگر، خانه‌های جدید و در نتیجه کوچه‌ها و محله‌های جدید را به وجود بیاوریم. در این زمینه، دفاتر خدمات نوسازی در محله‌های منطقه فعالیت دارد که در این شماره موقعیت بافت‌های مسکونی و تجاری فرسوده محله امامزاده حسن(ع) و اقدامات انجام شده و در حال انجام برای نوسازی در این بخش از منطقه را مرور می‌کنیم.

 • یک شهر، دو برادر، یک آرزو
  ۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۰:۲۲

  گفت‌و‌گو با یکی از رزمندگانی که در آزادی خرمشهر نقش داشته است

  یک شهر، دو برادر، یک آرزو

  شکوه زین‌الدینی - «شنوندگان عزیز توجه فرمایید؛ شنوندگان عزیز توجه فرمایید؛ خرمشهر، شهر خون آزاد شد.» این خبر آزادسازی خرمشهر را به یاد داریم؛ خبری که باعث خوشحالی مردم ایران شد و این شادی را با هجوم به خیابان‌ها جشن گرفتند. در این ‌بین، دلاورمردانی هم بودند که سجده شکر این پیروزی را در خاک خرمشهر به جا آوردند. همان‌هایی که پای عهدشان با همرزمان شهیدشان ماندند تا به نیابت، آرزوی آنها را که برپایی جشن آزادی در مسجدجامع خرمشهر بود، برآورده کنند. «جعفر حضرتی» هم رزمنده‌ای بود که با همرزمانش قرار گذاشت نخستین کسی باشد که پرچم خوش‌رنگ ایران را بر روی گلدسته همین مسجد برافراشته کند. آرزویی که با آسمانی شدن او، به دست همخون و همسنگرش برآورده شد. تلخ و شیرین خاطرات این رزمنده شهید هم‌‌محله‌ای، از زبان برادر بزرگ‌ترش که جای برادر شهیدش در آزادی خرمشهر اشک شوق ریخته است و به گفته خودش از فیض شهادت بی‌نصیب شده، شنیدنی است. این شما و این هم صحبت‌های عباس حضرتی؛ از برادر کوچک‌ترش، از آزادسازی خرمشهر و....

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله