جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • ارباب خودم بگرد و خوش باش
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۰۳

  بسته پیشنهادی حاجی فیروز برای دیدن اماکن تماشایی پایتخت در تعطیلات نوروز

  ارباب خودم بگرد و خوش باش

  سمیه جعفریان- یکی از نمادهای نوروز حاجی فیروز با لباسی سرخ به معنی شادباش و رویی سیاه حاکی از سختی زمستان و گیوه‌هایی تنگ و‌زار که با آواز و شعر، روزهای خوش سال آینده را در کوی و برزن برای همه آرزو می‌کند. حاجی فیروز همشهری محله این بار به جای اینکه شرینی و شکلات به دستمان بدهد، پیشنهادهای خوبی برای منطقه و تهرانگردی دارد. پیشنهاد برای آنهایی که نوروز قصد سفر به شهری دیگر را ندارند و خیابان‌های خلوت و هوای خوش تهران را برای ماندن ترجیح می‌دهند. با ۱۳ پیشنهاد گردشگری او همراه می‌شویم که می‌گوید: «هر روز عید فرصتی برای گشتن است و سیزده‌به‌در. اما گردشگری را اول از همین محله خودمان شروع کنیم.» بعد هم این آواز را سر می‌دهد: «ارباب خودم، عید اومده بگرد و خوش باش!»

 • جای رفقایتان خالی نباشد!
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۴۱

  اهالی محله «شیخ هادی» در آستانه نوروز به دیدار آتش‌نشانان ایستگاه حسن‌آباد رفتند

  جای رفقایتان خالی نباشد!

  مریم شریفی- سال گذشته در همین روزها به ایستگاه آتش‌نشانی «حسن‌آباد» رفتیم و سفره هفت‌سین‌ را در جمع پر از شادی و نشاط آتش‌نشانان این ایستگاه پهن کردیم. هیچ‌کس گمان نمی‌کرد این سال برای این خانواده ایثارگر با حادثه تلخی در ابعاد حادثه پلاسکو همراه باشد. امسال هم در آستانه نوروز به این ایستگاه رفتیم؛ این بار همراه با نمایندگان اهالی محله «شیخ هادی» برای بزرگداشت یاد شهیدان «محسن روحانی»، «فریدون علی تبار» و «محمد آقایی» ۳شهید ایستگاه حسن‌آباد در آن حادثه سهمگین و سرسلامتی دادن به همکاران‌شان برای جای خالی آنها.

 • این چهارشنبه‌های دوست داشتنی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۳۹

  سفره هفت‌سین‌مان را همراه بانوان نیکوکار در خانه سالمندان کهریزک انداخته ایم

  این چهارشنبه‌های دوست داشتنی

  فاطمه عسکری‌نیا- در روزهای آخر اسفند ماه که هرکسی دنبال آماده کردن خانه خود برای استقبال از نوروز است و خانم‌های خانه در شلوغی امور خانه‌تکانی و همزمان خریدهای نوروزی وقت سرخاراندن ندارند و هر برنامه جانبی را رد می‌کنند، گروهی از بانوان خیر و...

 • هفت‌سین ما تویی!
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۱۲

  برای شهید احمد خدایی که اول بهار به دنیا آمده جشن تولد گرفتیم

  هفت‌سین ما تویی!

  نسترن کوهی- همسر برای انجام کار به شهرستان رفته و زن جوان پابه ماه است و کنار مادر شوهر. خانه‌تکانی عید خسته‌اش کرده و بساط سفره هفت‌سین را چیده و در همین حین حرکات جنین تندتر شده است. درد گاهی می‌آید و می‌رود. دهان روزه است و‌گاه از درد ضعف می‌کند. محمد کوچولو از مادر «غذا» می‌خواهد. مادر شوهر برای محمد فرنی درست می‌کند. رنگ و روی زن را که می‌بیند با دلسوزی می‌گوید: «مرحمت جان واجب نیست با بارداری ۹ ماهه روزه بگیری پاشو یک لقمه نان بخور.» زن نگاهی به ساعت می‌اندازد زیاد به اذان افطار نمانده است. باز درد شروع می‌شود. این‌بار دیگر نمی‌تواند طاقت بیاورد. عموهای شوهر او را به بیمارستان می‌برند. روز نوزدهم ماه رمضان و اول فروردین با اذان صبح بچه با گریه تولدش را اعلام می‌کند. ۲۳ سال بعد درست روز نوزدهم ماه رمضان آسمانی می‌شود. ۵۲ سال از آن اذان تولد و ۳۰ سال از آن اذان شهادت گذشته است. پنجاه و دومین سالگرد تولد شهید «احمد خدایی» بهانه دیدار ما با مادرش است.

 •  شـــادی شــاپرک‌ها
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۰۶

  به پیشنهاد همشهری محله کودکان زیرپوشش کمیته امداد یک روز متفاوت را تجربه کردند

  شـــادی شــاپرک‌ها

  پریسا نوری- مینی‌بوس کنار خیابان می‌ایستد و حدود ۱۵ کودک ۶ تا ۱۲ ساله یکی یکی پیاده شده و دوان دوان از پله‌های مجتمع بالا می‌روند و در طبقه همکف جلو آسانسور می‌ایستند. مربی‌ها تا رسیدن آسانسور بچه‌ها را به صف می‌کنند اما بچه‌ها آرام و قرار ندارند و برای رسیدن به مقصدشان بی‌تابی می‌کنند. در داخل آسانسور مربی‌ها به بچه‌های بزرگ‌تر سفارش می‌کنند که همراه گروه حرکت و مراقب کوچک‌ترها باشند آنها هم قول می‌دهند که به توصیه مربی‌ها عمل کنند اما همین که از آسانسور بیرون می‌آیند و چشمشان به اسباب‌بازی‌ها و فضای رنگارنگ و شاد شهربازی می‌افتد قولشان را فراموش می‌کنند و با خوشحالی به طرف شهربازی می‌دوند. اینجا شهر کودک شاپرک است که در آستانه نوروز به دعوت همشهری محله میزبان جمعی از کودکان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه و هنرمندانی چون «محمد عیوضی» مجری برنامه‌های کودک و «محمدرضا شیرخانلو» بازیگر شده است.

