جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • یک عاشــقانه آرام
  ۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۸:۰۰

  روایت ایثارگری‌های جانباز هم‌محله‌ای و همسرش

  یک عاشــقانه آرام

  مینا جوانفرد- جنگ که شد خیلی‌ها رفتند. وظیفه سن و سال نمی‌شناخت. از نوجوانی که پشت لبش سبز نشده بود تا تازه دامادی که هنوز رخت عروسی به تن داشت، همه بسیج شدند. تازه عروس‌ها و مادرها تا آمدند دلشان را به زندگی قرص کنند، همسر و فرزندانشان را دیدند که...

 • ابراهیم نیامد خرمشهر آزاد شد
  ۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۷:۵۷

  همسر شهید سید ابراهیم پیشکار معاون وقت وزارت دادگستری:

  ابراهیم نیامد خرمشهر آزاد شد

  فاطمه شمس- سید ابراهیم پیشکار نخستین شهید کوی ارمکان‏، در شمال خیابان سازمان آب صادقیه است. او در زمان شهادتش ۲۹ سال بیشتر نداشت اما بنا بر اعتقاداتش به جبهه رفت و سوم خرداد ۱۳۶۱ همزمان با روز فتح خرمشهر به شهادت رسید. محبوبه بخشی، همسر شهید پیشکار هنوز بعد از سال‌ها خانه سید را مانند قدیم حفظ کرده و گوشه گوشه آن را با عکس‌ها، خاطرات و کتاب‌هایش پر کرده است. پیکر سید را ۱۷ روز بعد از شهادتش در خانه‌اش گذاشتند تا همسر باردار، حسین پسر ۴ ساله و همسایه‌های انقلابی‌اش با او وداع کنند. برای همین هنوز وارد منزل شهید نشده، قاب عکس بزرگی از او روی دیوار ورودی ساختمان است، عکسی که شهید درباره آن به همسرش گفته بود: «این عکس جان می‌دهد برای اعلامیه‌ من.» در این گزارش مهمان این خانواده شهید می‌شویم تا درباره او که معاون وزارت دادگستری، همکار شهید بهشتی و همرزم شهید مفتح بود بیشتر بدانیم.

 • مهربانی با حیوانات
  ۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۷:۴۹

  مادر و دختر هم‌محله‌ای هر روز به ۱۵۰ گربه دارو و غذا می‌دهند

  مهربانی با حیوانات

  سمیرا مرکدی- اتومبیلش را که پارک می‌کند و پیاده می‌شود، گربه‌ها از هر طرف به سمتش می‌دوند. انگار ساعت حضورش را دقیق می‌دانند؛ ساعت ۱۵! چند دقیقه‌ای نمی‌گذرد که اطراف «مریم باقری» و مادرش که به حامی گربه‌ها شهره هستند پر از گربه می‌شود. تعدادشان زیاد است، اما همه را به اسم می‌شناسند و صدا می‌کنند. روی صندلی عقب خودرو، پر از کیسه‌های غذا و داروست. ۲ کیسه را برمی‌دارند و به سمت بوستان گفتگو حرکت می‌کنند، گربه‌ها هم به شکلی همراهی‌شان می‌کنند. در این روز گرم آفتابی، قرار است ما هم همراهشان شویم تا یک کار خیر متفاوت را برایتان گزارش کنیم.

 • ناجی خرمشهر
  ۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۲:۳۱

  گفت‌وگو با ناخدایکم هوشنگ صمدی، فرمانده تکاوران نیروی دریایی در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر

  ناجی خرمشهر

  فاطمه شعبانی- حماسه آزاد‌سازی خرمشهر یک طرف، حماسه ۳۴ روز مقاومت دلیرانه در مقابل لشکر تا بن دندان مسلح بعثی طرف دیگر. از دفاع جانانه مردم در مقابل دشمن زیاد شنیده و در فیلم‌ها دیده‌ایم اما قسمتی از این حماسه که ناگفته مانده حضور دلیرانه تکاوران نیروی دریایی است که ۳۴ روز همپا و در خط مقدم مدافعان خرمشهر با دشمن جنگیدند. از حسن اتفاق فرمانده گردان تکاوری که ۳۴ روز در خرمشهر مردانه مقاومت کرد و در آزادی خرمشهر هم حضور داشت ناخدا یکم «‌هوشنگ صمدی کلخورانی» هم‌محله‌ای ما در نارمک است. سالروز آزادی خرمشهر بهانه‌ای بود که با او از ناگفته‌های ۳۴ روز دفاع از خرمشهر بگوییم.

 • لقمه حلال عاقبت بخیرشان کرد
  ۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۲:۲۷

  روایت مادر شهیدان «جلال و محمدتقی عزیزیان»از پسرانش که برای دفاع از خونین شهر تقدیم کرد

  لقمه حلال عاقبت بخیرشان کرد

  مریم تهوری- نگاه پراضطرابش را به ضریح امام رضا(ع) دوخت و چادر عربی‌اش را روی سر جابه‌جا و زیر لب شروع به دعا خواندن کرد. دلش آشوب بود. خرمشهر، بمباران شده بود. هرچند در تماس تلفنی با خرمشهر پسرانش وعده داده بودند تا شب همه چیز دوباره روبه راه می‌شود اما دیگر دل «علویه» خانم آرام و قرار نداشت. بلیت خریدند و از مشهد راهی تهران شدند. به تهران رسیده نرسیده تصمیم گرفت راهی خرمشهر شود. همه می‌گفتند که بچه‌ها به‌زودی به تهران می‌آیند اما مادر باید می‌رفت؛ انگار صدایی او را می‌خواند. او ندای قلبش را اجابت کرد و رفت. دلش راست گفته بود؛ شروع فراق‌های بی‌پایان مادر بود. همراه جمعی از مدیران شهرداری ناحیه یک در خانه‌ای قدیمی و باصفا در خیابان «شهید نظری» مهمان خانه شهیدان «جلال و محمدتقی عزیزیان» شدیم و «علویه جعفری» مادر شهیدان ما را سر سفره ضیافت خاطره‌های عزیزانش نشاند.

 • دقایقی در محضر شاگرد شیخ رجبعلی خیاط
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۳:۰۵

  به یاد استاد عزت الله مومنی

  دقایقی در محضر شاگرد شیخ رجبعلی خیاط

  محسن مهدیان- استاد عزت‌الله مومنی از شاگردان عارف شیخ رجبعلی خیاط بود که روز شنبه دار فانی را وداع گفت. روح این بزرگ شاد. مدت‌ها پیش با جمعی از همکاران همشهری محله خدمت استاد رسیدیم. بازخوانی آن دیدار در این روزها خالی از لطف نیست.

 • قایـق مـا دریـا را شـکافـت
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۲:۵۱

  عنوان نخست جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» برای پسران نخبه منطقه

  قایـق مـا دریـا را شـکافـت

  بهاره خسروی- قصه، قصه دریا و قایق است اما با کمی تفاوت و داستان‌های مهیجی که در آن هم تلخی شکست و هم طعم شیرین پیروزی همراه دارد. «محمدجواد شفقت»، «عبدالرئوف زرین‌پور»، «حسین گلی پور» و «سبحان آقایی» ۴ دوست و همکلاسی در دبیرستان پسرانه شهید چمران هستند. پسران قصه ما در یک کار تیمی موفق به ساخت قایق دو بدنه دست‌ساز ویژه شدند که آنها را تا رسیدن به سکوی نخست دومین دوره مسابقات دریا و مسیر پیشرفت در بخش خلاقیت، هدایت کرد. البته به جز این موفقیت یک مقام سوم کشوری هم از همین مسابقات در کارنامه پژوهشی این دانش‌آموزان موفق محله شبیری ـ جی برای آنها به ارمغان داشت. در این گزارش سری به دبیرستان شهید چمران زدیم و با این جوانان موفق به گفت‌وگو نشستیم. دیداری که با تلاش انصاری مسئول پژوهسرای «اندیشه پویا» منطقه و آقای جعفری مدیر مدرسه فراهم شد.

 • عالم وارسته محله ما
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۲:۲۹

  آیت‌الله «غلامحسین امام جمعه» به گردن اهالی حق زیادی دارد

  عالم وارسته محله ما

  رابعه تیموری- خانه‌ای خشتی با فرش و ظروفی مختصر و بی‌رنگ و لعاب، تمام مال و منال عالم ۹۶ ساله محله باغ خزانه است. اما او ثروتی بزرگ و ارزشمند دارد که بسیاری از صاحبان ثروت و مکنت در آرزوی داشتن ...

 • نقش‌ و ‌نگارها را با وضو زدم
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۲:۲۶

  دیدار با محمدحسین شکل‌آبادی گچ‌کار چیره‌دست دولاب و شاگرد استاد لرزاده

  نقش‌ و ‌نگارها را با وضو زدم

  زهرا اردشیری - خیلی از اهالی دولاب نمی‌دانند که پشت دیوارهای یکی از خانه‌های قدیم محله عجب‌گل، پیرمردی زندگی می‌کند که یک روز کنار استاد لرزاده و غلامرضا پهلوان از معماران بنام معاصر بناهای چشمنوازی ساخته است. شاید کسی نمی‌داند که معمار سالخورده ۹۲ سال از عمرش را در این محله گذرانده و تاریخ زنده آن است. شاید کسی نمی‌داند که روزی برای گچ‌کاری کاخ مرمر و سعدآباد گفته‌اند یا او یا هیچ‌کس دیگر و سال‌ها عمرش را برای نقش دادن به درودیوار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) گذاشته است. سراغ «محمدحسین شکل‌آبادی» استاد گچ‌کاری ایران می‌رویم. بااینکه از کار زیاد نور چشمان و قوای بدنش را ازدست‌داده، ولی هنوز هم دلش برای نقش دادن به سقف خانه‌ها پر می‌کشد.

 • بیرق تعزیه زمین نمی‌ماند
  ۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۲:۱۹

  گفت‌و‌گو با مجری تلویزیون که تعزیه‌خوانی در خانواده‌اش موروثی است

  بیرق تعزیه زمین نمی‌ماند

  زهرا اردشیری - حتماً او را در برنامه‌های تلویزیونی شبکه یک سیما و شبکه جام‌جم دیده‌اید. مجری خوش‌صدایی که تک‌وتوک اجرای برنامه‌ها را به عهده گرفته است. اما بیشتر مردم او را با اجرای برنامه‌های زنده می‌شناسند. اما دلیل گفت‌وگوی ما با این مجری، تنها اجراهای به‌یادماندنی‌اش نیست. «داود خوانساری»، مجری و شاعر محله چهارصددستگاه علاقه زیادی به منطقه دارد و سال‌های سال است نذر فرهنگی‌اش را ادا می‌کند. او از افراد انگشت‌شمار منطقه ماست که هنر تعزیه را به جوان‌ها آموزش می‌دهد؛ اما اینکه خودش چطور پا به عالم تعزیه گذاشته است را در این گزارش بخوانید.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله