جستجو در آرشیو

آرشیو مطالب

 • راه مــادر را مـی روم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۹

  بانوی خیّر هم‌محله‌ای از برکت زندگی‌اش برای دستگیری از نیازمندان می‌گوید

  راه مــادر را مـی روم

  مریم والی- خیلی وقت‌ها برای خوب بودن هیچ چیز لازم نیست جز یک دل صاف؛ دل صافی که به درد می‌آید از رنج آدم‌ها. از زاویه دید این دل‌های صاف زندگی خلاصه می‌شود در خنده‌های کودکان یتیم و رفتن غم از چهره مادرانشان و دستگیری از نیامندان جزو کارهای روزانه این...

 • ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۰

  هم محله‌ای ما ‌بانی ازدواج آسان است

  ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم

  مژگان مهرابی - انجام کار خیر سعادت است و توفیقی از سوی خداوند می‌خواهد. به سرمایه زیاد و مال فراوان هم نیاز نیست. به همتی نیاز است که قدم در راه بگذاری و برای باز کردن گره‌ای آستین بالا بزنی. آن وقت می‌توان کارهای زیادی کرد و واسطه ‌کار خیر شد. «زهره شیدایی» یکی از خیران محله مشیریه است. او دختران زیادی را روانه خانه بخت کرده و نان در سفره خیلی‌ها گذاشته است. درآمدی از خود ندارد اما به هر دری می‌زند تا نیازمندی را بی‌نیاز کند. او هم اکنون با سرای محله مشیریه هم همکاری می‌کند و حضورش در این مرکز توانسته گام بزرگی برای حمایت مالی از مستمندان محله باشد.

 • چرا این کاسب سیگار نمی‌فروشد
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۲:۳۸

  یک ماجرای خواندنی درباره مضرات مواد دخانی

  چرا این کاسب سیگار نمی‌فروشد

  عاطفه صبور- روی در مغازه‌اش، میان همه پوسترها و کاغذهایی که بر شیشه چسبانده، کاغذ سفیدی که بر رویش نوشته «در این فروشگاه سیگار فروخته نمی‌شود» بیشتر از همه خودنمایی می‌کند. صاحب مغازه سوپرمارکتی در خیابان ولی‌عصر(عج) معتقد است سلامتی مشتریان برای ما بیشتر از سودمان اهمیت دارد. «فرهاد کیانی» که سال‌هاست در این مغازه فروشندگی می‌کند می‌گوید: «سیگار نه تنها ضرر جسمی برای افراد دارد، بلکه مانعی است برای ازدواج مردان.» او که سال‌ها پیش خودش آن را تجربه کرده، حالا به پسران جوان توصیه می‌کند که قبل از ازدواج سیگار را ترک کنید.»

 • نوید ساخت مجموعه فرهنگی-درمانی
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۵۳

  مسجد ۵ ساله محله کوی نصر در یک غرفه برپا شده است

  نوید ساخت مجموعه فرهنگی-درمانی

  فاطمه شمس- اهالی کوی ‌نصر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسجد محله‌شان را مسجد جعفری معرفی می‌کنند. مسجدی که در ضلع شرقی خیابان کوی ‌نصر قرار دارد و از سال‌ها پیش میزبان نمازگزاران هم‌محله‌ای است. در این میان ساکنان ضلع غربی محله به دلیل نبود مسجد مجبورند با گذر از خیابان دوطرفه و پر‌‌ تردد کوی ‌نصر از مسجد جعفری استفاده کنند. بنابراین شهرداری منطقه بنا به درخواست اهالی، ۵ سال پیش در خیابان نوزدهم، مسجدی را ساخت که هنوز افتتاح نشده است. به گفته ساکنان محل، مسجد حجت‌‌بن‌الحسن‌العسکری(ع) که ۸۰۰‌مترمربع مساحت دارد، در واقع غرفه‌ای سفید رنگ است که به‌صورت موقت ساخته شده و قرار است بخشی از زمین آن به مجموعه فرهنگی، مذهبی و درمانی تبدیل شود. برای اطلاع از جزئیات افتتاح این مسجد و تبدیل آن به مجموعه ای فرهنگی با ساکنان قدیمی، دبیر شورایاری محل و مسئول امور مساجد منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • از شامگاه تا بامداد در محله ها
  ۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۹:۴۸

  گشت‌و‌گذاری شبانه با شهردار شب منطقه

  از شامگاه تا بامداد در محله ها

  تاریکی هوا و فرا رسیدن شب برای بسیاری از مردم یعنی بازگشت به خانه و حضور در جمع خانواده، اما برای عده‌ای دیگر شب تازه شروع کار و تلاش است و به قولی ساعت‌کاری عده‌ای با تاریکی هوا آغاز می‌شود. شهردار شب هم از جمله این افراد است. شهردار شب موظف است که در کوچه‌ها و خیابان‌ها گشت بزند. هر موردی را که باعث ایجاد دردسر در روز بعد برای ساکنان می‌شود ببیند و برای رفع آن از نیروهای شهرداری نواحی و حتی نهادهای مختلف کمک بخواهد. اگر حادثه‌ای هم رخ بدهد، باید در محل حاضر شود تا اوضاع را بررسی کند. در واقع شهردار شب، همیشه شب‌ها به محل کارش می‌آید و کارش هم تعطیل‌بردار نیست. در یکی از شب‌های سرد زمستان با «علیرضا فتاحی» شهردار شب منطقه همراه شدیم.

 • دوباره برگرد قـهرمـان!
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۷:۰۳

  ستاره سابق وزنه‌برداری جهان در محله ما ظروف یکبار مصرف می‌فروشد

  دوباره برگرد قـهرمـان!

  حمیدرضا بوجاریان- باور نمی‌کردم قهرمانی که روزگاری پرچم کشورمان را در رقابت‌های جهانی بالا برده است را در سکوت مغازه فروش پلاستیک و ظروف یکبار مصرف در گوشه یکی از محله‌های منطقه پیدا کنم. پاسخش در برابر حیرت من، سکوت و لبخند است که لابد از این فراز و نشیب‌ها در زندگی قهرمانی‌اش فراوان دیده است. اما شما هم باید پای صحبت‌هایش بنشینید تا ببینید زبانش یک چیز می‌گوید و حرف دلش چیز دیگری است. به حرف می‌گوید فروش بی‌دغدغه پلاستیک را به جدال با «پولاد سرد» ترجیح می‌دهد اماهنوز هم می‌شود لابه‌لای حرف‌های «محمدعلی فلاحتی‌نژاد» رد عشق به وزنه و سالن تمرین را پیدا کرد. با اینکه گذر زمان نام او را از حافظه‌هایی که فقط قهرمان‌های زنده را می‌شناسد برده است اما هنوز هستند افرادی که فلاحتی‌نژاد و افتخارآفرینی‌اش را به یاد دارند. قهرمان بی‌ادعای محله «مخصوص» همیشه قدردان این محبت‌های بی‌ریاست.

 • درس دوای دردم بود
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۵:۵۳

  بانوی دردمند حلقه گمشده اش را پیدا کرد

  درس دوای دردم بود

  مینا جوانفرد- شناسنامه‌اش را نشانمان می‌دهد؛ نگاهمان خیره می‌ماند روی سال ۵۵؛ روی یکی از روزهای معمولی شهریور؛ روزی که در یکی از محله‌های قدیمی شهر مراغه بعد از ۶کودک قدونیم‌قد، به دنیا آمد و شد دختر پنجم خانه؛ شد بانو «سلامت مردی».

 • شروع از صــفر
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۲:۴۷

  گفت‌وگو با دو هم محله‌ای که از شاخه هرس شده درختان وسایل تزیینی می‌سازند

  شروع از صــفر

  بهاره فتح‌آبادی - کسب و کارشان از جایی رونق گرفت که با ابتکار عمل و خلاقیت، تعداد محدودی وسایل دکوری و تزیینی که تعدادشان به انگشتان دست می‌رسید، ساختند و به سرعت فروختند. بانو «‌مونا صمصام» و خاله او «‌‌سعیده حسینی» ساکن محله تهرانپارس هستند و از هر فرصتی برای خلاقیت و کار‌آفرینی استفاده می‌کنند. آنها معتقدند موفقیت در زمینه فعالیتشان زمانی قوت یافت که خودشان را باور کردند و خلاقیت و نوآوری‌شان را در راستای ذوق و سلیقه مردم به کار گرفتند. برای همین در کمتر از ۲ سال، تولید اندک‌شان را به انبوه رسانده و چرخ زندگی خود را می‌چرخانند.

 • بـی تـو به سر نمی‌شود
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۲:۴۳

  خانواده جانباز شهید حسین اصقلانی از جای خالی پدر می‌گویند

  بـی تـو به سر نمی‌شود

  فاطمه شعبانی- در و دیوار خانه مثل ساکنانش سیاهپوش است و هر لحظه از مهمان‌هایی که برای سر سلامتی و عرض تسلیت می‌آیند، پر و خالی می‌شود. در هر گوشه خانه، تصویر پدر جانبازی که به تازگی به همرزمان شهیدش پیوسته، دیده می‌شود. «محمدصادق» فرزند جانباز شهید «حسین اصقلانی» با چهره مهربانش، مرد این روزهای خانه‌شان شده و پذیرای مهمان‌هاست و فاصله خنده و گریه محمدصادق کوتاه. خانه‌ای که تا پیش از این میزبان این جانباز بود و هفته گذشته اهالی محله تهرانپارس پیکرش را روی دستانشان راهی بهشت زهرا(س)کردند. محمدصادق‌گاه صحبت‌های مادر را تکمیل و گاهی با زبان شیرینش از پدر یاد می‌کند و با افتخار می‌گوید: «اصقلانی یعنی جنگجو یعنی مبارز.»

 • من همسایه شما مترجم ۳۰ کتاب
  ۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۰:۵۱

  آزاده سجادی‌نسب علاوه بر ترجمه‏ انتشاراتی محلی را راه‌اندازی کرده است

  من همسایه شما مترجم ۳۰ کتاب

  «خواستن، توانستن است.» برای خیلی‌ها این جمله شعار نیست. این جمله برای خیلی‌ها حکم جمله‌ای انگیزشی را دارد که هر روز در ذهنشان آن را مرور می‌کنند و مصمم هستند که به آنچه می‌خواهند و هدفشان است جامه عمل بپوشانند. «آزاده سجادی‌نسب» هم جزو همین افراد است که فرصت جوانی را مغتنم می‌شمارند و برای رسیدن به اهدافی که مدت‌ها برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند، گام برمی‌دارند. در فرصتی که پیش آمد به گفت‌وگو با این بانوی جوان ناشر و مترجم نشسته‌ایم.

تلگرام
محله
تهران سما

چند رسانه ای

راهنمای محله