 • ۶۶ نفر در سفره مهربانی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۳۷

  اولیای دانش‌آموزان مدرسه حضرت علی اصغر(ع) به یاری خانواده‌های نیازمند رفتند

  ۶۶ نفر در سفره مهربانی

  معصومه ماه پیکر - صدای قدم‌های بهار شنیده می‌شود. در این روزهای آخر سال که همه در تکاپو و تلاش برای استقبال از سال نو هستند، حس نوعدوستی و کمک به همنوع باعث شد تا اولیای دانش‌آموزان دبستان پسرانه حضرت علی اصغر(ع) در آستانه نوروز به رسم سال‌های گذشته یکبار دیگر با برپایی جشنواره غذا به یاری دانش‌آموزان و خانواده‌های نیازمند هم‌محله‌ای خود بروند. مکان برگزاری مراسم در حیاط مدرسه است و محصولی که قرار است برای فروش گذاشته شود دستپخت مادرانی است که فرزندشان در این مدرسه درس می‌خواند. در این مراسم حاضر شدیم تا از نزدیک حرف‌های مادران دانش‌آموزان را درباره این کار خیر بشنویم.

 • بهار نام کوچک شماست
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۷:۱۷

  چند تن از مادران شهید در آستانه سال نو به دیدار مادر شهید آتش‌نشان محله رفتند

  بهار نام کوچک شماست

  سودابه رنجبر- نوروز که می‌آید با خودش دلخوشی می‌آورد. این دلخوشی از جنس دیدار عزیزان است. کسانی که نفسمان به نفسشان بسته است. مادرها در تب و تاب خانه‌تکانی هستند بساط عید را فراهم می‌کنند تا عزیزانشان روز اول عید، کنار سفره هفت‌سین خانه بنشینند و با هم بودنشان را جشن بگیرند.

 • شادی‌ دختران انتظار
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۶:۲۴

  خیران ۳۲ جهیزیه تدارک دیدند

  شادی‌ دختران انتظار

  زهرا فراهانی- منطقه ما خیّران بسیاری دارد که البته و همیشه، از آنها گزارش‌های مختلفی تهیه کرده‌ایم. بخشی از این خیّران، ایتام و فرزندان بدسرپرست یا بی‌سرپرست را تحت پوشش خود قرار داده‌اند و مهر مادری‌شان را نثار آنها می‌کنند. آنها که در آخرین روزهای سال به فکر عزیزان تحت پوشش خود هستند و با مهر مادری به این می‌اندیشند که موظفند شادی آنها را نیز مانند شادی فرزندان خود تأمین کنند. هفته گذشته باخبر شدیم چند تن از این بانوان زحمتکش تلاش کرده‌اند تا در آستانه سال نو و فرا رسیدن موج جدید جشن و شادی‌ها، شادی را به خانه برخی از خانواده‌های تحت پوشش خود بیاورند. گزارش این برنامه می‌خوانید؛ گزارشی از بهارانه‌های خیّران محلی.

 • ساعت خوش
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۰:۳۱

  کوتاه قامتان منطقه به درخواست ما شادی و نشاط را به شهروندان هدیه دادند

  ساعت خوش

  مریم قاسمی- مثل آدم‌های ساکن در شهر حق و حقوقی دارند. شهروندان کوتاه قامت را می‌گویم که گاهی نیاز و خواسته‌هایشان را در نظر نمی‌گیریم. اما در واقع این گروه از شهروندان به اندازه هرکدام از ما از حقوق یکسان و مساوی برخوردارند. به هر‌ترتیب پیدا کردن شغل و حرفه مناسب برای انسان‌های کوتاه قامت کار بسیار دشواری است و آنها نیز به دلیل شرایط جسمانی‌شان نمی‌توانند در مشاغل گوناگون فعالیت کنند. به همین دلیل تعدادی از این افراد جذب مراکز تفریحی از جمله شهربازی، سیرک و... می‌شوند تا با اجرای نمایش‌های خاص بتوانند امرار معاش کنند. با۳ نفر از هنرمندان کوتاه قامت،به بهانه سال نودر بین اهالی حضورپیدا کردیم تا دلشان شاد شود.

 • حلاوت پخت سمنو
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۴:۱۳

  یک سنت موروثی که از عهد قجر تا به حال ادامه دارد

  حلاوت پخت سمنو

  از زمان‌های قدیم سمنو نه تنها جزء لاینفک سفره‌های هفت‌سین بوده بلکه به نوعی قوت مردم بود. هرچند در گذر زمان خیلی چیزها منسوخ و خیلی چیزها دچار تغییر و تحول شده اما سمنو و سمنو‌پزی به ویژه در شکل نذری تغییرچندانی نکرده است. چند سال است که ایام فاطمیه فرصتی فراهم کرده است که سمنوی سفره هفت سین اهالی از دیگ نذری بانوی دوعالم باشد. به سراغ حاجیه خانم «سهیلا گل محمد»۷۴ ساله از ساکنان محله نظام‌آباد رفتیم و از سمنوپزانی گفتیم که در خانواده آنها بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله