جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • نوروز مهمان شماییم
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۷:۳۲

  با «جمشیدجهان‌زاده» وهمسرش «فرزانه نشاط‌خواه» که به زودی آنها را در سریال تلویزیونی «مرز خوشبختی» می‌بینید

  نوروز مهمان شماییم

  عاطفه حسین زاده- خبر‌دار شدیم نوروز امسال مجموعه تلویزیونی‌ای با نام «مرز خوشبختی» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و تهیه‌کنندگی «مهران رسام» از تلویزیون به نمایش درمی‌آید. در این سریال ۱۳ قسمتی تعداد زیادی از بازیگران ایفای نقش کرده‌اند که «جمشید جهان‌زاده» و «فرزانه نشاط‌خواه» از جمله آنها هستند. این دو بازیگر از ۴۰ سال پیش زندگی در کنار هم را شروع کرده‌اند. آنها با توجه به سکونت ۲۰ ساله‌شان در سعادت‌آباد، شناخت خوبی از محله‌شان دارند. به همین دلیل گشتی با این زوج هنرمند و باصفا در محله‌شان زده‌ایم.

 • شادی مردان بی ادعا
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۷:۲۷

  دیدار با جانبازان اعصاب و روان آسایشگاه نیایش در آستانه سال نو

  شادی مردان بی ادعا

  الهه بصیر- در آخرین شماره از همشهری محله و در آستانه سال نو نمی‌خواستیم حرف تلخی بزنیم، اما یادمان افتاد که در گوشه‌ای از این شهر، مردمانی هستند که سال‌ها قبل با سرنیزه، سیم خاردار، مین سوسکی، سیم تله انفجاری، سیمینوف، سرب و ساچمه سفره هفت‌سین خود را پشت سنگرها می‌چیدند و امروز آرام و ساکت روی تخت‌های آسایشگاه خوابیده‌اند، درحالی‌که روزگاری نه چندان دور، با دلاوری‌ها و رشادت‌هایشان خواب و آسایش را از چشمان دشمن می‌ربودند.

 • سین هفتم سایه شهدای نازنین
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۵:۵۲

  مادران شهدای منطقه در آستانه سال نو به یاد فرزندانشان نهال کاشتند

  سین هفتم سایه شهدای نازنین

  نیلوفر ذوالفقاری- در آخرین روزهای زمستان مادران شهدای منطقه مزار شهدای گمنام را غبارروبی کردند و در بوستان شهدای طرشت، نهال‌های سبز به یاد فرزندان جوانشان در دل خاک جا دادند. در این میان همشهری محله با مشارکت مدیریت محله طرشت و شهرداری ناحیه، هفت‌سین امسال را کنار این مادران شهدا پهن کرد. مادرانی که در آستانه سال نو و در روزی که به نام مادران ثبت شده جای خالی فرزندان شهید خود را بیشتر از همیشه احساس می‌کنند. مادرانی که هنوز سایه سبز فرزندانشان را روی تقویم زندگی خود می‌بینند. در محفلی صمیمانه با این مادران به گفت‌وگو نشستیم و از آنها درباره خاطراتشان پرسیدیم.

 • این بهار چقدر تـــو را کم دارد پدر...
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۴:۵۴

  در آستانه نوروز ۹۶ مهمان دو خانواده شهید مدافع حرم بودیم که نخستین عید بدون پدر را تجربه می‌کنند

  این بهار چقدر تـــو را کم دارد پدر...

  فاطمه بهروز فخر- دفاع این واژه پر مفهوم، که گاهی دغدغه مردان بزرگ می‌شود، مصداق دیگری از بهار است. با دفاع است که می‌شود زمستان ظلم را، جنگ را، بی‌قراری را با شکوفه‌هایی از جنس شجاعت، غیرت و مردانگی کنار زد و به استقبال بهاری رفت از جنس امنیت، از جنس شهامت... بهاری که ثمره‌اش شهادت است! شهادتی که برای مردان بزرگی چون «اکبر ملک شاهی» و «رضا خرمی» رقم می‌خورد و نام آنها را به‌عنوان شهدای مدافع حرم در تاریخ ثبت می‌کند. حالا که زمستان بساطش را از تقویم جمع می‌کند و بهار به رسم همیشگی آماده رسیدن است، چند ساعتی مهمان سفره‌های هفت‌سین دو خانواده شهید مدافع حرم هستیم که قاب عکس بابا، قشنگ‌تر از هر چیز دیگری در این سفره خودنمایی می‌کند. قاب عکس بابا با آن لبخند آرامش که انگار قصد دارد بگوید: بهار دیگری در راه است و دنیا با تمام این بهارها، حتماً جای قشنگ‌تری می‌شود.

 • نوروزانه
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۴:۰۳

  نوروزانه

  منیرگرجی - گفت و گوی بهاری ما را با دو تن از هنرپیشگان هم محله ای بخوانید. متولد نخستین روز زمستان است اما بهار را هم مثل زمستان دوست دارد. او این روزها بی‌صبرانه منتظرآمدن بهار و نو شدن رخت درختان است. «ایمان صفا» یکی از جوانان ساکن محله تهرانپارس است که اکنون در مجموعه تلویزیونی عملیات ۱۲۵ با ایفای نقش یک آتش‌نشان خیلی قوی ظاهر شده و توانسته به خوبی بدرخشد...

 • خاطرات عیدانه مردی از تبریز در هفت‌چنار
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۳۳

  گفت‌وگو همشهری محله با بازیگر نام آشنایی که کمتر اهل مصاحبه است

  خاطرات عیدانه مردی از تبریز در هفت‌چنار

  بهاره خسروی- مرد مهربان و موسپید، دنیای هنر هفتم است. بیش از ۶۰ سال از عمرش را وقف آموزش فرهنگ و هنر کشور کرده است. «ابراهیم‌آبادی» بازیگر، نویسنده، کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون از دیار آذربایجان و شهر تبریز است. هنرمندی۸۲ ساله با نقش‌آفرینی‌های زیبا در سریال‌هایی مانند مدرسه مادربزرگ‌ها، مختارنامه، بایرام و فیلم‌های سینمایی آپارتمان شماره ۱۳، بوی کافور و عطر یاس و ده‌ها اثر دیگر. چندان اهل مصاحبه نیست و همین سبب شده بیش از نامش چهره‌اش برای مردم آشنا باشد. با ته‌لهجه شیرین آذری، خاطرات عید را در زادگاهش و تهران مرور می‌کند.‌آبادی هم تجربه بازیگری دارد هم تحصیلات آن را. همین تسلط دوجانبه به هنر هفتم سبب شده بازی‌هایش در نقش‌های کوتاه و بلند به یاد بماند. روی نیمکت موزه هفت‌چنار می‌نشیند. کنار سفره هفت‌سینی که همشهری محله به پاس سال‌ها تلاش او در این عرصه برایش پهن کرده است. «عبیده» سریال مختارنامه،‌زاده تبریز و نقش‌آفرین نقش‌های دلنشین بسیار جعبه جادویی سینما و تلویزیون در دالان سنگفرشی هفت‌چنار با لحنی شیرین ما را از پای سفره هفت‌سین می‌برد به خاطرات نوروز تهران وقتی طهران بود.

 • بوی عیدی، بوی مهدی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۲۵

  پیکر شهید «سیفی» پس از ۳۲ سال چشم‌به‌راهی خانواده‌اش در آستانه سال نو برگشت

  بوی عیدی، بوی مهدی

  نعیمه جاویدی- ناخن دستش را نشان می‌دهد و گوشت زیر آن را. سنگ کف آشپزخانه را نشان می‌دهد و دلش را. سخت تأکید می‌کند که دل مادر سنگ و ناخن از گوشت جدا نیست. «توران سعیدی» مادر شهید «مهدی سیفی» در حالی‌که کنار سفره هفت‌سین می‌نشیند اینها را در وصف حال مادران چشم‌به‌راه می‌گوید که منتظر جگر گوشه‌هایشان هستند. مادری که پس از ۳۲ سال، پیکر فرزندش تفحص شد و به خانه برگشت. حس مادرانه‌اش آمیخته به اعتقادات عمیق اوست. همین سبب شده چشم‌به‌راهی و انتظار او را نشکند. با صلابت حرف می‌زند: «گفتند پیکر پسرت شاید هیچ‌وقت نیاید. من هم مادرم؛ دل دارم. دل مادر شهید اما نباید خانه غم باشد. گفتم خدایا توکل به تو. راضی‌ام به رضایت. مهدی عزیز بود، انتظار عزیزتَرش کرد.»

 • بارانداز به وقت سنبل
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۲۲

  سفره هفت‌سین ‌همشهری محله روی تشک کشتی باشگاه ایزد فردوسی پهن شد

  بارانداز به وقت سنبل

  حمید رضا بوجاریان- کسی فکر نمی‌کرد از زمینی که سال‌ها در آن جز صدای تراش سنگ صدای دیگری به گوش نمی‌رسید روزگاری قهرمانان نامی و افتخار‌آفرینان بزرگی تربیت شوند. همت علاقه‌مندان به کشتی و حمایت مالی یکی از آنان باعث شد زمین ۲۵۰۰ مترمربعی سنگبری به باشگاه ورزشی کشتی تبدیل شود. سالن کشتی اما هنوز مثل امروز نبود و کشتی‌گیران زمستان‌ها درسالنی کوچک که بقایای آن هنوز هم باقی است، تمرین می‌کردند و تابستان‌ها در زمین روبازی که امروز تبدیل به استخرشده با هم دست به فن می‌شدند. سال ۱۳۴۵بود که سنگ بنای سالن کشتی امروزی شکل گرفت. سال ۱۳۴۷با وام و قرض، سالن پا گرفت و تشک کشتی در آن پهن شد. با آغاز فعالیت نام «ایزد فردوسی» برمجموعه گذاشته و تبدیل به قطب کشتی غرب تهران شد. قهرمانان نامی در این سالن تمرین و برای کشور افتخارآفرینی کردند. «علیرضا رضایی» مرد طلایی رقابت‌های جهانی کشتی آزاد یکی از این قهرمانان مدال‌آور است. به بهانه دیدار نوروزی با این چهره بنام ورزش کشتی کشورمان با او، مربیانش و کسانی که در سالن ایزد فردوسی تمرین می‌کنند گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • این عید هم جای تو خالیست...
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۳۶

  همراه با همسران دو جانبازمحله امیریه در نخستین سالگرد شهادت جانباز سردار «علیرضا امیرحسینی» به دیدار همسرش رفته ایم

  این عید هم جای تو خالیست...

  مریم شریفی- نگو یک سال چقدر زود گذشت. باید از مادر و فائزه بپرسی که هر روزش برایشان حکم یک سال داشته است. شب‌عید امسال که بیاید درست یک سال است جای گل همیشه بهار خانه خالی است؛ همان که طراوت و شادی می‌بخشید به خانه و اهلش. همان که نیست اما عطرش همه جای خانه پیچیده است. همسران جانبازان، دبیر شورایاری و مدیر محله «امیریه» به دیدار «سیده فاطمه میرحسینی» همسر جانباز شهید هم‌محله‌ای آمده‌اند که یک سال بیقرار مسافری است که با رفتنش بهار را هم با خود برد.

 • پیرایش به وقت مهربانی
  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۷:۰۸

  آرایشگر هم‌محله‌ای موی کودکان کوره‌های آجرپزی را رایگان اصلاح کرد

  پیرایش به وقت مهربانی

  رضا افراسیابی- تابستان همین امسال بود که همراه با تعدادی از خیّران به کوره‌های آجرپزی محله دولتخواه رفتیم. آنجا بود که «مصطفی» را برای نخستین بار دیدم. پسربچه‌ای شاد و بازیگوش که در زمین خاکی بازی می‌کرد و مدام دنبال توپ می‌دوید و صدای خنده‌اش محوطه را پرکرده بود. موهای بلند و ژولیده مصطفی که هرازگاهی روی چشمانش می‌افتاد و آزارش می‌داد، نظرم را جلب کرد. از همان روز مدام به یاد مصطفی بودم و دلم می‌خواست فرصتی پیش بیاید تا برایش‌کاری کنم. وقتی موضوع مشارکت آرایشگران هم‌محله‌ای در کار خیر و کمک به نیازمندان پیش آمد، فرصت را غنیمت شمردم و حس کردم این همان فرصتی است که از مدت‌ها پیش دنبالش بودم. همراه با آرایشگر هم‌محله‌ای به کوره‌های آجرپزی دولتخواه رفتیم و مصطفی و سایر دوستانش را برای کوتاه کردن موهایشان به صف کردیم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله