جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۳

  اهالی از مشکلات می‌گویند، مسئولان پاسخ می‌دهند

  افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر

  مهرنوش حیدری- با وجودی که قلهک یکی از محله‌های قدیمی منطقه محسوب می‌شود اما چند سالی است که بافت آن از مسکونی به تجاری و اداری تغییر کرده و دیگر خبری از خانه باغ‌ها و... نیست؛ ‌به همین دلیل جنس مشکلات و نیازهای اهالی نیز متفاوت شده است. ترافیک، کمبود پارکینگ، نبود میدان میوه و‌ تره‌بار، کمبود فضای ورزشی و... از مهم‌ترین مشکلاتی است که اهالی و ساکنان قلهک با آن مواجه هستند و از مسئولان شهری تقاضای رفع این کمبودها و مشکلات را دارند.

 • زنگ 	بازیافت!
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۲۱

  ابتکار جالب دانش‌آموزان برای نگهداری از محیط زیست

  زنگ بازیافت!

  سارا جعفرزاده - این روزها حامیان بازیافت در همه جای شهر و در هر سن و لباسی حضور دارند و برای حفاظت از محیط‌زیست آماده‌اند. دانش‌آموزان هم به کمپین حامیان بازیافت پیوسته‌اند. دانش‌آموزان منطقه ما در این زمینه فعال هستند و هر روز بر تعداد آنها که حامی بازیافت هستند افزوده می‌شود. دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدرسه «عذرا غفاری نیا» در محله اتابک در اقدامی ابتکاری در مدرسه‌شان زنگ بازیافت هم دارند. مهمان زنگ بازیافت این مدرسه شدیم تا ببینیم در این زنگ چه اتفاقی می‌افتد.

 •  اهمیت همگانی کردن ورزش
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۲:۱۵

  پیشکسوت فوتبال و رئیس اسبق فدراسیون فوتبال تایید می‌کند

  اهمیت همگانی کردن ورزش

  راحیل حسینیان- آغاز علاقه به فوتبال برای «داریوش مصطفوی» هم مانند دیگر بچه‌محل‌هایش از زمین‌های خاکی بود. ساعت‌ها زیر آفتاب داغ تابستان فوتبال بازی کردن نشان از علاقه بی‌حد و حصر او به این ورزش داشت. داریوش مصطفوی، پیشکسوت فوتبال که سال‌ها به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کرد، بیش از ۲دهه است که محله کامرانیه را برای سکونت انتخاب کرده و هم‌محلی ماست. نقطه اوج کارنامه فوتبالی او حضور تیم‌ملی کشور در مسابقات جام‌جهانی ۱۹۹۸فرانسه و بازی مقابل تیم استرالیاست. با همسایه‌ها تعامل خوبی دارد و ورزش را یکی از اولویت‌های شهرداری قلمداد می‌کند. مصطفوی، که از ۷سالگی پا به توپ شده، فوتبال را مانند عرصه زندگی مجموعه‌ای از تلخی‌ها و خوشی‌ها می‌داند. در آخرین ماه زمستان به دنیای خاطرات و تجریبات او سفر کردیم.

 •  پهلوانان جوان
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۶:۰۰

  تکواندوکاران خردسال مدال‌های رنگی برای منطقه به ارمغان آوردند

  پهلوانان جوان

  معصومه فرجی- صدای هیاهو و نشاط بچه‌ها از پشت در سالن تکواندو سرای محله اسفندیاری و بستان به گوش می‌رسد. بچه‌ها در حال تمرین و گرم کردن خود هستند تا مربی از راه برسد. اول دور تا دور زمین می‌دوند و بعد شروع به حرکات کششی می‌کنند. نگاهشان که می‌کنم، اراده و عزم محکمی در چهره‌هایشان موج می‌زند. سن زیادی ندارند و شاید بزرگ‌ترین آنها ۱۰ساله باشد، اما مانند ورزشکاران حرفه‌ای تمرین می‌کنند. مربی که از راه می‌رسد، همه بچه‌ها دور او حلقه می‌زنند و به حرف‌هایش گوش می‌دهند. به تازگی تعدادی از این نونهالان در مسابقات تکواندو تهران شرکت کرده و مقام‌های مختلفی کسب کرده‌اند.

 • چهارشنبه‌سوری؛ بدون‌ترقه
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۵:۴۹

  دانش‌آموزان منطقه قول دادند چهارشنبه آخر سال را بی‌خطر پشت سر بگذارند

  چهارشنبه‌سوری؛ بدون‌ترقه

  رضا افراسیابی- برای پاسداشت خون شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو، تصمیم گرفتیم همراه با تعدادی از دانش‌آموزان مدارس پسرانه زمانی و علامه به ایستگاه ۹۶ آتش‌نشانی بوستان ولایت برویم تا به قهرمانان شهر قول بدهند که در چهارشنبه‌سوری امسال سراغ آتش بازی و‌ترقه‌های خطرناک نمی‌روند. آتش‌نشانان از این حرکت خیلی استقبال کردند و برایشان جالب بود که دانش‌آموزان چنین قولی به آنها می‌دهند. البته دانش‌آموزان هم از دل و جان به آتش‌نشانان قول دادند و تأکید کردند که روی قولشان می‌مانند. در ادامه گزارشی که پیش روی شماست، جزئیات بیشتر این مراسم را تشریح می‌کند.

 • ۷ نخبه در مدرسه شماره ۱۱
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۳:۱۷

  دیدار با نخبه‌های برتر جشنواره‌های علمی و پژوهشی منطقه

  ۷ نخبه در مدرسه شماره ۱۱

  معصومه ماه پیکر- وقتی صحبت از زندگی در جنوب شهر می‌شود برخی، کمبود امکانات را مانع پیشرفت خود می‌دانند. حال آنکه در میان این افراد کسانی را می‌توان یافت که با وجود همه کمبودها توانسته‌اند افتخارآفرین محله باشند. عده‌ای از دانش‌آموزان مدرسه علامه حلی۱۱ از جمله این افراد به شمار می‌روند. موفقیت آنها در زمینه‌های مختلف علمی و پژوهشی و جشنواره‌های خوارزمی باعث شد تا بتوانند گوی سبقت را از همسالان خود بربایند. داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن را عامل موفقیت خود می‌دانند و معتقدند با برنامه‌ریزی و تلاش می‌توان به خواسته خود رسید. «میثاق سلامی»، «عرفان محمدی»، «محمد وثوقی»، «فرهاد فغفوری»، «علی بیات»، «نوید رضازاده» و «محمدحسین حیدرزاده» دانش‌آموزانی هستند که با اختراعات متعدد و حضور در مسابقات علمی و پژوهشی خوش درخشیده‌اند. پای صحبت‌شان نشستیم تا برایمان از داشته‌ها و کمبودهای منطقه بگویند.

 • ما همه جهاد‌ی هستیم
  ۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۲:۰۳

  اجرای طرح «پردیس خدمت» با هدف کمک به نیازمندان ما همه

  ما همه جهاد‌ی هستیم

  زهرا اردشیری - حتماً شما هم آنها را دیده‌اید. اکثراً جوان هستند. هرکدام در رشته‌های تخصصی خودش مهارت و حرفی برای گفتن دارند. حالا همگی دورهم جمع شده‌اند و قرار است مهارتشان را رایگان در اختیار هم‌محله‌ای‌شان بگذارند. اولویت‌شان با افراد نیازمند محله است. تعدادشان کم نیست، شاید بیش از ۳۰ نفر؛ حالا تبدیل به یک خانواده‌ بزرگ شده‌اند. یک خانواده با هدف مشترک که آن‌هم ارائه خدمات به نیازمندان است. طرح پردیس خدمت، خیلی وقت است که در منطقه ما کارش را شروع کرده است. طرحی که در آن تعدادی از هم‌محله‌ای‌های ما با همکاری سرای محله شکوفه مهارت‌هایشان را رایگان در اختیار اهالی منطقه می‌گذارند. در این طرح نیازمندان منطقه شناسایی می‌شوند و با کمک خیّران داوطلب در این طرح گره از مشکلاتشان گشوده می‌شود. جهادگران طرح پردیس خدمت امروز در مسجد «ارباب» در محله «دلگشا» جمع شده‌اند. به سراغ آنها رفتیم و با تعدادی از آنها گفت‌وگو کرد.

 • ساخت پل غیرهمسطح در خیابان جانبازان
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۵۸

  طرح عمرانی که ترافیک شرق منطقه را ساماندهی می‌کند

  ساخت پل غیرهمسطح در خیابان جانبازان

  سبامحسنی‌نژاد - بزرگراه شهید باقری که آن را در گذشته به‌عنوان خیابان ۳۵ متری تهرانپارس می‌شناختند چند دهه است که به مهم‌ترین گذرگاه مردم شرق تهران بدل شده است. گذرگاهی که قرار بود روزی‌‌‌ تردد شهروندان را تسهیل کند امروز خود به معضلی بزرگ برای اهالی منطقه تبدل شده است. به نظر می‌رسد مسئولان شهری برای مهار این معضل دست به کار شده‌اند و تصمیمات جدیدی گرفته‌اند. ساخت پل غیرهم سطح در تقاطع بزرگراه باقری با خیابان جانبازان عملیات عمرانی جدید شهرداری برای رفع این مشکل ترافیکی است.

 • دست در دست کودکان کار
  ۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۲۴

  دانشجویان هم‌محله‌ای اوقات فراغت خود را وقف کار های خیر کرده‌اند

  دست در دست کودکان کار

  پرنیان سلطانی - همه چیز از روزی شروع شد که مدیر خانه تسنیم محله ساعی تصمیم گرفت با مشارکت گروهی از دانشجویان این محله، سازمانی مردم‌نهاد برای حمایت از کودکان‌کار تشکیل دهد. «نفیسه خلیلی»، که خودش فارغ‌التحصیل دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه است، با کمک ۴ دانشجوی پرانرژی و مشتاق این دانشگاه در گام اول غذای اضافی و دست نخودره سالن غذا‌خوری دانشکده را جمع کردند و به دست کودکان‌کار منطقه رساندند. در گام بعدی با کمک شبکه خیّران محله، برای کودکان‌کار دستکش، کلاه و شال گردن تهیه کردند. اینکه دانشجویان جوان در ادامه قرار است چگونه از کودکان‌کار منطقه حمایت کنند، سؤالی است که اعضای گروه «فعالان انجمن علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه» در یک روز سرد زمستانی و در ساختمان نوساز سرای محله ساعی به آن پاسخ می‌دهند.

 • محله‌ها را با هم زیبا کنیم
  ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۴:۳۶

  راهکارهایی ساده در آستانه نوروز

  محله‌ها را با هم زیبا کنیم

  الهام مرادی- اسفند که از راه می‌رسد، همه به فکر آماده شدن برای نوروز می‌افتند؛ از خانه‌تکانی و شست‌وشوی در و دیوار خانه بگیرید تا خرید لباس و کفش نو. اما باید بپذیریم که شهر هم یک موجود زنده است که برای استقبال از سال جدید نیاز به رسیدگی دارد. برخی‌ها هستند که فکر می‌کنند رسیدگی به زیباسازی شهر فقط برعهده شهرداری منطقه است و آنها هستند که باید محله‌های هیجده‌گانه ما را برای استقبال از بهار آماده کنند. البته مدیران شهری از همین روزها، آستین‌ها را بالا زده‌اند تا همه چیز را برای شروع سال جدید آماده کنند. حتماً درختکاری‌ها و گلکاری‌های جدید را در گوشه و کنار منطقه دیده‌اید یا رنگ‌آمیزی جدول‌ها و نرده‌ها. اما شما هم می‌توانید در زیباسازی منطقه مشارکت داشته باشید. لازم هم نیست که راه دوری بروید، از همین نمای خانه خودتان می‌توانید شروع کنید. چطور؟ اینها پیشنهادهایی است که به کمک علی سرآبانی، کارشناس حوزه شهری منطقه برای شما در نظر گرفته‌ایم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله