جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • گود زورخانه مکتب انسانیت بود
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۴۴

  دیدار با پهلوان «علی عرب» آخرین بازمانده از نسل پهلوانان طلایی منطقه

  گود زورخانه مکتب انسانیت بود

  زهرا اردشیری - دیگر تک‌وتوک او را می‌شناسند. پهلوان «عرب» یک روز در همین محله میان اهالی همین خیابان‌ها اسم‌ورسمی داشت و بروبیایی؛ حالا اما ۳ سال است که خانه‌نشین شده؛ چشم‌هایش به‌سختی می‌بینند و برای شنیدن دستش را پشت گوشش می‌گیرد تا صداها را بشنود. دیگر کمتر کسی سراغ او را می‌گیرد. همان کسی که سال‌ها کنار پهلوان طوسی و پهلوان طاهری و پهلوان قربانی در این محله ریش‌سفیدی می‌کرد. سینه‌اش پر از خاطرات جوانمردی‌ها و دوستی‌ها بین پهلوانان آن زمان است. او در ۸۹ سالگی تنها بازمانده نسل پهلوانان طلایی منطقه ماست. مهمان خانه‌اش می‌شویم. پهلوانی که روزی نامش سرمایه‌ای برای محله بود.

 • هیئت ۴۰۰ ساله با ۱۰۰ خادم
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۲۸

  پیرغلام فرحزاد از آداب و رسوم محله‌اش در محرم می‌گوید

  هیئت ۴۰۰ ساله با ۱۰۰ خادم

  فاطمه شمس - با آغاز ماه محرم، حسینیه‌ها، هیئت‌ها و تکیه‌های منطقه روح تازه‌ای می‌گیرد. عزاداران حسینی از سراسر محله‌های تهران در حسینیه‌های قدیمی جمع می‌شوند و آداب و مناسک عزاداری را برای امام‌حسین(ع) و خاندانش برپا می‌‌کنند.

 • روی پای خودم ایـستـاده‌ام!
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۱۲:۲۳

  گفت‌وگو با بانوی معلول ورزشکار محله ازگل

  روی پای خودم ایـستـاده‌ام!

  مژگان محرابی- دیدگاه آدم‌ها متفاوت است. بعضی‌ها همه چیز را با هم می‌خواهند و اگر در این میانه کم و کسری وجود داشته باشد، دنیا را تمام شده می‌بینند، اما هستند عده‌ای که شکست برایشان معنایی ندارد. این دسته از...

 • اینجا هنوز بوی زندگی می‌دهد
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۴۴

  با استاد «جمشید مشایخی» سری به خانه مدرس و کوچه پسکوچه‌های خاطره‌انگیز کودکی‌اش زده‌ایم

  اینجا هنوز بوی زندگی می‌دهد

  معصومه غلامی - فاطمه عسکری‌نیا- به «کمال الملک» سینمای ایران معروف است. صلابت و مهربانی‌اش یاد پدربزرگ‌ها را در ذهنمان تداعی می‌کند. لبخندی بر لب دارد و صاف راه می‌رود. وقتی پا در کوچه‌پسکوچه‌های محله امامزاده یحیی(ع) می‌گذارد نفسی عمیق می‌کشد و می‌گوید: «اینجا هنوز بوی زندگی می‌دهد.» طوری به در و دیوار خانه‌ها نگاه می‌کند که انگار تاریخ برایش تکرار می‌شود. «روزگارم در این کوچه سپری شد. اصلاً در این محله قد کشیدم. بازار و سرچشمه و توپخانه را مثل کف دست می‌شناسم. یادش بخیر انگار همین دیروز بود که در چند کوچه آن طرف در حمام نواب بازی می‌کردیم. دیگر پیر شدم ولی یک آرزو برایم باقی مانده و آن هم بازی در نقش فردوسی است.» اینها را می‌گوید و به فکر فرو می‌رود؛ بعد‌گویی بلند بلند فکر می‌کند: «ولی از من گذشته است. نمی‌دانم؛ دوست دارم بازیگری را.» این هفته میزبان «جمشید مشایخی» شدیم در خانه موزه مدرس و استاد برای ما از روزگار دور و نزدیک گفت.

 • ناصر خسرو
  ۱۳۹۶/۷/۱۰ - ۰۸:۱۵

  ناصر خسرو

  هر سال با فرا رسیدن ایام محرم ، جوانان و عاشقان اهل بیت برای هر چه با شکوه تر برگزار کردن مراسم سوگواری سالار شهیدان به انتهای خیابان ناصر خسرو برای تهیه پرچم و لوازم مربوط به عزاداری در هیئت ها و حسینیه ها مراجعه می کنند. با ما همراه شوید تا شاهد گوشه ای از این شور و حال باشید .

 • قلم بنویس تا دل گیرد آرام
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۷:۳۳

  جانباز هم‌محله‌ای تاکنون ۳۰ هزار بیت شعر برای اهل‌بیت(ع) سروده است

  قلم بنویس تا دل گیرد آرام

  رضا افراسیابی- «من با شعرهایی که برای اهل‌بیت(ع) می‌نویسم به آستان مقدس آنها عرض ادب می‌کنم و خوشحال هستم که خدا این توفیق را به من ارزانی داشته است. شعر سرودن برای اهل‌بیت(ع) مسئله‌ای نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد و به قول معروف باید جمله جان شوی تا لایق جانان شوی. این هنر را که می‌توانم برای اهل‌بیت(ع) شعر بنویسم مدیون دعای خیر پدر و مادرم هستم.» اینها را «شاپور قراکیشلو» ۵۴ ساله از اهالی محله اسفندیاری و بستان می‌گوید و چنین ادامه می‌دهد که تاکنون ۳۰هزار بیت شعر در مضامین عرفانی، اخلاقی و آیینی سروده است. او تا امروز مجموعه اشعارش را با عنوان «آوای عرفان» به چاپ رسانده و کتاب‌های دیگری از اشعار او نیز در دست چاپ است. همه اینها بهانه‌ای شد تا در آستانه ماه محرم سراغ این شاعر هم‌محله‌ای برویم و با او گفت‌وگویی خودمانی داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

 • جنگ برایم دانشگاه بود
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۶:۰۵

  «علی فریدونی» عکاس پیشکسوت دفاع‌مقدس :

  جنگ برایم دانشگاه بود

  مریم شریفی- ۳۰سال که جای خود دارد ۱۰۰سال هم بگذرد برای امثال او جنگ تمام نمی‌شود. کافی است ساعتی پای روایتش از داستان عکس‌هایی که از آن روزها گرفته بنشینی تا باورت شود همه آن چهره‌های خاکی و مظلوم اما پرغرور و خستگی‌ناپذیر که روزگاری سوژه‌های لنز دوربینش بودند رفیقان لحظات تنهایی و دلتنگی امروز او هستند و فقط درددل با آنهاست که می‌تواند در ناملایمات زندگی در این شهر هزاررنگ دلش را آرام کند. از خودش بپرسید می‌گوید همه زندگی‌اش را مدیون همان بچه‌های باصفاست که حالا جای خیلی‌هایشان خالی است. تا صدها قطعه عکس اغلب منحصربه‌فرد استاد «علی فریدونی» عکاس ۶۲ ساله و برجسته دفاع‌مقدس و هم‌محله‌ای سال‌های نه چندان دور ما در محله عباسی از روزهای خاطره‌انگیز ۸ سال دفاع‌مقدس روی دیوارها، در دل کتاب‌ها و در فضای مجازی پابرجاست، جنگ هم برای او تمام نمی‌شود.

 • ۲۳ استخوان شکسته و۱۰سال اسارت
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۴۴

  گفت‌وگو با خلبان شاگرد اول ایران که بازجویان استخبارات عراق را عاصی کرده بود

  ۲۳ استخوان شکسته و۱۰سال اسارت

  فاطمه عسکری نیا- از وقتی سایه نخستین هواپیماهای جنگنده عراقی را بر خاک سرزمین مادری‌اش دید دیگر آرام ننشست و برای مقابله با آنها داوطلب شد تا دشمن پایش را بیشتر از گلیمش دراز نکند. فقط ۸روز فرصت داشت در این جنگ تحمیلی مشارکت کند و در همین مدت کوتاه کارنامه‌ای درخشان از خود برجا گذاشت. او بعد از انجام ۳۳عملیات جنگی هوایی هشتم مهرماه سال ۱۳۵۹ به اسارت عراقی‌ها درآمد و ۱۰سال اسارت پر درد و رنج را تحمل کرد تا وجبی از خاک وطنش به دست دشمن نیفتد. سرلشکر خلبان «محمد صدیق قادری» امروز هم بعد از ۳۸سال با وجود تمام سختی‌ها و بی‌مهری‌ها و با اینکه تنش پر از یادگاری‌های دوران اسارت است، از شانه‌هایی که استخوان ندارند تا لکه خونی که سال‌هاست در مغزش جاخوش کرده و گهگاه او را زمینگیر می‌کند هرگز از راهی که پیموده است پشیمان نیست.

 •  مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۴:۵۶

  گفت‌وگو با امیر زریوند بازیگر و مربی تکواندو

  مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید

  منیرگرجی- سریال نوستالژیک «ساعت خوش» در دهه ۷۰ یکی ازآثار تلویزیونی بود که با گذشت۲دهه، هنوز در ذهن‌ها باقی مانده و از آن زمان به بعد بازیگرانی را به وادی هنر کشانده که وقتی آنها را در سریال‌ها می‌بینیم، خاطرات ساعت خوش از ذهنمان می‌گذرد. یکی از این بازیگران «امیر زریوند» است که در بیشتر سکانس‌هایش او را یا با لباس کاراته دیده‌ایم یا در نقش داماد کم‌سن و سال و خواستگاری رفتن. او هم‌محله‌ای ما در محله پاسداران است که در کنار هنر، دستی در ورزش هم دارد و اکنون مربی تکواندو است. اگرچه زریوند معتقد است ورزش را پیش از بازیگری شروع کرده و کمربند مشکی دان ۵ تکواندو دارد اما منبع درآمدش از تئاتر است. در ادامه گفت‌وگوی ما را با زریوند می‌خوانید. از چند سال پیش در یکی از باشگاه‌های حوالی میدان هروی تکواندو تدریس می‌کند.

 • سفر به سرزمین کاغذ و تا!
  ۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۴:۲۰

  جشنواره سیمرغ با موضوع صلح توسط زوج موفق هم‌محله‌ای در حال اجراست

  سفر به سرزمین کاغذ و تا!

  سیمرا مرکدی - اغلب ما در کودکی با یک تکه کاغذ چیزهایی مثل قایق، پاکت، نمکدان و موشک‌های کاغذی ساخته‌ایم. اما بیشتر ساخته‌های‌مان به همین چند شکل خاص محدود بود و اطلاع نداریم که این اشکال تنها گوشه‌ای از علم وسیعی به نام اوریگامی است. علمی که ژاپنی‌ها به خوبی از آن بهره‌گرفته و به کشورهای دیگر هم صادر کرده‌اند. در کشور ما مرکز ثبت شده‌ای برای این کار وجود نداشت تا اینکه رؤیاهای کودکانه دختر ۵ ساله‌ای از مؤسسه سرزمین کاغذ و تا (روشنا اوریگامی) سر درآورده است. زهره بحرالعلومی، بانوی جوان و خوش‌فکر هم‌محله‌ای، با همراهی همسرش مجید آهنگ، مؤسسه‌ای را به ثبت رسانده که این روزها درگیر جشنواره‌ای به نام «سیمرغ شمایید‌»، با موضوع صلح جهانی است. برای آشنایی بیشتر با مؤسسه و جشنواره، راهی خیابان محمدعلی جناح، بلوار صالحی می‌شویم.

تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله