جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • درویش شورای شهر
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۵:۲۲

  درویش شورای شهر

  خانه تاریخی شیبانی‌ها دیدنی است. خانه‌ای که توسط بونصر شیبانی، شاعر و نویسنده عصر قاجار، ساخته شد و تا امروز محل زندگی خاندان بزرگ شیبانی‌هاست. شاید مردم این خانه را با سریال‌هایی مثل «شهریار»، «پلیس جوان» و «پرده‌نشین» و فیلم سینمایی «ازدواج صورتی» که در این خانه فیلمبرداری شده است بشناسند. یک عضونام آشنای این خانه عباس شیبانی است. عباس شیبانی عضور شورای‌شهر نیز در همین خانه به دنیا آمد. اما او با وجود زندگی در چنین خانواده‌ای، آگاهانه یک زندگی ساده و دور از تجملات را انتخاب کرد. عباس شیبانی در ساده زیستی یکی از مسئولان‌ تراز انقلاب اسلامی است. زمانی مدیری مراقبت می‌کند که با افزایش درآمد زندگی‌اش تغییر نکند و ساده زیست بماند. اما زمانی مسئولی پیدا می‌شود که از زندگی اشرافی که خاندانش برای

 • ماهی خبری نیست بایـد ماهیگیری کنید
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۵:۰۶

  با مراکز کارآفرینی منطقه و خدماتی که می‌دهند بیشتر آشنا شوید

  ماهی خبری نیست بایـد ماهیگیری کنید

  الهام مرادی- حتماً این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که به جای ماهی دادن به یک فرد نیازمند، به او ماهیگیری یاد بدهید. این همان بنیان و اساس ماجرای کارآفرینی است. منطقه ما در جنوب شهر واقع شده، جایی که اوضاع اقتصادی خانواده‌ها زیاد مطلوب نیست. درضمن آسیب‌های اجتماعی در مراکز حاشیه‌ای شهر هم بیشتر است. یکی از علت‌های ایجاد این آسیب‌ها هم همین وضعیت بد اقتصادی و بیکاری است. خب مراکز کارآفرینی در منطقه ما ایجاد شده‌اند تا بتوانند همین معضل شهری را برطرف کنند. اگر قرار باشد از همین امروز کسب و‌کاری را شروع کنید، بیشتر از ۲۳۰ گزینه مختلف پیش روی شماست که شما را به یادگیری حرفه و استخدام شدن در خانه‌های کارآفرینی دعوت می‌کند. خانه‌های کارآفرینی مراکزی هستند که در محله‌های مختلف منطقه دایر شده‌اند و برای توانیابان هر محله یا افراد نیازمند به اشتغال، فرصت شغلی و امکانات ورود به بازار را فراهم می‌کنند. با فعالیت‌های این مراکز بیشتر آشنا شوید.

 •  خشت خشت این مسجد دلی بالا می‌رود
  ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۳:۱۰

  مشارکت کم سابقه اهالی در نوسازی و توسعه مسجد فاطمه‌الزهرا(س)

  خشت خشت این مسجد دلی بالا می‌رود

  یلدا امیر حسینی- مسجد فاطمه‌الزهرا(س)، یک مسجد نُقلی و کوچک در دل کوچه شهید ناصرسلطانی در فلکه اول عباسی خزانه بخارایی است. آنطور که شهروندان محله تعریف می‌کنند این مسجد ۵۰سال قبل توسط ساکنان اولیه محله ساخته شده است. مسجدی کوچک با ۲ در ورودی آقایان و بانوان از سمت کوچه. دور و بر مسجد محله را که نگاه می‌کنیم نکته جالبی به نظر می‌رسد. ساختمان تخریب شده‌ای دیوار به دیوار مسجد قرار گرفته و انگار قرار است به فضای مسجد اضافه شود. ساکنان محله به قدر توانایی‌شان در این خرید ملک و اضافه شدن آن به فضای مسجد شرکت کرده‌اند. به قول خادم مسجد شهروندان از هزار تومان تا چند میلیون تومان در خرید و نوسازی محله‌شان سهیم شده‌اند. در واقع خشت و گل این مکان مذهبی را دلی بالا می‌برند و امیدوار هستند فضای بیشتری برای جذب نوجوانان و جوانان محله‌شان به فعالیت‌های مسجدی فراهم کنند.

 • خلیل از ما سبقت گرفت
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۱۵

  دیدار با پدر و مادر کم سن‌ترین شهید روستای افجه

  خلیل از ما سبقت گرفت

  عاطفه صبور- «ازمن سبقت گرفت. او رفت و من ماندم.» این جمله را با بغضی ۳۰ ساله که در گلویش مانده می‌گوید؛ یعنی از ۲۶ دی ماه که خبر شهادت پسر ۱۶ ساله‌اش را به او دادند. پس از آن، ۸ سال با چشم‌انتظاری زندگی کرد تا روزی که در معراج شهدا آسید خلیلش را دید، اما از اینکه بی‌طاقتی‌های آسید خلیل پس از شهادت رفیقش به شهادت ختم شد دلش آرام می‌شود. آسید خلیل که به شهادت رسید، دومین شهید روستای افجه بود و برای همیشه لقب کوچک‌ترین شهید این روستا را از آن خود کرد. روستایی که نخستین شهید آن دایی آسیدخلیل بود و بعد از او قرعه به نام خلیل افتاد. خانواده شهید سید خلیل میرشریف در روستای افجه از کوچک‌ترین شهید این روستا برایمان می‌گویند.

 • مسجدی برای تمام فصول
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۶:۲۷

  مسجدجامع افسریه میان اهالی به تنوع فعالیت‌هایش مشهور است

  مسجدی برای تمام فصول

  مژگان مهرابی - خانه خدا هر جا که باشد مایه برکت و آرامش است. اینکه بیایی و ساعتی فارغ از دغدغه‌های دنیا در آن بنشینی و با خدا حرف بزنی. وجودش می‌شود مایه دلگرمی اهالی و حضور در آن این حس را ایجاد می‌کند که در آغوش خدا پناه گرفته‌ای. کوچک و بزرگ هم ندارد. در هر کجا و به هر شکلی که باشد میان اهالی محبوب است و عزیز دل‌هاست. یکی از همین خانه‌ها در محله‌ای است که عمرش به حدود ۴ دهه می‌رسد. اما سن و سال مسجد بیشتر است و سال ساختش به ۱۳۴۸ باز می‌گردد. مسجدجامع محله افسریه به سبب اجرای برنامه‌های فرهنگی‌اش در بین دیگر مساجد منطقه مشهور است. این مسجد کارنامه پرباری در شکل‌گیری مبارزات پیش از انقلاب اسلامی و حمایت‌های مردمی در دوران دفاع‌مقدس دارد. حجت‌الاسلام «باباعلی سامانی» امامت این مسجد را برعهده دارد و نائب وی حجت‌الاسلام «سعید مؤذن» است که نماز صبح و ظهر را اقامه می‌کند. درباره فعالیت‌های مسجد و خدماتی که به اهالی افسریه ارائه می‌دهد با «حجت‌الاسلام مؤذن» و «علی دلدار»، یکی از اعضا هیئت امنا، «علیرضا کوهی مقدم»، فرمانده پایگاه بسیج مسجد، گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • اشک‌هایی هدیه به سالار شهیدان
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۲۴

  دیدار با مادر شهید «متخاوری» به بهانه سالگرد عروج فرزندش

  اشک‌هایی هدیه به سالار شهیدان

  فاطمه عسگری‌نیا- زندگینامه‌اش را که ورق می‌زنیم مجموعه‌ای از رشادت‌های انقلابی را همراه خود دارد؛ از مبارزات انقلابی تا حضورش در جبهه‌های ۸ سال جنگ تحمیلی. شهید «محمود متخاوری» نوجوانی که در زمان شهادت ۱۷ سال بیشتر نداشت و مثل خیلی از همرزمان نوجوانش برای رفتن به جبهه و دفاع از این مرز و بوم اعداد و ارقام شناسنامه‌اش را دستکاری کرد تا بتواند کنار دیگر دوستانش در پشت سنگرهای خاکی جبهه و جنگ تحمیلی از ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کند. شهید محمود متخاوری نوجوانی بود که زمان شهادتش هنوز پدر و مادر چشم‌انتظار از دیدنش سیر نشده بودند. پدرش که در حسرت دیدار دوباره‌اش سال‌ها بالای مزارش مراسم می‌گرفت و عصر همه روزهای هفته را برای تسکین دل غم‌دیده‌اش کنار او و برادرش می‌گذراند این روزها مهمان فرزند شهیدش است. در دیدار صمیمی و دوستانه به مناسبت سالگرد شهید محمود با مادر بیمار او به گفت‌وگو نشستیم.

 • بازار بساطی‌ها داغ شد
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۲:۵۳

  رضایت اهالی از ساماندهی دستفروشان

  بازار بساطی‌ها داغ شد

  سعید کاویانی- مشکل بساطی‌ها همواره یکی از دغدغه‌های اهالی و مسئولان شهری منطقه به شمار می‌رود. این افراد نه تنها باعث ایجاد سدمعبر می‌شوند، بلکه برخی از آنها حتی مالکیت گوشه خیابان و پیاده‌رو را هم از آن خود می‌دانند به گونه‌ای که هیچ کسی حق استفاده از محدوده این افراد را ندارد. به دنبال درخواست اهالی برای ساماندهی بساطی‌ها، روز بازاری، روزهای یکشنبه و پنجشنبه، در بخش کندرو میدان فتح، مقابل بوستان فتح برپا شده است. ظهر پنجشنبه سری به این بازارچه زدیم تا صحبت‌های اهالی و فروشندگان را درباره این مکان بشنویم. همچنین سراغ «حسین ابراهیمی» رئیس اداره ساماندهی منطقه رفتیم تا هدف از برپایی این روزبازار را جویا شویم.

 • همچنان در انتظار گنبد و مناره
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۰:۰۳

  مسجد امیرالمؤمنین(ع) و سه دهه فعالیت در محله

  همچنان در انتظار گنبد و مناره

  نگار حسینخانی- مسجد امیرالمؤمنین(ع) را نمی‌توان چندان از حسینیه آن جدا دانست. با اینکه حسینیه قدمت بیشتری دارد، این مسجد است که امروز فعالیت‌های خود را گسترش داده و مأمنی برای اهالی زرگنده محسوب می‌شود. این مسجد در زرگنده، از مراکز مهم و فعال و تأثیرگذار عرصه دین و فرهنگ در شمال تهران است. همجواری مسجد با یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مجتمع‌های آموزشی دانشگاه آزاد گرچه مشکلاتی برای آن ایجاد کرده، اما بر اهمیت آن نیز افزوده است. محله زرگنده به دلیل بافت سنتی و مذهبی، ویژگی خاصی به مسجدش داده است. مسجد امیرالمؤمنین(ع)، در زمان انقلاب و سال‌های پس از پیروزی در تأسیس پایگاه بسیج، جذب جوانان، اعزام رزمندگان به جبهه، پشتیبانی از جنگ، برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوع فرهنگی و مذهبی، برگزاری یادواره شهدا، انجام مراسم دینی و آیینی تلاش بسیاری کرده است. اما این مسجد اکنون چه شرایط و ویژگی‌هایی دارد؟

 • راهش را ادامه می‌دهم
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۸:۲۴

  گفت‌وگو با پدر شهید «علی‌اصغر چمن‌روی» که معتمد محله است

  راهش را ادامه می‌دهم

  لطیفه سادات مرتضوی- گشتزنی روزانه‌اش در میان گل‌ها و درختان باغچه که تمام می‌شود پله‌ها را سلانه سلانه بالا می‌آید. صدای قناری سفید گوشه قفس او را به سمت خود می‌کشاند. صدایش کل خانه را پر کرده است. دست به کار می‌شود. ظرفش را از آب و دانه پر می‌کند و زیر لب چند کلمه‌ای هم با این رفیق روزگار تنهایی حرف می‌زند. این برنامه هر روز حاج «مظفر» در سکوت این خانه است. در خانه شهید « علی‌اصغر چمن‌روی» به دیدار پدرش رفته‌ایم که در تمام این سال‌ها و در غیاب مادر، تمام هم و غمش، زنده نگهداشتن نام و یاد فرزند شهیدش است.

 • بچه‌ها در اتوبوس پیاده
  ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۷:۵۵

  طرح ویژه ای برای حفظ امنیت دانش آموزان اجرا می شود

  بچه‌ها در اتوبوس پیاده

  سعیده مرادی- طرح اتوبوس پیاده مدتی است که باهدف آموزش رفتارهای صحیح ترافیکی به دانش‌آموزان منطقه اجرا می‌شود و با استقبال خوب آنها و والدین‌شان روبه‌رو شده است. در این طرح که برای فرهنگسازی انجام می‌شود، دانش‌آموزان فاصله منزل تا مدرسه را پیاده و به صورت زنجیره‌ای متصل به یکدیگر و ساماندهی شده می‌پیمایند. صفی از دانش‌آموزان که تداعی‌گر وسایل نقلیه هستند و به نوبه خود می‌توانند نوید بخش و پیام‌آور مضمونی خاص برای عموم شهروندان محسوب شوند. پیامی با این مضمون که باید با یک همیاری و همگرایی همه‌جانبه برای سلامت شهر و تسهیل روند‌‌‌ تردد خودروها تلاش کرد.

تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین

چند رسانه ای

راهنمای محله